Goedmaken Zonen, UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens 2 N1738. 1896. Woensdag 9 December. [rachtvoeders. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. zonder de gt lebc van ten den omdat waren. iverre van hy zijne der leer- igde ver- SCHOOIHOVBISCHÏ COMT. oud 87 j.. Groot, oud iren. D. A. Visser. ‘Ammerstol, 7 Dec. Tot commissarissen der zalmvisschertf „De Snackert” zijn ge kozen de heeren 0. J. Van der Oudermeulen en F. Lieftinck. - Tot notabelen zijn met algemeens dag van koning Clovis’ toetreden tot het Christendom gevierd, met een groote plech tigheid in de kerk van het „HeiligHart”. Koning Clovis, die eerst niet van aan neming van het Christendom wilde hooren, legde, toen de slag bij Zülpich een voor hem ongunstigen keer dreigde te nemen, de plechtige gelofte af, dat hij Christen zou worden als hij overwon. Hy behaalde de overwinning en hij hield zyn belofte. Kort daai na werd hy te Reims met heilige olie gezalfd en door Paus Anastasius als „allerchristelijkste Koning” begioet. Het voorstel Imbnani-Agnini (om tegen den wensch van de Regeering, over eene week tot bespreking van de ontruiming van Eritrea over te gaan) is met 184 tegen 26 stemmen verworpen in de Ita- liaaneche Kamer van afgevaardigden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat, eene Italiaansche expeditie in het land der Somali’s, byna geheel vermoord is. De heer Secchi, consul van Italië in Zanzibar, engende aan behoev eeni( stemmen herkozen de heeren W. Visser en Adr. Dogterom. A miners tol, 7 Dec. Heden-middag tegen één uur was alhier een groote menigte op de been. De mare ging door het dorp, dat vrouw B. verbrand was. Het bleek echter dat zy zich deerlyk gebrand had, maar toch niet dood was. Dadelijk werd genees kundige hulp ontboden. De toestand van de lijderes is zeer bedenkelijk en omtrent de oorzaak van het ongeluk noemt men verscheidene redenen. Aangezien het onge luk plaats had tijdens de afwezigheid der dienstbode, die juist een gang water haalde, kan men met zekerheid niets zeggen. Dadelijk wikkelde men haar in een wollen deken en goot men een emmer water over haar. Het geheele dorp is vol over het onheil. ‘Berkenwoude, 7 Dec, Door de leden der zangvereeniging is besloten, zich aan te sluiten bij den bond van gemengde zang verenigingen „Eendracht maakt Macht”. Capelle a/d IJsel, 5 Dec. Aan den mond van den IJsel by het zoogenaamde „Buitenhuis” zal een stoombootenhoofd worden aangelegd, bestemd voor het af halen en aan brengen van passagiers en goederen der IJselbooten. Als veerman zal fungeeren de heer Poot. Het maken der brug is opgedragen aan de Gebr. Stoffels, timmerlieden alhier, voor f 1100. ‘Giesen-Nleawkerk, 7 Dec. De goed gekeurde begrooting der gemeente, dienst 1897, .bedraagt in ontvang en uitgaaf f 449ff,53s. Gouderak, 5 Dec. Bij het acte-examen teekenen 1. o. is geslaagd de heer W. Sprik, onderwijzer alhier. ‘Krimpen a/d IJsel, 7 Dec. De besmette- lijke ziekte Febris typhoïdea kan als ge weken worden beschouwd. Nieuwe ge vallen deden zich niet voor en de laatste lijder is byna hersteld. Op de ruim 2400 inwoners komen thans reeds 26 huwelijken voor. Nog nim mer is dit cijfer in deze gemeente bereikt. Leerdam, 4 Dec. Jl. Maandagmorgen betrapte een onbezoldigd rijksveldwachter van Gorinchem in den polder Hoog-Mid- delkoop onder deze gemeente, een alhier wonenden arbeider, terwijl hij schaatsen rijdende zich bezig hield, om zonder akte en schriftelyke vergunning te jagen op het jachtveld van den heer Pelgrim alhier. ‘Leksmond, 4 Dec. Heden is alhier op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Van Dieren, hoofdingeland-plaatsvervanger yan de Vyfheerenlanden, oud wethouder dezer gemeente enz. enz. De geachte man verloor 4 weken geleden zyne echt- genoote door eenen plotselingen dood, zoodat de slag voor de kinderen ont zettend zwaar is. Montfoort, 2 Dec. In verband met de bestaande plannen om in 1898 aan H. M. de Koningin-Weduwe een geschenk als nationaal huldeblijk aan te bieden, heeft zich alhier, op verzoek van den burge meester, eene commissie gevormd, be staande uit de heeren: W. J. Van Erpers Royaards, burgemeester (voorz.), R. Peel, arts, C. Pauw, wethouder, J. Vlooswyk, wethouder, J. D. Wichman, ryks-ontvanger, G. A. De Gelder, notaris, G. F. Tromp, lid van den raad, en J. C. Stalenhoef, secretaris (secr.-penn.). “Oodewater, 7 Dec. Dezer dagen cir culeert door onze gemeente een lyst, waarin men wordt opgewekt den „Oranjebond van Orde” door lidmaatschap te steunen. Zoo- als bekend is, heeft deze bond, die in ’t begin van ’t jaar 1893 voor den tyd van 29 jaren werd opgericht, ten doel te trach ten naar verbetering van maatschappelijke toestanden, door de regeering in haar streven op dit gebied te steunen en po gingen in het werk te stellen om de moreele en stoffelijke belangen der minder bedeel den te behartigen. Moge deze bond, die zich noch op gods dienstig noch op staatkundig teirein be weegt, ook hier by velen sympathie ge nieten, opdat alzoo de meer gegoeden liefderijk en helpend de hand mogen reiken aan hunne minder bedeelde mede- menschen 1 Dat bekendheid geven aan de listen van personen met een min eerlyk beroep nimmer te veel kan geschieden, is ook hier wéér gebleken. Verleden week kwam een veehouder uit deze streek met eene aanzienlijke som gelds op zak te Rotter dam; een kwartjesvinder scheen er iets van te vermoeden, althansonze veehouder was spoedig op de welbekende wyze door den kwartjesvinder ingepalmd! Het resul taat van de kennismaking was, dat de veehouder met f 60 minder op zak Rot terdam verliet. Het zy voor de zooveelste maal eene waarschuwing, om zich toch maar niet met iederen onbekende tot meer intieme dingen af te geven! ‘Schellainen 7 Dec. De goedgekeurde begrooting dezer gemeente, dienst 1897, bedraagt in ontvang en uitgaaf f2689,63s. Schoonrewoerd, 5 Dec. Terwyl eenige heeren op den polder Over Heikop onder deze gemeente zich deze week amuseerden met jagen, kregen ze het niet onaardig schouwspel ter bezichtiging, dat op hun jachtveld een haas werd opgespoord en vervolgd door een hond, dien een op zeer korten afstand van hen zich bevindend man by zich had; daar deze zich ook hoogst scheen te amuseeren in de jacht van zijn hond, althans geen pogingen deed, om te beletten, dat deze hond, dien hij by zich had, wild opspoorde, dreef of greep, amuseerden zich een paar onbezoldigde ryksveldwachters, om hem bij proces-ver- baal duidelijk te maken, dat zoo iets bij de jachtwet is verboden. ‘stolwgk, 7 Dec. Door de zangvereeniging „Eensgezindheid” werd in hare laatste vergadering tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond, op 28 Dec. a. s. te Dordrecht te houden, benoemd de voorz., de heer H. A. Westbroek. Een tweede afgev. werd niet gekozen, aangezien de directeur, de heer D. G. De Koning, toch ter vergadering zal wezen, als zijnde deze lid van het hoofdbestuur van den zangersbond. Men komt hier zachtjes aan tot de overtuiging, dat hollende hitten leergierige beestjes zyn. Werd er laatst zoo’n perceel in de gang van het schoolgebouw gegrepen, dezen middag nam de hit van bakker v. d. B. denzelfden weg. In die nauwe gang echter loopen ze steeds vast, en daar is dan ook de beste gelegenheid zich van die schichtige dieren meester te maken. De eigenaars zien ze dus waarschijnlijk graag schoolwaarts gaan. ‘Zevenhuizen7 Dec. In de Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den Zuidplaspolder op Woensdag 2 Dec. j.l. is aan het Bestuur van dien pölder mach tiging verleend tot het voeren van een rechtsgeding, ter zake van den eisch van den kolenleverancier P. Bfcrlen te Duisburg, om uitbetaling eener som van f 853,05 wegens volgens zyne bewering geleden schade, tengevolge van afkeuring van steenkolen. Na ongeveer een maand gesloten te zyn geweest is de 2de openbare school Maandag j.l. weder geopend. |Het hoofd, de heer Arentsen, lis nu in zopvf”~’ zyne jongste ziekte hersteld, dat lessen hervat heeft. De ouderp i lingen zullen dit zeker met vreu( nomen hebben. Gemengd Nieuws. - Het tekort in de kas van den polder Sliedrecht, tengevolge van de be weerde onregelmatigheden in de ad ministratie, moet ongeveer f 300 bedragen. §- Naar men verneemt, heeft er gisteren-morgen eene executoriale verkoo- ping plaats gehad ten woonhuize van zekeren W. v. E., timmerman, wonende onder de gemeente Willeskop, Vregens on willige betaling der personeele lasten. De verkooping liep in de beste orde en zonder eenige stoornis af. De heer burgemeester dier gemeente, alsmede de brigadecom mandant der ryks veld wacht té Schoon hoven met drie ryksveldwachters zyner brigade, waren aldaar ter plaatse tegen woordig, om de openbare orde too noodig te handhaven. Zaterdagavond, met den trein, welke kwart vóór zeven van Am sterdam te Delft aankomt, verzüimde een reiziger daar uit te stappen. Na het vertrek bemerkte hy, dat hjj Delft reeds voorby was, en sprong toen uit dén in beweging zynden waggon, met het onge lukkig gevolg, dat hy viel en tusschen het perron en den waggon beklemd raakte. Op het hevig gegil deed de machinist den trein stilhouden en kon men den gekwetste helpen. Hevig aan het hoofd verwond, werd hy naar het gasthuis vervoerd, waar men de kwetsuren verbond. Zyn toestand is gelukkig niet gevaarlijk. Te Rilland Bath staakte Don derdagavond de lantaarnaansteker het werk, zoodat het dorp in dikke duisternis gehuld was. De genoemde functionaris maakte aanspraak op ruimer betaling, cmdit er twee lantaarns by geplaatst Zyn verzoek om verhooging van zyn jaargeld was door het gemeentebestuur niet ingewilligd. Ongelukkig geraakte een raadslid door de duisternis misleid in de sloot aan den ingang van het dorp, en werd met moeite er uit gehaald. Dezer dagen kwam men op een Geldersche gemeente-secretarie tot de ontdekking, dat een jongen, die zich in Januari a.s. voor de nationale militie moet aangeven, in het geboorteregister als meisje was ingeschreven en hem destijds ook als voornaam een meisjesnaam was gegeven. Eene bekende straatfiguur te Harlingen, G. M., eene vrouw die sterk aan den drank was, werd Vrijdag morgen door de buren dood achter de deur in hare woning gevonden, hoogst vermoedelyk in den jenever gestikt, ’s Nachts half twee zat ze nog vroolyk te zingen. Zondag morgen omstreeks 5 uur geraakte te Waddings veen de postkar van Leiden op Gouda even over de brug te water. De conducteur en de voerman konden zich, hoewel met moeite, redden. Op een boerenwagen zyn de zakken met brieven en postpakketten naar Gouda ge transporteerd. In welken toestand aan- geteekende brieven, St. Nicolaas cadeaux enz. daar aangekomen zyn, is onbekend. De directeur van het postkantoor te Wad- dingsveen, de heer Hulsmann is het gelukt den inhoud van het pakket van Waddings- veen, dat juist meegegeven was, weer in toonbaren toestand te brengen. - Voor een mode-winkel. Zij- O, manlief, dat bruine hoedje lacht me vooral toe. - HyLach dan maar even terug en kom mee. anger termyn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— 4 ’sjaara, agen daarboven tot den prolongatie- iers, volgens Amsterdamsche beurs- •orwaarden sten zich methetkoopen en verkoopen tn Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 i •/- onder 30 (ook >or loten;) erlangd worden orders in de meeste ndsen. verantwoord tot den eerstvolgen- m middenkoers der Amsterdamsche jurs; telen Coupons in boven de Amster- unsche beursnoteeringzonder ^re ining van provisie; sten zich op voordeelige voorwaarden iet het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op mvrage gratis verkrijgbaar; trekken geld op HYPOTHEEK. nt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. AMERIKAAN8CHE gentuur voor Bleskensgraaf en Om ken. raagt monsters met prijsopgaaf aan BONS te Bleakensgraaf. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8). Gemeente Berg-Ambacht. Van 81 October tot 1 December. eboren: Klazioa, d. van H. Bak en T. gerland. Lena, d. van W. J. Vleghert en Staat. Ljjntje Bastiaantje, d. van D. Bode M. Boer. Lena, d. van T. Borger en W. m.Bastiaantje, d. van B. Kroone en W. uit. Teuna, d. van C. de Brujjn en C. it Willem, z. van Joh. Graafland en Knoop etrouwd: Job. Visser, oud 29 j. en A. laar, oud 27 j. verleden: P. van den Berg, oud 66 j., nwnaar van P. de Langen Levenloos nan even kind van C. NoorUnder en M. Riet- I. A Doelen, oud 79 j echtgenoot Mak. Gemeente Brandwijk. Van 12 tot 80 November. Ie boren: Jan, z. van J. O. Tukker en L. iwiling Arie en Willem, z. van J. O. iiwjjk en A. Korevaar. iverleden: A. Slingerland, oud 80 j.,we re van J. Pols. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 80 November. Ie boren: Maria, d. van J. Terlouw en ot. Hilbertus, s. van A. Kok en 8. M. lin. Jurden, z. van A. Lujjt en G. Bteen- k. Elizabeth Maria, d. van J. de Bruin A. Zuidam. Lena, d. van A. Schinkel en van den Berg. Theodorus, z. van G. Hoo- boom en A. Verheul N eelt je, d. van J. ibergen en W. M. de Groot. Anna, d van de Jong en A. 'an Dam.Tennis, z. van van d-u Heuvel en N. van den Heuvel, iet ro o w dG. van den Akker, oud 22 j. (van enhuizen) en N. Hoogendoorn, oud 23 j. d< n Beider, oud 25 j. (van Rotterdam) Stoppel nburg, oud 25 j. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 80 November, leboren: Annigje, d. van A. Bot en G. Vries. Aart, z. van G. Rietveld en H. i Haan. Gemeente Hei- en Boeicop. Van 1 tot 80 November. leboren: Hendrikus, z. van Th. de Wildt B. Bikker. letrouwd: P. Bpronk, oud 41 j., en G. seise, oud 23 j. (verleden: G. ’t Lam, oud 75 j., echtge- te van G. den Hartog. A. de Bondt, oud j., weduwe van A. den Braven. C. de is, oud 55 j., weduwnaar van L. Pesselse. Gemeente Hoog-Blokland. Van 15 November tot 1 December, leboren: Geertrui, d. van J. Rietveld en de Vries. Gemeente Hoornaar. Van 15 November tot l December, leboren: Grietje, d. van W. Blob en A. Brugn. verleden: C. Blob, oud 86 j., weduwe van A. de Jager. Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 80 November. leboren: Marigje Cornelia, d. van W. Schep G. van der Louw. Bartus, z. van C. La- veld en P. Verheul. verleden: G. van Benzekom, oud 9d. Koot, oud 71 j., weduwnaar van G. van Egk. Gemeente Leksmond. Van 1 tot 80 November. leboren: David, z. van A. van Mozgk en van Merkerk. Cornelia, z. van O. den rtog en P. de Jong. Willem, z. van G. rtman en M. Makop. letrouwd: B. Baar da, oud 82 j. en O. i der Zgden, oud 20 j. Dverleden: J. Bogers, oud 4 j.J. Ver is, oud 80 j. J. van Ijzeren, itgenoote van M. Boef. N. de echtgenoote van J. van Dier esterhoud, oud 88 j., weduwnaar van Gemeente Lopik. Van 16 tot 80 November, üeboren: Willem, z. van H. van Heiningen A. van Montfoort. Hendrika Wilhelmina, van J. Blommestein en 8. Klever, betrouwd: F. vm Lent en A. Kugf. Jverleden: A. Hoedeman, oud 2 m. R. i Elteren, oud 7 m. Z. de Vrankrgker, 1 65 j., weduwe van L. Rietveld. Gemeente Molenaarsgraaf. Van 12 tot 80 November. leboren: Dirk, z. P. N. TaS en K. van i Enden. letrouwd: P. Korporaal en P. van TujjL Gemeente Woordeloos. Van 15 November tot 1 December, leboren: Jacob, z. van J. Verspug «a Vlot. letrouwd: J. van der Kant en J. Baron. 1 ver leden: M. van Houwelingen, oud 1 j. Blob, oud 41 echtgenoot van A. Aanen. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 80 November. verleden: J. T. F. U. Lauts, oud 63 j., tgenoote van T, H. van der Weezen, eerder iuwnaar van N. van Deunen. C. Molenaar, 1 87 j., echtgenoote van C. van Essen. Gemeente Willlge-Langerak. Van 16 tot 8U November. ioren: Cornelia, d. van C. van Beek en n Baaron. Wilhelmus Gerardus Marx is, a. van J, J, Aerts en M. Lexmond. In de Belglache Kamer heeft dezer dagen van wege de socialen eene inter pellatie plaats gehad over de verdrijving van Engelsche volksmenners van Belgisch grondgebied. De Minister van Justitie antwoordde daarop namens de Regeering, dat deze nu eenmaal het recht en den plicht heeft op onmiddellijke verwijdering aan te dringen van ieder vreemdeling, die zich nietgedraagtovereenkomstigde wetten van het land of andereaaanspoort, die te over treden. De Engelsche vreemdelingen Tom Mann, Sexton-Wilson en Ben Tillet waren naar België overgekomen, om de Antwerp sche dokwerkers aan te sporen het werk te staken en zoodoende aan Antwerpen’s handel voor een tyd veel schade te be rokkenen. Het gevaar is dus gelukkig nog bytyds afgewend hier te lande. Dat is anders dan in Dnitechland, waar, zooals men weet, de aanwezigheid van eeu Engelschen leider van grooten invloed is geweest. Nog steeds duurt de werkstaking te Hamburg voort en neemt grooter om vang aan. Al het werkvolk in de Ham burger haven heeft nu het werk gestaakt, zoo ook de Staats-kadewerkers, ten getale van 4000. Van het voorgestelde ’scheids gericht wilden de werkgevers niets hooren, ten eerste omdat zij er zeker van waren, dat op eenen 'kortstondigen vrede weer een nieuwe stryd zou volgen, en ten tweede omdat z(j het zeer onrecht vaardig vonden, dat in het scheidsge richt zij slechts één vertegenwoordiger zouden hebben tegen de arbeiders vier vertegenwoordigers. De afwijzing van een scheidsgericht door de werkgevers heeft de verbittering onder de werklieden ver groot. Men wil thans tot het uiterste volhouden en de gelden, om dit te kunnen doen, vloeien voorloopig ruim genoeg toe. Wilson telegrapheerde, dat te Liverpool en Huil ieder dokwerker per week twee shilling zal afstaan, uit Leipzig werd 4000 M., uit Kopenhagen 8000 kronen gezonden. Verder is te Bremen de werkstaking opgehouden ten gevolge van een schikking met de Entrepöt-Maatschappij. Daarmee komen omstreeks 300 werklieden vrij, die voor de stakers waren ingesprongen en nu naar Hamburg gaan om wat te verdienen. In Duitschland is op ’t oogenblik een pro ces aanhangig, n.l. het proces Lützow- Leckert, twee journalisten, die, naar beweerd wordt, den Minister van Buitenlandsche Zaken,den heer Von Marschalken denOpper- Hofmaaischalk Graaf Eulenberg gelasterd en beleedigd hebben. Het betreft den toost van den Russischen Czar te Breslau uit gebracht, waarvan door genoemden Graaf Eulenberg eene valsche lezing zou gegeven zyn. Von Marschall heeft verklaard, den toost, die door den Czar in het Fransch was uitgesproken, opgeschreven te hebben in het Duitsch en toen door een hoogge plaatst Russisch beambte te hebben doen nazien. Wat echter vooral veel sensatie wekt, is, dat de heer V09 Marschall een eigenaardig licht heeft laten vallen op de geheime verhoudingendie er schenen te bestaan tusschen de regee ring en sommige organen der dagbladpers, terwyl ook volgens hem de politie allerlei verloopen sujetten in dienst schynt te hebben, om voor „aanbrengers” te spelen. Als een zeer opmerkelijk figuur voor een commissaris van politie verschijnt ook de heer Von Tausch, van wien de beschul digde Lützow financieel geheel afhankelijk schijnt te zyn. Langs allerlei zij en slingerpaadjes tracht men dus zyn doel te bereiken, in plaats van „den rechten weg” te nemen, die toch op slot van zaken meestal „de beste” blijkt te zyn! De commissie uit de Fransche Kamer, met het onderzoek belast naar een ver zoekschrift van mevrouw Lucy Dreyfus, waarin zij verzet aanteekent tegen de ver- oordeeling van haren man, den gewezen kapitein, wegens hoogverraad, en recht verlangt, adviseert tot het niet in over weging nemen van dat verzoekschrift. Faure heeft den Czar en de Czarine, ter herinnering aan hun bezoek teParys, een album gezonden met bydragen van allen, wier werken te Parys voor hen werden uitgevoerd, handschriften van de artisten, die daarbij medewerkten, teeke- ningen, enz. Zaterdag is te Parys de 1400ste gedenk- verBchilit gadering ran Vrgdag voorl^eaet, braken de heeren Guyot* en Van Vlgmen een lans voor hoogere bezoldiging van leden van het Hoog Militair Gereehtsbof, klaagde de heer Zijlma over den last, dien de kooikers in het Noorden ondervinden van de jagers, en werd door den heer Veegens de vraag betreffende de plaatsing van het nieuwe gebouw, der rechtbank te ’s-Gra- venhage ter sprake gebracht. Het een en ander met weinig praotisch resultaat. De algemeene beraadslaging over Hoofdstuk V (Binnenlanclsohe Zaken) betrof alleen: een klacht van do heeren De Beaufort (Amsterdam) en Everts over gemis aan eenheid in de spel ling op de lagere schotende Minister acht het vooralsnog met noodig daar iets tegen te doen. Bg de artikelen maakte do heer jE. Mackay aanmerking op eon post voor traoteraents-ver- booging der ambtenaren van het departement, die door den Min. werd verdedigd. De beer Van Borckel had bezwaar tegen voor waarden, gesteld voor subsidiën aan gemeenten ten be hoeve van krankzinnigenverpleging. De heer Van Byland (Gouda) drong a^n op een partiëele herziening van de sohuttergwet, teneinde onbe tamelijkheden, als in den laatsten tgd zjjn voorgekomen, tegen te gaan; de Min. achtte het met geraden thans daaraan de band te slaan. De heer Bavornm Lobman wees op öén rapport van de Engelsche Staatscommissie van onderzoek betreffende de vaccinatie, waarin deze wordt verklaard niet te zgn een volstrekt voorbehoed middel; spr. drong op dien grond aan op opheffing »an den vaccinedwang. De Minister sou ook op dat punt de persoonlijke vrgheid willen eerbiedigen, maar zal geen voorstel doen, dewgl de publieke opinie daarroor met rgp is. Vervolgens ontspon zich een breed debat tusschen de heeren Staalman en Rethaan Maoaré, t< gevolge eener bewering van eerstgenoemde afgevaardigde, dat te Meerenberg iemand uit Haarlem als krankzinnige wordtgeitouden, dat daarvoor reden re. De voorstelling der feiten werd door den heer Macaré, als officier van Justitie bij de zaak betrokken, deels onjuist genoemd; voor het overige werd de heer Staalman met zgn niet in de Kamer thuis behoorende klacht naar de justitie verwezeü. De heer Hennequin, hulde brei den Minister voor becgeen hij ten behoeve van den landbouw heeft gedaan, maakte eenige op merkingen omtrent de toekenning van premiën voor de hengstenkeuring. De Eerste Kamer hield Vrjjdag een vergade ring, waarin zjj aan tal van wetsontwerpen van minderen omvang haar goedkeuring hechtte: o. a. inrichting van een krankzinnigengesticht te Gouda; begrooting der Landsdrukkerij; in voering van de nieuwe regeling der personeele belasting met 1 Jan. a. s. en in verband daar mede vergoeding aap de gemeenten; verkoop van veerreebt over de Lek aan de gemeente Schoonhoven; overeenkomst betreffende bet per soneel der voormalige Rijnspoorwegmaatschappij wgziging van de waterstaatsbegrooting «oor het kopende jaar, ten behoove vau de exploitatie der intercommunale telefonie door den Staat. De Kamer is vervolgens tot nadere bijeen- •roeping gescheiden. De gemeente-veld wachters in Z.-Holland, die bijgedragen hebben aan het bloemstuk, op 1 Dec. aan den heer Commissaris der Koningin aangeboden, by gelegenheid zijner 25-jarige ambts vervulling, hebben ieder afzonderlijk eene, door zyne Excellentie persoonlijk onder- teekende dankbetuiging ontvangen. Vanwege het Min. van Oorlog zijn eerlang belangrijke verbeteringen aan de Dalemsche inundatie-sluis te verwachten; o. a. zullen 3 paar nieuwe waaierdeuren, gely’k zich die aan de buitenzijde bevinden, ook binnenwaarts worden aangebracht. Zaterdag 5 Dec. j. 1. had op het bureau der Genie te Gorinchem bereids de aan besteding van een en ander plaats. Er waren 8 inschrijvers, van welke de heer C. Kerkweg te Willemstad voor f 19.800 de hoogste, en C. J. Lodder te idem voor f 17.945 de laagste was. Het werk is nog niet gegund. H. M. de Koningin-Regentes heeft Zondag telegrafisch doen informeeren naar den toestand van den gekwetsten luitenant B. te Delft. De toestand van dezen is zeer bevredigend. Door de Regentes is het ver zoek om gratie voor Ds. D. C. Thym, ingediend door diens echtgenoote, ver schillende predikanten en vrienden, van de hand gewezen. Het Koningin Wilhelmina- Album voor 1897, onder redactie van Fiore della Neve (Leiden, E. J. Brill), is een keurig boekgeschenk. Tegenover den titel een beelderig portret onzer Koningin in rococco-lysteen stukje van Louise B. B., getiteld ,de kleine Koningin”, en voorts bydragen van verschillenden aard door Jhr. J. J.Röell, W. G. Van Nouhuys, J. Reddingius, Truida Kok, Edward B. Koster, F. Lapidoth, Marie Boddaert, Emile Erens, Weruméus Buning, G. C. Altus, Caroline Banck (tooneelstukje) en Thérèse Hoven. Uiterlyk en innerlyk van dit zeer fraaie boek zyn in harmonie met elkaar. Is de uitgever in zyn keus van medewerkers zeer gelukkig geweest, deze hebben dan ook aan de verwachting beantwoord door juweeltjes van bydragen in proza en poëzie. En tusschen den tekst pryken de fraaiste lichtdrukken, waaronder vooral uitmunten de plechtigheid in het Malieveld naar Ten Kate’s scmldery en het aller liefste tooneeltje naar Blommers. Aangenomen het beroep te Ulrum door Ds. B. Wissing te Hardingsveld. nl. organiseerde een karavaan voor een onderzoekingstocht langs de rivier Ouedi. Vergezeld door 2 kapiteins, den directeur der douane, 7 officieren, 6 onderofficieren en minderen, allen te paard en 70 gewapende Askari’s, kwam hij te Sofibli aan, op 20 kilometer afstand van Mogadono, alwaar een kamp werd opgeslagen, om den nacht door te brengen. Om 1 uur ’s nachts werd het kamp door Somali’s overvallen, die 6 Askari’s doodden. Toen de dag aan brak, maakte de karavaan zich gereed, om verder op te trekken, maar aan alle kanten werden zy aangevallen door Somali’s. Hoe dapper de Italianen zich ook weerden, niets hielp; zy moesten eindelijk bezwyken voor de overmacht. Slechts één korporaal en twee soldaten wisten te ontvluchten. De overigen werden gedood of gewond. Eene compagnie soldaten en een troep Askari’s, afgezonden tot hulp, kwamen echter te laat en konden niets meer doen dan de dooden medenemen. Jameson heeft de Holloway-ge vangen is te Londen (Engeland) verlaten. Hij was zéér verheugd over zyne invrijheidstelling, maar verklaarde, beter geworden zynde, zyn tyd te willen uitzitten. In de Transvaal zal men in deze vroegtijdige vrijlating kalm berustenniemand verlangt daar, dat Jameson in de stadsgevangenis wegkwyne. Woensdag hebben twee meesterboksers, Fitzsimmons en Sharkey, te San Francisco gevochten om 10.000 dollars. De kamp rechters wezen den laatste den prijs toe, omdat Fitzsimmons ongeoorloofde stooten had toegebracht. Deze heeft protest aan- geteekend tegen de uitbetaling der 25 mille aan zyn partner. Een gerucht zegt, dat Sharkey overleden is, als gevolg van het gevecht. Wanneer zal men deze ergerlijke wedstrijden toch afschaffen? STATEN-GENERAAL. Nadat in de rergadering der Tweede Kamer fan Dinsdag Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) dor Staatsbegrooting eenparig was aan genomen, begon het algemeen debat over Hoofd stuk IV (Justitie). De heer Bouman oritiseerde de plotselinge vermeerdering van het aantal notarissen te ’s-Gravenhage en drong aan op bevoegdverkla- iiog van oandidaat-notatiseen om in vacatures tgdeigk op te treden, om te voorkomen dat op den notaris, met de bewaring der protocollen belast, de clientèle overgaat. De heer Travag- lino besprak de arbitrage bg geschillen over de uitvoering van aan bestede werken. De heer Van Bylaodt (Apeldoorn) wenecht het plegen van ontucht door vreemde vrouwen hier te lande niet langer als wettig bestaansmiddel te sien beschouwd en betoogde de noodzakelijkheid van beperking der ouderigke macht en van op heffing van het verbod van onderzoek naar bet vaderschap. De heer Rethaan Maoaré hield een beschou wing over bescherming van kinderen tegen kwade invloeden; by bepleitte eenerzgds ver sterking van de macht der ouders, door hun de bevoegdheid te geven, hun kinderen bg ernstig wangedrag, met toestemming des rech ters, in particuliere gestichten te doen opnemen anderzijds beperking als middel tegen machts misbruik. Bpr. wenscht voor kinderen een bij zondere strafprocedure. De heer Houwing sprak van algeheele op heffing van dwang, ook ten opzichte van den gereciitelgken eed; de heer Boriet ondersteunde den wenk van den heer Bouman omtrent de notariëele protocollen, de heer Roessingh con stateerde dat er achterlijkheid 13 in onze wet geving ten opzichte van het zedelgk besef des volks, waarbg hg wees op tal vau onderwerpen, die regeling behoeven. De heer Heemskerk meende dat meer gedaan zal kunnen worden indien een gezonder politieke toestand zal zgn ingetreden, als wanneer, met een ander Kabinet, tal van vraagstukken tot oplossing gebracht moeten worden. Een urgente voorziening vroeg spr. van dezen Minister: ver scherping van de boterwet in ’t belang van den eerlgkeu handel. De heer Schmidt herinnerde aan hetgeen hij vroeger had gezegd over vergoeding bij on schuldige preventieve hechtenis, en Kwam op tegen de tgdroovende werkzaamheden, die door de invoering der strafbladen aan de ambtenaren van het üp. Ministerie zgn opgedragen. De heer De Savornin Lobman oritiseerde de beschou wingen vau den heer Heemskerk over de be perkte taak der Regeering, waarop laatstgenoemde spr. van repliek diende. De heer Kugff gispte het optreden der politie te Rietveld, ter opruiming van de volgens de Reg. wederreohtelgk gemaakte werken op den Rgksweg LeidenWoerdenUtrecht; 1. had de rechter in deze moeten beslissen. De heer Lucasse besprak de quaestie der preventieve hechtenis en de gebrekkige toepassing der drankwet. De Minister van Justitie beantwoordde de illende sprekers Voor de boterwet moet tusschen de drie betrokken Departementen overeenstemming worden verkregen. Hjj ver dedigde de notarissen-benoeming te ’s-Uraven- hage en zou de wenken omtrent tgdeljjke waar neming in overweging nemen, zoomede verdere uitbreiding der arbitrage in zake aannemings-ge- soiiillen. De toepassing der vreemdelingenwet, ook met betrekking tot uitzetting van ontuch tige vrouwen, is de zaak van de hoofden der gemeentebesturen. Maatregelen tot bescher ming van kinderen heeft de Min. voorbereid. De bezwaren tegen de vrglating van den justi- tiëelijn eed zyn moeielyK op te heffen. De Min. heeft, afgescheiden van de hoofdtaak van dit Kabinet, gedaan wat zgn band te doen vond. In zake net gebeurde te Rietveld handhaaft de Min. bet reent der Regeering om in 't be lang van het verkeer de werken te doen opruimen. Vergoeding bij preventieve hechtenis is moeieljjk toe te passen door een algemeenen maatregel; het best ware, den rechter te doen beslissen. De Min. meent dat de klachten over de toe passing der drankwet overdreven zgn. Na eenige replieken werd de algemeene be raadslaging gesloten. Bjj de behandeling der artikelen, in de ver-

Schoonhovensche Courant | 1896 | | pagina 1