-w Éden fciir, R 1896. RD AM: ren, FELS. en, r. N°. 1720. 1896. Woensdag 7 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht D. *ij,| N, >onhoven 3EEREN eene i ei Brm, van de Carmeli- 164 en 153. zen au Emn, e van den Dijk, L. fIJK, vermout W- I voeding, morgen II-O. HAN I”. NS. hen. te Koop: )0N EN IKELHUIS, den van Schoon den voorzien. pst van de OONHOVEN BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. kantore van den rondslag voor een :e gebruiken heeft zyn door zyn vader, docent L. Lindeboom. IEUWSTE KOOTKN. de groot onheil te voorkomen. Wonder boven wonder bleven de jongens ongedeerd. imidd. 12*/, uur. 12*/. 8' RKERK 6.— uur t uur ’s morgens. orgene 63/t uur. ZONEN. OACHENEZ, luurd aan Wed. f 0,65, Langerak Küne Jr f0,85. inningen 16 No- 'LANELLEN, ZEER FLINK MN, aan het SGHOOKHOVENSGHE WRW. -„..j j examen afieg(ie> is Oct. a. s. zyn intrede verwacht niet, dat uit deze annexatie doen, na des voormiddags bevestigd te xisD.TEDINCKte Donderdag 15 onds 6j uur, in VAN VUUREN verkoopen :e van R. DE HOOP. by de week ver- 1. Schouten en dat in de waar in de hebben gesteld van kanonnen. Door dit voortdurend oproepen en wegzenden van manschappen wordt de emigratie zeer in de hand gewerkt en verschillende gezinnen zijn dan ook reeds uitgeweken naaV Frankrijk, Algerië of Zuid Amerika. Het zijn meest armen, die geen middelen hebben, om zich vrij te koopen van den dienst, hetgeen in Spanje vergund is, en waarvan nogal druk gebruik wordt gemaakt. Volgens de uitkomsten der volkstelling in Spanje zijn daar te lande van de 18 Langerak, 6 Oct. Ds. J. O. Bruining te voor het beroep naar deze -bedankt. 'Lopik, 5 Oct. De loting voor de natio nale militie is voor deze gemeente be paald op Donderdag, 29 October a. s. Hieraan zullen 20 personen moeten deelnemen, waarvan er 4 wegens broeder- dienst en 2 als eenige zoon redenen van vrijstelling hebben ingebracht. Montfoort, 4 Oct. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. Van den Berg. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 5 Oct. In de vergadering van 2 Oct. jl. van heeren kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. kwam o. m. in behandeling het aanbod van den zonder beroep. Onder die beroeplooze helft zjjn 6.700.000 vrouwen. Er zijn 4.830.000 landbouwers van beide seksen, 97.257 ambtenaars en beambten, 64.000 gepensioneerden en 91.000 bedelaars. Het aantal priesters en monniken is 43.328; dat der nonnen 28 549. Er wijden zich 39.564 personen aan het lager onderwijs, die in het geheel 1.728.920 leerlingen hebben. 3.427.555 mannen en 2.686 615 vrouwen - ongeveer een derde der be volking kunnen niet lezen of schrijven. In Oostenr|jk-Hongar|je is iets nieuws onder de zon. De Oostenrijksche Minister van Financiën zal nl. by de vertegenwoor diging een ontwerp indienen, waarin hy machtiging vraagt voor de Regeering tot het aangaan van eene leening van dertig millioen florijnen. Het bedrag is bestemd voor verschillende toelagen en subsidién. Voorts kwam de Hongaarsche Minister- President Bauffy aan met de verklaring dat de Regeering van plan is, eerlang tot eene Parlements ontbinding over te gaan, welk bericht natuurlijk onder de aanwezigen veel sensatie teweegbracht. De Khedive van Egypte is weer van zyn geheimzinnig Europeesch reisje naar Alexandria teruggekeerd. De geboorteplaats van den Soudanschen Mahdi, het eiland Captos, is ook in handen gevallen van de Engelsch-Egyptische over winnaar. De bloedverwanten van den Mahdi zyn allen by den Sirdar vergiffenis komen vragen, welke hun geschonken werd. De Regeering van Noorwegen is voor nemens, de eilandengroep Spitsbergen onder haar bestuur te stellen. Spitsbergen, door sommigen tot Amerik i gerekend door anderen beschouwd als behoorende- tot Europeesch Rusland, was tot dusver geheel zonder bestuur en het gebrek aan alle wettelyke overheid gaf in den afgeloopen zomer aanleiding tot veel last. dan aanvankelijk werd - van justitie Mr. den aabatitnat- 1 waren spoedig zoomede de hoofd en heer VanSoherm- der 2de afd., de bonwpolitie. storte steenen werd in J uit te maken of het ^de bouwstoffen ook de werkman is naar het Een bakker, die zyne klanten bediende, ontmoette een paard met een wagen. Om alle ongelukken te voorkomen, hield htf stil en posteerde zich by zyne honden. Aan den anderen kant van den weg van wijlen den heer Jasper Verhaar, tot kerkvoogd gekozen de heer N. De Leeuw Az. Ottoland, 6 Oct. Donderdag jl. werd alhier door een Rotterdamsch heer die geen kinderen heeft en er gaarne een verzorgde, voor een kind van zekere B. de som van f 20.000 gepresenteerd. De ouders wilden het evenwel niet afstaan. Onze predikant Ds. J. T. F. H. Lauts heeft het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Grijpskerke aangenomen. “Oude wat er, 2 Oct. Heden-morgen werd door notaris W. Kruiswijk in ’t kof fiehuis van de wed. A. v. d. Hoogen alhier publiek verkocht, voor den heer J. De Keyzer te HoenkoopEen hofstede, bestaande uit bouwmanswoning, hooiberg, erf, tuin, bosch, weg en water, alsmede uitnemend wei- en hooiland, groot 13 29.20 hectaren, gelegen in de gemeente Hoenkoop. ’t Hoogst in bod gebracht door den heer K. Sille alhier op f 18800, werd zy bij afslag niet daarboven afgemijnd, zoodat genoemde heer voor die som kooper werd, ongerekend de onkosten. *Stolw|jk, 5 Oct. Door het bestuur van den polder „Stolwyk” werd verleden week voor den tyd van twee jaren verpacht het recht van te mogen visschen in de wateren van dien polder. De opbrengst bedroeg f 128. ‘Vliet, 5 Oct. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer J. Schep. ‘Vuren, 6 Oct. Met ingang van 1 Jan. a. s. zyn tot zetters voor ’s rijks directe belastingen alhier benoemd de heeren J. Walraven en 0. Den Adel. Waddingeveen2 Oct. De heer H._ Asscheman, onderwijzer aan de school voor Christ, nat. onderwijs alhier, is als zoodanig benoemd te Oud-Beyerland. ‘Zevenhuizen, 5 Oct. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan by een i stonden eenige zakken met aardappelen. Het paard, dat èn bakker èn zakken op merkte, schrikte en stond ineens paalstil. Door het volhardingsvermogen tuimelden een paar jongens, die op den wagen zaten, hof- <4 1 de wagen achterover. Gelukkig greep de aangenomen. ‘Krimpen a/d IJsel, 3 Oct. Het kohier van de bedrijfsbelasting voor 1896/97 is j den 30 Sept. jl. invorderbaar verklaard op een bedrag van f 904,16 en heden aan den heer ryks-ontvanger ter invordering I opgezonden. i - --Langerak, 6 zyn m deze gemeente, behalve de pinken, Leerdam heeft gemeente i ‘Lopik, vwnla will! In Frankrijk is de Czarenkoorts zoo aan het woeden, dat de gevolgen daarvan niet uitblijven en reeds verscheidene personen krankzinnig zyn geworden door overmatige geestdrift. Benauwend en zenuwachtig was de drukte, die te Parys heerschte, zelfs toen de Czar nog niet was aangekomen. Aan de stations was het overvol. Het aantal aangekomenen gedurende de laatste dagen is niet meer of minder dan „een half millioen”. Alles wat maar eenigszins betrekking heeft op den persoon en de komst van den Czar is belangryk in de oogen van de Paiyzenaars. Zelfs werd het portret geleverd van den opperloods Despiy, die bet Keizerlyk Russisch jacht „Standart” het kanaal overvoerde. Vele bijzonderheden uit het leven van dien man werden op den voor Frankrijk zoo merkwaardigen dag aangeteekend. Zoo uiteriyk, en hoe is het achter de schermen? Wel, juist tegenovergesteld, want in de officieels wereld heerscht op het oogenblik de grootste oneenigheid over alle quaesties van etiquette en vorm. Zoo b. v. achten de leden der beide Kamers zich in velerlei opzicht gepasseerd, en verwijten het op eene allesbehalve liefelijke wyze aan den President Faure en den Mi nister-President Méiine,dat deze hun .eigen ik” te veel op den voorgrond stellen, als. kwam de Czar uitsluitend om hen en niet* om de Republiek. De Afrikaansche ruiterij, die uit Algeriö is ontboden, om den Czar als lijfwacht te dienen de paarden zyn klein, alle schimmels, en de uniformen zyn zeer schilderachtig kwam Woensdag te Parys aan en werd door de bevolldng met gejuich ingehaald. Onder de verschillende versieringen op de boulpvards aangebracht, behoort ook nog eene opsiering der boomen, die reeds hunne bladeren afwierpen, met kunst bloemen van geolied bont papier, niet om het schoonheidsgevoel te ontwikkelen. Dit tot streeling van het oog, en tot stree- ling van de maag is men er met kunst en vliegwerk in geslaagd, in dit jaargetijde versche asperges voor den Czar te trekken (zyn lievelingsgerecht». Men heeft bere kend, dat een bos ongeveer op 90 francs komt, d. i. zoowat een daalder per stuk. De liefde tot den Keizer aller Russen, hiernaar afgemeten, moet toch wel by zonder groot zijn! In Engeland moet de Czar het ook zéér naar zyn zin gehad hebben. Alleen de jacht is wat mislukt. Noch herten, noch andere dierenals berkhoenders werden buitgemaakt. Punch brengt den Czar in beeld, terwijl hij H. M. tot afscheid de hand kust en de Koningin hem de woorden toevoegt: .Vaarwel, dierbare bloedverwant; wanneer wy slechts samen werken, zal alles wél wezen 1” Koningin Victoria lydt tegenwoordig aan zwakte van gezicht, een gevolg van haren hoogen leeftyd, waaraan de genees- heeren weinig kunnen doen. Al de stukken, welke H. M. worden voorgelegd, moeten met bijzonder groote letters ge schreven zyn. Engeland schy'nt op ’t oogenblik bij de Porte geheel uit de gratie te zijn. In eene offlcieuse nota wordt aangaande genoemde mogendheid gezegd, dat de moorden te Constantinopel slechts het gevolg zyn van de beweging in Engeland, ten gunste der verdrukte Armeniërs. Voorts eindigt het stuk met de woorden, dat niet door beleediging van den Sultan, noch door schelden op zijne Regeering de rust en orde zullen hersteld worden. In tegendeel, de gematigdheid der overige Europeesche volkeren zal meer uitwerken dan de vervloekingen van Engeland. De jongste scheldnamen van den Sultan in de verslagen, welke in de Engelsche peis van de gehouden redevoeringen worden gegeven, zyn: Vorst der moorde naars, marmerhaitig monster, eerste der duivelen en—Jack the Ripper van het Oosten Behalve Engeland schijnt nog eene Mogendheid in een niet al te best blaadje te staan by Sultan Abdul-Hamid, nl. Roeland. Aan eene commissie van Engelsche, Fransche, Duitsche en Oostenry ksche Christenen werd door den Sultan opge dragen, om een onderzoek te doen naar het gebeurde. Rusland wordt niet ge- hoemd. De maritieme machts ontwikke ling der verschillende Mogendheden heeft blijkbaar indruk gemaakt op den Sultan. Aan Keizer Wilhelm van Duitschland richtte Abdul-Hamid een schrijven, waarin hij verklaarde, dat de jongste moorden te Constantinopel niet zyn voortgesproten uit godsdienstige geestdryvery. Waaruit zij dan wel zijn voortgesproten, dat ver zuimde hy er by te voegen Maar in elk geval mag men benieuwd zyn naar de door Z. M. te nemen maatregelen. Zeggen en doen is echter twee. De Sultan moet uit zyne particuliere kas 150.000 pond in de schatkist hebben gestort ter voorziening in de meest drin gende behoeften. Of de ambtenaren, die nog nauwelijks 40 percent van hun salaris ontvingen, nu ook aan de beurt zullen komen? Spanje gaat nog steeds voort, troepen te zenden naar Cuba, waar de opstandelingen tot veler verbazing zich in het bezit wappert, nog sprake kon zyn van een slavenmarkt. En toch is het zoo. Dezer dagen werden aldaar verscheidene mannon en vrouwen van allerlei leeftijd verkocht. Zoo werd o. a. voor eene jonge vrouw f190 betaald en voor eene andere vrouw met haar kindje f 145terwijl een paar stevige negers en eene oude vrouw werden opgehoudenda eigenaar hoopt hen in het binnenland voordeeliger te verkoopen. Dat hierover in de beschaafde wereld stemmen van verontwaardiging opgaan, is zéér wel begrypelyk. De overleden Sultan, die het kwaad in het binnenland niet kon tegengaan, had indertyd aan den Engel- schen gezant beloofd, den slavenhandel in de kustplaatsen te verbreden. STATEN-GENERAAL. In haar vergadering van Donderdag nam de Tweede Kamer de wetsontwerpen aan, vroeger wegens een vormbezwaar verworpen, om het voor malig groot areenaal te' Grave in te richten tot een geuticht voor roetige krankzimigen. Het voorstel tot wijziging der bepalingen van het Wetboek van Koophandel omtrent scheeps- verklaringen, dat vervolgens aan de orde kwam, werd door den heer Plate al» onvoldoende be streden; spr. had een meer afdoende regeling gewenscht. Do Min. Van Justitie deed uitkomen, dat hetgeen de heer Plate verlangde, een uit- j gebreid onderzoek zou vereisohen; hjj stelde de I voordeelen in het licht van de voorgedragen regelirg. Ook de heer Pjjnappel achtte aanneming I vau het voorstol, zooveel mogelyk verbeterd, ge- wenscht. De discussie werd Vrjjdag voortgezeten ten einde gebracht. De Minister vereenigde zich met een redactie-wjjziging, aanbevolen door de heeren Hartogh en Plate, en waardoor juister wordt uit gedrukt wat de schipper te doen heeft in geval van schipbreuk, van het iuloopen in een nood haven of van schade. De eindstemming werd verdaagd tot Donderdag. In een pauze van het debat zyn nog eenige conclusion op commissie-verslagen aangenomen. Bij Kon. besluit zyn benoemd: tot ridder indeorde van den Nederlandschen Leeuw Jhr. Mr. W. H. De Beaufort, voor zitter van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde; Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Wageningen en Dr. T. Place, hoog- leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Bij Kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan J. Van Suntenmaartensdljk, ton bedrage van f 847 ’sjaars. By Koninklijk bosluit is de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten gewone vergadering op Dinsdag 18 October, ten einde dan aan de orde te stellen de f 4720. Gemengd Nieuws. Om een denkbeeld te geven v*n de windhoos die in het Gooi heeft gewoed, wordt in bet „Hbl het volgende meegedeeld: In de achter bosschen van het landgoed, vroeger toebeboorende aan de familie Bredius, zijn hon derden zware boomen als riet geknakt en by tweeën en drieën tegelyk ontworteld,opper* vlakten van een halve hectare groot, waar geen boom meer staat, maar de een naast den ander tegen den grond is geslagen, geven een beeld van de vreeselyke kracht van den hier onlangs voorgekomen tornado. Boomen ter dikte van twee voet in middellyn met stukken grond als een groote boekenkast zyn neergerukt; en waar een enkele beuk te vast geworteld stond, is hg op de helft als een riet gebroken en is tot den grond toe de helft er af genomen. Andere zyn als een riet geknakt. Het is byna onbegrypelgk hoe een windvlaag, zij het dan een draaiende, soo’n ver bazende kracht kan ontwikkelen. Woensdag j.l waren er honderden bezoekers op het terrein, velen met rijtuigen, om de zoo zeldzaam voorkomende verwoesting te zien. In het eikenhakhout ligt een halve booth, die van verre daar door den hoos sohjjnt heen- gedragen, want in den omtrek is geen stam te zien. Iets verder ziet men een renzen-den ont worteld en een beukenboom over zyne geheele lengte in tweeën gedeeld. Zate r dag-och ten d ruim lOj uur is in Den Haag in de Casuariestraat van het aldaar onderhanden zynde bouwwerk tot uit breiding van de R.-K. Kerk van den H. Anto nies aan den Bosohkant, een kluis ingestort. De 21-jarige, ongehuwde, werkman Johannis van der Toorn was werkzaam in die kluis, be stemd voor het bergen van kerkelyke voorwerpen vau waarde, onder toezicht van den onderbaas van het werk. Plotseling, zonder dat men tot nu toe de oorzaak kon vinden, stortte het gewelf ineen en werden beide mannen onder een zware steen laag bedolven. Hoewel onmiddelljjk met de op ruiming van het puin begonnen werd, bleek Van der Toorn reeds overleden. De on der baas, per brancard naar het zieken huis vervoerd, had gelukkig slechts lichtere kneuzingen bekomen <f vermoed. De substïtuut-offioier Van Buttingha Wichers, met griffier Mr. Quarles van üfford op het terrein aanwezig; - commissaris van politie, dei beek, met den commissaris heer Dietz en personeel van Een gedeelte der ingestorte steenen beslag genomen, teneinde uit te mak» gebruik van minder goede bouwstc"„ oorzaak kan zyn van het ongeluk. Het lyk van den v_LL academisch ziekenhuis te Leiden overgebraoM ter sobouwluff. Alt deskundigen voor den rechter van fautruOtti heer Dr. J. 0. Pooltot lid van de com- de heer C. Simplonius, cand. te Lutjegast. missie voor de bibliotheek de heer P. Ano„p p^iiek, Verkoonlnren vu Blanken. Als afgevaardigde naar de alge- Onroerende Goederen. meene vergadering te Rotterdam werd Het hoerenhuis c. b. aan de met algemeene stemmen verkozen de Gouwe te Gouda, wyk C no; 33, op den heer Pool. Als spreker by de eerste 5. Oct. 1896, ten overstaan van notaris openbare vergadering in het gebouw van g, c. Fortuin Droogleever in het openbaar den Protestantenbond zal optreden de v6rkocht, is In eigendom toegewezen aan heer P. M. Keiler Van Hoorn uit Dordrecht. I den heer R. Friezenberg te öouda, voor ‘Jaarsveld, 5 Oct. Mej. J. H. Schuengel e te Utrecht heeft hare benoeming als dn- te mogen bespelen by de openbare gods- (De tegenwoordige organist, de heer Oldeman, van Ouderkerk a/d IJsel, verdient er 100). Met algemeene oostemmen werd dit verzoek gewezen van gekeurd bedraagt in ontvangst en uitgaaf de hand. -- l pe heer J. Van Rugge, onze vroegere dorpsgenoot, thans onderwijzer te Slie- drecht, is benoemd tot secondant aan een instituut te Den Helder. Met a. s. December hoopt hy in functie te treden. In een vergadering van de leden der zangvereeuiging „Harmonie”, die reeds van den eersten December 1882 bestaat, I is besloten haar te veranderen in een mannenkoor. Dit besluit kon zeer ge- makkelyk genomen worden, aangezien alle vrouwelijke leden hadden bedankt. In een volgende bijeenkomst zullen de huishoudelijke zaken geregeld worden. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de tweede openbare school aan ’s-Gravenweg hadden zich aapgemeld drie sollicitanten. Een ervan trok zich spoedig terug, terwyl een ander in de vorige week elders benoemd werd. Mocht deze die benoeming aannemen, dan blijft de keuze niet zeer ruim. §Nleaw*Lekkerland,4 Oct Door notabelen der Ned. Herv. Gemeente is, in de plaats de kom dezer gemeente en toebehoorende aan de erven van W. Rietveld. Het perceel werd ingezet door M. Van den Berg, alhier, op f 205, en by afslag gemynd door Ch. Van Delft, mede alhier, op de som van f 15, zoodat deze voor f 220 eigenaar werd. De onkosten bedroegen 10 per honderd en het strijkgeld f 5. §§Brrg-Ainbacht, 6 Oct. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks half vier, overleed alhier een man, wiens heengaan algemeen mag worden betreurd. De heer J. G. Bettink, hoofd der 1ste openbare school in de gemeente, bezweek, na een smartelijk lyden van ruim 6 weken, op 61-jarigen leeftijd. Is dit voor zyne talrijke familie een zware slag, de gemeente Berg-Ambacht verliest in hem ook een buitengewoon ijverig onderwijzer, die ge durende 38 jaren aldaar zijne beste krachten wijdde aan het heil van het opkomend geslacht, tot hfi onlangs, hoewel noode, wegens ziekte zyn eervol ontslag moest vragen tegen 1 December e. k. Ook voor de Rijksnormaallessen te Schoonhoven (vroeger te Berg-Ambacht) was de heer Bettink sedert 1 April 1879 een verdien stelijk onderwijzer. Trouwens, hoe kon dit anders: alles, wat de heer Bettink op zich nam, vervulde hy steeds met voor- beeldigen ijver. Dit zal ook menige ver- eeniging (o. a. de vereen. „Winterlezingen” en de Volksbibliotheek te Berg-Ambacht) moeten getuigen en nog in vele andere gevallen zal Bettinks buitengewone werk zaamheid, maar ook zyne vriendelyke hulpvaardigheid in eene niet geringe mate worden gemist. Donderdag te 11 uren zal de plechtige begrafenis plaats hebben. In onzen en veler vriend Bettink is een verdienstelijk onderwijzer heengegaan, een 1 man van beteekenis, niet alleen voorzyne jongen van 16 jaar. naaste omgeving. - Een bakker, die zljn< Bodegraven, 4 Oct Onder hartelyke blyken van achting en toegenegenheid zyner parochianen vierde de ZEerw. heer J. J. Do Groot, pastoor in de Bodegraafsche Mye, zyn 25-jarig feest als pastoor dier parochie. Ook van protestantsche zijde werd hem belangstelling betoond. ‘Haastrecht, 6 Oct. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer i t Joh. Van Dam en van het Roozendaals voorover op het paard. Tegelykertyd sloeg Armbestuur de heer Joh. Leeuwenhoek. de wagen anhternver. Gelukkig greep de Vrijdag-avond hield de vereeniging 1 bakker den wagen en wist zoodoende een „Ernst en Vrijheid” haar eerste huishou- delyke vergadering. De aftredende leden - -_w werden herkozen en in plaats van Dr. i Zevenhuizen, 6 Oct. Tot predikant by H. A. Van der Meulen tot voorzitter de J de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de plaats van wijlen Mr. P. J. A. Smitz. Gedeputeerde Staten der prov. Zuid Holland hebben aan burg, en weth. der verschillende gemeenten het verzoek gericht hun vóór 20 Oct. a. s. te willen mededeelen of naar hun oordeel, met het oog op de plaatselijke omstan digheden der gemeente, d. w. z.' hare uitgebreidheid of de mindere gemakke- -K- „- - lijkheid om de hoofdplaats te bereiken, millioen inwoners ongeveer 9 millioen* eene spHteinf 4er genweetein stemdjstric- tMuiar hArnAn. Onder die heroenlonze ten wenschelyk wordt geacht en zoo ja, een ontwerp voor zoodanige verdeeling in te zenden. •- Do hoofd-commissie in de prov. Zuid-Holland voor de aanbieding van een huldeblijk aan H M. de Koningin- Regentes b(j het neérleggen van hare gewichtige betrekking heeft aan de bur gemeesters in deze provincie het verzoek gericht in hunne gemeenten onder hunne leiding sub comités in het leven te roepen en daarin zooveel mogelijk de verschillende standen der gemeertte te doen vertegen woordigen. Dit laatste is een uitstekend idee van de commissie en kan de waard» van het huldeblijk in de oogen van onze geëerbiedigde Regentes slechts verhoogen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Zaterdag jl. C. D., 22 jaar, rijwielhandelaar te Gouda, wegens opzet telijke brandstichting, waarvan gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor anderen te duchten istot 8 jaar gevangenisstraf. In de op 2 dezer gehouden zitting der arrondissements-rechtbank te Dordrecht, zyn 0. a. veroordeeld: Aalbert Bastiaan N. en Pieter N. te Krimpen a/d Lek, beleediging van een ambtenaar, no. 1 f 15 of 5 dagen, no. 2 f 10 of 4 dagen. Daam W. te Ameide, mishand., f 1 of 1 dag. Geslaagd te Utrecht voor het theoretisch geneeskundig examen 2de ged. de heer L. M. Metsj van Zevenhuizen en te Leiden voor het voorbereidend examen in de theologie de heer M. Rosbergen, van Boskbop. Tot onderwijzer aan de Christ, school te Gorin chem is benoemd de heer G. Notting te Driesum. Naar wy vernemen zal de iugeiuupeu zuuwr uumeimijg lui veei laai;, heer C. Lindeboom, die het beroep der Noorwegen zal zyn gezag alleen’szomers Geref. Kerk B te Sprang aannam, en uitoefenen en het tot de eilanden beperken, I voor de classis ’s Bosch met goed gevolg met vrijlating van de zee eromheen. Men - verwikkelingen zullen voortkomen. Wie had ooit gedacht, dat in de Aangenomen het beroep naar Marokkaansche stad Saffl, waar in de de Ger. Gem. te Zalt-Bommel ds. H. Bui- haven de vlag van alle beschaafde natiön tenhuys te Sleeuwljk. x De Aartsbisschop van Utrecht heeft tot pastoor te Dieren benoemd de heer W. J. M. Hoogveld, die sedert 1887 pastoor te Leerdam is. ‘Ameide, 5 Oct. Heden werd door den heer Diepenhorst, fabrikant van kruiwagens uouwlillI15 mo uu. enz., weder eene groote partij materialen derwyzeres aan de openbare school alhier afgeléverd, bestemd voor de Zuid-Afrikaan- 1 aangenomen. sche Spoorweg-Maatschappij in Transvaal hoe jammer toch dat er geen stoomboot- dienst wordt in ’t leven geroepen tusschen Nederland en Transvaal en nu de vracht j van al zulke goederen ten goede komt aan buitenlandsche Maatschappijen. Tegen de a s. paardenmarkt alhier 71’in In Hn'za onmnonf-n Knhaltro da ninlron schapen enz., door de verschillende vleesch- houwers niet minder dan 7 zware vette koeien uitgehald; de marktbezoekers be hoeven dus niet bezorgd te zijn dat ze hunne magen met behoorlijk zullen kunnen ver zorgen. Ook in andere opzichten wordt weder op een druk bezoek gerekend. ‘Ameide en Tienhoven, 5 Oct. Ds. E. I Poscma alhier heeft voor de beroepen te Ryperkerk en Bleskensgraaf c. a. bedankt. Tot onderwijzer aan de gemeen- schappelijke openbare school dezer ge- meenten is benoemd de heer J. Colyn te Groede. Met de^almvangst was het ook in o de afgeloopen week weder slecht gesteldheer L. Bom nl. het orgel in de kerk door de vlouwvisschers werd slechts een te mogen beepe’en b” de epenbere gede- kleine zalm gevangenook de paling vangst dienstoefeningen, tegen een jaarlijksch is niet zoo gunstig als men het met dit honorarium van f 50. (D: weder en water verwachten mocht. 1 --Z',J- ‘Ammerstol, 5 Oct. De begroeting der gemeente voor 1897 door den raad goed- eene som van f 6805,90. De straatverlichting gedurende den tyd van 1 October 1896 tot 31 Maart 1897 is aangenomen door J. Scholten voor de som van f 68,75. De vangst van zalm gedurende den verboden tyd voordezalmzegenvisscherjjen (15 Aug. tot 15 Oct.) is zoo gering als zy in jaren niet is geweest. De pachters van visch- water kunnen op verre na de kosten niet bevisschen der pachtlaat staan de enorme uitgaven voor netten enz. ter uitoefening der steek- ea vlouwvisschery. Dienten gevolge zijn ook de visschers de dupe dier slechte vangst. Er zyn er, die in meer dan drie weken niets hebben verdiend, zoodat zij genoodzaakt zyn het visschen te staken en op andere wyze in de be hoeften van hun gezin te voorzien. Benschop. 4 Oct. Donderdag j. 1. had alhier ten overstaan van den notaris N. F. Cambier van Nooten, te Lopik, in het logement ,de Zwaan”, de openbare ver- kooping plaats van een huis, staande in

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1