I r te SEN. 1896. Zaterdag 4 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht uur. 350,-. N°. 1693. s1896. ANDERS iagestein. n van eenige :ende Meters Boezem van iterschap] te IS, liming igazijn l tot SCHUTTERIJ. en der oude len van een den Lagen Waterschap if. NAGALMEN. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 1 5. ik. ft S. W. N. VAN NOOTEN’te Schoonhoven, Uitgevers. SCHOONHOVEIWE COURANT. ter "SM1DDE- rtlJFWAS die arti- een wegens 10 boete, arsgraaf Zaturdag 3 11 uur. 1896. raden voornoemd, 'oorzitter. Secr.-Penningm. !L, Mo. 197, AN NOOTKN, iEEMRADEN van iderwaard zullen i 1896, des mid- et Huis van „de Iblasserdam, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat ter Secretarie aanvrage kan worden gedaan voor COKES van de Gasfabriek, waarvan de prys is 45 Cents per Hecto liter, geklopte 5 Cents verhooging en aan huis brengen eveneens 5 Cents verhooging. Schoonhoven, den 2. Juli 1896. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. ongemeubileerde (ING. Brieven ran dit Blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Commissie tot het onderzoeken van- en beslissen omtrent de redenen van vrij stelling en uitsluiting, bedoeld by art. 15 der Schutterij wetzitting zal houden ten Raadhuize op Zaterdag 11 Juli e. k. n/m. 1 uur. Schoonhoven, den 2. Juli 1896. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. bekomen by den 3LHOFF, Fabriek •ut a/d Kinderdijk, en teekening van ot 3 Juli a. s. ter arwyl het bestek is-Penningmeester m betaling van buitenlandsche en geploegde 1LSCHROTEN, Ameiik. GRE- tingkiesrecht zouden wenschen als we iets beters konden krijgen,^», waaneer het „Volksdagblad” inderdaad'teruggeeft wat de werklieden denken, dan zouden wy hen zedelyk-onbevoégd moeten verklaren voor het kiesrecht. Maar het radicale blad belastert hen eenvoudig, en we hopen dat van den kant, vanwaar het komen moet, protest niet zal uitblyven. Wat die „agitatie” aangaat, nu, die zullen we mstig afwachten. Gelukkig kunnen we dat doen met de kalmte, die de houding onzer landgenooten by de vraagstukken van politiek ons steeds heeft ingeboezemd. Als over een paar maanden de Eerste Kamer haar goedkeuring zal hebben gehecht aan het wetsontwerp, iets anders is bijna niet denkbaar, dan mogen we voorshands den strijd voor ge ëindigd houdenlaten wy, die een anderen loop van zaken hadden gewenscht, ons niettemin verheugen in een vredestoestand, die veroorlooft andere en zeer dringende belangen te gaan behartigen; laten wij erkennen dat de afgevaardigden, geplaatst voor de keuze; dit of niets, verstan dig hebben gehandeld door de eenig moge lijke gelegenheid, om uit het gedrang te geraken, te benuttigen. En wil men den vrede slechts als een wapenstilstand beschouwd zien, meent men te gelegener tyd hetzelfde vraagstuk opnieuw ter hand te moeten nemen, best! By leven en welzyn zullen we wederom den ransel op den rug nemen en in de gelederen gaan staan. Maar dan moet de stryd gericht worden tegen wat er dub belzinnigs staat in de Grondwet: de ter onzaliger uur aangegane transactie met de „kenteekenen”, die tot allerlei uitleg gingen heeft gevoerd, moet dan plaats maken voor glasheldere bepalingen, die men maar op één manier kan opvatten. Twisten toch over de vraag, wat de Grond wet eigenlijk bedoelt, kunnen niet bijdra gen om het ontzag voor de hoogste Staats wet bewaard te doen blijven. Intusschen moge, onder de werking van het nieuwe kiesrecht, hoe onvolmaakt dit ook zij, aan het landsbestuur een richting worden gegeven, die overeenkomt met de behoeften van onzen tyd, en de wetge vende arbeid worden opgedragen aan man- neu van karakter, die in eerlijke samen werking het welzyn van Vaderland en Koningin als hun eenig lichtsnoer volgen van den Prins: „geen vazallen maar bond- genooten”, als opschrift. De stad Bremen heeft onlangs een buitenkansje gehad. By de verdeeling van de Fransche oorlogsschatting van 5 milliardon was nog een restantje overgeblevendat nu verdeeld werd. Bremen’s aandeel in die som nu be droeg 9 Pfennigs (nog geen zes centen). Andere Staten kregen iets meer, maar toch niet veel. Want de geheele te verdoelen som was ongeveer 55 Mark. Wat zal dat nog eerst een papier gekost hebben I Servië heeft op *t oogenblik een Vorst tot gast, nl. Vorst Nico laas van Montenegro. Koning Alexander bereidt hem op allerlei mogelyke wyzen een schitterende ont vangst en gaf o. a. te zijner eer een gala diner. Bij die gelegenheid wijdde hy een dronk op Vorst Nicolaas, die in een lange toespraak daarop antwoordde en voornaihelyk doelde op de plicht der bestuurders, om hét Servische volk in goede eendracht te leiden. Koning Alexander bracht voorts met zijn gast eon bezoek aan de Universiteit, waar de studenten hem met het zingen van Montenegrijnsche en Servische liederen begroetten. Koning en Vorst vielen elkaar daarna in de armen, natuurlijk onderx eene uitbarsting van geestdrift der aanwezigen. De Itallaanache krijgsgevangenen in Abessynié kunnen ten minste de voldoe ning hebben, dat zy op jioogen prijs worden gesteld. Koning Menelik toch eischt als losprijs voor de laatste gevan genen 36 millioen lire. Te Napels hebben de straatvegers, die men daar waarlyk wel noodig heeft, het werk gestaakt. Het is er tot ongeregeld heden gekomen. Bij een gevecht tusschen politie en werkstakers werden 20 van laatst genoemden en een socialistisch student in hechtenis genomen. Uit den Noord-Anierikaanachen staat Ohio, nl. uit Castan, wordt bericht, dat de heer Mc. Kinley, aldaar de commissie I ontvangend, die hem kwam m.-dedeelen, jQHUUl. j - - .1 vraagt candidaat gesteld voor het Presidentschap I der Unie, verklaard heeft, de candidahmr „Dankbaar en voldaan” die samen stelling hebben we niet dikwijls het ge noegen te vernemen, en zelven zijn wij er ook allesbehalve mild meê. Dat de Kieswet na haar aanneming in de Tweede Kamer, met deze woorden als een wel komstgroet zou worden Ontvangen, nie mand heeft het verwacht en ’t is niet gebeurd ook. Als we ten minste nagaan, wat „de pers” er van heeft gezegd in het tydperk, gedurende hetwelk het wetsont werp de wandeling heeft gemaakt naar den overkant van het Binnenhof, waar wy hopen het deze week te zien arriveeren om zich aan de blikken van een ander college van keurmeester^ te vertoonen, dan, zouden we haast zeggen, zou de Eerste Kamer zich nog wel tweemaal mogen bedenken, eer zy aan een zoo weinig bevredigende proeve van wetgeving het zegel harer goedkeuring hecht. De bfeden, die de gevallen beslissing verdedigen, doen dit met een soort van kalme berustingde wet is niet de meest gewenschte toepassing van het door de Grondwet gewilde stelsel, zy bevat tal van bepalingen die moeieHjkheden zullen baren, - doch iets anders was op ’t oogen blik niet te krijgen, en dat nu te verwer pen zou in de hoogste mate bedenkelijk zijn geweest. Slechts een heel enkel vindt de oplossing logisch, wèldoordacht, zui ver belynd. Die nabetrachtende critiek was te voor zien: ’t gebeurt altijd zoo. In de pers is dat gebruikelijk. Wat het publiek betreft, de menschen voor wie de wetten eigenlijk gemaakt worden, natuurlyk praten die er heel wat minder over. Wat in die beschouwingen het meest treft, dat is de streng afkeurende beoor- deeling, uitgesproken over de houding der vooruitstrevend liberale afgevaardigden die vóór het ontwerp hebben gestemd, in de bladen die deze politieke richting vertegen woordigen. Men doet het voorkomen, als hebben zij verraad gepleegd, als zyn zij ontrouw geworden aan een beginsel, als hebben zy een plechtige verbintenis snoo- delyk verbroken. Zy hadden moeten tegen stemmen, zonder te vragen naar de ge volgen. „Ik zou nog kolommen kunnen vullen om uit de debatten van Mei en Juni jl. aan te toonen hoe de kiezers door de kamerleden onder de voorstemmers, die gekozen werden als onvoorwaardelijke voorstanders eener kiesrecht-uitbreiding zoover de grondwet toelaat, en finale her ziening, in eens zyn teleurgesteld, om geen harder woord te bezigen.” Zoo zegt o. a. de geachte schrijver van de „Haagsche Brieven” in de „Zaanlandsche Courant”. „Maar” vervolgt hy, „het tijdstip is niet ver verwijderd waarop die kiezers zelven aan de mannen, die in mijn oog in stryd hebben gehandeld met het hun opgedragen mandaat (want wat men i er van 2 mandat impératif, dat de gekoze nen, van 1893 hadden te vervullen)'ver- 1 antwoording kunnen vragen’’ en, hij beweert dat hetrflTen mannen, die hy met namen noemt, wel eenige moeite zal kosten om hun committenten een bevredigende oplossing te geven van hun raadselachtige houding. Met dat oordeel zijn wy het volstrekt niet eens. Bedoelde heeren zijn gekozen, omdat in hun district de meeste stemmen zyn uit- kiesrecht openstaat 1 wordt hier in geen «bitterend licht geplaatst, meenen we; zegge.- het was op dit punt een I “u zu*nlet willen aanmeldeu als t impératif. dat de gekoze loonkiezer byv - omdat zoo het cufer van zyn loon bekend wordt, hy gevaar loopt aangeslagen ie worden in een be lasting, die hij nu nog is ontsprongen! Hy zou dus liever van een recht afstand doen, dan gedwongen worden, naar de maat zijner krachten, volgens recht en billijkheid, een kleinigheid bij te dragen in de kosten der staatshuishouding, op welker rege^ng hij dan wel invloed zou j willen uitoefenen, als hy maar niet behoeft te betalen! Hoezeer ook wij in beginsel geen belas- Waarorn geschiedt dit alles, zoo het Britsche Ryk zich af? Wil men hem voor latere gunsten winnen of wenscht men hem eenvoudig als een groot Chinees te eeren! In het laatste geval, zou het al heel dom gehandeld zyn, want hoe meer eer de Europeörs aan Li bewyzen, hoe meer deze natuurlyk gesterkt wordt in de gedachte, dat zyn land „de eerste” en dat des „christen-duivels” een min dere plaats inneemt in de wereld. Men weet, dat hy gezonden is, om eene leening hier in Europa te sluiten op aan nemelijke voorwaarden, dochde ver schillende natiön zullen zich allen, $ls één man verzetten tegen hoogere invoerrechten enz. en die zending is dus vry wel als mislukt te beschouwen. Geld wil China hebben, geld en Li zal waarschijnlyk terug- keeren naar zyn vaderland zonder geld, doch met veel geschenken. Hoe men hem in Engeland zal ontvangen? Tegen het einde van Juli wordt hij aldaar verwacht. Li Hung-Chang, die eerlang ook onze gast zal wezen, is by de Duitschers „door zién” zooals geen diplomaat nog vóór hem. Men was namelijk in hetrKeizerlyk Poly- technicum te Charlottenburg, toen hij dat bezocht, bezig proeven met Röntgen stralen te nemen, en men heeft daar met tiet nieuwe licht der wetenschap gezocht naar den kogel, die bij den aanslag te Simonoseki, verleden jaar, den Onderkoning in het hoofd werd geschoten. Na verloop van 20 minuten kreeg men een duidelijk beeld van het hoofd, waarop de loop van den kogel in de linkerwang en de plaats, waar die was blyven steken, zeer nauw keurig waren te zien. In den Dultschen Rijksdag is men reeds aan de derde lezing begonnen van het ontwerp tot invoering (1900) van een nieuw Burgerlijk Wetboek. De artikels- gewijze behandeling is nu aangevangen. De sociaal-democraten zullen tegen het wetboek stemmen, terwyl do Vrijzinnige en Zuid-Duitsche volkspartij, de Vryzinnige vereeniglng, de Conservatieven en vrij-Con- servatieven hunne goedkeuring niet aan de wet zullen onthouden. De Elzassers en anti semieten zullen zich echter van stemmen onthouden, de eersten omdat het Wetboek geen heilzamen invloed op het Ryksland zal oefenen en de anderen, omdat het niet voorziet in de belangen van den middenstand. De Kroonprins van Beieren is Dinsdag jl. te Kiel door Keizer Wilhelm aan boord van de „Hohenzollern” ontvangen. Hij bleef een half uur bij den Keizer en keerde toen onmiddellyk naar München terug. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 rebels f 0,50.. Iedere regel I meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binneulandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. De goede verstandhouding tusschen den Keizer en Prins Ludwig - zoo die al een oogenblik door 's Prinsen toespraak te Moskau was verstoord—is daarmede her steld. Maar de verzoening verandert niets aan de zoo duidelijk gebleken gevoelens - -- -- -- van velen in Beieren, waar men gedenk gericht, waann voor Crete verlangd werd penningen heeft laten slaan met de woorden In het Britsche Lagerhuis houdt men zich - wel begrijpelijk - voortdurend bezig met vragen betreffende Zuid Afrika. We zullen eenige gegeven antwoorden op geven, waaruit dan gemakkelyk de gedane vragen kunnen afgeleid worden. In Zuid- Arika zyn nu 5280 man Britsche Ryks- troepen, terwyl een bataljon fuseliers, op 't oogenblik op Malta vertoevende, zich naar Kaapstad heeft ingescheept, op last van Minister Chamberlain, die het minder wenschelijk vond, tot demping van den opstand in Mashonaland, hulp te doen verleenen door een Indisch regiment. On dersteuning, aangeboden door de Kaapsche en Natalsche regeering, w51d afgeslagen. Voorts betrof het de „Cnartered-Company”. De heer Chamberlain had nl. van de directie der „Company” bericht gekregen, dat volgens hare zienswijze het ontslag der heeren Rhodes en Beit diende te worden aangenomen, vooral ook, omdat van 700 personen in Rhodesia (Mashona land) een verzoekschrift was ingekomen in dien geest. Rhodes heeft, zooals men weet, als zijn voornemen té’ ken neb ge geven, in het land te blyven, om zich te wijden aan de ontwikkeling daarvan en hulp te verleenen, waar zulks noodig mocht blijken. Blijft de Britsche regee ring eene lijdelyké houding aannemen tegenover den hoofdschuldige, dan is de Regeering te Pretoria voornemens eenige brieven openbaar te maken, die zéér sterk getuigen tegen Rhodes. Inmiddels ziet de „Chartered Company", uit gebrek aan fondsen en wegens het ontslag van Rhodes, zich genoodzaakt tot eene nieuwe uitgifte van aandeelen en schuldbrieven, tot een bedrag van 1 millioen pond sterling. Zou er veel animo zijn Het zal moeten blijken. Omtrent den toestand in Rhodesia weinig w nieuws, maar dat weinige is niet ongunstig, dende klasse geen der ingangen tot het Fort Salisbury is, zooals eerst beweerd kiesrecht nnenstaatl wnrdt hi«r in uoon werd, nog met genomen. De bezetting heeft een prachtigen uittocht gedaan tot het ontzetten van een bedreigd Zendings- huis. Er is nog voor 5 maanden leeftocht voor 500 man. De patronenvoorraad, dien men in vyandelyke handen dacht, is terecht gekomenMoed gehouden dus maar weer Want moed verloren, alles verloren. Geduld o verwint alles! Zoo heeft Creta (Turk(je) ook gedacht en eindelijk en ten laatste zal het nu verkrijgen, wat reeds zoo lang gewenscht werd. De zes groote Mogendheden hebben daarby een handje geholpen en eene gemeenschappelijke nota tot de Porte ffArinht. waarin vnnr Hratia vorlonnH I gebracht door kiezers, die evenals zy van i mening waren, dat de oplossing van het 7 kiesrechtvraagstuk, door het vorig Minis- OÖr I terie ^Q^uboden, het meest aan de eischen y I van ^efc °°genblik voldeed, en dat derhalve j het Kabinet moest gehandhaafd worden. Dat was ajjeg Van een gebiedend voor- Officiëele KenniSffOVIDffOD. schrift aan de afgevaardigden, hoe te han- delen wanneer de omstandigheden geheel Gemeente Schoonhoven. I anders waren, - als er geen Minister-Tak en geen kieswet-Tafc meer zou zyn, daar van is in het geheel geen sprake geweest en kon ook nergens sprake zij nevenmin is aan eenig afgevaardigde opgedragen, zich te ver zetten tegen elke kiesrechtuitbreiding, die niet van hetzelfde beginsel uitging als die, waaraan de ontbonden Kamer patoond had haar goedkeuring niet te hechten. Elk afgevaardigde bleef, overeenkomstig de letter en den geest onzer constitutie, volmaakt vryen al heeft hy in zyn rede voeringen doen uitkomen, dat naar zyn overtuiging de aangeboden wet niet gaf het kiesrecht op rationeele grondslagen, niet gaf de oplossing, door het vaderlandsch ^belang geéischt, niet zou doen ophouden den drang naar grootere uitbreiding, niet brak met de veroordeelde samenkoppeling van belasting en kiesrecht, al hetgeen ook strookt met de denkbeelden, door ons hier ter plaatse steeds uitgesproken, dat alles heeft hem niet schuldig doen staan aan inconsequentie, niet in stryd gebracht met eigen beginselen, toen hy op het be slissend oogenblik vóór stemde. Wanneer de uitslag eens anders geweest ware, dan zou, naar het ons voorkomt, met ’meer recht op een verantwoording van den ge avanceerd liberalen afgevaardigde, die door zyn votum heel de oplossing van het vraagstuk' weer op losse schroeven gezet en ons weer voor jaren aan de allerge brekkigste regeling van heden vastgeke tend had, zyn aangedrongen; en de kie zers zouden met veel meer nadruk den onverzoenlyken kunnen toevoegen: Gy hebt het in uw macht gehad, ons te ver lossen uit den toestand van malaise op wetgevend gebied, waarin we zullen blij ven totdat de kring der kiezers aanmerkelijk zal zyn verwijd: waarom hebt gy die ge legenheid moedwillig verzuimd? Of men nu al spreekt van „kiesrecht uitbreiding zoover de grondwet toelaat,” en van „finale herziening”, dat zijn woor den zonder vaste beteekenis. Niemand kan met juistheid zeggen, wélke grens de grondwet heeft getrokken, want daarover liep precies de stryd tusschen de mannen van liberale denkwijze, en met dit ver schil houdt de opvatting der „finaliteit” natuurlyk verband. Dat alzoo een afgevaardigde tegen de wet, ook tegen haar beginsel, heeft ge sproken, en toch vóór haar gestemd, komt ons geheel correct voor; alleen, als het eerste is geschied in zoo heftigen vorm als gebezigd is door den afgevaardigde van Den Helder, den heer Staalman, dan verandert de zaak wel een weinig. Die heer zeide namelyk: „Ik vind het werk des Ministers kleinzielig, peuterig, krente rig, maar, en dit voeg ik er aanstonds aan toe, geheel in overeenstemming met den geest en het karakter van de meerderheid dezer Kamer, wanneer het aankomt op de behartiging van de belangen van den kleinen man.” Iemand, die zoo sprak, mocht zich niet aan de beweerde rechts- miskenning medeplichtig maken, door zich bij haar aan te sluiten. In sommige uitingen der radicale pers komen uitdrukkingen voor, die te denken geven. Zoo, byv. het „Volksdagblad”. Dat het ontevreden is in de hoogste mate, spreekt vanzelf dat het verwacht, eindelijk den Nederlandschen werkman van zich te zien afschudden „de doffe berusting in de onrechtvaardigheid en ounoozelheid der van -fioogerhand hem opgedrongen bestuur ders,” dat het zelfs een heftige agitatie in de naaste toekomst waarschijnlijk acht, kan geep verwondering wekken. Een der vpëraaamste gronden echter, waarop d^elastinggrondslag daar wordt afgekeurd/is deze, dat men ducht in „den aanslag een gevaar, dreigend boven het hoofd van allen, die tot nog toe vry uit gaande, den overmoed hebben, zich voor het kiezerschap op te geven.” Ei, is dat de zaak? DeNederlandsche werkplan, de uitkomst moet nog doen zien, voor hoevelen uit de geregelde ar bei de benoeming van een christen-gouverneur, de. uitvaardiging ©ener amnestie, de ten uitvoerlegging dor beloften, vervat in de overeenkomst van Halepa en de byeen- roeping van eene algemeene vergade ring der notabelen. Nu, van die verga deripg hebben we nog niets vernomen, daar hoogstwaarschijnlijk menig convo- catie-blljet zijne bestemming niet zal bereikt hebben, omdat vele der „nota beien” zich op 't oogenblik in het gebergte ophouden met de wapenen in de hand. Maareen christen-gouverneur is reeds benoemd, nl. Geirgi Berovitch, Prins van Samos. AbJulla Pacha, tot Mushir be noemd, blijft militair commandant, bijge staan door Hassar Pacha als „Muschaver”. Natuurlyk maakten deze benoemingen een zéér gunstigen indruk op de bevolking. Keeren we nu weer naar Engeland terug, dan kunnen we melding maken van eene zeer eigenaardige plechtigheid, Vry'dag 11. door den Prins van Wales gepresideerd op uitstekende wyze, nl. de opening van eene Universiteit. Tot Kan selier daarvan benoemd zijnde, leidde hij de feestelijke opening, vergezeld van vrouw en dochters, waardoor de geest drift der bevolking het hoogste toppunt bereikte Eerst in het Engelsch en daarna in de „landstaal”, het zoogenaamde „Welsh” of „Gaölisch”, richtte hij het woord tot zyn talrijk gehoor. Vooral door de woorden een lang leven en voorspoed aan u allen in de eigenaardige taal, zéér zuiver uitgesproken, geraakte de menigte in vervoering. Aan den feest- maaltijd werden eenige hartelyke woorden gewisseld tusschen den Prins van Wales en den heer Gladstone, toen deze de gezondheid dronk van den „Prins Kan selier". Daarop volgde een feestdronk op mevrouw Gladstone, de trouwe gezellin en helpster van haar echtgenoot. De slotdronk werd gewyd aan de Universiteit van Wales en hare faculteiten. Engeland is niet „uitgedacht” over de vorstelijke wyze, waarop de Chineesche gezant Li Hung-Cnang in Rusland en Duitschland ontvangen is. Te Essen werd - -- zelfs voor hem een standbeeld opgericht, dat de conventie te 8t. Louis hem had i i. ponHi/loat wrtrti* V.cl- der Unie, veiklaard heeft, de candidatuur te aanvaarden. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe J. Kloek. Door de arrondissements rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbevelingMr. G. W. baron Van der Feltz, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Hee- renveen; Mr. S. Gratama, rijks-archivaria te Assenen Mr. C. Van der Zweep, sub- stituut-griffler by eerstgemelde rechtbank. De kapiteins der artillerie J. A. Lehmann, gedetacheerd by ’s rijks geschutgieterij te ’s Gravenhage en J. A. D. De Fremery, lid der commissie van proef neming aldaar, z(jn naar Kopenhagen ver trokken tot het bywonen van proeven met snelvuurgeschut te Finspong in Denemarken. De Raad van Wageningen heeft besloten, met 1 Juli, wanneer de gasfabriek in eigendom aan de gemeente overgaat, den gasprijs van 8j cent tot 8 cent por M’ te verlagen, terwyl de prijs voor beweegkracht en verwarming bepaald wordt op 5 cent per M’. - Het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje wordt Vrydag morgen 10 uur 43 min. per Staatsspoor uit Padua in Den Haag verwacht. Onmiddellijk zal het verder vervoerd worden per extra- trein naar Delft, waar de plechtige bij zetting volgens het bepaalde programma zal plaats hebben. De aankomst te Delft zal vermoedelijk zijn ruim halftwaalf. In de Dinsdag gehouden zitting van de kamer voor strafzaken der rechtbank te Rotterdam werd uitspraak gedain in 27 zaken. Veroordeeld werden o. a.: W K., zilversmid te Schoonhoven, wegens overtreding der wet om trent den waarborg dor gouden en zilveren werken tot f 1,00 boete subs, èen dag hechte nis; D. v. d. R, zilversmid te Schoonhoven, wegens mishandeling, tot acht dagen; H. L., uitgever te Brussel, wegens smaadschrift, tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis; G. V., P. E. on T. E, arbeiders te Jaarsveld, wegens mis handeling, ieder tot 15 dagen; A. P., arbeider te Moordrecht, wegens mishandeling, tot week; D. B., koopman te Schoonhoven, i beloediging van een ambtenaar, tot f 1( subs. 10 dagen hechtenis. Tot rector van het gymna sium te Dordrecht is door den gemeente raad met algemeene stemmen (18) benoemd Dr. A. W. Van Gifer, conrector van het gymnasium te Delft. Te ’s-Gravenhage worden proeven genomen met het bezorgen van telegrammen per rijwiel. Twee bestellera zijn voorloopig voor den rijwieldienst aangewezen. Deze Courant wor^Hüea Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post (joor het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by aue Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Q) O DORT, i GOUD*, g ,40 en U ont- cilo (netto ge- SEN, versch

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1