THEB. Pnblieh Aantonsleftg. D. SPOOR, tt ra WBRKTUIHEN voor de ZUIVELBEREIDING, jij BODEGRAVEN. :08ima|81 Zouen, I N1734. 1896. Woensdag 25 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Het hommern SCHOOL op een terrein in den Doelentuin te Schoonhoven. or? Qpijs^aap BRANDSMA, AMSTERDAM. r oneeldecoratiën, h- - Officiëele Kennisgevingen. J BUITENLAND. Overzicht. 6eei? Meel»!!! ÈSfe 11 De Nieuwe London BBQEl IK 1 doet de grijie heren binnen en- kïle d*Ken T«rd>Unen, melkt AA het h,,r gl*nton<1 zacht, be- **t het uitvellen en neemt de ipcllfctjee ven het hoofd veg BINNENLAND. t ran i n Di door loniön is ontvangen het volgende Gemeente Schoonhoven. Het achterste f“- het terrein voor andere zjjde Oi doorsneden door beplante gri 1 ?d. dat ’•‘“rf i uo uauu mv. Het grepen* had gedurende de tentoonstelling antiquiteiten zal bergen, hoofdgebouw is rondom SGHOOWHOVENSCHE GÖÜRAIT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven zullen op Maandag 30 November a. s., des voormiddags 11 uur, op het Raadhuis aldaar, publiek besteden: Bestek en teekening liggen op het Raadhuis ter visie. Aanwijzing Vrijdag 27 November, des voormiddags 11 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF, Voorzitter. H. G. GEELHOED, Secretaris. Schoonhoven, 18 November 1896. Door de Europeesche Mogendheden, die bij de aangelegenheden in het Oosten (TurkUe) het meeste belang hebben, is een hervormingsplan aan Turkije opgelegd. En wonder boven wonder, de Sultan schijnt daarmede tevreden te zijn en zich er volkomen aan te willen onderwerpen. Zijn wil is het zelfs, dat aan de Euro peesche gezanten te Constantinopel dage lijks rapport wordt gezonden omtrent de uitvoering dier hervormingsmaatregelen. Italië moet door de betrokken Mogendheden als een soort van „toeziende voogd” aan gesteld zijn, belast met het toezicht op de uitvoering der hervormingen. Talrijke Italiaansche oorlogsschepen kruisen dan ook in de Turksche wateren. En waar uit bestaan nu die hervormingen? 1°. Vermindering van het Turksche leger en van het aantal ambtenaren. 2°. Benoe ming van Europeanen tot ontvangers en van een Europeaan tot Minister van Finan ciën. 3’. Hervorming der gendarmerie. 4’. Gelijkstelling van alle godsdienstige gezindten. 5’. Uitgifte eener nieuwe leening van vijf millioen pond tot bestrijding van de kosten der hervormingen, onder toe zicht der Mogendheden. Voorts zullen de vertegenwoordigers der groote Mogendheden onder voorzitterschap van den door die Mogendheden goedgekeurden Grootvizier, een By raad vormen. Op Creta hebben de Muzelmannen weer vreeselyke buitensporigheden gepleegd kunnen plegen, mag men wel zeggen, want door de Porte zijn aldaar de nieuwe hervormingen nog niet ingevoerd, terwijl ook de gendarmerie aldaar zoo goed als onbruikbaar is. Een Christen-Offlcier van Justitie, Kriaris geheeten, werd in zijn bureau in het Gouvernements-paleis te Kanea aangevallen, mishandeld en be- leedigd door een Mohammedaanschen onruststoker, zekeren Badris. Deze werd op hooger bevel gevangen gezet, doch door de militare overheid weer ontslagen, waartegen de Procureur-Generaal zich verzette en de Gouverneur bevel gaf tot wedergevangenneming, doch tegen midder nacht verzamejde zich een groote troep Bashibouzouks voor het paleis, die de in vrijheidstelling verlangden. De Gouverneur moest toen wel toegeven en toen de con suls aanmerking maakten op dezen on- ordelijken toestand, gaf Berouitsch Pacha ten antwoord, dat hij geen genoegzame middelen had, om zyn gezag te handhaven. Bij wijze van protest hebben de Officieren van Justitie hun ontslag ingediend. Er zijn nu hulptroepen heengezonden. De toestand op Cuba (Spanje) is ook nog vry onrustig. Er zijn de laatste dagen weêr verscheidene gevechten geleverd, doch gelukkig ten gunste van de Spanjaarden. 800 man opstandelingen werden gedood, terwijl de Spanjaarden nagenoeg geen verliezen hadden. Maar onrustbarend groeit het aantal dergenen, die uit Spanje vertrekken. In vele districten zijn bijna geen menschen meer overgebleven om het land te be bouwen. In Galicië vooral is dit duidelijk merkbaar. Er worden dan ook door de geestelijken vooral vele pogingen in het werk gesteld, om die landverhuizing tegen te gaan. In Rhodesia (Matabele-land) heerschen weer woelingen onder de inboorlingen. On tevreden over degenomen maatregelen tegen de veepest, weigeren zij aan het werk te gaan. Welke onkosten de bestrijding der veepest in Zuid-Afrlka medebrengt, blijkt uit het geen de heer Thompson, lid van het Kaapsch Parlement en speciaal commis saris voor de veepest, aan een vertegen woordiger van Reuter medegedeeld heeft. De runderen in de geteisterde streken worden doodgeschoten, en dat kost een menigte geld, omdat dikwijls 12 kogels noodig zijn voor het dooden van één dier. De Martini-patronen, die daarvoor ge bruikt worden, kosten 22 s. 6. d. per 100, en zoo had men voor het afmaken van een kudde van 5700 stuks vee voor 500 pond sterling aan patronen noodig. Het be graven van de dieren kostte 2 s. 6d. perstuk, want zjj moeten 6 voet diep onder den grond. Om nu verdere moeieljjkheden met de inlanders te voorkomen, zal men de ziekte laten uitrazen, het stelsel van afmaken opgeven en later de bevolking schadeloos stellen. Negus Menelek is, zonder de onder- teekening van het vredesverdrag af te wachten, reeds begonnen met de locating der Itallaansche gevangenen; 200 zijn er reeds op weg naar huis. Het heeft wel wat de aandacht getrokken, dat Menelek van het sluiten van den vrede wel kennis heeft gegeven aan Koning Umberto, President Faure en den Czar en niet aan den Paus, die toch zeker wel de eerste tusschenpersoon is geweest, om de zaak des vredes te bevorderen. En nu zullen we eens zien, hoe het in de Fransche Kamer is afgeloopen met de zaak-Dreyfus. Heel eenvoudig aldus: Nadat de afgevaardigde Castelin in de Kamer de Regeering geïnterpelleerd had over de verschillende lezingen omtrent de zaak- Dreyfus, nam de Minister van Oorlog de heer Billot, het woord. Hij las eene geschrevene verklaring voor, waarin ge zegd werd, dat Dreyfus met algemeene stemmen werd veroordeeld; dat eveneens met algemeene stemmen een hooger be roep is verworpen en dat er dus geen enkele reden bestaat, om op dit vonnis terug te komen. De Kamer het hier mede niet eens zijnde, liet andermaal de heer Castelin het woord voeren. Deze ver klaarde, dat ook hy Dreyfus voor een verrader hield, doch, dat zyne interpellatie alleen ten doel had, een einde te maken aan de veronderstellingen, als zou Dreyfus onschuldig veroordeeld zijn. Neen, de Regeering moest eene gerechte lijke ver volging instellen tegen Bernard Lazare, den schryver van de twee brochures. Na eenige schermutselingen tusschen Castelin en Generaal Billot werd ten slotte door Minister-President Méline verklaard, eene gewyzigde motie Castelin aan te nemen, inhoudende, dat de Kamer, vertrouwen stellend in de Regeering, aan de Regeering de zorg opdraagt, een onderzoek in te stellen naar al degenen, die in de zaak Dreyfus verantwoordelijk zijn. Deze motie werd zonder stemming door allen aan genomen, behalve door den afgevaardigde Gérault-Richard, die luide riep: „Ik heb geen vertrouwen in de Regeering!” Door sommige Fransche bladen wordt gemeld, maar zeer geloofwaardig klinkt het niet, dat de Minister van Justitie toch zou hebben last gegeven de instructie in zake Dreyfus te heropenen. De rechter van instructie zou reeds zijn aangewezen. Het zou een gevolg wezen eener nieuwe, verdere onthullingen bevattende brochure van Bernard Lazare. In den Doltschen Rijksdag is men, na de behandeling der interpellation van de bekende „onthullingen” begonnen aan de behandeling der interpellation over het tweegevecht in de zaak-Brüsewitz. (Zie vorig overzicht.) Er is te Berlyn maar één roep over de onhandigheid, waarmede de nieuwe Minis ter van Oorlog, generaal Gossler in den Rijksdag is opgetreden bij’ de Brüsewitz- zaak. Ofschoon het niet zoo bedoeld was, had het den schyn, alsof de Minister Biüsewitz in bescherming wilde nemen tegenover den werkman, die als een vech tersbaas bekend stond en reeds lang uit zjjne betrekking was ontslagen. Brüsewitz daarentegen stond goed aangeschreven. De Minister maakte het nog erger door te zeggen, dat de verbittering in het leger voor een groot deel moest worden toege schreven aan de voortdurende aanvallen in de pers, waaraan het leger blootstond. Toen hij zich van alle kanten zag aan gevallen, maakte de nieuwe Minister zyn excuus, door de bewering, dat het hem nog zoo vreemd was in het Parlement. Gelukkig kwam de Minister van Justitie hem te hulp. Deze beweerde, dat alleen dan het duel zou kunnen uitgeroeid wor den, wanneer er een omkeer kwam in de zeden, gewoonten en begrippen der natie en die kon eer door den godsdienst, dan door wetten worden teweeggebracht. Toch meende de Minister, dat van de door de Regeering voorbereide maatregelen veel goeds kon verwacht worden en een belangrijke vermindering van tweege vechten tengevolge kon hebben. Om ook nog een duit in het zakje te gooien, en meteen 'een pleister op de wonde te leggen, verklaarde de heer Gossler dat hij geheel overeenstemde met de Inzichten van den Minister van Justitie! In zyn jongste toespraak tot de officieren moet Keizer Wilhelm gezegd hebben, dat zy, wanneer het hen soms overkwam te veel gedronken te hebben, dan liever op hunne sociëteiten of te huis moeten bly ven. Laten zij zich deihalve dus moet de Keizer besloten hebben—niet beschonken in het openbaar vertoonen maar geraken zjj in staat van wettige zelfverdediging, dan moeten zy niet aarzelen van hunne wapenen gebruik te maken. Dit bericht maakt sensatie. Voor het aanstaand 25-jarig Regeerings- jubilé van Koning Oscar was in Zweden en Noorwegen eene inzameling begonnen. Aan Z. M. werd daarbij de keuze overge laten, hoe het geld besteed zou worden. Koning Oscar heeft nu gekozen, het te A. J. Dogterom. A. Dekker. J. vak Gennep. Nic. de Leeuw. Z. Vink. - n het bijzonder wordt de aandacht jtigd op SOUCHON THEE, k f 1,80 i ons. BEKROOND: iiursprys, Gorinchem 1886. len Medaille, Bohward 1889. K te prys, verhoogd met een Bestuurs- Ijs, Woerden 1890. te prijs, Dordrecht 1890. te prys, Alfen 1891. a eerste prijzen, Dokkutn 1891. te prijs, Leiden 1892. te prijs, Ntyuiegen 1893. te en tweede prys, Gouda 1894. a eerste pryzen, Groot-Ammera 1894. sren Medaille, Antwerpen 1894. eerste pryzen, Arnhem 1895. te prys, Bodegraven 1895. )ren Medaille, Leeuwarden 1896. 9 eerste pryzen, Gleaacndam-Hardlnx- Id 1896. a eerste pryzen, Woerden 1896. te prijs, Meerkerk 1896. r* late Fabrikant en Uitvinder van UIPWERK met ronde Kimmen kt en levert In den kortst mogelijken tijd mPaarde en Hondekarnmolens. iteinsche Karns voor Handkracht, 1ste i 2de soort. rkneedmachines. t en Transportkannen. I- en Voederemmers. rvloteu. na-, Zuur- of Molken vaten met deksels, kuipen. ogtobben of Kaaskuipen. svormen voor Edammer kaas van ?ak en Olmenhout. ters en Dopjes. {houten Vormen voor Gouda-, Derby- j Komijnekaas. I-Hollandsche en Edammer Kaaspersen. sketels. 31bakken. itenkuipen enz. ertegenwoordiger der Fabriekvan trifuges van LUDLOFF SÖHNE lerlln. eilluetreerde Prijscouranten worden rne op aanvraag toegezonden. y onze Agenten W. M DE JONG, te Tiendeweg D 14, Gouda, Wed. L VAN DER DUSSEN, Gedempte jrsloot 110—112, Rotterdam, K. UER te Meerkerk, J. RUFER8 te drdèn, J. C. WOORTMAN te Utrecht depóts gevestigd en worden bestel en aangenomen. •rije: f 1,60 en f 0,85 perTecon- arkrygbaar bij Mejuffr. M. DRIESEN choonhoven. wctaal adres voor Tinctuur voor grijze den i f 1,25 per flacon. I’euFBiiin, geraakte de RADE BARK léén in verzegelde pakjes, voorzien ►o ven staand gedeponeerd handelsmerk, ■Jjgbaar te Schoonhoven by E. 0. VAN DER ENDE. wpoort, C. Spelt. deloos, J. G. van der Rest. rkerk aid Usel, M. Pavnekoek. ipen aid Lek, drecht, atein, enwoude, DA, Markt, naast „De Waag”, in BOSKOOP, Voorkade, jmen gelden i dêposito: dag opvragens a 2 iger termijn op overeen te komen •waarden en desverkiezende tegen jrpand in fondsen trekken gelden op Effecten voor: jen onder f 1000,— h 4#/# ’sjaars, jen daarboven tot den prolongatie- -s, volgens Amsterdamsche beurs- rwaarden gn zich methetkoopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: L voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook r loten;) ■langd worden orders in de meeste isen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche rs; len Coupons in boven de Amster- ische beursnoteeringzonder bere- ing van provisie; en zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op nen- en buitenland. Tarieven op vrage gratis verkrijgbaar ekken geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. elk genre, steeds verkrijgbaar by (AAN, Schilder, Ammerstol. ng van Vrijdag trad vooral de ais verdeuiger van des Mm. een meer geregelde houtkap- ig van bet behoud der djati- l en einde een beshssing te lokken stelde de beer 1 gedeelte bevat aan de eene «jjde or de vermakelijkheden en aan de )ud-Dordt. Dit laatste wordt een bebouwde en met boomen „racht. De steentjes zgn onregelmatig neergelegd. Aan een der hoeken van het marktplein (3250 M* groot) komt het oude Dordtsche stadhuis, dat ingerioht wordt voor de afdeeling oude kunst. Aan de andere zjjde zal een tooneel verrjjzen, van voren geheel open; de plaats der toeschouwers is op het plein er voor. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat gezorgd is voor eene doeltreffende verdeeling van brandweerposten over het terrein. I' oude stadhuis, dat w de preciosa en kostbare at staat geheel vrjj, en het hoofdgebouw is door water omgeven. De heer J. H. Emck Wz., van Gorinchem, is geslaagd bij het examen M. O. schoonschrijven. Het adres aan de Synode der Ned. Herv. Kerk, met verzoek te vernie tigen het besluit van het provinciaal kerk bestuur van Noord Holland, tot ontzetting van den heer H. Van Breemen, als pre dikant te Durgerdam, is reeds door 200 300 personen geteekend. 'Gorinchem, 23 Nov. De toegangsweg van de Kanselpoort tot het station heeft eene groote verbetering ondergaan. De bestaande kei-bestrating is overal verbeterd, een groot gedeelte van den weg met klinkers bestraat en daarlangs een trottoir aangelegd van 1.5 Meter breedte, keurig netjes afgezet door hardsteenen banden. gGorlnchem, 24 Nov. Bij mogelijk dyk- leger in den aanstaanden winter zullen de navolgende dijkposten in de Alblasser- waard worden bezet door de daar achter vermelde hoog- en nood heemraden: Hardingsveld de heeren L. Volker Az. en T. Van der Haven. Gorinchem de heeren J. Veth PJz., L. Volker Az., H. Bos Az. en H. J.Van Eeten. Ameide de heeren A. P. H. A. De Klejjn, A. Vervoorn Iz. en C. Jongkind. Langerak de heeren C. Van der Stok en H. Van Ijzeren. Schoonhovensche Veer de heeren C. Kooyman en J. Schakel. Groot-Ammers de heeren J. Kloek en D. Schep. Alblasscrdam, 21 Nov. Tot hoofd der openb. school no. 1 alhier is benoemd de heer Martens, onderwijzer te Amsterdam, die de benoeming aanneemt. ‘Ameide, 23 Nov. Met de mandenmakery is het hier den laatsten tijd weder zeer druk. In de vorige week o. a. werden duizende manden afgeleverd. Ook het teensnyden en hakken van griendhout is in vollen gang, zoodat hier gelukkig voor den werkenden stand geen gebrek aan arbeid is. ‘Benschop, 23 Nov. Voor de betrekking van onderwyzer aan de 1ste openb. school in deze gemeente, jaarwedde f 600, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Wel heeft iemand van zijn voornemen om te solliciteeren doen blyken, doch wy'l geen stukken zyn ingekomen en de termyn van aangifte reeds een week verloopen is, schynt ook deze „sollicitant” van sollicitatie af te zien. Bodegraven, 19 Nov. Door den heer D. Spoor, fabrikant van werktuigen voor zuivelbereiding, zal in een perceel aan de Hoogewoerd te Leiden, een landbouw- kantoor en magazyn met daaraan ver bonden permamente tentoonstelling van landbouwartikelen geopend worden. Een ryke verzameling van eigen fabrikaat, doch ook werktuigen van verschillende binnen- en buitenlandsche fabrikanten, zullen daar kosteloos voor ieder ter be zichtiging worden gesteld. Capelle a/d Usel, 18 Nov. Gisteren avond trad alhier vanwege het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer, ter behandeling van het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee. Groot-Ammers, 19 Nov. De handel kan soms op vreemde wijze gedreven worden. Dit hoorde men dezer dagen in onze gemeente, daar door den heer G. K. alhier een varken verkocht werd voor duizend lijnkoeken. Ieder begrijpt, dat het wel een aardig diertje was, men schatte het dan ook op 600 pond. Door de kaashandelaars werd deze week de kaas hier en in de environs gekocht voor de navolgende pryzen: 1ste qual. van f 23 tot f 25; 2de qual. van f 20 tot f 22f de 50 KG. De handel is over het algemeen flauw. “Jaarsveld, 23 Nov. Aan het onderwys op de herhalingsschool in deze gemeente nemen 11 leerlingen deel. ‘Leksmond, 21 Nov. Het rooien en afleveren van de suikerbiet is afgeloopen. Dit werk gaf gedurende een paar maanden aan vele handen volop werk. Is de alge meene toestand van den landbouw in de laatste jaren niet gunstig te noemennu mogen wy omtrent den teelt van suiker biet gelukkig het tegendeel zeggen. Het gewas is uitstekend geweest en de pryzen zijn goed, zoodat de bouw zeer naar wensch is afgeloopen. Er zijn ook alhier verbazend veel sui kerbieten verbouwd, zoodat nimmer zulk een groote hoeveelheid is afgeleverd. Op drie plaatsen heeft in deze gemeente een groote aflevering plaats gehad en alleen in onze haven zijn ongeveer 1| millioen kilo’s suikerbiet scheep geladen. gebruiken voor eene of meer inrichtingen ter bestrijding der tuberculose in zijn Ryk. De geslagen Amerlkaansche zilver can- didaat voor het Presidentschap, de heer Bryan, gaat dezen winter lezingen houden, vyftig in het geheel, over verschillende economische onderwerpen. Hy bedong daarvoor een honorarium van 50.000 dollars, te betalen in goud. Men neemt meest zelf niet gaarne, wat men als medicijn aan anderen voorschrijft! STATEN-GENERAAL. Donderdag 19 Nor. maakte de Tweede Kamer een aanrang met de behandeling van de onder- deelen der Indische Üegrooting, eerst Hoofdstuk LI, uitgaven in Indië. Ten aanzien van de opium-regie zei de Min. dat het voornemen ia haar invoering by afzon derlek voorstel voor te dragen, echter niet vóór uit de gegevens de zekerheid der vourdeelen kan bljjken. Gelijkstelling van civiel en militair weduwen en weezenfonda, door den heer Bool aanbevolen, werd door den Min. afgewezen. Omtrent het politiewezen beval dezelfde apr. de benoeming van hoofdcommuaaribaen voor de hoofdplaataen van Java aan. De heer Pgnacker Hordyk acht een meer ingrypende reorganisatie dan die de Min. vooratelt, noodig, met het oog op den on- gunatigen veiligheidatoeatand. De Min. verde digde zjjn plannen ala de thana beat bereikbare, en meent dat de veiligheid van personen en goederen in Indië betrekkeigk groot ia. De onbezoldigde politiediensten der inlanders zyn door een betere regeling der heerendienaten zeer verminderd. De heer Van Vljjmen wees op den toene menden en verderfelynen invloed van het Uhi- neeache element op de Javaansche bevolking .en vroeg beperking hunner toelating. De Mm. zei dat goweerd worden wie geen middel van bestaan hebben en wees op de giede elementen onder de Chineezen. Intrekking van pachten zal een verminderde vestiging doen ontstaan. By het artikel betreffende de koffiecultuur ontwikkelde zich een debat, waarby de heer Van Limburg Scirum het byalagstelsel,toe kenning van tegemoetkoming daar waar de oogst onvoldoende den arbeid loont, bestreed. De heer Hintzen betoogde dat de cultuur achteruit gaat, ofschoon er nog goede gronden voor be schikbaar zyn. De heer Van Gennep beschouwt ook de cultuur als een adoopende en ziet wel voordeel in het byslagstelsel. De Min. betoogde dat onze financiën allengs minder afhankelyk worden van de koffie; uy wil de richting in van vervanging der gedwongen door een vrye volkscultuur. Uitvoerig werd gesproken over een voorge nomen reorganisatie van het boschwezen op Java, o. a. door de aanstelling van houtvesters en nadere regeling van de exploitatie. De heer Van Gennep zou liever deze zaak afzonderlyk gert- geld willen zien, op at mder te verkrygen ad viezen van bevoegden by het debat iieut Kunnen verspreiden. in de vergaderinj heer Tydeman op stelsel, dat beoogt ping, in het belang bosschen, in te voeren, len einde een beslissing der Kamer uit te lokken stelde de heer De Beaufort (Amst.) voor, den post met f 1Ü.U00 te verminderen, welk amendement met 57 tegen 15 stemmen werd verwotpen. By de Afd. Onderwys enz. hield de heer Kuyper een redevoering, waarvan bet tweede gedeelte tot Dinsdag werd ultgesteld. Onder her innering dat de vroeger onverschillige houding der Begeenng ten aanzien der zending plaats heeft gemaakt voor meer belangstelling, bracht spr. hulde aan den heldenmoed van de zende lingen van allerlei richting en kerk, en deed uitkomen van hoeveel belang hun arbeid is voor beschaving en orde. Wensohelyk acht hy uit het Kegecringsreglement de bepaling te ver- wyderen, die de vrye beweging der zendelingen belemmert. Verder bepleitte Spr. een ruime sub- sidiëenng ten bate van het onderwys door par ticulieren gegeven, ook als de scholen, waaraan zy wordt verstrekt, met voor kinderen van alle godsdienstige gezindheid toegankelyk zyn. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is byeengeroepen tegen Dinsdag 1 December, ’s avonds te 8J uur. By het Departement van Ko- .3 van 23 dezer gedateerde telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië betreffende de krygs verrichtingen in Atjeh: „Vrijdag uit het gebergte ten zuiden van Mampreh (XX.H Moekims) verjaagd vyandelyke hoofden, die by een waren voor een landsfeest. Vier militairen beneden den rang van officier gewond.” J. P. Van Driel te Werkendam ontving dezer dagen een zilveren medaille en 27 gulden voor het weder opwekken der levensgeesten by M. K.,die 16 Juni 11. voor dood uit de Merwede werd gehaald. Nog 3 andere personen ontvingen ieder 5 gulden voor de reddmg. §- Door Dijkgraaf en Hoogheem- rauen van Rynland werd Zaterdag aan- besteed: Het uitbreken der kleine of Haarlemmersluis te Spaarndam. Minste inschrijver was de heer P. Zanen Hzn. te Ammerstol, voor eene som van f2724. De plattegrond voor de Natio nale Tentoonstelling te Dordrecht (Juni, Juli en Aug. *97) is verschenen. Het terrein, ongeveer 5 HA. groot, heeft den vorm van een onregelmatigen vyfhoek, ligt geheel vry en is voorzien van waterpartyen en beplanting. Links van den ingang, gevormd door een poort, ligt het hoofdgebouw, dat 5000 M1 groot is. Er is een tooneelzaal aan verbonden, terwyl in het front winkels, restauraties e. d. zyn geprojecteerd. Het middengedeelte van het terrein wordt ingenomen door de muziektent, omgeven door een houten vloer, een goeden voorzorgsmaatregel in geval van een natten corner. Dit gedeelte is omgeven door groen en plantaoenen, waartuwchen kiosken verspreid zyn. Moordrecht, 23 Nor. Vrydag-avond trad alhier voor de afdeeling Moordrecht en om streken van den Ned. Prot. Bond op Prof. Van Mas nep uit Leiden. Tot onderwerp had hy gekozen: De doop in ’t algemeen en voor namelijk de doop in de Ned. Herv. Kerk als eene kerkelyke of godsdienstige handeling of plechtigheid. Hy sprak over den oorsprong van de instelling des doops, zyne beteekenis en bediening en kwam zoo als van zelf tot de bespreking van de schorsing van Ds. Hoevera te 8tolwyk door het classicaal bestuur van Gouda. Met de reglementen der Ned. Herv. Kerk in de hand bewees hy, dat Ds. H. zich niet ver- „-jpen* had aan het voorschrift: „Te doopen op de meest indrukwekkende wyse.” Onomwonden liet hy zich dan ook uit als over eene onverantwoordelijke wyze van handelen van het classicaal bestuur van Gouda tegenover Ds. H. niet alleen, maar ook tegenover de Synode en verder alle protestanten. Waar de Synode Ds. H. had vrijgesproken, had het clas sicaal bestuur van Gouda minstens daarin moeten berusten en niet, zooals het gedaan heeft, weer tegen het optreden van Ds. H. moeten opkomen. Aan het eind zyner rede stelde hy de vragen: Welke zullen de gevolgen zyn voor Ds. Hoovers, voor het classicaal bestuur en voor de vryzinnige leden der Ned. Herv. Kerk in ’t algemeen. De Voorzitter, Ds. Van der Meer van Kuffeler, bedankte ten slotte in warme bewoordingen den geachten hooggeleerden spreker voor zyne boeiende en leerrjjke rede. G. C. Nedersllngeland, 20 Nov. In de heden gehouden vergadering van de polderbestu ren van Over- en Nederslingeland, is ge bleken, dat de kosten van het onderhoud der beide watermolens f 505,48 bedroegen. ‘Nieowerkerk a/d IJsel, 19Nov. Inde laatste vergadering van den gemeenteraad is besloten het traktement van de beide hoofden der openbare scholen met ingang van 1 Januari 1897 met 50 gulden te verhoogen en alzoo te brengen op 1000 gulden, welk besluit reeds door Ged. Staten is goedgekeurd. Door het bouwen van een aanleg plaats voor stoombooten in den Usel, is voorzeker in een lang gevoelde behoefte voorzien. Voorheen moest men steeds aangezet of afgehaald worden. Voor wie nu bang op het water zijn was dit minder aangenaam. Ook het lossen en laden van goederen zal voortaan gemakkelijkei zijn. ’Woordeloos, 19 Nov. Het hennepzaad is thans geleverd. De prys is evenwel laag geblevenmeer dan f 5,50 per H.L. is niet besteed. Ook zyn eenige party en aard appelen geleverd, waarvoor echter even eens een lage prys, f 1,20 per H.L., kon worden bedongen. Van de gelegenheid, opengesteld voor leden van de Holl. My. van Landbouw, afd. Alblasserwaard, tot coöperatieven aan koop van kunstmeststoffen, is deelgenomen tot eene gezamenlijke party van 32500 kilo Thomasslakkenmeel en 1500 kilo Kaïniet. By aanbesteding waren vier biljetten in gekomen; de laagste der inschrijvers was de Maatschappij „Nederland” en wel respec tievelijk voor fl,79‘ en f2,17s per 100 kilo. “Ouderkerk a/d Usel, 24 Nov. Gister- namiddag werd een 12-jarige knaap, al hier woonachtig, en zich bevindend op ’s-Gravenweg, naby de grens van Cappelle en Nieuwerkerk, aangehouden door twee landlooperswaarvan een hem vroeg, wyzende op het horloge van den jongen Geef mij dat Meteen greep hy naar den ketting en maakte hy zich meester van ’t uurwerk, waarna beide kerels het hazen pad kozen, in de richting van Gouda. De bestolen knaap, eerst geheel ontdaan, begon daarna om hulp te roepen, maar daar niemand kwam opdagen, moest hij ’t opgeven. Eene waarschuwing om kin deren, die uit deze gemeente te Kralingen schoolgaan en met den trein huiswaarts keeren tot Cappelle, in plaats van den onveiligen ’s-Gravenweg den Ouderkerk- schen dijk te laten loopen. Intusschen doet de politie te Gouda onderzoek. Alhier doet zich een geval voor van roodvonk. “Oudewater, 23 Nov. Om te kunnen voldoen aan de groote vraag wordt tegen woordig op de lynkoekenfabriek van de firma Verloop alhier met meer spoed ge werkt dan gewoonlyk, zoodat de aflevering dan ook vrij aanzienlijk is. Als men rekent, dat 12 blokken voortdurend in werking zijn en dat onder ieder blok 1400 koeken in de 12 uur worden geslagen of 2800 in een etmaal, dan levert dat voor eene week een aantal op van 201600 stuks. 20 Nov. Heden-namiddag 16-jarige jongen A. Bikkers, terwyl hy bezig was met baggeren in de Giesen, te water en zou waarschynlyk verdronken zyn, indien het niet bytyds was opgemerkt door Christiaan Verspui, die met behulp van D. Kooyman Az. hem uit zyn benarden toestand redden. ‘Zevenhuizen, 19 Nov. De Rederijkers kamer „Harmonie” benoemde tot voor zitter den heer N. Preuy t, tot secretaris pen ningmeester den heer D. Heem s bergen en tot commissaris den heer I. Bos, allen af tredende leden. - Een jeugdig Hagenaar, ruim 16 jaar oud, veroorzaakte Zondag-avond in zyn dronkenschap hier een verbazende opschud ding, zoodat hy door kennissen van ’t station naar ’t dorp gesleept moest worden. Toen hy ’s avonds weer naar het station gegaan was, ging hy voor den aankomen den trein staan en had de stationschef hem niet met geweld verwijderd, dan zou hij stellig overreden zjjn. Met een zacht lijntje hebben zyne kennissen hem in den trein zien te klagen. Terwoipan. ir een redeToerirq we-o--- dat de vroeger onverschillige houdin; ing ten aanxien der ikt voor meer belang Ido aan den heldenmoet van allerlei nchtinj van hoeveel te. beschaving en orde. 1

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1