PP. Brandwijk, Winter- en Regenmantels. SCIOOBSTEEISCIOÜf Nnmmerrerwisselaars Als BorarhÉler Een Me Werkmei! KLEEBE1TEBTEBU, Teen-, Rijs- eii Eifitgeias naar de Hoogslraat B 35. Ophing MÉ. Kliniek: ei Polikliniek, BOELHUIS Notaris J. KOEMAN te HaastrecM D. STIGTER, m Amsterdam. E. BRANDSMA, Plaatsvervangers Plaatsvervangers 1500 bos Dekriet, Tooneeldecoratiën, WINKELHUIS, 4-jarig Rijsgewas, STRAATMEST. Sint Nicolaas. LOPIKERSTRAAT, SCHOONHOVEN, heeft steeds voorhanden een ruime keuze DAMES- EN KINDER- Ook een ruime keuze in VACATUREBEURTEN BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. Ouderkerk a/d IJssel. OPROEPING. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, Lijnbaan No. II, DORDRECHT. en Nummerverwisselaars BAKKERSLEERLING. BAKKERSLEERLING:» Dienstbode. NOG TE KOOP: P. BAAN, Schilder, Ammerstol. Instelling ter uitdeeling van Warme Spijs en Brandstof INSCHRIJVING G. GB.EUP. ATTENTIE. LEESBIBLIOTHEEK W. J. WIJNANDS, Te Koop bij Inschrijving: STADHUISSTEEG A 286, J. J. VAN KLAVEREN. AUTO» DIAMANT. A. C. FIJN VAN DRAAT, Banketbakker, SCHOONHOVEN. M. VERHEIJ, TE WADD1NXVEEH 12 KOEIJEN, BERGAMBACHT BERGAMBACHT. PUBLIEKE VERKOOPING BOOMEN, benevens BRANDHOUT. AMEIDE, De A melde, 22 Oct. De rivier hee den voor dezen tijd des jaars stand van 2.72 M. -4- A. P. bereikt, reeds langen tyd stijve rivierstand lemmert totaal het herstellen der kribben, waardoor veel werk moet worden uit gesteld, dat menig werkman thans zeer goed te pas zou komen. 'Ameide en Tienhoven, 22 Oct. Heden overnachten hier weder een aanzienlijk getal runderen, afkomstig van de markt te Woerden en bestemd voor Noord- Brabant. Mocht de Ameidesche markt het eenmaal ook zoo ver brengen dat men daarop van over de Waal zyn vee kwam inslaan doch dan moet men be ginnen met meer aan te voeren. 'Ammerstol, 23 Oct. Dinsdag 11. werd alhier de eerste vergadering in dit seizoen gehouden van de vereeniging „Nut en Genoegen". Als spreker trad op de heer D. Hage van Krimpen a/d Lek. Nadat deze vooraf eene bijdrage getiteld „Har monie" ten beste had gegeven, trad de heer Hage voor de vereeniging op met eene lezing bestaande in eene novelle, hem zeiven vervaardigd, getiteld: „Belas terd". Zoowel de schoone lezing alsmede de bydrage vielen ton zeerste in den smaak van het publiek, zoodat de spreker allen aanwezigen een zeer genotvollen avond verschafte. 'Berg Ambacht, 23 Oct. In de eerste vergadering onzer „Winterlezingen" werd door den tweeden voorzitter in dankbare herinnering gebracht de overleden voor zitter, de heer J. G. Bettink, die tal van jaren met ongeevenaarden y'ver voor den bloei der vereeniging zijne beste krachten aanwendde. Vervolgens trad als spreker op de heer J. P. Mahlstede Sr. met het onderwerp: „De eenheid der menschen"; daarna werden bydragen geleverd door mej. L. De Broekert en de heeren D. Os kam. J. P. Mahlstede Jr., H. Bezemer en A. Roos. Ook op de tweede alhier gehouden naj aars-veemarkt werd geen onkel beest aangevoeld. 'OleskensgrAaf, 22 Oct. Aan het her- halings-onderwys, dat aan de O. L school in deze gemeente zal worden gegeven, zullen 4 lee'lingen deelnemen. Daar door de oenige sollicitante naar de vacante batrekking van onier- wyzeres aan de O. L. school hare sollicitatie is ingetrokken, is eene nieuwe oproeping gedaan 'Bolnes, 20 Oct. Een hevige brand brak heden nacht te half twee uit in het woonhuis bewoond door den tuinier C. Scheurwater. In nog geen twee uur brandde alles, wat maar branden kon, af. Niets is van den inboedel gered, behalve een vrachtwagen en een hondenkar. De brandspuit kwam eerst om half drie, toen het huis al geheel uitgebrand was. Huis en inboedel waren verzekerd. Het huis brandde den 12. Nov. 1894 ook af; toen woonde dezelfde bewoner er in. Capelle a/d IJsel, 22 Oct. Tot ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier is benoemd de heer Boe te Zoetorwoude. Groot-A miners, 2-3 Oct. Werd in deze gemeente reeds door enkele landbouwers gebruik gemaakt van kunstmest, deze week word door de heeren A. Van der Wolf Az. en D. Verlek een proefveld aangelegd. Door de kaashandelaars werd deze week de kaas hier en in de enviions gekocht voor de navolgende prijzen. 1ste qual. vau 22 gld. tot 24 gld. 2de qual. van 19 gld. tot 21 gld. Zwaardere tot 27J gld. de 50 KG. De handel is vlug. In de afgeloopen week had G. B., werkzaam by schipper W. K. alhier, door zyn yoortvarendheid het ongeluk te Nieuw Lekkerland over boord te vallen. Door de inwoners werd hij daar dadelyk van droge kleederen voorzien en ontving tevens een winterjas cadeau, die genoemden B. in het aanstaande winterseizoen zeker te pas zal komen, vooral als de verschillende voorspellingen bewa irheid worden. 'Haastrecht, 23 Oct. Als eene bijzon derheid kan gemeld worden, dat de heer A. P. M. Dupper alhier een houtsnip ge schoten heeft, een dier dat zeer weinig in deze omstreken doorkomt. De landbouwer A., aan den Goudweg by Stolwykersluis, reed gisteren mot zijne echtgenoote naar Linschoten. Dicht bij die gemeente struikelde hot paard, waar door de tilbury kantelde en beide personen op den weg neêrkwaraen. De vrouw be zeerde zich erg aan het voorhoofd.. Hardingsveld, 22 Oct. Tot lid van den raad is gekozen de heer J. A. Swets. 'Hoornaar, 22 Oct. Sedert de vorige week is de prys der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 22,- a f 26,-, en voor zeer zwaar kaas tot f 27,- de 50 KG. besteed. Krimpen a/d Lek, 21 Oct. Voor rekening van de firma J. en A. v. d. Schuyt te Rotterdam zal binnenkort van de werf der heeren J. en K. Smit worden te water gelaten de stoomboot „Jan van Arkel", zynde de deide boot binnen den tyd van 3 maanden en bestemd voor den dienst 's- Hertogen bosch - Rot terdam. 'Krimpen a/d IJsel, 23 Oct. Aan de hou Iers van hondenk irren in deze ge meente is uitgereikt een uittreksel uit het nieuwe prov. reglemeut op de wegen en voetpaden in deze provincie. By nauw keurige lezing en getrouwe opvolging der bepalingen kunnen zy zich vrijwaren voor eveutueele m >eiiykhoden onkosten. Ver schillende bepaiingen heboeu wyziging ondergaan en treden 1 Januari a. s. in werking. Muntfbort, 20 Oct. De rundermarkt kenmerkte zich dobr weinig aanvoer en gedrukten handel. Ongeveer 600 stuks vee stonden op de terreinen. Vare koeien golden 100 tot 170 gld.; melk en kalf koeien 100 tot 150, pink vaarzen 100 tot 125 gld. Vette koeien 50 tot 60 cents per KG. 22 Oct De heer Van Frankenhuysen stelde in de heden gadering voor om voor 1897 in inkomsten te stellen op f 13.636,65^5n den hoofde lyken omslag van f 2150 te verlagen tot f 1700, welk voorstel na breedvoerige bespreking werd aangenomen, zoodat deze lang hangende zaak eindelijk is opgelost. Nieawerkerk a/d IJsel, 20 Oct. Met neer van rrauirouuuysBu len geboden raadsver- i de goiijfMto-begroeting omsten Mfuitgaven vast ingang van 1 November is de stations chef 4de kl. Th. J. Wolters bevorderd tot stationschef 31e klasse. 'Nieawerkerk a/d IJsel, 22 Oct. Do landbouwer D. Vis had in het voorjaar eeu akkerIje groot 64 vierk. Rynl. roeden bepoot met een soort bieten, welke zeer produktief schijnen te zyn. De opbrengst toch bedraagt 21300 halve KG. De bieten maakten heel weinig lof, terwyl zy 2 k 3 °/o meer vaste stoffen bevatten, dan de gewone soorten, welke hier verbouwd worden. §Nieaw-Lekkerland, 21 Oct. Tot lid van het polderbestuur in de plaats vaü wijlen den heer Jasper Verhaar, is ge kozen de heer W. De Haan Jz. en tot gecommitteerde ingeland, in plaats van wylen den heer A. Heynis, is gekozen de heer Johannes Verhaar. 'Noordeloos, 22 Oct. De bouwman B., deze week bezig zynde beetwortelen af te leveren, bevond zich met een daar mede geladen storfkar op weg naar Meer kerk, toen onderweg ter hoogte van den watermolen het paard schichtig werd, waardoor de kar omviel en de knecht een oogenblik in een zeer benarde positie geraakte. Gelukkig wist hy echter het paard spoedig te grijpen en een grooter ongeluk te voorkomen, doch kon niet ver hinderen, dat een groot gedeelte van zyne vracht in het water terecht kwam. Met den verkoop van het hennep zaad wil het nog maar niet vlotten. Was de prys in het begin zeer laag, f 5,50 por H.L., thans wordt door de opkoopers slechts f5,— geboden. Ook met de aard appelen gaat het niet naar wensch; hier voor kan slechts f 1,80 k f 1,40 worden bedongen. 'Oudewater, 22 Oct. Onze vroegere stadgenoot, de heer L. Oostrom, legde heden met gunstig gevolg het candidaats- examen theologie 2de gedeelte aan de universiteit te Utrecht af. •Polsbroek, 22 Oct. De begrooting van het waterschap Polsbroek, dienst 1897, bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 8778,56, met een omslag van f 5,50 per HA. 'Reeuwtyk22 Oct. Ten behoeve van den polder Reeuwyk zyn voor 5 jaar ver huurd eenige perceelen hooiland, kade en grasbermen, voor f 563, en zyn verkocht 7 willigen en 3 populieren, te zamen voor f 16,50. Bteln22 Oct. Gisteren morgen zou een landbouwer met zyne beide zoons naar Haastrecht ryden, om dan mot een paar vrienden naar Gouda te gaan. Dicht by de Veerlaan schrikt het paard van een daar staand varkenshok met zink belegd. Het dier springt op zyde en gaat van den dyk naar beneden. Het rytuig werd zeer beschadigddoch de personen kwamen gelukkig met den schrik vry. 'Slikkerveer, 22 Oct. Een tjalk van den beurtschipper O. kreeg hier gisteren in de Maas een lek. Men voer het vaartuig naar de Zaag, waar het omsloeg en zonk. Het was geladen met maïs, tarwe, haver mout enz. De drie opvarenden zyn gered. In den nacht is hot waarschijnlijk afgedreven, althans het was heden morgen niet te vinden. Alles was verzekerd. 'Stolwijk, 22 Oct. Tweelingbroeders hebben in den regel deze eigenaardigheid, dat ze in vele opzichten op elkaar gelyken en elkander navolgen. Treffend kwam dit deze week weer uit by de loting voor de militie. Van den herbergier G. d. H. te Stol wy kei sluis namen twee zoons aan die loting deel. Toen nu de eene een hoog nummer trok en dus vry lootte, lekende no. 2 het zich ten plicht, ook zoo te doen. En zoo geschiedde het: de tweelingen trokken twee opeenvolgende nummers en waren beiden vry. Heden had van wege het bestuur van den polder „Stolwijk" te Stolwyker sluis de besteding plaats van het ver zwaren van den dam vóór de sluis van den voormaligen boezem. Ingeleverd waren de 7 volgende biljetten: C. W. Den Hoed te Stolwykersluis, f 487. H. Bode te Aminerstol, 5U5. W. Visser te Ammerstol, 505. C. Brusse te Ouderkerk a/d IJsel, 514. H. Stuurman te Ammerstol, 519. G. De Jong Jr. te Ammerstol, 565. M. Ooms te Ammerstol, 575. Het werk is niet gegund. 'Streefkerk, 22 Oct. Wegens te geringe deelneming zal dezen winter op de beide openbare lagere scholen in deze gemeente geen herhalingsonderwys worden gegeven, De begrooting dezer gemeento voor het dienstjaar 1897 is vastgesteld Lot een bedrag, zoowel in ontvang als in uitgaaf, van f 11.534,83s. Met 1 Januari 1897 zullen worden afgelost 3 aandeelen in de geidleening ten laste dezer gemeente, en wel de nommers 17, 50 en 90. Waarder, 21 Oct. De alhier by de Ned. Herv. Gemeente beroepen predikant, Da. Th. G. C. Rappard, van Zuilichem, hoopt Zondag 8 Nov. zyn intreêrede te houden. Woerden, 21 Oct. Op de heden ge houden groote najaars-voemarkt waren 2358 stuks aan de lyn. Hoewel de handel niet by zonder levendig was te noemen, werden voor best melkvee nog goede pryzen besteed. Een uitgebreid terrein naast de R.-K. Kerk is hier aangekocht, waarop een klooster van Minderbroeders Recol- lecten zal worden gebouwd. Het klooster wordt ingelicht voor een 40-tal reli- gieusen, welke vandaar uit op bepaalde tyden zullen gezonden worden tot het geven van missiën en het verleenen van assistentie. By Kon. besluit is pensioen verleend aan E. Van de Werke, wed. G Van de Krommestraat, sluismeester aan de Nieuwe Merwedesluis naby Gorinchem, f 250. Dr. Salverda de Grave ia met het geven van onderwijs aan H. M de Koningin geömdigd. By het afscheid nemen vereerden HH. MM. hem het portret van Koningin Wilhelmina in zil veren lyst en nog een aandenken in zilver. Da Koningin-Regentes benoemde hem tot ridder in de orde van den Nederland se hen Leeuw. In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Dordrecht van de Holl. Maatsch. van Landbouw is be sloten, dat de afdeeling in contact zal treden met de afdeelingen IJselraonde, Hoeksche Waard en Al blusser waard (Hai dings veld) om een collectieve in zending van vee en laudoouw-producten in te zenden op de tentoonstelling van de Maatsohappy te 's Graven hage. Voor dit dóel werd uit de kas een subsidie van f 150 verleend, terwijl de benoodigde verder uit particuliere bydragen zal worden gevonden. Bovendien werd f 50 voor de tentoonstelling beschikbaar gesteld voor een gouden medaille. De 16-jarige H. v. L., te Vianen, die tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeelden daarvan kwijtschelding aan H. M. de Koningin-Regentes had verzocht, ontving een gunstig antwoord. De gevangenisstraf is veranderd in eene boete van f 16. De krygsraad te Haarlem heeft vonnis gewezen in de zaak van de luitenants der artillerie John en Marinus Stephenson en den luitenant der cavalerie Blokhuis; de eerste beschuldigd van mis handeling van de Amsterdamsche politie dienaren Van der Schrieck en Veenman, de beide laatste van Van der Schrieck alleen. De eerste beklaagde werd ver oordeeld tot 18 dagen, de beide laatste tot 14 dagen. De advocaat fiscaal heeft reeds appel van dit vonnis aangeteekend. Ds. D. Meerburg te Vrees wijk heeft toezegging van beroep ont vangen naar Wez^d? De Rijkslandbouwwinter8chool TE DORDRECHT. Binnenkort wordt er in Dordrecht eene Rykslandbouwwinterschool ge opend zooals er ook reeds bestaan te Groningen, Goes en Sittard. Deze inrichtingen hebben ten doel aan jonge, aankomende landbouwers de theore tische grondslagen by te brengen waarop hun bedrijf rust. Meer dan ooit is inden tegen woord igen tyd noodig, dat de landbouwer alle ten dienste staande middelen leere gebruiken om zyn bedrijf zoo productief mogelijk te maken. Daarvoor is een juiste kennis van al de middelen, die de moderne land bouwwetenschap aangeeft, noodig; maar vooral dient men te wetenhoe deze middelen te gebruiken. Nu maken de wiuterscholen volstrekt geen aanspraak op een diepgaande behan deling van de stof, dat is in den korten tijd niet mogelyk, daarvoor zyn de hulp middelen te gering. Verlangt men het onderwijs volledig, dan staat voor dezul ken deRykslandbouwschool te Wageningon open. Maar dat is duur en kost veel tijd. Juist om hieraan tegemoet te komen ziju de winterscholen opgericht. De cursus van deze scholen loopt in twee winterhalfjaren af. Des zomers kunnen de leerlingen weer in de praktijk terugkeeren en daar nuttig werkzaam zijn. Wekelijks wordt in iedere klasse onge veer 25 uren les gegeven. Zooveel mogelyk zal gezorgd worden, dat de leerlingen, die aan 't spoor wonen, met den trein kunnen terugkeeren. Voor degeuen, voor wie dit onmogelijk is, zal gelegenheid genoeg zijn, in of bij Dordrecht onder dak te komen. Gaarne zal onder- goteekende daarin"beh\ilpzaam zijn. Het schoolgeld wordt zoo laag mogeiyk gesteld en zal hoogstens per cursus f 20,— of per winter flO,— bedragen. De lessen zullen worden gegeven door een leeraar in scheikunde en natuurkunde, door een veearts, door een hoofd der school met lagere acte landbouwkunde en door ondergeteekende. Zoodra de programma's zyn verschenen, zal aan iederdie er om vraagteen exemplaar worden toegezonden, terwyl ik, zooveel als in myn vermogen staat, alle gewenschte inlichtingen zal trachten te verschaffen. De KjjkBlaudbouwieeraar voor Z.-H-, tevens Direoteur der Landbouwwintersohool, U. J. MANSHOLT. VARIA, Notaris Back te Wieringorwaard rjjdt oen fraaie Viotoria togenwoordig, zonder paard, met een benzine-motor als boweegkracht. 't Gaat er nog al mooi vandoor: 25 kilometer wordt in een uur afgelegd en vojr een afsta-id van 200 kilometer kan men met één vullrng van dea motor volstaan. Te Buenos-Ayres, in Zd.-Amorika, heeft mau rjjwielen, waarmrê men over hindernissen springen kan. Men windt de voeren op, „sport" oen twintig meter, drukt op een knop en, terwjji dan twee stalen staDgen met kracht tegen den grond idaan, gnat floep Let wiel met den berijder 5 voet omhoog, om daarna 25 meter vooruit te sohieten. Een waaghals zal binnenkort de Niagara per twee- wieler passoeron, over een kabel, 12U mater boven den stroom. Om hot nu eens „afgrjjse- ljjk mooi te makon zal de overtocht plaats hebben by naoht, zal de kabel terzelfder tyd dieiret doen als eieotrischeu geleider, zullen de wielen en pjdalen der fiets voortien zyn vau een mehig gloeilampjes, die oen helder lioht uit stralen, en zal ook de ryder op hot hoofd, om den hals, op de borst en aau de knieën gloei lampjes meêdragen. Natuurlyk zal het echt Amenkaansohe Monsatiestukjo duitende en dui zend» toesohouwers lokken. Te Venlo had men verleden week een werkstaking van twee elk voor een kar met varkens gespannen Biels. Voor de Maasbrug gekomen weigerden de beide grauwtjes, alsof ze het afgesproken hadden eensklaps den eenen poot voor den ande ren te zetten en wat h|»n geleiders ook pro beerden, de lieve beestjes bleven staan, of zo van plan waren daar wortel te sohieten. Het eind van de historie was, dat de lang- ooren nit en de boertjes ingespannen werdon en dat do ezels een vroolyk „ia!" lieten hooren, toen hun meesters met inspanning van alla kraohten hun zware vrachtjes stuawaarts sleep ten. Te Haarlemmermeer paardenmarkt op 15 Oct. stond or in sommige almanakken, ter wyl andere 22 Oot. vermeldden, welke laatste datum de juiste was. Net oeu week te vroeg stonden er alvast een Btuk of wat paardon aan de ijjn, waren Duitsohe on Fransohe kooplui present en werd er te Haarlemmermeer reels een drukke handel in paarden gedreven. In 't Belgisoh Nederover-Heembeek had mon ver leden week kermis on een vcchtparty van belang. In een herberg raakten Beldaten eu muzikanten slaags en werden eeu paar landsverdedigers zóó toegetakeld, dat ze op een boerenwagen naar 't hospitaal moesten worden gobraoht. Hoe de muzi kanten, die zich met hun instrumeuton ver dedigden, or afkwamen, wordt or niet by ver meld. De gewone ryjool van Amsterdamsche studenten bracht velleden week weer heel wat mensohen op de been. Behalvo op prachtige vierspannen en smaakvol met bloemen getooide landauers, keken do toeBohouwers hun oogen uit op een 4-tal studenten in mantel en barret, die biaonder veel werk maakten van een „zwarte kat" en mókaar in een „diendersglaaBje" lucht- ruchlig bescheid gaven, 't Was uet een voor stelling van „hartjesdag". Een kleermaker to Amstordam, die verleden week boven zyn bier thuis kwam, werd door zyn 20-jarig vrouwtje m-1 beitel en hamer zoodanig buworkt, dat hy naar 't gantbuis inoest. De buren riepen de politie in en 'tjonge vrouwtje zag haar werk bekroond met een proces-verbaal. De vrouw was blpnd on stom", en de man presenteerde een stuk papier waarop dat te lezen stond aan do huizen, waar men een aalmoes vroeg. De politie te Edam vond op een goeden dag allebei, de man zoowel als de vrouw, stomdronken en toen ook nog de vrouw zeer welbespraakt bleek te zyn en aan beide oogon ziende, werden de beide op lichters naar Haarlem getransporteerd. Te Waalwjjk trouwde verloden Dinsdag een weduw naar met een weduwe, terwyl op dienzeifden dag zyn zoon met de dochter der weduwe in 't huwlyksboo je stapte. Te Bergorac is een 29-jarig jongeling in ondertrouw opgenomen met eeu „jongedoohter" van 86 jaar. Dat de bruid van beroep rentenierster is, beeft misschien wel een woinig invloed gehad op de wol wat zonderlinge keus van deu jongen man. Een Duitsohe assurantie maatsohappy is begon nen verzekeringen te sluiten teg< n tweelingen, even goed als tegsn inbraak. Do verzekerdon betalen f 48 premie en krijgeu f 24UÜ, als in hun boterbal zich verzekerde, heeft dit buitenkansje al beet. By de loting voor de nationale militie m de Friesche gemoonto Opsterland weigerde een jongülmg ajjn nummer to trekken, „als protest tegen de bloedwet." Onmiddollyk word de knaap nit het lokaal verwyderd, waarna de burge meester een (dienstpliohti.-) nummer voor hem trok. To Boots, ook in Opsterland. v. rtoefden verleden week eenige lotelingeu in de herborg, toen domineesvrouw met do boodschap kwam, of de jougelui niot in de pastorie wiiden komen ze zouden daar onthaald wordon op onsoiiuldi- gor tractatie. „Hoera", riepen de jongens, en ze gingen allemaal met merrouw meê, maar pas buit8u, namen zo haar in 't midden en maakten al ziugende een rondedans om haar heen. Met begrjjpelyke verontwaardiging keerde mevrouw eiudeljjk in de pastorio terug, die verder den heelen avond voor de loteliDgen en de hun tuog- daebte tractatie gedoten bloqf. in gezin twee kinderen gelijk iam" kotmn De allo .-eerste huisvader, die Gemengd Nieuws. Mon schrijft ons uit Dalem: Door den ouverwachten sterken was der bovenrivierenwaien vele landbou wers eu fabrikanten niet zonder reden bezorgd voor de beetwortelen, welke aan de verschillende laadplaatsen ter versché- ping gere-.d lagen. Aangezien de agenten evenwel al het mogelijke gedaan hebben, om voor scheepsgelegenheid te zoigon, is tot op heden alles zonder schade voor beide partijen afgeloopen. Algemeen wordt nu verlangend naar valieud water uitge zien, opdat alles weór spoedig zyn gere- gelden gang kan gaan. Woensdag morgen kreeg de stoomboot „Culemborg" aan het station öergstoep een verkeerden passagier aan boord en wel een varken van het mannelijk geslacht. Eerst scheen het met erg op leizen per boot gesteld te zijn, althans men had veel moeite hem over de brug te krijgeu en eenmaal aan boord zynde, bleek" hot dat mijnheer liever eerste klas reisde dan by zijns gelyken plaats te nemen. Hy zette het dadelyk op een loopen, rende naar het achterdek en kwam teiecht beneden in de 1ste kajuit, waar hy zich met opgesperde kaken aan het reizend publiek vertooade. Dit bracht natuurlyk groote opschudding teweeg, men kloi op stoelen en tafels en de vrouwen hielden hunne gillende kindereu omhoog, alles om op eerbiedigen afstand van sinjeur te bly ven. Gelukkig weid do ougenoode gast spoedig bij de ooren genomen en naar zy bestemde plaats geleid, tot groote gerust stelling van de verschrikte passagiers, die nu hunne vorige zitplaatsen weör durfden innemen. Zaterdag-middag had te Papendrecht, ter gelegenheid van de loting voor de Nationale Milrtre, eon kolossale vechtpartij plaats tusschen een groepje beschonken lotelingeu, waarbij een hunner, zekere J. Van Dalen, een nevige snede over het gelaat kreeg. Na zich nog eenigen tijd zeer luidruchtig aangesteld te hebben, ging deze woelige bende uiteen en vervolgde elk zijn weg. De laaghartige vechtersbaas, die onbekend is gebleven, zal zich misschien spoedig voor den rechter te verantwoorden hebben voor zijn on- besuisd optreden. Woensdagmiddag, even vóór halfzes, werd eene uit de Westerhavon te Rotterdam komende roeiboot, waarin een vader en twee kindereu gezeten waren, naby het Katendrectitscho veer aangevaren door eene sleepboot. Ds vader' werd door de bemanning der aanvarende boot geied, uoch aauvankelyk zocht men de kinderen, een meisje van 10 en een jongoije van 8 jaar, te vergeefs. De wakkere, b.jaarde Leensfaar, dokknecht op een dei Kalen drechtsche veerstoombooten, kwam op het denkbeeld, met eene dreggo de omgeslagen roeiboot te keeren. Groot was de verrassing, toen bleek, dal de kinderen zich aan do zitbanken der roeibrot vastgeklemd hadden en gelukkig nog in leven waren. De dochter van den spoorweg wachter v. d. V. te Dordrecht, die onder een trein was geraakt, is in het gasthuis aldaar aan de oekomeu verwondingen overleden. üp een der hoeken van den Zaagpolder by Bolnes is een schuit van Nieuw-Lokkerland, geladen met maïs en gerst, ny het overladen gezonken. De opvarenden hebben zich weten te redden. Woensdag-nacht omstreeks één uur brak bij den tuinder C. Scheur water te Bolnes brand uit, welke zich in den beginne ernstig het aanzien, doch door het spoedig optreden der brand Wo-er zich bepaalde tot een gedeelte der pas mouw geoouwde woning. Voor een paar jaar was de woning geheel afgebrand. Assu rantie dekt de scnade. ^nar aanleiding ran hot berioht omtrent de geboden som van f 20.000 voor oen kind vau L. Itejjjrkork to Otcoland, wordt het volgende geschreven: Aan bedoL-lde ouders word reeds het vorige jaar f 10.000 geboden voor hetzelfde kind, doch de ouders dachten cr niet aau hun uenig zoontje als koopwaar van de hand te doen. Nu is voor eukele weken het bod verdubbeld, dus op f 20.000 gebracht, om, ware hot mogeiyk, hen door het ul-er to bewegen afstand van hun kind te doen. Of het afiiaau van hun kind voor dezen prys, ten behoeve vau oen ouderloos eohtpaar zal zyn, is misschien wel aan twjjfel onderhevig, aangezien de ouders my selven verklaarden volstrekt niet te weten aan wien ijj hun kind werd hun beloofd, dat liet kind moohten zien. wordt door tusschenkomst van oen "ander behandold, die het geschreven con- traot bij zioh had, zoodat de ouders slechts be efden te teekenen on hot geld wus disponibel. Wanneer ik u oohter meld, dat het bewuste joDgetje met 1 Januari 1897 twee jaar oud wordt on nu 20 kilo weegt, bovendien aanleg heeft om een breedgeschouderde reus te worden, ligt het vermoeden voor do hand, dat bodoeld kind aangekocht zou wordon om tegen betaling ter boziohtiging gesteld te worden. Gelukkig weigeren de ouders hun kind af te ran, al bood men nog de dubbele som; zy kunnen zeer goed in het onderhoud van hun viertal Het is zeer te dat zy voor elk bod doof bly ven. (Holl.) Berljjn heeft een afschuwe lijke moord plaats gehad. Zondag-morgeu vroeg, togen yyf of zes uur, is do 63-jarige jus M. Levy, een der voornaamste advoc een goed i van den ac van BerljjD, in zijn bed door dieren overvallen en vermoord; zjjn vrouw, die in dezelfde kamer sliep, werd zwaar verwond. De misdaad is door vier mannen geploegd. Twee hunner hielden de wacht op de trap, de twee uudereu zjjn door eon balkondeur de woning biniengedrougon, zjjn dadelyk op den slapendon man aangevallen en toon mevrouw Levy ontwaakte, werden ook baar vorsoheiden m«sstekon toegebracht. Door het goraas werd hot dienstmeisje wakker, en haar geschreeuw joeg do dieven op de vlucht. Nauwelijks gekleod liep ho: meisje door oen achterdeur de straat op, maar eer zy voldoendo inlichtingen aan voorbijgangers gegeven had, waren do misdadigers verdwenen. Toch is door bowonors vau het huis gezien dat het vier jonge kerels waren, tusschen 20 en 30 jaar oud. Deze misdaad hoeft plaats gehad in de Mohren- ^teaRSt', slechts enkele huizen van den hoek der Friednok8traase af, dus in een van do drukste gedeelten van Berljjn. De politie heeft, omdat het een Zondag was, eerst Maandag de misdaad bekend gemaakt door aanplakbiljetten met het signalement dor moordenaars I $Dr. Levy had als schryvor over juridische ondorwerpen een zeer goeden naam. Men vermoedt dat geen dieven van professie de misdaad gepleegd hebben, maar dat eenige individuen den moord beraamden nadat zjj in een courant golezon haddeu dat Levy de opdraoht ontvangen had oen mitlioenen-erfenis te regelen. Zy waren dom genoeg om to onderstellen dat deel van dat geld nu oo* teu huize advooaat berustte, wat na'uurlyk niet zuo was. Later sohryft men: Hetsohjjntde Berlynscae politie roodste zjjn gelukt eon dor daders van den vroeselyken moord to ontdekk.-n. Nadat roods ver scheidene personen waren gearresteerd, in alle wjjken dor Btad, is een 17-jarige werkjongen gepakt, Wilhelm Urovz;, eon smidsleerling, die bekend hoeft met eon vroegeren klerk van ad-ocaat Levy, Bruno Werner, het ontzettend miBdryf te hebben gepleegd. Men zocht Dins dag-avond dien mededader, die ook de ont werper van het snoode plan was, nog to vergeefs. -Een onaangenaam misverstand. Een negerstam zendt eeu bode naar een zendeling met de boodschap, dat hun oppei hoofd zwaar ziek is geworden. De menschlievende geestelijke stuurt onmid- dellyk een onlangs aangekomen jongen arts naar het niet zeer ver verwijderde neger dorp, opdat hij den zieke zou onderzoeken en zoo mogelyk van zijn lijden bevrijdt*. Na verloop van vier uren keert dezelfde bode terug en meldthet zieke opperhoofd was nog altijd niet genezen, hoewel hy reeds den geheelen dokter had opgegeten daarom verzoekt hy andere medicy'nen! INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. Waar blijft de Tram? Voor hen, die op don 4. Maart van dit jaar do vorgadenng by don heer Trapman te Uou- diiaan bjjwoondeD, is deze vraag waarlyk niet ongemotiveerd. Voor omuguwyden wil ik even mededealen, dat op 27 Februari bevorens, door de heeren Mr. W. De Riddor te Do:drachten De Bruine te Zwjjndrecht, by oiroulaire, werd kennis ge geven dat zy het plan hadden gevormd om een tramljjn aan te loggen door de Alblassei waard, on wel vau Papeudreoht naar Vianen, mat zjjtakkon naar Gorinchem en Nieuwpoort, waat .oor d >or hou oonoossie was verkregen. De heereu wessohten oohtir vóóraf gaarne ooue bjjeoukomst te hebben met ben, die ge rekend konden worden het best met de plaaiselyke behoeften bekend te zyn, „opdat zooveel mogelyk aller wensehon bevredigd, en geen» belangen door onbekendheid uit het oog verleren wordon". Van daar dus de vergaUoriug op 4 Maart laatstleden te Goudriaau ,waarby éen der oeuoes- siouarissen, de heer Do Ridder, togouwoordig was. Wjj kwameu daar met om onB. vóór of togon dien tram te verklaren. O noen! Dat werd ons niet gevraagd. De tram kwam er; dat stond vast. Immers de heer De Ridder verklaarde dat hot kapitaal, tot aanleg van da tram ver- isoht, aanwezig was. En wat, vraag ik U, zou dan nog den aanleg kunnen verhinde- len? Waagde een of auder pessimist de teoh- dio voer zeo'n plan iu de Alolasbe. waard bestaan, tor sprake te bren gen, dan wast de heer D.i Ritiler hem sp -tdtg tot zwygen te brengou met de opmerking, dat ..om jumt dio mooieljjkl eiou aantrokken. Esn zaak zonder moeielykbedtn, daarvoor guvoelie de heer De Ridder weinig of niets. En wanneer zou die tram nu gereed kunnen zjjnP O, heul spoedig. In 't laatst van dit jaar of in hot begin van hot volgende tramt ge reeds door de Alblasserwaard! Aldus de heer Do Ridder. Wjj hadden hier dus een model-ooucessionaris, eeu man, die met één slag ons uit ous isoloment zou vorlosseo. Waarlyk, eenmaal zou voor hem aan den Graafstroom oeu standbeeld veiryzen. De r hunne oirculaire, oommissie vau Advies", (tot de waarvan op do vergadering in iedere i werd besloten) dat „cnmiddellyk a ingevangen kunne wordeu met de verdere werkzaamheden, opdat de tram, die in de Waard van zoo groot nut en gemak zal blyken te zyu, spoedig naar dienst zal kunnen aanvangen". Enkele weken n& de vergadering ving men dan ook met die „verdere werkzaamheden" aan, door, in gezelsobap van den ingenieur Schotel, eon rjjtoer te maken, ik meen van Papendreoht naar Uoudnaan. Het resaltaut van deze rjjtoor was dat de heeren met lange geziohten terugkwamen; en wio nu ingevolge de vorklanngou des heeren De Ridder, optimist pnrsaug, zou ineeueu de tram baan zoo goed als gereed te zien, kan in de Alblasserwaard, ter plaatse waar eenmaal het standbeeld zou verryzeu, een grooten doofpot ▼inden, waarin tot heden kapitaal en „verdere werkzlamheden" zyn iugestopt. eeren ook verstandiger gehandeld indien zjj met don heer Schotel hunne rytoer vóór de vergadering van 4 Maart gehou den haddonP Slechts óóne aangename herinnering is er aau ermaarde vergadering te Goudriaan ver- Deze al., dat de heer De Ridder ons, ▼óór ons vertrek, op heerlyke saucy zebrooiyos onthaalde. Daarvoor kunnen we hem gerust onzen openly keu dank aanbieden. LÜCTOB. Alblasserwaard, 21 Ootober 1896. H0£ ZULLEN ONZE „GROOTE" JONGENS DIE LANGE WlNTER-AVONDEN DOORBRENGEN 7 (Een ernstig woord tot ouders.) De zomer heeft voorgoed afscheid van ons genomen en nu komen die lange avonden, waarop de lamp 4, 5, 6 uur, soms langer brandt. In elk geregeld gezin hebben de ouders altjjd hun werk, de „groote" meisjes in den regel ook, maar waar bly ven do „groote" jongtnsP Ouders, die in groot» plaatsen wonen, be hoeven daar gowoonlyk met over te tobben, aangezien daar gelegenheden genoeg zyn, om die gasten bezig te houden. Daar zyn er, die huiswerk voor de sobooi moeten maken, anderen bezoeken een avond-, teeken- of ambaohtBSohool, een gymnastiek-, zang-ofdans- oursus enz. Vele ouders daarenboven hebben de goede gewoonte zich zelf met hun krooBt te bemoeien door vóórlezen, gezelschapsspelen, oen avondje uilgaan enz. enz. Maar nu de ouders ten platten lande P De meeste der bovengenoemde gelegenheden beBtaau daar met omdat er kaaBt geen behoefte aan is. Het werk in de boerdery heeft do hulp der jongens niet meer zóó noodig als in deu zomer. Zich zelf in iets te oefenen, in lezen of sohryven b. v., daur doen ze niet aan. Uok de ouders plegon in deu regel zioh niet met hen bezig te houden. En alweer rjjst nu de vraug: Wut moeten nu die groote jongens doenP Hen „iungs den dyk" le laten slenteren, m- of buitenshuis allerlei kattekwaad zoo noemt go immors dio uiting van jonge levens- kraoht to laten uitvoeren, dat kunt ge tooh geen bezigheid noemen. Mag ik U een antwoord gevou Zendt zonaar de avond- of herhalingsschool! Waarlyk die raad is toch zoo gemakkelijk op te volgen. Eu toch tal van ouders doen het niet. Waarom nietP Omdat het hun niet schelen kan; omdat het te duur is; omdat „die donkere wegen" er zyn; omdat het een openbare school is; omdat... omdatnu ja, om nog honderd andere redenen. Willen we eens een woordjo met zulke ouders spreken P üy, onverschillige ouders, zegt, dat Uw jon gens al genoeg kennen, is tnioiP Lizod, schry- veu, rekenen, om van andere by makken maar te zwygenP Och, neemt er eens de proef van: laat ze eens lizen hardop natuurlyk uit Uw bybel of Uw oouraut, laat ze eens Uw rekeningen schryven, vraagt ken eens naar Uw eigen zaken (Uw winst of verlies op Uw vee, Uw kaas, Uw huur op Uwe woning enz.) en ziet dan tons, wat antwoorden go krygt. Vraagt eens naar die zaken uit de courant, die vooiul voor U van belang zyn. Naar den „Boerenbond", naar „protectie", vryhandel, kuustmtststotfon, margarine, allerlei soort belustingen. Naar het bestuur van Uwe gemeente, Uwo kerk enz. enz, hondeiden zaken, die een ontwikkelde boer moet weien. Of denkt go, dat zo er tooh wel zullen komen, eveh goed als gyP Ik hoop het voor hen, maar wjj leven thans in zulk een wereld van scherpe concurrentie, dat alleen een sterke hand eu oen steik hoofd Uwe kindoren boven water kunnen houden. En een Vader, die niet alles do-t, wat hy doea kan, om de toekomst zyner kinderen te verzekeren, doet zyn plicht maar half. Oaders, die hang zjjn voor hun bourB kunnen gerust zyn. Van alle plattelands-herhalings scholen weet ik üe sohoolgeld-regeliag niet, dooh voor de gemeento LaDgeruigewerde, waaruit ik dit souiyf, bedraagt ze voor vermogenden per week 2 0 cent, voor minvermogenden 1U cent. Duurder zal het elders in den regel wel met zyn, aangezien deze gemeente de wonder- lyke eigenaardigheid heeft, een betrekkeljjk hoog sohoolgeld te heffen. Die vrees voor donkere wegen behoeft do ouders niet zoo erg af te schrikken, aangezien de „jonge heeren" der avondschool daar in deu regel wol mee voitiouwd zyn. En nu dal be zwaar tegen die „openbare school"! Ja, in deze gemeente iB dat nu eenmaal zoo. Wio er met van gediend is, zooke dan maar op eigen baud een andere gelegenheid. Misschien, als eenige oudere gtzameulyk dit wensehten, zou het „byzondoi" schoolbestuur wel geneigd zyn, iu hun gemeoino ecu „(Jhnstelyke herhalings school" ie openen. Regel immere is, dat de byzoudere school zulk een gelegenheid mist. Iu afwachting tebter geef ik maar den ounoo- zelen raad, OQie herhalingsschool to bezoeken. Ik weet wel, dat de openbare sohool altjjd volgens sommigen afvoeit vun God, Christus en de Heilige Öobnft, de leerlingen voert in de armen van 't Ongeloof, 't Öooialisme, Radicalisme en Liberalisme. Maar heusch ik zie geen kans in een winter een kind uit een Christelijk gezin tot zuo'n monster te maken. Het onder wys immers bepaalt zioh tot lezen, sohry ven en rekenen. Het lezon geeft in den regel voluoende aanleiding, om den leerling met tai van nuttige dingen bekend te maken ('tsohryven van brieven, adressen; t bestuur üer gemeente, der provincie en des lands; het spoorwogreizeu; de belastingen enz) ten einde hem te leeren denken. Want dót is een hoofdzaak! Daarenboven staat don leerlingen een goedo bibliotheek ten dienste, bevattende verhalon en schotsen uit het natuur leven, uit geschiedenis, aardrijkskunde, land bouw, veeteelt enz. enz. Ter ïn^ibtiug van de ouders uit Waurder diene de mudïUkeling, dat de hoihalingssohool van Langoruigoweidü ook hun kindoren toelaat. Wie ervau gebruik wil maken, wonde zich tot on- derg^tookende. En thans ten slotte, oudereI Wilt ge Uw kin deren nuttig bezig houden in de lange avonden, dwingt zo um in te gaan, door Uw orustig woord, door Uw wil uis hi t moet. Want het is een groot belang voor hen. „Wie den leorljjd niet verzuimt, komt aiomme door on voort." J. DE VOUUD, Hoofd der Openbare School, Langeruigoweide. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. het volgende nog eons in Uw geacht blad op to nomen. Ben ik goed ingelicht, dan is de verhooging van onzo gemeentelasten inzonderheid veroor zaakt bjj den post voor het burgerlyk armbe stuur. Is dit zoo, dan is dit bjj den welvareudeu toestand onzer gemeente, waarin geen armoede heereoht in dbn waren zin des woords on waarin bovendien zeer milde geefstere en gevers wonen, metterdaad een opmerkeljjk vereohynsel. Im mers wat moet het dan toch worden, als het den in onze gomeento aanwezigen fabrieken tjjdeljjk eens minder goed ging! Verder wensch ik tot slot er nog aan toe te ▼oegen: l". dat ik nimmer kan aannemen dat al onze Raadsleden aan de iu het lichtgestelde regeerwijze hunne oprecht gemeende goedkeu ring geschonken zulleo hebben; 2°. dat het niet in myno bedoeling lioht, om de eerlykheid dor gedane uitgaven in een twijfelachtig daglicht te stellen; en 8°. dat ik voor de meerderheid der Raadsleden als mensoh hooge achting heb. Moge ik dus oen bcotjo kras in mjjne uitdruk kingen geweest zjjn, dan gC9chiodde dit uit sluitend, om op krachtige wyze te protesieertn tegen de wyze waarop do Raad hier huishoudt. Door in nog meer byzonderheden te treden, sou het kunnen zjjn, dat enkelen zich zeer gegriefd achtten en dit wensch ik allerminst; daarom zal ik thans eindigen. In plaats van „Cres cendo" teeken ik duB thans onder dankzegging voor de opname, Nieu w-Lekkerland, PIANO. 22 Oot 1896. Met de beste wensohen voor den bloei der Goudsoho paardenmarkt, ben ik echter aan mjjn naam verplicht te protesteeren tegen onware of onjuiste beriohten. En daar ik weet dat Uwe oonrant ook steeds gaarne de waarheid verkon digt, ben ik zoo vrjj U beleefd om eenige ruimte te verzoeken. Het bericht uit Gouda in Uw no. van 21 dezer, betreffende de aldaar gehouden vrjje paarden markt, is verre van juist. De bewering dat ongeveer 800 paarden waren aangevoerd zal ik niet weerspreken; het verschil tusschen „700" en „oügeveer 800" paardon is niet zoo groot. Verder wordt echter beweerd: „De handel was vry lovendig." Het verschil tusschen vrjj levendig en vrjj traag is te groot om onopgemerkt to bljjven. Dat de handel vry leven dig was iB niet waar. Er waren een massa paarden waarvoor niet eens geboden werd. Ook de opge geven prys is ver, zeer ver bezjjden de waarheid. Een voorbeeld: Opgegeven wordt: Voir 1jarige was do prjjs V8n f250 tot f 300. Of er voor een 14-jarig f 300 betaald of zelfs gevraagd is, weet ik niet, doch wel weet ik, dat er 1-jarige paarden waren en dan nog niet van de minste soort, waarvoor f165 geboden en f 205 gevraagd werd. Een groot verschil dus, f 165 of f250. De bewering „Verschillende builenlandsche koop lieden waren aanwezig", zal ik niet weerspreken. Ik heb er tenminste den geheelen morgen twee gezien en dit sluit niot uit, dat er meerdere waren. Vertrouwende hiermee belangstellenden wat beter ingelicht te hebben dan de berichtgever uit Gouda. Uw dn. 22 Ootober '96. VERITAS. Bovenbedoeld bericht was door ons uit de Goudsche Courant overgenomen. Red. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 23 Ootober. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. Lazonder, zal plaats hebben op Vrydag 6 November a. s. De verkiezing van drie leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren A. Kuilenburg, N. Kooiman en A. Hoogenboezem, zal plaats hebben op Woensdag 4 November a. s., tusschen 2 en 3 uur nam., op het raadhuis. -De raad stelde heden de be grooting der gemeente voor 1897 voor- loopig vast op f 105 664,26s; de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1895 in ontvangst op f 4358,83, in uitgaaf f 4001,50s, batig saldo f 357,32 s, en idem de begrooting 1897 op f 4138,82s. Voorts de rekening der schutterij over 1895 in ontvangsten f248,82, in uitgaven f 206,64s, batig saldo f 42,27s; en de be- grootiug 1897 op f 239,62sde begrooting Geief. Weeshuis 1897 op f 2599,20. De Raad benoemde heden met algemeene stemmen tot archivaris der gemeente den heer H. G. Geelhoed en verhoogde de wedde van de agenten van politie met f 26 en hunne kleeding-ver goeding met f 10. Op Dinsdag 27 October a. s. zal alhier de eerste Nuts-lezing in dit seizoen plaats hebben. Als spreker zal dien avond van wege het hoofdbestuur optreden de heer D. Stigter, van Amsterdam. (Zie achterstaande advertentie). Op do gewone weekmarkt wa ren Woensdag aangevoerd 30 biggen, prijs f 4 tot f 9 per stuk, en 7 koeien. Vervolg der Nieuwstijdingen. - By de kerkelijke bevestigingi van Koningin Wilhelmina, op aanstaanden Zaterdag ten paleize te 's-Gravenhage, zijn geuoodigd de dames du palais eu de Groot-Officierende dames en heeren der dienstdoende Hofhouding, de Raad van Voogdij,de leeraren, die tot op ditoogenhlik, belast zijn geweest met het onderwijs van de Koningin, de oudste ambtenaren in den dienst van H. M. en eenige leden van het dienstpersoneel, in de eerste plaats degenen welke bepaaldelijk by do Koningin dienst verrichten. Verder zullen tegen woordig zyn twee ouderlingen en de oudste predikant te 's Gravenhage. Ter bijwoning van de kerkelijke plechtig heid is mede uitgenoodigd vrouw Van der Sande, de vroegere min van H. M. -De heer K. Visser te Sliedrecht is geslaagd by het examen vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. - Ds. E. Th. Ploos van Amstel, rustend predikant by de Geref. Kei ken, te Oudewater, stelt zich weder by die kerken beroepbaar. 'Gouda, 21 Oct. Was het gisteren lootdag voor de Goudsche jongelingen, vandaag ziet men die der buitengemeenten groepsgewyze naar 't stadhuis tiekken. Eu ovenals ieder jaar ziet men thans ook weör, geduiende deze twee dagen, groepjes rondzwieren, die een allerwalchelyksten indruk maken. Welke van de twee uagen 't slimste is, zou moeilijk uit te maken zyn, doch dat het beide dagen erg is met het misbruik maken van sterken drank staat vast. Toch gaan we vooruit. Waren vroeger aan den lootdag onafscheidelyk vechtpartijen verbonden, thans gaat ieder, zij het dan ook voor de grootste helft be schonken, meer vreedzaam zyus weegs. Mocht het ook nog eens eenmaal zoover komen, dat ook de jenever buiten spel gelaten werdhet zou "voor enkele kastoleins een kleine schade, doch voor het algemeen een groot voordeel zynl Gouda, 22 Oot. Op uitnoodiging van den Burgemeester is eene commissie geconstitueerd, die aan H. M. de Koningin-Regentes by hare aftreding een Nationaal Huldebljjk zal aan bieden. Deze oommissie bestaat uit de bh. R. L. MartonB, Burgemeester, Voorzitter, A. R. Krayenhoff van de Leur, Luit.-Kol. Gurmzooi.s Commandant, A. Van Reedt Dort- land, wd. Commandant der dd. Schuttery, Dr. F. H. G. Vay Hereon en J. M. Noothoven van Goor, Wethouders, G. ötravor, H. M. Deroksen en C. P. W. Dossing, leden vau don gemeen teraad, A. K. v. d. Garden, majoor-comman- nant van het 5de bataljon rustende schutterij, Secretaris, Mr. D. J. Van Heusde, Kanton rechter, N. Cos, Gemeente-Ontvanger, Penning meester, Dr. W. Julius, Directeur der Rijks H. B. Dr. A. Van lJstndyk, Rector van het Gymnasium, H. J. W. Huber, hoofd eener lagere school, J. W. Berkelbaoü van den Sprenkel, praetor van den ring Gouda der Ned. Herv. Kerk, Th. J. Timmerman, R. K. Pastoor, R. L. Oliteman, Remonstr. Predikant G. J. D. Aalders, Predikant dor Ger. liemeenté A, L. M. Rood, Israël, godsdienstleeraar, H. Jager, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Dr. H. IJssel de Sohepper en A. C. C. Verzjjl, Directeuren der Stearine-Kaarsen fabriek „Gouda", C. A. Van Berkel, J. Van Dantaig Az., P. W. Kamphuizen en D. Samson, handelaren, J. Breebaart, Voorzitter der afd. Gouda en Omatr. van de Holl. Maatsohappy ▼an Landbouw, L. Melkert, Penningmeester der afd. Gouda vnn het Alg. Nod. Werkliedenver bond, P De Raadt, Voorsitter der vereeniging „Tot heil des Volks", J. A. Donker, Voorsitter dor afd. Gouda van den Ned. R.-K. Volksbond, C. Van Tongerloo, Voorzitter van den Christ. Volksbond en J. E. Van Kujjk. Voorzitter der afd. Gouda van „Patrimonium". Gisteren-middag is de verversknecht A. K. ▼an een ladder gevallen; zyn arm'is nit de kom en aan het achterhoofd is hy eenigssins gekwetst. 'Meerkerk, 23 Oct. Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd of in de pakhuizen ge leverd 29 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor 1ste kwaliteit van f 23,50 tot f 26,50 voor 2de kwal. van f 21,— tot f 23, per 100 h. K.G.; voor zwaar dere soorten f Reenwyk, 22 Oct. Onze dorpsgenoote mej. P. H. E. Krujjt, klerk der posterijen en telegraphie te Rotterdam (bijkantoor Veerkade), heeft eervol ontslag uit haar betrekking aangevraagd en verkregen. op Zondag 25 October 1896. Ring Schoonhoven. Berkenwoude. Voorna. Ds. Van Deinse te Ammerstol. Ring IJselsteln. Lopik. Voorm. Ds. Dekking te Jaarsveld. Bediening. Lopikerkapel. Voorm. Ds. Buitendijk te IJsel8tein. Ring Vianen. Hei- en Boeicop. Nam. Ds. Bouthoorn te Groot Am mers. Nieuwpoort. Nam. Ds. Lekkerkerker te Hagestein. Langer ak. Nam. Ds. Moorrees te Vianen. Visscherij-Berichten. 'Ammerstol, 23 Oct. Van Zaterdag 17 tot eu met Vrydag 23 Oct zijn alhier ter markt aangevoerd 17 nieuwe of winter- zalmen, prijs per j kilo van f2,90 tot f3,20; 14 oude of zomerzalmenprijs per kilo van f 1,10 tot f 1,50. 'Kralingen, 23 Oct. Deze week werden ter markt aana-evoerd 20 zomer7 St. Jakob- en 16 winterzalmf-nzomerzalm gold f0,50k f2,10, St. Jakobzalm f 1,00 A f 1,30. winterzalm f 2,95 h f3,25 per 5 ons. BEURSBERICHTEN. pCt 22 Oct Nederl. Werk. Schuld. 2{ 907s, Dito dito3 99 J Hong. Obl. 1889. ...41 103| Dito in zilver. 4J 85', OostenrijkObl. pap. Mei-Nov. 5 84 Dito Feb.-Aug. 5 83 Dito zilver Jan.-Juli. 5 84^ Dito Apr.-Oct. 5 85 Portugal, Oblig. m/t. 3 25,'T Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 97i Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 101 Dito Obligatieleen. 1880. 4 974 SparyeBuitenl. Porp. 4 65 Dito Binnen 1. Perp. 4 44' Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 58^, Russ. S. K. Chk.-Az.500fi2000M. 4 99J Dito Orel-Griasi. 500 2000 Mk. 4 100,*, Dito Zuid West Spoorw.-obl. .4 97 Centraal-Paciflc. Oblig. 6 98» Loten Amsterdam f100. .3 107 Loten Rotterdam3 lQ7ft MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 21 Oct. Boter, le qual. 65 ct2e qual. 63 ct per half kilo. Kaas f 22 h f 26 per 50 kilo. Vette kalveren 22 24 ct. per 4 kilo. Vette varkens 17 19 ct. per 4 kiio. Weivarkens f if— per stuk. Biggen f 4 k f 7 por stuk. Aardappelen (geele) f 2,50 per HL. i (blauwe) f 1,76 Eieren f 6 per 100 stuks. Rotterdam, 20 Oct. Aangevoeld 500 vette en 1935 magere runderen, 877 vette en graskalveren, 67 nuchtere kalveren. Pryzenvette runderen le qual. 66 ct., 2e qual. 60 ct., 3e qual. 52 ct.; ossen le qual. 66 ct., 2e qual. 60 ct., 8e qual. 52 ct.stieren le qual. 56 ct., 2e qual. 50 ct.; kalveren le qual. 87 ct. 2e qual. 75 ct., 3e qual. 68 ct per kilo. Gemeente Schoonhoven. Van 20 tot 23 Ootober. Geboren: Johannes Pieter, z. van W. Faajj en P. Oskam. Overleden: D. Nqordergraaf, oud 70 j., weduwe van W. Verkaik, eerder van J. den Hartog. Gemeente Ameide. Van 10 tot 24 October. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het manneljjk geslacht van H. van Middelkoop. Ondertrouwd A. VERMEIJ en A. DE GROOT. Schoonhoven, J 22 0(,tote 1896 Eenige kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig lyden, myne geliefde Echt genoote ADRIANA VERKERK, in den ouderdom van ïuim 68 jaren. A. OSKAM. Ammerstol, 22 October 1896. Heden ontsliep in haren Heere en Hei land onze geliefde Moeder en Aanbe- huwdmoeder DINA NOORDEGRAAF, Wed. van W. Verkaik, eerder Wed. van J. den Hertog, in den ouderdom van zeventig jaren. Uit aller naam, K. CATS BURG. Schoonhoven, Oranjestraat, Rotterdam, SchoutenBtraat 126, 22 Oct. 1896. Voor de vele en hartelyke bewyzen van belangstelling, ontvangen b(j onze 25 jarige Echtvereenigingbetuigen wy, ook namens onze Kinderen, onzen innigen dank. JOHs. UITTENBOGAARD Dz. A. UITTENBOGAARD, geb. PELLICAAN. Ameide, 24 October 1896, te BURGEMEESTER en WETHOUDERS maken bekend, dat deze 8CUOUW zal worden gehouden op Zaterdag 31 October a. 8. MF" Het KANTOOR van den wordt 1 November 1896 wrppT a ATQT By vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Dordrecht, dd. 21 October 1896 is opgeheven de CURATEELE, waaronder PIETER KORPORAAL, wonende te MolenaarHgraaf, bij vonnis dier Rechtbank dd. 28 April 1886 op eigen verzoek was gesteld. De Officier van Justitie te Dordrecht, BOSCH VAN ROSENTHAL. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan of borgtochten en andere papieren onder zich hebben ten laste van wylen ROEL DE HOOP, in leven Bouwman te Vlieten aldaar over leden 25 Juli 1896, worden verzocht daar van vóór 1 November a. e. opgave of be taling te doen ton kantore van den Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven. Departement Schoonhoven. Op Dinsdag 27 October a. 8.'s avonds 8 uur, zal, vanwege het Hoofdbestuur, als spreker optreden de Heer Toegangskaarten voor deze lezing zijn voor niet-leden gratis te bekomen in den Boekhandel van de Firma S. W. N. VAN NOOTEN alhier. voor Verloskundige en Gynaecologische patiënten Gewone spreekuren: dagelijks van It1/, uur. Gratis spreekuren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9 11 uur '8 morgens. Dr. GEUL. EN gevraagd. Adres S. BOOT, Spoorstraat Q 206, Gouda. gevraagd tegen den hoogsten prijs. Zich aan te melden b(j A. NATZIJL, Stolwijk. biedt zich aan iemand, P. G., goed kunnende melken en met al het overige werk bekend en van goede getuigen voorzien. Franco brievenletter Maan het HULPKANTOOR Ouderkerk a/d IJael. GEVRAAGD, om zoo spoedig mogelyk in dienst te treden, een Eenigszins met het vak bekend strekt tot aanbeveling. Zich te vervoegen by H. J. VAN DEN BERGH, Lopikerstraat Schoonhoven. GEVRAAGD: EEN van den P. G., tusschen de 16 en 18 jaar, om terstond in dienst te tredenby H. DEN OUDEN, Kinderdijk. Zondags zich niet aan te melden. GEVRAAGD: Adres: Hoogstraat 205 to Rotterdam. Mejuffrouw M. E. SCHENK, naast den Horlogemaker FOCKEN8, Schoonhoven, vraagt terstond een Loon f 70,—. bij W. ZANEN Hz.Ammerstol. in elk genre, steeds verkrijgbaar bij te SCHOONHOVEN. voor de levering der navolgende artikelen, tot de daarby genoemde vermoedelijke hoeveelheden 1(5 Hectoliter ERWTEN. 150 Kilo SPEK. 550 Hectoliter STEENKOLEN, waarvan 250 il.L. af te le veren in 0 H L. 18000 KORTE TURVEN. 2400 LANGE TURVEN. 25 TAKKEBOSSEN. 4 Hectoliter UIEN. 125 Liter MEEL. 80 Kilo ZOUT. 00 Pakjes AARDAPPELMEEL. InsChryvings billettenuitsluitend van ingezetenen van Schoonhoven, worden met inlevering van monsters voor zooveel Erwten, Turf en Uien betreft ingewacht op Maandag 2 November a. s., des middags tusschen 12 en 2 uren, ten huize van den Secretaris van bovengenoemde Instelling, 20 October 1896. van S. W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. Leesgeld 6 Cts per deel. Catalogus 5 Cta. Wegens de aan staande verplaatsing mijner zaak naar Haven B 65, is het thans door m(j be woonde, ruime-en flink onderhouden met vr|jen uitgang in de zystraat, UIT DK HAND TE KOOP, ,en dagelyks te bezichtigen. Haven B 85, Schoonhoven. RUIN 3HECTARE in den Zuidplaspolder aan den Spoorweg onder Nieuwerkerk aan den IJssel. Aanwyzing doet I. van HEMERT aldaar. Voorwaarden ter inzage ten kantore van den Notaris GROENENDAAL te Goada, alwaar de billetten in te leveren vóór 31 October 1M6. De Ondergeteekende bericht b|j deze zijn geachte clientèle, dat wegens verbouwing zyn HLageHIJ, van af heden, tydefijk verplaatst is naar de bij den Heer J. B. VAN KLAVEREN, terwyl bestellingen worden aangenoiöen ten zijnen huize Kerkstraat B 153, boven den Heer KOOU. My minzaam aanbevelend, SCHOONHOVEN. Voor 15 Centa de kub. meter is het met Beer vermengd STRAATVUIL van de Mestvaalt te Schoonhoven af te halen. DAN, SCHOONHOVEN. Goed werk. Billijke prijzen. Hofleverancier, Steeds voorhanden het algemeen be kende geurige 1 met en zonder Amandelen, APPELBOLLEN, SAUCIJZEN, LETTERBANKET enz. Siyiers flink rabat. Prima kwaliteit ST. NICOLAAS van 35 tot 50 Cent per half KG. verkrijgbaar b(j Mr. Bakker, LEKKERKERK. MT Wederverkoopers flink rabat. Proef op aanvraag franco. TRAOE «ARK. AMSTERDAM. Alléén in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk verkrijgbaar te Schoonhoven by E. C. VAN DER ENDE. NieuwpoortC. Spklt. Noordeloos, J. G. van dik Rest. Ouderkerk ajd IJsel, M. Pannekobk. Krimpen afd Lek, A. J. Dogtebom. A. Dekker. Moordrecht, J. van Gennep. Hagestein, Nio. de Leeuw. Berkenwoude, Z. Vink. ln het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON THEE, f 1,80 per 5 ons. om contant geldaan de Bouwmanswoningbewoond door den Heer AART DROOG, in den Znidplaspolder, by den Kanaal dijk, ten overstaan van den Notaris Mr. I. MODENAAR, op Woensdag 11 November 1896, ten 10 ure 's morgens, van 3 VAARZEN, alle jong, goed gezond, eerste kwaliteits KALF VEE, 1 bruin aftands MERRIEPAARD, 6 VARKENS (overloopers). Voorts Melkerijgereedschappen Handwerk, eenige MEUBILAIRE GOE DEREN en hetgeen verder ten verkoop te voorschijn zal gebracht worden, 's Morgens afgenummerd te bezichtigen. Informatièn geeft genoemde Notaris MOLENAAR. De Notaris MAHLSTEDE te is voornemens op Vrijdag 30 October 1896, des morgens ten 10 ure, aan het huis No. 319 op het dorp aldaar, in het openbaar te verkoopen: waaronder Kasten, Tafels, Stoelen, Bedden, Matrassen, Kachels en toebehooren, en vele andere Goederen meer. Twee uur vóór den verkoop te bezichtigen. Zaterdag 31 October 1896, des mor gens ten 10 ure, in het voormalig Hecht- huls. De notitrön der perceelen liggen ter in zage ter plaatse van den verkoop en in het voormalig Rechthuis te Ammerstol. Notaris MAHLSTEDE. in de Zaal van de Wed. L. H. DIEPEN HORST te ten overstaan van Notaris BODDE te Meerkerk, op Zaterdag 14 November 1896, 's voorm. 9 ure. Informatiön bij de Heeren BODDE voor* noemd en DE KLEUN te Ameide.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 2