:de, wtelinis, lbw. N°. 1705. Zaterdag 15 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ooiland möooiDen, oederen staande, n te bekomen emden Notaris and, de gemeente EMPM. woning RIJEN, ;nd 1. veen. BLOKLAND, leeti by biljetten IAAF, tte van d te koop. IERS. ITER, le klasse, GOUDA. Officieel© Kennisgevingen. KERMIS TENTOONSTELLINGEN. IOLENAAR BINNENLAND. I S KOOIEN. o S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. j, een soliede ructie),welke of hit. Te faddingsveen. erfgeval te [IT, 7 jaar lug loopend, 3 BRIK op «en b(j de Polsbroek. ten in ’t breede 3 gecombineerd 2 Nov. 1896. werkdagen voor uur. Ie Notaris. SGHOONÏÏOVEltSCHE COURANT. Centiaren, tien. md 1 Novem- i 1 Mei 1897. October 1896. kantore van f 8 Augustus verkrijgbaar ar. namn aan de egen sterk W00N- iEN, verdere benevens ver- J. P. VAN DEN LNotaris te serdam, zal op er dag 20 Au- is 1896, by ?7 Augustus es voormiddags Herberg van kensgraaf, ten RAAF aldaar, MKS-MACHI- gai au tie op rdecleu, als: z.in ruime VEEP, tevens f 3,-. Spe- emSPORT- I, 27 Augustus lelde verkooping, IK, om contant De Notaris MAASKANT Gorinchem is ke van de Erven >aar te verkoopen derdag 20 Au- t Rechthuis, bij [oog-Blokland, en ag 27 Augus- P. VAN MAURIK Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheel» ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. stellingen hebben een ander karakter ver kregen dan er oorspronkelijk mee bedoeld kan zijn, en tal van exposanten beginnen ze met een minder vriéndelijk oog te bekijken. Zy' zyn reusachtige reclame kaarten geworden, van zoo ontzaglijken omvang, dat niemand meer onthoudt wat' er op staattoch moet ieder, die de plaats wil behouden welke hij in de indu^fiëele beweging van zyn tijd en va^ zyn land inneemt, er aan meedoen,, én door een inzending van beteekenis- zyn naam op houden. De bekroning kan gebruikt worden als een middel van aanprijzing, doch sedert, dank zif het stelsel der denk beeldige gouden en zilveren medailles waarvan men alleen het diploma ontvangt en de bekronings penning op eigen kosten mag laten makende lijst der gelukkigen kan uitgestrekt worden tot alle inzenders minus een paar, is daar ook al de aardig heid af. Kortom, wereldtentoonstellingen zijn ontaard van hetgeen zij hadden moe ten bly venleerscholenom de 5 of 6 jaren geopend om dan eens te doen zien welke vorderingen de jongst verloopen periode op verschillend gebied had op geleverd. Thans kunnen de deelnemeis zelden iets waarlyk nieuws aanbieden; de gelegenheden volgen te spoedig op elkander, en de onkosten zijn zeer belang rijk. Het zyn plaatsen van uitspanning geworden, waar het internationaal verkeer zich voor een oogenblik ophoopt specu laties,’ door geldmannen op touw gezet, en waarvan het al of niet slagen voor een groot deel van de weersgesteldheid afhangt. o o r tannex ikers werkplaat» groot perceel nden SCHUUR, sten stand der rweg, tegenover van beide producten ondergingen geene verandering. Men besteedt in deze streken voorkaas f 15 tot f 21 per 50 kilo, naar kwaliteit, goêboter f 0,62} per f kilo. Ameide, 13 Aug. De Rekening van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente over 1895, bedraagt in ontvang f 1104,80* in uitgaaf f 1255,46 en sluit alzoo met eén nadeelig slot van f 150,65®. Het genoot eene subsidie uit de gemeentekas ad f 700. Uit een en ander blykt genoegzaam dat de toestand van het Armwezen alhier verre van gunstig is. ‘Berg-Ambacht, 11 Aug. In de heden gehouden vergadering is de rekening van den polder, dienst 1895, goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 12948,35 aan ontvangst en f 10236,12 aan uitgaaf. Het batig saldo bedraagt alzoo f 2712,23. De voorgedragen en vastgestelde be groeting van den polder, dienst 1896, bedraagt aan ontvangsten uitgaaff 13046,23. De omslag per hectare belastbaren grond bedraagt f 3. - Gisteren is een acht jarig jongentje door een kermiswagen overreden. Het ventje bevindt zich tamelijk wel en is onder heelkundige behandeling. Bodegraven, 11 Aug. Kaas. Aangevoerd 273 wagens, te zamen 15728 stuks, wegende 72.310 kilo; 1ste soort Goudsche f 23} a f 25, 2de soort f 19 f 20}Derby kaas, 1stesoortf23} if 2de soort f 18} i f20; Elammer-kaas, 1ste soort f 25},2desoort f20 a f 21}. Handel vlugger. Capelle a/d IJsel, 12 Aug. Voor reke ning van den heer P. Louwman, te Rotter dam, is aan de werf der heeren Kalkman A Zoon, alhier, te water gelaten het ijzeren Rjjnschip „Rhemis”, groot 625 last. De kiel werd gelegd voor een soortgelijk vaartuig, groot 350 last, voor rekening van den heer Van het Hoofd, te Terneuzen. ‘Giesendam, 12 Aug. Aan het gemeen- teraads verslag van 11. Zaterdag ontleenen wy het volgendeTot hoofd der school in wyk B werd benoemd de heer W. J. K. Steünis, onderwijzer alhier. Het tracte- ment van den heer Boon, onderwijzer aan de school te Giesen-Oudekerk, - werd verhoogd met f 50 en gebracht op f 650 en de gemeenterekening over 1895 goed gekeurd. Deze heeft voor ontvangsten f 19267,85, voor uitgaven f 17862,01 en sluit alzoo met een batig saldo van f 1405,84. 'Glesendam-llardiugaveld, 12 Aug. Het tentoonstellingsterrein begint, wat de ge bouwen betreft, zoo langzamerhand te toonen wat 't straks worden moet; de bouw van de tenten nadert hare voltooiing, het terrein is reeds grootendeels afgezet, en thans blijkt nog te meer, dat de plaats goed gekozen is; vooral by nat weer biedt deze ruime vlakte vele voordeelen aan door hare hooge ligging en te meer, wjjl zij ge heel uit zand bestaat. De inzendingen zijn vele in getal, en als ’t geheel gereed is, zal een en ander een zeer aardigen aan blik bieden. Op alle gebied zijn inzendingen beloofd, en door de gezellige afwisseling mede van muziek, wedstrijd op de Giesen in het pollepelen, versieren van vaartuigen, vuur werk, oplaten van postduiven enz., zullen het belangstellende publiek een paar aan gename dagen aangeboden worden. Ook de versiering zal medewerken om een en ander een feestelijk aanzien te geven wij kunnen vast mededeelen, dat er door de commissie 5 eerepoorten ge plaatst worden, versierd met groen, vlag gen, lampions en bloemen; ook de paral lelweg wordt versierd; door een byna 30-tal meisjes, die zich een paar dagen bezig gehouden hebben met het vervaar digen van bloemen, zyn eenige honderd tallen van deze gemaaktzij verdienen hier voor den dank van allen, die een goede en belangelooze daad op prijs stellen. Wij twijfelen niet, of de ingezetenen van onze gemeenten zullen hunne ingeno menheid met dit feest betuigen, door het uitsteken van onze driekleur en het aanbrengen van versieringen, op de dagen van 19 en 20 dezer. (N. Alenvebode.) “Goudrlaan, 12 Aug. Door de com missie van de Landbouwtentoonstelling, 19 en 20 dezer te Giesendam te houden, is besloten den leerlingen van den winter land bouwcursus te Noordeloos vrijen toe gang te geven. - In onze polders neemt het roode kroos dermate toe dat de slooten met eene dikke laag bedekt zijn, zoo dat de visch het be nauwd krijgt. Jammer is het zeker voor de visscheis, daar Goudriaan om zyn visch- water goed bekend staat. Sliedrecht, 10 Aug. Nu in de laatste raadszitting bepaald is, dat de gemeente een nieuw contract met den eigenaar der gasfabriek zal aangaan voor den tijd van 20 jaar, heeft de laatste besloten ook het buizennet geheel te vernieuwen. Een daartoe betrekkelyke aanvrage is reeds by het dijkcollege van de Alblasserwaard in gezonden. Men verwacht, dat men, by verkregen toestemming, spoedig de handen aan ’t werk zal slaan, opdat nog vóór November de werkzaamheden in den dijk zullen zijn afgeloopen. “Gouda, 13 Aug Zaterdag 11. was het de laatste dag der Goudsche kermis, de z. g. kinderkennis. De tuin der sociëteit „Ons Genoegen” was in een feestterrein herschapen. Van alles was daar voor de kleinen te genieten. Om zes uur begon het kinderbal en te tien uur werd vuur werk ontstoken. Dit vuurwerk, hoewel niet zoo kostbaar als dat van verleden jaar, mag echter als volmaakt goed ge slaagd beschouwd worden. Na het vuur werk gaan de kinderen huiswaarts uit is de pret echter nog lang niet. Een tweede bal heeft nu plaats en als men om een uur of twaalf eens een kykje in den tuin of de zaal neemt, vraagt men zich met verwondering af: is het hier Kinder” kermis??? Het laatste concert voor dit seizoen werd Zondagavond gegeven onder directie van den heer W. v. d. Linden. Trof de heer v. d. L. de vorige maal slecht weer, het was nu weinig beter en er was dan ook weinig publiek. Dat het een mooi concert was, zeker een der mooiste die we dit jaar hier hoorden, is zeker, doch het scheen dat het Goudsche publiek nog verlamd was door de kermis, want zelfs de mooiste nummers mochten maar een flauw applaus verwerven. Alleen by het slotnummer, een fantasie uit „La Muette de Portici”, dat meesterlijk uitgevoerd werd, was het applaus vrij algemeen. “Gorinchem, 12 Aug. De prijs der aard appelen is al zeer laag. Deze week is hier weder een schip bevracht met onge veer 300 HL., die door verschillende land lieden tegen beursprys i f 1,20 de HL. geleverd worden. “Alblasserwaard en Vyfheerenlanden 14 Aug. De handel in kaas bly ft flauw, naar boter is voortdurend goede vraag, terwijl het aanbod klein is; de prijzen Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de dit jaar aanvangt den 7. September. Zy, die staanplaatsen voor Kramen enz. verlangen, moeten hiertoe aanvrage doen ter Secretarie vóór 81 Augustus a. s. Schoonhoven, den 14. Aug. 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. De tyden, waarin het niet voorzien zyn van een krans gelden kon als bewijs, dat de wyn die versiering niet behoefde en dua goed was, liggen reeds ver achter ons. Het mag zelfs betwijfeld worden, of zy eV wel ooit geweest zyn. Men zegt van onze eeuw, dat zy is die van het utterlyk vertoon, van de opschroevery, van de reclame. 'tKan wel zyn, maar ook in het verleden volgden zy, die iets aan te bieden hadden ’t welk hun mede- menschen aangenaam of nuttig kon zyn, de loffelyke gewoonte om er de aandacht op te vestigen, met al de hun ten dienst staande middelen. Reclame is er, gelooven we, altyd ge weest: zy is zoo oud als de ny verheid en de handel. Ten minste, in de landen van het Westen. De Arabier of de Egyptenaar moge zwygend zich nederzetten te midden van de kostbaarheden, welke hy te koop aanbiedt, wachtende op de liefhebbers die hy dan op zyn stiekeme wijze zooveel mogelyk laat bloeden, - met onze manie ren heeft dat nooit gestrookt Wy hou den wel van een beetje opwekking en aan prijzing, al achten wy ons daarbij niet ontheven van de verplichting, uit eigen oogen te zien. Maar onze eeuw heeft de reclame uit gebreid, veelzydiger gemaakt, heelt haar van meer artistieke en van grootscher hulpmiddelen voorzien, haar daardoor ver edeld. En wanneer wy nu beweren, dat een goede tentoonstelling niets anders is dan een gemeenschappelijke, wèlgeorga- niseerde reclame, doen wy haar dan onrecht? Het denkbeeld der tentoonstellingen is beslist negentiende-eeuwschofschoon reeds van veel vroeger het bijeenbrengen van verschillende soorten van producten der industrie of handelsartikelen, aan on derscheiden eigenaars toebehoorende, te vermelden valt. Toen het einde der Na poleontische oorlogen een tydperk van rust voor ons werelddeel had doen ^anbreken, en de hoofd bronnen der welvaart milder gingen vloeien, organiseerde men hier en daar, ook in ons land, nationale tentoon stellingen, waarbij in onderscheiden klas sen van voorwerpen ook prijzen waren uitgeloofd. De Engelsche Prins gemaal Albert heeft voor het eerst het denkbeeld tot verwezenlyking gebracht, om uit heel de wereld producten bijeen te brengen in één plaats, ten einde in een vergelykend overzicht den omvang van elke industrie te doen kennen, den voortbrengers gele genheid te geven, met elkander een wed strijd van voortreffelijkheid aan te gaan, den afnemer en gebruiker te doen zien waar hy het best zich het benoodigde kon aanschaffen. Zoo kwam, na een zeer moeielyke voorbereiding, de eerste Wereld tentoonstelling te Londen tot stand, sedert door een telkens dichter wordende ry van immer grootscher ondernemingen van ge lijken aard gevolgd, in verschillende landen der Oude en Nieuwe Wereld. Aanvankeiyk hebben die internationale tentoonstellingen aan haar doel beant woord. Zy deden zien, in welke indus trieën het een of ander land achterlyk was, waaruit de drang ontstond, dien af stand te doen verdwynen. Verschillende natiën namen schoone vormen van elkan der over of wijzigden die naar locale op vattingen en behoeftentakken van werk zaamheid hier of daar nauwelijks bekend, werden overgeplant. Maar vooial profi teerde de handel er van, die nieuwe be trekkingen kon aanknoopen, omdat er vraag ontstond naar allerlei zaken, welke men op de groote wereld bazar had leeren kennen. By volgende exposities van gelijken aard is langzamerhand het element des vermaaks tot sterker ontwikkeling geko men, en dat heeft haar aantrekkelijkheid evenzeer verhoogd als de onkosten bereke ning. Ook is de toevloed der exposanten zoo groot geworden, dat men, om van alles een vluchtig overzicht te krijgen, weken zou behoeven. De wereldtentoon- Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. veen den Heer DE aar ^Augustas 1896, 1 ure, pen: Reeds lang is het gezegd, en de onder vinding bevestigt het meer en meer, het eigenlyk doel, de nijverheid vooruit brengen en den handel bevorderen, wordt veel beter en veel zekerder bereikt door beperkte tentoonstellingen. Die beperking kan op onderscheiden manier geschieden door een kring te trekken buiten welke geen inzendingen worden toegelaten, of door de speciale vakken aan te geven, tot welke zy zich zal bepalen. Het een en ander wordt dan ook druk gedaan: Zoo heeft men, om alleen van de laatste maanden te spreken, de nationale ten toonstellingen van Berlijn en van Buda- Pesth, die evenwel „opgeluisterd” worden door tal van zaken buiten haar eigenlyk kader gelegen, en in ons land de pro vinciale van Leeuwarden, de nog meer gelocaliseerde van Zaandam. Dergelyke ondernemingen zyn zeer toe te juichen: vreemde bezoekers, van wie niet te ver wachten is dat zy door zuivere belang stelling worden gedreven, tracht men te lokken door een reeks van vermakelijk heden, en tegelijkertijd wordt een indruk gegeven van de werkkracht, die zich openbaart in de proeven van arbeid, daar ten toon gespreid. Van meer belang en hooger beteekenis achten wy de vaktentoonstellingenja, wy zouden byna durven beweren, dat aan haar de toekomst is. Men zal, om haar voor niet-vakgenooten aanlokke lijk te maken, ook nog wel zyn toevlucht moeten nemen tot het organiseeren van vermakelijkheden, maar dat doet er minder toe: het aangename met het nuttige ver binden is steeds een verstandig overleg geheeten. Doch als men dan de menschen eenmaal heeft, dan kan men ook laten zien dat zy niet voor niemendal zyn gekomen; dat men hun iets te leeren wil geven. Te leeren vooral ook dit, dat het den beoefenaren van verschillende bedrijven ernst is met hun streven om vooruit te komen, en dat er een vader- landsche industrie bestaat, die tegenover de buitenlandsche. gerust in het strijdperk durft te treden, zpodat het volstrekt niet noodig is, alle mogelyke hoofdsteden buiten onze grenzen te doen afloopen om iets moois te hebben. Het meeste nut trekken uit die tentoon stellingen de vakgenooten zelven en zy, die op de ontwikkeling van het betrokken bedrijf invloed kunnen uitoefenen. Hier is inderdaad een nobele wedstrijd, waarin de proeven van kunstvaardigheid om den voorrang dingen; en als iemand nu ziet, dat hy nog niet de hoogte waarop een ander staat bereikt heeft, is dat niet de krachtigste aansporing om zich in te spannen? De eerste wereldtentoonstelling in het Glazen Paleis te Londen, die door haar meer beperkten omvang de onder scheiden. vakken meer tot hun recht kon doen komen dan de tegenwoordige wereld- bazars, heeft den Engelschen doen zien, hoever hun producten, in sierlijkheid van vormen, by die der Franschen achter stonden, en hun tevens de oorzaak doen ontdekken, namelijk den treurigen toestand, waarin het teekenonderwys daar te lande verkeerde. De waarneming van dit feit was voldoende, om al het mogelyke te doen ten einde het te kort aan te vullen, en binnen weinige jaren konden de Britsche producten met goed succes de mededinging met die van het vasteland doorstaan. De tentoonstelling, die het hier ter stede werkzame Comité in den loop dezer maand houden zal, is zej^jjescheiden omvang. Haar doel is in texrfdzaÊS; den toenemenden invloed der kunst op eenige vakken te doen waarnemen; vooral hopen wij op een flink optreden van de beoefenaars van het mooie vak, door hetwelk Schoonhoven in geheel ons land en ver daarbuiten be kend is geworden, het goud- en zilver smeden. Zulk een expositie is niet alleen nuttig, wy achten haar noodig. En hoogst wenschelyk is het zelfs, dat zy van tijd tot tyd, alware het slechts om de tien jaren, herhaald worde. Ziehier waarom. Men spreekt in onzen tyd veel over kunstindustriedoch is de voorstelling, van hetgeen daarmee bedoeld wordt, wel altyd en by ieder helder? We hebben, zoowel in oude als in nieuwe verzamelingen, voorwerpen gezien, die zeer schoon versierd waren, overdadig zelfs, zoodat men de vlijt, het geduld en tot op zekere hoogte ook den kunstzin van den maker moest bewonderen. Toch bevredigden die zaken den smaak niet. Er was geen harmonie tusschen voor werp en versiering: beide waren aan elkander vreemd. De kunst had zich ergens neergezet, zy had niet de plek, waar zy verscheen, bezield en omgetooverd. Dit nu is niet, wat wy heden en in het vervolg onder kunstnijverheid hebben te verstaan. Geen versierde voorwerpen, maar zulke die zelf een sieraad, een lust der oogen zijn, al is ook de ornamentatie eenvoudig. Kunst en industrie moeten niet gekoppeld worden, zelfs geen huwelijk aangaan, neen, beide deelen van het woord moeten, evenals het begrip dat zy uit drukken, iets onscheidbaars, eenigs en onverdeelbaars worden. En dat heeft men in tal van werken van vroeger, hoezeer er ook niet minder uitzon deringen zyn aan te wijzen, zoowel op het gebied der vrouwelijke handwerken als op dat van den arbeid in edele metalen, - om slechts tweeonderdeelen der vaktentoonstel- ling te Schoonhoven te noemen. Elk voor werp moet door eigen vormen, afgescheiden van de versiering, en in overeenstemming met zijn aard en bestemming, aan de eischen der schoonheid voldoen. En om dat te verkrijgen, is herhaalde vergelijking van eigen werk met dat van anderen, toetsing van dat werk aan den heerschen- den smaak zoowel als aan de onver- anderiyke wetten van het scboone, zeer noodig. Het in deze gemeente zoo uitstekend ge regeld teekenonderwys zal op de producten onzer goud en zilversmidskunst na verloop van zeer korten tyd zyn stempel zetten, zal teweeg brengen, dat zelfs voorwerpen van niet hoogen prys, by welker ver vaardiging dus de eenvoud moest worden betracht, fraai kunnen zyn. Dat zal on getwijfeld den aftrek vermeerderen en de welvaart in deze gemeente verhoogen. Reeds deze vaktentoonstelling moet het bewys leveren, dat we in die richting werkzaam zyn, en, nevens de onderlinge lessen die ze ons met betrekking tot het eigen werk kan geven, ook van het groote publiek, dat ongetwijfeld in deze dagen de vriéndelijke stad aan de Lek in buiten - gewonen getale zal komen bezoeken, den indruk geven, dat hier kostelijke dingen gemaakt worden, ook zelfs zonder dat de kostbaarheid de kans uitsluit ze te bekomen. Moge dan het comité reden hebben, om zich over de resultaten van zijn bemoeiïn- gen te verheugen I Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de proefondervindelijke natuurkunde, de mete orologie en de physische aardiijkskunde, Dr. W. H. Julius, buitengewoon hoog leeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; en ia met ingang van den dag waarop de hoogleeraar Dr. W. H. Julius zijne lessen zal aan vangen de hoogleeraar in de faculteit der wis en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, Dr. V. A. Julius, ontheven van het geven van onder wijs in de proefondervindelijke natuur kunde, de meteorologie en de physische aardrijkskunde en belast met het onder wijs in de mathematische natuurkunde en de theoretische mechanica, en de hoog leeraar in de faculteit der wis en natuur kunde aan de ryks-universiteit te Utrecht, Dr. W. Kapteyn, belast met het geven van onderwijs in de hoogere stelkunde en differentiaal-rekening. De regeering is, naar men verneemt, bezig de laatste hand te leggen aan een wetsontwerp tot verplichte levens verzekering van werklieden en tot op richting van eene staatsbank voor levens verzekering, die daarmede verband houdt. A. H. en U. J. Van Bergen te Heiligerlee. Den bovengenoemden fabrikanten is op de tentoonstelling te Leeuwarden de zil veren medaille, aangeboden door Hare Majesteit de Koningin-Regentes, en de gouden medaille van de Jury ten deel gevallen. Deze waardeering van onver- moeiden arbeid en rusteloos streven naar het volmaakte zal voor de wereldberoemde fabrikanten eene bizondere voldoening zijn. •- Maandag, 10 Augustus, trad voor de leden van den Boerenbond te Gorinchem, als spreker op de heer J. L. Pauwen van West Pannerden, lid van het Centraal Bestuur van genoemden bond. De werkkring van den bond werd op practische wijze door den geachten spreker uiteengezet, terwyl hij van zyn stand punt trachtte te betoogen, dat de bond Christelijk, Maatschappelijk en Huishoude lijk moet zyn. Het eerste vond nog al eenige tegenspraak onder do aanwezigen, zoodat de discussiön langzamerhand animeerend werden. Inhoud van het Augustus-No. van „de Politie”: Hoofdartikel: Waardeering, door Jac. Van Waning BijdragenOnze Juristen over het Politie Vraagstuk. (Vervolg). - Marechaussée: Geschiedenis van het Wapen, door Mr. Egt er van Wissekerke. (Ver volg). Perskroniek: Kleine ellendigen; Revolverbewapening; Nieuwe zaken. Nieuwe uitgaven. - Vraag en Antwoord. IngezondenPromotie bij deRijksveldwacht; Zwarte mannen. - Sprokkels. Adverten- tién. FeuilletonBedelaars Kinderen door Louis Paulian, met aant.der Redactie. In de zitting der rechtbank te Rotterdam ran Dinsdag stonden o. a. terecht: J. d. D., 21 jaar, boomkweker te Boskoop. Hg zou in het begin van Mei of daaromtrent te Waddingsveen een aantai aan Caret Gustaaf Olie toebehoorende elzentakken uit een heg hebben gesneden en weggenomen. Beklaagde was echter niet verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Hg had buiten rechten eene volledige bekentenis afgelegd; 107 elzentakken waren door hem uit de heg gesneden en gebracht in zyn eigen land, waar hg ze om de bedden had geplaatst. Eisch f 25 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis. Aan C. 8., 26 jaar, boerenknecht te Vliet, wordt ten laste gelegd in den avond van 28 Mei op den Vlisterdyk onder de gemeente Vlist, moedwillig C. Van Aobthoven gevoelig in het aangezicht geslagen en bloedend verwond te hebben. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden, dat tusschen den mishandelde en beklaagde eene woordenwisseling had plaats gehad over een meieju, waarmede r. A. omgang had en waarover beklaagde praatjes had uit gestrooid. Eisch drie dagen gevangenisstraf. Aan E. IIhuisvrouw van J. do J., 50 jaar, zonder beroep, te Reeuwgk, werd ten laste ge legd op 16 Mei aldaar Margaretha Toor moedwil lig gevoeligte hebben geslagen, terwyl by diezelfde gelegenheid E. De J., 19 jaar, boerendaggelder te Reeuwyk, Margaretha Toor gevoelig in het aangezicht geslagen en bloedend verwond zou hebben. De eerste beklaagde was niet verschenen. De aanleiding tot het gebeurde moet hierin gezocht worden, dat de mishandelde den tweedon beklaagde had uitgesoholden voor dief, zooals deze beweerde. Getuige Toor sprak dit echter tegen en gaf als aanleiding op dat zy met twoo kinderen over hot erf van don eersten beklaagde ging, juist op het oogenblik dat deze twee eieren miste. Eisch voor de eerste 3, roor den tweeden 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1