Toeflewaagen&ZoDflii, IDA, Markt, naast „De Waag”, an BOSKOOP, Voorkade, temen gelden i deposito: L dag opvragens i 2 inger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen ierpand in fondsen; 100 M kilo’s Hooi, partij BRANDHOUT, 20 KIPPEN, 3NDEN met KAR, een HANDKAR, ?e LAMPEN, GLAS AARDE- tlK enz. Ook genegen de geheele zaak te doen. Te bevragen bij JAKOB BOS [oog-Blokland. ÖneÖmïStaSï kGGEBNETTEN, op vierkanten lap ge- 1, met nauwe mazen, van Hollandsch jgespin hennipgaren. N°. 1728. 1896. Woensdag 4 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Sint Nicolaas. f Officiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. ONZE ZEEMACHT. G. SOOS, Markt, Gouda. M. VERHEIJ, C. FIJN VAN DRAAT, Banketbakker, iCHOONHOVEN. SCHOONHOVEHSCHE C0ÜRMT onder 80 buitenland. Tarieven op van G, Hui. S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. en men moet J hij niet. Doch men wij het den en N. van G. C. Bag- Bor, oud 82 De, volgensde Hamburger Nachrichten”, door Von Bismarck gedane onthullingen omtrent eene geheime overeenkomst van 1890 tusschen Duitschland en Rusland, hebben al veel pennen in beweging ge bracht en velen het hoofd by elkaar doen steken. En toch is het rechte van de zaak nog niet bekend. Von Bismarck’s secretaris, Dr. Chiysander, legde o. a. in een schrijven aan den Duitschen Rijks kanselier Von Hohenlohe, de verklaring af, dat zyn meester vreemd is aan het bericht in de «Hamburger Nachrichten”. Van Von Bismarck’s zoon, Graaf Herbert, die ook beschuldigd wordt in de zaak te zijn betrokken, zal dezer dagen ook wel eene dergelyke verklaring komen. De „Kölnische Zeitung” echter neemt bovenstaande onschuldig-verklaring maar niet zoo zonder slag of stoot aan. Integen deel, zij acht het zelfs zéér waarschijnlijk, der Stori i. van Je, d. van -- etrouwd: J. Twigt, 20 j. J. 24 i. verleden: A. Bruin, oud 4 w. Minister aldus aangeduid: a. het hand haven onzer neutraliteit; b het zoolang mogelijk openhouden der communicatie over zee tusschen het buitenland, en het daarna bemoeilijken van een blokkade onzer kust; c. het zooveel mogelyk steunen van de landmacht bij het Verdedigen van de kust tegen een landing, het samen werken* met de landmacht tot het verdedigen van de toegangen uit zee naar de vesting Holland,zoomede van de toegangen te water over onze rivieren, plassen en inundation. De eigenaardige ligging van ons land stelt aan de verdediging bijzondere eischen, waarbij de Marine een belangrijke rol te vervullen heeftaan twee kanten door de zee bespoeld, biedt het over een uitgestrekt kustgebied den vijand de gelegenheid, troepen aan wal te zetten. De geschiedenis leert ook, dat zulks een groot gevaar is; inzonderheid de zee-oorlogen met Engeland vorderden de inspanning van al onze krach ten om een landing te beletten. Op het eind der vorige eeuw, toen onze zeemacht geheel in het ongereede was geraakt, kon eén landing, in dit geval van Engelschen en Russen, niet worden verhinderd. Ook de omstandigheid, dat wij wonen aan de mondingen van twee groote rivieren, is voor de verdediging een moeilijkheid de deuren, door de natuur gevormd, moeten gesloten gehouden worden. Eindelijk heb ben we nog te rekenen met de belangen van den handel, die onmiddelljjk in de hoogste mate zouden bedreigd worden, indien het een vyandelijke scheepsmacht gelukken mocht, de kust te blokkeeren, den toegang tot onze havens en dus ook haar uitgangen te versperren. 9 Dat is het eenige niet. Bevaren onze handelsschepen alle zeeén, daaruit volgt ook dat, zoodra zeemogendheden ergens strijd voeren, onze belangen er bij betrok ken zijn en wij gereed moeten staan die te verdedigen, al ware het slechts om te zorgen dat onze zeevarenden, zoo zij zich houden aan de verplichtingen der neutraliteit, geen last ondervinden. Eindelijk hebben we de bewaking van een uitgestrékt en verwijderd koloniaal bezit voor onze rekening. Vooreerst, om strijd te voeren tegen een inlandschen vijand, wiens overmoed gewis zeer zou versterkt worden indien hij wist dat wij op zee machteloos zijnten tweede ook, om een mogelyken aanval oener vreemde mogendheid af te weren in geval wij met haar in oorlog geraakten. Men ziet alzoo, wanneer éénig land behoefte heeft aan een flinke Marine, - dan is het voorzeker Nederland. Dat is steeds erkend, alleen, het is daarbij ge bleven, en langzamerhand komt er over ons een gevoel, als zou die eisch zijn ver vulling nooit bereiken kunnen. Tegen het veldwinnen dier ontmoedi gende gedachte behoort te worden gewaakt. De ondergang van ons Vaderland zou een aan vang nemen, zoodra het idéé van onze machteloosheid ter zee tot een axioma werd verheven. Tot dusver heeft men zich vastgehouden aan de gedachte, dat schepen, voor de ver dediging van het Rijk in Europa bestemd, ook zeer goed in Indié dienst kunnen doen vandaar dat de Nederlandsche en de Indische marine nooit behoorlijk zijn gescheiden. De tegenwoordige Regeering wendt een poging aan, om met dit stelsel te breken. Voor Indië heeft men vaartuigen van geheel andere inrichting en constructie noodig, dan hetzij voor de kustverdediging, hetzij voor de handhaving onzer rechten in de open zee; met een schip, dat het midden houdt tusschen de wederzijdsche eischen, zal men in beide gevallen bedrogen uitkomen. Terecht wil dus de Minister van Marine onze scheepsmacht splitsen in drie deelen, geheel onafhankelijk van elkander: één voor Indié, één voor het buitenland en de West, één voor Nederland. Hij stelt vervolgens vast, hoeveel en welke soort schepen we voor elk dier drie doel einden noodig hebben en geeft op, wat aangebouwd moet worden ter aanvulling van het bestaande en ter vervanging van het niet meer bruikbare materiaal. Een opsomming van het een en ander, zooals wij vinden in de Staatsbegrooting, zullen we hier achterwege laten, als zijnde voor den gewonen lezer van ondergeschikt belang. Waar het voornamelijk op aankomt, dat is de flnanciëele zijde der quaestie. Ieder begrijpt, dat er een aanzienlijk offer geéischt zal moeten worden, om de vloot, eenmaal van onze Republiek de krachtigste steun, uit haar staat van diep verval te redden. Laten wij dan maar in ééns zeggen, dat op dit oogenblik de Minister rekent nog ruim 58^ millioen noodig te hebben daarvan is op het budget voor 1897 f 3.328.000 gebracht om de drie op onze werven in aanbouw zijnde pantserschepen, Holland, Zeeland en Friesland, te voltooien en nog drie van dezelfde soort op stapel te zetten; daarmede zullen we dan het derde gedeelte van de benoodigde vloot in gereedheid hebben. De voltooiing van het geheel wordt op 18 jaren berekend. Zietdaar de toestand - erkennen, schitterend Jis i vooral ook daarom refcer Minister tot een verdienste, ronduit gezegd te hebben waar het op staat Zullen de Staten Generaal op het groote plan ingaan, er is wel eenige grond voor - bedenkingen. Een schaduwzijde van den constituti- oneelen regeeringsvorm is altijd, dat in grijpende hervormingen, zooals wij deze stellig wel mogen noemen, gewoonrlyk niet door één man kunnen worden tot stand gebracht; pas is hy aan de uit voering begonnen, of een en ander neemt zijn taak over, en dan komen weer nieuwe inzichten in het spel. Wie zegt dat de eventueele opvolger vio den heer Van der Wyck bereid zal zijn, op denzelfden grondslag voort te bouwen, gesteld d»t nu de Kamers, door de aangevraagde posten goed te keuren, zich in beginsel vóór het plan verklaren? Haar votum kan toch niet bindend zijn voor de toekomst; zelfs ai werd voldaan aan den meermalen uit gesproken wènsch, de vloot-organisatie vast stellen bij (Ie wet, dan zou er wel eenige meerdere zekerheid zijn ver kregen, maar toch zouden een nieuwe Regeering en een nieuwe volksvertegen woordiging de bevoegdheid niet missen, die wet wederom te wijzigen. Dit bezwaar is evenwel nietweg te nemen. Van meer beteekenis achten wy den langen duur van het tijdsverloop van dertien jaren. Al dien tfld zullen we dus gebrekkig gewapend zijn, terwijl bovendien het gevaar dreigt, dat hetgeen thans wordt gemaakt alsdan verouderd zal zyn. Elke nieuwe zee-oorlog opent nieuwe gezichtspunten; de strijd, verleden jaar gevoerd tusschen China en Japan, heeft alweer wijziging gebracht in de meeningen, door de ervaringen toen aan beide zijden opgedaan. -- TW-r Ook daarom is her gefa&rfyltT zich voor de toekomst te zeer te binden. De latere aanvulling van het materiaal, de keuze der verschillende schepen-typen, moet aan den wetgever der latere jaren worden o ver gelaten. In verband hiermede zou het wellicht aanbeveling verdienen, den aanbouw van het direct noodige wat te verhaasten, vooral met het oog op de behoeften van Oost en West. Op de gewone uitgaven kan moeielyk meer worden uitgetrokken; de draagkracht der natie heeft haar grenzen. Maar er zou, voor eenige schepen meer, geleend kunnen worden. Aanbouw binnenslands achten wy om meer dan één reden gewenscht. De Regee ring zou kunnen nagaan, welk bedrag in het eerstvolgend jaar op Nederlandsche werven kan worden verwerkt, en daarnaar haar eerste aanvraag om geld regelen, rekening houdende met hetgeen het drin gendst noodig is. Zoo van jaar tot jaar voort- gaande, bereiken wij waarschijnlijk vroeger het groote doel, en kan ook elke vordering in den scheepsbouw ter versterking van ons defensief vermogen, benuttigd worden om de schepen, die later worden ontworpen, in overeenstemming te doen zyn met nieuwe eischen. Te lang is geklaagd, zonder vrucht; er moet thans gehandeld worden. Het overleg met de Staten-Generaal zal, zoo wij hopen, tengevolge hebben dat eindelijk de zaak eens krachtig wordt aangepakt. Onze achterlijke toestand op maritiem gebied is niet slechts een schande voor ons land, maar kan ons op een oogenblik l blootstellen aan de grootste gevaren. Kunnen wy daaraan niet het hoofd bieden, dan zouden we veel meer moeten opofferen dan zelfs het hooge bedrag, dat de Minister voor de verwezenlijking zijner denkbeelden noodig acht. We zouden dan een zuinig heid hebben betracht, waarbij de wijsheid de rol van bedrogene vervulde. Moge er dus, uit de aanstaande be- grootings discussion, iets goeds geboren worden, minstens de intrede van een tijdperk van herleving onzer weerkracht ter zee! Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. dat gqnoemdê onthullingen door Von Bis marck gedaan zjjn, maar zij geeft tevens geheel de schuld aan de redactie der „Ham burger Nachrichten", welke door haar worden voorgesteld als lieden, die hem in zekeren zin en mogelyk wel tegen zyn wensch uitpersen. Ook wij, zoo gaat het Keulsche blad voort, hebben in den loop der tijden menig Bismarck artikel ont- i vangen, doch - geweigerd, als zijnde niet in het belang van den schryver, noch in dat van het vaderland. En meermalen is het toen gebeurd, dat het geweigerde een week later in de „Nachrichten” was op genomen, wier plicht ook was geweest, het niet te plaatsen. Het was een kort aangehoudene onder onze persoonlijke kennissen, ook, als Bis marck een vriend der eenzaamheid, maar daardoor groot kenner van zichzelven, die ons dezer dagen schreef: „Ik schrijf tal- looze brieven, die ik nimmer verstuur: het schryven om verontwaardiging of slecht humeur te luchten, en het ver scheuren of niet versturen om niet de poppen aan het dansen te krygen. Deze wyze van doen is volgens een recept van Sainte Beuve, waarbij ik my wel bevind.” Och! deed Von Bismarck slechts eveneens, de pen slechts gebruikend tot hot tfldelijk luchten van zijn gemoed en, wanneer het dan niet voor de „gedenkschriften” kon wezen-toch maar liever voor desnipper- mand dan voor de „Hamburger Nach richten I” OoHtrnryk en Italië, leden van den Drie bond, hebben de zaak heel kalmpjes op genomen. „Het Duitsch Russisch onzijdig heids verdrag,” zoo schrijft een Italiaansch blad, „is aan dé Italiaansche Regeering be kend en volstrekt niet in strijd geweest met den zuiver defensieven Driebond. De drukte, welke men van deze „onthul ling” maakt, is dus wel wat overbodig." En Wilhelm' moet tot Keizer Frans Jozef een eigenhandig schrijven gericht hebben, waarin de genoemde „onzijdig heids overeenkomst” tusschen Rusland en Duitschland, nauwkeurig moet zijn uit eengezet. Over IluslAiid sprekende, denken we natuurlijk onwillekeurig aau den bestuur der van dit groote Rijk, n. 1. den Czar. Donderdag j. 1. ’s morgens te tien uur is het Keizerlijk Russisch paar uit Darm stadt vertrokken, na heerlijk uitgerust te zfln van de vermoeienissen van den laatsten tijd. „Het „tyrannen-paleis,” zoo schroefde Czar schertsend aan een zyner bloedver wanten, „wasonseen aangenaam rustoord." Medegebracht van zyne Europeesche reis heeft Z. M. een ontwerp tot het houden eener Europeesche conferentie over de Oostersche aangelegenheden, waarover hij met zijne Ministers wil beraadslagen. Volgens een Engelsch blad heerscht te Constantinopel (Turkije) groote ongerust heid in diplomatieke kringen. Men is weer op het denkbeeld teruggekomen, om den Sultan af te zetten, als het eenige middel om een aanstaanden Christenmoord te voor komen. De gezanten der groote Mogend heden hebben aan hunne Regeeringen eene dringende waarschuwing gestuurd en raad geving gevraagd. Ach, hoe dikwyls reeds was de nood op het hoogst en nog schijnt redding niet nab|j. Het blijft alles bij het oude. In Engeland is intusschon iets voorge vallen, wat door de Britsche pers krachtig wordt veroordeeld. Toen n.l. verleden week in het „Imperial Institute” te Londen, de heer David Draper, secretaris en pen ningmeester van het „Zuid Afrikaansch Geologisch Genootschap”, eene lezing hield, werd hij door z|jn auditorium uitgejouwd als Boeren vriend”. Men had n 1. in hem herkend denzelfden heer Draper, die te Krügersdorp aan de zijde der Boeren streed en, zooals men het noemde, op z|jn eigen landlieden schoot. Da heer Draper ont kende deze beschuldiging, maar wilde wei weten, dat hjj behoorde tot de „rustbe waarders” te Johannesburg, na Jameson’s inval. Hij werd bij zfln optreden bagroet met dekreten: „Verrader!” „Boer!” enz, terwijl slechts met moeite de orde kon gehandhaafd worden. Ja, bij het heengaan kwam het zelfs tot een gevecht tusschen voor- en tegenstanders van Draper. Hieraan werd echter spoedig oen einde gemaakt, doch velen keerden huiswaarts onder hok uiten van kreten ter eere van Jameson. Zooals hierboven werd medegedeeld, keurt de pers het gedrag der Britsche onderdanen sterk af, ja eigenlijk begrijpt zy niet goed waaruit Draper’s misdrijf bestaat. Dr. Jameson ondergaat op ’t oogenblik straf voor hetgeen hij ten voordooie van z|jn „eigen” land wilde uithalen en 3e heer Draper wordt uitgejouwd en uitge scholden voor al wat leeljjk is, omdat,hy datgene, wat Dr. Jameson misdreef, (ook volgens de Engelschen) trachtte te beletten. „Dat z|jn nu de fatsoenlijkeEngelschen!” zoo besluit een Londensche correspondent. Dr. Jameson zit gevangen, voor wat hij in de Transvaal misdeed en de man, die hem opmerkzaam hééft gemaakt op het kwade van zijne handelwijze en hem dat heeft trachten te beletten, wordt op deze wyze ontvangen. Een paar staaltjes ten slotte nog van de brutaliteit, waarmede de Jingo’s den heer Draper te lyf gingen, ’t Moet gezegd worden, dat hy soms flink tegen hen bleek opgewassen. „In welke betrekking staat gü tot de Boeren?” werd er geroepen. „Heeren,” antwoordde Draper, „het gedrag der Boeren is vrij wat beter dan het uwe.” Dat was echter olie in het vuur. „We hebben dien schurk al lang genoeg aan gehoord!” riep er een, en toen gesproken werd van een diepte van 3000 voeten, tot welke de boringen gebracht waren, schreeuwde een ander: „ik wou dat jy zoo diep in den grond zat!” Ten laatste besloot het bestuur van het Institute een cordon van bedienden om de tribune te plaatsen en aldus den spreker te be schermen. De Montenegrpneche familie is Vrijdag jl. wéér naar Brindisi vertrokken, na Dinsdag te Rome (Italië) nog eene groote wapen schouwing te hebben bijgewoond over 16.000 man. Vorst Nicolaas was verrukt over het vlug en keurig manoeuvreeren. Het jonggehuwde paartje vertrok Woens dag naar Florence, en de Koning met H. M. en nog eenige gasten gingen naar Monza. De dames van Venetiö hebben Je bruid van den Italiaanschen Kroonprins een zeer fraaie en kostbare parasol geschonken. Die parasol bestaat uit één stuk oude Venetiaansche kant, zóó gevouwen, dat er niets van verknipt behoefde te worden, en gevoerd met witte zijde. Om het handvatsel, van licht schildpad, slingert zich een slang van diamanten en de knop is een Koningskroon, van goud, diamanten, saffieren on robijnen. Onder aan het handvatsel is een gouden strik, op welks,slippen, in kleine diamanten het öpschrlft staat. „Le signore Veneziane, 1896’* (le dames van Venetië, 1896). De parasol wordt geborgen in een kistje van olyvenhout met zilveren beslag. -Koning Carol van Rumanlft en de Ko ningin hebben Woensdag plechtig de havenwerken van Constanza (Kustendje) ingewijd. Aan den maaltijd daarna hield de Koning eene toespraak, waarin hjj er op wees, hoe de haven vooral van gewicht zou wezen voor den handel met het Westen en het verkeer met Indië en Australië. Op Père Lachaise te Parijs (Frankrijk) had de begrafenis plaits van wijlen Challemel-Lacour. De militaire honneurs werden bewezen door een compagnie in fanterie. Alle Ministers waren aanwezig. De President der Republiek was vertegen woordigd door generaal Tournier. Rede voeringen werden uitgesproken door Loubet, Hanotaux, Mézières en Georges Perrot. Challemel-Lacour heeft zijn bibliotheek vermaakt aan den directeur van de „Ecole normale”, om die te verdoelen onder de leerlingen die in dit jaar de school ver laten. Hy vermaakte bovendien 4000 frs. aan de ondersteuningskas voor de oud- leerlingen. De Amerlkaanacbe Presidents verkie- zings-campagne mag nu in hoofdzaak als afgeloopen beschouwd worden. Algemeen is men van gevoelen, dat Mc. Kinley, de goud-candidaat der Republikeinenzal gekozen worden. Werd eer verleden week Zaterdag een groote scheeps demonstratie gehouden op de Hudson-rivier voor New-York, ter eere van Mc. Kinley, gepasseerden Zaterdag heeft weder eene monster-manifestatie plaats gehad te New-Yorkwaaraan 160.000 personen hebben deelgenomen. Men is, in de gespannen verwachting van de naderende Presldents-verkiézing, te Chicago op het denkbeeld gekomen, een schijnverkiezing door briefkaarten te houden, en de uitslag daarvan was, dat uit twaalf staten 239.676 -stemmen voor Mc. Kinley en 165.000 voor Bryan in kwamen. Nog een belangrijk verschijnsel uit de Amerikaansche Presidents-verkiezings campagne verdient aanteekening, namelijk de buitengewoon geestdriftige ontvangst, te Chicago aan den zilver-candidaat Bryan bereid. Hy ondernam de reis om met in spanning van alle krachten de werklieden aldaar voor zijne depkbeelden te winnen en had groot succès. De New Yorksche effectenbeurs werd er gedrukt van. Boeken, gedrukt In het klooster „Oen Hem” bij Schoonhoven, met een uitstapje op 't gebied der M. E. godsdienstige literatuur. (Vervolg tan No. 1725.) Waar we ditmaal sollen stilstaan bg de tweede klasje van de „Levens van Jeins”, vestigen we allereerst de aandacht op twee geschriften, die ofschoon evenals de,,, geheele soort, welke jre thans beschouwen willen, niet enkel uit de vier Evangeliën, maar ook nit de ajiocrypheboeken des N. T. en de traditie agn geput, doch overigens én door vorm èa door inhoud zeer van hen agn onderscheiden, aan- geaien se in versen agn geschreven en vrij aün van mystieke beetanddeeien. rrya der AdvertentiênVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, in gevolge art. 174 van het Algemeen Politie- Reglement dezer gemeente, de ScMmimi en Stookplaatsen vóór 8 November a. s. moeten gereinigd zyn. Na dien datum zal de SCHOUW daarover gehouden worden vanwege de Politie. Schoonhoven, den 3. November 1896. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr A. D. H. KOLFF. Elk jaar schijnt een verrassing te moeten brengen. Verleden jaar werd ons verteld, dat de geweren van onze soldaten niet meer deugden en dat er dus nieuwe moesten komen, ditmaal is het de Mi nister van Marine, die zijn voorraad sche pen en schuiten is gaan nazien en tot de conclusie is gekomen, dat het een min zoodje is. Voor de geweren hebben we de gelden zoowat weten te krijgenwat dat andere betreft, - daar zal nog weleens over gepraat moeten worden. Want ziet u, een schip, in den tegen- woordigen tyd, is heel wat meer dan men er vroeger onder verstond. In de dagen, toen onze zeelui den bezem in de mast hadden geheschen, als een soort van uit daging, en om aan alle volkeren die den oceaan bevoeren te verkondigendat zy, de Hollandsche en Zeeuwsche pek broeken, de wijde zee van vijanden hadden gezuiverd, toen was het uitrusten van een oorlogsschip een vrij eenvoudige zaak op een onzer scheepswerven, aan het IJ of de Zaan, of de Maas werd de kiel ge legd en binnen enkele maanden stond het gevaarte daar, als ’t noodig was nog gauwer, gereed om de zilte baren te door klieven. Ja, het is gebeurd, dat in de gauwigheid eenige koopvaardijschepen by elkander geharkt en ten oorlog toegerust werden, zoodat men, eenige dagen achtereen dag en nacht doorploeterende, weldra - ’s lands vloot had verdubbeldzoo ging het in de gedenkwaardige dagen van 1639, toen de oude Tromp de Spaan sche vloot in de haven van Duins opgesloten hield, en hij eventjes een boodschap stuurde naar de heeren te Amsterdam met verzoek hem cito wat schepen te bezorgen, omdat er een buitenkansje te behalen was. En aldus geschiedde het. Voor hetgeen voorheen een heele vloot kostte, kan men nu ter nauwernood een enkel schip bouwen. Men klaagt weleens over het gemis van offervaardigheid tot het verbeteren van toestanden, die inder daad wel zorg eischen, en vergelijkt daarby wat door onze vaderen werd gedaan. Wjj gelooven dat z(j, vrijwillig of gedwongen, volstrekt niet meer betaalden voor de veiligheid des lands, dan wij nu doen; alleen, zij aanschouwden de zicht ontast bare resultaten. Wij hooren nu en dan, dat er een schip van type dit of dat ge reed komt, dat de autoriteiten zijn uit- genoodigd om er een proeftocht mede te maken, we weten dus, waar de milli- oenen voor Marine blijven. Alleen dit hebben we; tot 'dusver niet mogen verne men, dat het nu nogal kan schikken, en we alleen nog maar te zorgen hebben, dat het boeltje in goeden staat blijft. Want dit is het onveranderlyk klaaglied, het welk door al onze bewindslieden en des kundigen gezongen is sinds den eersten tjjd waarvan wjj heugenis hebben:’s lands vloot .verkeert in jammerlijken toestand, en is in de verste verte niet geschikt voor de taak, waartoe zij kan geroepen worden. Welke is die taak? De Minister van Marine zet het, in de toelichting zyner begrooting voor 1897, voor de zooveelste maal uiteen. Zij is vierledig: 1®. handhaving en bescherming van Nederland’s Souvereine rechten, ook in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen; 2®. bevordering van de be langen van den Staat, van zyn koloniën en bezittingen ip andere werelddeelen en van Nederlanders in het buitenland; 8°. handhaving van de neutraliteit in die landen ten opzichte vanjrcirlogvoerende vreemde Staten; 4°. verdflhpg van Ne derland en zjjn Dat alles is volstren|lnet nieuw, men zou het kunnen noemen het a. b. c. van de kennis onzer defensieve verplichtingen te Water. En evenmin vinden we de open baring eener pas ontdekte waarheid in de nadere omschrijving van de verdediging van ons grondgebied in Europa, door den strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 4 ’sjaars, gen daarboven tot den prolongatie- srs, volgens Amsterdamsche beurs- jrwaarden ten zich met het koopen en verkoopen l Effecten, tegen een provisie van 7. voor fondsen boven de 80 onder 80 (ook )r loten;) iriangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgsn- i middenkoers der Amsterdamsche ii»; den Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden jt het incasseeren van wissels op cn hnit-onTanS Tariftvon nn Gemeente Kedlohem. Van 1 tot 15 October. etrouwd: R. Voe, oud 81 j. i men, oud 24 j. (ran Leerdam). aan, oud 83 j. (van Eet) en P. Bo Gemeente Langerak. Van 1 tot 15 October. eboren: Willem,- s. van D. de Ruiter en W. Goedhart. Gemeente Molenaaregraaf. Van 28 September tot 2» October. eboren: Cornelia, d. van B. Korevaar e« etrouwd: V. Brandwijk en H. Tukker. Gemeente Nleuwerkerk a/d UmI. Van 9 tot 23 October. eboren: Jaoobua, a. van A. Kalkman en ie Knegt. Dederioa Geertruida, d. van G, rre en G. D. van Roogen. Hui- L. van Koog en C. Bonter. i O. H. de Heus en M. van Rgswgk. d: J. Twigt, oud 24 j. en C. Rook, J. Bont, oud 83 j. en A. Spruitt Rejjm, oud 8 tn. J. M. Gemeente Nieuwpoort Van 1 tot 15 October. eboren: Arie, s. van A. Gelderblom en A. van Herk. Janna, d. van A. Kroon ea forevaar. Pieter Johannee, n. ven M. Vooa- an. etrouwd: M. Hakkeeteegt, oud 20 j. en ran Vliet, oud 21 i. verleden: Levenloos aangegeven kind van fonteban én T. de Groot. A. Gelderblom, 4 m. Gemeente Oude water. Van 10 tot 24 October. eboren: Claaina, d. van C. Verkerk «a Lagendjjk. Pieter Jacobus en Marrerie, i. i. van A. van der Lee en Chr. M. E. Vriet- i. Cornelia Marinus, a. van A. Stolwijk Streng. etrouwd: H. J. Metser, oud 80 j. en A. Kiewiet de Jonge, oud 29 j. verleden: J. P. Loeve, oud 7 m. Cka Oohten, oud 58 j., te Lintohoten. QMRMnte TlMhovM. Van 10 tot 24 October. Qmm MngiftM. men- en uvrage gratis verkrijgbaar; rekkM geld op HYPOTHEEK. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEM HEUVEL, aldaar. egens vertrek naar elders te koop l eboden ongeveer TALTOUW, ook uitsluitend van Hol- schen hennip, zeer duurzaam. Fabrikant in Garen en Touw. rima kwaliteit 8T. NICOLAAS van öt 50 Cent per half KG. verkrijgbaar by Mr. Bakker, LEKKERKERK. P Wedorverkoopers flink rabat, roef op aanvraag franco. Hofleverancier, leeds voorhanden het algemeen be de geurige Ml, en zonder Amandelen, APPELBOLLEN, JCUZEN, LETTERBANKET enz. p fliptere flink rabat. BURGERLIJKE STAND. Vervolg van pag. 8. Gemeente Arkel. Van 1 tot 15 October. eboren: Johannee, van C.Golverdingen L Resoort. Gemeente Brandwijk. Van 15 tot 29 October. eboren: Jan, I. van J. den Dunne, etrouwd: W. Bensekom en A. Hoeflaak. L van den Berg en M. den Hartog. Gemeente Groot-Ammers. Van 1 tot 15 October. eboren: Gerrit, s. van G. Ooms en A. len. etrouwd: R.J. de Groot, oud 26 j. en an As, oud 24 j.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1