N°. 1753. 1897. Zaterdag 6 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Hoiland en Utrecht WERKLOOSHEID. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. SCHOOfflOVBSCHE GOMT aan ichine zyne weder- n werkzaamheden t Kees in dan- S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevara. is hard tjjd, dat n neemt.” het raam in den ronde kerel. >g hjj met eere! en stille vereering es in hooge ver- )t zeeppot. Uier ie door Kees niet i konden worden van Kees: F' dwjjnen om direkt een soheerbakje dein stukje spat >n ging het er e my in. aml ifel bril n blik igeheerl meld. rbierd worden. >ht dat Kees toen in de veronderstel- zijn, dat er in myn orden, hoorde daar moest worden. ens stil. eheel en al vor- kan je eens zien 1P broek gehad, die oor myn’ oudsten Ion op een jongeren >r my naar Kees roor mg, Benjamin, ion, stond hjj geen i het haar, fronste geheer, compliment j maar, dat Kees zal nemen en de De treurige plaag van ieder winterseizoen schijnt zich dit jaar in enkele der aan- zien lijkste gemeenten van het land, en meer bijzonder te Amsterdam, op duchtige wijze te doen gevoelen. Er worden cijfers openbaar gemaakt, die ons den indruk geven dat het getal dergenen, die te ver geefs naar werk zoeken en daardoor buiten staat zijn in hun behoeften en die van hun gezin te voorzien, zeer groot moet zijn. Die cijfers loopen nogal uiteen, en dat is geen wonder, want elke dag b engt veranderingin elk geval is, inzonderheid bij de bouwvakken, de nood hoog gestegen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat de ge meenteraad eene commissie heeft benoemd, waarin ook eenige zijner leden zitting hadden, en aan welke is opgedragen advies uit te brengen over hetgeen door het Be stuur van Amsterdam gedaan Iran worden, ten einde in deze eenige hulp te bieden; zij bestond behalve uit genoemde heeren, uit werklieden en patroons. Het voorstel, door de Commissie aan Burgemeester en Wethouders aangeboden, was tweeledig: 1°. om uit de gemeentekas f 10.000 be schikbaar te stellen ter ondersteuning van werkloozen; 2°. om haar te machtigen de burgerij uit te noodigen voor datzelfde doel bijdragen aan haar te willen schenken. Het eerste gedeelte werd door het Dage- lyksch Bestuur niet aanvaardhet weigerde dit by den Raad in te dienen. Daarom deed de Commissie het zelf, en zoo maakte het een punt van beraadslaging uit. Wij zullen dit debat niet in bijzonder heden volgen; alleen stippen wij aan dat de voorstanders hoofdzakelijk meewarig- heidsgronden pleitten, terwijl de tegen standers de meening verdedigden, dat het voldoen aan het verlangen der Commissie in strijd zou zijn met de wet. Het werd ongeoorloofd geacht uit de belastingpen- ningen der burgers uitdeelingen te doen aan een deel der burgerij. Deze zienswijze behield ook de overhand, dewijl het eerste gedeelte van het verzoek werd van de hand gewezen; daarentegen werd met groote meerderheid besloten, aan het tweede te voldoen. Het komt ons voor, dat de gemeente raad van Amsterdam een wijs besluit heeft genomen. Tegen die. beschikbaarstel ling van tienduizend gulden was zeer veel te zeggen. De commissie had die som ge noemd, maar zonder dat het haar mogelijk was te zeggen op welke gegevens het cijfer berustte, noch wat zij eigenlijk met het geld doen wilde, en welken blijvenden invloed het zou hebben op de werkloos heid. Zonder twijfel, er zouden zich ge noeg gezinshoofden aanmelden om onder steuning, en van verreweg de meeste was wel te verwachten dat de behoefte aan geldelijke hulp duidelijk zou blijken. Maar als zij dan voor kortoren of langoren tijd uit den nood waren, wat dan? Zoo het geld op zou zijn, en het gebrek aan werk voortduurde, zou men dan met een nieuwe aanvraag bij den gemeenteraad aankloppen Maar zoo kon men wel aan den gang blijven; bovendien, was eenmaal die weg ingeslagen, dan zou men hem ook in vol gende winterseizoenen moeten bewandelen. Dat dergelijke beschikking over de open bare fondsen onwettig is, achten wij on betwistbaar. Bovendien gelooven wij niet, dat aan neming van het voorstel in het belang van de werkloozen zei ven zou geweest zijn. Zeker, met een beginkapitaaltje tot het gevraagd bedrag, vermeerderd met de bijdragen van de burgerij, zou veel gedaan kunnen zijn; doch vergissen wij ons als wij meenen, dat, indien de Raad het ge vraagde had toegestaan en de Gedeputeerde Staten hadden niet, wegens strijd met de wet, het raadsbesluit gecasseerd, dat dan de offervaardigheid der ingezetenen zich zoo krachtig had betoond als nu het geval is geweest? Wij houden ons van het tegendeel verzekerd. Bij ondersteuning uit de gemeentekas dwingt men de meer- gegoeden tot bijstandzich aan dien dwang onderwerpende, als het niet anders kan, zouden zij licht geneigd zjjn om verdere vrijwillige bijdragen te weigeren. Er is in dat gevoel iets zeer verklaarbaars. De weldadigheid tiert het best in het zonlicht der volle vrijheid; gaat men haar door wettelijke maatregelen opjagen, dan kwijnt zij en sterft. Laat men toch, in deze moeielijke quaestie, de noodige omzichtig heid in acht nemen; de Nederlanders zijn over het algemeen niet wars van geven, maar men moet het aan hun eigen initia tief overlaten. Kon men er in slagen, de uitoefening der weldadigheid wat beter te organiseeren, door samenwerking te ver krijgen tusschen de verschillende genoot schappen die zich het lot hunner arme landgenooten aantrekken, dat zou aan de vruchten van het goede werk zeer bevor derlijk zijn. Maas nog eenmaal, zoo min mogelijk dwang. Zij, die er op aanhouden dat voor onderscheiden behoeftenals voeding en kleeding van arme schoolkin deren en wat dies meer zij, de gemeen- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. bevreesd voor plundering, in hunne huizen verschanst. Te Aranjuez is een oproer uitgebroken wegens de verhoogde broodprijzen. De Spaansche Minister-President Canovas de Castillo is druk bezig besprekingen te houden met den Markies Apezteguia, den leider der Spaansche party op Cuba. Canovas verklaarde, dat men het er over eens was, dat hervormingen noodzakelijk waren maar dat men nog niet wist, welken per soon te kiezen, die met de tenuitvoerleg ging zou kunnen worden belast. Voorts wist Canovas ook niet, of het tegenwoor dig Kabinet die hervormingen zal ten uit voer leggen. Feitelijk is men dus nog niet veel verder. Generaal Weyler is bezig op Cuba zijn veldtocht in de provincie Las Villas voort te zetten. Te Canea, op Creta (Turkije), hebben weer ernstige botsingen plaats gehad tusschen Christenen en Mohammedanen. Het begon met het vermoorden van een Christen kind. Om dien moord te wreken doodden de Chris tenen een viertal Turken. De Turken staken hierop Galata in brand, waarbij verscheidene personen gedood en gewond werden. De Christenen hebben nu ver schillende strategische punten bezet Een levendig, aanhoudend geweervuur van alle kanten houdt eene voortdurende paniek gaande. De nieuwste nieuwigheid, onder Brit- schen invloed, in het oude Egypte tot stand te brengen, is... een tram naar de Pyramiden. De Egyptische Regeering heeft aan de Tramweg-maatschappij te Cairo ver gunning verleend tot het aanleggen van een tramlijn van die stad naar de graven der Pharao’s. Ook gaf zij aan die maatschappij vergunning tot het dempen van het Khalig- kanaal, dat door Cairo loopt, ten behoeve van een nieuwe lijn. Die demping zal den gezondheidstoestand verbeteren, want daardoor wordt een der oorzaken van de moeraskoortsen, die er heerschen, weg- genomen. Bij Kon. besluit zijn de heeren Jhr. Mr. P. J. F. M. Van der Does de Willebois, politiek agent en consul generaal der Nederlanden te Cairo, en Dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie aan het Min. van Binnenl. Zaken, benoemd tot afgevaardigden van Nederland naar de conferentie die 10 dezer te Venetiö bijeenkomst tot het beramen van maatregelen tot wering der in Britsch- Itidiö heerschende pest. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 16 dezer, te 2 uur. Op welk tijdstip moet men aan de eischen betreffende het ingezeten schap voldoen om kiezer te kunnen zijn, op 1 of 15 Februari, op 1 of 22 Maart, dan wel op 15 Mei? Vooral de laatste dag, uiterste tijdstip voor het bereiken van den vereischten 25-jarigen leeftijd, werd door verschillende schrijvers het meest rationeel geoordeeld. En zelfs in commantaar der wet van Mr. Goeman Borgesius en Kalbfleisch vond men omtrent dit punt geen zekerheidde rechter zou omtrent deze zaak in voor komende gevallen uitspraak hebben te doen. Daar de burgemeesters echter zekerheid behoeven betreffende een vraag, die zich thans dagelijks voor hen kan voordoen, heeft de burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel zich gewend tot den Minister van Rinn. Zaken om inlichtingen en, naar men ver neemt, tot antwoord bekomen, dat het vpreischte ingezetenschap moet zijn ver kregen op 1 Februari. Door dit antwoord zijn de bezwaren betreffende de toepassing van dit voorname onderdeel der wet op gelost. - De vereeniging Landbouwbe lang, voor de gemeenten in het westelijk deel van het eiland IJselmonde, verkeert in zulk een gunstigen flnancieelen toe stand, dat zij onder de leden eene ver loting zal houden van voorwerpen die door den landbouwer of den zuivelbereider met vrucht kilnnen gebruikt worden. Dinsdag werd voor de Arr.- reohtbank te Rotterdam behandeld de zaak tegen H. H., 22 jaar, slachter te Nieuwerkerk a/d IJsel, die op 22 November aldaar moed willig Antonias Van Hemert drie geweldige slagen in het aangezicht zou hebben toegebraoht en daaraan bloedend verwond. Van het gebeurde wist beklaagde zich niets te herinneren, daar hy zoo beschonken was geweest. Het bleek dat hg even te voren uit een herberg was gezet en aan den dgk gelegd. Elsch 14 dagen gevangenisstraf. P. v. L., 36 jaar, visscher te Ammerstoi, had zich in den nacht van 20/21 November jl. op de Lek onder de gemeente Berg-Ambacht tegen den onbezoldigden rgksveldwachter Jan Blanken verzet, toen deze een visscherg-over- treding wilde constateeren. Het O. M. eisohte 10 dagen gevangenisstraf. G. O., 22 jaar, landbouwer te Lekkerkerk, zou op 24 Nov. jL aan boord van de stoomboot Gulemborg, terwgl deze zich bevond tusschen het Kralingsohe Veer en Slikkerveer, Pieter Mudde opzettelgk beleedigend hebben toe- pvoegd: Je hebt een vabohen eed gedaan. IS. ons land drong de mgn beste vrienden 'e heeft verwisseld, c neerschrgven ■toe. den naam Kees nt er onwillekeurig u op. dan Kees F Voegt Ronde, dan zult zyn, dat we hier m, die allen aan- g, voor of aan de 3 tafel, de beenen pieren, de pet een achter in den nek Ie, dat de neiging md een pgpje met >n in do handen die maar iets „pakkenis” heeft te ver- toonen, op druk bezodc rekenen, en dat komt niet uitsluitend degenen, die nooit in gevaar verkeeiSn op zekeren dag zonder verdienste te zyn. Wie daarover durft spreken, krijgt gewoonlyk den wind van vorenop hoogen toon wordt gevraagd of een mensch dan nooit eens een uit spanning mag hebben? Met zulke dood doeners komen we niet verder. Dan gelooven wjj ook niet, dat het verscherpen van den loonstrijd in het wezenlijk belang der arbeidenden is. Er wordt, zoo klaagt men, in Amsterdam haast niet gebouwd; zelfs noodige repa ration blijven achterwege, men bepaalt zich tot hetgeen niet uitgesteld kan worden. Hoe komt dat? Het eerste, het weinig bouwen, heeft tot oorzaak dat de zoogenaamde revolutie bouw, die gansche drommen werklieden van elders pleegt te trekken, voor een poos tot staan is gebracht. In de voor waarden, waarop gronden in erfpacht worden gegeven, is deze o. i. zeer noodige verandering gebracht, dat er dadelijk voor betaald moet worden; dat schrikt de speculanten af, die zich haasten om maar gauw het een of ander huis licht en dicht in elkaar te werken ten einde er dan hypotheek op te nemen, want kapitaal hebben vele van die onder nemers niet. Het andere, de reparatie-bezuiniging, heeft ook al haar reden. De werklieden eischen steeds hooger loonen, zonder dat daardoor hun positie verbetert, want het geld gaat toch op. Maar het werk zelf wordt veel duurder, en niet ieder, die iets wil laten doen, is in staat om die hoogere eischen te bevredigen, De ver standige torenbouwer gaat eerst even zitten, berekent de kosten en telt zyn centen na; klopt de som niet, dan ont houdt hij zich. De werklieden zjjn te veel gewoon, de dingen te meten met den maatstaf 'hamiur-persoonlijke belan gen; als zij eens de keerzijde der medaille in het oog vatten, dan zullen zij zien, dat de leus onzer dagenloonsverhooging, niet bepaald de sleutel is tot het paradijs der algemeens welvaart. Ook zy moeten leeren wat het beteekent: leven en laten leven. Er is gezegdWie iets te arbeiden heeft, doe toch zijn best om het niet in den druksten tijd te laten doen. Uitmuntend, en het is te hopen dat die wenk zooveel mogelijk zal worden behartigd. Doch het is ons persoonlijk wedervaren, dat wij van een poging in dien zin geen al te best resultaat verkregen. In den slappen tijd namen de lui tot leuze: Haast je maar niet, - morgen komt er weer een dag, en zelfs de patroon keek er niet te scherp naar, daar hjj blijde was zijn menschen eenigen tyd van honk te hebben, terwijl diezelfde man hen tot spoed aan maande in den tijd dat andere bestellingen op uit voering wachtten. Toen wij er den patroon opmerkzaam op maakten, en wij hem zeiden dat hij druk bezig was ons te ge nezen van de begeerte om in slappen tyd te laten werken, erkende hij de gegrond heid onzer grieve, en het werd dadelijk beter. De werkloosheid is een allertreurigst verschijnsel, een kanker, die in onze maat schappij invreet. Daarom moeten wy allen gezamenlijk ons best doen, niet om een algemeen middel te vinden om haar te doen verdwynen, maar om haar zooveel mogelijk te lenigen en te beperken. Wy allen. Zoowel arbeiders als werkgevers. President Krüger schijnt allesbehalve gesticht te zijn over de laatste redevoering van den Britschen Minister Chamberlain, aangaande de Transvaal. Toen aan Oom Paul het telegrafisch uittreksel er van was voorgelezen, stond hy hoogst veront waardigd van zijn zetel op, met de woorden „Goed, laat hen komen, als het hen er om te doen is, myn land te nemen.” Zijne verontwaardiging was tot toorn geklommen, toen hij in gedachten tot Chamberlain het woord richtend, sprak: „Het wordt tyd, dat die Minister zijne persoonlijke beschuldiging aan myn adres waar make en my de beloften noeme, die ik aan de Uitlanders heb gedaan en niet gehouden.” Evenals mooi weer na een onweersbui, zoo kwam de President al spoedig weer tot kalmte en in die bedaarde stemming kwam bij hem ook weder het vertrouwen terug op het rechtsgevoel van het Britsche volk en op vele trouwe vrienden in Enge land, te beginnen met H. M. de Koningin I Onder de Boeren wordt van het gespro kene door Chamberlain met veel kalmte geredeneerd. Men haalt de schouders op voor lieden, wier eerlijkheid sterk betwij feld wordt. Gelukkig, dat men nog ver trouwen kan stellen in mannen als Sir William Harcourt en Labouchèreook leden van de commissie, waarvan men zeker weet, dat zij niet houden van en twee jaren lang loomen geklommen i uit te halen. it verstond maakte indruk. Kees voor andere btP Thuis en overal in, dat ik erg groot s naar den spiegel uurd, op zekeren spiegel stond, ben tan en werkelyk hot jeen verbeelding neus te worden. Jen rust meer. handen of ik zag Theophile: „Geen bezig met knevel- der hierover sprak loen moest om een mg/ik'ten antwoord, nd/moedt nemen om er uit te broeien. ‘d. y oogenblik af geheim doel. f in de mkand Juli nenstaptelen daar Ie sigaren ivoor een rookertje aan het traat, iedereen met liet aan mij konden ir Kees 1 naar Kees I e ik, toen ik het f opstapte. ne malen was ik gegaan xoo leukjes rt alsof de deur „in-de-doos-doenerij I” De Transvaalsche Volksraad, bijeenge komen tot afdoening der begroeting, constateerde, dat die in ontvangst op 4.900.000 p. st. en in uitgaaf op 4 670.000 geraamd werd. Vrijdag is de commissie van onderzoek naar Jameson’s inval en de bedrijven der „Chartered Company” voor het eerst byeen gekomen. De eerste, die als getuige zal worden gehoord, is Cecil Rhodes. In het Britsche Lagerhuis is dezer dagen eene poging gedaan, doch, helaas, eene vergeefsche, om de Regeering te doen tusschenbeide komen in het geschil tusschen Lord Penryhn en de arbeiders in diens leigroëven, welke door hem ge sloten zijn. By die gelegenheid werd er heel wat ingebracht tegen zyn Lord schap, maar het ontbrak ook niet aan krach tige verdedigers en lofredenaars van het karakter en de goede bedoelingen van Lord Penryhn. Veel indruk maakte vooral het optreden van den zoondie in korte, doch krachtige bewoordingen zijn vader zocht te verdedigen tegenover zyne werk lieden. De heer Gladstone is met zyne gemalin naar het zuiden van Frankrijk vertrokken. Een aantal vrienden deden hem aan het station uitgeleide, en de krasse grijsaard, in een pelsjas gekleed met een witte bloem in ’t knoopsgat - om een dus ge combineerde versiering aan te brengen moet men Brit wezen! verbaasde iedereen door zyn gezond uitzien. Aangaande het arbitrage verdrag in zake de Venezuelaansche geschilpunten, wordt gemeld, dat het te Washington (IVoord- Amerika) onderteekend werd, wat Vene zuela betreft door den heer Andrade, voor Engeland door den gezant Pauncefote. Het scheidsgericht zal bestaan uit vijf leden, twee voor Engeland en twee voor de Vereenigde Staten. Deze vier benoemen dan een vijfde lid. Bij het niet eens 'worden daarover binnen drie mdanden zal Koning Oscar van Zweden uitgenoodigd worden die benoeming te doen. De Koning van Zweden opende dezer dagen het Noorweegsche Storthing met eene troonrede, waarin hy vooral wees op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen het vereenigde Rijk en de buiten- landsche mogendheden. De nieuwe Russische Minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Mouravieff, 15 jaar geleden te ’s-Gravenhage secretaris geweest van de Russische ambassade, is, na uit Parijs vertrokken te zyn, naar Ber lijn gespoord, waar hjj Keizer Wilhelm met aantrof. Hij dejeuneerde en dineerde daar en had verscheidene besprekingen met den Rykskanselier Von Hohenlohe en Minister Von Marschall. Daarop naar Kiel vertrokken, déjeuneerde hy daar den volgenden dag by Keizer Wilhelm, ’s Avonds naar Berlyn teruggekeerd, ver volgde hij vandaar verder zyn reis naar St. Petersburg. In de kleine 14 dagen, die Graaf Moura vieff nu achter zich heeft met reizen den 20sten Januari ’s avonds verliet hy St. Petersburg om naar Kopenhagen te gaan en waarin hy de Deensche, de Fransche en de Duitsche hoofdstad, plus nog Wiesbaden en Kiel, heeft bezocht niet alleen, maar gewichtige gesprekken had met Vorsten en leidende Staatslieden, zyn door hem, naar men berekend heeft, ge middeld 221 kilometer per spoortrein af gelegd per uur en de geheele reis duurde 326 uren en niet minder dan acht nachten in den spoorwagen doorgebracht. Toch moet geen spoor van vermoeienis bij hem zyn te bespeuren geweest. Omtrent het verhandelde met den Keizer van Dultschland en de Minister kan nog niets met zekerheid gezegd worden, maar men vermoedt, dat hier, evenals te Parijs, de aangelegenheden in het Oosten zullen besproken zijn. Nog is de Hamburger werkstaking niet geëindigd. Ondanks de goede raadgevingen van het Centraal Bestuur, om tot her vatting van den arbeid over te gaan, zjjn de arbeiders besloten de staking voort te zetten. Slechts een zéér klein getal ver klaarden zich vóór de hervatting van het werk. In de Spaansche provincie Andalusiö is ook eene werkstaking in vollen gang, nl. die der boerenarbeiders. De nood, daardoor ontstaan, wordt hoe langer hoe grooter, vooral ook in de steden Sevilla, Cordova, Jaez en Cadix. Bitter weinig wordt er gedaan, om dien nood te lenigen, terwijl men er toch toe in de mogelyk- heid is. Duizenden zou men o. a. kunnen helpen door openbare werken. Aanleg van wegen en verbetering van de water werken bij Sevilla is dringend noodig, maar men heeft er het geld niet voor. Op vele plaatsen trekken benden van hongerlijders met vrouwen en kinderen rond, om brood te vragen en, waar het hun niet gegeven wordt, het met geweld te nemen. Te Osuna zyn de straten vol werkloozen, en vele welgestelde Inwoners hebben zich, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ■■■■4—- i telljke geldmiddelen zullen worden aan gesproken, zy weten misschien wel wat zy doen, want het stellen van dien eisch is een zeer geschikt propagandamiddel voor bepaalde politieke richtingen, maar zy houden volstrekt geen rekening met de werkelijke belangen der armen, die slecht gebaat zouden zyn indien de ver strekking van de belastingpenningen voor dat doel regel werd. Daarentegen, wil men het door ons verdedigd beginsel handhaven, dan moet zulks ook mogelyk gemaakt worden door mildheid in de particuliere onder steuning. Er moet niet gezegd kunnen worden: Ge bestrijdt die openbare hulp- versterking, omdat gij bang zijt dan weer meer belasting te moeten betalen en gij het geld liever in uw eigen zak houdt. Neen, veel meer dan die verhooging van aanslag ooit zou kunnen bedragen, moet vrijwillig worden aangeboden. Niettemin, de aanwending van zulke gelden, ook al zijn zy zonder dwang op gebracht, levert groote moeielijkheden op. Men kan er niet de voorwaarden aan ver binden, dat voor de onderste uningspen- ningen moet gewerkt wordende vereeni- gingen voor werkverschaffingdie op minder ruime schaal hulp verleenen, zitten reeds voor het bezwaar, werk van eenigs- zins productieven aard te vinden, zonder daarmeê tevens concurrentie te voeren en alzoo het kwaad slechts te verplaatsen, want om den één werk te geven zou men het den ander moeten ontnemen. Het beste is maar, het geld eenvoudig uit te reiken in een vorm, die aanwending voor andere doeleinden onmogelyk maakt: voedings middelen, brandstoffen, huishuur enz. En dan nog is toezicht noodig. Bij elke uit- deeling in natura, of door middel van bons, waar ook gehouden, ontmoet men altijd personen die het on tvangene voor enkele centen weer van de hand doenwaar die dan belanden, behoeft niet gezegd te worden. Zoo hebben wy in een groote gemeente .een geval leeren kennen van een man, die er een bloeiende varkensmestery op nahieldhet noodige verschaften hem lieden die een liefdadigheids-spijskokerij met hun klandizie begunstigden. Een geval als dit zal wel heel zeldzaam wezen, maar toch, scherpe contröle is niet over bodig. Als evenwel de werkloosheid, die we sinds menschenheugenis, ofschoon niet in die mate als tegenwoordig, eiken winter hebben zien verschijnen, in één gemeente geregeld wordt bestreden door offers van meergegoeden, dan ontstaat het gevaar dat naar die gemeente de toevloed van werklieden, ook van dezulke die hun vak slecht kennen en dus ge- woonlijk tot de eersten behooren van wier diensten geen gebruik meer kan worden gemaakt, buitensporig groot zal zijn. Wel heeft de ondersteuningscom missie te Amsterdam de bepaling ge maakt, dat de hulp slechts verleend wordt aan degenen, die minstens twee jaren daar gewoond hebben, doch menschen, die er nu heengaan, zullen dan in 1899 in de termen vallen. En men weet, hoe hardnekkig die aanspraken zyn. Wat heden beschouwd wordt als een gunst, voortvloeiende uit een vrijwillige hande ling, zal weldra worden aangemerkt als een recht. Nu reeds hebben we hooren beweren: De lieden, die zich veroorloven ryk te zjjn, moeten maar weten dat zy van het hunne hebben af te zonderen om dengenen bij te springen, die zonder middelen zijn. Ook wy hebben meer malen die verplichting op den voorgrond gesteld, maar als een zedelyke eisch, dien men zichzelven stelt; niet als een dwang door anderen opgelegd. Tusschen die twee bestaat nogal eenig verschil. Evenwel, er is nu nood. Onder die omstandigheden redeneert men niet lang, men handelt. Rest nog de vraag, of dqr werkloozen zelven niet iets kunnen doen om voor het vervolg de noodzakelijkheid om ge holpen worden, te ontgaan. Dit moet, dunkt ons, een punt van onderzoek uit maken, van hetwelk men zich niet met een praatje afmaakt. Er is geschreven, en niet weinig ook, over verzekering tegen werkloosheidvan welken kant men die zaak beziet, er zullen nog heel wat be zwaren te overwinnen zyn eer dat terecht komt. Laat toch ieder pogen, zooveel mogelyk zichzelven te verzekeren; dat is het eerste en noodigste begin. Als men tegenwoordig spreekt van spaarzaam heid, - het is die verzekering die wy bedoelen, dan haalt menigeen de schou ders op: er kan niet gespaard worden, omdat de behoeften gelijken tred houden met de verdiensten. In honderden ge vallen is dat volstrekt niet waar, doch men mist eenvoudig den moed, om zich sommige dingen te ontzeggen waarvan men zich, wegens de kosten, best zou kunnen onthouden. In datzelfde Amster dam, waar de werkloosheid een zoo dreigend verschijnsel is, kan elke onder nemer van publieke vermakelijkheden, >aan- >r op Kees stond op, zette het voor duideljjk oet niet denken, neue anders niet zyn niet te best ;oed zien, doch het o best niet meer.” nl an, wanneer ik u i veroveren, t hij mjj met het is myn g waren perk aangebroken en later Kees, die ;ke hand had in- en het kwastje. den- tyd dat Kees was een tyd ge zien zonder be- iperd had boven ogen by het zien mboven nog pyn zyn oogen dicht- el eens eene ver- J oogen maar voor- ipleegde toen zyn irschreef en toen een bril. een geheel ander gen lustig bezig inde en nogeens een oogenblik was. liet, de Ooievaar wel op het dak >es niet met zyn handen in den 1de. h aan, alsof hy 4 alyk. derhoudend was, ir-middagies van hy daar staande sktheid. van die trouwe nog zoo mogen venen, waarvan dat ik de ge- (een/van Kees' Rust in Vrede!”’ ant vuKeek

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1