e Huur, 1896. ekoop, N°. 1727. Zaterdag 31 October. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht mg. UIS, ims en Officiëele Kennisgevingen. MISSIE. Dinsdag essen”, t Leven. DO,-, ng, een flink kan zich eerst irieven franco, Bureau dezer JNANDS, RAAIEN BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. IRSVELD, HUIS, er Maatschappij i en zaken op de eilanden is, 1 op ook K. NOOTEM, Gemeente Schoonhoven. S. &W. N. VAN NOOTEN ts Schoonhoven, Uitgevers. erkrygen by ogheemraad- riangde toe- )raf 10 cents, •i niet wat jaar i verlaat de verf aan de orde, “n op 1897 6. EL HENNY, Directeur. 7. 145. TRASZ R Hzn. DOO,-. DOO,-. 1)00, DOO,-. r, den Heer q Agenten, inner, zeer ge- eer of Dame, by VAN DER loven. .IMA tacli, egen rende prijzen. VLIET, T, (iOIDA (Schoonhoven. i bedoeling van litengex >m t( Vermey. omtrent de wegen en voetpaden. Valk zegt: er wordt veel te gewerkt; men moet eerst en de gaten met grond a ia jebouw tot de aan(, ia, d H< geL. stemme 8’. 1000 bossen psen LAT- LLN, 101X1 sen zware 8 stuiken, IEEMRADEN ims en van Dinsdag voormiddags te Jaarsveld rgadering. het rapport de rekening der DD. Art. SCHOOWHOVENSCHE COURAlfT gewi gulden uoeten uiter- iteding zijn et Dijkhuis, worden toe- tschappij Brandschade lNf van 1845* Sophiaplein - 's-Gravenhage, Prinsenkade CHT, J. VAN DER vertrek, eervol f 2,000,000.- 1,200,000.- 14,500,000.- id- en Inbraak- aeer billijke gelden of Nabe- Dinsdag j.l. zijn de beide Fransche Ka mers heropend op uiterst kalme wyze. In de Kamer van Afgevaardigden sprak de President Brisson een woord van verwel koming, daarby nog even herinnerend aan het jongste bezoek van den Czar van Rusland. Den hoogen bezoeker en diens gemalin bracht hij Dtf de opening der zit ting, namens de Kamer, het saluut. Ook de oud Minister-President Loubet, sinds eenige maanden President van den Senaat, in de plaats van den heer Chal- lemel-Lacöur, die wegens gezondsheids redenen moest aftreden, ook genoemde heer Loubet had het het aller eerst over het bezoek van den Czar en liet daarbij aan het licht komen hoeveel gemeenschap van streven tusschen Frankrijk en Rusland bestond. En be vestigd werd de reeds bestaande vriend schap door de ontvangst, tintelend van geestdrift en hartelijkheid. Met een woord van lof aan de Regeering der Republiek en aan het Parlement, wegens de aan den dag gelegde bedachtzaamheid bij de behandeling der buitenlandsche staatkun dige aangelegenheden, werd door den President geëindigd. Van Regeeringswege was men zéér getroffen over de uitge sproken woorden. De Minister van Justitie stond op en dankte den spreker voor zijne vaderlandslievende taal. Toen werd een woord van waardeering gesproken met betrekking tot overleden Senatoren. Het waren er vijf, waaronder het aller laatst de reeds bovengenoemde heer Challemel Lacour, laatstelijk President van den Senaat, doch wegens ziekte nam hij eenige maanden vóór zijn dood zijn ontslag, hetwelk hem eervol gegeven werd. Het land verliest in hem een welsprekend re denaar, een man van groote verdienste. Men heeft te Rijssel een ruiterstandbeeld onthuld voor Generaal Faidherbe, den roemrijken aanvoerder van het Noorder- leger in den Fransch Duitschen oorlog, die tot het laatste met eere tegen de Duit- schets streed en o. a. den Sden Jan. 1871 by Bapaume een overwinning behaalde, en wiens nagedachtenis ook reeds elders 4 in steen en brons is gehuldigd. Nog eens terugkomende op „het hartelijk vriendschaps verbond” tusschen Frankrijk- Rusland, -is, naar aanleiding daarvan, door de Dnitache pers eens de vraag op het tapijt gebracht, van wanneer dat „vriend” zijn toch dateert, en waaraan het is toe te schrijven, dat tusschen Rusland en Duitschland eene verkoeling is ontstaan. Tot 1890, zoo luidt een schrijven van Von Bismarck in de „Hamburger Nach- richten", tot 1890 moet tusschen beide landen eene stilzwijgende overeenkomst hebben bestaan, een gevolg van een par ticulier gesprek tusschen Von Bismarck en Alexander Hl te Berlijn, waarin het den eerste gelukte, het wantrouwen van den Czar weg te nemen tegenover Duitschland. Doch na Von Bismarck’s aftreden moet deze overeenkomst niet hernieuwd zijn, omdat de heer Caprivi eene anti Russische staatkunde beter vond. En deze staat kunde is de oorzaak geweest van de toenadering tusschen Frankrijk en Rus land. Een verwijtend: „Dat zou in mijn tijd niet gebeurd zijnl” zal naar alle waarschijnlijkheid door de Regeering wel niet onbeantwoord worden gelaten. Men blijft den ouden Staatsman in- tusschen van de meest verschillende zijden nog altyd hoogelijk genegen en blijft hem soms de zonderlingste bewijzen van waardeering schenken. Zijn laatste cadeau is b. v. een reusachtig orchestrion, dat een aantal jeugdige Amerikaansche vrouwen hem hebben gezonden en ’t welk nota bene aan het spelen wordt gebracht door middel van stoom. In Engeland is men nog niet uitgepraat over den „opgelichten Chinees”. Juist bijtijds nog is hij gered door de tusschen- komst van de Britsche overheid. In een I Bij besluit van den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland is het contingent der rij- en trekpaarden en van het aantal dezer laatsten, tevens geschikt voor batterij-paarden, in geval van oorlog of oorlogsgevaar door elke gemeente’ te leveren, vastgesteld respectievelijk op 165, 1205, en 602. De afdeeling „Alblasser- waard” der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal op Woensdag 4 November 1896, '8 voormiddags om 10J uur ten huize van den heer D. Vonk aan het Pinkeveer, eéne vergadering houden. De punten ter behandeling zyn: 1. Inge komen stukken en mededeelingen2. Reke ning en verantwoording van den penning meester betreffende Tentoonstelling en Verloting; 8. Benoeming van 3 bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren H. Slob, L. Van de Giessen en P. Pruis; 4. Voordracht van den heerJohs. De Jonge te Dordrecht, over „Meststoffen en de toepassing daarvan”; 5. Coöpera tieve aaukoop voor lijnkoeken; 6. Ver- kooping van een niet afgehaald tilbury- tuig; 7. Gratis verloting; 8. Uitreiking bekroningen tentoonstelling Giessendam— Hardingsveld. Op deze vergadering bestaat gelegen heid tot aangifte voor benoodigde hulp- meststoffen en lijnkoek. klein kamertje opgesloten, geheel afge zonderd, met toegespijkerde deuren en vensters, kreeg h(j voor voedsel alleen wat brood en melk, hetgeen door hem niet werd aangeraakt, uit vrees voor vergiftiging; slapen kon hij niet, ten eerste werd hij daarin verhinderd door de doorgestane mishandelingen en ten tweede door een gruwelijk denkbeeld. Men had hem nl. medegedeelddatals men er niet in slaagde, hem levend naar China over te brengen, men hem in het geheim zou dooden en zijn lijk alsdan gebalsemd naar China zou worden gevoerd. Denken we ons één oogenblik den toestand in, waarin de heer Sun-Yat-Sen heeft verkeerd. Hoe groot zal z(jn dankbaarheid wel niet zijn geweest jegens den heer Salisbury, die hem, zoo bijtijds, van een wissen dood gered heeft! Zaterdag j.l. is te Rome (Italië) het huwe lijk ingezegend van den Kroonprins van Na pels met Prinses Helena van Montenegro. Het geschiedde eerst burgerlijk en daarna reed men naar de kerk Santa Maria Degli Angeli, ter voltrekking van de plechtigheid der godsdienstige inzegening. Eerst na de voltrekking van deze laatste plechtigheid namen de jonggehuwden in hetzelfde rijtuig plaats. Van het Quirinaal reed de bruid naar de kerk met haar vader. Het bruidje moet er allerliefst hebben uit gezien, en toen zij in een open rijtuig met haar knappen vader naar het Quirinaal reed, in ivoorkleurig satijn met zilver ge brocheerd gekleed en versierd met oranje bloesems en margrietjes, gingen uit de opeengepakte menigte die eigenaardige gemotiveerde uitroepen van ongeveinsde bewondering op, waaraan een Italiaansch publiek, in den schouwburg als elders, wanneer het in extase geraakt, het nooit pleegt te laten ontbreken. De aanstaande Koningin verkeert er nu hoogst waarschijn lijk niet meer in het onzekere over, dat men haar bella, bellina, bellissima vindt. De kerkelyke plechtigheid werd bijge woond door den Koning en de Koningin, alle Italiaansche en Montenegrijnsche Prinsen, Maria Pia, Koningin Moeder van Portugal, den Hertog van Oporto, Prins Napoleon en ook door Crispi, als ridder van de Annunciata-orde. Ter gelegenheid van het huwelijk werd natuurlijk door den Koning eene amnestie uitgevaardigd voor een aantal veroordeelden, terwijl Z.M. voorts nog 32 nieuwe senatoren benoemde. Minister President Di Rudini werd be noemd tot ridder van die orde, welke hem het recht geeft op den titel „neef des Konings”. Op het oog dus alles harmonie en eens gezindheid, maar de Crispiaansche bladen ter hand nemend, lezen we, dat genoemde feestviering door hen ongepast wordt geacht, zoolang de krijgsgevangenen in Abessynié nog niet zijn verlost. Een wanklank dus •in die schoone opeenvolging van tonen! In Hongarije zijn de verkiezingen in vollen gang en als uitvloeisel daarvan, of als aanleiding, zooals men het noemen wil, worden by die gelegenheid ook weer de meest bloedige gevechten gehouden, waarbij reeds enkele dooden vielen. Zelfs Frans Kossuth ontkwam met moeite. Geheel anders ging het toe in Zwitser land, waar alles in de beste orde en met de meest mogelijke kalmte is geschied. Treurig zijn de berichten voor Spanje! „Een dagbladcorrespondent,die, van Manilla komende, te Hongkong terugkeerde, deelt mede, dat ginds bekentenissen afgeperst worden door folterwerktuigen, even bar baarsch als ten tijde van de Inquisitie. De Spaansche autoriteiten ontkennen ’t niet, maar zeggen, dat alleen door krach tige middelen de opstand kan worden onderdrukt”. „De stand van zaken op de eilanden is, volgens de ontvangen berichten, nog steeds zeer onbevredigend. Men vreest, dat bet bedwingen van den opstand onmogelyk zal blijken zonder goed gedisciplineerde troepen met kloeke en bekwame officieren.” Met de Tarksche schatkist schijnt het zéér treurig gesteld te zijn. Nieuwe be lastingen z|jn reeds ingevoerd, maar dit nog niet voldoende zijnde, is een Irade verschenen, waarbij aan de verschillende Ministeriöele departementen wordt voor geschreven, zoo zuinig mogelijk te zijnen de uitgaven te beperken tot het hoog noodige. Het „tekort” moet niet minder dan drie millioen Turksche ponden z|jn. De opbrengst van de nieuwe belastin gen zal dienen tot vorming van een oor- logsfon Is. Meende men eerst daardoor de Christenen te ontstemmen, nu denkt men daaraan zelfs niet meer; de Mohamme- daansche godsdienst wordt n.i. bedreigd, de Christenen schijnen voornemens de Muzelmannen aan te vallen. „Li-Hung-Chang gestraft! - Li benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken stond in Engelsche bladen als opschrift boven de jongste nieuwsberichten uit China. Een vluchtig lezer zou daaruit allicht op maken, dat het genoemde Ministerschap in China als een straf werd beschouwd. De «aak is echter anders. Li wordt bij het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, in gevolge art. 174 van het Algemeen Politie- Reglement dezer gemeente, de Sciioorsteenefl en Stookplaatsen vóór 8 November a. s. moeten gereinigd zijn. Na dien datum zal de SCHOUW daarover gehouden worden vanwege de Politie. Schoonhoven, den 31. Ootober 1896. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 8-maal plaatsing opgegeveu, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. lykiuk iaam is voor Burg, en moeten hooren. in overleg met den architect iet goed, dan moet die maar weg. r. Valk geeft te kennen dat de i zeggen wat zy denken dat gemeente en Burg, en Weth. Vermejj zegt, dat teeren van 'w.' weinig op de wegen de wegen op werken vullen en daarna sand of grint opbrengen. De heer P. Group is het geheel eens met den heer Valk. Reads yroeger is daar menig maal op geweten en te bejammeren is het, dat de wegen soo slecht zyn. Nu nog o. a. het Doelenplein: thans is daar een zinkpu^e ge maakt, waarvoor is onbegrypelyk. Steeds heb ik stryd gehad over do manier van werken. De voorzitter hoort al die klachten, maar segt dat de architect ook klaagt, dat er te weinig grint gegeven wordt. De heer J.P. Niekerk meent, dat allen gelijk hebben, maar welk middel is er tot verbetering in al die toestanden 1 De heer A. Vermejj heeft gisteren en heden ook gezien, dat met de kleine steenen in de Lopikerstraat verkeerd gehandeld wordt. De voorzitter geeft te kennen, dat Burg. Weth. het zoo hebben belast De aanmerking omtrent de waterwerken. De voorzitter acht, dat de voorgestelde ver- hoogiog niet noodig is, daar van het saldo van den dienst 1895 voor waterwerken ia overge- achreven. Welhoht wordt later ook geld gerraagd voor nieuwe sluisdeuren aan de stadhuisbrug. De heer J. W. Valk zal niet spreken over het geld, wel over de wyze van werken. Het is compromitteerend voor het Dagelyksch Be stuur en voor den raad; het invoegen van de kaaimuren geschiedt met kalk inplaats van portland-oement; den onderkant laat men zitten en de rollaag eveneens, hoewel die soms er los opzit. Waarom wordt met dit werk deze tyd afgewaoht, in den zomer met laag water was daar goed gelegenheid voor. Het onder houd van de sluisdeuren is ellendig; in geen jaren is daar voldoende de hand aan gehouden, misschien de bovenkant wat geteerd, maar de onderkant laat veel te wenschen over, en dat koet de gemeente geld. De heer J. P. Niekerk is het met den heer Valk eens, wat de kaaimuren betreft, maar wat de sluisdeuren aangaat. Gepasseerd in Ootober zjjn de deuren door den scheep maker nog nagezien, geteerd enz. De heer A. J. Óverdykink zegt, dat het onaangenaam is voor Burg, en Weth. al die aanmerkingen te moeten hooren. Zy kunnen niet anders dan --- -- werken. Is die nif De heer J. W. raadsleden mogen goed is voor de moeten uit voeren. De heer A. V sluisdeuren in Ootober eene dwaasheid is. De voorzitter meent, als de leden van Fa bricage dan zooveel zien wat niet goed is, dan worden zy verzocht Burg, en Weth. meer voor te liohien. Het voorstel tot verhooging van den post „waterwerken" in omvraag gebracht wordt ver worpen met 9 tegen 1 stem, die van den heer A. v. Lom wel. Aanmerking omtrent de bergplaats voor de brandspuiten. De voorzitter zegt, dat de huur nog niet om is, en wat het materieel betreft, dat zulks nu goed in orde is. De heer J. G. Doesburg acht de bergplaatsen geheel ongeschikt, voord in het kerkgebouw en onder het Raadhuis. De heer J. W. Valk acht een huur van f 100 voor de bergplaats in het kerkgebouw veel te veel; daarvoor kan men een goede gelegenheid bouwen, of huren een ander boter gebouw. Bovendien is het in bet kerkgebouw door asch zeer nadeelig vooral voor de slangen, terwyl het onder het raadhuis zoo bekrompen is, dat men zich niet kan bewegen. De spuiten dienen vry te staan en geheel klaar. De heer C. v. Willenswaard CLz. acht het kerkgebouw zeer goed en nog nimmer heeft hy van asch gehoord, en in den Doelen is het gebouw ook goed. De beer P. Group acht het kerkgebouw uit muntend, vooral voor de berging van ladders en slangen; daar ia veel ruimte voor noodig. Uitweg bevragen bij M DER KWAST Deze Courant wordt dea Woensdags- en des Zaterdags- morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. besteden goedkooper, eu regentessen niet niet, zooals men vorplii De heeren A. J. Oven verlaten de vergadering. Het voorstel tot goedkfr: in omvraag gebracht wordt algemeone stemmen. De voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, een boom, staande op den exercitiewal by den tuin van den heer A. W. Lazonder, te rooien, aangezien die boom ingewaterd is en by storm gevaar kan teweegbrengen, watrop ook reeds de heer A. W. Lazonder heeft gewezen. Ook zyn er nog enkele doode boomen, die gerooid moeten worden. Het voorstel wordt zonder stemming goed gekeurd. Niets meer aan de orde zjjnde, sluit de voorzitter de vergadering. De aanmerking omtrent de subsidie voor het Burgerljjk Armbestuur. De voorzitter wil zooveel mogeljjk mede werken om de bedoelingen te verminderen. De heer J. G. Doesburg zegt, in de minder heid te zyn, wat betreft het niet bedeelen van kerkelyke armen. De heer J. W. Valk is tegen kerkelyke armen; alleen de buitengewone ge vallen, zooals nu o. a. bestaan, om te zorgen voor de kinderen, die achtergelaten zyn door een vrouw, die in een rjjks- werkinrichting is, maken f 3200 noodig. Toch is het te bejammeren, dat voor zulke kinderen, die reeda halve weezen zyn, in het weeshuis alhier geen plaats is. De heer P. Greup zegt, dat het Burgerljjk Armbestuur eerder een pluimpje verdient voor de zuinige administratie, in tegenstelling van vroeger. De heer J.W.Valk geeft te kennen, dat het batig saldo is verkregen door terugvordering van onderstandgelden. De heer J. G. Doesburg beweert, dat het voor het Burgerljjk Armbestuur altyd zeer moeieljjk is om onderstand te weigeren aan hen, die er om vragen. De heer J. W. Valk: moeieljjk is het, maar de wet zegt het. Het Burgerlyk Armbestuur is politie, elk kerkgenootschap moet voor zyn eigen armen zorgen en die onderhoudendaar zyn de kerkelyke collecten voor. De voorzitterde Israëlitische gemeente alhier kan nog geen twee armen onderhouden; zelfs moet daarvoor worden toegestaan, dat in de gemeente collecten worden gehouden. De heer N. Kooiman is steeds geweest voor uitbreiding van opname van kinderen in het weeshuis, zelfs ook voor halve weezen, indien er maar middelen zyn; doch zoolang er geen gelden zyn, kan hjj niet mede gaan. De voorzitter brengt de subsidie van f 8200 voor het Burgerljjk Armbestuur in omvraag, die goedgekeurd wordt met algemeene stemmen. De beer P. Greup bespreekt den Grooten Toren, die noodig herstellingen behoeft, zoowel van binnen als van buiten. Voor ieder is het zichtbaar, dat stukken steen aan de omloopen los zitten, terwyl van binnen trappen en deuren los zjjn. Vroeger was op de begrooting uit sluitend voor den toren f 100 uitgetrokken, en nadst eenige jaren geleden zeer kostbare her stellingen aan de torens zjjn geschied, is bepaald dat jaarlyks een opzetteljjke nauwkeurige in spectie van de torens zal plaats hebben. Dit scbynt nu niet te hebben plaats gehad, ten micste vooreen ieder is bet hoogst gevaarlijke van het los zitten der steenen te zien. Vervolgens zegt spreker, dat volgens de memorie van toelichting de vergoeding vqot kleeding aan de agenten met f 50 verhoog iseene verhooging van f 25 voor elk acht hjj wel wat te veel. De heeren A. v. Lomwel, J. W. Valk en N. Kooiman achten de voorgestelde verhooging, door Burg, en Weth., gedaan gewenscht, doch de heer N. Kooiman acht 25 gulden verhooging voor kleeding ook wel wat te voel en stelt voor dit te bepalen op f 10, doch de jaarwedde te verhoogen met f 25. De voorzitter geeft te kennen, dat de agenten reeds meermalen om verhooging van wedde ge vraagd hebben en dat nu in den vorm van meer kleeding-geid door Burg, en Weth. daaraan voldaan is. Het voorstel van den heer N. Kooiman in omvraag gebracht wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer P. Greup stelt voor, Burg, en Weth. uit te noodigen den grooten Toren speciaal te doen opnemen. De voorzitter zal aan het verzoek voldoen. De voorzitter brengt de begrooting in ont vangsten en in uitgaven op f 105.664,26 in om vraag, die goedgekeurd wordt met 9 tegen 1 stem. Tegen de heer A. v. Lomwel. De voorzitter stelt aan de orde de voorstellen van Burgm. en Weth., luidende: 1*. Aangezien het te voorzien is, dat niet tjjdig genoeg de gemeente eigenares zal zyn van het geheele veer over de Lek, om den dienst van het veer vóór 1 Januari a. s. te regelen, zoo wordt voorgesteld: a. Aanvrage te doen tot bestendiging van het bestaand tarief. b. Burg, en Weth. een voorstel te doen, in den dienst van het i moet worden voorzien. Tot toelichting zegt i tegenwoordigen pachter een jaar de pacht wil verlenj niet anders dan eene verf Het voorstel van Burg, en Weth. in omvraag gebracht wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 2°. Daar de straatmest niet meer te verkoo- pon is, in weerwil van do verschillende aan biedingen tegen den vastgestelden prjjs, zoo wordt voorgesteld een laatste poging te doen, door in de Zeeuwsche bladen en andere het vuil te koop aan te bieden voor 15 cents per kub. Meter aan de belt. De heer P. Greup bespreekt het meermalen geopperde denkbeeld om den Groenen Singel door te graven, waardoor men van uit den Berg- Ambaohtschen polder gelegenheid heeft om by de asbelt te komen. De beer J. W. Valk wenscht het oude vuil tot aanplemping to gebruiken, daar de toestand naar en op de bolt niet langer zoo kan bljjven, vooral ook moet de weg langs de kolenloods igevuld worden, hoewel deze toch bedorven daar de steenen muur te laag is Jet voorstel van Burg, en Weth. in omvraag [ebraoht wordt goedgekeurd met algemeene len. Daar het opgevraagd gedeelte van het oud-arohief op aanvrage van den Minister van Binnenlandsche Zaken alleen onder berusting der gemeente mag bljjken, wanneer de bewaar plaats en het toezicht op het archief voldoende is, soo wordt voor het laatste voorgesteld een archivaris te benoemen, daar de bewaarplaats uitmuntend is. Tot benoeming overraande wordt mei alge meene stemmen tot archivaris benoemd de heer H, G. Geelhoed. hooge eerbew^B, dat hU, als wjj reeds meldden, ontvingtevens nominaal gestraft „zich verstout heeft het terrein van het vernielde Zomerpaleis te betreden bij een bezoek aan de Keizerin-Weduwe.” Een bezoek aan de Keizerin Weduwe (Li’s beschermster) wordt bü de gespannen verhouding tusschen den Keizer en züne stiefmoeder ongepast geacht. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 23 Oct. 1896, nam. 2 uur. (Vervolg en Blot van No. 1726.) Omtrent de verhooging van den post voor stra ten en pleinen zegt de voorzitter zich daarmee niet te kunnen vereenigen. Voor onderhoud is vol doende geraamd eu voor buitengewone verbete ring is de voorgestelde verhooging te gering. De heer J. G. Doesburg, voorzitter der Com missie van Financiën, acht, dat de veie bestaande reparation een hoogere raming noodzakeljjk maken. De heer A. v. Lomwel zegt: als alleen de noodige reparatiën nog maar gedaan werden I Die niet noodig zyn, zooala nu in de Lopiker straat, behoeven niet. Er is veel te doen en daarom is hy voor verhooging van den post. De heer Valk erkent ook: er is veel te doen en om te voorkomen, dat men kan zeggen, er is geen geld meer op dien post, wordt ver- hooging noodig geacht. De heer C. v. Willens waard CLz. is tegen verhooging, want er worden toch zooveel goede keien weggeworpen. Het voorstal van de Commissie tot verhooging van den post in omvraag gebracht wordt ver worpen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren J. G. Doesburg, J. W. Valk, A. v. Lomwel en A. Vermey. De aanmerking omtrent de wegen en voetpaden. De heer J. 4°. Om de eigenaars van de woningen aan de Albrecht Bejjlinggraoht tot wederopzegging te vergunnen uitgangen op gemeentegrond van uit aehter hunne wnningen te hebben en water- uitloozingen te mogen maken door den gemeente grond, tegen eene jaarlgksohe recognitie van 25 cents voor eiken uitgang en voor elk riool. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt goed gekeurd met algemeen» atemmen. De voorzitter brengt in behandeling het rapport der Commissie van Financiën op de rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1895 en de begrooting voor 1897, het rapport luidt: dat het ondersoek van de rekening en de .begrooting tot geen aan- of opmerkingen aan leiding heeft gegeven en goed te keuren U. de rekening over 1895, in ontvangsten f4358,83, in uitgaven f 4001,50’, batig saldo f857,82'. 2 de begrooting in ontvangsten en uitgaven op f4188,82 De heer J. W. Valk merkt op, dat het voor deel in 1895 is verkregen door teruggegeven onderstandsgelden. Het voorstel der commissie in omvraag gebracht wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer J. G. Doesburg, lid van het Burgerlyk Armbestuur, heeft de zaal tjjdecs de stemming verlaten. De heer P. Greup De voorzitter stelt der Commissie van Financiën over 1895 en de begrooting 1. Schuttery. Het rapport luidt: dat het onderzoek van de rekening en de be grooting tot geen aan- of opmerkingen aanleiding heeft gegeven en goed te keuren, 1°. de reke- njng over 1895 in ontvangsten f 248,82, in uitgaven f 206,64s, batig saldo f 42,27\ 2 de begrooting in ontvangsten en uitgaven op f289,62'. Het voorstel der commissie wordt goedge keurd met algemeene stemmen. De voorzitter stelt aan de orde het rapport der Commissie van Financiën op de begrooting over 1897 van het Gereformeerde weeshuis. Het rapport luidt: a. dat reeds het vorige jaar er op gewezen is, dat de wyze van voeding der weezen geheel is buiten den aard der stichting en op den duur nimmer in het finanoiëei belang der stichting kan zjjn. b. dat het wenscheljjk is, dat het Gerefor meerde weeshuis meer toegankelijk wordt ge maakt, ook voor halve weezen, daar de behoefte tot verzorging dier kinderen in deze gemeente zeer groot is eu voor de toekomst bezorgd heid wekt. c. goed te keuren de begrooting in ont vangsten en uitgaven op f 2599,20. De heer J. W. Valk, lid der commissie, zegt, dat het weeshuis geen bestedelmgshuis is, en hoewel thans de vader en moeder uitmuntend zyn en zy de kinderen zeer goed behandelen, toch de wyze van voeding ontaardt in een bestedelingshuis. Bovendien is het te betreuren, dat voor zulk een groot gebouw geen uitbrei ding kan gegeven worden tot de kinderen, die daarin opgonomen kunnen worden en wel voor halve weezen. De heer 0. v. Willenswaard CLz. geeft als regent te kennen, dat alleen de voeding aan vader en moeder wordt uiibesteed en dat by onderzoek gebleken ia dat eene andere wyze van voeding, eu wel in eigen beheer, nadeelig is voor de financiën. De heer J. W. Valk meent, dat al is uit- l—a-j-_ ji men als regenten mag doen, aangezion men 'tlicht is, alles kan nagaan. rdykink en J. G. Doesburg teuring der begrooting ;rdt aangenomen met op te dragen den raad hoe en op welke wyze veer tegen 1 Januari a. s. ft de voorzitter, dat aan den «r is gevraagd of hjj voor tigen, doch hy wenscht rlenging van 3 jaren. “*1 Weth. in omvraag :ens de aan- e verplaatsing zaak naar B 65, is het door my be- iderhouden zijstraat, VIT en dagelyks te

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1