LAAS, women, AK, lal ken, Palen «uren, Regels, anihoul, a I É01S, HOESTEN. N°. 1735. 1896. Zaterdag 28 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht rmout, i rorhi i Het bouwen van eene SCHOOL op een terrein in den Doelentuin te Schoonhoven. K00PING Et-, I», Wliirt- I DRAAI, ker, [HEEK ITEN. OVEN. sding. 505» UMD, ris te reen. 5) Officiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. werkdagen van Hoofdstuk I bijeenhouden I. O. verkrijgen ten DEN BLEKER Dinsdi van aan ondei MööfflöVEISM COnRHT. islag voor een gezonden, i van are opgaande PPELBOLLEN, IKET enz. algemeen be- liken heeft eene srgen II.-O. 7AN (NOOIBN. 57 Centimeter; gave, lange r de borst van Schoonhoven. Catalogus 5 Cta. RTU H.H. M.M. zullen den lOden, uiterlyk den llden Dec., uit het buitenland in de residentie terugkeeren. - Behalve die uit Utrecht en Drente, die wegens ongesteldheid waren verhinderd, vereenigden Maandag alle leeft de Heer Waddinxveen ING van TT.T.T^ 1 1 ember 1896, ure. er DE KLEUN s Notaris MOLENAAR ddinxveen zal ansdag 9 De- ir 1896,’smor en 9| ure, op ■q” te Waddinx- liek verkoopen, maar den Heer Waddinxveen opmurkiogen inliohtir ■eggen, w.„ ontvouwde hy: wat weten, i hoe men er toe komt; om fgen, wat nu eigenlyk geloof ia; «i werd gekarakteriseerd als een kennen, een weten, des verstande, maar een xielsc Kielstra tevens aanleiding er ligt in een der directie. Ook te Hamburg (Dnltechland) heerscht op ’t oogenblik eene werkstaking onder de dokarbciders en de werklieden in de vakken daaraan verwant. Op ’t oogenblik nemen daaraan deel 5500 havenwerkers, 40 kraanmeesters en 500 kaaiwerkers De Hamburger reeders denken er niet aan toe te geven. Er is namens hunne ver eeniging bekend gemaakt, dat zij in overleg met de cargadoors, stuwmeesters en andere werkbazen eenstemmig besloten hebben, tot Donderdag jl. de zich aanmeldende arbeiders voor het oude loon weer in dienst te nemen, maar wie na dien tyd komt, krijgt onverbiddelijk gedaan. In de haven van Hamburg liggen op ’t oogenblik 183 stoombooten en 83 zeilschepen, die van de werkstaking te lijden hebben. Ook te Bremen dreigt eene werkstakingde haven werkers hebben ook loonsverhooging ge vraagd; reeds denzelfden avond te 6 uur verlangden zij antwoord, doch de directeur der entrej ót maatschappij verklaarde eerst over drie dagen te zullen antwoorden. Ook te Londen (Engeland) schijnt men bovengenoemd voorbeeld weer te willen volgen. Havqjock Wilson, de bekende leider, uit Rotterdam teruggekeerd, moet nl. verklaard hebben, dat hem de volgende week bijzonder geschikt voorkomt voor eene algemeens werkstaking aan de dok ken. Wat wordt er toch met vuur gespeeld Dr. Jameson, die in de vorige week eene operatie ondergaan heeft, gaat vooruit in de gevangenis, maar het kerkerleven, zoo heet het, vertraagt zijne genezing. Intus- schen broedt er iets als een plan om voor zijne bevrijding eene beweging op touw te zetten. Eenige weken geleden schijnen de autoriteiten reeds over zijn ontslag uit de gevangenis beraadslaagd te hebben. Dr. Jameson zelf zoo zegt men zou met eene beweging te zijnen gunste matig in- genomen zijn, aangezien hij, werd zyne begenadiging daaraan toegeschreven, iff eene valsche positie zou komen te staan en zijn toekomst benadeeld zou worden. Dit is ook het gevoelen van sommige zijner vrienden. De Spaansehe troonpretendent Don Carlos heeft een manifest tot zyne aan hangers gericht, waarin hy er hun kennis van geeft, dat zijne dochter Elvira, die zich dezer dagen te Rome door een ge- I huwd man liet schaken, voortaan dood voor hem zal wezen. Nu de pretendentdus het huiselijk linnen in het openbaar, minder wascht dan ongereinigd ophangt, behoeven wy ook niet langer over de zaak, die al een paar weken bekend was, te zwijgen. Donna Elvira, die meerderjarig is en der halve eigen middelen heeft, ook voor een 300.000 lire aan juweelen medenam, moet geen schoon, maar toch een zeer aantrekke lijk uiterlijk hebben. Zwak van zenuwen en warm van bloed ontbrandde zij in hevigen hartstocht voor zekeren Graaf Folati, die als schilder zekere verdiensten moet hebben en van uiterlijk beschreven wordt als simpatico. Hij was zwak genoeg de eerste avances niet af te wyzen, trad, toen de Prinses door hare familie werd verwijderd, met haar in geheime briefwisseling en geraakte, door den ondervonden tegenstand misschien ook geprikkeld, derwaarts op het hellend vlak, dat hij zijn mooi jonge vrouwtje en een paar lieve kinderen van Prinses Elvira in den steek liet en met haar naar Frankrijk vluchtte. Papa’s proclamatie bewijst wel, dat hy den vogel voorgoed gevlogen acht. Uit Cuba komen over New-York al lerlei zonderlinge berichten. Ten eerste wordt er n.l. gemeld, dat generaal Wey- Ier, wiens overwinningen slechts scher mutselingen worden genoemd, naar Ha vanna zal terugkeeren, omdat de wegen door de verschillende regens, verdere opera- tiön onmogelijk maken. Verder wil men beweren, dat de insurgenten 5000 dollars hebben gesteld op het hoofd van dien generaal. Uit Texas is er nu een troep scherpschutters gekomen, om te trachten, die premie te verdienenmet verrekijkers en vèrdragende geweren loopen ze nu, het land af en voor iederen Spaanschen officier, dien ze neerschieten, krijgen ze 1000 dollars, Die generaal schijnt dus vijf maal zooveel waard te zyn. In Pinar del Rio.naby Candelaria, hpbben de insurgenten een trein met dynamiet in de lucht doen vliegen en er vervolgens een musketvuur op geopend, waardoor een aantal soldaten en passagiers werd ge wond. De aanslag werd gepleegd in de meening, dat generaal Weyier in den trein zat, maar de generaal was reeds vroeger uit Candelaria vertrokken. Te New-Castle, in den Amerlkaanschen Staat Delaware, hebben voor het tuighuis soldaten van de zoogenaamde militia een soort van schutters - een Spaansche vlag door het slyk gesleept en vertrapt, wat waarschijnlijk ook weör tot Spaansch- Amerikaansche moeilijkheden aanleiding zal geven. Italiaansch-Braxlliaanaehe krieuwerijen over een dergelijk geval heeft men uit de Commissarissen der Koningin zich ten huize van den Commissaris Fock te ’s Hage, om hem geluk te wenschen met het zilveren jubilé zijner ambtsbediening. Den I, dik voor de neter CHDOORNEN, n lengten; ASTANJE- en tssende op ge- den Zuidplas- 17. solide borgen ran gegoedheid, 1896 door een meester hunner Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. MOLENAAR al te thop, C. Kerk, op 396, ’svoorm. contant geld, orge nomen proef de heer Cremer vraagstuk der In antwoord len heer Bool )n, be arbank Prjjs der Adrertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandse!» Adrertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Gemeente Schoonhoven. PnliliBkBAaüësteilmg BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Srhoonhoven zullen op Maandag 30 November a s., des voormiddags 11 uur, op het Raadhuis aldaar, publiek besteden: Bestek en teekening liggen op het Raadhuis ter visie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF, Voorzitter. H. G. GEELHOED, Secretaris. Schoonhoven, 18 November 1896 De Italiaanse be krijgsgevangenen worden door den Negus Menelek achtereenvolgens vrijgelaten. Een der vrijgelatenen, luite nant Madia, heeft geen woorden genoeg over de wyze van behandeling, by den Negus ondervonden. Dikwyls kwam hij by de Italiaansche officieren eten sprak dan allerhartelykst over Koning Umberto, maar toornig over de Staatslieden, die den oorlog waren begonnen. Wat het ter dood brengen betreft van een paar officieren, dat geschiedde, omdat zy, vroeger al eens gevangenen van den Negus geweest zfinde, met verbreking van hun eerewoord, toch weer de wapenen tegen hem hadden opgevat. Koning Umberto van Italië en Koningin Margaretha z(jn, toen ze Maandag morgen te Rome aankwamen, weer luide door de be volking toegejuicht. Nu, die hernieuwde harteiykheid was natuuriyk het gevolg van den vrede met Abessyniö. By de hervatting der Kamerzitting zal de Hertog di Sermoneta, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, voorstellen Ery- thraea geheel te ontruimen. Volgens de .Shipping Gazette” zal de Italiaansche Regeering en wel zonder afwachting der rechteriyke uitspraak in zake „de Doelwyk”, schip en lading vrygeven. De Regeering zal een zoogenaamd groenboek over Abes syniö uitgeven, dat o. a. den tekst van het vredesverdrag bevatten zal. In de Fransehe Kamer van afgevaar digden is de begrooting van Buitenlandsche Zaken afgehandeld. Daarby zyn de meest verschillende ontwerpen ter sprake gebracht. Ouder anderen vroeg de Afgevaardigde Milleraud opheldering omtrent het bestaan en de strekking van het veel besproken accord tusschen Frankryk en Rusland en kreeg daarop van Minister Hanoteaux ten antwoord: Wat dien aangaande aan het volk behoort gezegd te worden, is gezegd te Chabourg, te Parys en te Chalons, zoowel door President Faure als door den Keizer van Rusland. Niemand denkt er derhalve op ’t oogenblik meer aan, de entente te ontkennen. Het woord verdrag, tractaat enz., waarnaar zoolang gevischt werd, wil er maar niet uit, scby'nt het. De Afge vaardigde Hubbard bracht vervolgens het gezantschap by den Paus ter sprake, waar van hy de kosten wilde inkorten, en voor uitgang ten minste by vroeger, toen reeds de algeheele opheffing dier post werd voorge- steld. Doch ook dit verzachte voorstel werd verworpen met 824 tegen 497 stemmen, nadat Minister Hanoteaux het bestreden had. Toen kwam de Afgevaardigde Deloicle aan het woord met de bewering, dat hy verlangde, na achtereenvolgens Frankrijk’s moeieiykheden met Madagascar, Siam, Tunis en de Nigerstreet besproken te heb ben, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken nu onmiddellyk Engeland aan zyne verplichtingen zou herinneren, wat betreft de ontruiming van Egypte. In elk geval behoorde de opmarsch der EngeLchen naar Khartoum te worden gestuit. Minis ter Hanoteaux antwoordde daarop, dat hy onvoorbereid niet op al die vragen kon antwoorden en dit dus tot lafer moest uitstellen. Te Bordeaux had Zaterdag jl. het per soneel der gasfabriek het werk gestaakt, natuuriyk tot groot ongerief van de geheele stad. Ook in de huizen en inrichtingen, die electrisch verlicht werden, heeft men in donker gezeten. De electriciteits maat- schappy verkrygt nl. de noodige kracht door gasmotors en die waren nu natuuriyk ook tot stilstaan genoodzaakt. Men moest zich toen behelpen met lampen en kaarsen. Gelukkig, dat de werkstaking nu geëindigd is, met eenige concessies van de zyde Begeer, oenerzyds alle provinciale wape nen, omgevende het wapen van Zuid- Holland, anderzyds in een lauwertak de opdracht bevattende. De commissaris van Noord Holland hield eene toespraak. De jubilaris was diep getroffen door hetblyk van sympathie. Hy vereenigde zyn ambt- genooten aan een diner. Te Utrecht moet voor de ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren 0. Zelvelder en P. J. Houtzagers. Aan het ministerie van water staat werd Woensdag aanbesteed het ver diepen van de kom en het verdedigen van de boorden der Veerhaven aan de noordzijde van het Dongelsche Veer, in het rivier vak Heleind Drongemond, onder de gom. Besoyen, prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het ver leggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrijver was A. Blokland te Werkendam voor f 3469. By den Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur, was Woensiag een Kon. besluit ingeko men, houdende beschikking op het beroep van het bestuur der weesinrichting Beth- Pelet te Vianen tegen de stuiting eener inzameling van gelden te ’s Gravenhage. Deze stuiting was geschied op grond van eene beschikking van Burg, en Weth. van ’s-Gravenhagewaarby een verzoek tot het houden eener collecte als hoedanig Burg, en Weth. de kennisgeving van het voornemen van genoemde weesinrichting tot het houden dier collecte beschouwden - werd afgewezen. By het Kon. besluit is nu verklaard dat de stuiting ten onrechte is geschied, op grond, dat de bepaling van het Kon. besluit van 22 Sept. 1823, krachtens welke eene voorafgaande autorisatie tot het houden van collecten vereischt wordt en welk Kon. besluit Burg en Weth. hadden toegepastniet toepasselijk is op gods dienstige of liefdadige instellingen en dat bovengenoemde weesinrichting is eene lief dadige instelling. De voorloopige werkzaamhe den voor het tot stand komen van den stoomtramweg Tiel - Culemborg worden met kracht voortgezet. Het kapitaal noodig tot dekking der voorloopige kosten, ge raamd op f 3000, is byeener werd voor f 3400 ingeschreven. Ter vervanging van de heeren Mr. J. A. Levy te Amsterdam en W. J. Blydenstein te Enschedé, die op 1 Juli a. s. als hoofd bestuurders der Maatschappy tot Nut van ’t algemeen aftreden, zyn opgemaakt de volgende dubbeltallen Vacature Levy: I. Mr. M. W. F. Treub, hoogleeraar te Amsterdam; II. Mr. J. Krusemanadvocaat en procureur te Amsterdam. Vacature Blydenstein: I. D. W. Stork, fabrikant te Hengelo; II. Dr. P. Van Geer, hoogleeraar te Leiden. Van wege het bestuur der vereeniging „Grist. Nat. Zendingsfeest” wordt ons verzocht te berichten, dat het feest in Juli 1897 zal worden gehouden op het landgoed Middachten bij*De Steeg, daartoe opnieuw door de eigenares, de HoogGeboren Vrouwe Gravin Bentinck, bereidwillig afgestaan. De heer W. Py 1, onderwyzer met hoofdakte aan de byzondere school (school met den Bybel) te Rotterdam, is benoemd tot hoofd dei* school aan de Martha-stichting te Alfen a/d Ryn. De Synode komt weldra by een ter behandeling der zaak van Ds. H. Van Breemen te Durgerdam, die uit zyn ambt is ontzet door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland. Gouda, 25 Nov. Bij de gehouden ver kiezing voor leden van de Kamer van Koophandel on Fabrieken waren uitge bracht 38 stemmen. De aftredende leden, de heeren H. Jager, verkregen resp. 31 st., A. Van Veen, 32 st., J. M. Noothoven van Goor, 32 st. en J. W. Schouten 32 st. In de plaats van de vacature, door het overlijden van den heer Prince veroorzaakt, werd gekozen de heer A. 0. 0. Verzyl, met 32 st. Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. alhier door Ds. R. J. W. Rudolph te Leiden. *Alblasserwaard en V(jf heer en landen, 27 Nov. De handel in kaas is flauwer en de prys f 1 per 50 kilo lager; naar boter blijft goede vraag, doch door meer aanbod wordt de prys ook flauwer. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 20 f 25 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit Goêboter f 0,60, weiboter f 0,50 per kilo. 'Berkenwoude, 19 Nov. De heer H. Schenk, onderwyzer te Lekkerkerk, trad wereld gemaakt, doordien van Braziliaan- sche zyde verklaard is, dat de Italiaansche vlag, die beleedigd heette te zyn en ver scheurd was, geen yjeg is geweest, maar een zakdoek. In dat betoog ontbreekt on gelukkigerwyze de verklaring omtrent het woede verwekkende, door dit nuttig voor werp in het gegeven geval op de volks menigte geoefend. Nu, de Italiaansche gezant Di Martino heeft er genoegen mede genomen, misschien ook omdat het andere gedeelte der overeenkomst, door hem met den Braziliianschen Minister van Buiten landsche Zaken, den heer Cergueira, aan gegaan, voor Italië zeer bevredigend was. Daarby wordt namelyk eene som van 9.600 000 lire als vergoeding toegekend voor de schade, aan Italiaansche onder danen berokkend tydens de jongste onge regeldheden. STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Tweede Kamer van jdag lette de heer Kuypcr zyne rede voort den vorigen Vrydag. Hy drong nogmaals op krachtige bevordering van het inlandsch srwys, op instelling in Indië van universitair onderwys, op verbetering der gezondheidstoestanden door het steunen van medische godsdienstige zending en het op richten, ten haren behoeve, van een hospitaal. 8pr, protesteerde tegen een bevoegdheid der Regeering in Indië om iemand tegen zyn wil tot een bepaald kerkgenootschap te rekenen en besprak verder de rechtspositie der inlandsche Christenen. De heer Pyttersen, het nut en de beteekenia der zending erkennende, acht handhaving van art. 123 Reg.-Roglement, dat de toelating van zendelingen aan de goedkeuring der Regeering onderwerpt, onmisbaar. De heerRoessing drukte hetzelfde gevoelen uit. In gelyken geest sprak de Min. van Koloniën. Art. 123 heeft nooit belemmerend gewerkt, daarentegen dikwyls de zendelingen beschermd. Voor het inlandsch onderwys wordt steeds naar behoefte gezorgd. De hygiënische belangen worden naar behooren behartigd. Wyzigiug der kerkelyko regeling acht de Min. onnoodig. De zending wil hy moreel, niet financieel steunen; wel wil hy subsidie geven voor het onderwys. De heer Van Limburg Stirum drong aan op betere behandeling van de personen die de godsdienstige belangen van het leger in Indië behartigen. De Mm beloofde overleg met den Gouv.-Gen.; de positie der bedoelde zendelingen is iudertyd door den Min. Keuchenius geregeld en sedert gehandhaafd. De heer Plate besprak de vooi met de nieuwe zoutverpakking; d vroeg een oplossing van het water verschaffing voor Soerabaya. op eenige opmerkingen van dt gaf de Min inlichtingen over zyn plannen treffende het inriohten eener postapaai voor Java. In de avond-vergadering werden spoorweg- belangen besproken. Een amendement van den heer Bahlmann om niet over te gaan tot den aanleg eener dorde spoorstaaf op de lyn Djokjo Solo, werd verworpen met 46 tegen 10 stemmen; aangenomen met 36 tegen 22 stemmen een amendement van den heer Cremer om de be slissing in zake de verlegging van de lyn Tank-Soerabaya uit te stellen. Hoofdstuk II werd aangenomen zonder stem ming. Vergadering van Woensdag. (Uitgaven in Nederland). De heer Bahlmann drong aan op directe af zending der Atjeh-telegram men van Atjeh. De heer Staalman vroeg voor de koloniale militairen een vast, niet wisselend handgeld, grootendeals uit te betalen by afloop van den diensttyd, en keurde af dat het geld wordt gebezigd als koopsom, waarmede het volk m mooie aanplak biljetten wordt lekker gemaakt. De heer Babl- manu noemde die voorstelling onjuist. Deze Spr. acht het wensohelgk, de koloniale reserve als afzonderlyk corps in Indië te houden. De heer Van Vlymen beval zuinigheid in de ver betering der kazerneering aan. De Min. v. Koloniën acht het bijeenhouden der Kol. reserve in Indië niet mogelyk. Tegen over den heer Staalman verdedigde hy het tegenwoordig stelsel van handgeldbetaling. Op een vraag van den heer Hartogh ver zekerde de Min. dat er geen vrees behoeft te bestaan voor dubbelen belasting-aaoslag, hier en in Indië, ten nadesle van Indische aandeel houders van in Nederland zetelende naamlooze vennootschappen. Dezelfde afgevaardigde stelde een motie voor betredende een betere verdeeling, op den voet eener uitkeering der Nederlandsche aan de Indische financiën, welke motie in be handeling zal komen by Hoofdstuk X (Koloniën) der Staatsbegrooting. De verdere onderdeelen der Indische begroe ting werden zonder stemming aangenomen. Daarna ging de Kamer over tot het opmaken der nominatie voor een lid van da Rekenkamer. Zy bevat de namen van de heeren Mr. Th. Baron Mackay, lid der Tweede Kamer; M. G. De Bloeme, administrateur by het Hoofdbestuur der Posterijen; H. O. Van Os, lid der Gede puteerde Staten van Gelderland. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot invoe ring van de nieuwe regeling dor personeele be lasting op 1 Jan. 1897. De heer Vermeulen bepleitte uitstel, tot na de definitieve regeling der gemeente-financiën. heden-avond als spreker in de Nuts-^pr- gadering op. Zyne lezing: „De nieuwe dominé” een novelle van F. A. Buis, werd met de grootste aandacht gevolgd fubiïirisJ werd aangeboden'een rilweu envmet zeer veel genoegen aangehoord, medaille, vervaardigd in de fabriek van Spreker* droeg die lezing op een voor- - -- treffelyke wyze voor, evenals de bydragen, die hy na de pauze nog ten beste gaf. Ook werden nog bedragen gedaan door den heer Van Dongen, hoofd der school voor M. U. L. O te Lekkerkerk. Ookhy deed die op een talentvolle w(jze en beide heeren verschaften dan ook aan de talrijk opgekomenen een hoogst genotvollen avond. Lekkerkerk, 24 Nov. Dat by goede op passing kippen ons geen „windeieren” leggen, kan uit het volgende blyken. De heer Jilles De Jager heeft 10 kippen, zynde 6 jonge en 4 oude. Deze 4 oude hebben in dezen zomer elk een broed kuikens grootgebracht Toch heeft genoemde heer van deze 10 kippen van 15 Nov. '95 tot 15 Nov. '96 het verbazende getal van 1532 eieren gekregen. Na aftrek van voer etc. heeft hy een winst van f35,88. Een niet te versmaden sommetje voorwaart De heer C. B. Van Sohravendjjk, onder wyzer aan de openbare school voor M. U. L. O., hoofd de heer Van Dongen, heeft met gunstig gevolg examen voor Wiskunde afgelegd. In de Vrgdag-avond gehouden vergadering van de afdeeling v./d. Neder 1. Protestantenbond hield de heer T. J. Kielstra, doopsgezind pre dikant te Middelburg, voor een talryk opgekomen vergadering een lezing. Na een degelijke inlei ding, waarin hy de bedoeling uiteenzette van de woorden voorkomende in 2 Thossalonioensen III 1 en 2, wat hem tot zyn eigenlgk onder werp bracht, sprak hij ons over de woorden: „Toon mg uw geloof, en ik zal u zeggen, wie ge zyt.” Glashelder wat kennis is en daarna te tegg:~, dat door hem werd gekarakteriseerd als een oordeel, een kennen, een weten, niet een uiting des verstands, maar een zielsdaad, wat aan Ds. Kielstra tevens aanleiding gaf, te wyzen op het ongeremde, dat verzoenen van de resultaten der wetenschap met het geloof. Werd ons gewezen op 't heerlijke der weten schap, ook 't hoog heerljjke van ’t geloof werd ons getoond. Immers, hoe hoog de eerste ook te schatten is, toch kan ze niet in alle men- schelijke behoeften voorzien, zy schenkt niet altyd vrede, niet steeds verzoent zy met het lot; dit kon ’t geloof, *t geloof alleen. En daarom de wensoh, oohl mocht het geloof aller zyn. Is hiermee in hoofdzaak een kort overzicht gegeven, van ’t geen Ds. Kielstra vóór de pauze zeide, na een half uur gerust te hebben, kregen we het tweede deel zyner doorwrochte rede te hooron. Met tal van gry pende, pak kende voorbeelden werd duidelijk gemaakt wat spreker er mee bedoelde, hoe uit het geloof kon worden opgemaakt wie en wat men is. Dat het ware geloof, helaas niet aller is, werd boeiend gezegd en schoon was toen hg zyn lezing besloot met er op te wgzen, hoe alleen *t goloof van den reine den almachtige doet zien, Hem overal laat gevoelen en waarnemen. Deze waarheid was gegrift boven den ingang van den tempel van Aeskulapius, met de woorden: „Alleen de reinen mogen dezen drempel overschrijden”, uitgesproken eindelyk schooner en dieper gevoeld in Jezus woord: „Zalig de reinen van harte, zy zullen God zien”. Een warm applaus beloonde den spreker voor zyn schoon stuk, dat hy had gelezen, en ’t warme woord van dank, dat de voorzitter ten slotte sprak tot Ds. Kielstra, was ongetwijfeld naar *t hart van allen. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 23 Nor. Don derdag 19 Nov. werd door de Christelijke jongelings-vereeniging „Samuel" haar vierde verjaardag feestelyk herdacht in de school aan ’s-Gravenweg. Behalve door een talryk publiek uit de gemeente werd die byeenkomst ook byge- woond door afgevaardigden van verschillende jongelings-vereenigingen uit de naburige ge meenten. Nadat Ps. 119 5 gezongen was, opende Ds. Westerbeek van Eerten de verga dering met gebed, waarna Z.Ew. den aanwe zigen een hartelyk welkom toeriep. Uit het verslag van den secretaris en den penning meester bleek dat het aantal leden met 5 ver minderd was en nu 23 bedroeg, en dat de financiëele toestand gunstig genoemd kon worden. Toen deze en nog andere verslagen waren uitgebracht, was men tot het meer feestvie rende gedeelte genaderd. Samenspraken en voordrachten wisselden elkander af, terwyl de christelijke zangvereeniging „Halleluja", onder leiding van haar directeur, den heer J. Terdu, vier nummers ten gehoore bracht. Door de meisjes der vereenigingen „Lydia” en „Dorcas” werd zorg gedragen, dat de versnaperingen, als melk, koek en broodjes, op tyd werden rondgediend. De opgeruimde stemming der feestvierenden bewees, dat men zeer gezellig byeen was; daarom werd door den voorzitter van „Samuel", I. C. Baas, een woord van dank gebracht aan den burgemeester, de leden van den raad en aan de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, die allen hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Toen eindeljjk het uur van scheiden geslagen had, werd de vergadering gesloten met dankzegging door Ds. Westerbeek van Eerten, waarna staande gezongen werd Ps. 72 11. In de vergadering van burgemeester en wethouders, gehouden jl. Vrydag 20 November, is tot voorzitter van het algemeen burgerlfik- armbestuur benoemd de heer H. De Brujjn. SNieow-Lekkerland, 25 Nov. De alhier gehouden collecte voor de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland” heeft opgebracht f 23,49. Als eene bijzonderheid dient vermeld dat door de acht watermolenaars van dé „Overwaard” te zamen negen varkens zijn geslacht, die met elkaar het respectable gewicht hadden van 8750 pond.

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1