i Stoffen mow rtOOH IUIS, itgeoefendalsmede vee Woningen, 1896. Zaterdag 14 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht jomen, :oV8riooDM i A. CASTELEDN nk is voornemens erdagen 12 en mber 1896, tel en 10 ure, bij de angerakbij inzet nbaar te veilen en Hut KOFFIEHUIS Dill WONING, tevena Veerhuis en Wachtpiaats voor Stoombooten. iBVerKoöDM. IUIS, TE KOOP: N DE LEK, iter de Kerk, om n: illeur. SCHOONHOVEN. ALGEMEENE COLLECTE zal worden gehouden voor het Fonds, hetwelk, onder bescherming van H. M. de Koningin-Regentes, door de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” is opgericht, tot ondersteuning van behoef tige gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille. SÏHOVEN. 'ERKOOPING. Officiëele Kennisgevingen. recht. GEMEENTE-GASFABRIEK. rak, BUITENLAND. Overzicht. VRIJWILLIGER BINNENLAND. :erk, Notaris A. CASTE- jenningen den 2. geeft genoemde i. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. t westelijk vertrek en het ander ver- a/d Uael, ter 1 dag hecht. van jruari 1897, tegen kosten contant GAS-COKES kan afgehaald worden uitsluitend tusschen 9 en 12 uur v.m. van lederen werkdag. Bestellingen worden aan het Kantoor aangenomen iederen werkdag tot n m. 4 uur. EENE AAREN te Schoon- op Vrijdag 13 1896, ’s morgens te erschillende hoog- fflOOMOÏEHffl COURANT. >n, Struik- en Stam- Laurocerasus en sen verder ten ver boden. N. VAN| JOOTML ZE an losse PELE- [N, BOOMGAARD, n GRIENDLAND, len- en buitendijks Bg, te zamen groot De Notaris [0. TREURNIET Moordrecht, zal op oensdag 18 No rn ber 1896, te uren precies, op rkoopen en gave Mnli», Pompenmaker» en vervoerbaar. ings den Uael, op jdijk, hoefslagnom- TKAMP. IF, TUIN, BOUW- ing in reclame op groote tentooc- te Rotterdam wei scheikundige t van f 326,66, arbeiders te spannigheid maandei der te twee maanden Daarna hadden zich A., arbei- ieder tot elen. Huis, waarin Bak- 7, als tot dien tijd er Jagt, voor f2,50 Huis met Schuur Mei 1897 en het raber 1896. geven de eigenaar In de Vereenigde Staten van Amerika is het een gewoon verschijnsel, dat na de presidents-verkiezing in alle zaken eene groote mate van levendigheid wordt waar genomen. Zoo ook nu weer, maar nog nimmer heeft handel en bedrijf zulk een nieuwe, krachtige vlucht genomen als nu na de verkiezing van Mc. Kinley. In een aantal fabrieken, die tjjden hadden stilge staan is de arbeid hervatmolens en mij nen waarin langen tijd niet gewerkt was, zijn heropend. Men heeft berekend, dat onge veer 100.000 werklieden opnieuw werk hebben gevonden. Vooral in het Zuiden en in het Westen bespeurt men al- gemeene teekenen van herleving. Ook is de invloed van bovengenoemde ver kiezing duidelijk merkbaar op de spaar banken. Terwijl gedurende de laatste vier maanden voor een bedrag van ruim twaalf miJlioen dollars meer was terug betaald dan ingelegd, is nu juist het om gekeerde het geval. De geslagen zilver candidaat Bryan heeft in een uitvoerig manifest verklaard, dat de uitspraak van het Amerikaansche volk hem in het ongelijk stelde, maar dat hjj zyn nederlaag niet beschouwt als eene voordurende. Hij is overtuigd, dat zijne beginselen eene toekomst hebben. De heer Bryan besloot zijn manifest met een har teltfk woord van dank voor de liefde en belangstelling, door hem en zijne vrouw ondervonden tijdens de campagne van millioenen. In Engeland en Frankrijk wordt weer druk geredeneerd over de „Oostersche quaestie”. Vooral het eerste land houdt zich weer voornamelijk bezig met deze tot nu toe nog niet opgeloste vraag. De liberale oud-Minister John Morley opende weer de rü van sprekers over genoemde zaak. Ver dere „Armenische meetings” afkeurend, verklaarde hij, dat men toch de oogen niet mocht sluiten vóór de verdrukking der Turkache Christenen, en drang, ja, indien noodzakeiijk, dwang moest uitoefenen. Wanneer men het niet kan doen, in ver- eeniging met alle Mogendheden, dan ging het misschien wel met Frankrijk en Rusland. Er moet op de Porte pressie Krimpen a/d Uael, ter boete of 1 dag hecht. «r’r en M. B., werkman, Willige-Langerak, ter zake van over- bagger-reglement, ieder f 3 boete of 8 TE HUUR voor 3 Jaren (1 Januari 1897) Alleen komen in aanmerking personen, bekend en vertrouwd met de Scheepvaart, die bekwaam zijn tot het beheer van en toezicht op het veer over de rivier de Lek, waarvoor een percentsgewijze beloo- ning zal worden gegeven. Brieven franco vóór 25 November a. s. aan den Burgemeester van Schoonhoven. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven doet te weten, dat op Maan dag den 16. November a. s. eene Deze Collecte wordt ten zeerste aan bevolen. Schoonhoven, den 14. November 1896. De Burgemeester voornoemd, J. P. NIEKERK, L.-B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de ingezetenen, die verlangen als b(j de Militie op te treden en daartoe be voegd zijn, zich ter Secretarie kunnen aanmelden vóór of op den 30. November a. s. Schoonhoven, den 14. November 1896. De Secretaria, De Burgemeester, H. GEELHOED. J. P. NIEKERK, L.-B. comité belegd, kon niet doorgaan wegens ongesteldheid van den voorzitter. Aan de stemming voor een lid van het hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap is deelgenomen door 196 afdeelingen. Van de 2842 stemmen vereenigden zich 1204 op den heer A. J. Straatman en 1188 op den heer 0. F. A. Zemike. Op den heer H. W. J. A. Schook werden 438, op den heer J. G. Nyk 56 stemmen uitgebracht. Te Durgerdam circuleert een adres aan de Synode der Ned. Herv. Kerk, met verzoek te vernietigen het besluit van het Provinciaal kerkbestuur in Noord- Holland, waarbij de heer H. Van Breemen, predikant aldaar, is ontzet uit zijn ambt. Reeds hebben meer dan 100 personen het stuk geteekend. ‘Alblasserwaard en Vflfheerenlanden, 13 Nov. De handel zoowel in kaas als boter blijft willig; kaas is 50 cents per 50 kilo hooger, boter onveranderd in prijs. Men besteedt thans in deze streken voor kaas van f 21 tot f 26 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit, goêboter f 0,65, weiboter f 0,55 per J kilo. gAmeide, 12 Nov. De tooneelvereeni- ging „Aurora” alhier is dezer dagen ontbonden. Bodegraven, 10 Nov. Kaas. Aangevoerd 185 wagens, te zamen 9700 stuks, wegende 44.959 kilo; 1ste soort Goudsche f 24,50 W 27,—, zwaardere f80,—, 2de soort f*22 f 23J; Derby kaas, 1ste soort f 26 27, 2de soort f25 f Edammer kaas, 1ste soort f 30 f 2de soort f 24 Ja f 26. Handel iets minder vlug. 'Krimpen a/d Uael, 10 Nov. Donderdag avond gaf onze zangvereeniging „Door Inspanning Uitspanning” eene uitvoering. De vorderingen, die deze jeugdige ver eeniging, opgericht in 1894, onder leiding van haren directeur, den heer Heij alhier, heeft gemaakt, zijn verrassend. Het eerste stukje „Wilhelmus” werd zeer mooi ge zongen, de daaraan volgende waren ook good, doch de laatste stukjes waren uit stekend; vooral het slotnummer „Boven de sterren” werd keurig uitgevoerd. Men kon hier zien wat men, onder goede leiding, met goeden wil, kan tot stand brengen. Tusschen de zangstukjes door werden enkele voordrachten gehouden, waarmede de dames Bonte en Goudriaan en de hoeren Hey, De Kwant, Verkerken Zwanenburg veel bijval inoogsten. We zouden nog gaarne een der genoemden een pluimpje apart geven, doch we zijn bang dat het door te groote bescheiden heid soms zou geweigerd worden. Het programma was om twaalf uur afgeloopen. De hulde en dank, door een der aan wezigen den heer Hey en zijne vereeni ging gebracht, was dan ook welverdiend en gaarne sluiten we ons daarbij aan. Vóór het programma een aan vang nam, werd een prachtig vaandel onthuld, het welk voortaan de reizen naar de bonds- feesten mag meemaken. We hadden een bekwaam pianist, die den heelen avond uitstekend zijn best deed voor een publiek dat de geheele zaal vulde. Mocht de vereeniging kunnen besluiten eiken winter eene uitvoering te geven, uitsluitend toegankelijk voor leden met hunne dames, zonder introductie door werkende leden, dan kan ze zich van den steun van de ingezetenen verzekerd houden en zullen hare uitvoeringen met genoegen worden bijgewoond. Lekkerkerk10 Nov. Zondag was onze geachte predikant, Dr. Van Langeraad, in de gelegenheid zijn gemeenteleden na afloop der godsdienstoefening de verblij dende mededeeling te doen, dat door wijlen den heer As. Den Oudsten aan de Alge meens Armen eene som van f 250 ge schonken is, vrij van successierechten. Voorzeker een voorbeeld dat navolging verdient I Door Burg, en Weth. dezer gemeente is een adres aan Hare Majesteit gericht om het maximum der vergunningen van 14 op 10 te brengen. §Nieuw-Lekkeriand, 11 Nov. Maandag avond hield de ijsclub Heemskerk” alhier hare jaarljjksche algemeene vergadering. Eerst werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en verslag uitgebracht omtrent den toestand der vereeniging. Daarna deed de penningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De vereeniging had een batig slot van f 39,96. Vervolgens hadden de ver kiezingen van het bestuur plaats. De heer P. W. Heijnis werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer L. Smit Az., die wegens vertrek uit de gemeente had be dankt, werd gekozen de heer W. P. Boer. Als commissarissen werden herkozen de heeren P. Den Ouden en P. Pols etf ge kozen de heer B. Eenhoorn. Eiadeljjk werd bepaald, dat dezen winter een hard rijderij onder de leden zal gehouden wor den om prijzen in geld, benevens eene hardrijderij door hoofden van gezinnen, om prijzen, bestaande in ham en spek. f5 boete of 3 dagei M. v. 8., metselaar zake als voren, tot J. H., koopman het los en onbet dier op den opet dagen hecht. T. v. L., vleeschhouwersknecht te Haastrecht, ter zake van overtreding reglement op de wegen en voetpaden in Zuid-Holland, tot f 1 boete of 1 dag h J. v. D. plaats en ter zake van i f5 boete of 1 Prijs der Advertentien: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. s A. CASTELEDN srk is voornemens isdagen 25 No en 2 December tiddags ten 1 ure, te Groot-Ammens, en en to verkoopen N. TIMMER. [GEN, en SCHUUR- ihtsrecht van den juwen staan en van Erf, met TUIN, n WATER, te KNERS, het westeinde, te 62 Centiaren. n grond behoort aan er, aan wien daar - 1. Mei als erfpacht worden uitgeoefend tot het doen staken der moordtooneelen en het invoeren van afdoende hervormingen. Zeer opmerkelijk mag het genoemd worden, dat ongeveer op hetzelfde tijdstip, dat Morley zich aldus uitliet, juist ook genoemde drie Mogend heden zich met de zaak bezighielden. De Britsche Regeering moet zich weder tot de Mogendheden gewend hebben met nieuwe voorstellen tot een gemeenschap pelijk optreden. De Russische gezant Nelidoff is huis waarts ontboden, om voorzien te worden van nieuwe instructies in zake de Turksche aangelegenheden. En eindelijk ndg de volgende mededee ling: Tengevolge van de jongste interpel latie-behandeling in de Fransche Kamer, heeft de Sultan aan den Franschen ge zant, den heer Cambon, zijn secretaris gezonden, om te verklaren, dat een reeks van hervormingen aanstaande waren, om op die wijze Europa gerust te stellen. Aanstonds werd van dit bericht kennis gegeven aan Minister Hanoteaux te Parijs, die den Turkschen gezant zijn dank be tuigde, onder bijvoeging van de verklaring, dat de heer Cambon op de ten uitvoer legging dezer maatregelen nauwkeurig toezicht zou houden. Ook de heer Salisbury, de Britsche premier heeft het zijne gezegd over boven genoemde quaestie op het Lord Mayor’s- diner, dat ais gewoonlijk gegeven werd in de Londensche Guildhall. Om ten slotte nog eens op de ver schrikkelijke gebeurtenissen in het Oosten terug te komen zoo houdt de Britsche Regeering zich overtuigd, dat aan de Chris tenen en Muzelmannen, onder Turksch beheer, slechts door middel van den Sultan zei ven de zegeningen eener goede Wester- sche administratie zijn te verschaffen- een afdoend en duidelijk bescheid dus van Regeeringswege op het „weg met den Sultan I” der Gladstonianen. En hiermede besloot de „Premier” zyn toespraak, waar van het publiek zekerlijk niet zal kunnen zeggen, dat het daarin te weinig Ooster sche quaestie heeft gekregen voor zijn lang geduld hebben. Omtrent den hongersnood in Britech- Indte komt baricht, dat 67.000 menseden nu geregeld ondersteuning ontvangen. Nog maar steeds blijft de regen uit en nog maar steeds stijgen de prijzen der levensmiddelen. Ter verschaffing van werk zal men spoorwegen gaan aanleggen. In de provincie Bombay hebben 5000 menschen éen graanpakhuis, waarin 1500 zakken koren, leeggeplunderd. De politie vermocht er weinig of niets tegen en moest van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij twee dooden vielen en zes man gekwetst werden. Eén dag na Salisbury’s redevoering is tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eene overeenkomst gesloten, ten doel hebbende, om de Veneznelaansche geschilpunten aan de beslissing van een scheidsgericht te onderwerpen. De over eenkomst houdt in, dat deze commissie een vijftal leden zal tellen, van welke twee te benoemen door elke der partijen en het vijfde door de vier aanwezigen. In de Fransche Kamer komt eerstdaags de zaak Dreyfus aan de orde. Inmiddels is de aangekondigde brochure: „De waarheid over de zaak Dreyfus” verschenen en aan alle Afgevaardigden een exemplaar ge zonden. Schrijver is de heer Bernard Lazare, een publicist van naam, en zijn betoog is, dat de kapitein, die op het oogenblik op het Duivels-efland een leven ondergaat, erger dan de dood, volkomen onschuldig is. Hjj verlangt herziening van het vonnis. Maar daar zal weinig kans op zijn, zoo wordt verondersteld, want de meeste Franschen zijn bij het noemen alleen van den naam Dreyfus, reeds zoozeer met de gedachte van „een affeux traitre” vervuld, dat er van ver zachtende omstandigheden wel geen sprake zal wezen. Arton is Zaterdag zonder verzachtende omstandigheden schuldig bevonden aan oplichterij en tot acht jaren eenzame op sluiting veroordeeld. Nu men hem aldus vast heeft, zal men de Panama-quaestie nu wel verder laten rusten. Een electriciteits ongeluk wordt uit Tourcoing bericht. Daar werd een groote stoomketel, byna 5 meter hoog, vervoerd op een kar, door zestien paarden voort getrokken. Er waren twee mannen op de kar, om de draden der bovengrondsche electrische geleiding van den ketel af te houden en een aantal anderen liepen naast de paarden. Daar komt opeens het ijzeren gevaarte toch in aanraking met de draden en de electrische stroom gaat door den ketel en de ijzeren kettingen, waarmee de paarden voor de kar zijn gespannen. Het was een vreeselijk tooneel. Al de paarden vielen op den grond; verscheidene waren dood en erg verbrand. Ook de mannen kregen hevige schokken, en eenige van hen werden zoo ernstig gewond, dat zij, naar men vreest, niet zullen herstellen. Dinsdag jl. hervatte de DuiUche Rijks- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. hecht. J., zonder bekende woon- of verblgf- i D. G., veearts to Willige Langorak, openbare dronkenschap, ieder tot dag hecht. STATEN-GENERAAL. Dinedag-voormiddag te half twaalf hervatte de Tweede Kamer haar werkzaamheden. Bg de opening der vergadering bracht de voor zitter hulde aan de nagedachtenis van den waardigen volksvertegenwoordiger den Minister van 8taat Mr. Cremers, den vroegeren talent- vollen en onpartgdigen leider der vergaderingen, in wien allen betreuren den man, die het land in verschiliende hooge betrekkingen met toe wijding en onkreukbare trouw heeft gediend en aan wiens karakter ook zgn tegenstanders hulde brachten. Verder werd medegedeeld, dat de heer Farn- combe Bandera, in leven lid der Kamer, zgn belaugrgke verzameling boekwerken aan de bibliotheek der Kamer heeft vermaakt. Onder dankbare herinnering aan den overledene heeft de Kamer, op voorstel des voorzitters, dit legaat aanvaard. De heer Maoaré, nieuw benoemd lid voor Haarlem, heeft, na beëediging, zitting genomen. Daarna hadden zich o. a. te verantwoorden A. v. W., 23 jaar, landbouwerskneoht te Berg- Ambacht. Hij zou zich op 12 September met geweld hebben verzet tegen de rgksveldwaoh- ters J. Spugman, H. Haaksman en J. Van Spanje te Schoonhoven, bg gelegenheid dat hg werd orergebracht naar het politiebureau aldaar, als verdacht van zich aan mishandeling te heb ben schuldig gemaakt. Het gebeurde had piaats gehad bg gelegenheid van de kermis te Schoon hoven. Beklaagde gaf op, zoo opgewonden te zgn geweest, dat hg niet weet wat er gebeurd is. Eisch een maand gevangenisstraf. Voor eenzelfde feit had zich nog te verant woorden J. v. E., 26 jaar, los werkman te Schoonhoven. Hjj had zich n.l. in den nacht van 8 op 9 September te Schoonhoven tegen de politie verzet, bg gelegenheid dat deze hem had aangerat om hem naar het politie-bureau orer te brengen, daar hg zich op den openbaren weg bevond in kennelgken staat van dronkenschap. Beklaagde was met verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. Het feit naar eisch van rechten bewezen zijnde, werd veroordeeling gevraagd tot eene maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Naar men verneemt, heeft de heer A. J. Krieger, wien de werk zaamheden voor het ontwerp eener tram Tiel-Buren-Kuilenburg door het comité zouden worden opgedragen, het hem voor gelegde contract niet willen teekenen en verklaard te willen defungeeren. Of de on der handelingen met genoemden heer zijn afgesprongen, dan wel of het comité meer aannemelijke voorwaarden zal stellen, is niet bekend. Eene vergadering, door het Lekdijk, te zamen iren. anderijen dadelijk uur, Erf en Tuin Het Hoofdbestuur der iu het volgende jaar te Dordrecht te houden Nationale Tentoonstelling van Ng verheid en Kunst ver gaderde giiteren-avond onder Voorzitterschap van Mr. A. 0. Crena de Jong. Uit verschil lende mededeelingen van het Uitvoerend Comité bleek, dat reeds zeer veel was verricht en met den gunstigsten uitslag. Het programma voor inzending is gereed en wordt heden gepost; de toekening voor de terreinindeeling droeg de goed keuring van B. en W. weg en zal spoedig ver krijgbaar gesteld worden, evenals het reolame- plakzegel, waarvan een eerste drukproef staande de vergadering verscheen. Evenals met de Ten toonstelling, door de Ver. „Voor Vak en Kunst” in 1892 gehouden, zullen ook nu weer Provinciale Comités gevormd worden met het doel de in zendingen voor Oude en Nieuwe Kunstnijver heid hierdoor te bevorderen. Belangrijke toe zeggingen zgn gedaan, terwjjl reeds voor eenige duizenden guldens roer plaatsruimte gecontrac teerd ie. De benoeming tot lid van het Uitv. Comité van den heer Jao. Schotel J.Rzn. werd door de vergadering bekrachtigd. Ten slotte sprak de Eere-Voorzitter, de Bur gemeester van Dordrecht, een woord van waar- deering voor de vele werkzaamheden door de verschillende besturen reeds verricht, en meende de vaste hoop te mogen koesteren, dat een vol komen welslagen hierop rusten zal. Dezer dagen is het programma verschenen van de Nationale Tentoonstelling van Ng verheid en Kunst, in Juni, Juli en Augustus 1897 te Dordrecht te houden. Uit het woord vooraf" blijkt, dat de zaak flink wordt aangepakt. Dank zg den kraoht- dadigen finanoieelen en moreelen steun van het gemeentebestuur van Dordrecht, autori teiten en particulieren, belooft de tentoonstelling eene op grootsche schaal ingerichte en goed georganiseerde onderneming te worden, die aan de Vaderlandsche industrie, kunst en kunst nijverheid de gelegenheid opent, om op eigen terrein te toonen wat zg vermogen. Dank zjj de uitstekende krachten, waarover de vereeniging „Voor Vak en Kunst”, van welke detentoonstellir” uitgaat, beschikken kan, is het bestuur ook staat eene doeltreffende inrichting, ree' groote schaal, nauwlettend toezicht, publiciteit en uitnemende zorg voor de i gestolde goederen te waarborgen. De feestcommissie stelt een reeks van schit terende feestelgkheien in het vooruitzicht, o. a. gecostumeerde optochten, wedstrgden, ridder- tournooien, passiespelen, tooneelvoorstellingen in de open lucht, tableaux-vivantsfestivals, zangersfeesten, e. a. Het terrein, waar de tentoonstelling zal worden gehouden, het Oranjepark, is 5 H. A. groot en door eene reeds bestaande aanplanting aangenaam beschaduwdvan waterpartgen voorzienen allergunstigst gelegen in de onmiddellgke nabij heid van het spoorwegstation, terwjjl de tramlijn van spoor en boot tot aan den hoofdingang der tentoonstelling zal worden doorgetrokken. O. a. zullen op dit terrein verrijzen een hoofdgebouw van 5000 M1., en een Oud-Dordrecht met een marktplein van 3250 M*., waarop te midden van eene omgeving van antieke Dordtsohe gevels, het oude, in het midden dezer eeuw afgebroken Dordtsohe Stadhuis prijken zal, ingericht tot museum van preoiosa, antiquiteiten en schilderijen van Oude Dordtsohe meesters. Het programma omvat de volgende groepen: Bouwkunst, Meubileering en Versiering, Arti kelen van Huishoudelijk gebruik, Verlichting en Verwarming, bewerkte Metalen en Edelge steenten, Voedingen Verbruiksartikelen, Kleeding en Mode-artikelen, Vervoer en Sport, Grafische Kunsten, Algemeene Nijverheid, Hygiëne, Veilig- heidemiddelen, Werktuigen en Gereedschappen, Muziekinstrumenten, Land- en Tuinbouw, Leer middelen. Eene tentoonstelling van Retrospectieve Kunst zal in een der hoofdgebouwen van het oude Marktplein worden gehouden. Na bekomen machtiging van H.M. de Koningin- Regentes zal aan de Tentoonstelling verbonden worden eene verloting van aldaar aangekochte voorwerpen. Opmerking verdient, dat de jury voor de helft zal worden aangewezen door de exposanten, en voor de andere helft door het Uitvoerend Comité der Tentoonstelling. In de zittingder Arrond.-rechtbank arden o. a. veroordeeld: P. P. 8 te Keulen, wegens verduistering tot een jaar; N. B. en W. V., Waddingsveenwegens weder- en mishandeling, no. 1 tot vjjf in, no. 2 tot drie maanden; C. B., arbei- Waddingsveen, wegens bedreiging, tot dag zijne zittingen met eene openings redevoering van den voorzitter, die tot trouwe opkomst aajiapoorde, daar heel veel arbeid moet wordAf afgedaan. Er worden o a. interpellatién verwacht omtrent het heengaan van den Minister van Oorlog (onder invloed, naar men beweert, van het „Geheim- en Militair Kabinet”)over ge welddadigheden van officieren tegenover burgers en over de onthullingen der „Hamburger Nachrichten”. Dit blad is nog eens temggekomen op de jongste „onthullingen” en heeft een artikel gewyd aan het betooghoe een verdrag met Rusland nooit tegen Oostenrijkmaar slechts tegen Frankrijk of Engeland kon gericht zijn. Tweeling-zegen is gekomen over het Duitsche Keizershuis. Niet evenwel over den ooievaar-vreezenden Keizer zelven. Het is Prinses Friedrich Karl van Hessen, eene zuster van Keizer Wilhelm, die het- leven schonk aan twee welgeschapen zonen. Volgens te Madrid (Spanje) ontvangen bericht liggen op het oogenblik op Cuba ziek 14.000 Spaanscbe soldaten, van welke nog geen duizend aan hunne wonden en de rest aan koortsen. Dit maakt weer nieuwe versterkingen noodig, die alsdan het respectabel cijfer van 96.000 man zal bereikt hebben. De geslagen Hongaaraehe partij leider Gabriél Ugron (clericaal) heeft op de sabel geduelleerd met Frans Kossuth, zoon van wijlen den grooten Hongaarschen patriot, wiens party' in den jongsten verkiezings strijd ook menige veer heeft moeten laten. Kossuth is daarbij ernstig in de borst gewond. Op het terrein hebben de beide kampvechters zich verzoend. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 6 November 1896. Veroordeeld: J. r. d. G. en A. v. d. G., scheepsbouwmees ter» te Krimpen a/d IJsel, ter zake van over treding arbeidswet, ieder tot f 15 boete of 2 dagen hecht., met vrjjspraak van het meerdere ten laste gelegde. C. v. d. G. Can. pen a/d IJsel, ter of 1 dag hecht. F. 6 zake als J. P. beide te tredit dager. J. T., schip; ■ake als G. ■trooperü, J. v. P., van over.. 2X4 dagen van het gew< dagen hecht. J. C., bouwman en J. L. Bkoperslager, beiden te Vianen, ter zake als voren, ieder tot f 5 boete of 4 dagen hecht. C. ,v. d. B., stoelenmatter te Schoonhoven, ter zake van vissoherg-overtreding, tot 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hecht. J. v. A., zonder beroep te Jaarsveld, ter zake als voren, tot f 3 boete of 2 dagen hecht. G. B. en A. 8., visschers te Haastrecht, ter zake als voren, ieder f 0,60 boete of 1 dag hecht. 1 J. B2 M. F., sjouwers, 8 J. N., touw slager en 4 J. v. V., sjouwer to Gouda, ter zake van straatschenderij, ieder tot f3 boete of 3 dagen hecht. 1 K. d. G., 2 W. v. D. en 3 J. v. ders te Jaarsveld, ter zake als voren, J »n hecht. te Krimpen f 1 boete of o te IJselstein, ter zake theerd laten staan van een trek- mbaren weg, tot t 8 boete of 2 i., maohine-fabrikant teKrim- zake als voren, tot f 1 boete dag hecht. 8., timmerman te Krit «..s voren, tot f 1 l 8., zandschipper t ing bagger-reglement, en hecht. >per te Onderkerk a/d IJsel, ter roten, tot (8 boete of 3 dagen hecht, v. B., arbeider te Jaarsveld, ter zake van tot f 5 boete of 5 dagen hecht. P., zonder beroep te Jaarsveld, terzake trtreding jachtwet, tot 2 X f 5 boete of hecht., met verb, en bevel uitl. reet of bet. ad f 10 boete of 20

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1