rBBB. UT TEN. 1897. N". 1744. UT ER RET, DSMA, Woensdag 6 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht at, No. 4. STAAT. aangenamer! eeskundigen HAPPIJ. .den 90 Cents, iden en werd FFECTEN, FJ ?ijsfêaai» Meen Hl leu we London le rrUae haren binnen »n la^n verdwijnen, maakt it uitvallen en neemt d. M vm het hoofd weg. khaff: |c£S*5>wi^ ,85 per flicon- ffr. E M. DRIESEN BINNENLAND. ONIG, jen BUITENLAND. Overzicht. ft I wezen. 4* BaltealkM. (gave naar keuze EN. eene VA1 MOOHM. den Agent Agent W. 4. BEZEMER. IEBOOM, IS urantiën. ECHT. Inotuar voor grijze con. een aardig gei daar te i gevierd Vele bel angstellt nden Het was J’„ 200 kinderen daar dan weet luisterende naar den pre baald geparfe boeken, )AM. pakjes, voorzien eerd handelsmerk, loven bij R ENDS. Spilt. G. van dkb Rist. Pannekokk. J. Dogtkbom. Dekker. van Gennep. 1 de Leeuw. Vink. id. D. Blanken. wordt de aandacht i THEE, k f 1,80 "‘1* Eindelijk zal dan toch de voornaamste der moordenaars van Stambouloff (Bulgarije), de bekende Tufektehie ff, die al in 1894 open lijk met zijn vermoordings plan te koop liep, tot drie jaar, zegge tot drie jaar gevangenis straf Woröen veroordeeld. En hoogst waarschijnlijk zou dit nog niet eens gebeurd zijn, als Stambduloö’s weduwe, eene nog jonge vrouw van 28 jaren, op geroepen om te getuigen, met vaste, hel dere stem den voorzitter niet een flink antwoord had gegeven. Zij begon met te beweren, dat zy niet als getuige wilds, gehóórd worden, verklarende, dat dé beschuldigden, die aanwezig waren, niets dan onbewuste slachtoffers zijn, „Gij weet zeer goed, aldus vervolgde zij tot den voor zitter, waar gij de ware moordenaars te zoeken hebt. Iedereen kent hen. Gy kent ze, mijnheer de voorzitter en gij ook, Procureur Generaal. Beter dan iemand anders, weet gij, wat ik zeggen wil.” En met opgeheven hoofd en fleren tred, verliet StamboulofFs weduwe degerechtszaal, te midden eener ontstelde menigte. Den volgenden dag kwam doctor Hakanof voor, die den vermoorde heeft behandeld. Ook zijn getuigenis maakte groot opzien, en eene rilling ging door het publiek, toen Hakanof verklaarde hoe Stambouloff, ter wijl de geneesheeren hem de deerlijk ver minkte handen amputeerden, steeds ge roepen had: „Tufektchtff, Haliu,” en in ’t Franschl „Le Prince!” die toen te Karlsbad was en daar opzienbarend lang gebleven is. Onder de gegeven omstandigheden, nu het juist de eeiste jaardag was van de schitterende terugwijzing Üooi^de Trans valera bij Ktügersdorp van Jameson’s inval, was natuurlijk de ontvangsten Presidents- huize te Pretoria op Nieuwjaarsdag ook van bijzonderen aard. Vele'personen kwamen President Kiüger gelukwenschen en rech ter Jorissen hield eene toespraak. Daarin verklaarde hfy, dat de dankbaar heid der burgers voor hunne bevrjjding verleden jaar, vermengd was met vrees voor de toekomst. Met een gevoel van bitterheid werd men vervuld, als men hoorde van de aan Cecil Rhodes gebrachte luidruchtige hulde, en met wantrouwen, wanneer men hem daar zag verheerlijken als held van het tegenwoordige niet alleen, maar ook als held van de toekomst. President Krüger scheen diep geroerd, maar hield zelf geen toespraak. Twee officieren, kolonel Grey en kolonel White, die deelnamen aan den inval van Jameson in de Transvaal, zyn Zaterdag morgen uit hunne gevangenschap ontslagen wegens afloop van hun straftijd. Beiden schijnen in de gevangenis aan slapeloosheid geleden te hebben. In de Holloway gevangenis zijn nu nog slechts twee officieren, die aan den inval deelnamen, nl. Sir John Willoughby en majoor Robert White. Het vonnis van den eersten loopt af op 28 Mei, dat van den laatsten op 28 Februari. Dr. Jameson is nog altijd ver van wel. Het gerucht wil, dat hfi weerzin gevoelt tegen de gedachte dat hij vrfi is» terwijl zijne makkers nog steeds in gevangenschap blijven. En dit zal wel gebruikt worden bij pogingen om die heeren te laten ontslaan. Volgens bekendmaking in de „Stct.” heeft de minister van binnenland sche zaken, bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van deStaten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Hilversum zal plaats hebben op Dinsdag 26 Januari en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 9 Februari daar aanvolgende. Bij het ministerie van kolo niën is ontvangen het volgende van 4 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö: „In Lohong is eergisteren door eene tegen Toekoe Oemar afgezonden expeditie de vijand tot diep in het gebergte terug gedreven. Gesneuveld vijf en gewond tien minderen benéden den rang van officier”. Bij het Ministerie van kolo niën is nog ontvangen het volgende van 4 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.Indiö be treffende de kiygsverrichtingen in Atjeh: „Gisteren by het verbranden van het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet één officier licht gewond. Toekoe Oemar heeft eene sterk bezette stelling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen.” De Stet no. 2 bevat de sta tuten der vereeniging: IJsclub-Gouda, te Gouda. De Stet. (no. 1) bevat de sta tuten van de vereeniging Usclub „Wad dings veen”, te Waddingsveen. (Wijzigingen in de statuten.) ‘Ameide, 4 Jan. In de vorige week heeft in ’t „Fortuin” alhier een voor deze streken ongewoon concours plaats gehad, namelijk in ’t schutjassen, waaraan door 28 mededingers uit deze gemeente en Tienhoven werd deelgenomen. De prijzen bestonden uit wild. De prijs werd gewonnen door de heeren Rijpma te Tienhoven en De Geus alhier en de premie door de heeren J. Meyer Jzn. alhier en J. Kool ATzn. te Tienhoven. B. v. d. W., veehandelaar alhier, is volgens zijne mededeeling, op Oude jaarsavond, van het spoor naar huis en 65 cent, v H. A. Wolff; rtog; Lekker- 6)1 Stolwijk bij X Meerkerk bij SCHOOMOYWHE COURAWT. icces in ge- jenaamste en el b(j hoest, iel- cd borat- Door tal van isen wordt dit Aan de verschillende Europeesche boven zijn de gebruikelijke Nieuwjaars-ontvang- sten gehouden. Vermelding verdient vooral die op het Parijsche Elysée, waar door den Russischen gezant, Graaf Mohrenheim, aan President Faure de gelukwenschen werden aange boden. De gezant hield natuurlijk bij die gelegenheid eene toespraak, waarin hij zeide, dat het nieuwe jaar zeer gunstig was begonnen en waarin hij Frankrijk gelukwenschte wegens diens oprechten en edelmoedigen steun aan de zaak des vredes. President Faure antwoordde hierop met de verklaring, dat Frankrijk nooit zou achterblijven, wanneer het werken gold van rechtvaardigheid en van bevordering des vredes. Met veel plechtigheid is Zaterdag te Paijjs het stoffelijk overschot van den groot en Pasteur van de kapel der „Nötre- Dame kerk”, waar het voorloopig was by gezet, overgebracht naar het Instituut, waaraan hy zyn naam heeft gegeven, en daar, aan het einde van een heldere, van twee zijden verlichte gang, neergezet in een marmeren koepel. Wetenschap, Liefde, Geloof en Hoop omringen, in mozaïek af- gebeeld, de zwartmarmeren tombe, en aan weerskanten op groote witmarmeren platen leest men de lyst van Pasteui’s ontdek kingen. „Ici repose Pasteur” is overigens het eenige grafschrift. Ter gelegenheid van de verwisseling des j^rs keerde EngelandKoningin verscheidene eerbewijzen toe. O. a. werd tot Pair of lid van het Hoogerhuis ver heven Sir Joseph Lister, een groot chirurg en uitvinder van de anti septische be handeling en van het verband. Langzamerhand nadert in Engeland wéér het tydstip, dat de Kamers hare werkzaamheden zullen hervatten en daar om begint men reeds met de bespreking van het werk. In de eerste plaats zal wel aan de orde van den dag komen de financiëele verhouding tusschen Groot Brittanniê en Ierland en daarna zal behan deld worden de quaestie der verantwoor delijkheid van patroons voor ongelukken, aan hunne werklieden overkomen. Werd onder het vorige Ministerie by na een maat regel tot wet verheven, die zoowel door de radicalen als door de Tories gesteund werd, doch door het Hoogerhuis werd tegengegaan, thans, nu dat punt weer aan de orde van den dag komt, zal de belang stelling niet minder zyn dan vroeger, ook niet in overig Europa, waar het vraagstuk eveneens behandeld wordt, maar in anderen vorm. Te Rathmou, in Ierland, een schaars bevolkt district, heeft een zéér vreemd soortig ongeluk plaats gehad, n.l. eene grondverschuiving, tengevolge van zware regens. Eene groote uitgestrektheid veen- land begon zich eensklaps te bewegen en haalde alles overhoop, wat in den weg stond. Zoover men zien kan, bemerkt men niets meer van de vroegere roodachtig bruine heesters; alles is bedekt metslyk. De woning van Cornelius Dounelly is spoorloos verdwenen; hy zelf, zyne vrouw en eene dochter verloren het leven. Met groote moeite zyn de boeren er in geslaagd, de drie lijken te vinden. Verdere men- schenlevens zyn gelukkig niet te betreu ren, dank zij natuurlijk de schaarsche bevolking. Negus Menelek van AbeeeyniC blijft zich voortdurend onderscheiden tegenover de Italianen, door zyne ridderlijkheid. Dezer dagen zond hy o. a. aan Generaal Baratieri terug een kist met eeredegens en andere wapenen, indertyd door hem verworven, benevens een prachtig kruisbeeld van paarlemoer, alles door hem achtergelaten op het slagveld van Adua. In een brief aan Koning Umberto geeft de Negus den wensch te kennen, dat de verhoudingen tusschen Italië en Abessyniö, ook op handelsgebied, zoo innig en ver-, trouwelyk mogelijk zullen zijn. Werd er 'eerst gesproken van Spaanseh Amerikaansche overeenstem- ming in zake Cuba, by nader inzien -fjPBcbljnt dit niet geheel juist te zyn, daar niet Spanje, maar wel Amerika gedurende 7 de laatste maanden onderhandelingen heeft beproefd, ten doel hebbende, aan Cuba zekere onafhankelijkheid te ver zekeren, met beheer van zijn eigen tolkantoren en met het recht, om een eigen Parlement te kiezen. Gunstiger teeken ware het geweest, wanneer Spanje Amerika’s bemiddeling had aangevraagd, maar dit ligt zeker niet in den aard van het Spaansche karakter. En onder dat alles verspreidt zich eensklaps weer het gerucht, dat Maceo niet dood is, maar dat hy,'zwaar gewond, verpleegd wordt in het kamp der op standelingen. Te Madrid is bericht ontvangen dat de meeqfc populaire leider van den opstand op de Phillippynen, Dr. Ritzal, die doctorstitel wyst op eene Europeesche opvoeding door den krijgsraad ter dood veroordeeld, gisteren is gefusileerd. Vóór zijne terechtstelling liet Ritzal zich trou wen met zyn verloofde, eene Canadeesche. Men heeft het lyk niet aan de familie willen teruggeven, ter voorkoming eener opzienbarende begrafenis. Bovendien zyn nog 11 andere hoofden, waaronder 3 geestelijken, ter dood ver oordeeld. gaande, in den Zouwendyk tusschen deze gemeente en Meerkerk, onverhoeds door 2 hem onbekende personen aangevallen en van zijn zakboekje, inhoudende f1625 aan bankpapier, beroofd. Tot heden zyn de roovers niet ontdekt. ‘Berg-Ambaebt, 28 Dec. Donderdag jl. geraakte in Bovenberg alhier een paard en arreslede te wateP, waarschijnlijk door dat het dier schrok van het rinkelen der bellen, dat voor hemjiog iets ongewoons was. De bestuurder bleef op het droge en het ongeval h4d Aleeu eenige materi- eele schade ten. gevolge. In het college van Kerkvoogden en notabelen derJNed. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen als voorzitter de hebt G. Voorsluis en als 'secretaris de heer E. Langerak.- Heden-avond gaf de zangvereniging „Crescendo” alhier, onder leiding van den heer W. Van Rossum, eene uitvoering op de bovenzaal van W. H. Van Zoest. Een 12-tal liederen werden achtereenvolgens gezongen en door het talryk publiek met genoegen aangehoord. ‘Berkenwoode, 4 Jan. Door notabelen is tot kerkvoogd herbenoemd de heer P. Damsteegt. Laatstleden Zaterdag-avond hielden de.leden der zangvereeniging een verga dering, waarin de penningmeester reke- ning deed over het afgelopen jaar. Er bleek een flink batig saldo flpyn. Daarna werden tot leden van het bestuur herkozen de heeren C. M. De Jong, C. Manschot en W. C. Van Erk en gekozen de heeren P. Kroon en C. J. De Vries. gGonderak, 80 Dec. Heden avond gaf de zangvereeniging „Excelsior” haar eerste openbare uitvoering in ’t schoolgebouw, daartoe welwillend beschikbaar -gesteld. De vereeniging gaf een achttiental zang nummers, afgewisseld door een zestal nummers voor orgel en viool, door den directeur, den heer G. J. H. De Vries en zijn zoon. De zangnummers gaven blyk van ernstige studie; de heer De Vries mag met voldoening terugzien op zyn werk. Over ’t geheel werd goed, soms zelfs zeer goed gezongenlief vooral klonk het Wiegelied voor 2 vrouwenstemmen, orgel en viool. Aan de zangvereeniging met haar wakkeren directeur komt een woord van lof toe voor hetgeen ze ten gehoore heeft gebracht; ook komt een woord van dank toe aan den jongenheer G. De Vries, die door zijn aardig vioolspel ’tzjjne bydroeg tot verhooging van ’t genot van den avond. Een talryk publiek woonde de uitvoering bij. Wy hopen nog meer malen in de gelegenheid te zyn de ver- naar meer. Leve Excelsior! ‘llaaHtrecht1 Jan. Gedurende het laatste kwartaal 1896 zyn aan het tele foonkantoor alhier ontvangen 59 en ver zonden 76 telegrammen. In het geheel werden in 1896 ontvangen 295 en verzonden 813 telegrammen. In Mei werden het minst aantal (35) telegrammen behandeld, in Juni het grootst aantal, nl. 84. ‘Hoornaar, 4 Jan. Gedurende het jaar 1896 zyn aan het hulpkantoor der pos teryen alhier by de ryksp^stspaarbank 73 inlagen tot een bedrag van f 1915,18 en 11 terugbetalingen tot een bedrag van f 1578,43 gedaan. Negen nieuwe spaar boekjes werden dat jaar weder uitgegeven. ‘Jaarsveld, 29 Dec. Vrijdagmiddag ont stond brand in een rieten hut, bewoond door den arbeider v. d. B. alhier, waarvan niets dan een hoopje asch o ver bleef. Een bedrag van f25, hetwelk v. d. B. by de ingezetenen had ingezameld tot verbetering van zjjne woning, werd mede een prooi der vlammen. Het arme gezin, dat slechts twee stoelen overhield, vond een onder komen by de buren. Twee personen kregen Zondagavond hooggaande twist, waarby een er van een frisch bad opliep in de Kade-Wetering en de ^nder een snede in het aangezicht kreeg, zoodat de hulp van den geneeskundige moest worden ingeroepen. ‘Krimpen a/d Lek, 81 Dec. Vijftig jaar geleden werd door de heeren Jan en Kornelis Smit, onder den naam van de firma J. en K. Smit, de werf tot het bouwen van schepen te Kinderdijk geves tigd. Werd er in den beginne slechts op één werf gewerkt, in 1854 werd een tweede werf te Krimpen a/d Lek aangelegd. Het mag keker een groot voorrecht voor de oprichters heetendat zij beidenna 50 jaar, hoewel niet meer als chefs werk zaam, nog in het volle genot hunner gezondheid den bloei der zaak mochten beleven. Dat het beiden heeren nog lang gegeven moge zijn de voortgaande ont wikkeling der zaak te aanschouwen! ‘Krimpen a/d Lek, 4 Jan. LI. Zaterdag had de heer A. H. by het afryden van de laagte in den dyk by de steenplaats te Krimpen a/d IJsel het ongeluk de as van zyn wagen te breken, waardoor hy aanmerkelyk schade leed. Zou het niet mogeiyk zyn op de een of andere wyze by de steenplaatsen in dit ongerief voor de vrachtwagens te voorzien, door byv. een kleinen open tunnel in den dyk ten behoeve van de steenplaats te brengen en deze ten dienste van de vrachtwagens te overbruggen? ‘Krimpen a/d IJsel, 31 Dec. De werk man B. R. had dezer dagen het ongeluk zyn linkerarm te breken. By hetafloopen van een vaartuig op de werf van den heer Otto kreeg hy een alag van de Uer Tot onre groote bljjdsobap maakte onze geachte predikant, Da. D. A. Bobs tan Charante, gisteren aan de gemeente bekend, dat hjj vrij heid had gevonden voor het beroep naar Pernis te bedanken. Gemengd Nieuw». Het aantal gevallen deT be- smettelyke veeziekte het mond- en klauw zeer te Berg-Ambacht is weder vermeer derd; by den landbouwer G. M. aldaar is ook die ziekte geconstateerd. De noodige maatregelen zyn genomen. TeGoudaishetlyk öpgevischt van den schipper, die in de vorige week, tengevolge van de duisternis, van de plank zyner Schuit in het water was gevallen. Er is tefi Arnhem'eene be- langryke verdffistering op het registratie- kantoor ontdeM. Er komt een kwart ton van de opbrengst der vermogensbelasting te kort. De chef de bureau B. R. R. 0. is gearresteerd. Deze ambtenaar genoot het algemeen vertrouwen. Hy heeft een gezin en schijnt te ruim te hebben geleefd. Waarschjjnlyk is de vorige ontvanger (die dit jaar voor zyn ambt bedankt heeft) aansp?akelyk. Een leeraar aan de H.B. school te Winterswyk, T. G., is als verdacht van deafschuwelykste onzedelykehandelingen, gevankeiyk naar Zutphen overgebracht. TeWymeer, een half uur van de Oostelyke grens der provincie Groningen, is den Eersten Kerstdag eene moord aanslag gepleegd. Uit jaloezie over een meisje zyn aldaar zekeren J. Qaneman, een 20 jarig jongeling, twee steken in de borst toegebracht, welke het ergste doen vreezen. De dader, een boerenknecht uit Bellingwolde (Gr.), is door twee gendarmes gevankeiyk naar Weener overgebracht. Iemand te Almelo, pas wegens mishandeling uit de gevangenis ontslagen, bracht een ander jongmensch mét een mes een zoodanigen steek in het lichaam toe, dat men voor zijn leven vreest. De dader is in hechtenis genomen. De ge troffene staat als een oppassand jongmensch bekend. Te Ruinerwolde is Vrijdag de oudste zoon van een der rykste ingezetenen, de 23-jarige A. Derks, tengevolge vaneen twist, by het verlaten van een herberg, op het sluitingsuur verraderlijk met een mes doodgestoken. Zondag avond is de vermoedelyke dader van dezen moord door de maréchaussées naar Meppel over- gebraqht, en met den trein naar Assen hy werd zwaar geboeid tusschen twee maréchaussées per trein naar de hoofdstad vervoerd. Het is een 22-jarig jongeling, en zoon yan een der notabelste ingezetenen. Te Steenwyksmoer, gemeente Koevorden, was op Nieuwjaars-avond een zekere W. uit met een meisje, dat vroeger verkeering had gehad met iemand anders. Deze persoon, daarover niet gesticht, zocht ruzie met W. en sloeg hem met een paal zoodanig op het hoofd, dat deze bewusteloos werd en, na den geheelen nacht in dien toestand te hebben door gebracht, is overleden. De dader is voort vluchtig naar Pruisen. Zondag-avond werd t$ Tilburg in de Klerkstraat door zekeren J. A. De Been een schot gelost op J. C. 8., die de volle scherpe lading in het achterhoofd kreeg. Toen de politie op de plaats kwam, zakte de verwonde bewusteloos ineen en had hy nauw iyks de kracht J. A. de B. als den daler aan te wyzen. Deze is ge arresteerd. De toestand van den gewonde is uiterst gevaarlyk. Minnenyd schynt hierby in ’t spel te zyn. - Vrydag-nacht is in de Sint Michielsgestelsche heide by Vucht zekere Van leien stervende gevonden. Er bleken hem zeven messteken te zyn toegebracht. Men meent te weten wie de dader is. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 5 Januari. In de laatste dagen komen alhier verschillende gevallen van besmet- telyke keelziekte voor bjj kinderen, waar- van reeds twee met doodeiyken afloop. De krygsraad te ’s-Graven- hage veroordeelde Th. L. v.R.,kannonnier by de Instructie Compagnie, in garnizoen alhier, tot één jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by de ge wapende macht of als militair geöm- jloyeerde te dienen voor den tyd van vyf aren, ter zake van diefstal, waarby de schuldige zich den toegang tot de plaats des misdryfs heeft verschaft door middel van een valschen sleutel. Beklaagde had met een sleutel, voor de schoollokalen bestemd, de deur der cantine ’s morgens vóór de reveille geopend en uit de kas dier cantine f 14 genomen, welke kas des avonds te voren behoorlyk was afge sloten en waaraan het slot by het onder zoeken los hing. ‘7 Ondej aarsavond heeft een militair zich toegang willen verschaffen tot eene woning, aan den Opweg gelegen, en zich daarby zoo woest gedragen, dat hy onder verschillende bedreigingen de deur zoo goed als uit elkander sloeg. De zeer verschrikte bewoners hebben in ver eeniging zoo goed mogelyk den indringer geweerd. •- Op Nieuwjaarsdag viel een 2f jarig kind al spelende tegen de kachel, die gloeiend stond. Het arnfe wicht bekwam zoodanige brandwonden, dat het gisteren onder een smarteiykiyden overleed, tegen dat lichaamsdeel, zoodat hy den arbeid moest staken en geneeskundige hulp inroepen. De christeiyke meisjesvereeniging „Iren©” alhier vierde gisteravond haar vierde jaai feest. Een zeer talryk publiek woonde deze byeenkomst by. Het Werd den gasten zoo aangenaam mogélyk ge maakt; de vereeniging weet de gastvry- heid zeer goed op te houden. Uit het verslag* van de penningmeesteresse bleek hoe nuttig de vereeniging ook weder dit jaar was werkzaam,geweest. Niet minder toch dan 173 stuks kledingstukken waren dit jaar door de leden vervaardigd en aan armen uitgedeeld. Het is te hopen, dat de ingezetenen deze nuttige vereeniging ruimschoots steunen; we bevelen haar daartoe gaarne aan. Ook een woord van dank aan het flinke bestuur en de yverige leden mag hier niet ontbreken. ‘Krifnpen a/d IJsel, 2 Jan. In deze gemeente zyn in het afgeloopen jaar 62 arbeidskaarten uitgereikt. ‘Lopik, 29 Dec. Door den veehandelaar O. alhier is bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep gekomen tegen de uit spraak van den Militieraad, waarby zyn zoon voor den militairen dienst is aange wezen. Zaterdag avond geraakte schipper B. alhier te water, doordat zyn paard schrikte voor een Jicht dat over den weg scheen. B. wist zich Zelf te redden, sneed daarna het tuig stuk en bracht ook paard en kar op ’t droge. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 31 Dec. Her benoemd tot lid van het algemeen bur- gerlyk armbestuur de heer K. Schilt. Voor de levering van schoolbehoeften aan de beide openbare scholen in deze gemeente, dienstjaar 1897, is door de firma J. Van Bentum Zoon te Gouda ingeschreven voor f 270. De levering is genoemde firma opgedragen. §Nlenw-Lekkerland, 3 Jan. De 31ste December was voor de werklieden van het etablissement van de heeren J. en K. Smit te Kinderdyk en Krimpen een blyde dag. Het was dien dag 50 jaren geleden, dat de werf was opgericht. De geheele werf was met vlaggen versierd. Toen ’s avonds de bel luidde, werden alle werk lieden verzocht op het kantoor te komen. Ieder kreeg toen 50 uur extra arbeidsloon uitbetaald. Dat was voor allen eene blyde verrassing. Voorzeker komt zoo’n buiten kansje midden in den winter voor menigeen goed te pas. Daarom hulde aan de werk gevers voor zulk eene schoone daad! In de godsdienstoefening der Ned. luaieu ju uo «ojcbcuudju ut> yw j Herv. Kerk op den Oudejaarsavond is eene eeniging te hooren. Die perzik smaakt1 collbcte gehouden voor de Christenen ïn' Armenié. Die collecte heeft opgebracht f 53,70. In de godsdienstoefening op den Nieuw jaarsmorgen is eene afzonderlyke gift ont vangen van f 400, bestemd voor de vol- gendle doeleinden: f100 voor de kerk, f 100 voor de armen, f 100 voor de Wees- inrichting te Neerbosch en f 100 voor de stichting van Ds. Van Dyk te Doeti^hem. “Oodewater, 80 Dec. Gisteren-avond had in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier het Kerstfeest voor de Zondagsschool-kinderen plaats. De hoofd- schotel werd geleverd door den heer Punselie uit Gouda met zyne tooverlan taarn. Op het groote witte doek kregen de kinderen achtereenvolgens personen en tafereelen uit de Bybelsche geschiedenis, stadsgezichten enz. te aanschouwen, ter- wyl de heer Punselie op onderhoudende en leerzame wy’ze daarby vertelde of op merkingen ten beste gaf. Ds. J. Hoek opende en sloot den feestavond met gebed en dankzegging, terwyl ZEw. ook verder de leiding op zich genomen had. De jeugd werd als gewoonlyk op ver snaperingen onthaald en zong by afwis seling schoone, toepasseiyke liederen, en ongetwyfeld keerde het jonge volkje na afloop dankbaar en verheugd huiswaarts. Vele ouderen hadden eveneens van de gelegenheid gebruik gemaakt en waren tegen betaling van het entréegeld mede opgekomen, zoodat het schip der kerk by na geheel gevuld was. ‘Stormpolder, 30 Dec. Maandag is van de werf „Nyverheid” van de heeren Van der Giessen van stapel geloopen een van yzer en staal vervaardigd rynschip. Het scflip zou Donderdag te water gelaten wordenL doch door het een of ander toe val moestiet uitgesteld worden. ‘Zevenhuizen, 4 Jan. Op Maandag 28 Deo. werd in het kerkgebouw het kerstfeest door de leerlingen der Zondagmohool. woonden het feest bjj. «ioht die schare^ van tien, nu eens zijngende, de vertellingen vau redikant en zjjne zuster. Ook werden! zjj ont- op krentenbrood en koekjes, terwjjl allen 8f gepaste geschenken, bestaande uit speelgoed en boeken, óf kleedingstukken ontvingen. Hoogst voldaan keerden de kinderen met hunne ouders huiswaarts. De kerstboom was allerprachtigst versierd. Op Woensdag 80 Deo. gaf de Zangver eeniging LApollo” eene uitvoering in het school lokaal, ten voordeele der armen. Het programma bestond grootendeels uit de keur van Neerbosoh’ zangen, [die uitstekend werden tfitgevoerd, vooral: db tachtig jarige oorfog, Jezus luf op Aarde, Oranjevaan, Lofzang, Hemelvaartslied, enz* Tot| slot werd gegeven: De Gardisien, begeleid Idoor twee violen. Te oordeelen naar de stilte in de zaal en de aandacht van het publiek voldeed dit vrooljjke stukje uitstekend. Mocht er besloten kunnen worden een volgende maal meek zulke stukjes er bfl te gaven!

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1