oedewaagen Zomh, J D. SPOOR, ilitï fill WERKTUIGEN voor de ZUIVELBEREIDING, ij BODEGRAVEN. BEDEKKEN, aam beste kwaliteit, fijn en dicht, jutte, maar van Ilollandnchen iepdie later beste dweilen opleveren. Concurreerende prezen. 1 I N°. 1718. Woensdag 30 September. 1896. Nieuws* en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 ülrecM WHO. f i Officieel© Kennisgevingen. Tandarts CASSUTO, O-OUDA, ’a Woensdags van 10 tot UUT Schoonhoven te consulteeren in het HEEREN-LOGEMENT. Meeit!!! OSBU H. WAGENMAKERS. BINNENLAND. Seefi ns- G. SOOS, Markt, Gouda, Fabrikant in Garens en Touw. BUITENLAND. Overzicht. NATIONALE MILITIE. I i vischt. Nu de donkere maan invalt, wordt gemaakt om een gedeelte te dorschen, Gemeente Schoonhoven. 9 9 SCH00NH0VM8CHE CODRAHT. De Nieuwe London ziXA doet *1® heren binnen en- kele rtuKEn verdwijnen, maakt lïjW-fiSSïïi A-O. bel hnar glanrend en vacht, be- sSSaMp TM *°t bet uitvallen en neemt de 1 polletjes van het hoofd weg. rijt: f 1,50 en f 0,85 per flacon- rkrygbaar bij Mqjuffr. E. M. DRIESEN ■hoonhoven. eciaal adres voor Tinotuur voor grijze len f 1,25 per flacon. van dronkenschap by gelegenheid der loting. De rechtbank te Dordrecht heeft G. E. H., te SJiedrecht, wegens be- leediging van H. M. de Koningin-Regentes, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Door den heer H. Vliegent- hart, onlangs te Dordrecht overleden, zyn de navolgende legaten vermaakt: aan het Mannen- en vrouwenhuis der diaconie van de Ned. Herv. gemeente te Zwyndracht f 2000;-’ aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Zwyndrecht f 2000; aan de diaconie- bewaarschool der Ned. Herv. gemeente aan de Vest te Dordt f 1000; aan de Vereeniging voor christelijk on derwijs voor de christelijke school aan de Lindengracht te Dordt f 2000; aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Neerbosch, directeur J. van ’t Lindenhout, f 2000; aan de weesinrichting Bethel f 1000, en aan het Kinderziekenhuis te Dordrecht f 1000, alles vrij van rechten en kosten. Aan de stichtingen van den heer Van Dyk te Doetinchem is een legaat vermaakt, bestaande in eenige boerderijen gelegen in het vruchtbaarste gedeelte van Friesland. Zondag werd in de Remon- strantsche kerk te Utrecht een niet alle- daagsche doop bediend. Toen werd de zoon van den predikant der Remonstrant- sche gemeente te Utrecht, dr. H. L. Oort, in eene godsdienstoefening, geleid door zijn grootvader, den Leidschen hoogleeraar dr. H. Oort, gedoopt door zijnen over grootvader, den 87-jarigen predikant bij de Hervormde gemeente van Den Haag, ds. H. L. Oort Hzn. kan men nog wel bespeuren en dan wat voor haver. De schoven lijken wel een dot gras, terwijl verscheidene garven nog nat binnen gehaald zijn. Deze broeien dan ook zeer en de schimmel doet de rest. De boonen kunnen wel wat nat velen en nog zwarter dan zwart staan er te pronken. De boeren spannen na een hal ven dag droogte de wagens wel eens in om te mennen, maar pas zijn zij gereed of alweer mis: de leege wagens blijven leeg. En de aardappels, rotte in over- DA, Markt, naast „De Waag”, n BOSKOOP, Voorkade, jmen gelden deposito: dag opvragens a 2 °/0 iger termijn op overeen te komen •waarden en desverkiezende tegen jrpand in fondsen; trekken gelden op Effecten voor: ;en onder f 1000,- K 4*/, ’sjaara, ;en daarboven tot den prolongatie- •s, volgens Amsterdamsche beurs- •waarden mi zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 onder 30 (ook loten;) langd worden orders in de meeste Isen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche rs; en Coupons in boven de Amster- ische beursnoteeringzonder bere- ing van provisie; an zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op ren- en buitenland. Tarieven op vrage gratis verkrijgbaar; skken geld op HYPOTHEEK. voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Gevraagd een zoo goed als nieuw Hit, dus niet te groot en nog goed n te ruilen voor een zoo goed als re BRIK op Veeren, overdekt met 1 uit twee stukken. Brieven franco, R, Bureau dezer Courant., leg van spoorwegen nauwelijks begonnen, en zie nu eens op een spoorwegkaart van EngelandTelegrammen konden nog niet verzonden wordenhet wisselen van brie ven was eene groote weelde, die alleen de meerbemlddelden zich konden veroor loven couranten kwamen niet onder het bereik van het groote publiek zooals thans de meerderheid van het volk kon niet lezen of schrijven; de werklieden woonden in ongezonde huizenhadden geen gelegen heid voor ontwikkeling, hadden minder loon en werden in menig opzicht nog behandeld alsof zij lijfeigenen waren enz. Kortom, de Regeering van Koningin Vic toria is een der roemrykste in de geschie denis van het Vereenigd Koninkrijk. Zjj heeft in menig opzicht getoond dat haar streven eenvoudig was, haar volk gelukkig te maken, terwijl zy zich in groote zaken nooit verzette tegen den wil van het volk, waar deze zich krachtig uitte. De Britsche Regeering is er toe besloten van Nederland niet de uitlevering te vragen dar te Rotterdam aangehouden dynamiet- mannen, Kearney en Haines, omdat hun misdaad niet valt onder de termen van het uitleveringsverdrag. Op Tynan’s uit levering door Frankrijk blijft men echter wel aandringen. De Amerikaansche anarchist Bell is weer in Bowstreet voor geweest. Onder de ge hoorde getuigen waren de Antwerpenaar Goll en echtgenoote en de Rotterdamsche politie inspecteur Van Beusekom. De laatste verklaarde, onder het hoofdkussen in het bed van den gearresteerde Kearney een pak gevonden te hebben met een dertigtal patronen voor bommen. Al meer en meer nadert de tijd, waarop het Keizerlijk Ruasiech paar zich in Frank rijk zal vertoonen. De rumoerige toebe reidselen echter, aldaar gemaakt tot het aanbieden van allerlei geschenken, hebben den Czar tot de verklaring gedwongen, dat geener lei stoffelijke gave door hem noch door zijne gemalin zal worden aangenomen. Er zal ook een bezoek worden gebracht aan de „Académie Franqaise”, bij welke gelegenheid de heer Legouvé, als oudste in jaren, den Czar en de Czarina zal ont vangen. Francois Coppée zal hen vervol gens met een gedicht verwelkomen en Graaf d’Haussonville hun een exemplaar aanbieden van zijne verhandeling over Petet den Groote, waarvan hy een deel zal voorlezen. Daarna gaat de Académie, op verzoek van den Czar, wéér aan haren gewonen arbeid, het woordenboek. De Parjjsche socialisten beginnen tegen de komst van den Czar zich te roeren. Op een vergadering te Parijs, die door 160 socialisten werd bijgewoond, is by acclamatie een protest aangenomen tegen het bezoek van den Czar. Vooraf had men reeds gevoteerd tegen de staande legers en ten gunste van een algemeene weikstaking. Uit Egypte ontving men het bericht, dat omstreeks het Koninginnefeest in Engeland, Dongola door de Engelsch- Egyptische expeditie is bezet. Dinsdag 22 September hield de troepenmacht op 10 mijlen afstand ten noorden van Dongola, aan den Nyloever, halt. De cavalerie en het kameelen korps dreven de Derwischen terug. Woensdag-morgen rukten de drie brigades op, de vierde bleef achter de flank der colonne, den vorigen dag door de Derwischen lastig gevallen, werd beschermd door genoemde brigades en bovendien nog door de rijdende artillerie. De Derwischen by Dongola, ruim 5000, wilden het graan, dat zjj daar opgesta peld hadden, medenemen, maar werden daarin verhinderd door het geschutvuur der kanonneerbooten. Vóór tienen was Dongola bezet, waarna twee kanonneerbooten don vijand tot El Debbeh vervolgden. De Derwischen zyn de woestijn in ge vlucht, velen werden gedood, en bij troe pen komen zy naar het Engelsche kamp, om hun onderwerping aan te bieden. Men houdt het er voor, dat de Derwischen geheel gedemoraliseerd zijn. De Engelsch Egyptische troepen hadden slechts 5 gewonden. Zes kanonnen, graan enz. zyn hun in handen gevallen. Voor name opperhoofden hebben zich over gegeven. De Japansdie Regeering is voornemens vyfcig tot honderd milioen yen te beste den voor den aanleg van spoorwegen, straatwegen, havens op Formosa en voor andere inrichtingen ter ontwikkeling van de rijke hulpbronnen van het eiland. De uitgaven zullen vermoedelijk worden ge dekt door een leening of door verhooging der belasting op de Weelde-artiketen in Japan. By Kom besluit- is aan den majoor F. H. A. Sabron, van den generalen staf, hoofd der Hde afdeeling van het departement van oorlog, vergunning ver leend tot het aannemeu en het dragen der ordeteekenen van ridder der 2de klasse in de orde van 3t. Stanislaus, hem door den Keizer aller Russen geschonken. Den burgemeesters van de gemeenten, waar loting voor de militie plaats heeit, is door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland verzocht tot het houden der loting zoo mogelijk een lokaal aan te wijzen, zoo ver mogelyk verwij derd van herbergen en andere plaatsen waar sterke drank te verkrijgen is, en verder om al de hun ten dienste staande middelen aan te wenden ter voorkoming water gehaald had, bleken de levens geesten reeds geweken. De vrouw telde ruim zeventig jaren. ’Woordeloos28 Sept. Reikhalzend wordt naar droog en ’t liefst ook koel en zon nig weêr uitgezien, want de hennep staat reeds sedert bijna twee weken geplukt, maar kan nog niet gedorscht worden, w zalmvangst gaat het allertreurigst; de Door eenige landbouwers is Donderdag laatste 3 weken is hier letterlijk niets be- en Zaterdag van het redelijke weör gebruik vischt. Nu de donkere maan invalt, wordt gemaakt om een gedeelte te dorschen, begonnen met de palingvisscherij door doch het grootste deel staat nog uitgezet. -- rx r_ x. u Was er reeds weinig zaad, zoo wordt dit nog gaande minder, eerst door den hevigen wind en nu door het gevogelte, dat er schier niet van te verjagen is, zoodat lederen dag het zaadverlies aan- het laatst der vorige week besteedde men merkelijk toeneemt. f 1,20 h f 1,30 per HL. ‘Benschop, 28 Sept. Daar de mazelen in deze gemeente aan het afnemen zijn, is door Burg, en Weth. besloten, de slui ting van school no. 2 met 1 Oct. a. s. op te heffen. De door het bestuur van de afdeeling IJselstein van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde uitgeschre ven vergadering in het koffiehuis van den heer J. Schouten te Polsbroekerdam, op jl. Vrijdag, ter oprichting van een onder linge veeverzekering, was slechts door een 6-tal personen bezocht. Nieuwe deelnemers traden tot de onderlinge veeverzekering niet toe. ’Berg-Ambacht, 26 Sept. Onze zang vereniging „Crescendo” hield heden-avond eene buitengewone bijeenkomst. De muziekvereeniging „Apoilo” van Schoon hoven verleende hare welwillende mede werking, zoo tot het accompagneeren van den zang als door het uitvoeren van eenige nummers, al hetwelk zeer tot genoegen van de vele aanwezigen afliep. De zangvereeniging verheugt zich thans in het bezit van een keurig vaandel, haar bij deze gelegenheid door den heer J. P. Mahlstede alhier geschonken. ’Berg-Ambacht, 28 Sept. Het aantal lotelingen in deze gemeente voor de lichting 1897 bedraagt 22, waarvan 5 reden van vrijstelling hebben en wel 4 wegens broederdienst en 1 als eenige wettige zoon. ’Haastrecht, 29 Sept. Door den heer H. Nfidam alhier is eene Christelijke jongelingsvereeniging opgericht. 13 leder hebben zich reeds aangemeld. De landbouwer A. B. plukte dezer dagen van een boom in zijn boomgaard een appel, die by nadere opmerkzaamheid bleek te zyn een drieling, nl. drie aan- eengegroeide appelen, waarvan men zeer goed de neuzen en de stelen kon zien. Een aardige speling der natuur! ’Krimpen a/d Waal26 Sept. Woensdag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering. Tegenwoordig waren alle leden, uitgezonderd de heer De Jong. Na lezing der notulen en mededeeling van enkele ingekomen stukken, waaronder een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der begrooting van de Schutterij, wordt: 1°. Op verzoek eervol ontslag verleend aan Mej. Overeem, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, wegens gelijke benoe ming te Rotterdam 2°._ met algemeene stemmen (1 biljet in blanco) herbenoemd tot lid van het Burgerlyk Armbestuur de heer N. Hoo- gendy’k Az. 3°. vdstgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag tot een bedrag van f 19.16; 4°. behandeld acht reclames in zake hoofdelyken omslag; 6°. behandeld een verzoek van S. Slap pendel tot ophooging van een stuk griend aan het Poldersche dijkje. Omtrent de voorgestelde voorwaarden staakten destem men, zoodat hierover in de volgende ver gadering zal worden beslist; 6°. vastgesleld de door Burg, en Weth. aangeboden gemeente-begrooting, dienst 1897. ‘Krimpen a/d IJsel, 29 Sept. Omniet te moeten overgaan tot verhooging van het bestelgeld voor telegrammen in deze gemeente voor de ingezetenen die wat ver van het kantoor verwijderd wonen, is besloten aan den telegrambesteller J. Hagen uit de gemeentekas jaarlijks een bedrag van f 26 uit te keeren. ’Lekkerkerk, 29 Sept. Vrijdag-avond, omstreeks 91 uur, brak er midden op het dorp, by A. De J., brand uit; de brand, die op zolder ontstaan was, woedde met kracht en werd gevoed door de aldaar aanwezige winkelgoederen, sajetten enz. Gelukkig voor de aangrenzende gebouwen, was er dien avond weinig wind en gelukte het de brandweer den brand tot het ver branden van zolder en dak te beperken, zoodat het benedengedeelte, hoewel zeer gehavend en aanmerkelijk beschadigd, behouden bleef. De inboedel was gedeeltelijk geassureerd, doch voor het huis dekt assurantie de schade. Lopik, 28 Sept. Bedankt voor het be roep naar deze gemeente door den heer J. Lammerts van Bueren, cand. te Utrecht. ’Nleuwerkerk a/d IJsel, 28 Sept. Toen de vrouw van A. v. S., wonende aan Korten- oord, jl. Vrijdag een emmer water zou scheppen, brak het paaltje waaraan zij gewoon was zich vast te houden, met het ongelukkig gevolg, dat zij voorover in I het water viel. Spoedig kwam er hulp opdagen, maar toen men haar uit het Protestantenbond. 1 jhcl net oog op uie lessen zal de gods dienstonderwyzeres, mej. Geertsema Bec- BEKROOND: ursprys, Gorlnchem 1886. en Medaille, Bolaward 1889. 9 prys, verhoogd met een Bestuurs la, Woerden 1890. e prijs, Dordrecht 1890. e prijs, Alfen 1891. eerste prijzen, Dokkum 1891. prijs, Leiden 1892. prbs, Nijmegen 1893. e en tweede prijs, Gouda 1894. eerste prijzen, Groot-Ammere 1894. ren Medaille, Antwerpen 1894. eerste prijzen, Arnhem 1895. e prys, Bodegraven 1895. ren Medaille, Leeuwarden 1896. eerste prijzen, GlesBendam-Hardinx- d 1896. i eerste prijzen, Woerden 1896. e prijs, Meerkerk 1896. late Fabrikant en Uitvinder van IIPWEBK met ronde Kimmen. t en levert in den kortst mogelijken tijd: q-, Paarde- en Hondekarnmolens. einsche Karns voor Handkracht, 1ste 2de soort. kneedmachines. en Transportkannen. en Voederemmers. vloten. i-, Zuur of Molkenvaten met deksels, uipen. gtobben of Kaaskuipen. vormen voor Edammer kaas van ik en Olmenhout. irs en Dopjes. houten Vormen voor GoudaDerby- Komijnekaas. Hollandsche- en Edammer Kaasperaen. ketels. Ibakken. ■enkuipen enz. rtegenwoordiger der Fabriek van dfuges van LUDLOFF SÖHNE erlln. illustreerde Prijscouranten worden ne op aanvraag toegezonden. onze Agenten W. M DE JONG, 3 Tiendeweg D 14, Gouda, Wed. VAN DER DUSSEN, Gedempte ■sloot 110-112, Rotterdam, K. JER te Meerkerk, J. RIJFERS te RDEN, J. C. WOORTMAN te Utrecht depóts gevestigd en worden bestel- n aangenomen. De redevoering van Gladstone, dezer dagen te Liverpool (Engeland) gehouden, is natuurlijk net hoofdonderwerp in de Engelsche bladen, die als om strijd zooveel mogelyk lof toekennen aan den grooten ouden man. Nu, en met recht, want Gladstone is ontegenzeggelyk een groot redenaar. Men wil echter in Engeland, dat de uitgesproken rede niet alleen haren invloed heeft doen gelden aldaar, maar ook in geheel Europa. Nu, wat dit laatste betreft, maken de Engelsche bladen zich wel wat aan overdrijving schuldig. Op het vasteland van Europa is reeds sedert langen tyd het oordeel gevormd over Gladstone, nl. een uitstekend financier, maar in gewone politieke zaken onbruik baar, onberekenbaar. Wel begrijpelijk, waar hot hun landsman geldt, worden Gladstone’s voortreffelijkheden natuur lijk breed uitgemeten en wat men hem besparen kan, wordt verzwegen. Maar toch heb bon ditmaal twee bladen, de .Times” en de „Standard”, op deze verafgoding eene uitzondering gemaakt, door wel degelyk de fouten te willen erkennen, die er in bovengenoemde rede voering schuilen* Sterk keuren zy af, het bekende advies, om Turkije te dreigen en den Engelschen gezant terug te roepen. De .Times” gaat verder voort, dat zy op grond van vertrouwde berichten kan mededeelen, dat er twee Mogendheden zyn, nl. Frankrijk en Rusland, die geen dwangmaatregelen tegen den Sultan zullen toelaten, zoodat, wanneer Engeland Glad stone’s raad zou opvolgen, het voor een grooten oorlog staan zou en dit ligt niet in de bedoèling van het Britsche volk, noch van de Regeering, noch vanGladstone. Er is echter nog eene „derde” Mogend heid, waarvan met gewaagd werd door het Engelsche blad. Deze Mogendheid, Duitschland geheeten, schaart zich aan de zijde van Frankrijk en Rusland en bet heeft in Engeland de algemeene veront waardiging opgewekt, dat, ongeveer acht dagen geleden, eene photographie van de Keizerlijke familie aan den Sultan van Turkije is aangeboden door den Duitschen gezant Over net algemeen is de houding der Duitèche overheid tegenover Turkye in het oog loopend vriéndelijk. De Armenische Professor Thoumain, die in Duitschland verscheidene lezingen hield ten behoeve van de Armeniörs, heeft een aanmaning ontvangen tot staken van zyn voordrachten. Gaat hij daarmede voort, dim zal hij het land uitgezet worden. In Engeland echter gaat men voort met allerlei anti-Turkache manifesten. Zoo heb ben verscheidene oud-strfiders, die in den Krim-oorlog de Turksche medaille ontvin gen, deze teruggezonden aan de redactie van de „Daily Chronicle,” verklarende, dat zy, na de jongste gruwelen in Turkije, het ding niet meer wilden behouden. Reeds drie van diè medaille? zijn voor 10 pond ster ling per stuk verkocht, ten voordeele van de Armeniörs. Volgens de Jongste berichten werden er weder 800 door de Kurden te Equin vermoord. Het dorpshoofd deed ijverig aan de plundeiing mede. Woensdag, 23 September, was net ruim 69 jaar geleden, dat Koningin Victoria aan de Regeering kwam; Koning George Hl bracht het tot 59 jaren en 96 dagen, welken tyd Koningin Victoria overschreed. By een groot deel der natie bestond het plan, van de gelegenheid gebruik te maken, om een feestdag te houden, maar H. M. zelve ver zocht hiervan verschoond te mogen bly ven en de feestviering uit te stellen tot Juni ’97, waarop zy de 60 jaren zal hebben volbracht. Natuurlijk werd het feit door de verschil lende bladen wijd uitgemeten en heel aardig vooral is de herinnering aan de houding van de Times in 1837, toen dit blad dé troonsbestijging van Koningin Victoria ten sterkste afkeurde, terwijl het thans geen w'óorden genoeg kan vinden, om zyh lof uit te spreken over de Regee ring dér Koningin. Van meer belang is het intusschen aan te stippen wat in die zestigjaren gebeurd is en hoezeer de menschheid in dat tijdperk is vooruitgegaan. Toen Koningin Victoria den troon beklom, was men met den aan middel van raamnetten. ’t Is te hopen dat de uitkomsten daarvan wat gunstiger mogen z(jn. ’Arkel, 28 Sept. De handel in aard appels begint wederom te herleven. In vloed. De koopers zijn er echter het beste meê, want de aangestokene zijn direkt geheel weg, zoodat zy niet bij de goede gestopt en zoo op de markt ge bracht kunnen worden, terwijl de prijs niet hoog is. - Aangemoedigd door het succes, dat de lotery-vereeniging „Hoop óp de toe komst" gehad heeft, doordat een tiende lot dezer vereeniging op de 100.000 gevallen is, hebben enkele personen te Moerkapelle besloten een dergelyke vereeniging te stichten en reeds hebben zich een dertigtal personen als lid aangemeld. Ook zij zullen, elke Week 10 cent inleg gende, van die gelden loterij briefjes koopéfi, en zoo ook het groote lot zien te be machtigen. ’t Is dan ook om van té watertanden! Zevenhuizen is in één dag 12750 gulden rijker geworden, want één persoon, die een twintigje had, trok f 4250 en 36 personen, die samen een twintigje hadden, elk f 235. Gemengd Nieuws. Veenenburg is als station op de verschenen winterdienstbiljetten- ver dwenen 1 October wordt het gebouw als station gesloten. Te Gorlnchem is op de Mer- wede, in de nabijheid van het Hoofd, het ijzeren rynschip „Heinrich” gezonken. Het vaartuig, geladen met steenkolen, be stemd naar Leerdam, had tengevolge het stormachtig weer water ingekregen, waar door het gekanteld is. Bakboordzijde ligt boven de opervlakte van het water. Het vaartuig zit hinderlijk voor de scheepvaart. ZatercTag-nacht omstreeks half twee uur worden de bewoners op de Gouwe bij de Keizerstraat te Gouda uit hun slaap gewekt door het aanhoudend geschreeuw en gegil van eenige personen. Een van ’t gezelschap wilde een einde aan zyn leven maken door werkelijk (maar In het byzyn van geliefde en vrienden) in de Gouwe te springen. Na uit het water gehaald te zijn schreeuwden allen om het hardst: ik heb je gered, en haast zouden zij ongenoegen omtrent de eer der redding gekregen hebben, zoo de held van den nacht niet voor de tweede maal toonde een bad te willen nemen. Gelukkig werd hij echter hierin verhinderd door zyn geliefde Aaltje, die het erg op de zenuwen had, maar nog de tegenwoordigheid van geest bezat, haar lieveling van een anders wissen dood te redden. Onder de gemeente Ooster- beek zyn dezer dagen bij het baggeren in den Ryn door de machine opgehaald ver schillende voorwerpen uit den tyd der Romeinen: vazen, pannen en ook een zwaard. De merkwaardige voorwerpen verkeerden nog in uitstekenden staat. Op het Houtensche pad, onder de gemeente Utrecht, had gisteren morgen omstreeks 8 ure eene brutale aanranding plaats. Terwijl namelyk het 16-j irig dochtertje van den fortwachter De V. stadwaarts ging, kwam op eens een jonge boerenman, die aan den weg in het gras scheen te hebben gelegen, naar haar toe en poogde haar te omhelzen. Toen zy zich met kracht daartegen verzette, wierp hy haar tegen den grond, onder bedreiging van haar te zullen ver moorden, indien zy niet ophield met schreeuwen, en scheurde haar gedeeltelyk de kleeren van het iyf. Gelukkig voor het meiqje kwam op dat oogenblik een landbouwer met een met een paard be spannen wagen den weg afryden, die, döor het hulpgeroep opmerkzaam geworden, onmiddellyk van den wagen sprong en haar te hulp kwam. Deerlyk gehavend en zeer ontdaan, vertelde het meisje hem wat er had plaats gehad, waarop hy haar op z(jh wagen deed plaats nemen en naar de st&d reed. De onverlaat, die zich door de vlucht had weten te redden, moet reeds by de politie bekend zyn, zoodat hy zyne ver diende straf zeker niet zal ontgaan. - Vrydag-avond had op het station Utrecht by vertrek van trein 9 het volgende plaatsToen de trein reeds in beweging was, kwam een reiziger aan- loopen,die nog mee wilde. Hy sprong op de treöplank en hield zich aan den hand* greep van den waggon vast, viel echter en bleef hangen terwyl het bovengedeelte van zyn lichaam over het perron werd medegesleept. De opzichter - machinist H. C. Hoes, dit bemerkende, sprong tus- schen den reeds in flinke vaart zjjndeir trein en ontkoppelde de slangen der lucht- rem, waardoor onmiddellyk de trein tot stilstand werd gebracht. Men kon hierdoof den onvoorzichtigen reiziger voor een groot ongeluk behoeden. In de St. Nicolaaskerk te Amsterdam had gisteren-morgen het vol gende voorval plaats. Een Protestantsche jonge dame, zieken verpleegster, dochter van een predikant' aldaar, wilde tot het Katholieke geloof' overgaan. Reeds was zfl overgedoopt ’Polsbroek, 29 Sept. Behoudens nadere goedkeuring van den arrondissements- schoolopziener is door de dagelyksche besturen der gemeenten Polsbroek en Vlist besloten, mej. E. 0. L. Reeser, te Otterloo, voor te dragen ter benoeming tot onder- wyzeres aan de ge meenschappelyke school van voornoemde gemeenten. Willeskop, 24 Sept. Door den raad dezer gemeente is vastgesteld de be grooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1897. De ontvangsten bedragen, evenals de uitgaven f 3859,96. ’Willige-Langerak, 29 Sept. De aard appeloogst valt alhier zeer tegen. Door de vele regens in den laatsten tyd is het bederf er in zeer toegenomen, zoodat soms j of meer van de opbrengst bedorven is. De pryzen loopen van f 2 tot f 2,50 f 3 per HL. Dat is hoog, naar andere streken gerekend, waar de prys ongeveer f 1 per HL. minder bedraagt. Als een by zonderheid kan zeker wel vermeld worden, dat de fruitkoopman H. D. alhier dezer dagen by ’t afdoen van noten een trosje aantrof, waaraan zich niet minder dan 17 noten bevonden. Het notengewas is over ’t algemeen dit jaar overvloedig. De pryzen zyn f 3 f 4 per HLongebolsterde noten. ’Zevenhuizen, 28 Sept. Voor de loting voor de nationale militie hebben zich 23 jongelieden aangegeven, terwyl 8 inge schrevenen redenen van vrystelling heb ben opgegeven. Regen, regen, dat is alles, wat het klokje luidt in het laatst van Augustus en de geheele maand September. Waren er den laatsten Juli reeds enkele land bouwers bezig met koren te mennen en was er hoop, dat half Augustus de witte bouw geheel en de zwarte by na in den berg zon zitten, die hoop is be schaamd geworden. Wel is waar ziet men niet veel koren op het land maar hier en daar een enkel voertje haver BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: l’.dat de LOTING voor de lichting van 1897 zal plaats hebben op Zaterdag den 24. October 1896, des namid dags te 2 uur, op het Raadhuis; 2*.dat zy, die verlangen als VRIJWIL LIGER op te treden, zich ter Secretarie kunnen aanmelden vóór of op 2 7 October 1896. Schoonhoven, den 30. September 1896. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. ’’Gorlnchem, 28 Sept. De campagne aan de beetwortelsuikerfabriek alhier is heden weder begonnen. Het suikergehalte der wortels is dit jaar zeer voldoende. ’Atneide, 28 Sept. Door het natte weder kan met het aardappelrooien weinig of geen voortgang worden gemaakt; appels plukken geeft dit jaar weinig werk, omdat ze schaarsch zyn en nog voor een groot deel afgestormd, en de voortdurend hooge Stand der rivier belet nageneèg allé werk aan de kribben. Een en ander is oorzaak van weinig werk; gelukkig dat veel arbei ders uit deze gemeente op buitenwerken zyn en dat de mandenbreierij nog al druk gaat, anders zouden vele gezinnen broode- loos wezen. gAmeide, 29 Sept. Spoedig zullen alhier de lessen beginnen, ook voor aanstaande lidmaten der Ned. Herv. Kerk, te geven van wege de afdeeling Ameide e. o. van den Nederlandschen r..l„ 111. Met het oog op die lessen zal de gods kering van Dordrecht, alhier optreden in eene openbare godsdienstoefening op I Woensdag 30 Sept. e. k., ’s avonds ten 7uur, in het gewone vereenigingslokaal. ’Ameide en Tienhoven, 28 Sept. Met

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1