[iDedewaagen Zonen, JDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, 1807. Woensdag 24 Februari. N°. 1758. Voor dB 354’Staatsloterij weder LOTEN en gedeelten van nflriKaaiisciiö KrachlvoBilBPs. -EVELANDS GROF LIJNZAADMEEL, ie een uitstekend voeder voor Meik- ialfvee. iörs aaiilauw-olflaarworm, i BINNENLAND. JRUIDSUIKERS, J. C. VAN VREUMINGEN te Oudewater. burgerlijke stand. BUTTENLANU. Overzicht. i m, ib. ge- - in H. L. Tan verlet sot van ver- f 19 genoten honden aanden rdiend ig van 1 5, „n, gei d. 22 j. van C. L. Qel- A. van SCHOONHOVBM8CHE COURANT, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht rng -olijk wordt, oop, Hintsen, die splitsing ting wees dat buurt- „happoljjk belang ids-verkiezingen in, torwyl bjj be- mten het oonloir- De heer emeente A mater' lage te splitsen, nneenteljjko eenheid bjj 1 door de heeren ruoker, terwyl de loboren: Sophia n en K. A. Hoogt letrouwd: A. x 1 verleden.- J-a- Gemeente Nleuwerkerk ad Deel. Van 2» Januari tot 12 Februari. Ie boren: Kryu Johannes, a. van G. van mingen en A. O. Boellaard. Dirk, z. van de Bruin en N. Stouthart. Arie, s. van Vuik en T. Brussée. Cornells, s. van O. l Erk en O. van Herk. letrouwd: J. de Graaff, oud 28 j. (van jpelle a/d IJsel) en G. Dullaart, oud 1» j. verleden; J. van Vliet, oud 8 m-O. J. der Butg, oud 24 j. A. Alblaa, oud 68 tgenoot van N. Goedhart. Gemeente Stolwijk. Van 1 tot 1b Februari. loboren: Brand Gysbertus, s. van L. de r en M. van Eyk. leunis, s. van i'. van i Heuvel en M. Knoop. Weintje, d. van Huusman en J. C. de Kpok. Cornelia bertus, z. van H. J. Burger en 0. Kort- »r Cornelia, z. van C. Zgderlaan en J. E. rterom. Annigje, d. van D. Verhoef en Molenaar. Cornells, s. van L. Treuren T. Treuren. Gerrigje Elisabeth, d. van J. Iionaar en L. de Groot. Gemeente Wlllige-Langerak. Van 1 tot 15 Februari, loboren: Janna, d. van H. Verhoef en T. geulen. - Arigje, d. v. A. Versloot en D. >verïX»n: Hendrik» Damsteeg, oud 6 J. van 't Algemeen ztyn, na ballotage en toelating van 7 nieuwe leden, benoemd tot afgevaardigde ■aar de aanstaande algemeene vergadering en diens plaatsvervanger reap, de heeren P. A. De Rufjter en H. Van Beten te Meerkerk. Vervolgens trad als lezer op de heer P. E. Huet, van Goes, die de aanwezigen bezig hield met eene schets over de Transvaal en de toe komst voor Nederland, een en ander op eigen ondervinding gegronddaarna met eene karak terschets van Paul Kruger, en ten slotte met enkele bydragen in den Nieuwen-Gidsstyl. Dat een en ander een nuttigen en tevens aangenamen avond gaf, behoeft geen verder betoog. Gister was het door den westelijken storm op de rivier, wier stand toen 8 60 M. 4- A. P. aanwees, zeer onstuimig. Uit hoofde de uiter waard onder Jaarsveld niet begaan- noch bevaar baar was, kon de overtocht niet geschieden en moest de post van en naar Jaarsveld achter wege bljjven, wat in geen jaren, zelfs bjj ijsgang, gebeurd was. ‘Ammerstol, 22 Febr. Zaterdag avond 11. trad alhier in de kiesvereeniging ,Am- merstol” als spreker op de heer P. Van der Hoog, van Krimpen a/d Lek. Na een inleidend woord gaf ZEd. eene beschouwing van de politieke richting der verschillende partijen hier te lande. Na de pauze be handelde spreker op zeer duidelijke en bevattelijke wijze de artikelen der Liberale Unie. Een zeer talrijk publiek was in de zaal aanwezig en volgde zeer aan dachtig den spreker. Een woord van dank door den voorzitter was dan ook voor den spreker een welverdiende hulde. De heer C. Zanen Hz. alhier is benoemd tot schatter der huurwaarde van de huizen voor de nieuwe wet op de personeele belasting en de heeren A. J. Stuurman en C. Kok zijn gekozen als schat ters tot het waardeeren van het mobilair. ‘Arkel, 22 Febr. Op de nieuwe kiezers lijsten in deze gemeente komen 132 per sonen voor. •Berg Ambacht, 20 Febr. Door den heer inspecteur der directe belastingen te Gouda en het college van zetters in deze ge meente zijn als deskundigen voor de opneming van de waarde van het meubilair ten dienste der personeele belasting aan gewezen de heeren J. H. Faatf en M. Binnendijk te Gouda. ‘Berkenwoude, 19 Febr. De heer D. C. De Koning, hoofd eener school te Stolwijk, verschafte heden avond aan de leden van het Nutsdepartement veel genot. Op uit stekende wijze droeg hij als lezing voor een novelle van F. A. Buis, getiteld „Burgemeester Sabel”. De hoogst ernstige lezing werd door allen met veel genoegen aangehoord. Na de pauze leverde de spreker nog enkele bijdragen, die evenals die van de heeren W. Groenendijk en J. De Visser, zeer in den smaak van het talrijk opgpkomen publiek vielen. ‘Dalem, 22 Febr. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen aangaande de meeste polders gemeld wordt, en in weerwil van den nog immer hoogen rivierstand, is het zeker niet onbelangrijk mede te deelen, dat het water in de polders Vuren en Dalem, dank zij de goede werking van het stoom gemaal, reeds sedert Zaterdagavond j.l. beneden zomerpeil staat, d. i. 50 cM. A.P. De Waal is in de vorige week niet noemenswaard gevallen. Eerst sedert Zater dag j.l. is die val meer beteekenend. De peilschaal aan de sluis te Dalem wijst heden 3.30 M. 4- A.P., d. i. slechts 27 cM. lager dan vóór 8 dagen. Na velerlei voorloopige orders en tegenorders ontvangen te hebben, werden de verschillende bieten agenten te dezer plaatse op heden gemachtigd, met het contracteeren een aan vang te maken, tegen den prijs van f 8,50 per 1000 K.G., en onder de meest ongunstige bepalingen, gelijk die reeds algemeen bekend zjjn. Vele landbouwers, zoo hier als elders, protesteeren zeer tegen deze „scherpe resolutie" en willen beproeven, door eendrachtig te weigeren, de voorwaarden eenigszins aannemelijker te krijgen. ‘Haastrecht, 22 Febr. Jl. Vrijdag deed de heer P. N. Van Lit met goed gevolg het eerste artsexamen (semi-arts) aan de hoogeschooi te Utrecht. Door de hevige noord-westenwinden is Zondag morgen het ijzeren kruis van den voorgevel der Hervormde Kerk naar beneden gekomen. Langen tyd had men het gevaarlijke ervan opgemerkt, doch steeds had het alle stormen getrotseerd. Gelukkig viel het zware voorwerp naar binnen, zoodat het in die ruïne niets beschadigen kon. Hoen koop, 18 Febr. Tot sub-ont vanger van 's rijks directe belastingen in deze gemeente is benoemd de heer W. Ooster- laken alhier, die deze betrekking reeds aanvaard heeft. ‘Hoog-Blokland, 22 Febr. Vrijdag avond gaf de zangvereeniging „Vriendschap lij ont( doel” alhier, eene uitvoering in het schoolgebouw. De opkomst was niet zoo groot als vorige malen, maar die er waren hadden genoegen, omdat het pro gramma, bestaande uit, 17 nummers, goed afgezongen werd en enkelOj zangstukken vielen bijzonder in den smaak. Die goede afloop is eene eere te meer voor de 23 werkende leden, die met elkaar ijveren, om de vereeniging, die nog maar ruim 2 jaren bestaat on al zoo aan verzwakking leed, te doen blijven voórtleven. Sinds een paar weken heerscht onder de kinderen in deze gemeente eene ziekte, gelukkig niet van ernstigen aard, die daarin bestaat, dat de kleine patiënten eerst loom en koortsig worden, waarop dan na een paar dagen het lichaam overdekt is met een uitslag, die door sommigen eene soort van roode hond wordt genoemd. Het schoolverzuim is er nogal groot door. ‘Krimpen a/d IJsel, 22 Febr. Mej. Groen hof, onderwijzeres aan de o. 1. school al hier, is als zoodanig benoemd te Helder. Hierdoor ontstaan er drie vacatures in het onderwijzend personeel. §Lekkerkerk, 28 Febr. Op het alphab. register, aanwijzende de mannelijke in woners, die voor of op 15 Mei 1897 den leef tijd ❖an 25 jaar hebben of zullen bereikt hebben, met aanwijzing indien zij in aan merking komen om op de kiezerslijst te worden gebracht op grond van kiesbevoegd heid, konwn voor 790 personen. Het vroe gere aantal kiezers was 296. Nleuw-Lekkerland, 20 Febr. Op de kiezerslijst zijn geplaatst de namen van 461 kiezers, waaronder 802 belasting- kiezers. Onder de oude wet waren er 209 kiezers, zoodat het aantal met 252 is vermeerderd. ‘Woordeloos, 20 Febr. Tot ons genoegen kunnen wij van hier mededeelen, dat onze geachte dorpsgenoot, de heer A. Benders, vroeger rjjksschatter der personeele be- lasting, thans als deskundige voor de op name van het mobilair door de colleges van zetters der onderstaande gemeenten is aange wezen: Gorinchem (gedeeltelijk), Leerdam, Asperen, Heukelom, Kedichem, Arkel, Ameide, Tienhoven, Hoornaar, Hoog- Blokland, Noordeloos, Schoonrewoerd, Nieuwland, Leerbroek en Schellufnen. Voor de Nationale militie hebben zich alhier 9 personen aangegeven. ‘Polsbroek, 23 Febr. Met medewerking van den heer Beukelmah, hoofd der bij zondere school voor Geref. onderwijs te Benschop, werd Donderdag avond in de kerkekamer der Herv. Kerk alhier een anti revolutionaire kiesvereeniging onder den naam van „Nederland en Grapje” op gericht, welke zich zal aansluiten bij het Centraal Comité. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H Griffioen, C.Spruiten- burg, H. Hofland, H. De Heer en C. Rljne- veld, resp. als 1ste en 2de voorzitter, 1ste en 2de secretaris en penningmeester. - Bjj de j.l. Vrjjdag gehouden verkiezing van drie notabelen te Polsbroek kwamen 28 van de ruim 100 stemgerechtigde manslidmaten ter stembus. Herkozen werd de heer J. Kloot en gekozen werden, in de plaats van den heer H. De Gier, overleden, en den heer W. Graveland, die verzocht had voor een herbenoeming niet meer in aan merking te komen, de heeren C. Rijneveld en C. Spruitenburg. Na afloop dezer stem ming werd door het college van notabelen tot kerkvoogd herbenoemd de heer W. Zuid- broek te Vlist. ‘Stolwykerslals. 20 Febr. Reeds lang had men het met vrees aangezien, hoe nog maar steeds de Stolwtfker straatjeugd zich op op Ijs waagde. Heden morgen bleek het dat het ijs nu toch al te zwak was, ten minste het zoontje van v. W., dat zeker niet op zwaarlijvigheid aanspraak kan maken, zakte er door en moest het met een nat pak boeten. Moge dit een waar schuwing aan de kinderen, maar vooral aan de ouders zijn! ‘Tienhoven, 22 Febr. Op de zalm- zegenvisscherij alhier is de laatste dagen voortdurend gevischt. De uitkomsten waren echter ongunstig; er werd slechts 1 zalm per dag gevangen. Tot notabel der Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen de heer J. Van Bergeik en gekozen de heer H. Vermaatde laatste in de plaats van den heer A. Van Es. Wllleskop, 18 Febr. Door de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van dit waterschap is met algemeene stemmen goedgekeurd een voorstel van het bestuur tot afkoop van het recht van erfpacht op een perceel grond van dit waterschap, door W. Van Dam alhier, voor de som van f 100. Gemengd Nleuwi. Het stoombootenveer van Fop Smit Co. te Sleeuwjjk komt 1 Maart a. s. geheel te vervallen, zoodat alsdan ook geen gelegenheid meer bestaat met een bootje aangebracht of afgehaald te worden. Waar blijven al de Ijzeren schepen In den scheepsbouw is tegenwoordig geen gebrek aan werk. Langs den IJsel zijn al groots werven, die voorloopig geen nieuw werk meer aannemen. Voor den werkman en ook voor den werkgever een prettig vooruitzicht! —Te Haarlemmerliede en Spaarn- woude werd gisteren ochtend het Ijjk op gehaald van zekeren L., bijgenaamd dronken Tinus. Zijne vrouw, die ook aan den drank verslaafd is, vond hem. Zij zocht zijn zakken na, vond daarin nog 7 centen, en ging dadelijk een kroeg binnen om een borrel te koopen. Een 15 jarige knaap u(t Eind hoven, to Weert op school, die beproefde zich met zijn zakmes te scheren, bekwam daarbjj een wondje aan de lip. Spoedig daarna zwollen wang en aangezicht op en na weinige dagen van zeer smartelijk lijden bezweek de knaap aan bloedver giftiging. Te Bennebroek doet zich het geval voor, dat een loteling, die doofetom ia, op 4 Maart zal worden ingelljfd, om dat hij verzuimd had voor de keurings commissie te verschijnen. In de Lijnbaan te 's-Graven- hage is op straat een man in een stuk (altere Linie), waar men bij dergelijke gelegenheden wel meer „iets raars” heeft, doet niet mee daaraan. De Regeering van dat land, die den Duitschen Keizer niet erkent, heeft geweigerd last te geven tot zulk feestbetoon, omdat „de geboortedag van den Koning van Pruisen” daartoe geen aanleiding geeft. In Engeland gaat de comhiissie van onderzoek naar de Zuid-Afrikaansche zaken steeds voort met het verhoor van Cecil Rhodes, die nu eindelijk bekend heeft, dat hij geweten heeft van het plan van Jameson’s inval. Rhodes houding, vooral onder het verhoor van Sir William Har court, moet zéér onrustig z|jn. Doorgaans zat hjj met de hand onder het hoofd, zéér nonchalant. Zijne antwoorden, als zo niet ontwijkend waren, grensden aan het bru tale. Moeite, om zijne medeplichtigheid te ontkennen deed hy niet, maar ook* was er geen schijntje te bekennen van schuld besef. Tegenover den heer Labouchère was Rhodes even opvallend beleefd als hij kortaf was tegen Sir William. Hij behandelde hem haast met eerbied, ’t Kan misschien zijn omdat hy het dichtst bij hem zat. Hij keek hem steeds met de meeste be langstelling aan, en als hij iets zocht, een boek of een papier, stond bjj op, om het hem aan te reiken. Het heeft algemeen zeer de aandacht getrokken. In 't kort gezegd„Rhodes bekent alles, behalve dat er schuld stak in hetgeen hij deed, omdat het in het belang was van Zuid- Afrika.” Te Parijs (Frankrijk) hebben de studenten in het Quartier Latin eene manifestatie ge houden ter eere van Griekenland. Op den Boulevard Montmartre gekomen evenwel geraakten zij in botsing met de politie en werden uiteengejaagd, nadat verscheidenen hunner waren in hechtenis genomen. Te Lyon hielden de studenten, ten getale van 500, eene dergelijke manifestatie. Sultan Abdul Hamid van Turkse vindt niet, als andere vorsten, een groote, jui chende menigte op zijn weg, als hli uit gaat. Toen hy Woensdag uittoog voor de plechtigheid van het kussen van „den Mantel van den Profeet”, waren de straten van Constantinopel zoo leeg en stil als zij sinds de aardbeving niet geweest zijn. Er waren ditmaal bijzondere veiligheids maatregelen genomen. De namen van al de bewoners der straten, waar Z. M. zou door komen, werden door de politie opge schreven. en niemand dan zij mocht daar komen. Ook mocht niemapd zich aan een venster vertoonen. Men verhaalt voorts, dat de patrouilles last hadden, te vuren op iedere „volksverzameling van meer dan vijf personen”. Zoo zag de Sultan op zijn weg niets anders dan politie en soldaten. staten-generaal. De Tweede Kamer hield zich in haar i gadering van Donderdag 18 en Vrjjdag Februari bezig met de beraadslaging over wetsontwerpen, die het uitvloeisel zjjn van de kiesrecht-hervorming. Eerst was aan de orde het ontwerp tot wjjziging van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming van de leden der Provinciale Staten. Slechts één amendement kon de meerderheid verwerven, nameljjk dat van de heeren 't Hooft’ en Rethaan Macaré om het dis trict Haarlem zóó te verdoelen, dat het gesplitst wordt in de districten Haarlem, Haarlemmermeer en Velseu, met vermeerdering van het getal leden van 8 tot 9. (Haarlem 5, Haarlemmer meer on Velsen elk 2.) De eindstemming werd op Dinsdag bepaald. Bjj het tweede ontwerp, wjjziging der Pro vinciale wet, gaf de vaststelling van den yronen verkiezingsdag, don eersten Dinsdag Juli, aanleiding tot veel discussie. Aangenomen werd, ten gevolge eener door den Min. aange brachte wjjziging, die ook verband houdt met de benoeming van leden van Gedeputeerde Staten, dat de dag der stemming niet vóór 10 Juni en die der herstemmingen niet later dan den Vrjjdag, voorafgaande aan den eersten Dinsdag in Juli mogen vallen. Een amendement van den heer Kujjper om, tot gemak van de kiezers, op de alphabetisohe candidatenljjst volgnummers té plaatsen, werd met 42 tegen 81 stemmen verworpen. Op voorstel van den heer Pjjnappel is bepaald, dat het stembureau tuMohen de verzegeling en de opening der stembussen een uur tussohon- popze kan nemen, mits het stemlokaal niet ver latende. Ook zal het stembureau nog met een vierde lid yorden aangevuld, die echter niet fungeert bjj de opening der bussen. Eindstemming Dinsdag. Daarna kwam aan de orde de wjjziging der Gemeentewet met betrekking tot de verkiezingen voor de gemeenteraden. De groote quaestie kwam reeds terstond op het appèlhet ontwerp stelt voor, de gemeenten boven 16.000 zielen in kiesdistricten te splitsen, zoodat niet voor elke tusschentjjdsohe aftreding al de kiezers behoeven te*worden opgwoepen en de toepassing van het couloir-stelsel ook hier mogeljjk wo een amendement van de heeren Goekoop, Hint Mees en Meesters stelde voor, om die achterwege te laten. In zjjn toeliohtii de heer Hintzen vooral op het gevaar, d« belangen en niet het gemeensch» der ingezetenen bjj de gemeenteraad op den voorgrond zouden treden, houd van de onverdeelde gemeent- stelsel evengoed kan worden ingevoerd. Bastert stelde voor, alleen de gei dam, Rotterdam en 's-Gravenha Het behoud ran de geme _t verkiezingen werd verdedigd Pjjnappel, Roessingh en Dm heeren Van Karnebeek, Lohman en Heemskerk de splitsing voorstonden. De buurtbelangen, de mogeljjkheid van proportioneele vertegenwoordi ging en de toepasselijkheid van het tjouloir- stelsel leverden de argumenten zoowel voor aan val als voor verdediging. nemen gelden a deposito: 1 dag opvragens A 2 <7, anger termjjn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— a 4 ‘sjaars, igen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden jten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: °/0 voor fondsen boven de 80 •/0 onder 80 (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; jten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar; (rekken geld op HYPOTHEEK. it voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. F EN verkrijgbaar bjj den Debltant .AC KEUZER, Lopikerstraat te »onhoven. ILATCHFORD’S ROYAL CALFMEAL (Kalverenmeel) de plaatsvin vanger der moedermelk Kalveren en ander jong vee. oor de goede uitkomsten, met deze twee ihcvoeders verkregen, kan ik een ieder :aden daaimede eene proef te nemen, erkrijgbaar bij: A. VAN DER GRAAF Ml. te Lekkerkerk. BESTE GEMÊLEERDE af 35 Cents het halve K.G. en bij stens 1 K.G. tegen 3ï*/t Cents het re K.G., by je, vochtige, Schubbendauwworm, en met deze kwaal gepaaid gaande, zoo ragelijk lastige „jeuken der huid”, als- elke andere hurdziekte, wordt onder rborg genezen, zelfs by hen, die door nand genezen konden worden, door Hebra's Flechtentod’’. Onsohadelijk. iruik Uitwendig”. Prys zes gulden l. Ct.) tegen vooruitbetaling (ook post ils), waarop toezending volgt, vry port en inkomende rechten. Verkryg- by de ST. MARIEN DRORERiE, xlg (Duitschland). (Verwig van Pag. 8). Gemeente Groot-Ammers. Van 1 Januari tot 15 Februari. evallen: J. van Dam, geb. Kok, i. E. jeeuw den Bonter, geb. Schoenmaker», z. te Ruiter, geb. Schutte, d. N. Blonk, geb. der Ham, z. E. Roozendaai, geb. Demper, O. C. Vonk, geb. de Stigter, z. J. Baai Hcuwelmg, z. W. den Ouden, ip, b. N. Rietveld, geb. de Haas, verleden: R don Ouden, oud 1 len Boer, oud 6» j., echtgenoote m. fi. van dof Mark, oud 6 m. lom, oud 86 j-, .weduwnaar van Wolf. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 16 Februari. eboren: Arie, z. van H. Stuivenberg en an As. Arie, z. van O. Boele en C. van lelkoop. Gerrit Willem, z. van J. van rt en B. Oskam. verleden: Anna Maria Molenaar, oud 8 m. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 6 tot lo Februari. eboren: Jannigje, d. van WNoorlander A. Stubbe. Bastiaua, d. van J. Snoek. >tje Adriana, d. van W. Romeyn en G. HoL ‘iden; T. Heykoop, oud 68 j., eoht- a F. D. Hekman. Gemeente Langerak. Van 1 tot 16 Februari. evallen: E. Middelkoop, gob. Maat, tflom, geb. Rjzendaal, s. A. van Middel- p geb. Schippers, s. verleden: J. den Boer, oud 76 j., wed uw- r van O. Zweren. Gemeente Lopik. Van 1 tot 16 Februari. -*-*■» Louisa, d. van .-„jgendoorn. A. Boere en A. M. van Kat». Jan Hugo van Toor, oud 8 m. „Ik ben er en ik blijf er,” schijnt kolonel Vassos. de bevelhebber van het «deksehe bezettingsleger op Creta(Turk|je), te denken. Te oordeelen ten minste naar hetgeen onder zyne leiding reeds werd ondernomen, schijnt hij voornemens te zijn langen tijd op Creta te blijven. Immers hij stelde voor het eiland eene administratie aan, schreef gemeenteraads verkiezingen uit en benoemde burge meesters; natuurlek geschiedde dit enkel in de steden, welke niet door de Marine soldaten der groote Mogendheden zijn bezet. In een dagorder aan zijne soldaten be veelt Vassos hun aan, botsingen met de bemanningen der vreemde schepen te vermijden en tegenover niet-Cretensers en de Muzelmansche bevolking de be leefdheid vooral in acht te nemen. Vassos is nu bezig om verdere punten op Creta te bezetten. Dit werd echter den commandanten van de eskaders der Mogendheden wat al te kras en zy noopten daarom de Grieksche consuls tot het in halen van hun vlag. Voorte hebben Engelsche en Italiaansche torpedobooten aan de Grieksche stoombooten „Hydra”, „Thessalia” en de „Hera” belet, om vrijwilligers, levensmiddelen en wapehen aan land te brengen voor het Grieksche expeditie-korps. De Mogendheden, zoowel als Griekenland, blijven alzoo voortdurend aan het werk op Creta, ieder op zijne wijze. Zoo heeft de Grieksche Majoor Constantinadis het fort Voukolies na hevigen tegenstand genomen, waarbij andermaal 250 Turken krijgsgevangen werden gemaakt, een Grieksch soldaat werd gedood en een officier zwaar ge kwetst. Het Grieksche pantserschlp „Spet zaii” zal verder met eene tweede flotille torpedobooten uit den Piraeus vertrekken „met eene andere bestemming dan Creta”. Wat de'Mogendheden betreft, deze hebbtn thans ook Sltia doen bezetten. Dit is geschied door 60 Italiaansche, 30Fransche en 10 Engelsche zeesoldaten, terwijl als maatregel van orde zoowel de Muzelman sche- als de Christenbevolking gijzelaars heeft moeten stellen en van haar de belofte gevorderd is, dat zfl alle geschillen aan den vreemden copa- mandant ter beslechting zal voorleggen. Het oordeel van Engeland en meer spe ciaal van den Markies van Salisbury is, dat alvorens Iets tegen Griekenland wordt ondernomen, de Britsche Regeering gaarne bet gevoelen der overige Mogendheden zou willen vernemen over het toekomstig lot van Creta. De Markies van Salisbury bepleitte voor Creta eene Regeering, als die, welke het eiland Samos geniet, dat een eigen Vorst heeft en onder Turksche Suzereiniteit heet te staan. Italië is het op dat punt volkomen met Engeland eens. Creta moet in geen geval Turksch blijven, maar onder een Griekschen Prins komen en alzoo Grieksch worden. Hoeveel tijd er echter weer heen zal eraan met dezen overgang, dat is een vraag, die onwillekeurig bij menigeen zal oprijzen, als men eens nagaat hoeveel kost baren tyd de Mogendheden doorbrachten in volkomen werkeloosheid wat betreft de Oostersche aangelegenheden. Enge- land’s voor Griekenland zoo welwillend optreden in deze is volkomen in strijd met de plannen van den Duitschen Keizer, die tegen Griekenland geweld had willen zien gebruiken. De Markies van Salisbury moet dan ook al „woorden” hebben gehad met den Duitschen gezant Hatzfeldt. Duitschland’s hardheid tegen over Griekenland is voor een deel hieraan toe te schrijven,dat Keizer Wilhelm het zijn zwager, den Hertog van Sparta, wijt, dat diens echtgenoote, de zuster van den Keizer, haar Protestantsch geloof afzwoer en over ging tot de Grieksch-Orthodoxe-Kerk. Omtrent Prins George van Griekenland schryft de Weener correspondent der „N. Rott Ct.”, die hem van aangezicht tot aan gezicht gezien heeft, het volgende: Het is een khappe jongen, groot als een reus en sterk als Herakles. In tegenstelling met zyn ouderen broeder Konstantijn, die door zyn lang -verblijf te Berlijn iets Pruisisch stijfs gekregen heeft, geldt zyn broer George voor het type van een ronden gullen zeeman, en is de lieveling van zyn vader en moeder. Hy geldt voor den grootsten en sterksten man in Griekenland en is evenals zijn vader vrooltfk en luchthartig, spreekt liefst de volkstaal en is zeer geestig en gevat. Wegens zijne gezonde en krachtige natuur heeft hij veel behoefte aan gym nastiek en lichaamsoefeningen. Vandaar dat bij zoo gaarne sterke lui uitdaagt tot een worstelstrijd. Men vertelt van hem, dat ‘hij in staat is om een kanon op zijn rug te dragen en 100 kilo met een vinger op te tillen. Als hjj op zjjn kleinen kotter in zee steekt, ziet hy er uit als een matroos en doet hy ook al het werk van een matroos. Hjj is een autoriteit op het gebied van torpedo’s en aan hem heeft Griekenland fcljn torpedo-vloot te dankeft. Zjjn ideaal is om de Grieken phystek te hervormen en hun door een Spartaansche opvoeding de kracht en mannelijke schoonheid hunner voorouders terug te geven. Gelyk men wetf, wordt de 100ste verjaar dag der geboorte van Keizer Wilhelm I (DalisehlaBd), 22 Maart a.s.,als een natio nale feestdag gevierd in alle Duitsche landen. Alleen het Vorstendom Reuss De Minister van Binnenlandsohe Zaken hand haafde nadrukkelyk het wetsvoorstel, de Regee ring kan haar goedkeuring niet hechten aan een invoering van het oouloirstelsel met een verkiezing van 18 personen tegeljjk, en »ou dus. bjj aanneming van het amen dement-Hintten, de bekrachtiging van deze wet niet aan de Kroon kunnen voorstellen. Wil men de splitsing niet, dan is het verkieseljjk dese wet te verwerpen; daardoor bljjft de toestand sooals hjj is. Bij Kon. besluit is: 1°. be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rjjks-univer- sitelt te Utrecht, om onderwijs t» geven in de synthetische, de analytische, de beschrijvende en de differentiaalmeet kunde, Dr. J. De Vries, leeraar aan de polytechnische school te Delft; 2°. met ingang van den dag waarop de hoog leeraar Dr. J. De Vries zijne lessen zal aanvangen, de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht Dr. W. Kapteyn, ontheven van het geven van onderwijs in de beschrijvende en de analytische meetkunde. - Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het christendom en de geschiedenis van de leerstellingen van den christelljken godsdienstDr. F. Pjjper, predikant te Berkhout. Binnenkort zal de betrekking van inspecteur voor de dienstvakken posterijen en telegrafie, ieder afzonderlijk, worden opgeheven en zullen inspectiën voor de vereenigde dienstvakken worden ingesteld. - Bij Min. beschikking is inge trokken het verbod tegen het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoon stellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Gorinchem. Door den Minister van Oorlog is o. a. aan den burgerhoefsmid R. Bouw- mans te Oudewater, toestemming verleemi tot het volgen van een cursus in net hoefbeslag bij het 1ste en 8de regiment veld artillerie, die op 1 April a. s. zal aan vangen en gehouden zal worden te Amers foort, ’s-Hertogenbosch en Breda. De zeer gewaardeerde be wijzen van sympathie, die de vereeniging „Voor Vak en Kunst”, van de hoogst- geplaatste personen in den lande reeds ontvangen mocht voor hare Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, werden weep vermeerderd door een vereerend schrijven van ZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende de aanvaarding van het Eere-Lidmaatschap der Tentoonstelling. Tevens bood de heer H. L. H. Ludwig, muziek directeur te Gorinchem, de partituur aan van een feestmarsrh, opgedragen aan het Hoofdbestuur der Tentoonstelling. - De "burgemeester tan Ammerstol aohrjjft aan de N. Roti. Cour, het volgende: Het navolgende geleek my van genoegzaam gewicht, om hiervoor een plaatsje in uwe cou rant te vragen. Door mij is nl. bjj de regeering geïnformeerd of zalmvisschers, in dienst van maatschappijen, die gedurende den tyd dat het visschen met de zegen verboden i», elders werk gaan zoeken, doch bjj eerste oproefifn? in dienst dier maat schappijen terugkeeren, en daarvoor het werk, hetwelk zjj toevallig onderhanden mochten heb ben, loten liegen, op grond van art. 1b 2 der kieswet, op de kiezerslyst mogen worden gebracht, wanneer door hen in die dienst betrekking het vereischte minimum inko men genoten wordt. Hierop ontving ik van den CommisMris der Koningin in Zuid-Holland een schreven, waarin my als diens gevoelen het navolgende wordt te kennen gegeven: Volgens art. 1b 2, eerste alinea der kieswet, moet de dienstbetrekking (niet de dienstvervul ling) dertien achtereenvolgende maanden be staan hebben, zoodat verlof op dien termyn geen invloed oefent. Indien dus gedurende den tyd dat het vi»»ohen met de zegen verboden is, de dienstbetrekking tussohen de in uw schrjjven genoemde visschers en die maatschappijen niet verbroken wordt, zoodat zij als het ware 2 maanden met verlof zyn, dan kunnen zjj mjjns inziens aan het voornoemde wetsartikel het kies recht ontleenen. „Daarbjj dient gelet te worden, dat het in komen van minsteps f 826 in het jaar (voor uwe gemeente) door hen als zoodanig moet f -*~ zyn, zoodat men geen rekening mag met hetgeen zjj in die twee mai tussohentyds bjj anderen vei hebben.” Zondag is te ’s-Gravenhage na een vrij langdurig lijden in den ouder dom van ruim 81 jaar overleden Mr. A. J. Swart, lid van den Raad v^n State. - Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken be paald dat de 1ste klasse van elke Rijks- normaal-inrichting niet meer dan 20 kweeke- lingen bevatten mag en van mannelijke eil vrouwelyke kweekelingen epn afzonder lijk vergelijkend toelatingsexamen moet worden afgenomen, als zich meer dan 10 jongens en 10 meisjes aanmelden. Aan Ds. J. W. Van Maanen Az., pred. bij de Hervormde Gemeente te Ossen- drecht, is na ruim 42 jarige ambtsliedie- ning op zjjn verzoek tegen 1 Mei eervol emeritaat verleend. De heer Van Maanen was tot 1881 predikant te Nieuwland, bij Gorinchem, tot 1892 te Vuren en Dalem en sedert laatstgenoemd jaar te Ossen- drecht. ‘Ameide, 22 Febr. In de heden-srond alhier gehouden vergadering van het Departement Meerkerk—Ameidé o. a. dar Maatsch. tot Nut

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1