I iSciiaalsen I I ilfc 1897. Zaterdag 30 Januari. N°. 1751. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ]q Lofstem” OVEN. ifliilJBfliBfln, eschikt voor klom- aangeboden door istrecht r Vrouwen, [i JENS. DIENST. it Leven. Schoonhoven - en f 5,-. BOTH, RING BUITENLAND Overzicht BINNENLAND. IONIG, iren ucces in ge- genaamste en e 1 by hoest cel- en boret- S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. EREND COMITÉ. Het is eene ilitie-overtr., hondenwagen, van den hondenwagen, f 8 boete boete geëindigd. 1 ontwikkeld. J. v. d. V., SUedreoht, dronkenschap, 2 maal f 10 boete of 2 maal 8 dagen hecht. zocht des avonds te willen mede- fraaf 8. a met den Zondag Zoo kon het ier, in debat Indië, Fransen van der iten, de b< 57. 245. 8TRA8Z R Hzn. van aal van KE B DIENST RSA. BOTH. 15 v.m. Amst. tyd. 50 ■5 w n i» k te Schoonhoven HOED. n.m. Amst tijd. roote >t er be- b r u a r i a. s. VAN: c geste en uit den Aug.-Sept. 1896. SCHOOHHOVERSCHB GOURAHT. VEN, a/d IJsel, Januari a. 8. DIENENDE). r, het Muziekkorps f VAN: en f5,-. heeft uitnoodi- in de belangheb- g te willen zijn >uden op Donder des avonds half cn Logement. uilen de D1PLO- SN' worden uitge- i Verantwoording H. VAN MOOtan. knndig prog tot vereenig" vrjjzinnigen; Jent per rit an be velend Hötel Café-Rest., :ation S.S., Gouda. J. B., Sliedrecht, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. iterdam. jen. renhage. straat 68, ’s-OruTinhage. igewezen om n- en af te lomen. X (Ko.ioniën) be- - discussie ryok, oud- Minister, gonen laohts- in -a --„(spoorwegen de heer Fransen Van de Putte drong op een spoedige beslissing omtrent de visschers vloot te Scheveningen. iter van Waterstaat antwoordde o. a. den Noordooster-looaalspoorweg is de ivereenstemming verkregen, voor andere igen hoopt hg weldra voorstellen te doen. Voor Staatuanleg van een kanaal naar Droogden bestaat geen reden. 1ste soort Goudsche zwaardere f - 21,—Derby kaas 2de soort f 1ste soort f ANUAHI a. a. ht ure, Logement alhier. )gang, f O,25, Irma S. W. N. jnds aan de Zaal. )k der onkosten, met den Bijbel hier, ie Zaal. en 65 cent H. A. Wolff; irtog; Lekker- Stolwijk bij Meerkerk bij Inderneming lede kennis, van Financiën) et wenscheljjke rps ambtena- icht spr. den gedaan is. oen de rege- op de ver- i afwgzing cteur worden tingsohuldige r beroep te tegen en Li in de Zuid-Wil- ?rwedo- kanaal Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. grieven, jesteld. t Hoofdstuk werd goedgekeurd. By" Kon. besluit is Mr. G. Van Tienhoven, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, met 1 Februari benoemd tot Commissaris der Koningin in de p rovincie Noord-Holland. By Kon. besluit is aan P, M. Montyn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Gouda. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Hilversum (vacature Th. Ph. Mackay) zyn uitgebracht 1995 stemmen. De uitslag is Herstemming tusschen de heeren Jhr. Mr. J. H. L. Quarles van Ufford (chr. hist.) met 714 stemmen, en A. P. R. C. baron Van der Borch van Verwolde (anti-rev.) met 643 stemmen. De heer A. N. J. Fabius (lib.) had 610 stemmen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o.a.: G. v. D., bar bier en kleermaker te Nienwerkerk a/d Usel, wegens mishandelingtot zeven dagen; J. C. H., mandenmaker te Schoon hoven, wegens diefstal van geld, tot twee maanden; J. D. v. R., arbeider te Lopik, beklaagd geweest van het dooden van eens anders dier, werd vrijgesproken; W. A L. P., zilversmid te Schoonhoven, wegens wederspannigheid, tot zeven dagen. t hjj de strekking rsoonlyke dienstplicht van het peil versterken tusschen laatsohappg. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. De nieuwbenoemde Hueeiecbe Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Mou- ravieff, die tot nu toe gezant te Kopen hagen was, zal eerstdaags naar Rusland trekken en zyn weg over Duitschland nemen via Parijs. Het valt Frankrijk wel tegen, dat het niet alléén de eer heeft van het bezoek, maar weer aan het deelen moet gaan met zijn buurman, al behoudt het dan ook het grootste stuk. Van ambts wege is het bezoek van den nieuwen Russischen titularis te Beriyn reeds aan- gekondigd. Te zijner eer zal op het Elysée te Parys een schitterend diner plaats hebben. Ook schijnt er nog sprake van te zyn, dat Weenen zal bezocht worden. En waartoe niet regelrecht naar huis gereisd Waartoe eerst nog al die bezoeken? Men vermoedt, dat ze do regeling der Oostersche aangelegenheden gelden. Maar dan wekt het alweer verwondering, dat ook Engeland niet in den bezoek-kring wordt opgenomen. Misschien heeft de Czar vóór zyn bezoek aan Frankryk’s hoofdstad, aan het Engel- sche hof al zooveel afgehandeld en met den Markies van Salisbury al zooveel be sproken, dat er weinig meer te zeggen valt. De Parysche berichtgever van „The Times”, de bekende Von Blowitz, beweert te weten.dat van eene maritieme demon stratie voor Constantinopel als dwangmid del is afgezien. In plaats daarvan zou, in geval van nood, worden overgegaan tot eene gemeenschappelijke bezetting van eenige havensteden in Europeesch zoowel als in Aziatisch Turkije, met name van Trebizonde, Sinope, Beirut, Salonika en Smyrna. Te St.-Petersburg wordt nu weer melding gemaakt van eene werksta king onder de arbeiders op de katoen- fabrieken. Zy verlangen minder werk uren. De regeering heeft hun eene beperking tot lij- uur toegezegd, maar ze zyn daarmee niet tevreden. Heel zon derling van deze werkstaking is, dat de regeering, hoewel natuurlijk in overleg met de fabrikanten, hier regelend optreedt. Rechtstreeksche onderhandelingen tus schen werkgever en arbeider worden door de overheid hier heel eenvoudig niet ge duld. De regeling zal hier dus wel door eene wet moeten geschieden, maar hoe veel tjjd zal daarmede wel gemoeid zyn De Fransche Kamer heeft de verkiezing bekrachtigd van den Mohammedaan Dr. Grenier als Afgevaardigde voor Pon- I tailier. Eenige leden konden niet nalaten hem te bespotten en riepen: „Allah i Allah!”/ andere lachten om die „zoo genaamde” geestigheid. De man is zéér zonderling, zonder twijfel (nederknielingen en voetbaden in de Seine); maar menig een mocht willen, dat hy wat geleek op den braven dokter. Alles, zyn geld, zyn kennis der geneeskunde heeft hy over voor de armen. Zyne zelfopoffering, zyne zelfverloochening gaat dikwijls het men- schelyke te boven. Uit een bezoek door een der redacteuren van „Le Figaro” aan Pontailier gebracht, bleek dat Grenier aldaar by groot en klein, ryk en arm zeer gezien is en als een tweede 8t. Vincentius wordt vereerd. Zyne moeder zal nog eens een poging doen, om hem van kostuum te doen veranderen! Cecil Rhodes is Zaterdag 1.1. aan de „Tilbury Docks” (Engeland) aangekomen en aanstonds met een extra-trein naar Londen gereisd. Aldaar werden een paar intervieuwers door hem te woord gestaan en aan ééne daarvan, een zekeren heer Garrett, maakte hij er volstrekt geen geheim van, dat de voorbereidselen tot den inval van Jameson werden gemaakt onder zyn mede weten en met zyne goedkeuring; maar hy wil niet verantwoordelijk gesteld worden voor het bevel tot het opbreken van die troepen. Gaarne geeft hy toe, dat alléén in die voorbereiding iets afkeuringswaar- digs heeft gelegen, maar daartegen wegen ook weer op de groote diensten, die hy Zuid-Afrika heeft bewezen en nog verder hoopt te bewyzen. President Kiüger heeft Zaterdag te Potchefstroom de nieuwe spoor weglijn geopend en by die gelegenheid verklaard, dat, nu de runderpest zoo duchtig op ruiming had gehouden onder de vervoer middelen, het meer dan ooit zaak werd den aanleg van nieuwe spoorwegen aan te moedigen. Het Londensch fonds voor de nood lijdenden in Indië bedraagt nu 130.000 pond sterling, waarvan de Lord-Mayor reeds 100.000 naar Indié heeft overgemaakt. Daar wordt op het oogenblikaan 1.750.000 personen werk en aan nog 175.000 onder stand verleend, waarvoor dagelijks 200.000 ropyen gevorderd worden, dus men be grijpt wat er noodig is. De onderhandelingen tusschen werkge vers en stakers te Hamburg (Duitechiand) beginnen, zooals we vernomen hebben, wat te vlotten. Nu de Abessynlërs vrede gesloten heb ben met de Italianen gaan zy onderling STATEN-GENERAAL. Bjj de behandalLp' van Hoofdstuk VI (Marine) der Staatsbegroting iteor de Eerste Kamer, in haar vergadering van Maandag, liep het debat voornamelijk over de verdediging van voor welke do heeren Van Alphen, Van de Putte en Sohimmelpenninok Oye pantsersohepen onmisbaar achten, terwjjl de Minister zyn stelsel handhaafde om de scheeps macht, uitsluitend voor Indië bestemd, in hoofd zaak uit kruisers te doen bestaan. De heer Van de Putte bleef betreuren dat' een uitgaaf, die volgens hem op onvoldoende wjjze in het noodige zal voorzien, is opgevoerd tot een derde deel van hetgeen in Nederland voor Indië wordt uitgegevi Hoofde By L 'Alblasserwaard en Vtyfheerenlanden, 28 Jan. De handel in kaas is redelijk, hoewel in dezen tijd van weinig beteekenis naar boter blijft goede vraag, de prys van beide producten is iets flauwer. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 19 f 22 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit, goeboter f 0,57s per kilo. §§Ameide, 28 Jan. A. Van den Heuvel en D. Van der Ham alhier zyn aangesteld tot hulppostboden, de eerste voor den bode- loop op Leksmond en de laatste voor de bestelling alhier en te l'ienhoven, op den vrijen Zondag der betrokken postboden. Bodegraven, 26 Jan. Kaas. Aangevoerd 28 wagens, te zamen 1379 stuks, wegende 6133 kilo; Isto soort f 22,50 f 24, zwaardere f -, 2de soort f 19 f 21,—Derby kaas, 1ste soort f - i 2de soort f f Edammer-kaas1ste soort f f 2de soort f 23,50 af-. Handel vlug. tiieHendam27 Jan. Hedenmorgen ging het paard van den broodbakker Veldhuizen, van Sliedrecht, hetwelk voor eeóe arresslede, geladen met brood, was gespannen, op hol; op den Dam kantelde de slede, waardoor het brood er uit viel en ’t paard met de ledige slede zyn weg vervolgde. Tegenover het gemeentehuis kwam zy met volle vaart tegen een der woningen, waaraan nogal eenige schade werd toegebracht. Na nog eenigen tyd te hebben voortgehold, werd het paard te Gieeen-Oudekerk door 0. Den Toom gegrepen, waardoor verdere onheilen wer den voorkomen. ‘Hei- en Boeicop, 27 Jan. Van de 7 lotelingen, die voor de lichting 1898 alhier zyn ingeschreven, hebben er 4 redenen van vrijstelling ingebracht. ‘Krimpen a/d Lek, 27 Jan. Vrydag 22 Januari hield de heer P. v. d. Hoog, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, eene rede voering in de vergadering der Liberale-kiesver- eenigiug „Burgerplicht” der gemeenten Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Krimpen a/d IJsel en Ouderkerk a/d IJsel. Deze vergadering was ook toegankelijk gesteld voor meerderjarige niet- leden, ingezetenen uit de genoemde gemeenten. Het doel van den spreker was hoofdzakelgk de kiezers voor te lichten omtrent de inrichting van de nieuwe kieswet. Een vry talrgken be langstellend publiek woonde de vergadering by. Da heer v. d. «Hoog behandelde in breede trek ken de bepalingen in de nieuwe kieswet; met groote duideijjkheid lichtte hy het een en ander toe. Daarna ging spreker over tot de bespre king en toelichting van het Her vorm ings-Pro- gramma der Liberale Unie, en om niet al te uitvoerig te moeten worden, behandelde hjj het program van urgentie. Spreker meende dat het steeds eene gro fout van de liberale party geweest is, dat geen samenwerking, geen eensgezindheid stond en dat daarom eenige verdienstelijke mannen te recht hebben ingezien, dat de tgd gekomen b tot het vaststellen van een staat* I@C- Door tal van ssen wordt dit Omtrent de toepassing der telegraafwet op de telephonie wacht de Min. de rechterlijke eindbe slissing af. De Min. acht verbetering van de haven te Stavoren noodig; voor eventueele overneming ran een stoomvoer kan hy geen toezegging doen. De Commissie voor den Dordsohen Waterweg zal weldra gereed zyn met haar rapport, dat gezet overwogen zal moeten worden. De haven te Scheveningen is in de eerste plaats gemeente zaak de visschery in het algemeen kan andere havens gebruiken. Als de gemeente de zaak aanvat, kan subsidiëering door het Ryk over wogen worden, maar de defensiekosten zullen er bgkomen. Hoofdstuk IX werd aangenomen. Het debat bij Hoofdstuk X stond hoofdzakelgk uiteen vry scherpe tusschen den heer Van Asch van Wy< gouverneur van Suriname, en den naar aanleiding van het ontslag door genomen. De quaestie liep over de macl verhouding in verband met de ministeriëele verantwoordelijkheid; het waren spreker's per soonlijke grieven, die hier op den voorgrond werden ge Ook dit iven. fdstuk Marine werd aangenomen. Hoofdstuk VII B (Dep. v besprak de heer Geertsema het van een reorganisatie van het korps i ren bij het kadaster; tevens bracht Min. lof voor hetgeen in deze reeds g' De heer Rengers wpes op de onvoldoei ling van het beroep volgens de wet i niógensbelasting; de redenen van de van een reclame door den inspect niet medegedeeld, zoodat de belastii c geen gelegenheid heeft zyn hooger motiveeren. De heer Regout kwam op het hooge bedrag, dat Noord-Brabant burg betalen aan sluistollen op t' lemsvaart, terwyl het nieuwe Mei geheel vry is. De Min. v. Finanoifn wil afgewaoht hebben, hoe de door hem ingestelde nieuwe regeling van de positie der kadaster-ambtenaren zal wer ken; bljjkt bet noodig te zyn, dan is wyziging mogelyk. Aan het bezwaar van den heer Rengers zal de Min. te gemoet komen. In afwachting van de afschaffing der tollen, er is kans op spoedige verwezenlijking van de daaromtrent gedane belofte, zei de Min. kan geen veran dering in de heffing van sluisgelden worden gebracht. Hoofdstuk Financiën werd aangenomen, zoo mede Hoofdstuk XI (Onvoorziene uitgaven). Vergadering van Dinsdag. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Bjj de Vestingbegrooting bestreed de heer Rengers hot aangevraagde millioen voor de voltooiing dftr stelling-Amsterdamspr. had liever gezien beperking tot het kleinere plan naar het stekel van Minister Beyfiardt. Door uitstel van de voorgestelde voltooiing wordt ’s lands verdedigbaarheid niet geschaad. De heer Viruly wil geen verdere uitgaven voor vestingwerken voteëfen vóór de levende strijd krachten zyn georganiseerd. De heer Wertheim pleitte voor het verdedig baar maken der stelling, wat met het kleine plan niet kan geschieden. Hy acht het ondenk baar dat de niet we vertegenwoordiging de noo- digo gelden zou weigeren. L)e heer Van Swinderen ziet in de aanvrage het begin van een reëks van nieuwe uitgaven. Hg is daarom tegen deze begrooting, tenzg de Minister aantoone dat het hier slechts geldt do voltooiing van het bestaande stelsel. De heer Sohimmelpenninok van der Oye betoogde dat met de aardwerken van den Mi nister Beyffardt de verdedigbaarheid van Amster dam, het laatste reduit, niet is verzekerd. Ook de heer Vaü Alphen was van meening dat wy Amsterdam, hetwelk, bjj welken aanval ook, het steunpunt zal zyn van de verdediging door de landmacht, niet mogen blootgeven aan het vyan- delyk vuur. De heer Bergsma meent dat hy zich moet onthouden, daar de Minister geen ”-4:- v-ri gegeven. Oorlog lichtte uitvoerig zyn de Kamer bindt zioh alleen tot 2898 voltooid zal zyn, tot pl.m. bomvrge gebouwen. Over de kans niet te optimistisch denken om niet te verzuimen volledig plan heeft Da Minister van aanvraag toe; hetgeen in 18! 18 ton voor ,_w. van oorlog moet men ook dat is een reden wat gedaan moet worden. Na eenige replieken zette nog de heer Van Tienhoven uiteen, dat de stelling thans ver keert in een tgdelpken toestand, waarvan de koepelforten de voltooiing zyn. Da Min., het plan afwerkende, houdt daarby rekening mot de financiën en verhoogt de, verdedigbaarheid der stelling. Men heeft hier' dus te doen met een uitvoering der wet op bescheiden schaal. De vestingbegrooting werd aangenomen met 28 tegen 16 stemmen. Alleen over de paardenfokkerij werd het woord gevoerd by de begrooting van Oorlog; de heer Bultman had tegen de aanwending van het daartoe beschikbare bedrag bedenkin gen, die door den Minister werden bestreden. Hoofdstuk VIH werd aangenomen. Hoofdstuk IX (Waterstaat). De heer Van Lier hoopte op de beloofde doortrekking van het Oranjekanaal naar de Weerdingervenen en vroeg ophelderingen omtrent den stand der onderhandelingen betreffende den Noordooster* looaalspoorweg. Vergadering van Woensdag. Verschillende, meest plaatselyke belangen werden ter sprake gebracht. De heer Van Lynden klaagde over gemis van zuinigheid bij aanleg van openbare werken, gevolg z. i. van onjuiste ramingen. De heer Bassen vroeg betere verbinding van het westen van Noord-Brabant met het midden des lands, de heer Van den Biezen aanleg, door het Ryk, van een kanaal van de Zuid- Willemsvaart naar Drongelen; de heer Wertheim achtte wettelyke regeling van de telephonie noodzakelgk; de heer Van Swinderen wenschte verbetering van het verkeer tusschen Noord- Holland en Frieslandde heer Ncbbens Sterling drong er op aan, voor Dordrecht de verkryging van een voldoenden waterweg naar zee te bevorderen; de heer Alberda beval in het algemeen aanleg van tram- en locaalsp aand« krachtig aan een haven vooi De Minist Voor noodige oi Terbindinf kannen >gram, dat „geeohikt is om te strekken .igingspnnt yoor alle vooruitstrevende „_a; een programma, dat inhield, dat voor de gezonde ontwikkeling van one staatkun dig leven noodig blijft: de handhaving van onze oonstitutioneele instellingen en volksrechten tegen iederen aanval, van welken kant ook onderno men, maar dat daarmee gepaard moeten gaan ingrijpende hervormingen, ter bevordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart van het geheele volk; dat bovenal op het gebied der sociale vraagstukken, krachtig de hand aan het werk moet worden geslagen, opdat in de wet geving elke bevoorrechting van het kapitaal ophoude, de belangen van den arbeid en den arbeider tot hun recht komen en in het alge meen voor zoover de wetgeving invloed uitoefent op de maatschappelijke goederen, meer recht vaardigheid worde betracht.” Om zekerheid te hebben, dat het niet meer zooals vroeger bjj woorden zou bljjven, maar tot doden zal komen, zullen de aanstaande oandidaten zioh moeten verklaren, niet enkel, dat zy instemming met het geheele hervormings plan betuigen, maar dat zy ook met volle over tuiging met het program van urgentie instemmen. Spreker licht achtereenvolgens de acht para grafen van ’t genoemde programma toe. Para graaf 1. „Invoeringrvan een stelsel van ver plichte verzekering tegen ongevallen, ziekte, enz.” Spreker heeft veel sympathie voor deze para graaf, al acht hy de oplossing van het vraag stuk moeilyk; o. a. wyst hg op het Zwitsersohe stelsel. De bestaande maatschappijen zgn geen philantropisohe inrichtingen, maar inrichtingen om winst te verkrygen, daarom moet de Staat het beheer kosteloos op zioh nemen. De toestand voor den ouden werkman zal verbeteren, zyn levenslust zal verhoogd worden en ten slotte zullen allen er de goode vruchten van plukken, zoowel werkman als werkgever, wanneer de gemeenschap gezamenlyk de kosten draagt. Paragraaf 2. „Regeling van het arbeiders- oontraot; verzekering van een wekeljjkschen rustdag, zooveel mogelgk den Zondag.” De onaangename verhoudingen, die er dik wijls tusschen patroon en werkman bestaan, zullen ophouden en werkstakingen voorkomen worden. In elke gemeente moeten kamers van arbeid opgericht worden. De statistiek bewgst, dat de arbeidsduur kan verkort worden, zonder vermindering van loon, pn zonder schade voor de productie. In Engeland en in Amerika zgn de loonen hoog en is de arbeidsduur kort het gelieele werk echter wordt daar goedkooper verricht dan hier te lande. Omtrent den rust dag zie men op het voorbeeld in Engeland en Amerika, hoe daar de arbeid op 1 zooveel mogelyk wordt ingekort, ook hier zyn. Paragraaf 3. „Het woningvraagstuk.” Hoe betere woningen, hoe meer de volksge zondheid zal bevorderd worden. Het samen wonen van groote gezinnen in enge woningen schaadt aan de be «ordering van de ontwikke ling van zedeijjkheid bjj de jeugd. Het is daarom noodig, dat de wet tusschenbeide trede en er toe meewerke, dat ook den werkman een aangenaam tehuis worde geboden. Paragraaf 4. „Herziening der armenwet” Het doen verdwynen der armoede is het allermoeilijkste vraagstuk, omdat het in een innig verband staat met den aanwas van het kapitaal en de vermeerdering der bevolking. Maatregelen tegen de armoede, ontstaan door eigen schuld, zyn moeieljjk te nemen, maar de Staat kan veel doen om“het pauperisme, niet direct door eigen schuld ontstaan, to bestryden. Paragraaf 5. „Invoering van leerplicht, ook voor herhalingsonderwys en verbetering der on der wij zers-traktementen.” Er zyn er nog te velen helaas, die geen, of geen volledig onderwys ontvangen, en daarom moeten onverschillige ouders gedwongen worden hunne kinderen onderwijs te doen ontvangen. Het herhalingsonderwys koine tot zyn recht! Het worde verplichtend gesteld, opdat het een maal genoten onderwys waarlyk vruchten kunne dragen. Paragraaf 6. „Verbetering van den rechts toestand der vrouw.” Welke zelfstandigheid bezit de gehuwde vrouw onder de tegenwoordige wet P In byna alle rech ten is zy aan den wil van den man onderworpen. De ondervinding leert het ruimschoots, dat de vrouw in verstandelijke ontwikkeling dezelfde hoogte kan bereiken als de man. Waarom moet zy dan minder rechten hebben! Neen, het is hoog tyd, dat ook de wet hierin voorzie 1 Paragraaf 7. „Behartiging van de ontwik keling van landbouw, veeteelt, handel en ny verheid, niet door beschermende rechten, maar door andefe maatregelen.” Onze landbouw verkeert in een staat yan verval. Spreker is een groot tegenstander van beschermende rechten. Hy wenscht landbouw onderwijs. De landbouwer moet ieeren, welke middelen de wetenschap aan de hand doet om meer produkten van hetzelfde land te verkregen. Paragraaf 8. „Regeling der levende strijd krachten met invoering van het stelsel der persoonlyke .j^-ulling van den dienstplicht en met opheffing van de schutterijen in haar tegenwoordigen vorm.” Spreker meent dat, waar er sprake is urgentie, legerhervorming zeker wel op voorgrond mag treden. Krachtig verdedigt - deze paragraaf. Pers bydrdgen tot verhooging” ontwikkeling en den band de verschillende klassen der Lsgerhervorming is in de eerste plaats noodig" want het mag toch niet worden geloochend dat zoolang eene natie niet alle middelen in het werk heeft gesteld, om zich eene leger macht te verzekeren, wier sterkte in evenre digheid is met die der natie zelve, zy niet heeft voldaan aan haar eersten plichtd. i. haar onafhankelijkheid te waarborgen. Daarna treedt spreker in eene moer uitvoe rige behandeling van de legerhervorming. En hiermede, aldus besloot spreker igne duidelgk uiteengezette redevoering, ia myn taak geëindigd. Ik heb u het program der L. U. ontwikkeld. Met dit program ga ik teq J. W., zonder bekende woon- of verblijfplaats, dronkenschap, f 5 boete of 2 dagen hecht. W. P. K Sliedrecht, dronkenschap, f 6 boete of 2 dagen hecht. L. T., Sliedrecht, dronkenschap, f 1 of 1 dag hecht. A. V., Sliedrecht, dronkenschap, f 8 boete of 2 dagen hecht. F. B., Sliedrecht, dronkenschap, f 10 boete of 3 dagen hecht. I. v. d. A., Sliedrecht, dronkenschap, f 8 boete of 2 dagen hecht. weer eens aan het schermutselen. Ras Agos en Ras Alula zijn eene oude veete gaan uitvechten en moeten in dien strijd beiden gesneuveld zijn. Andermaal komt van Cuba (Spanje) bericht, dat het opstandelingen-hoofd Gomes geneigd is zich te onderwerpen, wanneer Generaal Weyler wordt teruggeroepen en weer vervangen door Martines Campos. Bij Valoncan beweren de Spanjaarden weer eens eene overwinning op de Cubanen te hebben behaald, waarbij de vijand 32 dooden had en de Spanjaarden slechts 2, behalve 7 gewonden, onder welke de bevel hebber‘en 2 officieren. Op de Philippijnen hebben de opstan delingen eene voorloopige regeering ge vormd met zekeren Bonifacio aan het hoofd. Een som van 100 000 dollars door hoofdeliiken omslag verkregenis ter zijner beschikking gesteld. Met dat arbritage-verdrag tusschen Enge land en de Vereenigde Staten van Amerika vlot het ook nog maar niet. De kans van aanneming wordt hoe langer hoe minder. De bekrachtiging hangt af van de goedkeuring van een ontwerp voor het kanaal van Nicaragua, waarbij Noord- Amerika aanneemt voor honderd millioen dollar drie percents obligatiön te garan- deeren. De kansen van aanneming van dit ontwerp zijn echter hopeloos, daar de onlangs tot stand gekomen bond der-, Midden-Amerikaansche Staten heeft ver klaard, dat de concessie voor het kanaal van Nicaragua nietig is, tengevolge van Engelsche kuiperijen. Een eigenaardig, treffend denkbeeld komt het ons voor, dat de Japanners de her innering aan den oorlog met China nu ook gaan bestendigen door het oprichten van een gedenkteeken voor de in den oorlog gevallen paarden. Inderdaad ver dienen de moedige, trouwe dieren, die in den jongsten veldtocht zulke goede diensten deden en in menigte daarbij den dood hebben gevonden, wel, dat men zich hunner herinnert, ’t Zal trouwens een eenvoudig gedenkteeken zijn, een vierkant steenen voetstuk met een zuil van ijzer, met in koper daarop het beeld van een paard, het fiere krijgsros. Wat wordt ons dat edele dier in het voorlaatste hoofdstuk der Jobeïde niet dichterlijk beschreven als „de koning aller jonge hoogmoedige dieren, dat belacht het drillen der lans en de werpsteenen des vijands acht, als stoppels en staal, als verrot hout!” Het is eene verdiende onderscheiding. Kantongerecht te Sliedrecht. Zitting van 21 Januari 1897. A. E., Nieuw-Lekkerland, overtreding jacht wet, vrijgesproken. J. M. en A. D., Sliedrecht, visBchorg-overtr., ieder f 5 boete of 2 dagen hechtenis. J. M. en A. D., Sliedrecht, vissohery-overtr., ieder f 8 boete of 1 dag hecht. J. R., Streefkerk, visschery-ovortr., f 6 boete of 3 dagen hecht. 8. v. K., Sliedrecht, politie-overtr., f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. d.B., Sliedrecht, politie-overtr., vrijgesproken. K. d. H., Goudriaan. politie-overtr., f 1 boete of 1 dag hecht. L. v. d. B. en M. B, Utrecht, pol ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. C. V., Sliedrecht, politie-overtr., f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. d. W., Sliedrecht, over'ir. boterwet, ont slagen van rechtsvervolging. P. J., Sliedrecht, orertr. boterwet, f 5 boete of 2 dagen hecht. C. K., Sliedrecht, overtr. boterwet, f 5 boete of 2 dagen hecht. W. H., Sliedrecht, overtr. boterwet, ontslagen van rechtsvervolging. J. v. d. M., Sliedrecht, visschery-overtr., 2 maal f 5 boete of 2 maal 2 dagen heoht., uitlevering oalschaar 25 cent of 1 dag hecht. P. M. D., Langerak, jacht-overtr., f 10 boete of 3 dagen hecht. 8. R., Sliedrecht, overtr. boterwet, ontslagen van rechtsvervolging, H. F. v. d. A., Papendrecht, rjjden honden wagen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. M. v. H., Papendrecht, rjjden hondenwagen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. L., Wjjngaarden, rjjden hondenwagen, f 0,50 boete of 1 dag heoht. T. L., Wjjngaarden, ryden hondenwagen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. d. B., Sliedrecht, oentenspelen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. 8. J. K., Papendrecht, ryden hondenwagen, ontslagen van rechtsvervolging. C. v. W Papendrecht, rgden ontslagen van rechtsvervolging. C, A. V., Sliedrecht, ryden ontslagen van rechtsvervolging. D. B., Sliedrecht, dronkenschap, of 2 dagen heoht.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1