THfiB. 'oedewaagen Zoneii, larkt, naast „De Waag”, DUDA en BOSKOOP, amen gelden a deposito: 1896. N°. 1706. Woensdag 19 Augustus. reiflflMnziBlaflstrQiDBntBn- Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 0 bossen Dekriet -I BRAND8MA, AMSTERDAM. I. 4 1 TE KOOP, oude en jonge mannen Geei? n» ÉLOCIPÈDE-HANDEL i J. H. CROMJONGH, Wonderwijzer te 8LIE0RECHT. •oor steeds grooter omzet zijn de iet concurrecrendst. prijsopgave. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. L' W*- OH t.’ i aid Lek, cht, n, 'oude, autoriteiten plaats te - - voor- Bolang, de cour”, waarna B REE DIJK te Gonderak. SCHOONHOYEKSGHE COURANT. de heer Kui en uit een van doze Langen de volgende Assuran'ie- De hoeveelheid vlas. ''Ameide, 17 Aug. De vangst van zalm met drijfnetten is hier tot heden zeer ongunstig; geen enkele werd nog gevangen. 'Ammerstol, 17 Aug. In het vischwater der naamlooze vennootschap Nassau La Lecq zijn 8 zalmsteken geplaatst. - De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1895 bedraagt in ontvangst f 610,14, in uitgaaf f 386,29, sluitende alzoo met een voordeelig slot van f 223,85. 'Berkenwondo, 17 Aug. De rekening dezer gemeente over 1895 levert eon batig saldo op van f 329,34*. De ont vangsten hebben bedragen f 4887 59s en de uitgaven f 4558.25. Aan onderwijs kosten werd uitgegeven f 2420.60*. •(ioudriann, 17 Aug. Gisteren werd ds. L. Kan de Beer bevestigd door ds. Lauts, van Molenaarsgraaf, die tot tekst had gekozen Ezechiel 33 vs. 7, 8 en 9 Des middags hield de bevestigde leeraar eene rede naar aanleiding van Philippensen I vers 8, D en 10. Zxjwel ’s morgens als ’s middags vulde eene talrijke schare het kerkgebouw. •Haastrecht, 18 Aug. Vrij lag middag had een fietsrijder het ongeluk zoodanig van zijn rijwiel te vallen, dat hjj genoodzaakt was een geneesheer te raadplegen, en des avonds viel een collega ook van zijn rijwiel, waardoor hij in het Vlietje terecht kwam en met een nat pak moest huiswaarts, keeren. Op den 2den September a s. zullen des morgens de schoolkinderen een optocht MMvsa Tmchfnei blklooEh *rd Bendt, Iruiuknii, de hun opgedragen moeilyke eoner geschikte lokaliteit -root bezwaar, doch eindelyk uitnemend slagen, en wel in c gebouw door m heer A. W Gisterennacht is zekere v. A. wonende in de Noteboomlaan te Utrecht, door de politie naar de cholera-barak aan den Jutphaaschen weg overgebracht, daar zich bij den man verschijnselen van cholera voordeden. DE MARK. i in verzegelde pakjes, voorzien anstaand gedeponeerd handelsmerk, baar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. wrt, C. Spelt. ?08, J. G. van Dis Rist. rkaldlJKl, M. Pannbkoek. A. J. Dogterom. A. Dekker. J. van Gennep. Nic. de Leeuw. Z. Vink. q het bijzonder wordt de aandacht 1 op SOUCHON THEE, f 1,30 is. St De Nieuwe London 1 lok doet de haren binnen en- kele degen verdwijnen, maakt I het haar glanmnd an xachl, ba> 'ft het uitvallen en neemt da ipelletje» van het hoofd weg. HflLJ d^Up: f 1,50 en f 0,86 oer flacon* igbaar bij Mejuffr. E. M. DRIESEN nhoven. al adres voor Tinctuur voor grijze f 1,25 per flacon. wordt doorgevaren en een aanval en ver dediging plaats vindt der Oostzeekust. Een geheele maand zal hiermede gemoeid wezen. In Bulgarije trad de heer Pétrof af als Minister van Oorlog, hetgeen geen goeden indruk maakt, daar dit besluit geweten wordt aan Hof-intriges. Ook de Minister van Koophandel zou willen aftreden, omdat hy geen vrede heeft met het met Oos- tenrijk-Hongarije te sluiten handelsverdrag. Uit Cuba komen weer berichten van opstand 1 Een zevental ontmoetin gen hebben plaats gehad tusschen de Spaansche troepen en de opstandelingen, waarin de eerstgenoemden zegevierden en de laatsten 19 man aan dooden verloren, benevens 106 paarden en voel oorlogs- materieel. Ook mislukte eene poging der rebellen, om een spoortrein te doen ont- sporen. De St. Pieterskerk te Ostende (België) is door brand vernield. De vlammen welke omstreeks half een uitbraken, waren spoedig zoo hevig, dat er geen blusschen aan was en dat de brandweer zich voor namelijk moest wijden aan het bescher men van de naburige huizen. Do altaar- kostbaarheden werden gered; maar van de schilderijen, beschilderde ramen, enz. ging het meeste verloren. Het praalgraf van de eerste Koningin der Belgen, Louise van Orleans, bleef ongeschonden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door vuur, dat loodgieters, die op het dak werkten, lieten staan terwijl zjj gingen schaften. De kerk dagteekende uit 1717. Te New-York bezweken gisteren weer 48 personen aan zonnesteek of andere gevolgen der overmatige hitte. Honderd werden bewusteloos. De hospitalen zijn vol, en in Jiet geheel deed de hitte reeds aan 226 personen het leven verliezen. Te Chicago is het niet veel beter; daar bezweken Maandag 51 en gisteren 25 menschen. Paarden vallen bij honderden dood, en de doode lichamen der arme dieren, die men niet spoedig genoeg kon wegruimen, leveren een ernstig gevaar op voor de openbare gezondheid. Het is nog moeilijk te voorzien, wie van de beide voornaamste candidaten voor het Presidentschap der Veroenlgde Staten zal worden gekozen, Mac Kinley, de voorstan der van het goud, of Bryan, de voorstan der van het zilver, den dubbelen standaard. De Japanscbe Regeering heeft besloten, een eigenaardige hulde te bewijzen aan de nagedachtenis der Prinsen Arisugawa en Kitashira, die in den jongsten oorlog tegen China sneuvelden. Zy zal namelijk postzegels met de beeltenis dier gevallen helden in omloop brengen. De eerste uitgifte van die postzegels is op 13 Sep tember bepaald. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau C. J. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem. De leden van de Éérste Ka mer der Staten Generaal zijn bijeengeroepen tegen Woensdag 2 September, ’a avonds half negen. Evenals de bisschoppen van den Bosch en Breda heeft ook de bisschop van Roermond in zyn diocees verplichtend gesteld de verzekering tegen ongelukken voor werklieden by den bouw van kerken, pastorieën en kerkelyke inrichtingen. Men schrijft ons uit Dalem: De Turken werden heden (Maandag) aan den afslag te Vuren verkocht voor f 1,32* en te Gorinchem voor f 1,30. Men blijft hier ecliter traag om af te leveren, in de vooronderstelling, dat de prijzen eerlang wel wat rijzen zullen. In het naburige Brakel, waalmeer dan hier en voornamelijk Kralen verbouwd wofden, is de opbrengst dezer aardappelsoort, naar wy uit goede bron vernemen, 10 i 12 duizend gulden minder dan het vorige jaar. door het dorp houden en des middags eene ringryderij. De leerlingen kunnen dien dag tevens gratis gebruik maken van een draai molen en zullen des morgens onthaald worden. Hei- en Boelcop, 15 Aug. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door ds. J. J. Ruys te ’s-Grevelduin-Capelle. 'Krimpen a/d Usel, 17 Aug. In deze gemeente heeft zich een geval van febris typhoidea voorgedaan. De mazelen brei den zich niet verder uit- Van een 20-tal gevallen is aangifte gedaan. Loplk, 18 Aug. De heer H. C. Kooi alhier is bij het notarieel staatsexamen geslaagd voor het tweede gedeelte. 'Nleuwerkerk a/d Usel, 15 Aug. Dat men muizen in een valletje vangt, och, dat is geen nieuwtje, dat toch gebeurt zoo vaak, maar dat een muis in den gevangen staat moeder wordt, zie, dat gebeurt niet om het andere huis. Dit nu kan van uit onze gemeente vermeld worden. Toen Jo, een der huisgenooten, zou gaan zien of er nog wat in den val zat, vond zij een moedermuis met driespringlevende jongen. J.l. Vrijdag had ’s morgens op het kerkhof een treurige plechtigheid plaats. De onder-officier J. C. K., wiens lyk eenige dagen van te voren in het kanaal van den Zuid piaspolder was gevonden, zou ter aarde besteld worden. Ondanks het zeer ongunstige weder, waren velen naar den doodenakker gegaan om getuige te zyn van die begrafenis. Da onderofficieren uit Gouda, waar ook de drenkeling inge deeld was, waren overgekomen om hun makker de laatste eer te bewijzen. Zy droegen de kistwaarop eqn prachtige krans werd neêrgelegd, grafwaarts, en nadat het lyk aan de aarde was toever trouwd, werden er nog eenige woorden ter nagedachtenis van den jongen man gesproken, die zoo vroeg en dan op zulk een wjjze was heengegaan. 'Nicawerkerk a/d Usel, 17 Aug. J1. Zaterdag, 15 Augustus, had de aanbeste ding plaats van de export-varkensslachterij van den heer T. De Vos alhier. De uitslag was als volgt: Van Leeuwen, Nieuwer- kerk a/d Usel, f7560; Amesz, Gouda, f 7420Kersbergen, Gouderak, f 7180; Van Verre, Capelle a/d IJ f 7090C. Buis, Capelle a/d IJ, f6990; Van den Broek, Zevenhuizen, f6988; Van Vliet, Nieuwer- kerk a/d IJ., f6410; De Jong, Ouder- keik a/d LI, f5876. Nieawlaud, 15 Aug. In den polder alhier viel een jeugdige strooper in handen van de politie, terwyl hij zich vermaakte met het zonder acte en vergunning vis- schen met een schakel. 'Ottoland16 Aug. Omstreeks midder nacht brak alhier brand uit in de hooi berg en de bouwmanswoning van A. Nomen. Zij, die reeds sliepen, werden uit hun bed gebonsd en vernamen het geroep van „brandVlug vloog de koster den toren in en begon de klok te kleppen. De brandspuit werd uit haar wachthuisje gehaald en voort ging het naar de plaats des onheils. Het bleek echter, dat hier niet veel meer te redden of te behouden viel. Wijselijk besloot men dus zich tot het bespuiten van de zich in de nabijheid bevindende hooiberg en aangrenzende woning van de wed. A. Groen te bepalen en met goed gevolg. De pompers hadden in den beginne een niet gemakkelijk werkjemaar kweten zich, evenals de overige aanwezigen, flink van hun taak. De burgemeesterdie tö Goulriaan woont, was heel spoedig bij den brand tegenwoordig. De spuit van Goudriaan was reeds in gezelschap van verscheidene personen uit die gemeente aangekomen, om zoo noodig hulp te verleenen. Gelukkig bleef de wind in de gewenschte richting waaienzoodat de vrees van velen werd verbannen en de brand zich uitsluitend tot het aangetaste pand bleef bepalen. De woning was zeer spoedig uitgeb-and. De groote, brandende hooiberg bood een prachtig schouwspel aan. Veel en zeer uiteen loopen.de vöfgelykingeu werden er bij dit gezicht gemaakt Hoogstwaar schijnlijk zal het nog wel den geheelen dag duren, eer al dat hooi verbrand is. Een hond en zeven varkens zijn in de vlammen omgekomen. Naar men ons mededeeldewas alles verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. "Oudewater, 17 Aug. Heden-avond 7 uren vergaderde in 't Hotel „Doelen” alhier de af deeling der Holl. Maatsoh. v. Landbouw „Oude- wnter en Omstreken”. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, werd over gegaan tot de benoeming van een afgevaardigde voor de alg. vergadering te Woerden: als zoo danig werd benoemd de heer Jao. Boer te Snelrewaard, secretaris der afdeeling, en tot diens plaatsvervanger do heer H. Anker alhier tot 2den voorzitter, in de plaats van dsn heer W. Kruiswijk, die uit. December moet af treden en niet herkiesbaar is, werd bij 1ste stemming geko,zen de heer H. Anker, die echter bedankte met 't oog op daaraan verbonden drukke werkzaamheden by eene te houden tentoonstelling; bjj de 2de stem ming werd gekozen de heer E. Van Geht te Willeskop, die de benoeming aannam. Voor wglen den heer A. Van Bueren was door het bestuur tot lid der verlotings-oommiiisie gekozen de heer De Ruyter. Na eenige bespreking over verschillende zaken sloot de heer W. H. M. Doorman als voorzitier <le vergadering. In ’t laatst der vorige week koerde do landbouwer W. L. met eenige personen, uit Willeskop met paard en tentwagon huiswaarts. Even voorbij de zuivelfabriek schynt het paard geschrokken te hebben, met dat gevolg dat paard dag opvragens a 2 iger termijn op overeen te komen •waarden en desverkiezende tegen irpand in fondsen; trekken gelden op Effecten voor: ;en onder f 1000,— 4 ’sjaars ;en daarboven tot den prolongatie- s, volgens Amsterdamsche beurs waarden >n zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: 0 voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook loten langd worden orders in de meeste sen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche s; m Coupons in boven de Amster- sche beursnoteeringzonder here- ng van provisie; in zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op ion- en buitenland. Tarieven op 'rage gratis verkrijgbaar; kken geld op HYPOTHEEK. voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. D E itascïi: M enlïolileii a üBDOsito: één jaar vast op 3 pCt. zes maanden 2} irtien dagen opvragens „2 0 I 1 en verkoopt effecten en Coupons, sseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. 'alerdatjavond geen kantoor. DE DIRECTIE. issurantie Maatschappij tegen Brandschade EDERLANDEN, van ion—Amsterdam, Sophiaplein-Rot- Zuid blaak 50 ’s-Gravenhage raat 20 Breda, Prinsenkade r, Langestraat. Ikapitaal 2,000,000,— ves- 1,200,000,— Ide Brandschaden - 14,500,000,— Maatschappij ver- IllDDAAlf thans ook tegen IHDilAAIi i in Brandkast, zoowel als Inboedels, oederen enz.) imBpuiton en 8 brandapuiten moesten 'rootste krachten inspannen, om de be- panden te beveiligen. Aanvankelijk zjj daarin Biecht» gedeeltelijk, want uct naastgelegen pand werd de zolder- aangetast. .telen der bewoners wordt de omrang nog vergroot, doordat zij niet Voorts verbrandde van den f 600 aat geldswaarde. izoldora bevonden zioh ruim 20.000 Werd volgens de Londensche „Daily Chronicle” tusschen Engeland en Rus land eene overeenstemming getroffen tot gemeenschappelijke regeling der Cretenser maar ook der Armenischeaangelegenheden, zooals te verwachten was, is dit bericht weder tegengesproken. De onderhandelin- gen tusschen de Mogendheden betreffende Creta, hebben tot nu toe nogetot niets geleid. Rusland toont zich afkeerig van pressie uit te oefenen op den Sultan, ter- w(jl tusschen de verschillende Mogend heden verdeeldheid heerscht, hoe dien druk uit te oefenen. Maar toch is het op ’t oogen- blik meer dan wenschelyk, dat ten minste eene van de Mogendheden tusschenbeido komt. Opnieuw is een Russisch vice-consul door de Muzelmansche bevolking ernstig mishandeld. Men heeft hem ernstig ge wond en zijne troepen gosteonigd. Onder die omstandigheden heeft de Porte hem teruggeroepen en vervangen door den nog niet gekwetsten Ibrahim Pacha. Wat de lersche landwet betreft, men weet, dat zy uit het Huis der Lords is teruggekomen met de noodige amende- i menten en daarop werd zy behandeld door het Britsche Lagerhuis. Minister Gerald Balfour wees aan het Huis eerst de voor de Regeering aannemelijke en vervolgens de onaannemelijke aan. Van de laatste sprekende, zeide hy de billijke wet is door de Lords geheel ten nadeele der pachters veranderd en het Huis kon dan ook niet anders dan die amendementen verwerpen. De Minister hoopte, dat de Lords zich bij de beslissing zouden nederleggen. Het Hoogerhuis, aan deze goede verwachtingen beantwoordend, heeft dan ook de lersche landwet goedgekeurd, gelijk die uit het Lagerhuis aan de Lords was teruggezonden. Met een gerust hart kunnen de heeren nu de grouse- of hazel-hoenderjacht gaan medemaken, die den 12den begon. De vogels zyn mooi en talrijk! President Krüger’s kleinzoon, luitenant Eloff, is in Engeland en woonde aldaar een feestmaal by te Wigan, waar hy het woord voerde. Natuurlijk liep het over de verlengde hervormingen in de Trannvanl. De Transvaal zeide hij wilde zich geenszins van Engeland scheiden, maar gaarne met de Britsche Regeering arbeiden. Zoolang echter de heer Cecil Rhodes de overheerschende factor blijft in de Britsche Zuid-Aft ikaansche politiek, zullen de Boeren argwanend blijven. Li-Hung Chang schreef aan den heer Gladstone een hoofschen brief met de betuiging, dat hy gaarne het voorrecht zou hebben zulk een beroemd staatsman in persoon te aanschouwen, waarop de groote oude antwoordde, dat hij hem gaarne zal ontvangen. Gisteren bezichtigde Li het tuighuis te Woolwich. Op eene buitenpartij van Lord Salisbury te Hatfield werd Li-Hung-Chang in een rolstoel rondgereden, en ten slotte ontving hy, in een tent gezeten, de voorname gasten van den Eersten Minister. Merk waardig was het, hoeveel genoegen het Li deed, Sir William Harcourt te zien. Beider aangezicht straalde by de ont moeting. Vóór de partij te Hatfield hoeft de Onderkoning nog evenals destyds de Schah door een photograaf zijn portret laten maken, in zittende houding, met geel vest en pauwenveer getooid en de Victoria-orde op de borst. President Faure is weer van zijn reisje door Bretagne te Parijs teruggekeerd. Het laatst was hij te Lavol, waar hü eene toespraak hield, om tot eendracht en eenheid aan te sporen. Zes of acht October zullen waarschijn lijk de Keizer en Keizerin van Ruslnnd te Parys (Frankrtfk) komen en aldaar drie a vier dagen blijven. In plaats van in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, zullen zy logeeren in de Russische ambassade. In Berlijn (Duiischland) heeft het wel eenige teleurstelling gewekt, dat de Czar den Keizer te Breslau, in plaats van in de hoofdstad, zal bezoeken. De geruchten omtrent wijzigingen in hét Ministerie houden in Duitschland steeds aan. Eerst sprak men van aftredings- plannen van den Duitschen Rijkskanselier Vorst Hohenlohe en nu weer wordt aan den heer Bronsart van Schillendorff, den Minister van Oorlog, het voornemen toe geschreven van af te treden. Von Bismarck heeft zich dezer dagen tamelijk wegwerpend over Creta en de Cretensers uitgelaten, o. a. verklarend minder belang in hen te stellen dan in den kleinsten molshoop in zyn tuin. Dit heeft een eerzamen Schot, zekeren heer Ogilvy, te Dundee, grootelyks ver bolgen en genoopt een briefje aan den grooten man te schrijven, waarin hij, met een beroep op diens menschelyke en chris telijke gevoelens, hem uitnoodigde zyn vonnis over de ongelukkige Cretensers alsnog to herzien. In den omtrek van Helgoland begonnen I dezer dagen de groote Duitsche vloot- manoeuvres, onder opperbevel van Ad miraal Knorr. Niet minder dan 52 schepen heeft hy onder zijn commando, het grootste getal, dat tot nu toe aan Duitsche oorlogs vaartuigen is byeen geweest. Het geldt een aanval op en verdediging van de Elbe-monding, waarna het Kieler kanaal en tentwagen te water geraakten. De binnen- inzittenden redden zioh door het glas tan den tent wagen stuk te slaan, en het paard werd door behulpzame handen op ’t droge gebracht. Een der inzittenden bezeerde zioh aan de hand, en met ’t verlies van een zilveren tabaksdoos en eenige schade aan ’t rjjtuig liep het ongeval, dat zioh in 't begin ongunstig liet aanzien, nog al schikkelijk af. De klap van ’t eene paard aan 't andere kan soms zeer schadeljjke gevolgen hebben. Dit ondervond de rustende landbouwer G. te Hoenkoop, wiens paard door het paard van K. zoodanig togen den poot werd geslagen, dat het dier tengevolge daarvan is gestorven. 'Slikkerveer, 15 Aug. De pas gehuwde werkman C. S. had het ongeluk met zijn voet onder eene wals te geraken op de werf der firma 8. De helft der voet is vreeselijk gekneusd en zal waarschijnlijk er af moeten. Zijn toestand is niet zeer gunstig. ♦Stolwök, 17 Aug. Onze tweede ge- meente-veldwachter (tevens nachtwaker) E. Hol ontving verleden week zyne aan stelling als agent van politie te Amsterdam. 8tolw(jk, 17 Aug. Heden-middag werd alhier een kaatswedstrijd gehouden van Stolwijkers tegen Achterbroekers. Van de tien partijen, die gekaatst zyn, hebben de Achterbroekers er zeven gewonnen, waarna zy vroolyk huiswaarts keerden, onder het zingen van „Hip, Hip, hoera, de boeren hebben overwonnen.” 'Slortnpoldor, 15 Aug. De vorige week is van de werf „Nijverheid” van de heeren C. van der Giessen Zonen met het beste gevolg te water geloopen het ijzeren rijn schip Marie”, groot 550 last, gebouwd voor rekening van den heer W. Schmitz te Mülheim a/-l Ruhr. Thans is de kiel gelegd voor een dergelijk schip, te bou wen voor rekening van den heer L. Schwippert te Königswinter. IJsrlstein, 13 Aug. Zondag morgen is alhier op 91 jarigen leeftijd overleden de heer B. Schilte, aan wien onze gemeente als industrieel veel is verplicht. Het ge heele personeel der fabriek, ongeveer 100 man, volgde het lijk by de teraardebe stelling. Zwaïuincrdnni, 15 Aug. In de Vrijdag avond gehouden raadsvergadering kwam een adres ter tafel van onderscheidene ingezetenen, meest neringdoenden, verzoe kende oen telephonischo aansluiting aan het telegraafkantoor te Bodegraven. De Raad heeft daarop gunstig beschikt. Gemengd Nieuws. Id den nacht ran kermis-Zator- dag, omstreeks 5 uur, brak to Rotterdam een hevige brand uit in een pand aan da Boompjes, waarvan het ondergedeelte tot bierhui» was ingoricht, terwjjl de vier bovenverdiepingen door versohillondo gezinnen bewoond werden. De brand brak uit in het achtergedeelte van het benedenhui» on nam zóó snel toe, dat de boven bewoners zioh slechts door een overhaaste vlucht kondon redden. Reeds toon de brand ontdekt werd door een der nabjj wonenden, den heer D. W. Van Doodewaardt, die onmid- delljjk de deur intrapte bleek de doortocht reeds afgesneden. Deze snelde daarop naar huis, haalde een ladder on sloeg daarmede de ruiten op de oorste verdieping in. De bewoner, de heer Kuypers, diens vrouw en dienstbode, en uit een hoogere verdieping 3 kinderen, een oude juffrouw en een kostganger werden langs de ladder gered. Het bleek meer dan tjjd, want de vlammen zochten reeds door do ramen een uitweg naar buiten. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die, niettegenstaande tengevolge van do kermis velon eerst nauwelijks te bed lagen, spoedig tor plaatse was. De brand zou zich echter niet tot het be doelde pand bepalen. Onmiddellyk daarachter bevonden zioh de vlaszolders van de firma A. Den Hoed, en de brand had nog maar kort ge duurd, toen de vlam ovorsloeg en ook dezen zolder in lichtelaaie zette. Zes stoot haar groot: lendende p slaagden zjj ook van het verdieping s Voor enk< van den brand i verzekerd waren, heer Kuyper» Op de vlasz steen vlas. Bij den brand zijn Maatschappijen betrokken, was verzekerd voor f 68.000 by de volgende maatschappijen. De Amsterdamsche Brand- Assurantie-Mjj. voor f 7000, de Zutphansohe voor f 12.000, de Londen Assurantie-My. f 22 000, AkenLeipzig f 8000, de Lloyd Beige f 14 000, de Palakno f 10.000. Het pakhui» was bij de firma Van Merlen en Wolff verzekerd voor f 24.000. Het perceel, waar de brand oen aanvang nam, is het eigendom van Dr. Dokhnyzeu te Leiden en was verzekerd bij de firma Bikker Caarten en Obreen te Rotterdam voor 8 f 9000. - Te Loosdrecht kwam zekere A. J. P., dienstbode by den heer S., Woensdag-middag met hare kleederen van achter in aanraking met eere gloeiende strijkkachel. Hare rokken vatten vlam, ’t welk nog verergerde toen zy in hare ontsteltenis naar buiten vluchtte. Toen de buren na korten tijd de vlammen met dekens hadden gebluscht, bleek zij geheel met brandwonden overdekt te zijn. Don derdagochtend is het meisje na een hevig lijden bezweken. Men schryft ons: In hot bericht der verwachtingen om trent don oogst over 1896 in de provincie Zuid-Holland (Staatscourant van 8 Aug. 11.) komt o a. voor „hennip wordt slechts in de Alblasserwaard verbouwd.” Zou dit geen officiéél leugentje zyn? STADSNIEUWS. Schoonhoven, 18 Augustus. DE TENTOONSTELLING. ’t Wm gisteren een voor de geschiedenis vaa Schoonhoven belangrijke dag. Voor het eerst werd binnen hare veste eene tentoonstelling geopend, eene tentoonstelling, ge tuigende van de nyvorheid barer ingezetenen, van da merkwaardige schatten uit vroegeren en lateren tyd, die in haar midden berusten. Do vereeniging „Onderling Belang” alhier, zich ten doel stollende de belangen van hot bouwvak voor te staanvatte eenige maanden geleden het plan op, eene tentoon stelling te bonden van werkstukken, door ambachts- on handwerkslieden vervaardigd en daaraan een onderlingon wedstryd te verbinden. Om daaraan eenige meerdere aantrekkelijkheid te geven, werd later besloten daaraan eene uit breiding te geven en haar uit drie afdeelingen te doen bestaan, en wel: Eerste Afdeeling: p. Voorwerpen, vervaardigd door Ambaohts- en Handwerkslieden, waaraan een onderlinge wedstryd is verbondenb. Fraaie Dameshandwerken; o. Al wat tot de tegenwoor dige Bouworde en Kunstnijverheid behoort. Tweede Afdeeling: a. Voorwerpen, die maar eenigszins betrekking hebben op Oud-Schoon- hoven, als Schilderijen, Teekeningen, Boeken, Gouden- en Zilveren Werken, Vaandels, Wapenen en Oude Voorworpen van Smeed-, Loodgiotors-, Timmer-, Schilderwerk enz. b. Oude Kunst in het algemeen, als: Meubelen Bohilderyen, Gouden- en Zilveren Werken, Tapisseriewerk, Puroelein on andere voorwerpen. Derde Afdeeling: Al wat tot opluistering kan worden aangemerkt en in zich bevat kunst waarde op elk gebied; terwijl bovendien een afdeeling uitsluitend voor reclame zal worden gereserveerd. Uit de Vereeniging „Onderling Belang” werd een Tentoonstollings-Comité samengesteld, dat, bijgestaan door daartoe uitgenoodigde Eere- Commissarisson, het plan der Tentoonstelling onder bescherming stelde van een Eere-Comité, waarvan welwillend het Voorzitterschap werd aanvaard door den ElelAchtbaron heer Mr. A. D II Kolff, burgemeester, terwijl het lidmaatschap welwillend werd aanvaard door de heeren Wethouders dozer gemeente, den voor zitter van do Nijverheids-Vereeniging voor Goud- en Zilversmeden, den voorzitter van de Teokenschool, den voorzitter van het Depar tement Schoonhoven van de Maatschappij „tot Nut van ’t Algemeen” en door den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Met yver togen de leden van het tentoon- stollings comitó aan taak. Het vinden wa» echter een groot bezwaar, i mocht het hierin uitnemend slagen, de voormalige R. K. K rk, wolk gt den tegenwoordigen eigenaar, den Lazonder, op hoogst billy ke voor waarden werd beschikbaar gesteld. De medewerking, welke het comitó op zyne plannen ondervond, hoewel aanvankelijk gering, nam bjj het naderen van deu voor de ten toonstelling bepaalden tyd gaandeweg toe, en talrjjk werden de toezeggingen voor inzending ia de verschillende afdoelingon. Vele moeilijk heden en bezwaren waron by dit alles to overwinnon, doch met volharding zette het comitó zyne taak voort, daarin welwillend met raad en daad bygestaan door onzen onvermoeiden gemeente-secretaris, den heer H. G. Geelhoed, wiens medewerking tot het voorloopig succes zeker niet gering is te aohten. Zooals bekend is, strekt zioh de voormalige R. K. Kerk van de Nes tot den exercitie-wal, aan welke laatste zjjde men den hoofdingang bepaalde en wel zoodanig, dat men van af don Wal door eene brng de boren-galery van het gebouw kan bereiken. De gemeenteraad ver leende welwillend zyne toestemming om een gedeelte van den Wal vóór het gebouw ten dienste van het oomitó af te staau, waaromheen eene omheining werd gemaakt, binnep welke ruimte voor een talryk publiek plaats ia. Te 1 uur van den gewiohtigen dag hadden zich binnen deze omheining het eere-oomitó, dö jury leden, tal van autoriteiten en besturen van verfiohillende vereeuigingen, de exposanten en verdore genoodigden vereenigd, on toen ten slotte de voorzitter van het oomitó, de heer Mr. A. D. H. Kolff, burgemeester dezer ge meente, binnontrad, deed het muziekgezelschap Apollo”, directeur de heer W. Van Rossum, zyu welluidende tonen hooren. Alvorens met de besohryving van de plechtig heid een aan vang te maken, wensohen wy even op te merken wat zioh by het betreden van het terrein aan ons oog voordeed. Het geheele front van het gebouw was gemetamorphoseerd in een oud eerwaardig slot, met torens en poort, alles op meesterlyke wyze in decoratief geschilderd door onze stadgenooten de heeren F. A. Tepe, direc teur der Taekenschool van de Njjverheidsver eeniging, on G. Van Grootheest Jr, decoratie schilder, naar een ontwerp van eerstgenoemde. Een ophaalbrug met ijzeren kettingen gaf toe gang tot het antiek gebouw, uit welks top de vlag met de stadskleuren (rood en zwart) wap perde, terwyl boven de slotpoort het oude wapau der gemeente was op te merken. Was deze aanbhk verrassend en schoon, uit het terroin daarvoor zou men moeilys den stadswal her kennen. Een groot bloemperk in hot midden met oen paar Florabeelden en bloemen en groen aan de zydon, waartusschen hot borstbeeld onzer Koningin, gaven aan het gehoel een aangenaam en gozeliig aanzierv. Nadat de verschillende aanwezige ai nitgonoodigd waren op de ophaalbrug pis nemen, opende da heer H. Brussen Da., zitter der vereeniging Oiderling bijeenkomst met een gep ut Welkt deze het woord gaf aan deu voorzitter van het teutoonstellings-ooinitó, don heer Hermann A. Schrouder, door wiou hot navolgende werd ge sproken: I „Dames en heeren! U allen roep ik bij den aauvang v bijeenkomst een barteljjk welkom toe. i tijd, ja byna een jaar lang is er over de Teu- toonstelling, die strak» zal geopend wordan, hier en in den omtrek dan eens fluisterend dan

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1