THBB. ioeilewaagen Zonen, larkt, naast „De Waag”, 5UDA en BOSKOOP. Bmen gelden a deposito: N°. 1702 BRANDSMA, AMSTERDAM. Woensdag 5 Augustus. I Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht SCHREUDERS, in I MARTS E. CASSUTO, GOUDA, Turfmarkt 172, KOOPJES. l®vl?ljSr2aQP jOsl ,iïi Meei?!!! BUITENLAND. Overzicht. NEDERLANDEN, BINNENLAND. 4 fc- en S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. SCHOOPJHOVEWSCHE GOMT TRADE MARK. Héén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rijg baar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. iwpoort, C. Spilt. rdeloos, J. G. van der Rest. er/ npen a[d Lek, rdrecht, festetn, 'cenwoude, Voensdag van 10 tot 12 uur te Schoon* en in het HEERENLOGEMENT te julteeren voor KUNSTTANDEN, GE- TEN enz. |F“ PQnloone behandeling. MiWUB, J. vr. VAW VKM 'kerk aid IJsel, M. Pannkkoek. T A. J. Dogterom. A. Dekker. J. van Gennep. Nïc. de Leeuw. Z. Vink. P In het bijzonder wordt de aandacht ïstigd op SOUCHON THEE, f 1,80 ons. Uitverkoop. Wegens verhuizing. Wegens verbou wing. Wegens sterfgeval. Wegens liqui datie. Wegens al wat ge maar wilt, finale uitverkoop beneden inkoops-, ja zelfs be neden fabrieksprijzen. En wie nu niet van deze éénige gelegenheid profiteert, be nadeelt zijn zak of besteelt zijn gezin. Op dat „éénige” is wel een klein beetje voorbehoud te maken. Doorloop de straten onzer groote en minder groote steden, ge zult geen vijftig passen kunnen doen, zon der door het bekende opschrift, meestal in schuine strooken om meer de aan dacht te trekken, dewijl hetgeen ietwat „schuin” is ons gewoonlijk nogal interes seert, aan de binnenzijde der spiegel ruiten geplakt, er aan herinnerd te worden dat er altijd menschen zijn die gaarne kwyt willen wezen wat zjj teveelHiebben. Sommige winkels en magazijnen schijnen wel voortdurend in een staat van liquidatie te verkeeren, en wekken een zeer sterk vermoeden, dat wat er op den dag wordt uitgehaald, des avonds weer door gelijke soort en hoeveelheid wordt vervangenzoo kan men aan den gang blijven. Vraagt men den eigenaar of chefMaar verkoopt gij dan altijd uit dan zal hij wellicht antwoordenWel zeker, dacht u misschien dat wij ooit iets anders deden? Het komt niet bij ons op, hiervan onzen wakkeren handelaars een verwijt te maken. De concurrentie is verbazend groot, en zij „zitten op zware lasten”, zooals, vrij oneigenlijk, de gebruikelijke zegswijze luidt. Daarom moet er heel wat verzonnen worden, om het publiek tot koopen uit te lokken, en deze manier is volkomen eerlijk. Niemand wordt beet genomen, men krijgt waar voor zyn geld, - waar die den toets van de scherpste beproeving en van het nauwlettendst onderzoek kan doorstaan. Bovendien, hoe vaker de win kelvoorraad kan worden vernieuwd, des te korter is telkens het bedrijfskapitaal in de wandeling, des te kleiner is het aantal procenten, dat den kooper in reke ning wordt gebracht voor het tijdelijk niet beschikbaar zyn van deze gelden. Dat alles is in overeenstemming met de overal en altyd heerschende économische wetten. Dan heeft men nog, de periodieke „opruimingen” die den naam dragen van elk der opvolgende seizoenen, dus minstens vier in een jaar. Natuurlijk, met goederen welker waarde aan de grilzieke wisselin gen der mode onderhevig zijn, kan geen koopman, die op de hoogte van zijn tijd wil zijn, blijven zitten; ze moeten weg, tot eiken prijs, om plaats te maken voor nieuwen voorraad. En dewy! er een heel groot aantal personen zyn, wien het niet erg hindert dat het kleediogstuk of sieraad, waarmede zy zich tooien, precies in de fijnste puntjes de vormen vertoont, in het allerlaatste decreet van de geheimzinnige wetgeefster te Parys, te Londen of te Berlijn voorgeschreven, vinden de aanbiedingen tegen verminderde pryzen een aftrek, die soms zoo ver gaat, dat, gelijk dezer dagen te Utrecht geschiedde, de kooplustigen elkander door de ruiten heendringen, wat niet bepaald bevorderlijk is voor het on derhouden eener vriendelyke stemming, en evenmin in het belang van de glas assurantie is te achten. Wat den koop man betreft, voor hem is zoo’n voorvalletje een kostelijke reclame. oten, Wissels en Assurantiën, Lange Weistraat 197a, SCHOONHOVEN. »t en verkoopt EFFECTEN meert WISSELS op Blnnen- itenland ASSURANTIËN op beorspolis. n loeaMotarlef is op aanvraag gratis tjgbaar. Het KANTOOR is dagelijks, be- Zaterdag, geopend van 2 12 -3 uur. zonder dwangarbeid, terwijl ffijoor Wil- longhby tien maanden, Majoor WWte zeven en Kolonel White, Grey en CqjjHEy ieder vyf maanden kregen. Volgens sommigen zyn deze straffen te licht, maar toch wordt er dadelijk bijgevoegd, dat men tevreden is, dat er ten minste gestraft is. Uit de Wormwood-Scrubbs-gevangenis (waarbij men Jameson en diens mede gevangenen eerst had heengeleid), naar die van Holloway overgebracht, genieten zy nu eene zeer dragelijke behandeling, die met een rustig verblijf in een eigen woning gelyk staat. Zooals hierboven vermeld werd, zijnde straffen „zonder dwangarbeid”, doch dat beteekent geenszins, dat de gevangenen hunnen tjjd in ledigheid zullen door brengen alleen zullen ze ontslagen worden van werk aan den tredmolen, van steenen kloppen enz. Kleeding en voeding is gelijk aan die van de andere gevangenen. Er zijn pogingen gedaan om President Krüger over te halen voor zijn tegen stander in de bres te springen en gratie te vragen. Luitenant Eloff schijnt slechts eene zware boete te hebben verwacht, en heeft aan een reporter verteld, dat hy en de andere Transvaalsche getuigen, na hun terugkomst in Pretoria, aan President Krüger zullen vragen ten behoeve van Dr. Jameson c. s. tusschenbeiden te komen en zelfs al dadelyk in dien geest zullen seinen. Van den anderen kant schrijft een Parlementslid ten behoeve van Dr. Jameson, dat hij van zulk eene tusschen- komst niets wil weten. Nu zyn natuurlijk ook de beweegren nen vervallen, die de Britsche Regeering weêrhielden haar onderzoek in te stellen naar de mate van medeplichtigheid in Chartered Compagny en van den. heer Cecil Rhodes. Men weet, dat met dit on derzoek niet aangevangen werd uit een oogpunt van kieschhekh Mmister Cham berlain heeft dan ook reeds in eene zitting van Zaterdag j 1. de benoeming eener commissie voorgesteld, om een onderzoek in te stellen naar de administratie der „Char tered Company”. SirWilliam Harcourt stelde als amendement voor het onderzoek uit te breiden tot den oorsprong van den inval in do Transvaal en de omstandig heden, waaronder deze plaats vond. Dit voorstel werd zonder stemming aange nomen. Genoemde commissie zal bestaan uit 9 conservatieven en unionisten, 5 ra dicalen en 1 Ier. Vóór Januari zal zy echter niets kunnen doen, omdat het Lagerhuis tot dien tyd uiteen gaat. In het Britsche Huis der Gemeenten heeft Minister Chamberlain medegedeeld, dat Commandant Carrington (Rhodesia) verklaard heeft, geen verdere troepen te kunnen gebruiken, daar hij geen levens middelen voor hen heeft, wegens de moeilijk heid van vervoer. Anders zou hy ze voor eene snelle en doeltreffende demping van den opstand der Matabelen wel gaarne hebben. Men stelt alles in het werk om een voldoenden voorraad levensmiddelen té hebben voor het invallen van den regen tijd, die over een paar maanden begint. Onder deze omstandigheden, zeide Cham berlain, nu Carrington toch geen voedsel voor de manschappen heeft, zou het on verstandig wezen hem nog meer troepen te zenden. Tenzy - zou men zeggen hun in overvloed het noodige wordt mede gegeven. Het socialistisch congres te Londen heeft resolution aangenomen ten gunste van het algemeen stemrecht. Ieder volwassene zoo luidt het behoort kiezer te wezen. Het Congres verklaarde verder de zaak der vrouwen-emancipatie onafscheidelijk van die der arbeiders en besloot met eene uitnooiiging te richten tot de arbeiders klasse van alle landen, om zich te orga- niseeren, ten einde het kapitalisme ten val te brengen en in plaats daarvan eene socialistische internationale democratie te vestigen. Maandag j.l. werden door genoemd Congres „onderwijszaken” behandeld. Te Berlyn is van den Gouverneur van Dar-es-Salem per draad bericht ontvangen, dat de by de Oost-Afrikaansche plantage- maatschappy aangestelde plantage-meester Friedrich Schröler wegens verschillende geweldenarijen tegen de inboorlingen door het gerechtshof te Tanger tot vijftien jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Eindelijk bereikt en tuchtigt de lange arm dus eens naar behooren een dier wreedaards, die den Duitschen naam in den vreemde reeds al te dikwijls te schande maakten, schoon ook deze Schröler onder deskundigen, die het altijd over den invloed van het klimaat hebben, warme verontschuldigers, ja, verdedigers heeft gevonden. Keizer Wilhelm is van zyn reisje naar Noorwegen weder in het vaderland terug gekeerd. De Keizer van Raaland zal een reisje maken naar Weenen en Berlyn. Volgens bericht van verschillende zyden moet dit tochtje in verband staan met eene ver andering in Rusland’s staatkunde tegenover De Nieuwe London doet de grijze haren binnen en kele dagen verdwijnen, maakt l het haar glanzend en zacht, be- let het uitvallen en neemt de polletjes van het hoofd weg. J ““Ur: ’rijs: f 1,50 en f 0,85 per flacon. erkrygbaar by .Mejuffr. E. M. DRIESEN lohoonhoven. peciaal adres voor Tinctuur voor grijze rden f 1,25 per flacon. D E iriiMe Bé neemt gelden a ööDosito: or één jaar vast op 8 pCt. zes maanden 2| reertien dagen opvragens „2 Irie 1 jpt en verkoopt effecten en Coupons. casseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: n 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. toch eigenlijk ook geen économische mis greep? En onze hedendaagsche huismoe ders, die zich laten lijmen door de „vreese- Itfke goedkoopheid” der dingen, en dan koopen zonder dat er bepaalde behoefte bestaat, alleen omdat, wanneer men later zoo-iets eens zou kunnen gebruiken, het wellicht duurder betaald zou moeten wor den, och, wy gelooven ook niet dat zy de wijshéid betrachten. Want met een aantal van die koopjes is het zoo gelegen, dat, wanneer ze eenmaal in huis zyn en men een dag of wat zich heeft kunnen gewen nen aan het genot van het bezit, de aar digheid er spoedig afgaat, en de gedachte, in den vorm eener vraag, opryst: Wat moet ik er toch eigenlyk meé doen? ’tls zoo, dan tracht men zijn huishou delijk geweten gerust te stellen met de verzekering, dat het later weleens te pas zal komen. Dat „later” is somtyds heel erg laat, of er wordt een bestemming gezocht, zonder dat er van noodzake lijkheid sprake is. Daarmeé is de zaak slechts schijnbaar tot een oplossing ge bracht; in werkelijkheid is de gelukkige veroveraarster van een „koopje” een zekere som gelds kwyt, die zij in den zak had kunnen houden, en zonder daarvoor iets verworven te hebben dat haar gemak of voordeel geeft, dat haar levensvreugde verhoogt of tot het welzijn van haar huis gezin iets by draagt. Hierbij wordt een hoogst eenvoudige waarheid uit het oog -verloren. Het is deze, dat alle stoffelijke voorwerpen onder worpen zijn aan de wet der stofwisseling. Of deze zich doet gelden binnen weinige weken, of dat eerst na vele jaren, na een eeuw misschien, haar invloed zich open baart, dat verandert aan de zaak niets. En al zyn de sporen van het knagen van de tand des tijds niet gauw zichtbaar, we hebben rekening te houden met nog een anderen, minstens even krachtigen factor de waardevermindering. Van wat onge bruikt blijft liggen, gaat voortdurend iets verloren; bovendien neemt het ruimte in die nuttiger kan worden gebezigd, en moet het bij de geduchte inspectie die „de groote schoonmaak” heet, zijn beurt hebben. Altemaal redenen om een bezit, dat niet aan een dadelijke behoefte beantwoordt, te beschouwen als een miskenning van artikel 1 van de grondwet der huishoud kundige practijk. Men make er zich toch niet ongerust over, dat het „koopje” van heden de stellig allerlaatste gelegenheid in het lange men- schenleven wezen zal, om zich zekere voorwerpen, niet dadelijk doch misschien later benoodigd, aan te schaffen. De handel gaat niet dood en de winkels loopen niet weg. Men bedenke ook, dat zelfs de waardevermindering buiten beschouwing gelaten, het geld, in dingen vastgelegd die men niet terstond gebruikt, renteloos ligt, en dat men alzoo moedwillig een deel van den met moeite verkregen rijk dom onvruchtbaar maakt. Vooral zij, voor wie het begrip „rijkdom” zich binnen enge grenzen beweegt, onze ijverig werkzame burgerklasse, zullen wél doen, dit niet te vergeten. Wij weten een „koopje”, binnen ieders bereik, dat niet afhangt van liquidatie of sterfgeval by den gullen aanbieder; een koopje, waarvoor ook wel eep beetje reclame wordt gemaakt, doch zonder dat daarbij winstbejag in het spel is; een koopje dat wij met volle overtuiging mogen aanbe velen bij ieder, die aan het overtollige eenig deel, zij het nog zoo klein, van zijn inkomen mag besteden, en voor hetwelk de winkel voortdurend is geopend. Het heet: een insch;yving op een spaar bankboekje. Dat mist al de nadoelen waarop hier boven is gewezen. Het raakt nooit uit de mode, neemt geen ruimte in, vermeerdert niet de soesah van den schoonmaak, is niet onderhevig aan waardevermindering. In eenigszins ande ren zin dan de schrift bedoelt, is het ongevoelig voor de aanvallen van mot en van roest. Als men het laat liggen, dyt het uit, en het bezit is zoo aanlokkelijk, dat men van lieverlede er toe wordt ge bracht er nog iets aan toe te voegen. En als het oogenblik gekomen is, dat het diensten moet bewijzen dan is het een vet varkentje, dat gedwee zich slachten laat, maar zonder een kik te geven. Als aan den trek, om een noodeloos koopje machtig te worden, krachtiger weer stand werd geboden in ’t belang van „het potje”, zou er dan in menig gezin niet veel meer welvaart zijn? Eindelyk is het dan toch zoover geko men, dat over Dr. Jameson en diens vijf mede-beschuldigden het „schuldig” is uit gesproken, wegens het verraderlijk binnen dringen der Zuid-Afrlkaansche Republiek. De rechtbank van gezworenen te Londen (Engeland) veroordeelde n.l. Jameson tot een gevangenisstraf van vijftien maanden Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk A 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. dag opvragens 2 ager termyn op overeen te komen rwaarden en desverkiezende tegen erpand in fondsen; itrekken gelden op Effecten voor: jen onder f 1000,— 4 ’sjaars; jen daarboven tot den prolongatie- rs, volgens Amsterdamsche beurs- rwaarden en zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: l9 voor fondsen boven de 80 onder 30 (ook r loten;) rlangd worden orders in de meeste Isen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche rs; len Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; en zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op nen- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar; -ekken geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. genoemd tarief nog: 1°. dat aan houders van kilometerboekj 38 het recht is toegekend het boekje in te leveren uiterlgk binnen 80 dagen na den dag, daarop als laatste dag van geldig heid vermeld, als wanneer bjj de inlevering de gestorte waarborgsom terugbetaald wordt; 2°. dat het gebruik der kilometerboekjes is uitge breid met de lijn Bokstel-Goch der N. B. D. 8.M. 3”. dat de verrekening van overschotten aan kilometers op een nieuw boekje is gewyzigd. Bjj afgifte van een nieuw boekje wordt nl. door het station van afgifte het oude boekje inge trokken, en het overschot aan kilometers over genomen in het nieuwe boekje, en wel in het speciaal daarvoor ingeriohte vjjfde vakje van de eerste bladzgde van elk boekje. De verrekening van het overschot geschiedt echter eerst door het station dat de vierde reis, met het nieuwe boekje, afstempelt. Door het dagelyksch bestuur der onderlinge vee-verzekering maatsch. „Almelo” is de halfjaarlyksche omslag vastgesteld op één ten honderd voor boe renpaarden en heerenpaardentwee en een half ten honderd voor vrachtpaarden en één en een half ten honderd voor rundvee. Het verzekerd bedrag nam in dat half jaar met bijna één millloen gulden toe, door het sluiten van ruim drie duizend polissen. Het aantal thans loopende po lissen bedraagt ruim 7200. Thans werkt deze maatschappij in alle provinciën, door middel van 260 agenten. Voor rekening van den heer P. W. Janssen te Amsterdam is nu ook in de Friesche gemeente Opsterland een groote uitgestrektheid woeste grond aan gekocht. Het doel is dezen te ontginnen en daardoor gedurende den a. s. herfst werk te verschaffen en zoodoende menig arbeider van ’t armbestuur terug te houden. Is het land eenmaal ontgonnen, dan wenscht men daarop nette arbeiders woningen te stichten met zooveel ont gonnen grond er by, dat de arbeider zyne eigene benoodigde aardappels, boonen enz. zal kunnen verbouwen. Deze huizen met grond zullen dan tegen billijken prijs aan die arbeiders verhuurd worden. Het Centrum meldt, dat de R.-K. bisschop te ’s Hertogenbosch de ver zekering der werklieden tegen ongelukken by den bouw van kerken enz. in zyn diocees verplichtend heeft gestel!. Van 27 Juli-1 Augustus slaagden voor het eerste gedeelte van het notariöol staats examen o. a. de heeren A. W. de Leeuw te Schoonrewoerd en H. Sanders te IJselstein. Voor het tweede gedeelte de heeren J. A. Molenaar te IJselmonde en J. G. Thorn Leeson te IJselmonde. Vrydag maakten'89 school kinderen van De Werken en Sleeuwyk met hunne geleiders, daartoe in staat ge steld door den heer Sigmond, wethouder dier gemeente en het dep. Werkendam en omstreken van de Maatsch. t. Nut v. ’t Algemeen, een uitstapje naar Scheveningen. De kantonrechter van Leiden her ft uitspraak gedaan in het geding tusschen de gemeente commissie van het Ncderduitsch Hervormd kerkgenootschap te Leiden en den heer Dr. C. J. Van Ketwich, gedaagde, tot betaling van den door die gemeente-commissie uitgeschreven hoofdelijken omslag. De kantonrechter heeft den eisch der gemeente commissie toegewezen, met veroordeeling van den gedaagde tot betaling en in de kosten van het geding. Men schrijft ons uit Dalem: Met den aardappelhandel is het treurig gesteld. Men besteedt hier thans voor de kralen f 1,20, voor de blauwkes f 1,55. Terwyl de uitkomst aan deze lage prijzen geëvenredigd is, kan men genoegzaam nagaan, dat de kleine pachters er op slot van rekening nog moeten bijleggen. De Stet. no. 180 bevat de statuten der volgens de wet van 22 April 1855 erkende vereeniging: De Vereeniging tot oprichting van vry'e scholen met den bijbel te IJselstein. Assurantie Maatschappij tegen Brandschade tphen - Amsterdam, Sophiaplein Rot- im, Zuidblaak 50 ’s-Gravenhage ■latraat 20 Breda, Prinsenkade laar, Langestraat. ondkapitaal 2,000,000, iserves- 1,200,000,— itaalde Brandschaden - 14,500,000,— ize Maatschappij ver- 111 DO A Alf rt thans ook tegen lUDllAAIl eten in Brandkast, zoowel als Inboedels, celgoederen enz.) „Koop het in tijds en gebruik het in nood”, luidt een spreekwoord, dat wy ook weleens door den koopman op de weekmarkt hebben hooren citeeren. De wysheid, die er in steekt, komt ons even wel voor, van eenigszins verdacht gehalte te zyn. Het lichtje van „uitverkoop” of „oprui ming” vlamt helder op, en als muggen dartelen de liefhebsters er om heen. Vooral wanneer de bijvoeging „vry entrée” allen schroom, om ook eens een kijkje te gaan nemen, op zijde doet zetten. Wel, kyken kost immers geen geld, en waarom zou men zijn oogen niet eens gaan verlustigen? Wat kwaad steekt er in, dat men eens het genoegen gaat smaken van allerlei ver- bazingen, opgewekt door de aanschouwing van de fabelachtig lage pryzen, voor welke allerlei begeerlijke zaken tegenwoordig te krijgen zijn? De handelaar heeft wel gelijk, dat hy den toegang tot zijn schatten niet door een paar bulhonden doet bewaken. Hij kent zyn vak en hij kent ook zijn luitjes. Door ue venstertjes onder aan het voor hoofd dringt de begeerlijkheid de ziel binnen, en hoe aanlokkelijker alles ge maakt wordt, des te zwakker zal de weer stand zyn, door de zuinigheid geboden. De zuinigheidoudvaderlandsche deugd, waar is zy eigenlijk gebleven? Of eigenlyk, heeft zy wel ooit bestaan Onze overgrootmoeders waren er trotsch op, dat zij een linnenkast konden laten zien, vol gestopt met netjes gerangschikte stapels onder kleeder en, voldoende om eenMethu- (salems-ouderdom te trotseeren; was dat Turkije. Z. M. „de Keizer aller Russen” wil nu gezamenlyk met de andere Mogend heden optreden ten behoeve van de Christenen in Turkye. Over Memel komt bericht, dat de Koer- landsche kuststad Liban al sedert Woens dag door een brand wordt geteisterd, die by het afzenden van het bericht al 60 gebouwenwaaronder het postkantoor, had in de asch gelegd. Het telegraphisch verkeer was verstoonf. De Kom straat, de Julianen straat en de nieuwe markt stonden in vlam. De brandweer staat machteloos tegenover het geweldige vuur, dat in een petroleum-opslagplaats is uit gebroken en onmetelijke schade heeft veroorzaakt. In de Zwitsersche stad Zurich zijn naar aanleiding van een moord, waarvan twee Italianen verdacht worden, tegen deze twee in het bijzonder, maar tegen de aldaar gevestigde Italianen in het alge meen, vreeselijke geweldenarijen ge pleegd. Italiaansche werklieden werden op gruwelijke wyze mishandeld; café’s en andere inrichtingen, door Italianen gehouden, vernield, terwyl eene talrijke menigte voortdurend voor het Italiaansche consulaat de wacht hield. Gelukkig werd door het krachtig optreden der politie een einde gemaakt aan de beweging. Vrydag j.l. word het kerkelijk huwelijk voltrokken van den Itallaanschen Premier Markies di Rudini met de Markiezin Leonia Incisa-Beccaria. Getuigen van den brui degom waren de senatoren Ratazzi en Codronchi, van de bruid, de Minister van Financiën Branca1 en Prins Bagnara. De Koning en Koningin, de Prins van Napels en alle Ministers hebben prachtige ge schenken gezonden. De Ind. Beige verneemt, dat op het eiland Pinos, by Cuba, een samenzwe ring is ontdekt tegen de Spaansche over heid. Toen de Gouverneur van het eiland door een der stiaten van de hoofdstad ging, die naar de kerk leidt, hoorde hy een vrouw op den drempel van een der huizen om hulp roepen. De Gouverneur trad onmiddellyk de woning binnen, waar een hinderlaag was voorbereid. De samen zweerders, hem ziende, namen de vlucht en ontkwamen naar de Veieenigde Staten. Hun doel was zich van het eiland meester te maken. Naar Pinos, waar zich meer dan zeshonderd gedeporteerde Cubanen be vinden, zyn versterkingen gezonden. Een bericht uit New-York meldt, dat zich nog 300 man hebben aangesloten by de samenzweerders op Pinos. De twee candidaten voor het President schap van het groote Amerikaansche Gemeenebest moeten - ’t is de „Chicago Times Herald” die het opmerkt op zij gezien veel op elkaar gelyken. De twee door dat blad gegeven portretten van Mc. Kinley en Bryan vertoonen werkelyk zooveel gelijkenis alsof de tegenstanders waren „zonen van hetzelfde huis”. Door de arrondissements- rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Ridderkerkopgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: Mr. J. H. Van Bel, Mr. G. T. J. De Jongh, en Mr. J. W. Mulder, substituut-grifflers by de arrondissements-rechtbanken te Maastricht, Winschoten en Amsterdam. De opening van de jacht op klein wild is in de provincie Utrecht be paald op Zaterdag 5 September a. s. met uitzondering van de jacht op fazanten, waar van de opening op Donderdag 1 October a. s. is bepaald. De lange jacht zal alleen des Dinsdags en des Vrijdags van iedere week mogen worden uitgeoefend. - Ter kennis van belangheb benden wordt gebracht dat op den kop van dam no. Ill aan den rechteroever van de rivier de Boven-Meiwede, in de nabij heid van den Bout, eon verlichtingstoestel is geplaatst, waarvan het licht den 3den Augustus is ontstoken. Op 1 Augustus wordt door de StaatsspoorwegHn ingevoerd een afzonderlgk tarief voor de kilometerboekjes, bevattende gewgzigde bepalingen omtrent het gebruik der boekjes. Op grond van de nieuwe bepalingen mogen de boekjes worden gebruikt: a. Door den als eigenaar op het boekje ver melden persoon. b. Door elk dier leden van het huisgezin, waartoe de eigenaar behoort, die van den eige naar het recht hebben verkregen zelfstandig van het boekje gebruik te maken en die als zoo danig het boekje van hunne handteekeniug hebben voorzien. o. Door alle andere leden van het huisgezin waartoe de eigenaar behoort, mits te zamen reizende met een der personen bedoeld sub a of b. De nieuwe kilometerboekjes zullen zoodanig worden ingericht dat de sub a on b bedoelde personen gelegenheid vinden het boekje van hunne handteekenning te voorzien, terwgl ook de houders van boekjes in de gelegenheid zullen worden gesteld van de gunstige bepalingen ge bruik te maken en hunne boekjes dienover eenkomstig te doen inriohten mits zjj deze gedurende minstens 4 uur aan een der stations deponeeren. Behalve deze nieuwe bepalingen bljjkt uit Gouda, 1 Aug. Bij den gisteren ge houden wielerwedstrijd, waaraan 14 mede dingers deolnamen, werd de eerste prys, een verguld zilveren medaille, behaald door den heer J. P. G. v. d. Meer te Rotterdam, de tweede prijs, een zilveren medaille, door den heer P. G. Jansen Jr. te Rotterdam en de derde prijs, een bronzen medaille, door den heer W. Van den Berg te Zeist. Aan de harddraverij namen de navol gende 10 paarden deel van: 1. H. K. Glas Jr., Loppersum, Schimmel Ruin, „Cesar,” beryder Siderius. 2. E. L. Hoogendyk en W. Verboom, Haastrecht, Vos Merrie, „Victoria,” be rijder Matze. 3. R. Hommers, Haren, Schimmel Merrie, „Wilhelmina”, berijder B. W. Schippers. 4. J. G. Den Boer, Utrecht, Bruine Merrie, „Willemijntje,” berijder Eigenaar. 5. A. De Goede, Purmerend, Zwarte Merrie, Fanny,” berijder S. Witteveen. 6. W. H. J. Brom, Utrecht, Bruine Merrie. „Cato,” beryder M. Van Varik. 7. H. Vriese, Wlldervank, Zwarte Merrie^

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1