LAAS tasM 'olMiiet, Moofc VEE, jende KOEIEN den weg loopend 3 MESTVAR TENTWAGEN, ntuigen, Schouw, EEDSCHAPPEN, Zaterdag 24 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht eien, best HOOI 1896. N°. 1725. ijs-,Teen- liereboom i te koop, RKOOPING Officiëele Kennisgevingen. I DRAAT, ker, OVEN. DORDRECHT. RIJE mond ctober 1896. PRIMA cMeescli, tegen rreerende prijzen. N VLIET, A AT, «O tl DA. ietgewassen KERK, IOND, erk, nbaar, om con- >000,-, best BUITENLAND. Overzicht. VERKIEZING BINNENLAND. Dr. GEUL. 6 ilichtingen te ver- Jots. BODDE. oy bi Ball Eti kantore van den en VAN, N GOTEN. S. W. N. VAN NOOTBN te Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. oohte dan betamede, een looze franco uren, opgegeven, VAARZEN REN, iOSCHAPPEN ;he patiënten, 'en: dagelijks van R L IJ K 8 C H E en worden op Burgemeester VAN SLUPE. irkoop zal worden SGHOONHOVENSCHE COURANT. :eurige en DE OVEMBER 1896, in het„Brughuis”; OVEMBER 1896, ur, in „de drie A. CASTELEUN ia voornemens g den 28. Oc- lags ten 10 ure, AN te iezing, een flink ten kan zich eerst Brieven franco, het Bureau dezer rAN DEN BRINK, te Alblasserdam, Woensdag 28 voormiddags ten lofstede bewoond 3 Bleskensgraaf, k verkoopen Boeken, gedrukt in het klooster „Den Hem” bij Schoonhoven, met een uitstapje op 't gebied der 91. E. godsdienstige literatuur. (Vervolg van No. 1721.) Merkwaardig, zoo schreef ik in mjjn vorig artikel, is het oudste, nit Limburg afkomstige „Leren van J ezus" vooral ook daarom, dewijl de aanleiding waardoor, het doel waarmee en de wjjse waarop het vervaardigd werd, ons in de inleiding verteld wordt. Laat dan ook, dewgl dit loo is, hier de eigene woorden van den autenr, voor xoo verre >e, tot (taring van de«e opvat- Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0.50. Iedere Tegel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing worden slechts, 2-maal in rekening gebracht. §§Ameide, deelen in de ijsclub „Hollandia” alhier zijn ter aflossing uitgeloot: no. 14, 26, 33, 41, 57, 77, 132, 143, 146, 147, 151, 165, 227, 232, 237, 243, 246, 254, 258, 283, 298, 302, 330, 351 en 368. ’Ameide, 23 Oct. Deze week werd hier eene party polder hooi afgeleverd mét be stemming naar Rotterdam, voor f 9,25 per 500 kilo. Bodegraven, 20 Oct. Kaas. Aangevoerd 195 wagens, tezamen 11367 stuks, wegende 48.363 kilo1ste soort Goudsche f 241 f 27^Awaardere f 28|-, 2de soort f 2^^K 23}Derby kaas 1ste soort f 241 2de 8oort t 22l f Edammer-kdfs, 1ste soort f 28 J a f 30, 2de soort f 23 a f 24 j. Handel vlug. Glesen-Nleuwkerk, 20 Oct. Als bijzon derheid wordt gemeld dat een persoon alhier, die reeds langen tijd geleden geloot heeft voor de nationale militie, ja zelfs reeds schutter is, acht weken in onder trouw is geweest, aangezien hij bij den burgerlijken stand ingeschreven was als behoorende tot het vrouweljjk geslacht. Bij A. Trapman, veehandelaar alhier, ontstond Donderdag-morgen brand in de schuur. De knecht van T., die in het veld was om te gaan melken, bemerkte wat er aan de hand was, haastte zich terstond naar huis en mocht het genoegen smaken, met behulp van eenige buren, den brand te blusschen. Later is geble ken, dat de brand ontstaan was, doordat de dienstbode met een brandend lampje te dicht bij het hooi geweest was. "Oadewater, 22 Oct. Dinsdag 11. heeft de verkiezing voor een gemeenteraadslid alhier plaats gehad. Door de kiesvereeni- ging „Gemeentebelang” was tot candidaat gesteld de heer 0. Baars, rijkshavenmeester, en door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging de heer M. Rahms, die ook de candidaat was der Roomsch-Katholieke kiesvereeniging „Recht en Orde”. Gisteren is de opname der stemmen geschiedde uitslag was als volgt: Van de 210 uit gebrachte stemmen waren er 3 van on waarde, 5 uitgebracht op onderscheidene personen, 100 op den heer 0. Baars en 102 op den heer M. Rahms. Alzoo her stemming tusschen de twee laatstgenoemde heeren. ’Zevenhuizen, 22 Oct. Woensdag-avond begaven zich een inwoner dezer gemeente met zyn vrouw eu dochter en koetsier in een tentwagen huiswaarts. In den Zuidplaspolder gekomen, viel plotseling het paard dood neer en wel zoo, dat het met den kop in een diepen tochtsloot terecht kwam. Hevig verschrikt sprongen onze reizigers uit den wagen, sneden het tuig los en voorkwamen zóó grooter on geluk. Wat de oorzaak van dit ongeval is, ligt in ’t duister, daar het paard goed doorliep en alleen in de laatste oogen- blikken zyn pas wat vertraagde. Met een geleend paard, welwillend door iemand ver strekt, kon men de reis voortzetten. Door den Commissaris der Koningin in Z.-H. zijn met 1 Jan. 1897 tot zetters herbenoemd de heeren C. Van der Wilt en C. D. B. Van Leeuwen. Zwam uier da ui21 Oct. By de her stemming voor een lid van den Gemeente raad waren 121 geldende stemmen uit gebracht. Hiervan bekwam de heer B. Ruitenburg 68 en de heer 0. van Muiswinkel 53 stemmen, weshalve eerst genoemde tot raadslid is verkozen. maar xt uit w van deze waarvan gezegd kan a eonigszins met de vergeleken worden. Het leven en verken onzes lieven ristus, en zgn igden, als het de vier Evangelisten Daar in Turkije alles nog maar by het oude schijnt te blijven, heeft in Engeland, te Londen, al weer eene talrijk bezochte Armenische meeting” plaats gehad, waar de grootste geestdrift en eensgezindheid heerschte. Natuurlijk werden weer motion aangenomen, waarbij de gepleegde gru welen ten sterkste werden afgekeurd en de Mogendheden voor de zooveelste maal werden uitgenoodigd om een einde te maken aan den benarden toestand en ten sterkste aan te dringen op hervormingen. De meeste sprekers waren van oordeel, dat Engeland desnoods zelfstandig moest optreden, indien zulks noodig mocht blijken. Dwang uit te oefenen op den Sultan was een eerste vereischte. Ook werd op die vergadering weêr een brief voorgelezen van den ouden Gladstone, die daarin zijn reeds vroeger uitgesproken meening blijft handhaven, tegenover die van Lord Rosebery. Hij noemt den Sultan nog eens „aartsmoordenaar” en is het niet eens met degenen, die beweren, dat Engeland afhankelijk is van de andere Mogendheden. Eene andere meening is de Britsche Premier, de Markies van Salisbury toege daan, die, op hetzelfde standpunt staande als Lord Rosebery, in een schrijven te kennen gaf, dat het voor de Regeering ten eenenmale onmogelijk is, zich zoo viij uit te laten over de Oostersche quaestie, als zy zulks wenschte. „Dat zelfstandig optreden van Engeland, zou in deze beschouwd worden als het sein voor een grooten Europeeschen oor log,” zoo is het oordeel van Lord Rose bery, door hem uitgesproken op een „oesterfeest” te Colchester. Uit Britsch-Indiê worden in den laatsten tijd allerlei verontrustende, althans onaan gename berichten ontvangen. Weer is de arbeid aan den Quettah-spoorweg door de roerige Maöris, door het dooden van een ploegar beider en het op breken der staven, ernstig belemmerd, terwijl uit Bombay bericht komt van een nachtelyke daad van oneerbiedigheid, aan het standbeeld der Koningin voltrokken, welke, wat de stemming der inlandsche bevolking betreft, te denken geeft. Men vond het beeld ’s morgens met een paar oude sloffen om den hals en geheel overgoten met teer. Aan een te Cairo (Egypte) gegeven feestmaal, ter eere der bezetting van Dongola door de Engelsch-Egyptische ex peditie, werd door Lord Cromer krachtig bevestigd, wat vice-minister Curzon ver klaarde, aangaande de noodzakelijkheid der wederbezetting van Khartoum. De herovering van Khartoum is eene quaestie van korten tijd, volgens den spreker. Wederom komt de „St James Gazette” met de mededeeling, dat zoowel Jameson als Majoor Willoughby eerlang wegens gezondheidsredenen op vrije voeten zullen worden gesteld. Die gezondheidsredenen zullen wel hierop neerkomendat hun zittend leven zich niet wel verdraagt met de betrekkelijk weelderige levenswijze, welke hun in de gevangenis wordt toe gestaan. Het Keizerlijk Russisch paar vertoeft nog steeds in Dultechlaud, waar van Wiesbaden en van Darmstadt uit eene ont moeting heeft plaats gehad tusschen de Russische en Duitsche paren, eene een voudige wisseling van beleefdheden. Het bezoek van Duitschland’s keizerlijk paar is vastgesteld op het begin van aan staanden zomer. Ter gelegenheid van het bezoek aan Keizerin Friedrich, op Friedrichs- hof, hebben de Czar eh de Czarina in het park ieder een boom geplant. H. M. een ceder. Ter gelegenheid van den verjaardag van den slag bij Leipzig zijn in Duitschland Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by afie Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. gebi stonden Eiodelyk restigen we hier nog de aandacht op een vierde „Leven van Jezui”, alweer van een anderen geest, dan we tot na toé leerden kennen, en.dat voorkomt in een, naar 't schgnt, tot het midden der 15de eeuw be- hoorend handschrift. Bg een uitvoerige inlei ding, waarvan het beste ontleend is aan een werk van Ludolph Van Saxen, waarover we later spreken, bevat het geschrift in 179, meestal niet zeer lange hoofdstakken, een ge schiedenis van Jesus van de ontvangenis af tot de uitstorting des H. G. Het is een zoogenaamd typologisch leven. j evenwel met het oudste u vinden we hier ia 241 korte hoofd- zonder opschrift, niet een harmonische king van de vier Evangeliën, maar een lis, waarin die verhalen, welke op L ing hebben, op kanstele roegd. echter vóór dit 2de „1 bverscheen, bestond er in Leven", dat, naar den vorm al wc ree genoemde onderscheiden is, n een aan Laarens den Edel toebehoorend hek hebben beschadigd door de afsluiting te ver breken en eenige latten stok te maken, en no. 2 hovendien bg die gelegenheid eenige zich aan de woning van Den Edel bevindende glasruiten hebben verbrijzeld. De late beklaagde gaf op dat er hem wel iets van voorstond, dat hij aan het hek doende is geweest. Veel weet hg echter er niet van, daar hij beschonken is geweest. Te zyner verontschuldiging gaf hy op „dat het kermis was”. Zyn mede-beklaagdo zegt door de ruiten ge gooid te zgn, bij gelegenheid dat hy den eersten, die erg woest was, wilde tegenhouden. Met vrijspraak van den tweeden beklaagde, eisebte het O. M. veroordeeling tot zeven dagen gevangenisstraf Aan C. H., hoven, Augnsti Leger komst I luitenant, omdat hy de den nachtwaker A. t het gebouw te verlaten endaaraan niet willende voldoen, door dezen werd aangevat om daaruit verwyderd te worden, zich tegen Voort man te hebben verzet door tegen te rakken en te trekken, te slaan en te schoppen. Tegen be klaagde, die eene volledige bekentenis aflegde, en als een brutale kwajongen bekend staat, werd zeven dagen gevangenisstraf geëisoht. Uitspraak over 8 dagen. ’Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 23 Oct. De handel zoo in kaas als boter is voortdurend willig. Kaas onveranderd, boter 5 cents per kilo hooger in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: Kaas f 20 a f 25 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit. Goêboter f 0,65, weiboter f 0,55 per kilo. 22 Oct. De navolgende aan- rentelooze geldleening der van een Lid voor den Gemeenteraad. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente Schoonhoven maakt bekend, dat op Vrydag den 6. November 1896 eene verkiezing zal worden ge houden van een Lid voor den Gemeen teraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer J. J. LAZONDER. Het Stembureau wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur. Schoonhoven, den 24. October 1896. De Voorzitter voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. ren: Maandag van 9-11 uur M. veroordeeling van den eersten gevangenisstraf. 15 jaar, zilversmid te Sohoon- werd ten laste gelegd op den 16en tus aldaar in het gebouw, alwaar het des Heils eene godsdienstige bijeen hield, toen hem op verzoek van den orde verstoorde, door Voortman werd verzocht, Eerst nl. woordelyk afgeschreven een gedeelte uit de Evangeliën en dan een paar plaatsen uit het O. T., die volgens den schrijver figuren bevatten, waarin het nit de Evangeliën verhaalde wordt afgesohaduwd 9). De inhoud is droog en maar zelden aangenaam om te lezen, het minst ongetwijfeld daar, waar de auteur bot viert aan zyn voorliefde voor typologische be wijsvoering, waardoor de vreemdsoortigste stoffen van het O. T., vaak op de meest zonderlinge wyze, met de verhalen uit de Evangeliën worden bijeengevoegd. Met deze vier besprokene „Levens van Jezus” hebben we ook alle besproken, welke (zie 1721) behooren tot die soort, die hun stof uitsluitend ontleend hebben aan de H. Schrift. We krygen nu de tweede soort, waarby an dere bronnen gebruikt zijn. De bespreking hiervan zal ons weer terug doen keeren naar de Hemsche boeken. (Wordt vervolgd.) Dr. L. A. VAN LANGERAAD. Lekkerkerk, 14 Oct. 1896. 1) Uten Latine; d. w. z. uit de vulgata, dat is de in de R. Kathol, kerk, als gezag hebbend verklaarde Latgnsche vertaling van den Bybel. 2) Aurelias Augustinus; geb. te Tagaste in Numidiö, gest. 430 tgdens de belegering van Hippos. By uitnemendheid vroom en geleerd. Voortreffelijk dogmaticus en de eerste onder de Oostersche kerkvaders. 8). Hieronimus, geboren omstreeks 340 te Stridon in Dalmatië, gest. 420. De geleerdste theoloog van zgn tgd. (Dr. J. H. Kurtz; Lehrbuoh der Kirchengeschiohte 10e Aufl. Ier. Bd. Th. I. Leipzig 1887. 8. 48). 4) . Oregorius I. de Groote. Paus van 590—604. De R. Kathol, kerk heet hem den laatsten Kerkvader en telt hem met Ambrosius, Hieronimus en Augustinus, tot de vier grootste kerkleeraars (Doctoresecclesiae), wier geschriften door haar van oudsher als de zuiverste en meest volkomene dragers der Kathol, traditie beschouwd worden. Van hem is hoogstwaarschijnlijk het zinrgke gezegde afkomstig, dat de H. Schrift een stroom is, „in quo agnus peditat et elephas natat” (d. i. waarin het lam zgn voet zet en de olifant zwemt). 5) . Bed a V o no ra bil is, geb. 674, gest. 735. Aanvankelijk in het klooster Wearmouth, later in het klooster Jarrow. In de wetenschap van zyn tijd volleerd. Hg wordt een toonbeeld ge noemd in oprechtheid, vroomheid en levenswandel. Behalve zyn belangrijke geschiedkundige werken, is bekend zyn verklaring van bgna den gansohen Bijbel, getuigende van groote belezenheid. 6) . Woord. Warden woorden. 7) . Dr. Jan Te Winkel: Geschiedenis der Neder 1. Letterkunde. DL I. Haarlem 1887, blz. 546 en 547. 8) . Als voorbeeld van den vorm dezer toe spraken deel ik het volgende (zie Dr. W. Moll; Jobs. Brugman, dl. II. blz. 255 en 56) mede: Van der Suveringhe Ende o alresuetste minlioste Maria, nae dat vervult waren die daghen uwer suveringhe nae Moyses wit, brooht ghi Jhesum in Jhe- rusalem, dat ghi hem den Heren offeren •out, als ghesoreven is in die wit des Heren, een paer tortelduven of twe ionghe duven. Ende giet, een mensche was in Jherusalem die Symeon hiete, ende dese ghereohtighe vrees hebbende mensche was verbeidende die ver- troestinghe van Israel, ende die Heilighe Gheest was in hem, ende hi had een antwoert ont- fanghen van den Heilighen Gheest, dat hi den doot niet sien en soude, hi soude eersten sien Christum, des Heren ghesalveden. Ende hi quam in den Gheest inden tempel. Ende doe ghi, suete moeder, u kgnt Jhesum inleide, omdat ghi voer hem doen sout nader ghe- woenten der wit, nam hi hem in sinen armen ende ghebenedido Gode ende seide: nu laet, Heer, dinen knecht nae dinen woerden in vreden: want myo ogheu hebben ghesien dinen heilghever, ende den psalm al uut. Ende hi seide tot n, suete Maria: siet, dese is gheset in een val ende in een verrisinghe veelre men- sohen in Israel enz. 9) . Zie als proeve bij Moll; a. w. dl. II, blz. 260—262. Bij Kon. besluit is J. Bo's, met ingang van 1 November, benoemd tot burgemeester de gemeente Overschie, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Ammerstol. De kapt. E. F. Delprat, van het 2de reg. vest.-art. te Naarden, wordt werkzaam gesteld bij de constructie-werk plaatsen te Delft. Tot voorzitter van het hoofd bestuur der Maatechappü tot Nut van ’t Algemeen is gekozen Mr. W. Boot. In decommissle voor „Oude Nijverheid en Kunst” van de Tentoon stelling te Dordrecht (Juni-Aug. 1897) zullen als adviseerende leden zitting nemen de heeren Jhr. Victor de Stuers, Ryks- adviseur, referendaris van de afdeeling Schoone Kunsten, en Jhr. Van Riemsdyk, adjunct-directeur van het Ryks Museum van Geschiedenis en Kunst te Amsterdam. Met het einde van dit jaar verlaat Miss Saxton Winter, de gouver nante van H. M. Koningin Wilhelmina, het Hof en keert naar Engeland terug. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.K. v. R., visscher, en P. v. R., veenarbeider, beiden te Reeuwgk, wegens diefstal van kippen en een zak, ieder tot drie maanden gevangenisstraf; J. 8., zonder beroep te Gouda, beklaagd geweest van gelyk misdrgf, werd vrijgesproken. Te verantwoorden hadden zich hierna o. a. J. H. v. H., 28 jaar, veenarbeider, en C. J„ 24 jaar, viMoher, beiden te Reeawjjk. Zy waden in den nacht van 4/5 Augutus aldaar ting dienstig zgn, een plaatsje vinden „Ens tyds" schrijft hy „so bat mi een^pgn lieve vrint, dat io dewangelie trokke utóft ™t*»e 1) in Didsoher tale ende io uten texte van den vire ewangelisten makde ene schone historie van den wesene ende den levene ons Heren Jhesu Christi, dat hi leidde op ertrikn van den tide dat hi van der heilegher magt, onser Vrouwen Sente Marien, wart ontfaen ende gheboren te te an den tide dat hi sendde sinen heileghen gheest sinen yongheren in hen te blivene ende met hen te sine. Deze bede onffinghio gherne om de lievede mijns vrinds diese dede met groten ernste, ende om den hope, din ic ontfinc van baten dergberre die dit lesen ende hooren souden, ende om den hope van den beden, die si vor mi tonsen Here souden don. Mar dat makio aldenghenen cont, die dit be- staen te lesene, dat hir toe groete pine behoort; want de vire ewangelisten en schmen nit con corderende in allen staden, ende dat deen soryfe, en scryft onderwilen dan der nit.” Om deze reden heeft hij dan ook ten einde zgn boek zoo samen te stellen, dat niets werd overge- slagen en alles bgeen te voegen, wat „het proces” van ’s Heeren leven kennen doet, dik werf voorop gezet, dat beter scheen te volgen, en somwglen later geplaatst, wat beter scheen voorop te staan. Dan dit niet alleen ook „om ene andere saoe” vervolgt hy „es dit were swar, dat io ondersta; want in vele staden (d i. plaatsen) es de text van der ewangelien also donker, dat men den sin van den warden nin can begripen noch wale verstanen Bonder glose ende exposition. Daromme arbeitten wilen de heilighen (Augus tinus 2) Jheronimus 3), Gregorius 4), B e d a 5) ende vele andre goeder liede om dewangehen oler te makene, ende makdender (d. i. maakten er) af grote bueke ende grote ghesoreften, die vele meere syn dan de text van der ewangelien alternate. Ende hieropune alsio te din steden come, so sal io oohte met glosen oohte met exposition die donkerheit vercleron so io best ende oorteleost mach; want kirdio de blote wart 6) also in Ditsohe also si in den texte ghesoreven sjjn, so bleve dit were alte donker in vele stedenende oo souden de wart, die io soreve, in somen steden sobinen jeghen redone ende jeghen onsen gheloeve”. Hier wjjst de sohrgver o. m. op de plaats uit Matth. 5 vs. 29, waar Jezus zegt: „Indien dan uw rechteroog u ergert, trekt hek uit”, enz. Ten slotte verihaant h^zy**lezert„Leest ende hoert met reverentien alsoe ghelgo alseten warden van der heilegher ewangelien behoerleo es. Ende oeht ic in enegher stap mesgripe in te vete te segghene oohte te lettel, oohte in anders te segghene dan io soude, der edelheit van der materiën wel dat biddio dat ghi mi vergheft, want io wale lye dat io alsosten were te volbrenghene noch wys noch goet gnooh beu 7)1 Uit het meegedeelde kan de aanleg en de natuur van het geschrift gekend worden. Alleen merk ik hier nog op, dat het geheel uit 245 korte hoofdstukken is samengesteld, en dat we hier een zoogenaamde Evangeliën-harmonie voor ons hebben, dat is nL een geschrift, waarin getracht wordt de overeenstemming aan te toonen tusschen de oogecschynlijk van elkaar afwijkende en tegenstrijdige verhaten in de vier Evangeliën. Of het verdienstelijk werk van den ongenoemden schryver van dit „Leven van Jezus" spoedig nagevolgd werd, weten we niet, m een feit is het dat pas in een handschrift 1473, een Nederduitsche bearbeiding materie wordt aangetroffen, v worden dat ze ten minste door ons besprokene kan De titel van dit geschrift is: de leer en het wi Heeren Jezus Chr alzoo beschreven hebben. In tegenstelling „Leven" vinden w< stukken, bewerkio synopsis, wt zelfde zaak betrekkit wgze zyn samengevoew Lang echter vóór dit 2de „Leven van Jezus", verscheen, bestond er in ons land een kort „Leven", dat, naar den vorm alweer, van de wee genoemde onderscheiden is, met dien verstande ondertussohen, dat ook hier de ver werkte stof alleen uit de Evangeliën geput is. Het komt voor in een handschrift van het jaar 1405, onder den titel „van het leven en de passiën onzes lieven Heeren.” We vinden hier de levensgeschiedenis van Jezus, voor zoo verre die uit het N. T. bekend is, in een reeks toespraken, die öf aan God, öf aan Christus of somtyds aan Maria en den lezer gericht zgn. Het is natuurlyk dat de verhaal trant der Evangelisten voor een deel achterwege gelaten is, wat toch niet wegneemt dat hunne woorden nauwkeurig in acht worden genomen en veeltgds letterljjk zgn weergegeven. Worden ze al eens voor een oogenblik afgebroken en vervangen door een korte uitweiding of over denking, dan bljjft toch de inhoud zoowel als de toon op bybelsch terrein en immer is de vorm der toespraak bewaard. Het is deze laatste eigenschap, die aan het boekje een zeer levendig karakter schenkt en er een dramatisch voor komen aan geeft, waardoor bet by de reinheid der bybelsche stof, welke het bevat, ongetwijfeld voor een der lof waardigste werken moet ge houden worden, welke onzen vaderen op het >ied der stichtelijke literatuur ten dienste 8). jlyk vestigen we hier vierde „Leven van anderen geest, dan .dat voorkomt in een, niet minder dan drie standbeelden ont huld, twee voor keizer Wilhelm I en een voor Keizsrirt Augusta. Keizer Wilhelm heeft eene nieuwe „symbolische teekening” ontworpen. Zy is geïnspireerd door de jongste schipbreuken by de Duitsche Marine en stelt Germania voor met een sluier van rouwfloers wui vend naar een in de haven terugkeerend schip. Op den achtergrond ziet men de vuren van een lichttoren en hooger een kruis in gouden stralen, waarboven weêr, in een gouden medaillon, het beeld van den Verlosser. Eene reprodructie der teekening zal worden geschonken aan elk der gezinnen, door de ramp getroffen. Dat er behalve de moeite, ook geen kosten gespaard zyn in Frankrijk, om den Czar een schitterende ontvangst te be reiden, blijkt wel uit de grootte der som, die daarvoor besteed werd en die niet meer of minder bedraagt dan zeven millioen francs. En toch, ondanks dit kolossaal groote bedrag, zijn de feesten voor Parijs geen nadeel geweest. Immers gedurende de feestdagen kwamen naar de hoofdstad uit de voorsteden, de provincie en het buitenland 12 a 13 honderd duizend per sonen, die 9 dagen te Parijs bleven. Op Dinsdag en Woensdag raakte in de Madeleine-wyk de broodvoorraad uitgeput, en een der restaurants kocht van een bakker, die zijn winkel gesloten had, zonder den voorraad geheel opgeruimd te hebben, 110 pond brood voor 280 francs. Op de lange baan dus geen onvoordeelige geldbelegging I Naar Italië zijn vertrokken Vorst Nicolaas van Montenegro met Kroonprinses Mirkas, de Prinsessen Helena en Anna en de Prins van Napelsdie ztfne bruid uit haar ouderlijk huis is komen afhalen. Vreemde gasten zullen de bruiloft niet by wonen, maar daarom wordt het jonge paar toch gansch niet vergeten. Te Parijs, waar dé Czar, anders dan Li-Hung-Tchangeen gast geweest is, die wat kocht bij zyne gastheeren, heeft hy een diamanten parure ter waarde van 2 millioen francs gekocht als geschenk voor de bruid, en de Prinses krygt voorts ook van den Czar den bruidschat van een millioen roebel, die zyn vador, Keizer Alexander III, indertijd aan de andere dochters van Vorst Nicolaas—toen nog Rusland’s „eenige vriend”—by haar huwe lijk heeft gegeven. Spanje heeft het den laatsten tyd toch opk hard te verantwoorden, wat opstanden in zyne koloniën betreft. Op Cuba, waar het oproer heette ge dempt te zijn, hebben dezer dagen weer een reeks van gevechten plaats gehad, maar volgens berichten uit Madrid, zyn de opstandelingen verslagen, terwijl de Spaansche troepen zich voorts nog in het bezit stelden van 500 geweren. Op de Philippij nsche eilanden is de toe stand nog veel ongunstiger, want niet alleen dat de opstand aldaar nog altijd voortduurt, maar de Spaansche troepen werden zelfs verslagen en leden daarby belangrijke verliezen. Versterking wordt dan ook zéér noodig geacht. In November zullen daarom 3000 man worden afge zonden uit het moederland. De Moorsche zeeroovers laten weder als van ouds telkens van zich hooren. Zij hebben onlangs een Spaansch en een Fransch schip aangevallenen thans hebben zy weder, by kaap Negro, een Engelsche bark, op reis naar Oran, over rompeld en de lading, bestaande uit oud metaal, geroofd, met nog een som van 1000 piasters. De bemanning hebben zij niet mishandeld. De Japansche postzegels, ter herdenking van den oorlog, hebben eenige ontevreden heid gewekt in het rijk van den Mikado. Er staan daarop, gelyk wy indertijd mee deelden, de beeltenissen van twee leden der Keizerlijke familie, de Prinsen Arisu- gawa en Kitashirakawa, die beiden in den oorlog sneuvelden. Tot dusver was er in Japan nog geen postzegel met een mensche- Ijjk afbeeldsel eropmen zag daarop alleen de chrysanthemum, het zinnebeeld der Keizerlijke macht, en het wordt algemeen afgekeurd, dat by deze gelegenheid van dat gebruik is afgeweken. Eenige bladen gaan zelfs zoo ver, er een hoon in te zien voor de Keizerlijke Prinsen, wier aangezicht nu door klerken met poststempels wordt bedrukt. De Europeesche Majesteiten hebben zich nooit daardoor gekrenkt geacht.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1