Erinw 4 Zonen JUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden a deposito: 1748. 1897. Woensdag 20 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i Officiëele Kennisgevingen. Veerdienst. IOHS. MESKER, keretraat No. 338, Schoonhoven, ÜU verkoopt alle soor- vrr ten Gouden-, Zllve- al ren en Diamanten Il Werken, Horlogifin, I KlokkenWekkers harm Pendules, gulden en' Bronzen (met twee jaar ntie) Barometers en Thermometers voor r- en kaasbereiding, alle soorten ■MACHINES, waai onder ook de echte >r Naaimachines te verkrijgen zijn. ZONDER MOEDER. GESCHEIDEN. SCHULD EENER MOEDER. BINNENLAND. BUITENLAND. bedrage van Gemeente Schoonhoven. iber. Veen en SCHOONHOVENSGHE COÜRAIfT. BURGEMEESTER an WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat COUPONBOEKJES voor het Veer over de Lek van af heden bij den Commissaris van het Veer verkrijgbaar zijn. Schoonhoven, den 19. Januari 1897. De Secretarie, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. departement succes met zijne is vooral te danken aan de gpgerr>n door Heuri en iedewerktne«an Mevrouw De verschillende stukken Die- ‘•S'ö, a. van Im4c, i. van van N. 11 terugbetalingen f 1578,43 gedaan. Het verbruik aan postzegels bedroeg f 262,51. "Jaarsveld, 18 Jan. Ter inschrijving voor de Nationale Militie hebben zich 28 per sonen aangemeld, waarvan 9 redenen van vrijstelling wegens broederdienst en 2 weerena eenige zoons inbrachten. "Krimpen a'd IJsel, 18 Jan. Een dronken fietsrijder behoort gelukkig tot de zeld zaamheden, doch die zeldzaamheid zag men hier Zaterdag avond. Echter maar een heel klein oogenblikje, want toen onze held wou opstijgen tuimelde hjj heel gauw met zijn flets van den dijk naar beneden. Toen^hjj weer op de been ge holpen was, kon hij, zoo goed en zoo kwaad als het ging, met een bebloed ge zicht loopende zijn weg vervolgen. Zijn kleeding en gezicht waren beide gehavend. "Loplk, 18 Jan. Als een zeldzaamheid mag worden gemeld, dat eene koe van den veehandelaar O. alhier binnen 11 >t 1 dag opvragens a 2 °/0 langer termijn op overeen te komen ^oerwaarden en des verkiezende tegen mderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,- a 4 */0 ’sjaars, Iragen daarboven tot den prolongatie- roers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: l °/f voor fondsen boven de 80 °/t 6 onder 80 (ook 'oor loten 0 verlangd worden orders in de meeste öndsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche >eurs; iselen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere- :ening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op (innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar; strekken geld op HYPOTHEEK. ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. leze 3 voortreffelijke Werken van. de eemde Schrijfster JULIA worden eljjk met een Bijbelschen Kalender r 1897 aangeboden voor slechts f 1, lo. 1. Zonder Moeder. Io. 2. Gescheiden. lo. 8. De Schuld eener Moeder. 'o. 4. Christelijke Scheurkalender voor Huiskamer. iep grijpt deze Schrijfster in ons ge- ‘Berg-Ambaebt, 18 Jan. Voor de natio nale militie, lichting 1898, zijn in deze gemeente 20 personen ingeschreven, waar van slechts dén reden van vrijstelling heeft opgegeven. Evenals in den vorigen winter heeft de vereeniging „Werkverschaffing” alhier dezer dagen door werkloozen kachelhout laten zagen om in de gemeente te ver koopen. Moge de steun der ingezetenen bij dit nuttig werk der vereeniging niet achterwege blyven! ‘Berkenwoude, 14 .fan. Heden-avond trad als spreker in onze nutsvergadering op de heer H. A. Westbrook, hoofd der school te Stolwy’k ft Beiersche). Hoewel de wegen nog glad waren, was het getal opgekomenen, zoowel van hier als elders, zoo groot, dat de nutszaal eivefi was. En allen hebben zich uitstekend geamuseerd. Op talentvolle wyze toch werd als lezing voorgedragen: „Hoe de mottige zorgde voor kleine Leen”, van Werumeus Buning. Na de pauze gaf de spreker nog eenige bydragen, die evenals zijn lezing met het grootste genoegen werden aangehoord. Ook was dit het geval met de bijdragen, geleverd door mej Mfeetbroek en den heer J. De Jong, van Berg-Ambacht. Boskoop, 18 Jan. Bedankt voor het beroep te Hoogwoud door Ds. G. A. Lolcama alhier. "Haastrecht, 19 Jan. Voor de vacante betrekking van onderwyzer ofonderwyzeres aan de openbare school alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld. —Tot onderwijzeressen aan de Zondags school van den Protestantenbond zyn benoemd de dames J. Pool en La De Jong. Jl. Vrydag deden vier inwoners op schaatsen een tochtje naar Stolwyk. De heenreis ging uitstekend, doch de terug reis was niet naar wensch. Reeds spoedig ondervond één der liefhebbers, dat het ijs niet sterk was, want toen men den Berg- vliet bereikte, bemerkte men dat het ys bezweek. Hy maakte kennis met het water, en werd door zyne vrienden op het droge gebracht. Loopende langs het water werd nu de terugtocht ondernomen Gisteren-avond heeft de heer Sloos uit Winkel in het Nut alhier voor een zeer talryk opgekomen publiek voor gedragen de novellen t rSt. Nicolaas avond” en „Harmonica’s”, van Justus Van Maurik. Na de pauze droeg ZEd. voor het gedicht van J. v. Beers: „By het wiegje van een kind” en daarna „Paardengang”. Hoenkoop, 15 Jan. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is by hun besluit van 24 Dec. 1898, no. 21, aan den heer R. Van Beusekombenoemd secretaris dezer gemeente, vergunning verleend om de betrekkingen van secretaris en ontvan ger gelyktydig te bekleeden. "Hoornaar, 14 Jan. Voor de inschrij ving der militie, lichting 1898, hebben zich alhier zes jongelingen aangemeld. Twee hunner maken aanspraak op vry- stelling wegens broederdienst. -Op Vrydag den 29. Jan. a. s. zal hier ten huize van D. Baron eene vergadering gehouden worden van stemgerechtigde ingelanden van den polder „Het Land der Zes Molens”, om het bedrag en den aard te bepalen van den borgtocht, door den Penningmeester te stellen, en daarna een Secretaris en een Penningmeester van den nieuwen polder te benoemen. Door het bestuur zyn voorgedragen voor Secretaris de heeren T. Anema te Gorinchem en C. J. Merkens te Arkel. Voor Penning meester de heeren F. De Bruyn te Hoor naar en J. T. Schneiders te Gorinchem. "Hoornaar, 18 Jan. Geiureode het jaar 1896 zyn aan het hulpkantoor der posterijen alhier aangekomen 3188 binnenl. en 39 buiten 1. brieven1591 briefkaarten; 16756 binnenl. en 147 buitenl. nieuwsbladen en andere drukwerken824 dienstbrieven 6 aangeteekende brieven; 107 poatqui- tantiön, tot een bedrag van f 1491,31; 144 postpakketten, waarby 7 verrekenpakk. tot een bedrag van f 20,83} en 37 mon sters. Gestort werden 225 postwissels tot een bedrag van f 5410,46} en uitbetaald 46 postw. tot een bedrag van f 506,89. Verzonden werden, behalve, de brieven, drukw. enz., waarvan de aanfeekening niet meer gevorderd wordt, 9 aan ge tee ken lo brieven, waarby 4 met aangegeven waarde van f 530, en 10 postbewjjzen met f 62 aan zegels. Bij de Rykspostspaarbank werden 73 ^inlagen tot een bedrag van f 1915,13 en 11 terugbetalingen ten bedrage van Te Genève (Zwitserland) heeft een hevige brand een groot gemeentelyk gebouw, waarin afdescflouwburg-decoraties worden bewaard, geheel vernield. Alles, wat er in was, verbrandde. De schade bedraagt honderdduizenden francs. Het programma van het schöuwburgseizoen zal nu ook geheel gewijzigd moéten worden; vele stukken zullen namelyk niet opgevoerd kunnen worden, omdat men er geen decoraties voor hééft. Te Cettinge is Donderdag het 200-jarig bestaan der dynastie Petrowitsch Niegosch gevierd met de overbrenging van het stoffeiyk overschot van den grondvester daarvan, Danilo, naar de kathedraal en een plechtigen dienst aldaar. Na afloop hield Vorst Nicolaas eene toespraak tot het volk, waarin hy er op wees, hoe de broederlyke geest, die voortdurend tusschen Vorst en volk had geheerscht, ten bate van het land had gestrekt. Hy zou aan die traditie getrouw blyven, biddende dat Gods zegen op Montenegro mocht blyven rusten. Hy dankte het Russische broeder volk voor zyne welwillendheid en be scherming, gelyk mede de andere be vriende heerschers en volkeren. Ten slotte beloofde de Vofst zijn leven aan zyn volk te zullen wflden. Big kent m den Gouverneur- Generaal van Nederlandach IndiB ontvangen telegrammen zijn bij de krggsmrriohtingen in Atjeh op den 2den dezer gesneu*el Ide korporaal van de koloniale reserve F. F. Rieke en do fuseliers van dat korps F. H. J tiger en J. Kampen, benevens de fuselier T. Molenaar, en gevaarlijk gewondde fuseliers van de koloniale reserve P. Tolstra en C. Hendriks, en op den 7den dezer aan zonnesteek overleden de majoor der infan terie]. Beets; gesneuveldde bjj hot Nederlandsoh- Indisch leger gedetacheerde 1ste luitenant der infanterie H. Van Hennekeler, en gevaarlijk gewond: de korporaal 8. Van Borkum en da fuseliers A. A. A7 Seeleman, H. J. Janse, C. J. J. Schilling en H. F. D. Geisterfer, zgnde de korporaal Van Borknm en de fuselier Seeleman sedert overleden. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag o. a. aanbesteedhet onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der ryks hoogere burgerschool te Gouda, van den dag der goedkeuring van de aan besteding tot en met 81 Dec. 1898. Minste inschiflver was W. Bokhoven te Gouda, voor f 1388. Van we ge H. M. de Koningin- Regentes is f 40 uitgereikt aan C. Kers bergen te Benschop, voor het opmaken eener acte, waarby A. Kersbergen, zyn broeder, zich verbindt zyn militieplicht te vervullen, tengevolge waarvan 0. Kers bergen, die grootendeels in het onderhoud voorziet van ’t gezin van zyn gebrekkigen vader, daarmeê kan voortgaan. Het hoofdbestuur der Natio nale Tentoonstelling van Nyverheid en Kunst, Juni-Sept, van dit jaar te Dordrecht te houden, benoemde in hare vergadering van 14 Januari tot Eere-Leden de heeren Mr. S. Van Houten, Minister van Binnen- landsche Zaken, Ph. W. Van der Sleydeh, Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, Mr. 0. Fock, Commissaris der Koningin in Zuid Holland, 8. M. Hugo van Gyn, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verder deelde de voorzitter med§, dat met de omwoners van het Tentoonstellings terrein een overeenkomst getroffen was in zake hunne rechten van uitpad, en dat hierna onmiddellyk begonnen is met het plaatsen van de omheining van 4 Meter hoogte. De architecten der Tentoonstelling zijn met hunne- teekeningen van Hoofdgebouw en Oud-Dordt gereed en zullen nog deze week ontwerpen en bestekken indienen. Op eene volgende vergadering zal nog nader door het Uitvoerend Comité ont wikkeld worden een plan om aan de Ten toonstelling toe te voegen eene speciale Afdeeling Scheepvaart en Visschersvloot, waarvoor door bevoegde personen plannen in studie zyn genomen. By Dr. A. Kuyper is f 10.000 ontvangen voor de oprichting van een hospitaal te Poerworedjo voor de zending der Qereform. Kerken, door iemand die onbekend wenscht te blyven. Ds. J. F. De Klerk te Charlois en Katendrecht is beroepen te Pernis. Ds S. H. Buytendyk te IJsel- stein is beroepen te Ter Aa. "Ammerstol, 18 Jan. In de plaats van wylen den heer G. De Jong Hz. is tot lid van het burgerlyk armbestuur benoemd de heer Adr. Stuurman Jz. Op de aanvrage van den hieer A. De Jong, onderwyzer alhier, om verhooging van tractement, is doo? den raad af wijzend beschikt. Zondag-middag vermaakten zich eenige jongelingen met schaatsenryden op het zwakke ys. Het gevolg was dat er een doorzakte en wel op de Waal naby den Lekdyk. Niemand durfde zich op het gevaarlijke y's wagen. Dadelyk kwamen naastby wonende personen ter hulp snellen met touwen, stokken enz. en men mocht er in slagen den knaap, die reeds zinkende was, met behulp van een toegestoken baggerbeugel te redden. De schrik had de overigen zoodanig bevangen, dat alle de schaatsen af bonden, Overzicht. Niet alleen door de Brlteche, maar ook door de Amerlkaanaehe pers wordt het tot stand komen van het scheidsrechteriyk verdrag tusschen de Unie en Engeland met groote ingenomenheid begroet. Men twijfelt dan ook niet, of de Senaat 2al aan die ovèreenkomst zyne goedkeuring hechten. Van andere zyde wordt het echter sterk betwyfeld, of die goedkeuring maar zoo zonder slag of stoot zal plaats hebben. Dit niet zoozeer omdat men den inhoud afkeurt, maar eenlgszins uit kwaadaardigheid tegen - President Cleve land en den Minister Olney, aan wie men zulk een triumf by het scheiden niet gunt. Ook schynen eenige Senatoren er tegen te zyn, dat de Koning van Zweden als scheidsrechter zal optreden, hem be schouwende als te Engelschgezind. Maar het eind van de geschiedenis zal toch zyn, dat het verdrag er wel degelijk komt, alleen niet, zooals verwacht werd, met vlag en wimpel, wat by dergelyke zaken van nobelen aard toch een eerste vereischte is. Uit Bombay komen steeds treuiiger be richten1 omtrent de verwoestingen, aldaar aangericht door de pest. De handel staat geheel stil, de helft der bevolking heeft de stad verlaten, de rechtbanken zyn ge sloten en de bevolking is zoo beangst, dat geen hulp kan worden verkregen tot be graving der op de straat liggende lijken. Het cijfer der aangetasten bedraagt 8394, dat der slachtoffers 2356. Ruim een half millioen gulden - 42.000 pond sterling bracht men te Londen reeds by'een voor de hongeriydenden in Indiö; maar tegenover den hevigen nood, welks leniging wel een millioen per dag schynt te vereischen, is dit cyfer natuuriyk weinig beteekenend. Algemeen wekt het wrevel, dat uit Indiö niet eerder gewaarschuwd werd en men zich daar zoo lang groot hield. Half Februari zal eene bestrafflngs- expeditie van 500 man naar Benin trekken, om aldaar den wreeden Koning eens onder handen te nemen. Men had eerst nog gedacht, dat de leden der Brit- sebe expeditie, die aldaar onlangs werd aangevallen, niet zouden zyn vermoord, maar wel beroofd en als gyzelaars be houden. Helaas, werd die verwachting teleurgesteld; slechts twee der leden hebben aan het gevaar kunnen ontkomen, hoewel zy nog licht gekwetst werden. In de Kaapkolonie breidt zich de beweging van verzet tegen het huldigen van Cecil Rhodes voortdurend uit, waarvan een aantal byeenkomsten van Afrikaanders getuigen. Overal zyn het de „Hollanders”, die in de eerste plaats daartegen opkomen, zoodat Rhodes’ verzekering van ingenomen heid met dit element het tegendeel van wederkeerigheid ontmoet. Een bericht uit Washington, waarin voor waarheid verklaard werd, dat tusschen de Vereenigde Staten en Spanje volkomen overeenstemming zou zyn verkregen, wordt nu ten stelligste tegengesproken door den EJpaanschen Minister-President Canovas de Castillo. Begin Februari zal het decreet verschy nenwaarby de Spaan sche Regeering bekend maakt, wat ze bereid Is, aan her vormingen te verleenen. Van Manilla komt bericht, dat 2000 op standelingen in de provincie Bulacan in onderwerping kwamen. Kolonel Villalon versloeg eene afdeeling muiters, hun een verlies toebrengend van 47 man aan dooden. De aanvoerder Rogue is gevangen genomen. In de begrootings commissie van den DultRthen Ryksdag kwam de post van 50.000 Mark voor het officieel deelnemen van het Ryk aan de wereldtentoonstelling te Parys aan de orde. Geen der leden was tegen den post en de sociaal-democraat Bebel verklaarde zelfs, dat hy zou voor stellen 10 millioen voor dit werk des vredes beschikbaar te stellen, dat aan alle arbeiders ten beste komt. De Hamburger werkstakers hebben dezer dagen x niet minder dan 13 vergaderingen gehoudpn, die druk waren bezocht. Men besloot overal, dat eene onvoorwaardeiyke hervatting van den arbeid niet kon ge schieden, als te vernederend voor de werklieden. Maar op al die byeenkomsten werd ook besloten eene commissie van 7 leden uit de arbeiders te vormen, om met de werkgevers in overleg te treden, aan wier tegemoetkoming men in dit geval niet twijfelde, zoodat op deze wyze misschien eene bevredigende schikking zou kunnen worden getroffen. maanden 4 kuiskalveren heeft geworpen. ‘Meerkerk, 15 Jan. Het Nutsdepartement Meerkerk, Ameide o. a. hield heden-ayond bij den heer Romejjn eene feestvergadering ter her- innering van het 25-jarig bestaan der spaarbank ▼an wege het departement. De zaal was keurig met vlaggen, groen en bloemen versierd en goed bezet, daar van het recht tot introductie oen ruim gebruik was gemaakt. Dn geachte voorzitter, de heer L. A. v. d. Voort, van Jaarsveld» opende de bijeenkomst, heette alle aanwezigen hartelijkwelkom en schetste kort, doch duidelijk de oprichting, het doel en het groote nut dor spaarbank, waarin op dit oogenblik ruim 95.000 gulden ia helegd. terwijl de aan zienlijke overwinst ruim f21.00Q bedraagt. De voorzitter wenschte met recht, dat nog ver schillende personen er toe zouden overgaan, lid van het departement te worden. Zes nieuwe leden, allen uit Meerkerk, zijn toe getreden. Dat verder het de] feestviering had, i» voordrachten, ten beste Augusta Poolman met me PoolmanHuijsera. waren juist gekozen en werden meesterlijk voor gedragen. Wel-ordiend waren dan ook de toe juichingen Van ’t publiek, alsmede de woorden van dank door den voorzitter hnn gebracht en de ruikers aan de dames vereerd als blijk van waardeering voor bet gesohonkene. Na afloop van do vergadering bleven nog het Bestuur van het Dep. met enkele leden en de familie Poolman aan een souper gezellig bijeen. ‘Nienwerkerk a/d IJsel, 18 Jan. Door de gemeente is in het vorige jaar aan vergunningsrecht ontvangen f 168,75. In het laatst der vorige week ont dekte mep, dat een schoorsteen in de school aan ’s-Gravenweg in brand stond. Spoedig werd een onderzoek ingesteld en nu bleek het, dat de brand ernstiger was, dan hy zich liet aanzien. Door doeltreffende maatregelen werd hy spoedig gebluscht, en de schade alleen bepaald tot den schoot- steen. §Nleuw-Lekkerland, 17 Jan. Voor de loting voor de nationale militie hebben zich in deze gemeente 38 jongelieden aan gegeven, waarvan 16 reden yan vrystel ling hebben opgegeven. "Woordeloos, 14 Jan. Op den lsten ’Januari 1897 bedroeg het aantal leerlingen op de o. 1. school alhier 104; 52 jongens en 52 meisjes. Van deze zijn 91 tusschen de 6 en 12 jaren oud en wel 44 jongens en 47 meisjes. Aan 54 kinderen wordt kosteloos onderwys gegeven. Er schynt toch eenig leven te komen in den hennephandel. Gisteren zijn eenige partyen opgekocht voor f 15 de 50 Kilo’s. Gedurende het afgeloopen jaar is in deze gemeente voor de twee bestaande ver gunningen f 50 vergunningsrecht betaald. "Ouderkerk a/d IJsel, 19 Jan. De vereeniging „Werkmanszorg”, door werk lieden opgericht en bestuurd, tot ouder lingen bjjstand in ziekte of ongeluk, heeft verslag uitgebracht van haar eerste boek jaar, loopende van April-31 December 1896. Hieruit blykt dat het de jeugdige corporatie goed' gaat. De ontvangsten bedragen f 324,20, de uitgaven slechts f 44 29, zoodat het boekjaar oplevert een voordeplig saldo van f 279,91, dat groo tendeels belegd is in de rykspostspaar- bank. Bedroeg het ledental by de oprichting 46, thans is dit gestegen tot 51. Tot voorzitter werd herkozen C. Holdemans, tot penningmeester A. Schinkel, terwyl gekozen werd tot secretaris L. H. Van Duren en tot adj.-secretaris A. Goudriaan Pz. Met een woord van dank ook aan de donateurs en donatrices voor den ver leenden steun en met eene aanbeveling tot hulp en bystand in de toekomst, besluit het verslag. Daaraan moge het inderdaad „Werkmanszorg” niet ontbreken. Haar doel maakt aanspraak op de onder steuning van allen, die deze verleenen kunnen. Dit ondervinde de vereeniging, die we een recht goed jaar toewenschen, wederom en in ruime mate. De eontsmetting van de hoeve van A. Timmermans, door mond- en klauw zeer besmet, is afgeloopen en de bewaking is met ingang van heden opgeheven. Van nieuwe ziektegevallen wordt nog niet ver nomen. Vrydag avond gaf de zangvereeniging „Harmonie” onder directie van den heer D. Sonne alhier, voor leden en gfïntrodu- ceerden hare eerste openbare uitvoering, die goed geslaagd mag heeten. Het uit gebreid programma, waarvan de voor drachten werden gedaan door den heer J. Van der Meer van Rotterdamviel blykbaar zeer in den smaak van het publiek, dat de bovenzaal van de Harmonie vulde. Heenwyk, 15 Jan. Heden-avond gaf de Christelyke Jongelingsvereeniging Calvyn haar 2de jaarfeest in de Gereformeerde Kerk alhier; vele nuttige en leerzame voordrachten en samenspraken werden ten beste gegeven op godsdienstig gebied. Het was een prettige en gezellige avond voor jong en oud, alles werd afgewisseld met psalmen en geestelyke liederende kerk was overvol met leden en begunstigers. Te 6 uur werd de vergadering met gebed geopend door den- vooizitter G. Hey en gesloten ten 12 uur met dankzegging. Alle aanwezigen werden onthaald op chocolademelk, krentebroodjes en sigaren. Slledrecht, 16 Jan. Tot organist in de Groote Kerk alhier is benoemd de heer J. Van Zutphen te Gouda, no. 4 van het vyftal op de voordracht. "Slikkerveer, 14 Jan. Een 14-jarig meisje, J. v. R., kweekeling aan de openb. school te Bolnes, had heden ochtend het ongeluk BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8). Gemeente Ameide. Van 1 tot 14 Januari. boren: Pietronolla, d. van T. A. >rst en A. Timmerman. Aagie, d. m Oudsten en A. Mourik. kerveld en A. Veer. Hendrik, iversbof en A. Pliegtr. er loden: Levenloos aangegoten kind van vrouvrelgk geslacht van H. Kouwenhoven van Dort C 8 troef kerk, oud 4 m. Muilwgk, oud 54 j., echtgenoot van W. shoten. Gemeente Leerbroek. Van 1 November tot 31 Dtoeml boren: Peter Hugo, a. van J. Donk. erleden: M. Muilwjjk, oud 86 j., weduw- van J. den Toom. J. uen Hartog, oud weduwnaar vau M. den Hartog. Gemeente Meerkerk. Van 1 November tut 81 December. boren: Elisabeth, d. van A. A. van igt en L. den Haan. A«ie, van F. ner en 8. Spejjer. Eigje, d. van Jac. ar en E. van Wgk.Martjjntje, d. van 9n Otter en A. van Bergegk. ugsberta, a W. van Zanttn en G. ue Kort. Uerrit, i C. van Dyk en G. Luker veld. Pieter, n J. Versebour en P. van Iperen. Hen- Gritina, d. van O. Btouwer en J. Jonkman, trouwd: P. Brandwya, oud 19 j. (van idam) en A. van Kloy, oud 22 j. J. de i, oud 25 j. en A. van Iperen, oud 21 j. erleden: L. van der Heide, oud 63 j. uakernaat, uud 77 j., weduwe van H. i. N de Jong, oud 70 jechtgenoote van Middelkoop. Levenloos aangegeven ran het mauuelgK g<slacht van W. 1 Dubbeldam. A. yan Os, oud 70 j. >r, oud 2 m. Semunte Nleuwerkirk a/d Hul. Van 1 tut 16 Januari. boren: Cornelia Teums, M. van W.Pals- en M. van Herk. Antje, d van J. van 1st eu H. de R .iter. Leeudert Adrianus, i L. van Vliet en A. Van Sprang. irouwd: W. Krujjt, oud 80 j., (van ihoven) en M. H. de Wit, oud 22 j. srleden: A. Van Beekum, oud 72 noot van C. van Cranenburg. Gemeente Nieuwland. Van 1 November tot 31 December. loren: Corueiis, z. van D. Uittenbogaard den Besten. Peter, z. van A. de en A. van IJaeren. Aafje, d. van L. aoteu en B. Haag. Gemeente Tlenhoven. Van 1 tot 14 Januari. rieden: J. Alblas, oud 92 j.( Bonter. )d; om U daarvan een weinig idee 'even, volgt hier enkel de inhoud van scheiden”. lealen. Stryd en rust, De schipbreuk, der kruis geen kroon, Uitgestelde p, De woning der weduwe, Uit Laura’s boek, Tehuis, Twee jaar later, Het stfeest, De zusters, Naar het vader- I, Achter de schermen, Vereenigd i gescheiden, Door moeiiyke paden, huwelyk, Een smartvol einde, Besluit, 'en heeft dus goed begrepen dat niet 5n het heerlyke „Gescheiden”, maar jE DB1E genpemde Werken met den mder tydelyk samen t I,— kosten, efkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van dkoope Boeken te Ratterdaas. ranco na ontvangst van postwissel dechts f 1,10, waarop vermeld: „Pak Ier Moeder op eene giybaan te vallen. Een ander meisje viel op haar. J. v. R. had het ongeluk den arm by den pols te breken. De ge neesheer Dr. Langeveld heeft deu arm gezet. Stolwijk. 16 Jan. Gedurende het jaar 1896 werd op het hulpkantoor der poste- ry’en alhier in de Rykspostspaarbank I Jngelegd een bedrag van f 5109,25. Het totaal der terugbetalingen bedroeg f 1983,40, alzoo moer ingelegd dan terqgbetaald f 8175 85. Er hadden’77 inlagen plaats, terwyl 17 nieuwe boekjes werden uit gereikt. De gemeente Stolwfik heeft in het afgeloopen jaar een gunstig sterftecyfer gehad. Er hebben in dio gemeente, die ruim 2300 zielen telt, slechts 30 aangiften van overlyden plaats gehad, terwyl 3 levenloos geborenen werden aangeeeven. Behalve 3 overledenen, die in naburige gemeenten werden begraven, wy$t het register der algemeens begraafplaats aan, dat tot de overledenen behoorden 7 bene den den leeftyd van 1 jaar, 3 van 1 10 .jaar, 4 van 10-20 jaar, 7 van 20-70 jaar, 4 van 70-80 jaar, 1 tusschen 80-90 jaar en eindelyk Stolwyk’s nestor Goosze Muis, die in den leeftyd van 98 jaar overleed. ‘Stolwijk, 18 Jan. Vrydag jl. hield de jeugdige vereeniging „Stolwtjks Boeren bond” eene openbare vergadering. Daarin hield de heer Kriebel uit Dordrecht de aangekondigde voordracht over do gebreken in melk en kaas, hunne oorzaken en ge volgen en de middelen om zooveel mogelyk die gebreken te bestryden. Op zeer popu laire wyze werd dit alles behandeld en zeker was er voor de talrijk opgekomen hoorders zeer veel uit die voordracht te leeren. Als nu de landbouwers maar in practyk brengen, wat de heer Kriebel hun verteld heeft, dan zeker zal het doel dat men met zulke voordrachten beoogt, bereikt worden. Na afloop der voordracht werden een aantal monsters melk ver toond, die door „Kriebel’s melk-controleur", ter vergadering aanwezig, waren onderzocht. De spreker ontving by monde van den voorzitter, den heer M. Verdoold Cz., den bartelyken dank der vergadering. ‘Stornipolder, 16 Jan. Heden-avond zou bakker d. J. met zyn broodwagen huiswaarts ryden, toen zyn hit begon te slaan en paard en wagen van den hoogen dyk voor de woning van den heer Mijn- lieff naar beneden in den IJsel tuimelde. De J. had zelf nog gelegenheid er by tyds af te springen. Gelukkig was het laag water, zoodat verdrinken daar niet mogelyk was. Dat er geen ernstige ongelukken plaats hadden, begrypt niemand. Het paard scheen ongedeerd en werd thuis gebracht. Ook de wagen is er goed afgekomen. ‘Tlenhoven, 18 Jan. In de vorige week heeft ook hier, even als onlangs te Ameideeen schutjas concours plaats gehad, ten kofflehuize van den heer G. J. De Jong. De pry’zen en premiên bestonden uit eendvogels enz. 24 mede dingers namen er aan deel. De prijs werd behaald door de heeren A. Van E3 alhier en J. De Jong te Ameide en de premie doop de heeren Abr. Kruyt en A. Bouter te Ameide. ‘Vllst, 19 Jan. Voor de nationale militie hebben zich by de inschryving van 15 Januari ten raadhuize 9 jongelieden aan- gemeld. Gemengd Nieuws. Te Capelle a/d IJsel zyn twee meisjes met schaatsenryden door eene wetering gezakt en met levensgevaar door een man uit die gemeente gered. Vrydag-middag zakte op de buitengracht te Woerden een elfjarige jongen door het ys. Ondanks alle aange wende pogingen tot redding werd hy dood opgehaald. Te Krimpen a/d Lek is een circa 11-jarige knaap uit den nok eener böuwschuur gevallen. Hy brak een been en ontwrichtte het schouderblad. Door den trein, die te 1 u. 28 uit Neuzen vertrekt is Donderdag-middag tusschen de stations Clinge en St. Gilles een werkman van ongeveer 60-jarigen leeftyd als het ware middendoor gereden. Of dit ongeluk een gevolg is van on voorzichtigheid of van moedwil, is nog onbekend. De burgemeester van'Edam, de heer H. J. Calkoen, is Zondag-morgen-bgna het slachtoffer geworden Tan een worteling (sekeren J. K-eman), die mor korten tjjd uit Purmerend xich aldaar gevestigd heeft, een man, die reeds herbaaldeljjk met de politie in aanraking is gewe“st. Koeman ging baanvegen op het jjs, tonder eene vergunning, zooals de politie-ver- ordening voorschrijft. Ondanks vriéndelijke aan maningen bleef bij zich verzetten, en toen do burgemeester hem xeide dat het hem zoude belet worden, trok bij een scherp groot mes, en vloog op den heer Calkoen toe om hem een stoot toe te brengen. Door een zpwaartscho beweging miste de steek. De burgemeester had juist ruimte om Koeman met een stevigen rotiing af te weren, toen hg weer stak. Bg het pareeren kwam h«t mes in den rotting en sneed den stok door. De veldwachter D. Klepper kreeg een stomp van het heft tegen de borst. De burgemeester gaf nu last de sabel tot tegenweer te trekken en onmiddellgk daarop vloog Koeman op kousen hot land in. Een zware mist hing over het veld, en daardoor was de man in een oogenhlik verdwenen. Op dit oogenblik is hg nog niet gevonden, doch wordt opgespoord. Te ’s-Heer Arendskerke heeft dezer dagen een ingezetene by den bur-

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1