JOE BEEK, Hoorn, B 1 -JIÉL II of Moest LANDERIJEN, HOFSTEDE, SMooMrii os de Ui De Winterdienst Gymnastiek. RIJSGEWAS WOONHUIS, WOONHUIS, KOEDEKKEN, M. VAN K001J, HOOGSTRATEN HOFFEN. Hooi- en Grasland, J. G. DOESBURG, KACHELKOLEN, ifflab benschop Rundermarkt Kapkarretje Garen, Band, Sajet,Wollen Goederen, Houtzaagmolen, Een WOONHUIS, Wei- en Hooiland Bouwmanswoning, BINNENLAND. Idvertentiën. G. M. HUÏÏSSEN, JAN SCHALIJ G.Azn., TEAKH. WRINGTOBBEN W. BROUWER, Meerkerk. A. C. FIJN VAN DRAAT, Banketbakker, SCHOONHOVEN. AMEIDE Donderdag 8 October a.s. DE KLEIJN. Woensdag 14 October e. k. DE ONDERL. BRANDSCHADE-VERGOEDING-MAATSCHAPPIJ „CONCORDIA", Prijsopgave gevraagd 18000UKG. Lijnkoeken, 23500 KG. Ljjnmeel, 159 HL Probsteier Haver, A J. FIJAN. OUDEWATER, NIEUW HOUT, RIJS-, TEEN-en RIETGEWASSEN te Jaarsveld, te Ameide, VERKOOPING AANBESTEDING Gorinchem, VERKOOPEN: AANBESTEDEN: HEDEN ZATERDAG-AVOND HEROPENING P. J. HELLEGERS. VERKOOPING VERPACHTING AANBESTEDING DE COMMISSIE Gorinchem, verkoopen Reeuwijk, 57 Aren, 84 Centiaren. Streefkerk y Inmiddels uit de hand te koop. Verpachten: En aanbesteden: MOLENAAR, Stolwijk f G. SOOS, Markt, Gouda, ZAAKWAARNEMER «n PRACTIZIJN, Voorstraat, in de Munt 2, te DORDRECHT, KASSIERS EK COMMISSIONNAIRS in Effecten, Coupons, Incasso's, Assurantiën. GROENMARKT 67, DORDRECHT. VERKOOPING. v t iv iv v OPENBARE VERKOOPING OUDEWATER BERGAMBACHT, Dordrecht 107* Heet 3- en 4-jarig GriendhOUt In 4 perceelen. 40 Heet. Rietgewas. In 6 perceelen, qtaande op de Voorgronden van den polder „den Lande van Essche" onder Stryen. Inlichtingen te bekomen by den Heer L. OVERWATER te Stryensas. 7'/, Heet. 3-jarige Einden. 7 Heet. 4-jarig Griendhout. En een p&rtjj Riet. in 1 perceel, 50 Heet. Rietgewas. i« 5 perceelen, 4 Heet, Rietgewas. In 1 perceel, genaamd „Het Goyland", 22 Heet., 98 Aren, 95 Cent. Ruim 26 Hectaren Jaarsveld, „VEEWEIDE", Waarder, Jutphaas, deelingen omtrent het voormalige klooster en bjj B 6n<i t^onwoor<li^en Btaat Tan den °onk Tot aanvulling kan ik nog mededéelen, voor een paar jaren het terrein aldaar te hebben bezocht en een sohetsteekening er van gemaakt, en na enkele bewoners te hebben geraadpleegd, dio op mjjne vragen geen inlichtingen konden geven, werd ik verwezen naar den oudsten be woner, Vermes aldaar, die mg slechts een ge deelte oud muurwerk als oen overblijfsel kon aauwgzen. Van een vroeger aanwezigen zerk steen, welke voor eenigen tgd op verzoek was omgekeerd, in de meaning eene insoriptie te be vatten, was hem niets bekend. Ik deelde hem mede afschrift van het oudst bekende plaoaat van 7 Maart 1420 te hebben medegebraoht van den navolgenden inhoud: Johan, by der genaden Gods, Hertogh van Lothringen, van Brabandt, ende van Limborgh, Marok-Grave des Heyligh Ryoks, Grave van Henegouwen, van Hollandt, van Zeelandt, ende Heer van Vrieelandt, doen kondt allen luyden: want wy den dienst Gods alle tyd geerne ver meerdert sagen, soo hebben wy ter eeren Gods uyt ootmoodigh versoeoks wille van der Jonok- vrouwen ende Susteren vander derder Oorden in Dordrecht, der selver Jonckvrouwen ende Susteren die nu ter tydt by een zyn ofte naer- maels daer inno komen sullen, gegonnen ende gonnen met desen Brieve voor ons ende onsen erven ende nakomelingen ten eeuwigen dagen toe dnyrende, dat sy aen mogen nemen die Regule van St. A.ugustyn, ende hen in een Klooster besluyten, ende dat solve Klooster sollen mogen doen maken ende doteren tot hare nutsohap binnen onser Stede van Dordreoht, of binnen dep grooten Waart van Zuyt-Hollandt, ende bevelen onsen Bailliu van Zuyt-Hollandt, ende onseu Schout van onser Stadt vaa Dordreoht die nu zyn of namaels wesen sullen, of yemandt dose Jonokvronwen ofte Susteren voorns, eenigen overlast ofte gewelt dede, dat sy dat rechten, gyok als de misdeed draeght. Voort waert sake dat dose Jonckvrouwen of die naermaels wesen sullen tot eeniger tydt baer Regalen te niete maken wilden ende hen niet volstandigh en hielden na hare Regulen, soo sonde dan dese gifte doodt ende te niet zyn, alle dinok eonder argeliat, in ooroonde deBen Brief bezegelt met onsen Zegele, gegeven tot Dordreoht vjj. dagen in Maert, in 't Jaer duysent vier hondert en twintigh. Na voorlesing gaf hg den wensoh te kennen zulks in sjjn bezit te mogen hebben, hetwelk ik hem terstond, met verzoek, wanneer er be langstellenden kwamen om dezen zeldiamen heuvel te bezoeken, daarvan inzage te geven. Wat de vermissing van den transportbriof van 8 Juli 1645 op de tentoonstelling van oudbeden te Delft in het jaar 1868 betreft, kan ik mede- deelon, dat de heeron B. E. Van Nooten en C. L. v. Willenswaard alhier leden dier oommissie waren, waardoor thans nog gelegenheid bestaat daarnaar een onderzoek in te stellen, wHaruit mjj is gebleken voornoemden transportbrief daar niet is ingezonden, daar de mogelijkheid tot op sporing alsdan niet was uitgesloten. 0. VAN WILLENSWAARD CLz. Schoonhoven, 28 Sept. 1896. STATEN-GENERA AL. De Tweede Kamer behandelde Woensdag het ontwerp tot facultatieve vrpatelling voor 5 jaren, met goedkeuring van Ged. Staten, van het on- derwjjs in de vrge- en orde-oefeningen der gym nastiek op de openbare soholen en tot afschaffing der verplichting tot het geven van dat onderwps op de bpzondere soholen; tot invoering van lager onderwgs in tuinbouwkunde, en tot gelgkstelling der Indisohe akten van bekwaamheid met de NederlandBobe. De heer Travaglino achtte eerstgenoemden maatregel onvoldoende en stelde voor, het leer vak ook voor de openbare school naar do niet- verpliohte over te brengen, waardoor de beslissing over de vrijstelling door Ged. 8taten wordt ver meden. De heer Kerdgk bestreed zoowel het Rogee- ringsroorstel als het amendement, omdat het eerste het verplioht karakter der oefeningen sleohts in naam handhaaft on inbreuk maakt op het beginsel der rechtsgelijkheid tusschon openbaar en bijzonder onderwgs. Spr. heoht •waarde aan die oefeningen, zoowel als tegen wicht tegen eenzijdige ontwikkeling als in hot belang der volksweerbaarheid. De heer Van Borasele betoogde dat in kleine plaatsen gymnastiek-onderwjjs minder noodig is, omdat de kinderen daar veelzgdigo beweging hebben. De heer M. Mackay verklaarde dat in 1889 het leervak is opgenomen omdat men meende dat er geen kosten aan verbonden waren. Hg steunde het amendement, en wil desnoods tege moetkoming in de kosten toekennen aan open bare en bgzondore soholen. De Min. van Binnenlandsche Zaken had geen bezwaar, de beslissing over het tgdelgk al of niet verplicht zgn van bet leervak in handen der Regeering te leggen in plaats van bg Gedep. Btaten. Met behoud van bet goede beoogt de voorgestelde wgziging alleen, het knellende weg te nemen voor de bgzondere scholen, gelegen in het vervallen der subsidie- aanspraak, zoo mede voor de openbare, die dan althans in staat zgn het mogelgke te doen. Mocht men hem willen dwingen verder te gaan, dan kan hg nog niet zeggen wat hg doen zal. De heer Sohaepman zag in die woorden een bedreiging met intrekking van het voorstel, om zoodoende het bgzonder onderwgs te straffen. Ter wille van de eer moest Spr. het amende ment steunen. De Min. hield vol, dat, waar hg toegeeft aan de wensohen van hét bgsonder onderwgs, hg sioh door "de voorstanders niet kan laten dwin gen tot oen daad, die hg voor het openbaar onderwgs niet gewenscht acht. De heer Vermeulen ried den heer Travaglino aan het amendement in te trekken. Later kan hg dan hot initialief nemen om voor de open bare school facultatief-stelling te verkrggen. De heer Borgesius was vóór hot amendement in het belang van het openbaar onderwgs en kwam op tegen de pressie van den Minister. Ook de heer Travaglino protesteerde daartegen, maar kon de verantwoordelgkheid niet aan vaarden en trok zgn amendement in. De heer Pgnappel nam het over. Het werd verworpen met 58 tegen 14 stemmen. Door den heer Gerritsen werd afschaffing der examengelden voorgesteld. De Voorzitter raad pleegde de Kamer over de vraag of dit amen dement kon worden toegelaten, daar het niet paste in het kader van het wetsontwerp. De heer Pgnappel meende dat het niet kon worden toegelaten, en deed een voorstel in dien zin, dat door don heer Veegens werd bestreden als een niet gewensohte beperking van het recht van amendement. Het voorstel-Pgnappel werd yerworpen met 54 tegen 15 stemmen. De Minister betwistte de wensohelgkheid van de afsohaffing, zoolang er geen beter middel Is om van lichtvaardige examens af te houden. Het amendement werd met 50 tegen 19 stemmen verworpen. De gelgkstelling van de Indische met de Neder- landsohe acten werd goedgekeurd na eenig debat tnssohen den Ministor en den heer Smidt over betgeen zou moeten gebeuren als er verandering mooht komen in de eischen. Het wetsontwerp werd, zonder hoofdelgke stemming, onveranderd aangenomen. - Bü Kon. besluit is toestemming verleend aan G. Verhagen, burgemeester der gemeente Werkendam, om tot 1 Oct. 1897 te Almkerk te wonen. Door de arrondissements- rechtbank te Groningen is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: Mr. A. J. Carsten; Mr. J. A. G. Gockinga, rechters in de arrondissements rechtbanken te Winschoten en Alkmaar, en Mr. H. J. Ladenius, kantonrechter te Vianen. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is aan burg. en weth. der gemeenten in Z.-H. verzocht, zooveel mogelijk ter kennis van de land- bouwende bevolking te brengen dat bij Kon. besluit van 10 Sept. jl. voor het tijd vak van 10 Sept '96-81 Aug. '97 tot Rykslandbouwleeraar is benoemd de beer W. I. Mansholt te Westpolder, gemeente Ulrum, en dat bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald dat bij zal wèrkzaam zijn binnen de provincincie Z. Holland, ter standplaats Dordrecht. Woensdag is aan het Centraal- bureau der Staatsspoorweg-maatschappij te Utrecht aanbesteed: Bestek no. 716. Wegens het opruimen van den strekdam aan den zuidelijken oever naby de draai brug over het Hollaudsch Diep, behoorende tot de verbetering van het Hollandsch Diep. Raming f 5800. Ingekomen zyn 10 billetten. Laagste inschrijver was de heer A. Volker Lzn., te Sliedrecht, voor f 8900. Voor den Hopgen Raad is door het openbaar ministerie geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van den heer H. F. Bultman te Haaslemmer- meer tegen zijne veroordeeling wegens smaadschrift tegen den luitenant der huzaren Ten Kate te Amersfoort. Uitspraak 26 October. De rechtbank te Rotterdam Ter- oordeelde Dinsdag o. a.: J. t. R., Tissoher to Gouda, wegens diefstal ▼an eonden, tot negen maanden; W. O, arbeider te Ammerstol, wegens wederspannigheid, tot vgftien dagen. Behandeld word voorts o. a. de zaak tegen A. v. K 69 jaar, vissoher te Lekkerkerk. Bij gelegenheid dat op don 14den Juli jl. do rgks- *eldwachter Arie De Groot te Lekkerkerk bg beklaagde een onderzoek inetelde naar het visohtuig, waarmede deM op de mier de Lek rissohi nde was, had hg dien ambtenaar opzettelgk beleedigend toegevoegd Jullie politie beune smeer lappen en landopvreters" en daarop «ioh met ge weld tegen hem verzet door hem met een stok een bovigen slag op de rechterpols toe te brengen, ten gevolge waarvan dit liobaamsdeel tot bljedens toe gekwetst werd De feiten werden geacht bewezen te zgn, mitsdien was de eisoh 14 dagen gevangenisstraf. Aan N. R., 22 jaar, pakhuisknecht te Lopik, werd ten laste gelegd in den naoht van 19 op 20 Juli 1896 te Jaarsveld drie aan G. Vonk en te Lopik een aan P. Kortlever toebehoorende konjjnen te hebben weggenomen. Beklaagde was niet versohenen. De konjjnen waren door de eigenaars uit de hokken, waarin zg zich bevonden, vermist, terwjjl deze in den vroegen morgen van 20 Juni om 4 unr door boklaagde voor 80 cent per stuk waren verkocht. Het O. M. de aanklacht bewezen achtende, eisehte drie maanden gevangenisstraf. Ten slotte stond nog terecht J. Den O., 27 jaar, koopman te Nieuwerkerk a/d IJsel, die den 20 Juli 1896 aldaar den veldwachter dier gomoente, J. G. Rondberg, eenige beleedigende woorden zou hebben toegevoegd. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde, dooh deed het voorkomen, als had de veld- waohter daartoe aanleiding gegeven. EiBoh f 10 boete, subs. 20 dagea heohtenis. Uitspraak over 8 dagen. De stenographic wordt ten onzent nog lang niet in die mate be oefend als byv. door de practische Ameri kanen en Engelscben, voor wier handel, nijverheid, pers, rechtswezen, onderwijs enz. die nuttige kunst iets onmisbaars is geworden. Toch blijkt het dat ook in Nederland de behoefte aan een degelijk kortschrift hoe langer zoo meer wordt gevoeld. Want dat wy als zoodanig de verschijning van den nieuwen druk van „Nieuw Kortschrift naar de beste stelsels voor Nederland bewerkt" door den luitenant kolonel Goudschaal en den oud-stenograaf by den Oostfrieschen Land dag Bussmann mogen opvatten, lijdt geen twijfel. Het boekje, dat technisch beter is ver zorgd dan de vorige druk, bevat een schrift, dat de vrucht is van een lang durig wetenschappelijk onderzoek. Door dien de bewérkers niet eenzijdig ter schole zijn gegaan bij één buitenlandsch stelsel, maar met verrassende resultaten partij hebben getrokken van de goede hoedanigheden van tal van andere syste men en daaraan zeiven op zeer ingenieuse wijze vele voordeelen hebben weten toe te voegen, is er een schrift ontstaan dat zich wat kortheid, eenvoudigheid en ge makkelijke schrijfbaarheid der teekens betreft, met de beste stenographie kan meten. „Nieuw Kortschrift" is het voorportaal der stenographie. Het bevat een schrift dat even volledig is als het gewone; alleen, het is aanzienlijk korter, zoodat men er bij vlijtige oefening al spoedig twee driemaal zoo vlug mede schrijft. Wie na die hoogte te hebben bereikt nog verder wil opklimmen, beoefeneook „Snel- schrift, vervolg op Nieuw Kortschrift", eveneens door de heeren Goudschaal en Bussmann bewerkt. Het stelsel wordt in „Nieuw Kortschrift" met vermijding van allen schijn van geleerdheid, klaar en duidelijk ontwikkeld, zoodat bij de studie de tusschenkomst van een onderwijzer overbodig is. Het werkje is uitgegeven door den heer Hugo Suringar te Leeuwarden. Door wijlen mevrouw de wed. Binkens, geb. Borgstein, overleden te NijmegeD, is aan de weesinrichting te Neerbosch onder vruchtgebruik gelega teerd een som van f 2000. De voormalige Christ. Geref. Gemeente te Dordrecht, pred. Ds. Van Brummen, heeft zich met leeraar en ker- keraad aan de gemeenschap der Geref. Kerken onttrokken. Men schijnt te verwachten dat nog andere voormalige Christ. Gemeenten door de besluiten der Synode te Middelburg aanleiding zullen vinden om tot hun oude standpunt terug te keeren. "Gouda, 80 Sept. Een merkwaardige vondst werd heden gedaan in een Leidsche kaas. Een kaashandelaar had aan een winkelier een partij dier kaas ver kocht en toen deze een exemplaar door sneed, vond hij daarin eeu gouden ring met letters er in gegraveerd. De kaas was oud en zag er van buiten niet mooi uit, doch de verkooper had geen onwaarheid gesproken toen hij, zijn waar aanprijzende, zeide: ze zullen u van binnen niet te genvallen". 'Alblasserwaard en Vyi boerenlanden, 2 Oct. De handel zoo in kaas als boter is willig, kaas f 0,50 per 50 kilo, boter 5 cents per kilo hooger in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor: weiboter f 0,57' en goöboter f 0,62' per kilo; kaas f 18 A f 23,50 per 50 kilo, naar kwaliteit. Ameide, 29 Sept In de heden alhier gehouden gewone najaarsvergadering van de afd. Ameide, Tienhoven e. o. van den Nederl. Protestantenbond, werd verslag uitgebracht door den secretaris, waaruit bleek, dat iu het afgeloopen jaar het getal leden weder belangrijk was toegenomen, en dat het onlangs aangevangen Gods dienstonderwijs hoe langer zoo meer deel neming en belangstelling wekt. Dej-ekening van den penningmeester wijst, inzonder heid voor de armenbedeeling, op een flink batig slot. Tot afgevaardigde naar de in October a. s. te Rotterdam te houden algemeene vergadering werd gekozen de heer J. L. De Jongh en tot diens plaats vervanger de heer U. Rijpma. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Jongkind c. s., wérden herkozen. "Berg-Ambacht, 1' Oct. De vereeniging „"Winterlezingen" hield heden-avond hare gewone huishoudelijke vergadering, waarin de rekening over 1895/90 werd goedgekeurd en het bestuur, bestaande uit de heeren J. G. Bettin k, voorzitter, J. P. Mahlatede, vice-voorzitter, en D. Oskam, secretaris, weder is herkozen. - In het bestuur der zangvereeniging „Crescendo" alhier zijn herkozen de heeren T. Blanken, P. Van Lit en J. Adr. Van der Straaten, respectievelijk als voorzitter, secretaris en penningmeester. Bedegraven, 29 Sept. Kaas. Aangevoerd 208 wagens, te zamen 11597 stuks, wegende 68.527 kilo; 1ste soort Goudsche f 28} h f 26, zwaardere f 28 -, 2de soort f 20} k f.22; Derby kaas, 1ste soort f 28} k f 26, 2de soort f20 A f21»; Edammer-kaas, 1ste soort f 28 k f 2de soort f 22 a f 28}. Handel vlug, Hlllegersberg, 30 Sept. By de her stemming voor een lid van den gemeente raad is de heer G. De Heer gekozen. Leerdam, 29 Sept Op de gisteren al hier gehouden paardenmarkt waren 300 paarden aangevoerd. De handel was zeer levendig, zoodat er vele verkocht zijn. Men besteedde: voor veulens f 100-165, 1} jarige paarden f 200 - 250, 2}-jarige paarden f 250—825, werkpaarden f 100— 200, luxe paarden f 300 - 500. 'Meerkerk, 1 Oct. De prijs, waarvoor bet hooi deze week aan de hooipers albier werd geleverd, bedroeg f 10 per 1000 h. KG. De schippers kochten de blauwe aard appels voor f 1,20 tot f 1,60 den HL. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 1 Oct. Jl. Maan dag 28 Slapt vergaderde de coöperatieve vereeniging. Nadat de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd waren, bracht de afgevaardigde van de in de maand Augustus gehouden algemeene vergadering der ver schillende coöp. ver. verslag uit van het daar verhandelde. Besloten werd zich stipt te houden bij de aanbestedingen aan de vastgestelde voorwaarden. Daarna deed de penningmeester rekening van af 21 April 1896. Ontvangen was f 304,72 en uitgegeven f299,43', al zoo een batig saldo van f 5,29'. Eindelijk werd den leden gelegenheid gegeven tot bet doen van bestellingen. Staande de vergadering werd opgegeven 19000 KG. lijnkoek, 22500 KG. lynmeel en 169 HL probst. haver, terwijl tot den lOden October e. k. nog by be stellingen konden gedaan worden. Niets meer aan de orde, sluit de voorzitter, de heer D. Vis, de vergadering. 'Nlenwpoort, 29 Sept. Heden ontving de kerkeraad het bericht, dat de heer J. Lammerts van Bueren, cand. te Utrecht, voor het beroep naar deze gemeente bedankte en dat naar Bunnik bad aan genomen. Nleuwpoort, 29 Sept. 't Kan verkeeren, denkt men onwillekeurig na het lezen van een oud perkament, hetwelk by de onlangs gehouden schifting van het oud- archief dezer gemeente door den heer Hing- man, commies chartermeester bij het Rijks archief, te voorschijn kwam. Behoort deze gemeente tegenwoordig totdie weinige harer zusteren, welke met een geringen belasting druk hare huishouding in het spoor kan houden, in het jaar 1770 was dat gansch andeis. Volgens voormeld perkament toch, werd ons stedeke in dat en volgende jaren geteisterd door veelvuldige inundatién, hooge buiten- en binnenwateren, brand, sterfte onder het rundvee, en „andere onheylen en teegenheeden", en verkeerde het dientengevolge in groot verval en „beklagelyken toestand". En bij dat alles kwam nog dat de pastorie, het raadhuis en meer stadsgebouwen dringend herstel behoefden en de kerktoren in zulk een desolaten toestand verkeerde, dat, om ongelukken te voorkomenhij moest worden afgebroken, ook al om den zeer bouwvalligen voorgevel der kerk een weinig te ontlasten. Blijkens het slot in voormeld stuk schijnen nog meerdere omstandigheden aanwezig te zyn geweest, om de vroedschap der stad de stoute schoenen te doen aantrekken, en by de Staten van Holland en West Friesland aan te dringen op het toekennen van privi legién in zake belastingen, alsmede hun andere middelen aan de hand te doen, om uit den toestand van verval te geraken, en hunne verplichtingen te kunnen na komen met opzicht tot eene schuld groot f 6000, voorzeker voor dien tijd geen klein bedrag, waarmede de stad sinds lange jaren was belast. By octrooi van den 14. Januari 1778 verleeoen de Staten hierop der „steede Nieupoort" de bevoegdheid tot het negoci- eeren van een kapitaal groot f 2000 tegen ten hoogste 3 ®/0 's jaars en met vrij stelling van den lOOsten en 200sten penning, om met dat kapitaal, en de som, welke van wege den Domeinraad van „Zijne Hoogheid, den Heere Prince Erf stadhouder" aan haar zal worden uit- j gekeerd, den voorgevel van de kerk en den kerktoren op nieuw te doen opbouwen, en zoodanige audere herstellingen te doen als gezegde Domeinraad zoude aanwijzen. Ter verzekering van de aflossing en rente betaling, zoo der nieuwe als der oude schuld werd der stad bovendien gedurende 20 jaren remissie verleend van de ordinaris verpondingen van de huizen en landerijen onder Nieuwpoort gelegen, hetgeen eene jaarlijksche besparing gaf van 214 gulden en 4 stuivers. Genoemd stuk is er een uit vele, welke thans voor den dag komen, voor oninge- wijden geheel of ten deele onleesbaar, doch nagenoeg alle in uitmuntenden staat verkeerende De meest belangrijke daar onder gaan ten fine van onderzoek naar het rijks archief, van waar ze, vergezeld van eenen inventaris, te zijner tyd zullen worden teruggezonden. Blykens in het oud archief gevonden stukken werd in het jaar 1806 de Heer Jan Van der Stok benoemd tot burge meester der steede Nieupoort. Sinds dien tyd tot op heden is deze waardigheid onafgebroken door een lid dier familie bekleed. Noordeloos, 30 Sept. De landbouw- lessen van den winter cursus alhier tellen nu tweeklassen, waar onderwys gegeven wordt door de heeren A. Kara te Goudri- aan en J. J. Hendrikse te Groot Ammers. In de laagste klasse zyn elf nieuwe leer lingen ingeschreven. De hoogste klasse telt thans 10 leerlingen benevens 18 jon gelieden van ongeveer 18 jaar. Bovendien wordt de cursus veelal door belangstel lenden bygewoond. Nog kunnen leerlingen zich aanmelden. Ouderkerk a/d IJsel, 1 Oct. Tot onderwyzeres aan de byzondere school alhier is benoemd mej. D. Boon te Veur. "Oudewater, 1 Oct. Dinsdagavond 11. vergaderde in het hótel Doelen alhier de kiesvereeniging „Gemeentebelang" ter ver kiezing van een bestuurslid en ter aan- wyzing van een candidaat voor de a. s. gemeenteraads verkiezing, vacature de heer M. C. Van Wyngaarden Als bestuurslid werd gekozen de beer 0. Baars, rijks- havenmeester alhier, die eveneens candi daat voor lid van den gemeenteraad ge steld werd. Verder tfad dien avond nog een nieuw lid tot de vereeniging toe. Dinsdag, 29 September, vergaderde des avonds de raad onzer gemeente. Onder meer werd in deze vergadering besloten de boomen, staande langs het gedeelte weg, dat loopt van af de stad tot aan den Breeden- of Spoordyk, te verkoopen en daarna den weg af te graven en alzoo te verbreeden. Ongetwyfeld zal dit besluit met vreugde begroet worden door allen, maar zeker in 't bijzonder door degenendie zeiven ondervonden hebben, hoe lastig smalle wegen zyn by druk verkeer. 'Stolwyk, 1 Oct. In de huishoudeiyke vergadering onzer afdeeling van den Protes tantenbond, 11. Vrydag gehouden, werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. De penningmr. deed rekening en verantwoording en de secr. bracht ver slag uit over het afgeloopan jaar. Het aantal leden bedraagt thans 73. Tot af gevaardigde ter Algemeene vergadering, op het einde dezer maand te Rotterdam te houden, werd benoemd de voorzitter, Ds. Hoevers. 'Willige-Lange rak, 1 Oct. 't Volgende is zeker wel de vermelding waard. De heer Joh. De Gier heeft dezer dagen voor de tweede maal in dit jaar in zijn tuin van den kouden grond aardappelen gerooid, kloek van stuk en goed van smaak, de vele regens van den laatsten tyd in aan merking genomen. Naar men verneemt zyn in deze gemeente 9 jongelingen ingeschreven voor de nationale militie, lichting 1897. Woerden, 30 Sept. Kaas, De aanvoer ter markt op heden bedroeg 258 partyen; pry's van Goudsche le soort f 23 A f 20, 2e soort f 19 k 22, per 60 kilo. Handel vlug. 'Zevenhuizen, 1 Oct. Dat kinderen bij hun spel soms zeer onvoorzichtig zyn, bleek alhier met een jongentje van een jaar of negen. Toen hy met een stuk of wat andere jongens kipje over en weer speelde, werd hy door een anderen jongen om zyn middel genomen, maar ook spoedig losgelaten, zoodat hy met zyn kin op de steenen terecht kwam. Zyn onderkaak werd geheel uit het lid gerukt, de geheele onderkant stond scheef, terwyl hy nog een wonde in de kin kreeg. Dadeiyk werd hy zoo goed mogelyk verbonden en naar huis gezonden. Vervolg der Beriohten en AdvertentiSn in het Tweede Blad- i Op den 14. October a. s. hopen I onze geliefde ouders iJOHANNES UITTENBOGAARD Dz.S IN GEZON DEK, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Met verwondering vernam ik een sobrjjven van den 26sten Sept. aangaande den moeilijken overtocht van Lekkerkerk naar Nienw-Lekker- land, en dan wel juist met 't hooge water. Wie van hen, die buitendgks hunne woonstede hebben, hebben bg snik boog water niet on eindig veel meer laat dan de schrijver van den 26sten Sept. En dan geloof ik dat de „vaste veerklant" sjjne natte voeten, geeoheurde broek enz. niet behoeft te wjjten aan bet gemeente bestuur, maar eerder nog aan den veerman, want die kon voor dien eenen heer toch wel in de fabriekshaven komen en zgn passagiers zoo doende gemakkelgk den openbaren weg doen bereiken, wat met znlk hoog water het aller gemakkelijkst is. Doch over dezen tooht genoeg. Nu wil ik mjjneu waarden lezers een anderen tooht voor stellen, niet met hoog water en zonder raw weder. Zoo dan is het onlangs gebeurd dat do huisvrouw van een zekere A. S. bg avond werd overgeroeid door een kleinen joDgen, zoo als dat wel eens meer gebeurt, want de veerman van Lekkerkerk kan geen twee heeren gelgk dienen. Aan den overkant gekomen zjjnde, stapte de vrouw, en ook nog een reisgenoot, uit de boot. Of bet nu a&u het gezichtsvermogen dor vrouw soheeldo of aan den gloei en den spijkerkop waarmede zg bggelioht werd, kan ik niet beoordeelen, maar althans de vrouw liep zoo het plankier op en zoo te water; ware haar reisgenoot niet niet spoedig ter hulp gekomen* zoo zou zjj daar een wissen dood gevonden hebben. Wel een bewjjs dat de gemeente Lekkerkerk moer zorg moest stellen op het veer dan sjj tot beden deed, daar het van de «ijde van N. L. L. altijd door een vertrouwd persoon wordt waargenomen. U, Mjjnheer de Redaoteur, dankzeggende voor de mg verleende plaatsruimte. Een dorpeling. AALTJE PELLICAAN hunne 25-jarlge Echtvereeniging te vieren. Hunne dankbare kinderen, i Ameide, 2 October 1896. Getrouwd: M. HAKKESTEEGT en K. VAN VLIET, die, mede namens wederzydsche familie hun dank betuigen voor de vele biyken van belangstelling by hun Huweiyk ondervonden. NUuwpooVt, j 1 1899- Heden overleed, tot myne diepe droef heid, na een langdurig doch geduldig lyden, myne harteiyk geliefde Echtgenoote CATHARINA VAN VEEN, in den ouderdom van 40 jaren. My nalatende zeven kinderen, van wie de meeaten te jong om dit smartelijk verlies te beseffen. J. SETON. Schoonhoven, 29 Sept. 1896. Heden overleed, na eene korte onge steldheid, myne geliefde Schoonzuster ARIGJE DEN DIKKEN, in den ouderdom van 76 jaren. N. VAN HOU WELINGEN. Schoonhoven, 30 Oct. 1896. Voor de vele blijken van deelneming en hulp, inzonderheid door zy'ne buren be toond gedurende de ziekte en by het overlyden van onzen geliefden Broeder PETER WILL, betuigen wy onzen oprech ten dank. Uit aller naam, L. WILL, van Schoonhoven. Groot-Ammers, 2 October 1896. Naamlooze Vennootschap vangt aan Maandag 5 October 1896. Slikkerveer. DE DIRECTIE. De LESSEN voor Jongens en Meisjes wenacht Ondergeteekende op dezelfde wyze te laten doorgaan. Onder wyzer in de Gymnastiek by de Instructie-Compagnie. Lopikerstraat te Schoonhoven, belast zich met het koopen en verkoopen van EFFECTEN; verwisselen van COUPONS; Ineasseeren van WISSELS, ook bulten- landsche «ssnreeren tegen BRANDSCHADE enz. Komt In lossing te SCHOONHOVEN, NIEUWPOORT en LANGERAK een lading grove pry's per H.L. f 0,70 uit 't schip, f 0,75 vry thuis. Schoonhoven bekroond met den len prijs te MEERKERK. Het nieuwste eu doelmatigste werktuig voor zuivelbereiding: voor warmwater-gebruik. Deze tobben mogen in bedryven van kleinen omvang nimmer ontbreken. TEAKH. KAASVOR MEN, ROOMSTAREN, BOTERVLOTEN, EMMERS, KARNEN enz. MF" Bestellingen worden aangenomen by den Agent voor Meerkerk en omstreken Het van ouds bekende geurige weder verkrygbaar. Siyters flink rabat. n Ter Boekdrukkery van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naam kaartjes, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor sleehts 75 CENTS. Op fijn bristol carton in luxè-étui ft,-. De BURGEMEESTER van maakt bekend, dat de van •nds vermaarde aldaar zal gehouden worden op W Het MARKTGELD bedraagt voor Paarden 10 en voor Veulens 5 Cents. De Burgemeester voornoemd, BURGEMEESTER en WET- JSmjg[ HOUDERS van brengen ter algemeene kennis, dat de van ouds beroemde in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Benschop, 1 October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUMA, Voorzitter. R. VAN BEUSEKOM, Secretaris. gevestigd te ZWOLLE, opgericht 1830, VERZEKERT ROERENDE en ONROERENDE GOEDEREN TEGEN BRANDSCHADE onderling of tegen vaste billijke premiën. Nadere inlichtingen zyn te bekomen by den Correspondent voor GOUDA en Omstreken den Heer C. PLOMP Azn., Wachtelstraat no. 185 en by den Agent B. L. RAASTROP, Turfsingel no. 91 te Gonda. TE KOOP: Een gebruikt op veeren. Te bevragen by A. EIJKE- LENBOOM te Groot-Ammers. Vóór den lOdcn October e. k. wordt door de COÖPERATIEVE VEREENIGING te Nlenwerkerk a/d IJsel van minstens; gehalte 83 #/0 eiwit, 12 vet en min stens 94 °/9 zuiverheid; en van wegende minstens 60 KG. per HL. Voorwaarden te bekomen by den Secr. der C. V. voornoemd, F. VAN DETH, Deurwaarder te Woerden, zal op Vrydag JHraw 9 October, 's morgens ten 9 ure, op het terrein by de Gasfabriek, te in het openbaar verkoopen EEN BELANGRIJKE PARTIJ Amerikaansche en Eiken Delen, Planken, Palen, Ribben, Latten enz. Ook zeer geschikt voor Timmerlieden. HST" De gewone JAARLUKSCHE VERKOOPING van zal dit jaar plaats hebben: •p DONDERDAG 5 NOVEMBER, en ZATERDAG 7 NOVEMBER e. k. van en DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van de Alblaeserwaard met Arkel beneden de Zanwe zullen op Zaterdag den 17. October 1896, des middags ten 12 ure, in de DOELEN te in het openbaar Het vier-jarig RIJSGEWAS der Kniewilgen, staande langs den Nieuwen Wolpherschen Dijk, in 2 perceelen. De levering van 28000 bossen HOL- LANDSCHE RIJS en 2400 bossen DATTEN, in 12 perceelen. Breeder by biljet omschreven. De voorwaarden voor de Besteding liggen ter lezing op de Secretarie van het Hoogheemraadschap in de DOELEN te Gorinchem. Inlichtingen zyn te be komen by de Dykopzichters te Gorinchem en Ameide. Dykgraaf en Hoogheemraden van de Alblaeserwaard c. a. T. SWETS Azn., Dykgraaf. G. DE HAAS Secr.-Penningm. VAN DEN WINKEL IN BOORDEN, MANCHETTEN, DASSEN, CORSETTEN, EAU DE CO LOGNE, ZEEP enz. Door levering van solide goederen tegen concurreerende pryzen, hoop ik het steeds genoten vertrouwen waardig te biyven. SCHOONHOVEN, Steenenbrug, over het Stadhuis. voor GEMEENE BELANGEN van de Hoogheemraadschappen de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en de Vljf- heerenlanden zal op Zaterdag den 17. Ootober 1896, des voormiddags ten 10} ure, in DE DOELEN te in het openbaar A. 13.12.04 Bunders vier-jarig RIJS GEWAS, in 7 perceelen. B. 25zware POPULIEREN BOOMEN REEUWIJK op Vrydag, den 28. October 1896, 's voorin. 11 uur, in het Koffiehuis van K. RADEMAKER aan de Reeuwyksche Brug, ten overstaan van Notaris MONTIJN te Gouda, van: Een hecht, sterk en weldoortimmerd get. E. No. 9, benevens eene SCHUUR achter het huis, eene TIMMERMANS WERKPLAATS met eene HOUTLOODS en SCHUUR, alles op hetzelfde erf, waarin sedert onheugiyko jaren de Timmermans-affaire wordt uit geoefend, met ERF, TUIN met vruchtboo- men en een daarachter gelegen perceel WEILAND; een en ander zeer gUDStig gelegen by de Reeuwijksche Brug en aan Tram- en Straatweg, onder de gemeente kad. Sectie B. Nos. 1304, 1305, 1306, 1308, 1310 en 1327, te zamen groot Aanvaarding by de betaling der koop penningen op 8 December 1896. Te bezichtigen gedurende de 4 laatste werkdagen vóór den verkoop, van 9-12 De Notaris A. CASTELEUN te Streefkerk is voornemens aldaar op Donderdag 15 October 1896, by W. DE JONG, by inzet, en op Donderdag 22 Octo ber 1896, by A. DE KOGEL, by afslag, telkeDs 's voormiddag* ten 10 urein het openbaar te veilen en te verkoopen, voor den Heer J. C. VAN ASPEREN: Een zoo goed als nieuw waarin sedert 15 jaren BAKKERIJ is uitgeoefend, met KRUIDENIERSWINKEL en een daarbystaand nieuw HUISJE, benevens SCHUURTJE, ERF en TUIN te by het dorp, aan den Lekdyk, binnen- dyks, te zamen groot 3 Aren, 90 Centiaren. De veiling geschiedt in 2 perceelen en Te aanvaarden den 1. November 1896. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris. en 14 zware WILGEN BOOMEN, i ?n ïan 2"4 uur en op den dag ïaQ ver perceelen. Aanwyzing voor de verkooping van de Ry'8gewassen en de opgaande Boomen, zal worden gedaan op Vrydag en Zater dag 9 en 10 October 1896, te beginnen op elk dier dagen des voormiddags ten 10 ure, aan de Aspersche Lingesluis. Het RIETGEWAS in de Putten, in 5 perceelen. Alles by biljet breeder omschreven. Het leveren van 70000 bossen HOLLANDSCHE RIJS. 140 bossen WALCHERSCHE PA LEN, lang 1.10 el en 7000 bossen TUINLATTEN, op veer tien verschillende plaatsen langs de Dief-, Meer- en Zuider- Lingedijken. De voorwaarden voor de verkooping, verpachting en besteding liggen ter lezing op de Secretarie van het Hoogheemiaad- schap de Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, in DE DOELEN te Gorinchem. Nadere inlichtingen zyn te bekomen by den Dykopzichter A. A. MINK, aan den Gaddam onder Heukelum. De Commissie voornoemd, T. SWETS Az., Voorzitter. G. DE HAAS, Secr.-Penningm. kooping. Nadere informatiön verstrekt voornoem de Notaris. Breedér by biljetten. Notaris te Waddinx- veen, zal te Stolwtyk, in het Koffiehuis van den Heer J. ZUIDERVLIET, met autho- risatie van de Rechtbank, ten verzoeke van de Familie VAN ECK, op Woens dag 7 October 1896, des voormiddags ten 11 ure, publiek verkoopen: gemerkt C, no. 45, met annex perceel BOUWLAND, benevens nog eene party, uitmuntend BOUWLAND, alles gelegen op de zuidzyae van Benedenkerk, binnen de gemeente ter gezamentiyke grootte van 60 Aren, 20 Centiaren. In 2 perceelen en gecombineerd. Betaaldag 5 November 1896. Breeder by billetten omschreven. zeldzaam beste kwaliteit, fijn en dicht, geen juttemaar van llollandticlien Hennepdie later beste dweilen opleveren. Concurreerende pryzen. Fabrikant in Garens en Touw. beveelt zich beleefd aan voor: de behandeling van Boedels en Nalatenschap pen, het opmaken van alle onderhandsche Acten, het geven van Adviezen en Inlichtingen, het plaatsen en bezorgen van Geld op Hypotheek, het houden van Openbare Verkooplngen van Hoerende- en Onroerende Goederen, - het voeren van Adinlnistratifinde behandeling van Rechtszaken onz. Spoedige afdoening en billyke kosten-berekening verzekerd. Desverlangd vooraf begrooting van onkosten. Uitstekende Certificaten uit eene 20-jarige Practyk als Chef de Bureau op Notariskantoren. Prima Referentiën. Bewyzen van tevredenheid van Cliënten voorhanden. OPGERICHT IN 1848. Firmanten JOHn. FEIRABEND en A. C. van den KIEBOOM, naaat het Koffiehuis .Koophandel en Zeevaart- van den Heer 3, 0. VAN DER HORST. OPENBARE VRIJWILLIGE De Notaris MAHLSTEDE te Bergambacht is voor nemens op Woens- dagen 7 en 14 Oc tober 1896, des morgens ten 10 ure, in het voormalig Rechthuis aldaar, in het openbaar te verkoopen: DE KAPITALE Notaris KRUISWIJK te zal Vrydag 9 October 1896, voormiddags half 11 uur, in het Koffiehuis van N. M KONINGS, op IJselveere aldaar, publiek verkoopen: Ten verzoeke van Mevr. de Wed. VAN INGEN SCHOUTEN. 1. Een perceel uitnemend WEI- en HOOILAND te Ondewater, polder Noord-Linschoten, groot 2.86.00 Hec taren. 2. Een perceel uitnemend WEI- en HOOILAND, met Weg en Water, te Hekendorp, polder Klein Hekendopp, groot 3.09.40 Heetaren. 3. Twee akkers TUINGROND, beplant met Sier- en Vruchtboomen, benevens een TUINHUI8 of KOEPEL, op Papen- hoef te Ondewater, groot ongeveer 18 Aren, 81 Centiaren. 4. Een hecht en sterk HEERENHUIS met grooten TUIN, aan de Wijdstraat te Ondewater, groot 8 Aren, 68 Cen tiaren; in drie perceelen en in massa. Het Huis is dagelyks te bezichtigen 's middags van 2 tot 4 uur. Betaling cjör koopsommen 18 Novem ber 1896. geteekend no. 570, BENEVENS DIVERSE PERCEELEN en Aanbehooren, staande en gelegen in Benedenberg, onder de gemeente ter grootte van 25 Hektaren, 99 Aren, 31 Centiaren. Om te aanvaarden November en Mei aanstaande. Breeder omschreven by billetten inlichtingen by genoemden Notaris. op Woensdag 7 October 1896, des morgens ten 10 ure, in het Koffiehuis van de Erven A. BROERE te Ouderkerk aan den IJssel, ten overstaan van don Notaris J. VAN DER LEEDEN aldaar, van: EENE PARTU onder polder Kromme Geer en Zyde, in het blok de Geer, over den Tiendewegstrekt van A. Vonk Noordegraaf zuidop tot A. van der Lindeoost J. de Jong Hz. en west A. Vonk Noordegraaf, groot 1 Hec tare, 45 Aren, 80 Centlaren Te aanvaarden: 1 November a. s. Breeder omschreven in biljetten en in lichtingen by den Notaris. De Notaris J. A. STOOP te Stryen zal op Vrydag dec 16. October 1896, des voorm. 10 uur, in het Koffiehuis van den Heer J. C. VAN DER HORST te in het openbaar verkoopen: In 4 perceelen, staande op de Voor gronden van de Ambachtsheerlykheid „Cromstryen" onder Nntnansdorp. Inlich tingen te bekomen by den Heer B. VLIE- LANDER to Namansdorp. In 8 perceelen. de plaat „de OndernemiDg" „den Olyphant" onder de Vlerpolders en Geervliet. Inlichtingen te bekomen by den Heer J. S. KORTE WEG te Ueenvllet en by den Opzichter. staande op „'s Lands Gors" onder Gouds waard. Inlichtingeh te gekomen bij den Heer L. OVERWATER te Stryensas. staande vóór den polder „Beningerwaard" onder Zaidland. Inlichtingen te bekoriien by den Heer P. LAMMERSE Jr. te Zaidland. op en achter Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik zal op Vrydag 9 October 1890, v.m. 10} uur, in het Koffiehuis van F. SCHOONDERWOERD te Lopik, publiek verkoopen 1'. DE met aanboorige Betimmeringenbene vens diverse perceelen waaronder ongeveer 4 Heetaren Boom- gaardland, onder aan den Lekdyk, naby Koekoeksveer, ter gezameniyke grootte van Te aanvaarden, in eigen gebruik, 1 Januari en 1 Mei 1897. DIJKSLAG bepoot met Vruchtboomen, onder in de Waterschappen Batawe, Vogelzang en Wiel. Te veilen in diverse perceelen en com- zooals in de verkoopsboekjes zal worden omschreven. Nader onderricht ten kantore van voor noemden Notaris. Ten overstaan van Mr. E. 0. U. DE BALBIAN VAN DOORN, Notaris te Utrecht, zal in het openbaar worden verkocht: Op Woensdag den 14. October 1896, des voormiddags ten elf ure, in het Koffiehuis van den Heer H. CLAUSMAN Woerden: De vruchtbare en gunstig gelegen genaamd 7 den Westeinder polder onder no. 49a, met aanhoorige in den perceelsgewyzen kadastralen legger der gemeente Waarder voorkomende Sectie B, nos. 905 tot en met 909 984. 1049 tot en met 106110651498 tot en met 1499, 1501, 1502, 1739, 1742, 1793, 1802, 1808 en 1804, te zamen ter grootte van 14 Hectaren, 79 Aren, 55 Centiaren. Verhuurd tot 1 Januari -1 Mei 1900 aan C. Verburg en Echtgenoot, voor f 1200,— 's jaars. Te veilen in drie perceelen, daarna byeen. En op Donderdag den 15. October 1896, es namiddags ten 6 ure, in de Herberg de Zwaan", by den Heer P. VERHAAR te Jatphaas: TWEE Hectaren, 23 Aren, 20 Centi aren welig Van nllM annw|iln, M, 14 na IS October 1890. liggende te in het Hedereind, ten noorden van en aan den Kantdijk, iq den perceelsgewyzen kadastralen legger der gemeente Jatphaao voorkomende Sectie Bnos. 638 en 684 Verhuurd tot 81 December 1802 aan J. Teksteeo, voor f 90,- '8 jaars. Alles breeder bij billetten, terwijl alle Inlichtingen kosteloos gegeven worden ten kantore van genoemden Notaris, Lange Nieuwotraat no. 44, hoek Zuilenstraat, Utrecht.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 2