Bant a dfljosito: vast op 3 pOt 0 N°. 1720. 1896. Zaterdag 7 November. Nieuws- en Advertentieblad ioor Zuid-Holland en Utrecht ansbrug. i ►eeren zyn. WET, BINNENLAND. EEN BESTEK. BUITENLAND. Overzicht. oh, oad 75 j., weduwe oud 88j», wtduwt 8. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven Uitgever». ie bewe- .bben de Iblas. ctober. in J. v*n Houwo- E zal de brug van smber tot en met i, oud 27 jfc, (van oud 25 j. il, oud 52 j. angerak. itobter. an H. Verhoef en1 van K. van der 196. ens het Bestuur, LAZONDER. E STAND. Pag. 8). Arkel. I October. raj^K. O. den Besten mts, ekh. van 8. W. N. loonhoven. land. ictober. i W. Vloten M. va van P. de Voa en van C. A. Brand agens 2 1 Beten en Coupons. Is en bezorgt Mn. geopend: m 7 tot 8 uur. 'een kantoor. DE DIRECTIE. idriaan. October. n J. de Pater en A. SCHOOlfïïOVEKSGHE COURANT. teman, oud 28 j. (van Boot, oud 21 j. oud 20 j. [-Ambacht. t 1 November. van J. Rehorst en A. van T. de Groot en d. van C. Mak en B. d. van J. Vermaat en Cornelia, d. van P. insje, d. van R. Bakker ip en W. G. van voor de groote Republiek zal kiezen. Die Presidents verkiezing heeft niet recht streeks plaats. De kiezers van elk der 45 staten kiezen vertegenwoordigers in het „kiescollege” en die vertegenwoordi gers nu moeten beslissen, wie het Hoofd zal zijn. Het aantal leden van dit „college” is 447, en de meerderheid, die een can- didaat moet hebben om te kunnen gekozen worden, is 224. De uitslag is nog niet bekend. De Mc. Kinley demonstratie, Zaterdag te New-York gehouden, is prachtig ge slaagd en heeft duizenden en duizenden op de been gebracht. Om 10 uur zette de stoet zich in beweging en eerst tegen elven ’8 avonds werd hy ontbonden. De correspondent van de Londensche „Daily Chronicle”, die deVereenigde Staten bereist om de kansen der verkiezing op te nemen, seint, dat de laatste raming is Mc. Kinley 288 en Bryan 209 stemmen. De Stet. (no. 261) bevat de wijzigingen in de statuten van de ver- eeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst, te Gouda. Het monument ter nagedach tenis van prins Willem George Frederik van Oranje Nassau, dat enkele maanden geleden uit de koek der Heremitanen te Padua is overgebracht, is thans geplaatst in het koor der Nieuwe Kerk te Delft, achter het praalgraf van prins Willem I, in den muur naby de consistoriekamer. Van den bekenden kinder schrijver N. A. Van Charante, wiens penne vruchtendoor het jonge volkje indertijd met zooveel graagte gelezen, nu sinds jaren geheel zyn uitverkocht, ver schijnt eerstdaags by de uitgevers 3. W. N. Van Nooten te Schoonhoven eene nieuwe, goedkoops uitgave zjjner volledige kinderwerken in zes deeltjes, herzien door de bekwame hand van den heer P. Louwerse, onder den algemeenen titel van „Charante’s Kinderbibliotheek”. - In de zitting der Arrond.- rechtbank te Rotterdam van Dinsdag stond o. a. terecht A. J. Th. van E., 22 jaar, voerman te Schoonhoven, die op den 6. September van dit jaar, te Schoonhoven Jan J. Herkhof moedwillig gewelddadig aangegrepen, tegen den grond geworpen en eenige gevoelige slagen toegebracht zou hebben. Beklaagde was niet verschenen. Het fqit bleek in dronkenschap gepleegd te zijn. Eisch zeven dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. - Maandag herdacht Dr. P. Steen te Dordrecht den dag, waarop hij vóór veertig jaren het ambt als predikant bij de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Slechts korten tijd was hij als zoodanig werk zaam by de gemeenten te Kedichem en te Delden, vanwaar hij in 1863 naar de gemeente te Dordt overging. 36 jaren heeft hij haar als voorganger gediend. Het classicaal bestuur van Gouda heeft Ds. Hoe vers, te Stolwijk, in zyne bediening geschorst voor den tyd van 6 weken met behoud van tractement De reden daarvan is, dat Ds. H., niet tegenstaande de berisping, hem door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland toe gediend, en ondanks de ernstige ver maning van de synodus contracts, toch voortgaat met de bediening van den doop met weglating van de in de kerk sedert eeuwen gebruikelyke formule. Van deze uitspraak is Ds. H. in hooger beroep gekomen by het Prov. kerkbestuur van Zuid Holland. De heer H. Van Breemen, die met ingang van 4 dezer door het provin ciaal kerkbestuur van Noord Holland is ontzet uit zijn ambt van predikant van Durgerdam, komt van dat besluit in verzet b(j de synode. ‘AlblasserWaard en Vtyf boerenlanden, 5 Nov. De voor eenige dagen te kennen gegeven vrees, dat het vee dit najaar vroeg-'’ zou moeten worden opgestald, wordt maar al te zeer bewaarheid. De hevige en aanhoudende legens der laatste dagen en nachten hebben vooral de laag gelegen landerijen zóó doorweekt, dat het vee er reeds uitgenomen is moeten worden Gaat veel regen nog al eens met wind gepaard, nu was het tegendeel het geval, zoodat het water in de polders zonder stoomgemaal, 10 en meer centimeters boven,het zomer peil staat. Terecht werden dan ook dezer dagen weder door vele landbouwers boven den Ouden Zederik vefontwaaidigde blikken geworpen naar het zoo’n schat van geld gekost hebbende en nog steeds kostende.stoomgemaal, vóór eenige jaren gesticht op de grens tusschen Ameide en Leksmond, dat tevens zoo dienstbaar kon zyn aan hunne belangen, terwyl het thans slechts dient om een weinig kwel- en schutwater te verwyderen en verder een zeer groot gedeelte dee ja&rs geheel werkeloos staat. Zoo zijn er meer „toestanden” in onze maatschappij, die niet in den haak zijn j kdrukkerij van VAN NOOTEN te n worden 100 Naam - helder wit carton, voortaan geleverd 75 CENTS. Op fijn n in luxe-étui f 1. leer en M. de Brnjjn. deloos. October. n C. van der Leedeni ohanna Antonia, d. an An del. i, oud 76 j., echt- k.W. 81ob, oud j. , eohtgenoote Tan Voor de politieke geschiedenis van ons Vaderland belooft de algemeene vergade ring der „Liberale Unie”, die aanstaanden Zaterdag te Amsterdam zal gehouden worden, niet zonder beteekenis te zijn. Een ernstig bedoelde en met beleid aan gewende poging om tot den wederopbouw van de vrijzinnige staatsparty te komen, zal daar aan de goedkeuring van de af gevaardigden der by de Unie aangesloten kiesvereenigingen worden voorgelegdde bestuurders hebben voor dien noodzake lyken arbeid het bestek in gereedheid gebracht, en uit de wijze, waarop dit wordt ontvangen en als algemeen werk plan wordt aanvaard, zal men eenigermate kunnen opmaken, of by de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer onder de nieuwe wet genoegzame samenwerking is te verwachten bij degenen, voor wie de politieke vooruitgang iets meer is dan een ijdele klank. In dagen van meer dan g ging op staatkundig gebieo uiterste partijen veel voor. Zjj kunnen zich beroepen op de consequentie van haar beginselen, al zou de aanvaarding daarvan ook alles op losse schroeven zettenzy stellen volstrekte eischen, onverschillig of deze vatbaar zijn voor vervulling, en hebben dus de meeste kans op den by val der menigte; zy bezigen by voorkeur groote woorden, die in debatten en mani festen den meesten indruk maken. De meer gematigden, zy die rekening wenschen te houden met toestanden en omstandigheden, en by een beslist voorwaarts gaan tevens wenschen te zien waar zij terecht zullen komen, hebben dan gewoonlijk zoowel van rechts als van links allerlei aanvallen te verdurende liberalen van alle landen waren steeds en zijn nog ruimschoots in de gelegenheid, om aan den oenen kant een verwijt van behoudsgezind heid, aan de andere zijde de beschuldiging van kwalijk verborgen revolutionnaire neigingen te vernemen. Een partij, die weet wat zij wil en voornemens is te volbrengen wat zij noodig acht, behoeft zich daaraan niet te storen, maar gaat rustig, met vertrou wen op de eerlijkheid harer zaak, eiken stryd te gemoet. Doch dan moet zij ook sterk zyn, dan moeten allen, die gere kend willen zyn tot haar te behooren, één lijn trekken, en om daartoe te geraken is het noodig, niet de bijzondere wenschen van enkele groepen op den voorgrond te plaatsen, maar in een éénparig vastgestelde richting gezamenlijk den weg te bewan delen, die naar het voorgenomen doel leidt. Dat is, van den aanvang van haar op treden af, het streven geweest van de „Liberale Unie”, Is zij er niet in geslaagd, de verdeeldheid te voorkomen, die het sterkst is uitgekomen bij de kiesrecht- hervorming, zij blijft getrouw aan haar roeping, zij tracht te hereenigen wat bij elkander behoort. En nu moge terecht de opmerking» ge maakt worden, dat in den regel de ont werpers van politieke programma’s daaraan meer waarde schijnen te hechten en grooteren invloed toe te kennen dan door de uitkomsten eener verkiezing wordt be vestigd, in elk geval is de leiding eener party niet mogelyk zonder een klare uit eenzetting van beginselen. Dat heeft de L. Unie gedaan, toen zy voor eenigen tijd aan de kiesvereenigingen een uitgebreid „Hervormingsprogramma” toezond, met uitnoodiging om daarover van gedachten te wisselen. Hebben sommige gemeend, met het oog op de toenmalige politieke omstandigheden en de daaruit voortvloei ende onzekerheid, zich van een speciale behandeling te moeten onthouden, andere zich bepaald tot een algemeene betuiging van instemming, in eenige kiesvereenigingen heeft de beraadslaging geleid tot het aanbrengen van wijzigingen in het concept, dat nu door de algemeene vergadering verder zal worden besproken. Maar dat is het voornaamste niet. De groote vraag van het oogenblik is niet, wat de liberale partij verlangt op elk onderdeel onzer wetgeving, op ieder punt van het regeeringsbeleid, doch wat zy zich voor^telt van den arbeid in het eerst volgend vierjarig tijdperk, en naar haar beste weten zal trachten tot stand te brengen, indien zy geroepen mocht worden, als regeerings-meerderheidhaar invloed op het staatsbestuur uit te oefenen. Voor haar is noodig een werkprogramma, dat aanwijst ,wat in de eerste plaats gedaan moet worden; van al de wenschen, in het groote bouwplan uitgedrukt, heeft men moeten afzonderen datgene, wat van den meest urgenten aard is. Is in het pro gramma van beginselen bijv, gesproken van „een zoo ruim mogelyk kiesrecht, los van eiken band met belastingen,” terecht is nu in overweging genomen, dat het thans een eisch van goede staatkunde is, niet op een nieuwe regeling aan te dringen, zoolang de ervaring omtrent de Uitkomsten der vastgestelde kieswet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen van gematigdheid qj wi practische werk zaamheid hébben wedl» allergrootste .be hoefte; en als allen, die een geleidelijke, rustige ontwikkeling onzer instellingen begeeren, de handen ineenslaan gaat ons vaderland een gelukkige toekomst tegemoet. De in het vorig overzicht opgegeven verklaring van Dr. Chrysander, Von Bis marck’s secretaris, als zou de oudRyks- kanselier in ’t geheel geen deel hebben gehad aan de geruchtmakende „onthul lingen" in de „Hamburger Nachrichten”, blijkt volstrekt geen betrekking te hebben op wat in genoemd blad is openbaar gemaakt. Het is integendeel ten duide lijkste bewezen, dat Vorst Von Bismarck wel degelijk aan het woord is geweest en niets meer of minder heeft beweerd, dan dat men hier niet met „Staatsge heimen” te doen heeft en „de herverze kering met Rusland” de eerlykste zaak van de wereld is. In Daitschland is men zeer pijnlyk ge troffen over dit optreden van den Rijks kanselier, niet enkel om hem zei ven, maar ook wel, om de gevolgen, welke dit op treden zou kunnen hebben voor Duitsch- land in betrekking tot de andere Mogend heden. Keizer Wilhelm heeft bevolen, rti den Rijkskanselier en den Minister gehoord te hebben, dat noch tegen de Hamburger Nachrichten, noch tegen Vorst Von Bis marck zal worden opgetreden. In dit ont zien mogen velen een „bewijs van eerbied” zien tegenover een zéér buitengewoon mensch, een éénig man, toch ligt er tege lijkertijd ook iets zéér pynlyks in. Het is een „onder en boven de wet gesteld worden”, dat in den grond der zaak diep verne derend is. De Duitsche „Reichsanzeiger” laat zich over bovengenoemd quaésUp uit als volgt; De vraag warineer gehUme diplomatieke gebeurtenissen het karakter van een Staatsgeheim verliezen, kan alleen opge lost worden door de leidende Staatslieden, die natuurlijk op de hoogte zyn van de tegenwoordige staatkundige toestanden. Elke afwijking van dit beginsel zou ernstige gevolgen kunnen hebben en het Staats belang in gevaar brengen. Is het waar, dat Duitschland beloofd heeft den in houd van de overeenkomst vóór 1890 met Rusland geheim te houden, dan duurt natuurlijk die verplichting voort en geldt voor alle personen, aan wie het feit bekend was, ook heden nog onveranderd. En nu, - zoo eindigt het blad op waardige wijze, worden alle bijzonderheden omtrent deze quaestie op zijde geschoven en het debat wordt als gesloten beschouwd. Waarom „dit muisje geen staartje heeft”, blijft voor het groote publiek zorgvuldig verborgen. Zéér eigenaardige lezingen worden in het buitenland omtrent deze aangelegen heid gegeven, o. a. deelt de Itaiiaansche Secolomede, dat, volgens een „invloedijjk Staatsman”, waarschijnlijk Crispi, die ge- heele onthullings-historie is geschied met medeweten van Keizer Wilhelm, om de opgewonden Franschen eens een flink „stortbad” te geven. Nu, in ’t bijzonder daarop aangelegd en nog wel in overleg met Keizer Wilhelm, zal het wel niet zyn geweest, daarvoor was de toon der „ont hullingen" veel te veel eene persoonlijke gegriefdheid, maar niet te ontkennen is het, dat Frankrijk wel wat zal teleurgesteld zijn, dat het niet de eerste liefde was van Rusland, maar pas aan de beurt kwam, toen Duitschland niet meer wilde 1 Dat is dus bij gebrek aan beter. Keizer Wilhelm heeft aan alle Duitsche Vorsten een present-exemplaar gezonden van de voorlaatste teekemng, door hem met den schilder Knackfusz gemaakt. Die teekening stelt, gelijk men weet, de overwinning van den Duitschen Michel op de machten der duisternis, die de welvaart en den vrede des lands bedreigen, voor, en wordt in bijna alle Duitsche geïllustreerde bladen gereproduceerd. Een verklaring van de voorstelling is by de teekening gevoegd. De Duitsche overste Liebert is door de ChineeNche Regeering belast met de her vorming van het Chineesche leger. Te dien einde zal hij eerstdaags met een aantal andere officieren naar het „Hemel sche Ryk” vertrekken. Li Hung-Chang heeft zeker zijne oogen goed de kost gegeven, toen hij in Duitschland vertoefde. „Oost, west - Thuis best”. Zoo denkt ook de Czar van Rnsland, die met zijne gemalin en zyn dochtertje Zaterdag-avond weer behouden te Gatschina is aange komen, waar de Keizerin-Melder hen reeds opwachtte. Dienzelfden avond nog werd de reis voortgezet naar Zarsköselö, waar men den winter zal doorbrengen en zich zeker de lange avonden nog wel eens zal korten, door herinneringen aan de laatste reis te voorschijn te roepen. Nu, dan zullen Frankryk’s ooren ook nog wel eens tuiten 1 President Faure (Frankrijk) heeft weer zijn jaarlyksch bezoek gebracht aan den grafkelder van Carnot in het „Panthéon”, -Blokland. October. J. Tan Iperen en D. Tan A. Klein en J. Oosterom en M. G. n J. Littel en J. M. out, oud 28 j. en K. ker, oud 58 j weduw- Gelderbloni, oud 57 j., jjkheid. ttink, echtgenoot Tan -N. P. Blanken, oud 2 d. D. Graafland, luderak. October. ran K. Mudde en N. Maria, d. van A„ de jltje, d. van J. Visser d. van A. van Vliet d. van R. van Wjjk a, d. van F. Groene- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. uitspraak heeft gedaan. Inderdaad, dat vraagstuk is thans voorloopig opgelost en voor den eersten tyd van de baan; en elke partijgroep, die zou willen beproeven het wederom aan de orde te stellen, kan zich verzekerd houdenmet die poging totaal fiasco te zullen maken. Het programma van urgentie bevat zeven punten, die wij niet korter kunnen ver melden dan met de woorden van het con cept zelf: 1. Invoering van een stelsel van ver plichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom, en dit, althans voor invaliditeit en ouderdom, ten deele op kosten van den Staat; 2. Regeling van het arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzij dsche rechten en verplichtingen, beperking van ove'matigen arbeidsduur, ook voor vol wassen mannelijke arbeiders, en verzeke ring van een wekelykschen rustdag, zooveel mogelijk den Zondag; 8. Vaststelling van bepalingen tot ingrij pende verbetering van woningstoestanden 4. Herziening der armenwet, tot verze kering der samenwerking van alle arm besturen en tot erkenning van den plicht dor overheid, zoowel om nood te lenigen als om voort woekering van het pauperisme te keeren; 5. Invoering van leerplicht, ook voor voortgezet- of voor herhalings-onderwijs 6. Regeling der levende strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoon lijke vervulling van den dienstplicht en met opheffing van de schutterijen 7. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en in 't bijzonder tot waarborging van het recht der ge huwde vrouw op de opbrengst van haar arbeid; behartiging van het lot van ver waarloosde kinderen; waar noodig onder opheffing of beperking van de ouderlijke macht. Wij zullen wel niet in herinnering behoeven te brengen, dat al deze hervor mingen reeds sinds jaren in de kolommen van dit blad zyn bepleit; er is niet één punt bij, waaraan wy niet onze volle adhaesie schenken. Wat bovendien in het voordeel van dit programma spreekt, is, dat het niet een bepaalde partykleur draagt in dien zin, dat de uitvoering in strijd zou zyn met de belangen van andere par tyen op de quaestie van persoonlijken dienstplicht zou men tegenkanting vinden by de Katholieken, op die van den leerplicht insgelijks. Zoo mede bij de anti-revolution- nairen, maar vóór het eerstgenoemde heeft reeds in een vroegere Kamer in beginsel een groote meerderheid zich verklaard, terwijl het nog niet vergeten is dat inder tijd de pacificatie ten opzichte van de schoolwet ook door de voorstanders van het bijzonder onderwijs is aangemerkt als het middel, om de invoering van leerplicht mogelijk te maken. Eu al werden ook al die vroegere toezeggingen en beslissingen vergeten, - de vrijzinnigen hebben er steeds naar gestreefd, het algemeen vaderlarnlsch belang hoog te houdenwat in het werk programma wordt gevratgd, is een drin gende eisch des tyds, het oogenblik is gekomen om op de vervulling van dien eisch met volle kracht heen te stuien. Aan programma’s ontbreekt het trou wens niet in deze dagen, en eer de stembus in het volgende jaar wordt geopend, zullen er nog wel meer verschijnen. Beschouwt men ze als pogingen, om de nieuwe kie zers tot aansluiting uit te lokkendan is dat toch een heel eenzijdige opvatting; hoofdzaak is, dat elke partij haar vlag ontplooie, haar beginselen kenbaar make, haar wenschen openbare. Het bekende spreekwoord van „veel beloven enz.” moet hierbij geheel buiten aanmerking blijven. Elke groep, hoe klein ook, behoort zich de mogelykheid voor te stellen, dat zy meer derheid wordt, en zich rekenschap te geven van hetgeen in dat geval kan worden tot stand gebracht. Doet men dat niet, dau gaat ook de ernst van den politieken stryd verloren. En nu wil het ons voorkomen, dat het bestuur der Liberale Unie bewys gegeven heeft van politiek doorzicht. Schijnt het programma lang, en zou men met net oog of) de vruchten van de werkzaamheid in de jaren die achter ons liggen, geneigd zyn aan de uitvoerbaarheid in eén vierjarig tydperk te twijfelen, met goeden wil en onder gunstige omstandigheden kan veel gedaan worden. Dat hangt natuurlijk in de eerste plaats af van de keuze der per sonen. Van de candidaten der liberale kiesvereenigingen zal gevraagd worden, of zij van de voorgestelde maatregelen de urgentie erkennen, en daaraan isnatuurlyk verbonden, dat zy bereid zijn aan de in voering naar vermogen mede te werken. Mogen er zyn, die een of ander onderwerp van meer dringenden aard achten, laat dit geen beletsel zyn om tot een samen werking te komen, die alle bezwaren opheft. Aan een politiek van wijsheid; De prachtige krans, onlangs door den Czar geschonken, is er ook heengebracht. Hij bestaat uit een rooskleurig marmeren plaat, waarop een verguld-zilveren krans is vastgehecht. Dwars over den krans liggen eenige takken. Op één daarvan staat: „A Gamot, Nicolas H”. De overleden Fransche Senator Challemel Lacour heeft bij testament bepaald, dat zijn vermogen van 300.000 francs onder de behoeftigen van de buurt, waarin hy woonde, moet worden verdeeld. Het moet daartoe worden gesplitst in giften van 20 tot 40 francs. Bijna al de rivieren in Frankrijk zyn buiten hunne oevers getreden. Op vele plaatsen hebben de inwoners hunne buizen verlaten of de vlucht genomen naar boven verdiepingen, waar hun van gemeente wege met schuitjes levensmiddelen worden gebracht. In de oude Pausenstad Avignon staan dertig straten onder water. Bij Tarascon is de Rhóne verscheidene kilo meters breed. Ook te Parijs is de Seine sterk aan het wassen. Stortregen^, aan een zondvloed gelijk, hebben irv'Noordeljjk Spanje groote ver woestingen aangericht. Het Ebro-dal staat nagenoeg geheel onder water en het spoorwegverkeer is gestremd. Sevilla werd door een hevigen wervel storm geteisterd. Een aantal boomen zijn ontworteld en het regende schoorsteenen en dakpannen. Vele huizen zijn zwaar beschadigd, en ook het kerkhof heeft veel geleden. Een poos lang heeft in de stad eene ware paniek geheerscht, toen het geheele rytuigverkeer was gestaakt. Ver scheidene personen beliepen min of meer ernstige ongelukken. Wanneer hetgeen de „Pall Mall Gazette” verhaalt, waarheid bevat, dan zou er sprake zjjn van eene groote toenadering in de handelswereld tusschen Frankrijk en Enge land. De nieuwe Lord-Mayo^ van Londen is nT. Voornemens fó* 'zyn ambtsjaar de burgemeesters van de dertig voornaamste Fransche steden met die van de voor naamste Engelsche handelsplaatsen uit te noodigen tot een feestmaal in „Man sion House”. Verscheidene maires van Fransche steden zijn al gepolst en nemen de uitnoodiging aan. Men is natuurlijk zeer benieuwd, of het op touw gezet plan aan zijn doel zal beantwoorden. In Zuid-Wales zyn weer, tengevolge van eene loon-quaestie natuurlijk, 15.000 ar beiders werkeloos en ernstige gevolgen zijn te vreezen, wanneer het binnen een maand niet tot eene schikking komt. In den omtrek van Smyrna is een Engeisch officier, kapt. John. Marriott, op jacht overvallen door Turksche movers, die hem, aan handen en voeten gebonden, meevoerden. De heeren movers eischten j eerst een lospijjs van f 180.000; maar zij zullen nu zoo goed zyn, den kapitein vrij te laten voor f 120 000 (10.000 pd. sterl De Britsche Gezant en de Consul te Smyrna z(jn ijverig doende over de zaak. Men verwacht, dat het losgeld weldra betaald en de kapitein vrij zal zyn. Daarna zal men verhaal zoeken op de Turksche regeering. Rekening houdende met de jongste gebeurtenissendie eene nadeelige uit werking hebben gehad op de Tnrkttche financiënheeft de Russische regeering toegestaandat de jaarlijksche termijn voor de afbetaling der aan Turkije in 1878 opgelegde oorlogsschatting van 200 mil- hoen, waarvan indertijd bepaald was, dat zij in jaarlijksche betaling van 2millioen zou worden afgedaan, zal gesteld worden op een half millioen per jaar. Vier eeuwen zal het dus duren voor Rusland schuld- eischer af is. Koning Umberto van Italic is niet uitgesproken over de meer dan groote belangstelling der geheele natie in het huwelijk van zijn zoon. In een brief aan den Minister President Di Rudini ver klaarde hy dan ook, dat die betoonde geestdrift en groote hartelijkheid by hem een onuitwischbaren indruk hebben ach tergelaten en dat de Koningin daarvoor ook hare groote erkentelijkheid betuigt. Onder de bevolking van Bechuana land (Zuid Afrika) heerscht groote sterfte ten gevolge van scheurbuik. Deze ziekte is weer een gevolg van eene verandering vau levensgewoonte wegens de runderpest. Want in plaats van met melk en graan is men nu genoodzaakt zich in hoofdzaak met gedroogd vleesch te voeden. President Krüger is er geweest. Van eene reis door de Noordeiyke districten thuiskomend, rapporteert de Presidential de sterfte groot en het gebrek onbeschryfe- lyk is. Vele duizenden hebben zelfs nog niet eens dat verderf-brengende gedroogde vleesch (biltong) en zyn genoodzaakt zich met bessen, kruiden en wortelen te voeden. Een en ander is een onmiddellyk gevolg van de verwoestingen der runderpest, die geweldig moeten zijn geweest. 8 November was het de groote ver kiezingsdag in de Vereenigde Staten van N oord-Amerikade verkiezing van het „kiescollege”, dat een nieuwen President ernaar. October. van L. Baron en L. ■yntje, d. van J. Zon- i Kooten. trsveld. October. van A. van der Vliet z. Tan T. Meerding z. van H. van Tnjjl c en E. van Blade- Veracboor. ijjl, oud 86 u. lichem. October. d. van I. M. de mei. Willemjjntje, agboom. <p, oud 29 j. en A. oden, oud 10 m. van het vrouwelgk en E. H. Verhoef. i a/d IJsel. October. van L. BruzHÓ en en A. Maaekaat en Ham, oud 28 j. en 1 Dz., oud 18 j. >plk. October. f an J. Kldm] Verhejj en

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1