f Nieuws- en Advertentieblad^voor Zuid-Hoiland en Utrecht. 1897. Zaterdag 16 Januari. N°. 1747. Leven in de brouwerij BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. Tj oud 1 dj. A. den I. VAM IOOTKI. 1. te Farnsum, t* A. v. Heugden, S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. •ud 89 j. en L. Hol, eld, oud 10 w. kandorp. I Jan. ’97. m C. ran der Hoeden SCHOONHOVENSCÏÏE COIIMIff bevesti door weger betrel en ran r d-Alblas. December. ran J. T. ran Rjjns- - Cornelia, d. van J. Jaonigje Maria, en L. Korporaal. len Heerik en L. A. oud 4 m. O. den Mevrouw Steen, geb. Van Goyen, had het zóó niet bedoeld, toen zij tegenover haar levenalustigen echtgenoot de bekende klacht uitaprak, in welke hy op zijn manier te gemoet kwam. En of degenen, die jaar •en dag tot ons volk het verwjjt hebben gericht, dat er geen politiek leven genoeg is in het Koninkrijk der Nederlanden, of zij by den loop, dien de zaken nu nemen, voldaan zich verklaren, mag ook op zyn minst betwyfeld worden. Laten wy erkennen, dat aan de giieve geen grond ontbreekt. Het is waar, helaas, vanwege de politiek loopen maar heel enkelen zich het vuur uit de sloffen. Veel grooter is gelukkig het getal van hen, die op bezadigde, eenigszins deftige wyze aan hun roeping als kiesgerechtigde staats burgers beantwoordenzy zyn lid van een kiesvereeniging en wonen nu en dan een vergadering by, - zy zeggen hun opinie by het stellen van candidaten of, minder welbespraakt in het publiek, schryven zy op hun briefje den naam van den man, dien de meerderheid het liefst wil hebben,— en als de stembus geopend wordt biyven zy nooit anders thuis dan om redenen van gewichtigen aard. Maar nog veel sterker in aantal zyn zy, die nu en dan eens aan een verkiezing meedoen, by voorbeeld, als er een relletje aan vastzit of als de quaestie is, een minder gewild persoon „er uit te knikkeren,” en voor het overige zich niet druk maken, zelfs niet als men hun beleefdeiyk komt op het gemoed binden dat hun stem wellicht den doorslag zal geven. Nu geloove men geenszins, dat die lauwe opvatting een byzonder Nederlandsch ver- schynsel is, evenals de lange turf en de hofjes beetjes. Dezelfde klacht wordt overal aangeheven, zelfs in het levendige en democratische Frankrijk, waar, hoe ge wichtig een verkiezing soms wezen kan, de menschen er zich heel leuk van ont houden zouden, indien de ware en de ver meende leiders der partyen niet nu en dan buitengewone middeltjes aanwendden om de opkomst wat grooter te maken. Doch die overeenkomst geeft evenmin een verklaring als een troost, en aan de rede- lykheid van de klacht doet zy in ’t minst geen afbreuk. In de traditioneele kalmte op politiek gebied schynt eenige verandering te komen. De deur der brouwery is wat wyder open gezet dan vroeger, om gemakkelyker toe gang te kunnen verleenen aan de levende wezens, die van bet gerucht hunner aan wezigheid en hunner werkzaamheid de wanden zullen doen trillen. En ja, er schynt leven te komen. Van ernstige werklui of van iets anders? Wy zullen niet oneerbiedig genoeg zyn om de yverige landgenooten, door wier toedoen de stilte is afgebroken, te verge- lyken by Jan Steens pluimgedierte. Toch kunnen we niet nalaten, nu en dan in ’t geheim de vraag te overwegen, of die meer dere drukte nu inderdaad het echte, frissche, gezonde politieke leven is, naar hetwelk verlangd wordt, dan wel de kunst matige opscbroevery van het oogenblik, die meer tot napraten dan tot flink en verstandig handelen leidt. En bovendienwat worden we er eigenlyk van gewaar? Wat geeft recht tot de onderstelling, dat het breede corps der kiezers zyn taak beter begrypt en nauwgezetter vervullen zal dan de be- trekkeiyk kleine schare, die tot dusver de lakens heette uit te geven? Er worden vergaderingen belegd van geestverwanten, dat is waar; enkele vry goed, verreweg de meeste slecht bezocht, in aanmerking genomen de moeite, die de besturen van kiesverenigingen of andere genootschappen, groepen en corpo raties zich gegeven hebben om de lieden by elkander te krygen. Er worden pro gramma’s samengesteld, korte en lange, de laatste ’t meest, en in dit opzicht, het mag wel met dankbaarheid worden erkend, is in de laatste maanden een ware virtuositeit aan den dag gelegd. Verschillende troepjes kiezers komen by elkaar om zoo’n stuk te beredt-neeren en de verschillende punten by meerderheid van een stem of zes vast te stellen, ’tls maar te hopen, dat de onderscheiden minderheden meegaand genoeg zullen zyn om zich aan de .beslissingen” te onderwerpen, anders komt men nooit aan een eind! Maar wezenlyk, onder die programma’s zyn erg mooie; ’t is een verkwikking voor den geest, ze te lezen. Als men het maar voor ’t zeggen heeft, kan er natuuriyk van alles en nog wat op gezet worden. Zoo vonden we op één pensionneering van alle werklieden op zes- tigjarigen keftyd door den Staat; op een ander: afschaffing van de Eerste Kamer; op een derde: onmiddellyke ontruiming van Atjeh door de Hollanders, en zoo zouden we kunnen voortgaan. Hoogst bescheiden wenschen ongetwyfeld, die de wetgever in het komende vierjarig tyd- oud 6 m. J. Lujjt, igegeven kind van A. aaogegeven kinderen erlouw, oud 89 J. utrecht. December. van J. Plak en M. d. van O. van Leen- tendert, z. van D. van larrigje Maria, d. van itn. Jacoba, d. van k. Pieter Philippus <en A. M. Btaataen. an F. van der Klejj ïc, ond 26 j. en J. eeuwen, ond 8 m. J. Zwanenburg, oud ja. n Boeioop. December. n J. Bikker en E. perk zich haasten zal te verwezeniyken. Behalve die vergaderingen en die pro gramma’s is er nog de pers die het leven in de brouwery helpt vermeerderen. In sommige tijden is het een buitenkansje voor de journalisten, dat zy een onder werp hebben om over te praten; alle denkbare quaesties zyn reeds van zooveel kanten bekaken, dat er het nieuwe sinds lang af is, en dan heeft men altyd „den politieken toestand van het oogen blik” als toevlucht. Juist omdat daarvan niets met eenige zekerheid te vertellen valt, kan men aan den gang biyven. Verder hebben we, ja, meer is er eigenlyk niet. De soesah, die men eerlang op de verschillende secretarieén aller Nederlandsche gemeenten zal krijgen met het opmaken van de kiezerslijsten, daar bespeurt de niet ambteiyke ingezetene weinig van. Weldra komen ze in massa’s aangestormd, de woningkiezers, de loon- kiezers, de spaarbankboekjeskiezers, de capaciteitskiezers, want die allen, cm op de lyst te komen, moeten de plaatsing i aanvragen, en het is te vreezen dat menig hoofd van een hoofd eens gemeente- bestuurs op hol zal geraken by zoo sterken aandrang. Anderen zyn van oor deel, dat het zoo’n vaart niet zal loopen, en een groot deel onzer landgenooten doodkalm de termfinen zullen laten voor- b ij gaan als iets dat hun geen de minste belangstelling inboezemt. Welke profetie zal ten slotte blyken de ware te zyn geweest? Wy weten er niets van, gelyk wy in het algemeen ten opzichte van de gevol gen der groote hervorming in het duister rondtasten. Dat is juist het aardige van de zaak: er kunnen allerlei verrassingen komen, die in het eentonige van de dageiyksche dingen een gewenschte af wisseling brengen. genaamde vryzinnige staatsparty uiteen valt. Reeds vroegemheidde zich de radicale fractie af, da^war^nog maar een begin van het proces, Tater kwamen er nog heel wat meer splitsingen, te veel om te noemen. En dat is ook zeer natuuriyk, Tot het wezen van het liberalismefbehoort, dat men het nooit volkomen eens is met een anderwaar zou het ook heen moeten, wanneer men zyn eigen opinie niet mocht beschouwen als de eenig-verstandige, en daaraan vasthouden met de volharding eener ernstige overtuiging? En dan komt er nog iets by. Waartoe zou de politiek nuttig zyn, indien men haar niet mocht gebruiken om persooniyke belangen op den voorgrond te schuiven? In die be langen is ten minste nog iets gemeen schappelijks, in verband met de klassen in de maatschappywelnu, van deze dan maar een grondslag van party groepeering gemaakt, dan weten we ten minste waar voor wy stryden, als ’t zoover komt. We hebben weleens gehoord van het bestaan van een oud-Vaderlandsch spreek woord Eendracht maakt Macht Maar met dergelyke ouderwetschheden houden we ons niet langer op: zy behooren tot den pruikentyd, zy hebben uitgediend. Wat tegenwoordig wordt aangemerkt als macht makend, dat is het twisten over nietig heden, het tot „beginselen” opblazen van eenzydige opvattingen, - het schermen met dikke woorden, waardoor men afstoot wie heel best, zonder eenige werkelyke begin- selverzaking, onder dezelfde vlag zouden kunnen meevaren. Thans gewaagt men van niets anders dan van „taktiek”, dat eigenlyk oorlogskunst beteekent, juist alsof de verscbillende politieke groepen Indianenstammen waren, loerende op een gelegenheid om met elkanders scalp aan den haal te gaan en die als zegeteeken in de wigwam op te hangen. Het is dus wel waar, dat er leven is in de brouwery. Alleen vreezen we, dat bet eenigszins gelykt op het tooneel in Jan Steen’s ontredderde bierfabriek, en dat de .kippen, die het veroorzaken, gevaar loopen er met verschroeide vederen af te komen. Onze liberalen hebben daar natuuriyk geen oog voor. Leven de „beginselen”, al zou ook de republiek verloren gaan. Zoeken naar gemeenschappeiyke vereeni- gingspuntcn, om zco tot een grondslag van samenweiking te komen, wie denkt er aan! En al zyn er enkelen, die aan het eind van de geschiedenis niets dan verwarring en nederlaag zien, - elk troost zich met de gedachte, dat hy het ware, het echte, het onvervalschte liberalisme vertegenwoordigt, en dat dit ten slotte toch moet zegevieren. Wy' helpen ’t hem wenschen, doch zyn niet zonder ernstige vrees. tiroot-Brittannie en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zyn het nieuwe jaar begonnen met het sluiten eener overeen komst, ter bevordering van den vrede Dat verdrag, hetwelk te Washington werd onderteekend, doch dat nog wacht op de goedkeuring van den Senaat, heeft ten doel, eene schikking van het geschil over Venezuela in het byzonder en in ’t alge meen het beslechten van alle toekomstige geschillen door scheidsrechteriyke uit spraak. De geheele Britsche pers begroette het tot stand komen van deze overeen komst met de grootste vreugde en geest drift, als openend een nieuw tydperkin de geschiedenis, het begin van den wei eld vrede. Onder de 15 artikelen, waaruit het verdrag bestaat, is er één, waarin bepaald wordt, dat in zekere gevallen, Koning Oscar van Zweden zal worden uitgenoo- digd eenen scheidsrechter te benoemen. Het verdrag wordt voorloopig voor 5 jaren gesloten en moet na afloop daarvan, mits twaalf .maanden tevoren, worden <epge- zfegdl Wanneer aan dit laatste geen gevolg gegeven wordt, dan wordt het beschouwd als weer voor 5 jaar vernieuwd. President Cleveland is zoozeer ingenomen met die overeenkomst, dat hy haar aan den Senaat zond met een brief van warme aanbeveling, als zynde een met de be schaving overeenkomende weg tot het byleggen van geschillen tusschen de ver schillende volkeren. De Spaansehe regeering moet inderdaad met de Noord-Amerikaansche Unie in briefwisseling wezen over op Cuba in te voeren hervormirgen, als voorwaarden tot de vrede sluiting. Maar het wil nog maar steeds niet goed vlotten. DeAmerikaansche vertegenwoordiger op Cuba, de heer Lee, deelt als zyne bevinding mede, dat Spanje niet by machte zal zyn, den opstand te bedwingen. Op Cuba zelf hebben de Span jaarden, het voorbeeld der opstandelingen volgend, in de piovincie Pinar Del Rio nu driehonderd plantages, die door opstan delingen bebouwd werden, verwoest. Het is er dus nog verre van „vrede”. Bracht de onderteekening van boven genoemd vredesverdrag met Amerika, En hoe staat het nu eigenlyk met de partyen? Deze toch zyn het, zooals men weet, die den gang der zaken beheerschen. Zonder partyen is geen constitutioneele regeering mogelykals alle menschen het volkomen eens waren in een land, kon er eenvoudig niet geregeerd worden. In Egypte is indertyd beproefd, - ’t was vóór het tydpeik der Engelsche voogdy, een volksvertegenwoordiging samen te stellen de leden werden naar alle regelen der kunst gekozen, de afgevaardigden versche nen op den bestemden tyd ter aangewe zene plaats, en, in de zaal gekomen, vroe gen zy waar zy zitten moesten. Hun werd beduid dat het gebruik wil dat dege nen, die de Regeering wenschen te steunen, zich rechts plaatsen, terwyl zy, die van plan zyn haar te l est rijden, aan de lin kerzijde zich scharen. Wel, antwoordden zy toen, wy zyn allemaal begeerig, de Regeering onzen steun te verleenen, en de plaatsen links bleven onbezet. Dat kon geen werk worden, en men was wel genoodzaakt de proef op te geven. Het was duidelyk, dat de heeren in het Nyidal van parlementair leven nog niet het minste benul hadden. Dan zyn wy daar beter in thuis. Bij ons vermenig vuldigen zich de partyen op een wijze, die van onze staatkundige ontwikkeling een grootsch denkbeeld geeft. Dat ge schiedt ongeveer op de manier, die men ook by de wormen kan waarnemen. Snydt men zoo’n beest in stukken, dan gaan de fragmenten niet doodelk krygt een nieu wen kop en een nieuwe staart, en het kunststuk is volbracht. De staatspartyen brengen dit ten uitvoer zonder tusschen- komst van eenig snydend werktuig, - een programma is van te onachuldigen aard om het als zoodanig te besci^Xrwefi 1 zy vallen uiteen, elk deel heeft dan rdeds iets dat op de bovengenoemde lichaams- uiteinden gelijkt. Een uitzondering maakt te dien aanzien de Katholieke party; zy blyft één en on deelbaar, oude en nieuwe kiezers trekken op onder hetzelfde vaandel, dat hun van hoogerhand is uitgereikt. Deze eenvoudige methode kan van grooten invloed worden op de resultaten der verkiezingeneenheid geeft toch altyd een numerieke kracht, om het even langs welken weg zy ver kregen is. By de andere partyen is het splitsings- weik in vollen gang, en het eind is er nog niet van te zien. De antirevolutionnaire telt minstens drie groepen, die, het spreekt van zelf, elkander niet al te vriendelyk bejege nen, en die waarschynlykook by de stembus elk haar eigen candidaten zullen stellen. Wie van de drie dan in herstemming zal komen, heeft kans dat de aanhangers der overige fractiesmaar laten we ons niet aan voorspellingen wagen, die de te verwachten verrassingen minder onver wacht zouden maken. Ook hebben we geen reden, om ons meer dan noodig is bezig te houden met hetgeen in het kamp der anti-liberalen voorvalt, terwyl in ons eigen huis de ver deeldheid tot een benydenswaardige hoogte is gestegen. Het is niet mogeiyk, precies op te geven in hoeveel stukken de zoo- Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Engeland in verrukking, een ander bericht van minder vredelievenden aard, deed de harten der Britten van inneriyke ontroe ring en groote verontwaardiging trillen/ Nieuwjaarsdag nl. vertrok eene Engelsche expeditie naar Benin City, aan de Benin- rivier. Zy bestond nagenoeg geheel en al uit burgerlyke ambtenaren, zonder militaire begeleiding en slechts vergezeld door inlandscbe dragers. De Engelsche Consul stond aan het hoofd. Vooral dient er te worden bygevoegd, dat zy van volmaakt vredelievenden aard was. Zy bestond uit den plaats ver van genden consul-generaal, den plaatsvervangenden commissarisden plaatsvervangenden kapitein commandant der troepen van het Niger-protectoraat, twee leden van het consulaire corps, een geneesheer en nog twee burgerlyke ambtenaren. Op eens komt nu het bericht, dat ge noemde expeditie in het land van Benin door de inlanders vermoord is. Eene zéér 'sterke scheepsmacht, tot tuchtiging, zal er worden heengezonden. Nu, dat is niet kwaad bedacht. Het is wel eens goed, dat zich daar Europeanen vertoonen, want de Koning van Benin is een zeer bloeddorstig man, die „een blanke” als zyn doodsvyand beschouwt. De moordenaars heeten uit drukkelijk onderdanen van den Koning van Benin. Eindelyk zal er nu toch eens hulp en ondersteuning worden verleend aan de noodlydende bewoners in Britsch-Indié. Men weet, dat de Onderkoning het tot nog toe niet noodig oordeelde, maar de Lord-Mayor van Londen heeft nu toch maar de vry heid genomen zich aan het hoofd te stellen eener ondersteunings commissie, die beroep deed op het liefdadig publiek in het koninkryk. Reeds kwam in Engeland 2000 pond ster ling in (f 24000) voor de noodiydenden. Een vierde daarvan 500 pond is gift der Koningin. De Opperste Gezondheidsraad te Constan- tinopel (Tarkge) heeft,op voorstel van den ver tegenwoordiger van Oostemyk-Hongarye, besloten de bedevaarten uit Britsch Indiö naar Mekka dit jaar te verbieden, wegens het gevaar van overbrenging der pest. Ook Rusland nam reeds de noodige maatregelen in verband met de over brenging dier ziekte naar zyn gebied. In genoemd ryk zal, in plaats van den over leden vorst Lobanof, waarschynlyk Graaf Muraireff, gezant te Kopenhagen, als Minister van Buitenlandsche Zaken op treden. Hy is een groot voorstander van het samengaan met Frankryk. Van een samengaan met Frankrtyk is nu ook weer sprake in de Fransche aan gelegenheden. DeEuropeesche Mogendheden, die, zooals bekend, te Constantinopel al zoolang bezig zyn, om van de Porte hervormingen te vei krygen, moeten nu overeengekomen zyn by te springen met een voorschot van vier millioen Turksche ponden,'terwyl zy de schatplichtige statenzooals Bulgarye, zullen aansporen hunnen Su zerain wat geregelder te betalen. Dat voorschot, in den vorm eener door de Mogendheden te waarborgen leening, zal dienen om in den ergsten nood te voorzien. Frankryk en Rusland, zoo luidt het, zouden te zamen in deze de ver- antwoordelykheid op zich willen nemen. In Frankryk hebben de Kamers hare zittingen weder geopend. Vooral de tegen woordigheid van den nieuwen „Mohamme- daanseben” afgevaardigde Dr. Grenier wekte veel opzien. Hy was, als altyd, gekleed in een witte biernous en met een tulband met gekleurd lint er om. Eerst, nadat hy zich voor de deur had nedergeworpen en een gebed tot Allah had opgezonden, trad hy de zaal binnen. Hy is voornemens „groote her vormingen” voor te stellen, vooral in de richting van de „prostitutie”. Met de arbeidersglasfabriek te Albi, welke kort geleden zoo feestelyk werd geopend, Is het nu treurig gesteld. De arbeiders, die als „bestuurders” zyn opgetreden, hebben zich van het begin af aan te veel voor gedaan als patroons, ais echte bazen. Dat viel niet in den smaak van hunne vroegere kameraden, die als „deelgenooten” wilden behandeld worden. Voortdurend groeide de ontevredenheid aan. Zelfs werden vier arbeiders door het bestuur ontslagen, het welk een protest tengevolge had van ruim veertig anderen. De ontslagenen zelf zyn een proces begonnen tegen de bestuurders. Het einde van de geschiedenis is dus wel treurig, maar toch is het misschien leer- ryk en heilzaam, dat de proef eens ge nomen werd. De Negus van Abessynift ontvangt van Frankryk eene officiéele noodiging tot by- woning der tentoonstelling van 1900. Van daar brengt Menelek een bezoek aan St. Petersburg. Te Bethlehem, waar hy eenmaal ge boren werd, die eenmaal verklaarde: aan uwe liefde onder elkander zal men be kennen, dat gy myne discipelen zyt, in het nedrlg Bethlehem, in welks stille lenkoop. ot 4 Jan. ’97. isiua, oud 2 j. xllcheni. December. ▼an G. Van Harmelen a, d. tan P. M. van «oogen. Jan Aria, ort’ever. Dirkje, d. Verwefl; irtog, oud 36 j. (van joden, oud 26 j. oud 4| m. Ruigeweide. t i Jan. ’97. ▼an W. Bor en N. d. van G. Kok en Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. STAND. Pag. 8). irkel. December. an, s. van I. J. van liper. Jannigje, d. hebber. id 28 j. (van Veen) nsohop. >t 4 Jan. '97. jndrika, d. ran A. I. Antonia Sophia, >n J.'van Kesteren. i A. den Ugl en K. I. ran W. A. Kool en d. van M. de Bruin oud 67 j. M.L. irk a/d IJsel. t 1 Jan. ’97. ▼an B. Boa en M. nella, d. van M. van relman. Neehje d. •knik. Jan Cornelia, A. Noordergraaf. I. Speksnijder en M. orneJia, d. van W. k. Krjjntje Jacoba, en A. van Dam. an der Ruit en A. J. Heuvelman e L Berger en G. L Otterspeer F. Goudriaan rn^lia, doch:, der Linden. ksmond. December. van A. Kersbergen eren, oud 72 j., we- ot, eerder van E. do m. A. den Beaten, i Ch. van Merer. weduwe van C. de igeven kind van het in oudere agn T. Mo- uderak. December. a F. van der Starre idert, a. van C. G. van a. van C Boer en ran L. Vleggeert en i. van J. Viaaer en en G. van t en M. in en M. shtera van en. (van Moordrecht) en oud 82 j., weduwe pekop. t 1 Jan. '97. iften. sbroek. t 4 Jan. ’97. ▼an L. Hoogenbocm /list. December. 1. van P. A. Wenk Johanna, d. van J. ten. ingsveen. t 9 Jan. ’97. i A. van Nielen en laria, d van D. Groe- - Mgneje, d. van G. Hendrik Cornelia, 8. 8. van Leeuwen. A M. Groeneveld. i T. van den Berg. W. Hoogendoorn. n 8. H. Streefland. k en N. de Vriea. en A. Bergahoeff. m D. A.Rgneveld.— i D. Brommer enM. i, s. van A. Koster t en W. den Boer. Ige, oud 66 j., echt- i. J. de Jong, oud phen. A. Vermeg, eskop. 4 Jan. ’97. van J. Oouterlaken ohannes, s. van C. iboom. Huibertje, G. Oosterom. Goeg, oud 8 j.— velden de Engelen zongen van „vrede op aardeis in den Kerstnachtgevochten. Het waren Roomsch-Katholieken en Grieksch Orthodoxe Christenen, die elkaar den toegang door een zekere kerkdeur be twisten. De Turksche overheden moesten er zoowaar aay te pas komen, om de rust te herstellen. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van 3 dagen, ingaande op Dinsdag jl., wegens het overiyden van Zyne Doorluchtige Hoogheid Prins Albrecht van Waldeck en Pyrmont. B ij het departement van koloniën is ontvangen het volgende tele gram van den gouverneur-generaal van NedIndiö betreffende de kry gsverrichtingen in Atjeh: „Vyand had by het gevecht by Poeding in Lohong op 7 dezer dertig dooden en vele gewonden. 9 dezer werd vyand van bovenloop der Lohongrivier verdreven, waarby twee fuseliers gewond werden en vijand twintig dooden en gewonden bekwam. Groot aantal bewoners der VI Moekims vertrokken uit Lohong naar Oleh-Ieh.” Te Rotterdam is ten Raad- huize aanbesteed: het maken van ryzen dammen langs de westpunt van het Noordereiland. Er waren 7 biljetten ingekomen; laagste inschrijving was van den heer C. L. Kalis, te Sliedrecht, voor f 61.470; hoogste van den heer P. A. Bos, te Gorinchem, voor f 77.000. Door wyien mej. Anna Petro- nella Vaillanfr, te ’s Gravenhage overleden, is aan de Maatschappy van Weldadigheid te Frederiksoord gelegateerd eene som groot f 300, vry van alle rechten en kosten. De vergadering der Algemeen» Synode der Nederl Herv. Kerk was Ditedag jl. door de Synodale Commissie opgeroepen ter behandeling van de aanvrage om herziening der uitspraak in Jiooger beroep d.d. Deo. 1896, in zake den heer B. H. v. Breemen, predikant te Durgerdam. Bg die uitspraak was deze met atiging der uitspraak in eersten aanleg, het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland, jns verzuim in de uitoefening van kerkelyke jkkingen en onohristelgken levenswandel, door do tot op de helft harer leden uitgelote synode ontzet uit zyn ambt. Op grond van art. 16, al. 6, van het algemeen reglement, had de beklaagde herziening van de uitspraak in hooger beroep en moest nu de zaak voor de volle synode worden gebracht, die eind uitspraak zal doen. Krachtens de bepalingen van art 16 van het reglement van opzicht, tucht enz. hadden de heeren J. W. v. Hoog straten, pred. te Edam en Dr. E. v. d. Ven, oud-ouderling te Haarlem, die als leden van het Prov. Kerkbestuur in Noord Holland, tot de uitspraak in eersten aanleg medegewerkt hadden en dus in geen hooger college van dezelfde zaak kennis mochten nemen, bericht, dat zjj geen deel aan de werkzaamheden konden nemen. Van het lid, den heer E. B. Gunning, pred. te Ooathem, was de kennisgeving in gekomen, dat hij om verschillende redenen zich genoopt zag het mandaat als lid der Synode neder te leggen Soortgelgke kennisgeving was eveneens gezonden door het Prov. Kerkbestuur van Friesland. De seeundas van den heer Gunning, de heer I. v. d. Weide, pred. te Workum, was dus primus geworden. De ver gadering was mitsdien samengesteld als volgt: M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam, president; Dr. J. Offerhaus Lz., hoogleeraar te Leiden, en Dr. F. Cannegieter, hoogleeraar te Utrecht, pread viserende leden; Dr J. J. v. d. Flier, pred. te ’s-Gravenbage, vice-presidentL. Orerman te ’s-Gravenhage, secretaris en adviseerend lid; en verder de heeren C. v. Dis, pred. te Biivolde, G. v. d. Flier, ouderling te pred. te Papendreoht Zonnemaire, Dr. A. Utrecht, Mr. J. Bredi J. d. Weide, pred. mans Jr., pred te H pred. te Zwolle, O. te De«en>er, Dr. J. Pelinok, pi Mr. G. Nauta, oud-ouderling te Veendan^ A. A. v. Meurs, pred. te Breda, R. - ,T - J ouderling te Rosmalen, en J. G. Busch Keiser,’ pred. te Dalen. De bijeenkomst werd door den president ge opend met gebed en met een toespraak, waarin hy o. a. den heer Van der Weide verwelkomde en ter gelegenheid van de verwisseling des jaars zyn beste wenschen en heilbeden voor de leden der Synode en hun gezinnen en hun arbdd ia deu kring waarin God hen had ge plaatst, en ook van de geheele Nederlandsche kerk ontboezemde en den vice-president als tolk der vergadering op hartelyke wjjze alle gelukwensohen aanbod met de sedert het sluiten der zomer-vergadering zoo gelukkig volbrachte en op zoo waardige wjjze bekroonde taak der godsdienstige opleiding van H. M. onze geliefde Koningin en de deswege door hem ontvangen koninkl. onderscheiding, alsmede met h-t voorrecht, hom in de afgeloopen week geschonken, om sgn 80-jarige Evangelie bediening te mogen herdenken. Na een dank betuiging van den vios-preudent aan den president en de vergadering, ging deze over tot de behandeling der Baak die aan de orde was. Uuteraard kan omtrent deze materie niet in bijzonderheden getreden worden, dus geen verslag gegeven van de werkzaamheden in die en de volgende, aan hare be-

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1