1 Woensdag 14 October. N°. 1722. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1896. WINTERTAAK. BUITENLAND. Overzicht. SGHOONHOVEHSCHE COURANT r’ edi S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. i der Wal Ferhoefen eden: A. Boer, ran Vliet. B. >t ran A. Koog. “n be ng, het Vader- De nieuwe Kieswet voert een systeem van candidaatstelling in, waardoor de arbeid der kiesvereenigingen een belang- Den lsten Januari van het volgende jaar treedt de nieuwe Kieswet in werking, en begint de officiöele voorbereiding der verkiezingen van Juni a. s. De vraag, hoe de Tweede Kamer er zal uitzien, die alsdan geroepen wordt aan den wetgevenden arbeid deel te nemen en op dien arbeid den meesten invloed uit te otfenen, is nog onmogelijk te be antwoorden. Verschillende verwachtingen zijn en worden nog altijd daaromtrent uitgesprokende een vreest dit, een ander hoopt dat, en ieder die er zich over uit laat meent een goeden kijk te hebben op de verhouding der partijen in het land, terwijl men geen gebrek heeft aan argu menten, om zijn gevoelen te staven. De eenvoudige waarheid is deze, dat we staan voor een raadsel, voor een onbekende toekomst. Maar niet te verantwoorden zou het wezen indien wy, met het oog op die onzekerheid, lijdelijk bleven afwachten wat er komen zal. Nevens de voorbereiding, die de wet aan de verschillende ambte naren van den Staat en van de gemeenten oplegt, is er nog een andere, waarvan de noodzakelijkheid zal worden ingezien door elk, die belang stelt in het welzijn des Vaderlands. Zij is veel moeielijker, om dat er geen vaste regelen voor gegeven z|jn, geen termijnen zijn bepaald, binnen welke een zeker deel moet zijn ten einde gebracht. Het is de onderlinge gedachten wisseling der kiezers, oude en nieuwe. Nu is dit een groot voordeel, dat wy een geheel winterseizoen voor ons hebben, een tijdperk, waarin de gelegenheid, om samenkomsten te beleggen, zeer ruim is en er ook gewoonlyk wel lust bestaat, om haar te benuttigen. En al moge het waar zijn, dat de meeste menschen veel meer gesteld zyn op vergaderingen, waar eenig artistiek of ander genot is te smaken dan op die, waar politieke vraagstukken in behandeling komen, we gelooven toch wel te mogen rekenen op veler plichtge voel, als de noodzakelijkheid eischt het aangename by het nuttige achter te stellen. Overbodig is een beroep op de belang stelling der kiesbevoegden niet; inderdaad is ten onzent het politiek leven niet sterk ontwikkeld en openbaart zich in niet vol doende mate de begeerte, om kennis te nemen van hetgeen ieder burger weten moet, zal hij aan de stembus met volko men bewustzyn van wat hij daar komt doen, zijn taak vervullen. Alleen dan, wanneer klasse-belangen op den voorgrond staan, is er sprake van eenige opgewekt heid; het algemeen welzijn daarentegen schijnt niet steeds een prikkel van genoeg zame kracht te zijn. Het is zoo, men gelooft dat de nieuwe kiezers, althans aanvankelijk, het beter zullen maken en alzoo den tegenwoordi- gen bezitters van het kiesrecht een voor beeld zullen geven. Zou het echter wel rationeel zijn, tusschen deze twee groepen een onderscheiding te maken, die allicht tot scheiding leiden kan? Ons dunkt, dat zy, die tot dusver het met de vervul ling van hun plicht zoo nauw niet ge nomen hebben, in de veranderde omstan digheden aanleiding moeten vinden om van nu af een kloeker houding aan te nemen ten einde vroegere verzuimen goed te maken. In de werking der kiesvereenigingen ligt voor een deel de oorzaak van den ge- ringen jjver der kiezers. Gunstige uitzonderingen niet meetel lende, kunnen we wel als regel consta- teeren, dat zij slechts dan teekenen van haar bestaan gaven, als een verkiezing in aantocht was. De leden werden bijeen geroepen om een voorloopige candidaten- lijst samen te stellen, in geringe getale verschenen zy, en met den steun van slechts enkelen kwam vaak een candidaat in aanmerking. Dan volgden, wanneer in een district een centrale kiesvereeniging bestond, de bijeenkomsten van gedelegeer den, ten slotte besliste een zeer kleine meerderheid, wie als de algemeene candi daat zou worden geproclameerd. De groote massa der kiezers bleef by dat alles heel lijdelijk: men wachtte af, wie de eer der aanbeveling zou verwerven, en hield zich overtuigd, al bijzonder goed de belangen èn van het vaderland èn van zijn partij te hebben gediend, als men, zonder eenig nader onderzoek, dien naam op het briefje plaatste en zoo aan de stemming deelnam. Van een grondige bespreking der begin selen, waarnaar de keuze der partijgenoo- ten zich richtte, was meestal weinig te ontdekken. Alleen in de laatste jaren is hierin eenige verbetering gekomen doordien mannen van naam op politiek gebied in openbare vergaderingen zyn opgetreden ter voor lichting hunner medeburgers. Maar regel is dit nog geenszins geworden. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. partijleiders als Dr. Schaepman en Dr. Kuyper, welke democratische neigingen dezen ook aan den dag leggen. Er zal dus nooit sprake zijn van één werklieden party. Een afzonder)^ optreden vermeer dert in de toekomst slechts het aantal politieke groepen en fracties, - en juist daaraan bestaat allerminst behoefte. Als daarentegen de werklieden, die van de „nieuwe kiezers” de kern vormen, zich by de tegenwoordige partyen aansluiten, deze verlevendigen door frissche krachten, haar nopen om de grenzen vooruit te brengen en scherp te trekken, het hunne toebrengen om de keuzen te vestigen op mannen, die hart hebben voor en hun verstandelijke gaven willen wyden aan al de belangen, hun ter verzorging op gedragen, dan zal hun invloed groot zijn. En ziehier nu 3e wintertaak, waartoe wy allen oproepen die van de groote staatkundige hervorming, thans tot stand gebracht, de vruchten wenschen in te oogsten welke zij kan oplevereneen alge meen ralliement, van allen die by elkan der behooren, een arbeid van verbroe dering, van aaneensluiting. De kiesver eenigingen kunnen den stoot geven, en dat zal haar als een groote verdienste worden toegekend. De geestverwanten moe ten verzameld worden, men moet met elkander van gedachten wisselen, open hartig, als eerlijke mannen die een eerlyk doel voor oogen hebben. Een flinke be spreking van de politieke vraagstukken moet de eerste voorbereiding wezen tot den politieken strjjd, die ons wacht, en waarin de beste kansen zullen zijn voor de partij, die zich het krachtigst zal heb ben toegerust. Voorbij is voor Frankrijk weer het be zoek, zóó lang verwacht, zoo zorgvuldig voorbereid, zoo druk besproken en toch ook wel gevreesd! Die vrees is echter gebleken, geheel ongegrond te zyn geweest, want alles, van het begin tot her einde, is uitstekend geslaagd. Het was alles harmonie van tonen, zonder een enkelen dissonant. Banden zyn op nieuw gelegd, het vriendschapsverbond nauwer beves tigd. Het „tot wederziens!” door het Fransche volk den Czar bij zyn vertrek toegeroepen, spreekt meer dan iets anders, van een vast vertrouwen op den bondge noot, den Keizer aller Russen. Eu dit roerend afscheid had plaats Vrijdag den 9den October, aan het station Bouy, ’s avonds te zes uur. De trein bracht hem den morgen daaróp om 9 uur te Darmstadt, by de familie der Keizerin, ten einde aldaar uit te kunnen rusten van de zéér vermoeiende dagen in Frankrijk doorgebracht. Vermoeiend zyn ze geweest, vooral voor H. M. de Keizerin, maar de onbeschrijfelijke hartelijkheid, waarmede het Keizerlijk paar, niet alleen te Parijs maar ook te Chftlon en te Bouy is ont vangen, vergoedde veel, ja alles! De Fran- schen hebben hier getoond, wie zy waren en wat zij over hadden voor iemand, wiens vriendschap zy op hoogen prijs stellen. Véél is er in die paar dagen bezocht, veel bezichtigd. Bijzondere opmerking verdient ten eerste, de eerste steenlegging door Keizer Nicolaas van de nieuwe Seine brug, die naar zyn vader Keizer Alexander genoemd werd. De plechtigheid, door duizenden belangstellenden bijgewoond, begon met de uitvoering van eenige zang- stukken en het houden van toespraken, waarna de Czar, met een gouden troffel en hamer, den eersten steen legde, bij gestaan door de Keizerin, President Faure en den Minister-President Méline. Een aardig moment dezer plechtigheid was het van den anderen Seine-oever aan komen van een boot vol jonge meisjes, die de Keizerin een grooten bloemruiker en een prachtig geciseleerde zilveren vaas van ongewone hoogte kwamen aanbieden. H. M. dankte ook hier weer met een aan vallige buiging en het innemende glim lachje, dat de Paryzenaars zoo betoovert, die den Czar rijkelijk ernstig vinden. Langzamerhand echter scheen die ernst te wijken, want op weg zynde naar Sèvres en Versailles, om aldaar de kunstschatten te bewonderen, beantwoordde Z. M. de luide toejuichingen der saamgestroomde menigte zelfs met een glimlach. De beroemde porseleinfabriek werd in hare voornaamste afdeelingen bezichtigd. Voor het laatst werd bewaard eene ver zameling, welke door President Faure aan zijne gasten als geschenk werd aangebo den: een thee- en koffieservies, benevens eenige fraai beschilderde kistjes voor kleinoodién. Onder de verschillende gebouwendoor den Czar bezichtigd, noemen wede Notre Dame, de Sainte Chapelle, het Invaliden paleis en het Panthéon. Hier werd het graf van Carnot bezocht en werden de drie zonen van wijlen den President aan den Czar voorgesteld, die een krans van orchideeën op het graf nederlegde. Ook het paleis van Justitie en de „Munt” kregen een beurt. Van de „Munt”, waar in tegen woordigheid van H.H. M.M. een gouden herinnerings medaille werd geslagen met de portretten van H.H. M.M., ging het naar „het Instituut”, waar de ontvangst plaats had door den Minister vön Onder wijs, Rambaud. Naar de vergaderzaal der „onsterfelijken” geleid, hield de President eene schitterende redevoering, waarna Francois Coppée een gelegenheidsgedicht voordroeg. Daarna was het, op uitdrukkelijk verzoek van den Czar, dat de vergadering haar gewone werkzaamheden voor eenige minuten hervatte. Ten slotte las Graaf d’Haussonville een stuk voor uit zijn werk: „De waarheid over het verblijf van Peter den Groote te Partis”, wat den Czar bijzonder scheen te interesseeren en waarvan hem een exemplaar werd overhandigd. Van het Instituut reed méh naar het Stadhuis, waar de President van den Gemeenteraad, de heer Pierre Bauddin en de Seine-prefect, De Selves, de „honneurs” waarnamen. Het gebouw was prachtig ver sierd. Het werd geheel bezichtigd. Onder het genot van een concert, werden eenige ververschingen gebruikt. De Czar en de Czarina woonden in die dagen twee voorstellingen by, of liever gezegd, twee kleine gedeelten van voorstellingen. De eene was eene gala voorstelling in de Opera, die geopend werd met het Russi sche volkslied, door alle artisten gezongen en uitbundig toegejuicht. Z. M. droeg de roode kozakken uniform en de Keizerin, door President Faure binnengeleid, een laag uitgesneden hemelsblauw satijnen kleed met een diadeem in het haar en eene rivière van diamanten om den hals. Bij het binnenkomen van H.H. M.M. stond het publiek als één man op, in een oor- verdoovend gejuich losbarstend en luide „Leve de Czar! «L^ve Ruslandroepend. De zaai leverde eêti prachtig schouwspel op door de fraaie toiletten en schitterende uniformen, niet het minst ook door de tegenwoordigheid der Arabische Hoofden in hunne kleurige mantels. De andere voor stelling had plaats in, de „Oomé'die'Fran- tjaise”, begon te kwartier voor tienen, toen H.H. M.M. verschenen, de Czar in zwarten rok, de Czarina in framboos kleurige zijde, ryk met diamanten omzet Anders dan in de Opera,gafdeCzar hier het teeken van applaue. Den derden dag is het Louvre bezocht, waar vooral de Keizerin vee! belang scheen te stellen in kunstschatten van groote waarde. By toeneming dwepen de Parijzenaars met de Czaritsa. Vooral zyn zy er mede ingenomen, dat H. M., toen mevrouw Carnot haar bezocht, voor wie zy bijzonder hartelijk was, haar dochtertje, de kleine Grootvorstin Olga, heeft laten binnen brengen en haar door mevrouw Carnot een kus heeft laten geven. Harerzijds keek de Keizerin bly getroffjn op, toenop straat uit een hoop vrouwen en kinderen plotseling een luid: „Leve de kleine Grootvorstin Olga!” weerklonk. De laatste dag in Frankrijk zette de kroon op de feesten. Niet minder dan zeventigduizend man Fransche soldaten, infanterie, artillerie en cavalerie, heb ben in de vlakte van Chalons voor den Czar hunne bekwaamheid getoond. De Czar zelf verscheen op het ter rein, kloek op zyn paard gezeten, terwyl zijne gemalin volgde in een open rijtuig, vergezeld van President Faure en omringd door een schitterenden staf. Op een daar voor opgerichte tribune namen plaats het Keizerlijk paar, benevens Frankryk’s Presi dent, de Kamer-Presidenten en al de Minis ters. Het prachtig schouwspel begoriknet het- deflleeren der troepen, hetwelk ongeveer een uur duurde. Het werd geopend door den Minister van Oorlog, te paard, die hoffelijk met den degen naar de tribune salueerde. Nadat de verschillende divisies infanterie, gevolgd door de cavalerie-, ar tillerie en eindelijk de cavalerie-charge in onberispelijke orde voorby trokken, was het afgeloopen. Van het begin tot het einde sloeg de Czar het geheel met de grootste oplettendheid gade en Z. M. was zóó vervuld van hetgeen hy gezien had, dat aan den maaltyd, die op deze wapen schouwing volgde, hy eene groote toespraak hield (in antwoord op eene van President Faure), waarin Z. M. zyn glas ophief ter eere van het leger en de vloot van Frank rijk! Vervolgens klonken de Czar en de heer Faure op elkanders gezondheid. Een daverend hurrahvolgde, en toen kwam het afscheid. „Scheiden thut weh”. Zoo ook hier. Men kon het President Faure aanzien, dat het hem moeielyk viel, het Keizerlijk paar den laatsten groet te brengen. Van de Keizerin nam hy afscheid met eene diepe buiging en een handkus, maar de Keizer en hy drukten elkaar vriend schappelijk de hand en omhelsden elkaar. Voort ging de trein en na een nacht reizens kwam men te Darmstadt aan, waar de ontvangst ook weder uiterst hartelijk was. Door prachtig versierde straten, te midden van luide toejuichingen, ging het p^leiswaarts. Terwijl w,'zooals we hierboven zagen, in Frankrijk feest werd gevierd en aan niets ander» gedacht, is er in Engeland iets gebeurd, dat tot velerlei gissingen aanleiding geeft. -Lord Roeebery, de leider der liberale partij in Engeland, nl. de Gladstoniaansche, is geheelon verwacht afgetreden. Deze gebeurtenis verwekt aldaar natuurlijk veel sensatie. Hy doet zulks, blijkens een openbaar schrijven, omdat tusschen de meerderheid der liberale partij en hem blijkbaar ver schil bestaat, wat de Oostersche quaestie betreft De felle uitingen van dent heer J Gladstone over den Sultan en de jongste redevoering van Sir William Harcourt zyn niet in den smaak gevallen van den edelen Lord. Deze heeft Vrijdag jl. eene rede voering gehouden te Edinburgh. Tot nu toe bezitten Wy daarvan nog slechts een kort uittreksel, volgens hetwelk Rosebery zou verklaard hebben, dat de aard en de uitbreiding der jongste „Armenische gru welen” de geheele Oostersche quaestie weer hadden opgerakeld. Halve maat regelen achtte h|j gevaarlijk. Ónmogelijk evenwel kon hy zich vereenigen met wat de heer Gladstone wilde, en met hand en tand zou hy zich verzetten tegen eene afzonderlijke tusschenkomst van Engeland in de Oostersche quaestie, die een Euro- peeschen oorlog zou kunnen na zich slepen. Uit Blo Janeiro meldt men aan The Times, dat aldaar in zaken en financiën een hoogst bedenkelyke toestand heerscht. Niet minder dan driehonderd bankroeten zyn aangegeven. Vele aanzienlijke firma’s verkeeren in de grootste verlegenheid. De Banken beperken hare operaties. Bij het Congres is de afkondiging van een zesmaandsch moratorium of uitstel aangevraagd. Voorts is eene belasting- verhooging voorgesteld. Maar de Regeering is hulpeloos, wanneer, wat waarschijnlijk is, het Congres zich in deze onbevoegd verklaart. ORANJEBOND van orde. „Onbekend maakt onbemind I", kwam ons on willekéurig in de gedachten, toen wjj boven staand opschrift ter neder schreven. Immers, waar deze Bond zyn leden hij honderd tallen in stede van bij ti nduizendtallen telt, moet men wel gelooven, dat werkelgk in ons Nederland die Bond (opgerioht 25 Febr. 1893), aan menigeen z Ifa nog niet bij name bekend is. En dat is jammer, doodjammer, omdat de Bond al zoo ontzettend veel goed he ft gedaan, veel te veel om bier op te noemen; het verheugde ons dan ook uitermate te vernemen, dat weldra een populaire uiteenzetting van ’s Bonds arbeid en streven nedergelegd zal worden in een brochure, die, zooveel mogeljjk in den lande verspreid, een krachtig middel zal worden om ’s Bonds doel en werking meer algemeen be kend te maken en langs dien weg te komen tot uitbreiding van bet ledental. Maar vóór dat die brochure in het licht ver- sohgnt, besloot het bestuur om de Pers, „de Koningin der aarde”, te hulp te roepen, door artikelen en mededeelingen in groote in kleine bladen telkens bjj vernieuwing aandacht van het publiek te vestigen op hetgeen de Bond wil en doet en voorbereidt. Wjj begrijpen, dal wg echter de gastvrgheid der bladen niet op een te zware proef mogen we moeten dus kort wezen, korter dan zouden verlangen; maar overtuigd als zjjn, dat do pers den Bond een goed hart dat ze dien Bond in zjjii ernstig, ,tre„en wil steunen met al u ..aar is, doen wjj al dadeljjk alle bladen, wier redactiën ng zullen lezen, om haar over te die wjjze nog meer te verspreiden reeds zooveel gelezen blad JRGERUJKE STAND. Vervolg van'pag. 8. Gemeente Ammeretol. an 1 September tot 1 October. ren: Klaas, a. van M. de Waard en anboom. Annigje, d. van A. Verkerk ie Man. Arie, i. van G. Brand en i. Cornelia, z. van M. Brand en loed. eden: T. de Jong, oud 2 m. Gemeente Arkel, Van 1 tot 80 September. ren: Willemina, d. van A. Bogaard n Dalen.Corstiaan z. van H. Sterk e Stigter. Gjjsbort, z. van T. Vonk Moorland. Willem Cornells, z. van Losteren en W. G. de Krugf eden: D. van Wingerden, oud 7 m. (gaard, oud 4 m. Gemeente Benschop. m 18 September tot 4 October. ren: Jabikje, d. van R. van leperen Middelkoop. eden: H. Boere, oud 71 j.,echtgenoot (Teenbrink. Gemeente Berg-Ambaoht. an 1 September tot 1 October. ■en: Pisteree, d. van C. J. Boon en den Hengel. Tjjmentje en Jannetje, van J. van der Hulst en A. Brasser. d. van J. Hogendoorn en T. Duhen. z. van L. J. Kroone en A. den ■Hendriks Hilligje, d. van H. Verburg. Pietertje, d. van W. Blanken en B. - Aaltje, d. van A. Noorlander en B. Dirk, d. van J. Graafland en A. van Fan, s. van A. Pons en N. I. Grave- Ldriana Franoina, d. van B. Kok en reten. Paulus, z. van G. Slingerland ik. Willem Pieter, z. van A. A. van en C. de Bruin. uwd: A. van Willigen, oud 36 j., ar van 8. Oskam en P. A. van Driel, gen, oud 86 j., P. A. van Driel, oud 65 j., weduwe Verkerk, oud 85 Gemeente Berkenwoude. in 15 September tot 1 October. ren: Wiggert, s. van G. Donker en tedeljjkheid. Klasina, d. van P. de N. Baas. en: P. van Mejjeren, oud 26 j. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 30 September. en: Landje, d. van G. Marelisse en 8 Kwaadsteniet. Willem, s. van G. en 8. Loendersloot. Jacoba, d. van laar en R. van Erk. Cornelia, d. van ujj en W. de Jong.Gerrit, s. van an en T. Trouwborst. uwd; F. van der Starre, oud 28j.en jrschoor, oud 20 J. Gemeente Hekendorp. an 1 September tot 1 October. en: Jacoba, d. van H. Verhoef en eden: W. C. Smit, oud 20 j. J. oud 1 j. Gemeente Hoenkoop. jptember tot 4 October. Geen aangiften. Gemeente Hoog-Blokiand. Van 1 tot 80 September. en: Hendrikus, s. van J. W. vaa u en K. Slob. Willem, s. van G.J. a en N. den Braven. eden: K. van Iperen, oud 10 w. Gemeente Hoornaar. Van 1 tot 80 September. en: Hendrik, s. van D. Slob en H Gemeente Kodiohem. Van 1 tot 80 September. uwd: H. G. Reykers, oud 40 j.enJ.. oud 43 j. a den: W. P. Verhoeven, oud 3J j. omeente Lange-Ruigeweide. in 1 September tot 1 October. en: Corstianus, s. van C. van dor i. Lelie. Gjjabert, s. van L. ter Louw i Zwieten. Jacobus, s. van O. Kraag ning. Jacobus, s. van H. Rgswgk en ign. >den: Levenloos aangegeven kind van 1. geslacht van K. Verwaal en L. Loeve. Gemeente Leerbroek. Van 1 tot 80 September, en: Cornelia, z. van B. van i Veen. Arie, z. van G. V< j-impen. iwd: W. Kara, oud 26 j., (vanLeer- K. de Bruin, oud 21 j. (den: G. den Besten, oud 58 j., eohtge- M. van Lindt, eerder van Adr. Brouwer. Gemeente Lekkerkerk. Van 1 tot 80 September. en: Wilhelmina, d. van P. Berkelen i. Paulus, s. van J. Borsju en N. Johanna, d. van A. de Jager en Pieter, s. van M. Kaptein en G. Jacob, s. van E. Rietveld en A, Geertje, d. van B. Streefland en A. u Antonie, z. van P. do Jager en r Pgl. Anna Cornelia, d. van J. Boon Jager. Huig, z. van H. Roest en ar Graaf. Jannigje, d. van P. lier- i L. Ligthart. Hillegonda, d. van J. 4. de Groot. Janoa, d. van W. Littel (tveld. Maria, d. van G. Burggraaf igerland. iwd: K. Man in ’t Veld, oud 28 j. i der Graaf, oud 22 j. F. Blom, oud i. van Heiningen, oud 24 j. C. van (ud 27 j. en M. Hoogenboezem, oud 22 j. iden: J. Jansen, oud 87 j, weduw- N. van der Koppel. D. de Lange, G. G. Slingerland, oud 2 m. Gemeente Meerkerk. Van 1 tot 80 September. in: Johan Hendrik, s. van F. Sommer n Hof. Pietje, d. van A. Versluis Maat. Willem, s. van F. H. Vermeer Beest. Gerrit, s. van J. C. Muilwgk Bikker. Willem, s. van C. van den 8. van Dam. Maggelije, d. van J. srtog en M. Versluis. Maria, d. van telander en G. van Bruggen. iwd: R. U. Lakerveld, oud 87 j.,(van en J. Schrgver, oud 88 j. >den: L. Ki vit, oud 50 j echtgenoot© n Wjjk. A. Woudenberg, oud 2 j. Gemeente Nieuwland. Van 1 tot 80 September. iden: J. P. van den Berg, oud 6 m. smeente Nieuw-Lekkerland. i 12 September tot 1 October. a nPietertje Elizabeth, d. van A. de E. Koopman. Annigje Leende, d. in Vliet en A. Timmen. Teunit, z. mstar en J. Plomp. Trgntje, d. van leffe en B. Zwgnenburg. Adriana d. van J. L. de Vries en H. den Ariaantje, d. van M. Burggraaf en iwd: C. Verloop en 8. Kool, den: M. Vermeulen, oud 8 j. Gemeente Woordeloos. Van 1 tot 80 September. 4 in: Arigje, d. van D. Koogman en ■.—-Pietertje, d. ran W. Honink en Maaike, d. van W. Versluis en vrd: J. vsn Veen, oud 28 j. en L ud 26 j. den: F. de Jong, oud 26 j. Gemeente Willeskop. 18 September tot 4 October. n: Annigje, d. van L. van dar Neat menbal. rijke wijziging zal ondergaan. Niet zy dragen, op min of meer officiöele wijze, de candidaten voor, de kiezer» doen dat zelf. Wanneer minsten» veertig stembevoegden een opgave onderteekenen, is zij rechts geldig. Welke rol de kiesvereenigingen daarbij te vervullen hebben, of zij aan die meer individueele handeling nog eenige leiding zullen geven, of zij van haar invloed gebruik zullen kunnen maken om versnippering van stemmen over geest verwanten te voorkomen, is een vraag, waarop naar wy meenen eerst de onder vinding een voldoend antwoord zal kunnen geven. Doch zeker is het, dat een groot- scher taak haar is weggelegd. Zij moeten zyn de verzamelingskringen van allen, die in dezelfde richting het schip van Staat gestuurd willen zien, de middenpunten, vanwaar licht wordt verspreid over de vraagstukken, die door den loop der om standigheden aan de orde komen. Wij moeten hebben geregelde bijeenkomsten van burgers, die elkander kloek ter zijde staan, om met zooveel mogelijke volledige kennis van zaken hun aandeel by te dragen in het bestuur van Staat, gewest en ge meente. Die vergaderingen behooren te zijn een leerschool voor den staatsburger, waar deze^Hjn inzichten kan verscherpen, zyn meeningen kan toetsen aan die van ande ren, vrij kan zeggen wat hem op het hart ligt; zy moeten tevens gelegenheid aan bieden om kennis te maken met de man nen, die bereid zijn een opdracht als volksvertegenwoordiger to aanvaarden, en zich te overtuigen dat h^ptreven dezelf ie lijnen volgt, langs welkThun kiezers zich wenschen te bewegen. Het is mogelijk dat onder het nieuwe stelsel het aantal zal toenemen dergenen, die een politieke loopbaan als hun levensdoel begeeren, en, wanneer men te doen heeft met eerlijke, beginselvaste mannen, die zich geheel aan deze taak willen wyden, dan zien wij vol strekt niet in wat daartegen te zeggen is; aan de bewering, dat het niet in onzen volksaard ligt, de „politiek als een beroep” op te vatten, kennen wij een geringe waarde toe. Wanneer evenwel iemand ons vertrouwen vraagt, dan verlangen wij hem ook degelijk te kennen, te weten in hoeverre wy hem kunnen beschouwen als onzen woordvoerder en mandataris op het Binnenhof. Het ingetreden najaars- en winterseizoen nu moet worden aangewend om dat alles te regelen en tot een begin van uitvoering te brengen. De strijd over ,het kiesrecht heeft de politieke partyen geheel uiteengedreven,— er is een totale desorganisatie gekomen, vroegere bondgenooten hebben elkander den rug toegekeerd. Er moet opnieuw gebouwd worden. In hoofdzaak zullen wellicht de vroegere partij onderscheidin- gen bly ven bestaan, doch meer dan waar schijnlijk achten wij het, dat de grenzen verlegd zullen worden. Aan de algemeene wet der ontwikkeling ontsnapt niets en niemand, zy is een levensvoorwaarde voor allen, en ook politieke partyen zyn er aan onderwerpen. De stroom der tijden brengt nieuwe behoeften aan, doet nieuwe inzichten bovendrijven, en de groepen van staatsburgers, die ze in de praktijk van het landsbestuur willen doen doordringen, moeten, ter bereiking van dit doel, zich kloek aaneensluiten. Het verschil van maatschappelijke klasse blij ve daarby op den achtergrond. Er worden pogingen aangewend tot het vormen van een zoogenaamde werklieden partij, met het uitzicht om de sociale wet geving tot den hoofdarbeid van het toe komstig Parlement te maken. Dat streven is noch uit een vaderlandsch, noch uit een practised oogpunt goed te keuren. De volksvertegenwoordiging mag niet worden het strijdperk van bijzondere belangen; aan deze kan en moet in de staatkundige overwegingen een plaats gegeven worden, indien het algemeen welzijn er niet door benadeeld wordt, en zulks te beoordeelen ligt niet op den weg van bepaalde groe pen, maar is de taak van allen, die tot den wetgevenden arbeid zijn aangewezen. Wat tot dusver ten opzichte der arbeids- belangen is gedaan, geschiedde buiten den rechtstreekschen en mederegeerenden in vloed der werklieden als afzonderlijke party, en zoo behoort het te blyven; alleen zal met meer kracht op dien weg worden voortgegaan, nu ook de meest belangheb benden tot de keus der mannen van ver trouwen zullen medewerken. Ook practische bedenkingen hebben we tegen het eventueel stellen van werklieden- candidaten. In de staatkundige en gods dienstige overtuigingen, deze laatste telle men in een land als het onze vooral mede! der nieuwe kiezers zal men de zelfde schakeeringen kunnen waarnemen, die bij de oude zijn te vinden, en, om met een sterk sprekend voorbeeld onze meening te verduidelijken, - de mannen van het Nederlandsch Werkliedenverbond zullen zich nooit in politiek denken één gevoelen met de volgelingen van éminente stellen we wel we zjjn, d toedraagt, t nuttig en weldadig at de kracht die in hat een beroep op deze opwekking nemen en op dk> dan door dit mogelgk zal zgn. De „Oranjebond van Orde” tracht de maat schappelijke toestanden te verbeteren, waar door?wel, door de Regeering te steunen in haar streven naar ontwikkeling en vestiging van al hetgeen de beschaving, geluk en de welvaart van het dierbaar land kan verjicfogetl, e^, pbgingen in het werk te stellen, orn^fe^therjiele en stoffelgke belangen van de min(<jergégo^don;‘ie behartigen en te bevorderen, Welk rechtAtijM-Nedb^indor zon hier niet een welgemeend sdrrpwf h o e r a I aanheffen voor zulk een edel 'doel, voor zulk een heerljjk streven!? Ziet, waarde lezeressen en lezers, daardoor wordt nu „de Orde” in ’t leven geroepen, de zoo hoog noodige Orde in iederen Staat, en in ons Nederland dunken wjj bjj het woord orde als van zulf aan ons dierbaar Hnis .van Oranje en zoo werd de naam „Oranjebond van Orde” geboden. Die Bond wil arbeidsklassen, spaar- en voor- schot-kassen en arbeidsbeurzen opriohten, die Bond wil arbeiderswoningen bouwen, heide gronden ontginnen, hoidehoeven stichten, gelde- Ijjke hulp verstrekken aan landbouwers) die heideontginning willen ter hand nemen enz. ens. Maarvoor dat alles is geld noodig, veel geld, dat toch ol «tfb gemakkolgk bjjeen- gebracht kin worden, als men maar van goeden wille is, want luistert: „Alle Nederlanders (zegge alle, altjjd als zij iets kunnen mianen) vrouwen zoowel ais mannen kunnen lid worden, z>odra zij den leeftijd van tan 18 jaar hebben bereikt „Kunnen lid worden,” zoo leest men in de statuten, stond er eens zullen of willen lid worden, dan zou diezelfde „Oranje bond van Orde” wonderen dcen, dan ion Nederland verstomd staan, dat één lichaam om en de

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1