rt Varié, n- en Operetten- ap, i Stolwijk. idDekriet. N°, 1713. 1896. Zaterdag 12 Septe er. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht S, tas 1896. Fabriek Officiëele Kennisgevingen. ireeniging JILAND. OP: DERIJ 10,-. SCHOOL GEWENT liomtora. HUIJSER, BUITENLAND Overzicht. ND HUIJSER, RDAM. Nieuw! HAAS, binnenland. OUD-SCH^HOVEN. SCHOONHOVENSCffl COURANT S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. drecbt, C 106. eero K1NDERVOOR- 12 ure MATINEE. Gemeente Schoonhoven. or vertrek naar i uit de hand te een zeer gun- iige jaren nieuw ROOT MATINÉE. sten. illjetten. 1,-, geldig voor iter, ILFF. 1. [ET BESTUUR. vername aange djnde y' te haar een 1. best aarden, het land .„ken, klaagu„ in het invoe- tot uitvoering 3SER, Goaderak. r, JAC. HUU8ER. N. VAN BOOTEN. tegengaan. By er i Schoonhoven, by vergeleken, an één w bljjft ’t slotwoord van deze aan Oud-Sohoon- horon’a historie gewijde regelen Leve Nieuw-Sohoonhoven Schoonhoven, Aug. 1896. X. jord en °n. De irig out let hem ember e. k., 101 aar: wielige rijtuigen, rpen. ingezetene zijn. B- of meer malen ingrijden hebben [te 10 aar v.d». laar. BAAN, limmer een’ prijs bben. Premie f 10, van dien dag by (Hoofd de Heer L. AKKERHUIJS JEzn.) en BEWAARSCHOOL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de aangifte van kinderen, die men met 28 September a. s. op de^chool wenscht toe gelaten te zien, kan geschieden op Woens dag 16 September a.van 1 tot 3 uur Schoonhoven, den 12. Sept. 1896. De Secretaris, De Burgemeesti H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOI ■ood ^els de Regeerini vfln J Deterin; planner I klaarde f betwyfelde of zjj spoedig By zijn departement is waarin Krui- kery wordt uit- ?AND en DEK- I kunnen worden en te bevragen d. A. DE MAN. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. anzen voor :on, on het willekeur; mede, Song and Dance. t Cristal Palace 'on. uw HUIJSER, an fin de Siècle. Lucht-Acrobaat. JELLI, Chanteuse j Genre. na a Bruxelles. MAX1AAN, insers. Holl. Soubrette, i! Lachen zijne verrassende lustige Bediende" Serpent". Coupletzanger tienni. owns Excentrics edresseerde Ezel. rmisch en van den len rang. Aanvang 8 uur. gDonderdag en Viydag 50 Cents De Czar van Roeland heeft, tydens zijn kort verbiyf in Daitachland, wel geprofi teerd van het by wonen van troepen-oefe ningen. Zoo was Z. M. Zaterdag 5 Sep tember aanwezig bij de groote parade te Breslau, die ook door de Czarina werd bygewoond. Op het veld aangekomen, bestegen de Keizers van Duitschland en Rusland hunne paarden, om het front af te rijden van de in twee afdeelingen op gestelde manschappen van het zesde leger korps. De Keizerinnen volgden in een gala rytuig, onder begeleiding van een schitterend gevolg en de muziek, die het Russisch volkslied speelde. Nadat het front was afgereden, defileerden de troepen tot tweemaal toe, waarna Keizer Wilhelm het 2de grenadiers-regiment en de Czar het Alexander garde-regiment aanvoerde. Na afloop der wapen-schou- wing had een recht huiselyk dejeu ner plaats, slechts van vier couverts, natuurlyk bestemd voor de beide Keizers en Keizerinnen, ’s Middags ging het minder huiselijk toe, want toen bestond het diner uit 825 couverts. Keizer Wilhelm dronk natuurlyk de gezondheid zyner gasten en dankte hen voor het bezoek, dat door de provincie en het geheele Duitsche volk ten zeerste gewaardeerd werd. „God moge mijn hoogen gast be schermen en behoeden!” dus besloot de Keizer „tot heil van Europa, waar ik drink op de gezondheid van den Keizer en van de Keizerin Alexandra!’’ Daarna volgde een daverend „Hurrah I” O, welk een contrast met deze hartelyke toespraak, was het, in de Fransche taal gegeven, antwoord van den Czar, waarin deze den Duitschen Vorst heel kalm en koeltjes be dankte voor de ontvangst te Breslau ge noten. Men voelde te Breslau, dat er wat aan mankeerde en daarom werd dadelyk een telegram gezonden naar de Staatslieden van beide landen, doch het antwoord luidde dat tusschen de leidende Russische en Duitsche Staatslieden by de besprekingen, die hadden plaats gehad, de meest vol komen overeenstemming heerschte. Nu is men dus weer gerustgesteld. En al was men dat nog niet, dan zou men, tegenwoordig geweest zijnde by het af scheid tusschen de Keizerlijke personen, dadelyk teruggekomen zyn van de mee- ning, als zou de verstandhouding niet goed zyn. Nadat het Russisch Keizerlijk paar nog de wapen-oefeningen had byge- woond te Görlitz, waar men den laatsten dag vóór het vertrek doorbracht, werd de reis weder voortgezet naar Denemarken. Hun gastheer en gastvrouw deden hun uitgeleide en aan het station waren alle voistelyke personen en autoriteiten aan wezig. Het afscheid was zéér, zéér hartelijk. De Czar kuste Duitschland’s Keizerin op de beide wangen en Keizer Wilhelm deed hetzelfde by de Czarina. Daarna kusten en omhelsden de beide Keizerinnen elkander en vervolgens de Keizers. Allen waren zéér bewogen. Toen de trein zich in beweging zette, wuifde men elkaar nog zoo lang mogelyk toe. Na nog een kort bezoek gebracht te hebben aan Kiel, scheepten de Czar en Czarina zich Dinsdag jl. op de Poolster in naar Denemarken. Toen het schip wegvoer, begonnen op de Duitsche schepen alle muziekkorpsen te spelen en alle ka nonnen te donderen, hetgeen aan boord van het Russische schip werd beantwoord door een geschut-salvo en het spelen van het Duitsche volkslied. Het wekt te Berlyn groot opzien, dat Generaal Van Hahnke, directeur van Keizer Wilhelm’s militiar kabinet, de man, die een voorname rol speelde in de geschillen tusschen dit kabinet en de Rykskanselaiy, vooral die, welke leidden tot den val van Caprivi en onlangs tot dien van den Minister van Oorlog, Bronsaid van Schellendorf,-dat die persoon benoemd is geworden tot chef van het 6de regiment infanterie. Deze titel toch is een speciaal Pruisische onderscheiding, die rechtstreeks door den Keizer-Koning wordt verleend en tot nu toe, alleen te beurt viel aan vorstelyke personen of veldmaarschalken. Natuurlyk worden de noodige gissingen en veronderstellingen daaromtrent gemaakt en het rechte van de zaak komt men toch nooit te weten. Groothertog Friedrich van Baden heeft 9 Sept, zyn 70sten geboortedag gevierd, en die dag is feestelijk meegevierd door zyn geheele land, want de Groothertog is, evenals zyn gemalin-een dochter van den ouden Keizer Wilhelm zeer bemind by zyn volk. By de jongste groote manoeuvres der Duitsche vloot veiloor het pantserschip „König Wilhelm" zyn ank?r (van 6000 kilogr.), niet ver van Helgoland. Vier duikers zochten veeitien dagen lang daar naar. Eindelyk meenden zy het gevonden te hebben. Maar toen het anker werd opgehaald, was het met oesters overdekt, en het bleek er een te zyn, dat al 15 of 20 jaren op den bodem der zee had ge legen. Het anker, ongeveer even groot als dat van de „König Wilhelm,” is naar het Marine-museum te Kiel gebracht. Het gerucht, als zou kapitein Dreyfus (Frankrijk) uit zijn verbanningsoord op het Duivels eiland zijn ontsnapt, wordt door de Fransche Regeering ten sterkste tegengar sproken. Mevrouw Dreyfus, die in de oirc- snapping betrokken heette te zyn, schrijft aan een der bladen, dat de Regeering haar met alleen geen verlof heeft willen geven, haren man te bezoeken, maar ook toe stemming heeft geweigerd, dat zy hem waschgoed of eetwaren zond. Zy blyft zeker hopen op den dag, dat de onschuld van haren man aan het licht zal komen. By een stierengevecht te Bayonne, Zon dag 11., waar, ondanks het verbod, weder verscheidene stieren werden gedood, is de matador Pantilloro om het leven gekomen. Een stier dien hy reeds geveld had, sprong op en stiet hem zyn hoorn in het lichaam. De matador Bonarillo en een picador werden gewond. Te Beziers is Zondag de arena, waar Maandag groote stierengevechten gehouden zouden worden, door brand vernield. Zeven stieren zyn daarby verbrand. De berichten van den opstand op de Philippynen blijven nog steeds ongunstig voor Spanje. Er moet te Madrid eene nieuwe samenzwering ontdekt zynvele personen zyn reeds gearresteerd. Uit Hongkong seint men, dat de op standelingen San Isicho binnendrongen en zich meester maakten van den gouver neur, diens secretaris, een ingenieur en een geestelijke. Eindelyk is dan toch van de Verhevene Porte een antwoord gekomen op de nota, door de gezanten der ver schillende Europeesche Mogendheden in gezonden. De Porte houdt vol, dat de Armeniörs de schuld dragen van de jongste ongeregeldheden. Volgens haar zal de aanwezigheid van zooveel vreemde schepen allicht aanlei ding geven tot nieuwe troebelen, waarop de Mogendheden heel ad rem zouden kunnen antwoorden, dat die aanwe zigheid dan tevens het beste middel is, om die onlusten met een goeden uitslag te dempen. De door de Mogendheden aan de Porte afgedwongen hervormingen zyn op Creta (Turk|je) door de Christen-bevolking met groote vreugde ontvangen. De Muzel mannen echter moeten teekenen van verzet gegeven hebben. Zoo ook weer de Matabelen in Rhodesia, waar Sir Cecil Rhodes zoogenaamd de orde en rust hersteld heeft. Vrydag 4 Sept, werd door een impi een aanval gedaan op een fourageer-patrouille, die grooten- deels uit Europeanen bestond en enkele „bevriende” inlanders. Niet minder dan 7ü man dezer patrouille werden gevangen genomen, waaruit men dus wel op kan maken, dat ook de te Buluwayo zoo dringend benoodigde levens middelen, welke door haar werden overge bracht, in handen der Matabelen zyn ge vallen. Koningin Victoria heeft een adres ontvangen in 44 talen, door 7 millioen vrouwen uit alle deelen van haar ryk onderteekend, waarin aangedrongen wordt op maatregelen tegen misbruik van sterken drank en den opium-vei koop. De „Christelyke vrouwenmatigheidsbond van welken het adres uitging, heeft een paar jaren lang handteekeningen ervoor verzameld. Het adres is zoo groot, dat het onmogelyk als een rol der Koningin kan worden aangeboden. Men heeft daarom photographieèn genomen van de verschillende deelen en die in twee dikke deelen gebonden, welke nu H. M. worden overhandigd. De namen van Miss Frances Willard en Lady Henry Somerset staan bovenaan, ais presidente en vice-presidente van de World’s Womans Christian Tempe rance Union. rikant zal, des- n, dat de kooper 3t de bewerking Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. *ledere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-uamiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. )AG 10, VRIJDAG II PTEMBER 1896. A TROUPE: •Komiek. Groot Carré te Amster- .otterdam enz. enz., Creatie „Zoo moet Aanvulling Ieder, die in Schoonhoven het» carillon hoort bespelen, luistert met welgevallen naar de wel niet zware maar toch welluidende tonen van de metalen klokken. Bij dat luisteren naar dat spel zal men niet vermoeden, dat die klokjes zjjn gegoten uit een paar metalen stukken, die met Olivier van Noordt de reis om de wereld gemaakt hebben. Wij hadden bovenstaande waarheid of legende bij onze beschouwing over ’t raadhuis geheel vergeten te melden. Naamoorsprong juist 't begin aan 't einde levert voor bijna iedere plaats een moeiljjk probleem ter oplossing, en waarom zou Schoon hoven daarop eene uitzondering maken! Enkele zoeken de naamafleiding in eene sohoone om geving van landouwen, of ook wel in de fraaie hoven (tuinen) die de huizen dor eerste bewoners omringden. Daar wy geen zekerder meening in de plaats kunnen stellen, is 't het beste dat wy die naamafleiding maar voor waarheid aannemen, trachtende ieder naar zyn vermogen het nieuwe Schoonhoven steeds meer en meer aan haar naam te doen beantwoorden. ST ATEN-GEN ER A AL. De Eerste Kamer, Woensdag-avond weder bijeengekomen, beraadslaagde Donderdag in de eerste plaats over de voorgosteldo uitbreiding van het reohterspersoneol te Breda en te Roer mond; het ontwerp werd aangenomen met 36 tegen 7 stemmen. Bij het ontwerp tot regeling van het toezicht bij het opriohten van inrichtingen, welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken, klaagde de heer Rengers over vertraging in het invoe ren van den bestuursmaatregel tot uitvoering veiligheidswet, terwjjl de heer Van Heek aanbeval hinderlijke bepalingen weg te nemen en de wet uit te voeren op een voor de industrie humane wyze. De Minister deelde mede dat een ontwerp-bestuursmaatregel aan den Raad van State wordt verzonden. Da nog aanhangige motie van den heer Van Tienhoven, deRegeering uitnoodigende stappen te doen, opdat in overleg met de Prov. Staten van Noord Holland zoo spoedig mogelyk een regeling worde getroffen ter voorziening in den toestand der zeeweringen te Callantsoog, werd door den voorsteller ingetrokken, dewyl inmid- doL dó Regeering de gevraagde onderhandeling heeft gevoerd; hy drong echter ernstig op ver betering aan en vroeg of de Regeering reeds en heeft. De Minister van W aterstaat ver- Je dat geheele overeenstemming met Noord- Holland nog niet is verkregen, hield vol dat niet slechts het Ryk, maar ook de Provincie bij het behoud der waterkeering is betrokken, erkende de noodzakelijkheid eener regeling, maar "f zou tot stand komen. j een ontwerp tot wette- lyke regeling aanhangig. Daarna werd met de behandeling der Kieswet begonnen. De heer Muller bestreed uitbreiding van kies recht tot de min-ontwikkelden en betoogde dat noch in Europa, noch in Amerika de resultaten van het algemeen kiesrecht schitterend zyn. De voorgestelde uitbreiding acht spr. een nadeel zoowel voor de volksvertegenwoordiging als voor de Regeering, die haar toevlucht zal i moeten nemen tot gesohacher met de verschil- lende fraotiën. j De heer Verheyen is van de noodzakelijkheid der uitbreiding niet overtuigd; het verlangen naar deze wet en de belangstelling der burgerjj zyn gering. Niettemin acht bjj het een goede staatkunde, haar aan te nemen, om de gevolgen eener verwerping, die ons van kwaad tot erger konden brengen. De heer Bergsma verklaarde vóór het ontwerp te zullen stemmen, omdat er een plicht der rechtvaardigheid door vervuld wordt. De heer Van Alphen betreurde do toekenning vaü kies recht aan mindere militairen in actieven dienst. Vergadering van Vrydag. De heer Fokker motiveerde zyn stem vóór het ontwerp, al is deze wet geen nationale wet. De grei de kenteekenen zyn te nauw getrokkei nieuwe kiesrecht opent de deur voor w niettemin brengt een goed politiek beleid te aanvaarden wat nu te verkrygen is. De heer Wertheim somt verschillende bezwaren op tegen de wet; vooral betreurt hy, wat het gemeentelyk kiesrecht betreft, do verbreking van de eenheid der gemeente door de verdoe- ling in districten. Toch, ondanks de gebroken, zal spr. berusten. Hy stemt voor deze wet, omdat zij is geboden door de omstandigheden er is een belofte gedaan, en de plicht eischt, door haar vervulling een daad van rechtvaar digheid te plegen. Vrees voor radicalisme Aóner- zijds, voor clericalisme aan den anderen kant, nog minder twijfel aan het Nederlandsohe volk mogen de aanneming niet in den weg staan. De heer L. Van Nispen verschilt van gevoe len met de moesten zyner geestverwanten en zag zich verplicht ondanks de gebreken dezer wet, tot haar aanneming mede te werken. Spr. betreurde de weigering van stemplicht, waardoor de onthouding der gematigden zou te voor komen zyn. Do heer Van Lier acht deze wot beter dan het ontwerp-Tak, en brengt er don Min. hulde voor. Er zyn thans positieve kontookenen, over eenkomstig de eisohen der Grondwet. De hoer Regout kan zich met het ontwerp niet vereenigen, omdat er de kiesplicht in ontbreekt. De heer Sassen benjjdt de sprekers, die bezwaren hebben en toch vóór stemmen; hy acht doze wet tech nisch onberispelijk maar kan haar niet aanne- mon, omdat zy do onontwikkelde massa tot de stembus toelaat zonder baar overwegenden invloed door correctieven te hebben getemperd. De heer Rengers beschouwt deze wet als een op den bazis der Grondwet opgetrokkey gebouw, en hjj ducht van kiesreoht-uitbreiding geen gevaar, De heer Sohimmelpenninok van der Oye verklaarde namens zyn partygenooten dat zy tegen de wet «uilen «temmen, omdat onder de kenteekenen van welstand en geschiktheid niet is opgenomen de hoedanigheid van hoofd van het gezin en omdat de kiesbevoegdheid voor Prov. Staten en Gemeenteraden te een vormig met het politiek kiesrecht is geregeld. Do heer Aberda van Ekenstein weersprak de bewering omtrent de onverschilligheid van het volk; hy noemt deze wet aan in het belang van Vaderland en Kroon. De hoer Van Zinnicq Bergmann heeft geen argumenten ten voordeele dezer wet gehoord en kan haar niet helpen tot stand brengen. heer Van Swinderen betreurt dat het vorig werp niet is aangenomen, maar dit bek. niet om deze wet te aanvaarden. De heer Fransen van de Putte verklaarde als oud-liberaal, dat hij noch bjj de conserva tieven ingelyfd wil worden, noch steun zoeken by de sooiaal-democraten. Spr. wyt aan art 80 der Grondwet dat de kieswet niet anders kon worden; dat is voor hem geen reden tot ver werping. Vrees voor de maatschappelijke orde heeft spr. evenmin als van ’t protectionisme; ook vindt hij er geen bezwaar in, dat mannen met meer geavanceerde begrippen in de Staten- Generaal optreden, waar men hun zal aantoonen dat de maatschappelijke toestand, vooral van den werkman, veel verbeterd is. In de vergadering van Zaterdag voerde alleen de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord. De Min. nam den lof voor de technische inrichting der wet in ontvangst, voor zich en zyn voorganger. Vervolgens de gemaakte opmerkingen beantwoordende, bestreed de Min. do eisohen der anti-revolutionnairen (huismans- kiesrecht) en katholieken (stemplicht en meer voudig kiesrecht). De reden van den heer Muller was gericht tegen het algemeen stem recht, niet tegen dit wetsontwerp. Meer dan het voorstel-Tak sluit deze wet de onvermogen- den uit en omvat personen met voldoenden wel stand; zjj komt overeen met het Engelse!’stelsel, dat ongeveer 65 pCt. der mannelyke bevolking tot kiezers maakt. Met dezen dag eindigt de kiesreohtstryd maar begint de stembusstrijd, waarin alle liberalen vereenigd moeten zyn; om hun denkbeelden te doen zegevieren, behooren zy aan anderen niet te onthouden wat zij voor zichzelf begeeren. Het ontwerp werd aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. De Kamer is daarop tot nadere byeenroeping gescheiden. ‘Brandwijk, 7 Sept. De heer S. Brandwijk is met algemeens stemmen als wethouder herbenoemd. - De gemeente-begrooting, dienst 1897, is voorloopig vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 4589,84. ‘Hoog-Blokland7 Sept. Vrijdag 4 Sept, was een blijde dag voor een groot gedeelte van de schooljeugd. 52 jongens en meisjes uit de hoogste drie klassen met hunne onderwijzers maakten toen een reisje naar Rotterdam. Met rijtuigen werden z|j naar Gorkum gebracht, vanwaar zij te half zeven ure met eene der booten van de reedery Fop Smit Co. naar Rotterdam voeren, en daar nog voor half tien aan kwamen. Zes uren werden in die stad doorgebracht. Eerst een bezoek aan Feijen- oord over de beide Maasbruggen; toen terug langs Plan C, de Beurs, het Post kantoor, de Zeevischmarkt en vervolgens langs den Coolsingel naar de Diergaarde. Daar werden een kleine twee uren door gebracht en werd alles wat bezienswaardig was, goed opgenomen. Toen begon de maag hare rechten te doen gelden en het was aardig te zienhoe een half uur daarna allen zich te goed deden aan het warme maal in het kosthuis in de Kipstraat. Vjjf minuten voor half drie trok men over de Hoogstraat naar de Passage en nadat deze boven en onder goed bezichtigd was, werd de terugreis over de Groote Markt langs Erasmus, door de Hoofdsteeg naar de boot ondernomen. Om half vier ver trok men uit Rotterdam en kwam om half zeven in Gorkum aan, waar de 7 rijtuigen stonden te wachten. In den besten welstand kwamen de kinderen thuis en nog lang hadden zy daar den mond vol van al het genoegen, dat zij gesmaakt hadden. Die dag zal nog lang by de tochtgenooten in dankbare herinnering blyven. Een woord van lof komt toe aan de gemeentenaren, die bereidwillig genoeg waren, om hunne wagens en paarden voor de jeugd beschikbaar te stellen. Dank zy by dezen ook gebracht aan de reederij Fop Smit Co., die tegen het lage tarief van 10 cents heen en weer de kinderen met hare booten deed reizen. ‘Krimpen a/d Uael, 7 Sept. Woensdag is hier een zeehond gezien. Het dier zwom tot voor deze gemeente en is toen teruggekeerd. Door enkele personen werd er nog jacht opgemaakt, doch bij nadering kroop hy onder water, zoodat de verdwaalde waarschijnlijk is kunnen ontsnappen. - Werd de besmettelijke ziekte mazelen hier als geweken beschouwd, zoodat het onderwijs weer op de gewone wyze kon doorgaan, thans is deze ziekte uitgebroken by het Hoofd der School en dezen dus een gedwongen vacantie opgelegd. Wy hopen dat deze vacantie maar van korten duur zal zijn en het onderwys weer op de gewone wijze zal kunnen voortgezet worden. ‘Moordrecht, 5 Sept. Door tweeEerw. paters Capucynen zal alhier in de R. K. Kerk van 10 tot 17 Oct. eene missie ge geven worden. (Vervolg en aiot van No. 1711.) Ofschoon aan Ond-Soboonhfrven al heel vroeg door Grafelyke octrooien het recht van markt houden ena. gegeven was, heeft de marktdrukte hier nooit die hooge vlucht genomen, die men in andere plaatsen in Holland aantrof, doch dat neemt niet weg, dat de njjverheid der bevol king op een hoogen trap stond. En dat de njjverheid niet kan tieren zonder handel be hoeft geen betoog, al miste men dan ook die gezellige straaidruktowelke goed bezette markten aan brengen. De industrie bestond voornamelijk in verschil lende ambachten, als: Goud- en zilverfabricatie in de eerste plaats, koperslagerijen, koekbakke- ryen, leerlooierijen, branderjj, zeapziedery enz. Vanaf de 17de eeuw was ook de wijnhandel hier sterk vertegenwoordigd. Ook wordt Schoon hoven in 1495 al genoemd als eene stad in de Nederlanden waar een boekdrukkerij bestond. In latere jaren vindeu wy zelfs vermelding, dat aan die drukkerij d® uitgaaf eener courant ver bonden was. Een gobelmfabriek en een hars molen, waarsohynlyk op de plaats waar later de loodwitfabnek verrees. Daarby niet te ver geten eene drukke zalmvisschery. Aan deGroen- landvaart (walvischvangst) namen ook veel in woners doel. Alles te zamen verschafte aan velen brood. Vole dier middelen van bestaan zoekt men tegenwoordig te vergeefs. De koperslagerijen hebben zich lang gehandhaafd, en in een paar kleine afdeelingen handhaven zy zich nog tot op heden, doch die industrie is veelal door eene andere productie vervangen. De koek bakkerijen zyn, evenals de loodwitfabriek en de boekdruk kerij, met de eisohen des tjjds medegegaan. 1) Doch boven dat alles uit eere, wat toekomtl blonk de goud- en zilverindustrie, welke in de 15de eeuw hier ter stede al aan velen werk verschafte. Men vindt zelfs in oude oorkonden gewag gemaakt, dat in die eeuw goud- j en zilverkramen uit Schoonhoven de voornaamste Friesche jaarmarkten bezochten, en by goeden i aftrek aldaar de Schoon hovensohe werklieden i door hun bazen en gildemeesters op bier werden onthaald. Het merkwaardige van genoemde in- dustrie is stellig, dat zy, bjj al het verval dat dit stadje in ’t begin dezer eeuw ondergaan heeft, haast de eenigo tak van pyverheid van be toeken is is, die zich heeft staando gehouden ja zelfs tot op heden, by het vele dat Nieuw- Schoonhoven mist (spoor of tram), nog met eere staande houdt. Wy mogen hiernevens een woord van lof niet onthouden aan de tegen woordige industriëelen, die, niettegenstaande de zware concurrentie, den roem van het vak op houden, dat aan een kwart der bevolking broc verschaft. Ook is men door het opriohten van eene teekenschool op den goeden weg om de werk lieden meer begrip van smaak te doen krygen en ongemerkt meer ólógance in hun werk te brengen. 2) Jammer, dat wy dit overzicht van Oud-Bchoon- hoven niet kunnen besluiten zonder aan te stippen, dat by den stryd van de patriotten tegen Oranje, in de laatste 20 jaren der voorgaande eeuw in 't Gemeenebest ontstaan, Schoonhoven geteisterd werd door verdeeldheid en twisten, welke niet weinig hebben medegewerkt tot het diep verval van dit stadje. Al moeten wy evenwel hierby opmerken, dat in die troebele dagen in 't geheele land eene vrjjheidskoorts heerschte, die het vader land niet aUeen beroerde, maar het ten laatste een wingewest maakte van Fransche heerschzuoht en willekeur (Napoleon I), al had dan ook de denkbeeldige vryheid der Patriotten, Vader- lands-gezinden) met vreemde hulp gezegevierd. Doch wy kunnen, trots dien algemeenon strjjd, nooit vergoeiljjken den toestand binnen deze stad: Schoonhoven’s burgers waren in die dagen in twee vgandelgke kampen verdeeld, die beide, tuk op overheersohing, liever het rjjke en sohoone stedeke er geheel aan waagden, dan een streep van haar gewaande rechten prjjs te geven. Na de verdrjjving der Fransohen (1813) waren zelfs huizen geen geld waard en vele kwamen, zooals wy vroeger opmerkten, onder de handen der sloopers. Welvarende familiëu waren vertrokken of in minderen staat geraakt. Als wy dat alles bedenken, moeten wjj die inwoners bewonderen, die den moed niet opgaven, maar met verdubbelde vljjt en energie het vooral in de meer gunstige jaren na 1848 tot de tegenwoordige hoogte brachten. En al hebben nu die gunstige jaren weder voor minder voordeelige plaats gemaakt; al moge de trek naar grootere plaatsen ook sommigen alhier hebben aangegrepen, wier krachten zoo hadden kunnen dienstig zyn voor Schoonhoven's welvaren, geen nood! Zoolang de burgerjj hare veerkracht niet heeft verloren en een wakker Stadsbestuur haar steunt, behoeven wjj voor geen ondergang te vreezen, maar kunnen met vol ver trouwen de toekomst tegengaan. Bjj oogenschjjn- lyken teruggang van Schoonhoven, by een en een kwart eeuw terug vergeleken, zouden er weini gen misschien geen één wezen, die dien tyd boven den tegenwoordigen verkozen, en daarom 1) ’ Voor de verdwenen middelen van bestaan vindt men in het tegenwoordige Schoonhoven weer nieuwe bronnen van bestaan geopend, doch die behoeven in eene schets van Oud-Schoon- hoven niet ter sprake gebracht te worden. De gewone bedrjjf- en z.g. bouwvakken zjjn buiten bespreking gebleven; want waar cemge gezinnen, 't zjj in dorp of in stad, samenwonen, vinden wy die vakken in grootere of kleinere afmetingeu; dus ook zoowel in Oud- als thans nog in Nieuw-Schoonhoven vertegenwoordigd. 2) De heden gehouden Vak- en Kunst-ten- toonstelling levert 't overtuigendst bewjjs, dat het kleine Schoonhoven op menig gebied, door zyn ondernemende industriëelen en flinke werk krachten, den kampstrjjd in voortbrenging met menige stad van grooteren omvang kan doorstaan. Slechts ééne aanmerking moet ons h;erbjj even wel van 'chart: van het hoofdvak de zilver- industrie hadden wy ruimere deelneming ver wacht, te meer daar wy weten, dat er onder de fabrikanten velen zyn, die zich niet behoeven te ontiien met hun fabricant voor 't front te treden.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1