1896. UIS iOOH Zaterdag 18 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht assen, HAVER [350,- ir ter :hten iWkoöiiiiÊ. is 1896. Officiëele Kennisgevingen. 5PINGEN jestigd in NOOTEN. ingeboden WfllWli, 'G. Te bevragen raat 8, Rotterdam. tein, respectievelijk ONING, - BUITENLAND. Overzicht. BRAND-ASSURANTIE. ijk, DA. BINNENLAND. G IREUDERS enkele jaren ge- VAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN ik Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. SCHOOMOVENSCHE COURANT. Tuis met Erf en i het overige den geven de Heer root-Ammers en en Notaria W. J. i en voornoemde OGLEEVER te ILIJK8CHE JUSTUS 1896, laga te tien uur. J BLEKER, is te IJMehtelB. te 1 JULI 1896 De GEMEENTE ONTVANGER herinnert belanghebbenden, dat den 1. Augustus de tweede termijn van betaling van den HOOFDELLJKEN OMSLAG en de BELAS TING op de HONDEN vervalt. Schoonhoven, den 18. Juli 1896. De Gemeente-Ontvanger, P. VERSLOOT. A. CASTELEUN k ia voornemena ip Donderdag uli 1896, bU it-Ammera, en by den 80. Juli i HOVEN aldaar, n 1 ure, in het verkoopen ven VERMEULEN. UIN te KERS, Kerkstraat, als- XJWLAND mot .r, in Gelkenes, i, 35 Centiaren, ERG, ERVEN, eenige perceelen lILffl, den Openbaren erk en aan den piet op winstbejag is gebaseerd maar den deelhebbers niet meer laat betalen dan noodig ia, algemeen, dan vervalt ook de. onbillijkheid, hierboven aangewezen, no pens de brand weerkosten; lusten en lasten komen dan over dezelfde personen. De drang naar gemeentelijke exploitatie zal' ook daar minder sterk kunnen zijn, omdat men de bestuurders bijna kan beschouwen ala een openbare corporatie. Op dit oogenblik is, gelooven we, de oprichting eener dergelijke maatschappij de meest te verkiezen weg; kleine, dicht bij elkander liggende gemeenten, welker besturen geneigd zijn overeenkomsten te sluiten betreffende het optreden van de brandweer en het beschikbaar stellen van bluschmiddelen, kunnen het met elkander doen. Dan kan verder worden nagegaan, in hoeverre het noodig is wettelyke voor zieningen vast te stellen en wijzigingen te maken in bestaande regelingen ,f om een zaak van zooveel .gewicht en by uitne mendheid practische waarde, op billijker grondslagen te vestigen dan we meenen te kunnen waarnemen by de tegenwoor dige organisatie. Indien ,de zeer merkwaardige mededee- ling van een der Brltsche bladen waarheid bevat, zullen er groote veranderingen plaats hebben, zal een .ommekeer” aanstaande zyn in de Zuid-Afiikaansche staatkunde der Engelsche Regeering. Het betreft nl. het voortdurend uitstel van het onderzoek naar de ware schuldigen der Zuid-Afri- kaansche-Republiek. Zooals men weet, draagt van dit uitstel de heer Chamberlain de schuld, wiens streven het schijnt te zyn, „alles op de lange baan ta schuiven Hulde aan den Markies van Salisbury, wanneer deze er in slagen zal, die staat kunde van uitstel aanmerkelijk te wyzigen. Om rust en vrede in Zuid-Afrika te herkrij gen moet er orde op de zaken worden ge steld en zeker mag het als een verblijdend teeken beschouwd worden, wanneer, (zij het dan ook door iemand, die zoo weinig het recht van spreken heeft als de heer Salisbury), er een einde wordt gemaakt aan het onrechtvaardig ontzien van Chamberlain van de hem zeer wel bekende, ware schuldigen. Rhodesia is een heel eind achteruit geraakt door den opstand der Matabelen, die nog lang niet ten einde loopt. Zij gaan voort met hunne moorden en rooveryen en zelfs de door de Regeering aangeboden amnestie, wan neer ze vóór 10 Augustus in onderwerping komen, baat niet. Hun eenig doel is 1 wraakneming. Zjj kunnen nog maar niet vergeten de slachting, die door de Maxim- kanonnen van Rhodes en Jameson onder de hunnen is aangericht. Zoo werd weer een Katholiek zendingshuis, even benoor den Fort Salisbury, door hen vernield. De Transvaal, rustig en kalm voort- arbeidende aan zyne hervorming, kan velen ten voorbeeld strekken, vooral ook Enge land, dat meermalen tot gewoonte hoeft, „by anderen de wet te willen stellen” en geene pogingen in het werk te stellen, om zich zelf te verbeteren. De pot verwy t den ketel, dat hij zwart zietI” De Transvaal 1 dan, heeft op denzelfden dag, dat de Lords eindelyk de zéér verouderde bepaling be- treffende het ongeoorloofde van het hu we- lyk eens mans met de zuster zyner over- leden vrouw afschafcen, op denzelfden dag de harde bepaling uit het wetboek ge schrapt, die aan Katholieken het bekleeden van Staatsambten verbood. Naar aanleiding hiervan, brengt de „Westminster-Gazette” ons in herinnering, dat in Engeland nog altyd by de Wet verboden is, dat tot onderkoning van het Katholieke Ierland een Katholiek mag worden gekozen. Hierboven merkten we op, dat het Britsche Huis der Lords de „Deceased- Wifes-Sister-Bill” goedgekeurd heeft, (af schaffing der bepaling van het ongeoor loofde van een huwelyk met de zuster zijner overleden vrouw). Ofschoon het ontwerp nu het Hoogerhuis doorloopen heeft, is het echter nog lang niet zeker, of het Lagerhuis daaraan wel zyne goed keuring zal hechten. In gewone omstan digheden wel, maar er zyn ditmaal bijzondere omstandigheden. Zoo zal b. v. de geestelijkheid, die in haar eigen Huis verslagen is, alle pogingen in het werk stellen om het ontwerp in het Lagerhuis zóóveel mogelyk tegen te werken. Eu tijd tut debat is er niet. Twaalf Augustus gaat het Huis uiteen, en elke dag, tot dien datum toe, is besproken. Het is dus nog niet zoo heel zeker, of het huwelijk met de zuster der overleden vrouw wettig zyn zal. Na achtereenvolgens de gast geweest te zyn van Rusland, Duitschland en Neder land, heeft de Chineesche onderkoning Li Hung-Chang nu een beroep gedaan op de gastvrijheid der Fransche Republiek, waar hy waarschijnlijk 20 dagen blijven zal. Een geheele étage van het „Grand Hótel” is voor hem beschikbaar. Woensdag jl. woonde hij reeds de oefeningen bij van De richting van onzen tijd voert naar beperking van den staatkundigen, uitbrei ding van den staathuishoudkundigen in vloed der gemeenten. Voor zaken van regeling en bestuur, die over het geheele land dezelfde kunnen zijn omdat zij be antwoorden aan algemeene behoeften, is de bemoeiing derRyksregeering gewenscht, en kan centralisatie worden in de hand gewerkt zonder dat daarbij aan de vitf- heid eenigszins afbreuk wordt gedaan: landsverdediging, politie, wellicht ook lager onderwijs zuilen öf geheel, óf in ruimere mate dan tot dusver, onder de leiding van het Staatsgezag moeten komen. Daarentegen treedt de gemeente meer op als économische eenheid, in dien zin, dat in haar zich zekere maatschappelijke krachten als in een middenpunt vereenigen, omdat by haar de volksgroepen zyn ver tegenwoordigd, die bij bepaalde regelingen belang hebben. Dat is geheel in over eenstemming met ons verleden; in de vroegere eeuwen waren de gilden gemeen telijk, werden de keuren en verordeningen, die de stoffelijke toestanden beheerschten, door de gemeente vastgesteld buiten eenige andere beschikking. Het valt zeer gemakkelyk, voorbeelden op te noemen, die getuigenis geven van het streven om de taak der gemeentebe sturen in dien geest uit te breiden en alzoo aan het begrip der communale ge meenschap een vasteren grondslag te geven. Het geven van concessie voor openbare vervoermiddelen, voor verlichting, voor waterverschafflng, voor telefonische verbin dingen, noodzakelyk geworden door het standpunt tot hetwelk deze voorwerpen van algemeen nut waren opgevoerd, is reeds geweest een erkenning van het be ginsel, dat het bestuur eener gemeente recht heeft, in deze een monopolie te scheppen; recht heeft dus ook om voor anderen, voor mededingers, de uitoefening van een op zichzelf volkomen geoorloofd bedrijf af te sluiten. Dat concessiestelsel is echter een overgangsvorm om te komen tot datgene, wat blykens de ervaring door het belang der gemeentenaren wordt voor geschreven: eigen exploitatie. Dat deze meer en meer wordt toege past, wie is het, die het niet duidelijk opmerkt? Thans geschiedt het nog met zekere aarzeling, omdat gedacht wordt aan de mogelijkheid dat ook voor dingen, in minder nauw verband staande met den openbaren dienst, de gemeentelijke tus- 8c hen komst zal worden geöischt en we op die wyze ons bewegen gaan langs de lyn van het socialisme zonder evenwel de socialistische theorieën te aanvaarden. Daar is misschien iets van aan; maar moeten we iets op zichzelf wenschelyks verwerpen, omdat anderen, wier beginse len de onze niet zjjn, het zouden aanmer ken als een bewijs van de juistheid hunner stellingen Exploitatie in eigen beheer van het ge meentelijk telephoonnet is in de groote gemeenten aan de orde; ’t is de regeling van de naaste toekomst, terwijl dan waar schijnlijk het Rijk de intercommunale ver bindingen onder zijn beheer neemt. Eigen exploitatie van waterleiding, - Amsterdam geeft het voorbeeld, en het is niet onwaar schijnlijk dat andere gemeenten zullen volgen. Een eigen tramnet, spoediger zou men er toe komen dan nu wellicht het geval zal zyn, als men niet zoo vast zat aan oude verbintenissen, en de be slissing niet voor een deel afhing van personen, die gdnleiesseerd zyn by hand having dier overeenkomsten en dus met met volkomen onpartijdigheid het vaak geopperde bezwaar kunnen beoordeelen en weerleggen, dat de gemeente altyd duur der werkt dan particulieren. En wy be hoeven slechts op de belangrijke aanwinst te wijzen, die Schoonhoven in den laatsten tyd, dank zij den ijver en het helder in zicht van het Gemeentebestuur en het ver trouwen van den Raad, gedaan heeft, om de voortgaande beweging van het beginsel uitbreiding van de bestuurstaak ter wille van de économische belangen der inge zetenen,—ook in onzen kring te consta- teeren. )Ot 50 Centiaren, rceelen). behoorlijke borg- 1902 aanJons. per jaar. >ór den verkoop len Notaris JOGLEEVER, oensdag 22 Juli by veiling, en oensdag 29 Juli by combinatie ilag, telkens des ms te elf uren, MONIE” aan de En waarom wordt datzelfde beginsel niet toegepast op-een gemeentelijk belang, dat we kunnen aanduiden alsBestrijding van en verzekering tegen brandschade? De vraag is meermalen gesteld en het onderwerp is ook hier ter plaatse behan deld; van bezwaren tegen het stelsel zelf is nooit iets gehoord; wel wordt erkend, dat de toepassing groote moeielijkheden zou ondervinden, omdat de particuliere assurantie er zoo vast inzit. In elke ge meente zijn tal van binnen- en buitén- landsche maatschappijen door hun agenten vertegenwoordigd, en het gaat niet aan, de ingezetenen te dwingen, hun contract met dezen op te zeggen en de gemeente lijke assurantie te aanvaarden. Er zyn eenige wettelijke bezwaren, en ’t is juist om deze onder de oogen te zien, dat het noodig is het onderwerp te behandelen. Veranderingen toch in de ge meentewet zyn herhaaldelijk toegezegd en in uitzicht gesteld; of zy van zeer ingrij penden aard zullen zyn, moeten we af wachten, maar de gelegenheid om dan van gedachten te wisselen over de ver houding tusschen assurantie-maatschap pyen en gemeentelijke brandweer, en de vraag te stellen, of het niet mogelijk is die zóó te regelen dat gemeentelijke ver zekering wordt bevorderd, moet thans worden voorbereid. Brandblussching is een zaak -van ge meentelijk beheer en dat kan niet adders. Zy heeft, in het belang der algemeene veiligheid, de bevoegdheid om, volgens by verordening vast te stellen regelen, de burgers, zelfs zonder eenige vergoeding, op te roepen voor het blusschings- en reddingswerk, zoo mede voor oefeningen met de spuiten en het overige materiaal. In de grootere gemeenten is dat systeem van heerendienstplichtigheid gewijzigd, hier door het in dienst hebben van vaste brandweermannen, ginds door het vormen van corpsen vrijwilligers, elders door een stelsel van betaling voor bewezen diensten, maar in elk geval, de ge meente heeft uitsluitend de lasten voor haar rekening. En de lusten genieten de assuradeurs, - benevens nog de weinigen, die we hier buiten rekening kunnen laten, die te dom of te achteloos zyn om hun bezit tingen te verzekeren, en er dus zeer door gebaat zijn, bij eventueelen brand in hun woning, dat de spuiten goed in orde en gauw op de proppen zyn. De assurantie-maatschappyen regelen de pre mie, die zij vorderen, niet naar den toe stand der brand weermiddelen; het mooiste wat wij van haar hooren is, dat, wanneer de brandweer eens bijzonder kranig is opgetreden en zij daardoor een schade van vele honderden ontging, de agent een briefje van f 25 afstaat aan de spuitgasten. Een zuiver eerlijke verhouding zou het zijn, indien het financieel lichaam, dat de voordeelen geniet van het blussingswerk, ook de kosten betaalde. In het algemeen belang zou de organisatie van dat werk bestuurszaak moeten blijven, maar met verhaal van de uitgaven op de assura deurs, die by een brand zijn betrokken. Dat zou leiden tot premie-verhooging, maar tevens ook ten gevolge hebben, dat het terrein minder afgqjaagd wordt ook door onderscheiden buitenlandsche maat schappijen. Van' deze, wellicht ook van de andere, zou het raadzaam zyn een zakelijken waarborg te vorderen om zeker te zijn dat aan alle geldelyke verplich tingen, in geval van brand, zal worden voldaan. Dan kan echter de gemeente ook zelf risico op zich nemen. Vooreerst ten aan zien van haar roerende en onroerende eigendommenhet bedrag, op de gemeente- begrooting uitgetrokken voor assurantie, kan worden gedeponeerd om tegen schade te zijn gedekt; het op die wyze te vormen afzonderlijk kapitaal dient om eventueele brandschade aan die eigen bezittingen te herstellen. Het verplicht maken van ver zekering ware door het algemeen belang zeker aan te bevelen; dat is geen fantas tische nieuwigheid, in Duitschland en in Zwitserland bestaat die verplichting voor onroerende goederen, in laatstgenoem den Staat hebben vele cantons de gemeente lijke verzekering ingevoerd. Werd evenwelonder de bestaande omstandigheden, deze ergens toegepast, dan zou in den eersten tyd de deelneming niet groot wuzen; eerst langzamerhand zou het publiek er toe te brengen zijn, de polis by een particuliere maatschappij niet te vernieuwen, maar zich by de ge meente te assureeren. Er is evenwel een overgangsvorm, en deze komt hetgeen wy wenschen zeer nabyhet is de oprichting van onderlinge, gemeentelijke assurantie- maatschappyen. Wy kennen er, die reeds vele jaren met voortreffelijke resultaten hebben gewerkt; van een, die pas is opge richt, nl. met Nieuwjaar, de „Enschede- sche Onderl. Brand assurantie”, is verleden week ook in deze Courant medegedeeld, dat er reeds nu voor ruim twee ton is verzekerd. Wordt zulk een instelling, die Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. t door hei geheele ry k f 0,90. Men kan zich abon- BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. T~ -"•JW de troepen, die ter eere van dén natiónalen feestdag van Frankrijkde revue te Lopgchamp by Parys, medemaakten. President Faure begeeft zich Maandag a. s. van Parijs naar Havre, om daar met tusschenpoozen, gedurende welke hy naar Parijs zal terugkeeren, tot 16 September te blijven. Gelijk men weet i# liavre het oorspronkelijk domicilie van den President, waar hij zijnen lederhandel dreef eneene villa bezit. Prins Maximiliaan van Saksen, een neef (broederszoon) van Koning Albert, zal den 26. dezer tot priester worden gewyd. De 26-jarige Prins, die luitenant by de dragonders was, verliet heimelijk .zjjn familie om in een klooster te gaan en daar in de godgeleerdheid te studee- ren. Den 1. Aug. zal hij te Dresden zyn eerste mis lezen. De uitslag jjer in België gehpuden herstemmingen voor de Kamer van Afge vaardigden „is geweest, dat zoowel te Brussel als te Antwerpen en Ntfvel de aftredende Katholieken met groote meer derheid zyn herkozen. De nieuwe Kamer zal nu* als leden tellen 111 katholieken, 12 liberalen en 29 socialisten, zoodat de Katholieken in de meerderheid zyn met. 70 stemmen. In Italië zal waarschijnlijk generaal. Pelloux als minister van oorlog optreden. De Italiaansche Kamer heeft zich voor onbepaalden tijd verdaagd. Markies Di Rudini heeft, in verband met het ontslag van den vorigen minister van oorlog, het ontslag van het gehéele ministerie ingediend, waarna Koning Umberto hem belastte met de vorming van een nieuw Kabinet. Negus Menelek heeft, zij het dan ook in zeer eerbiedige bewoordingen, d.en Paus de uitlevering der Italiaansche krijgsge vangenen geweigerd voor en aleer een behoorlijk vredesverdrag zal zjjn gesloten. Het offlciéele onderzoek naar de om standigheden Van de ramp te Moskau (Rusland) bij gebogenheid van de kronings feesten, heeft tot het volgende Resultaat geleid. Verantwoordelijk verklaard zjjn: Generaal Wlassofsky, politie prefect van MoskauGeneraal Behr, voorzitter van de commissie voor het volksfeest; Budberg, een van de commissieleden en de archi tect van de gebouwen, waar de geschenken verdeeld moesten worden. Deze vier zullen gebracht worden voor een recht bank uit den Senaat. x In Peru (Z.Amerlka) is eene samen zwering ontdekt, door Caceres en diens party tegen de tegenwoordige Regeering gesmeed. Vele burgers en officieren zyn in hechtenis genomen. Dergelijke berichten met en benevens den tegenwoordigen, om de vier jaar weder- keerende, in de Vereenigde Staten weer zoo heftig woedenden Presidents-verkie- zingsstryd, die letterlijk aller aandacht in beslag neemt, mogen den onderdaan eener eenvoudige, maar stevige constitutioneels monaröhip WÖl eens dankbaar stemmen. De democratische Conventie te Chicago heeft dea hepr Arthur Sewall, uit Maine, by vyfde stemming tot candidaat benoemd voor het vice-Presidentschap. By Logau, in Jowa, zijn gisteravond twee passagierstreinen van den „Chicago Nortwestern” in botsing gekomen. Het getal dooden wordt met 27, dat der gewonden met 51 en als oorzaak van het onheil opgegeven, „dat de machinist zyne instructies vergeten had.” Eerst langzamerhand komt men te weten welke vreeselyke gevolgen de voor laatste zeeoverstrooming (vloedgolf) in Japan heeft teweeggebracht. De dooden zyn feitelijk gelukkig te prijzen, waar de overlevenden, meestal ernstig gekwetst, aan alles gebrek hebben en langzaam van honger, omkomen. Daarby is gebrek aan geneeskundige hulp, hoe overheid en Regeering hare krachten ook' inspannen. Koningin Victoria zond aan den „Mikado” een telegram van sympatie, dat met hartelyke dankbaarheid werd beantwoord. Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting van 9 Juli 1896. D. d. 8., T. v. d. BSliedrecht, centen spelen, ieder f 0,50 boete of l dag hechtenis. A. V. Mi., Papendreoht, rjjden hondenwagen, f 1 boete of 1 dag hecht. C. t. N., Sliedrecht, orertr. drankwet, ontsl. van rechtAvervolging. D. d. P., H. D. en C. B. Oz., Sliedrecht, loopen O'er ooi>» audars grond, ijler f 1 boete of 1 dag hecht. A. d. K., Papendreoht, niet inievoren verhuie- biljet, f 1 boete of 1 dag hecht. A. B., zonder bek. woon- of verbljjfpl.„ politie- overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. L. R., Ameide, hond onbeh. laten staan, f 1 boete of 1 dag hecht. J. H. O., Bleskensgraaf, overtr. arbeidswet, 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hecht. A. V., Sliedrecht, als voren, 5 x f 0,50 boete of 5 X 1 dag hecht. A. d. B., Sliedrecht, als voren, 8 X f 0,50 boete of 8 X 1 dag hecht. F. T., Sliedrecht, als voren, 4 X f 0,50 boete of 4 X 1 dag hecht. W. v. H., Papendreoht, rjjden hondenwagen, vrijgesproken, Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0,10.' Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vryüags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. J. K., Sliedrecht, straatschenderij, vrijge sproken. J. v. H., T. K. en K. 8., Sliedrecht, politle- overtreding, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. v. HPapendreoht, rjjden hondenwagen, f l boete of 1 dag hecht. H. 0. d. B«, Streefkerk, straatschender^, f2 boete of 1 dag hecht. T. H., Papendreoht, rjjden hondenwagen, ff boete of 1 dag hecht. C. 'M., Giesendam, verv. vjsoh besloten tjjd, f8 boete of 1 dag hecht. H. v. P., Ottoland, rjjden hondenwagen, f 1 boete of 1 dag hecht. O. O., Goudriaan, als voren, fl boete of 1 dag hecht. A. V., Sliedrecht, onbeh. laten staan hond, 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hecht. W. B Alblasserdam, loopen over eens andere grond, vrijgesproken. J. J. M., Sliedrecht, visscherg-overtredfag, 2 X 8 dagen Jiecht. J. G., Langerak, dronkenschap, f t boete of 1 dag hecht. P. J. V., Nienwpoort, als voren, f 5 boete of 2 dagen hecht. P. V., Sliedrecht, als voren, fl boete of 1 dag hecht. T. v. L., Nienwpoort, als voren, f0,50 boete of 1 dag hecht. M. V., Sliedrecht, als voren, f 5 boete of 2 dagen hecht. J. V., Qud-Alblas, als voren, f5 boete of 2 dagen hecht. P. V., Ood-Alblas, als voren, f 1 boete of 1 daghecht. W. P. K., Sliedrecht, als voren, 3 X f 5 boete of 3 X 1 dag hecht. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd Woensdag aanbesteed: de uitvoering van werken tot voortzetting der verbetering van de rivieren den Ry n en de Lek, onder de gemeenten Beusichem en Culemborg, prov. Gelderland, tusschen de kilometer- raaien LXXV en LXXVHI der herziene rivierkaart. J^inste iiïschryver: A. Kraye- veld te Sliedrecht, voor f 38.280. Te Alfen a/d Rijn is Zater dag van de scheepstimmerwerf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten de ijzeren motorboot „Voor uitgang”, groot ongeveer 30 last, gebouwd voor rekening van den heer L. Ouweneel te Gouda. De hiervoor benoodigde petro leum-motor wordt geleverd door den heer D. W. Van Rennes te Utrecht. Daarna werd de kiel gelegd voor een Ijzeren lichterschip, groot ongeveer 120 last, voor rekening van den heer J. Van der Woude te Amsterdam. De weesinrichting te Neer- bosch heeft over ’t afgeloopen boekjaar 1 Juli 1895 tot 30 Juni 1898 ontvangen aan giften en bijdragen voor de verzorging der weezen, alsmede uit de opbrengst van verkochte granen, koeien, enz., alsook van meubelstukken, op den timmerwinkel vervaardigd, de som van f401.933,92*. De winst der drukkerij bedroeg f 13.841,75, zjodat in het geheel voor het onderhoud en de verzorging der weezen f 115.775,67* is ontvangen. - De synode herkoos met groote meerderheid tot president Ds. M. A. Perk en tot vice-president Dr. G. J. Van der Flier en, na herstemming tegen Dr. A. W. Bronsveld, tot secundus van den vice- president Dr. C. F. Zeemkn. Gorinchem, 15 Juli. By het op 13 Juli gehouden admissie-examen aan het Gym nasium alhier, werden tot de 1ste klasse toegelatenJ. J. H. Visch, A. G. W. Boll, H. De Bruijn, L. S. De Bruyn, G. C. Van der Horst, P. Lit, W. Van ’tSant en W. H. Th. Van Toorenenbergen. Afgewezen één aspirant. Tot de 3de klasse toegelaten: Mej. 0. B. Van Nooten. - Tot de 1ste klasse der H. B. S. zHn toegelaten: H. P.’ Smits. S. Hymans, P. H. A. H. Herman, 0. De Wolff, J. Stufkens, G. De Haas, W. Kooyman, J. A. Huffer- man, W. De Vries, G. O. W. Van Geiten beek, L. J. Moelker, J. Goedhart, H. J. Nieuwendyk, 0. A. G. Da Leur, M. D. De Haan. Tot de 2de klasse: D. C. De Leeuw. Tot de 4de klasse: voor enkele lessen: M. Pol vliet. ‘Alblasserwaard en Vgrbeerenlanden 17 Juli. De handel in kaas Wjjft lusteloos en de prijs laag, boter is iets meer gezocht en beter in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: Kaas van f 15 totf20 per 60 kilo, naar' wicht en kwaliteit, bH uitzondering wordt wel eens enkele gul dens meer betaald. Goêboter f 0,50 per 1 kilo. Moordrecht, 15 Juli. B(j de rijkskeuring van paarden voor den krijgsdienst in deze gemeente werden van do 34 paarden slechts 3 geschikt bevonden. 'Noordolooa, 15 Juli. Door den kerks- raad der Chr. Oer. Gemeente alhier is tot predikant beroepen Da. G. Bos te Aar- landsrvesn. Peursnin, 15 Juli. De heer J. Kloek hoogheemraad van de Alblasserwaard’ heeft ontslag genomen als heemraad van het Waterschap de Overwaard.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1