Wmaien 4 Zonen, JUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: it 1 dag opvragens it 2 langer termijn op overeen te komen roorwaarden en desverkiezende tegen tnderpand in fondsen; ïertooj van Boom, TAKKEN, BRANDHOUT, OUDE KACHEL8, PAPIER enz. 1897. N°. 1760. Woensdag 3 Maart. Ofldertronwharten ruim 30 soorten, met Enveloppen, a af f 2,50 per 100 stuks, bij D. SPOOR, Wilt ïll H'liRnUIGEN voor de ZUIVELBEREIDING, bij BODEGRAVEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht SALMIAK-PASTILLES, algemeen erkend als het beste middel bij hoest en verkoudheid. Het is een slijmoploBsend en verzachtend middel bjj uitnemendheid. Verkrijgbaar b{j de meeste Apothekers jan Drogisten. Prjjs per fleschje 20 Cents. Officiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. MAYPOLE ZEEP. J. DE VEN, Gouda, Markt, bjj de Hoogstraat.’ SPELLING. BINNENLAND. SCÏÏOONHOVEWSCHE GOÏÏRAHT S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. r\ I* -'U** Gemeente Schoonhoven, Ofschoon het internationaal garnizoen te Canea (Tarkfle) aanwezig is, om daar tegenover de Christen opstandelingen en de ingevallen Grieken het goed recht van het Turksch bewind te handhaven en te waken voor de veiligheid van het leven rklieden. icker en ird door welke of gew< hun op0 don aart Om hiermede te verven, neme men a stukje van de tablet der kleur, welke m verlangtlost dit is een weinig kend water op en voegt daar een hoe- elheid kokend water aan toe, volgens gebruiksaanwijzing. Wollen Stoffen donkere kleuren koke men 15 20 inuten in de oplossing. Voor alle andere Bóeren en kleuren heeft men maar ge- >on door te spoelen. Goederen, aldus bandeld, schijnen geheel nieuw teztfn; kleur gaat er nooit meer uit en geeft at ’t geringste af. De MAYFOLE ZEEP is in 15 kleuren >m verkrijgbaar tegen den prijs van ),25 per tablet, Zwart f 0,35. Agent voor Schoonhoven en omstreken N. VAN ZESSEN. De BURGEMEESTER van Schoonhoven zal Woensdag 10 Maart a. s., om 11 uur, in het VEERHUIS aan de Lek aldaar, publiek verkoopen: 4 perceelen BOOMEN, staande binnen de gemeente, benevens TAKKEN, BRAND HOUT, OUDE KACHELS, OUD IJZER, PAPIER enz., alles bij tyds genummerd. Inlichtingen te verkrijgen bij den Gemeente Architect. Schoonhoven, 2 Maart 1897. De Burgemeester voornoomd, Mr. A. D. H. KOLFF. KRAEPELIEN 1 HOLM’s (■F** Alleen echt in fleschjes, voorzien van etiquet. waarop de hand- teekening van KRAEPEUEN A HOLM, Zeist, Hofleveranciers. Depót voor Schoonhoven en omstre ken by den Heer T. v. d. BRAAK. verstrekken gelden op Effecten voor: iragen onder f 1000,— ii 4 ’sjaars, Iragen daarboven tot den prolongatie- roers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden asten zich methetkoopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: I voor fondsen boven de 30 l6‘/, onder 30 ®/0 (ook roor loten;) iverlangd worden orders in de meeste bndsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche Beurs; sselen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op airmen- en buitenland. Tarieven op lanvrage gratis verkrijgbaar; strekken geld op HYPOTHEEK. ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-naniiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Dezer dagen, ter Verkorting van onzen weg, door een achter buurtsch straatje van een onzer groote steden gaande, waar men nog van die eigenaardige winkeltjes van alles en nog wat aantreft, toko’s in het klein, bespeurden wij voor het raam van een dier door de jeugd zoo gewaar deerde inrichtingen een papier waarop met vrij groote letters geschreven stond „Posee” en een eind lager: „chels te koop.” De spreekwoordelijke scherpzinnigheid van den journalist liet ons niet in den steek: het was sms aanstonds duidelijk dat de toko-houder bereid was, tegen een hoogst matige retributie, den lieden uit den omtrek een gang naar het postkan toor of naar een rijks-depöthouder te sparen, voor het zeldzame geval dat een van hen ter verzending van een brief zich van het noodige frankeermiddel wonschte te voorzien. En wat deed het er ook eigenlijk toe, hoe de man het woord „postzegel” wilde spellen? Hoogstwaarschijnlijk was de be doeling zijn clientèle even helder als ons. Hij maakte slechts gebruik van zijn per soonlijke vrijheid, een heilig, onaan tastbaar recht. ftnmers, onder de vele vrijheden, die naar sommiger meening eiken burger en elke burgeres van den Staat toekomen, en waarop slechts bekrompen betweterij en heerscbzucht inbreuk trachten te maken door beperkende vosjschriften, is ook het recht om zijn gedachten uit te druk ken op de manier, die men zelf het ge schiktst vindt. Willen anderen er dan geen kennis van nemen, omdat zij zich geërgerd gevoelen, dat moeten zij maar weten. Er bestaat op dit oogenblik in Nederland een officióele spelling, maar wie kan ons dwingen juist deze en geen andere te bezigen? Het gezond verstand verheft zich boven dien dwang, en vindt zich beter thuis in een ander en veel ouder voorschriftschrijf zooals gij spreekt ’t Is waar, wanneer men op het zooge naamd spreken van sommige menschen nauwkeurig acht geeft, dan moet erkend worden, dat het er ook een spreken naar is. Onze goede Nederlandeche taal wordt dikwijls vreeselyk mishandeld. Men laat medeklinkers weg, alsof het de tong ont breekt aan de noodige veerkracht om ze te vormen, of brengt bij het uitspreken der klanken zulke vreemdsoortige gelui den uit, dat het soms moeite kost ze op te vangen en weer te geven. Doch ook dit is een zaak van gewoonte en van smaakelke vogel zingt zooals hij gebekt is, en wie er niet naar verkiest te luis teren, stoppe zijn ooren maar dicht en ga zijns weegs. De offlctëele, de algemeen gebruikelijke spelling heeft ongetwijfeld haar gebreken zij noodzaakt ons, letters te bezigen, die we eigenlijk wel konden missen en duidt niet alle klanken overal met hetzelfde let- terteeken aan. Zelfs dan, wanneer wy conservatief genoeg zijn om te gelooven aan het bestaan van één beschaafde spreek taal voor geheel Nederland, dus aan de dialecten en aan het plaatselijk patois geen rechten van» mededinging toekennen, dan nog'vinden we dat het niet gaat, de woorden zoo uit te spreken als wjj ze ge schreven zieh. Dat verschijnsel is evenwel niet uitslui tend eigeft-aan onze taal; de drie zooge naamd moderne hebben het ook. Het Duitsch staat in dit opzicht met het Neder- landsch ongeveer op dezelfde lijn; met het Fransch is het nog veel erger, en het Engelsch spant de kroon, daar schijnt de overeenstemming van het geschreven met Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekha^ÊarenAgenten en Brievengaarders. der Muzelmansche bevolking, is het de laatste bevolking, gesteund door Turksche soldaten, toch weer gelukt zich over te geven aan plundering en brandstichting. Het paleis van den Gouverneur o. a. is geheel uitgebrand, benevens nog ver scheidene andere gebouwen. De aan land gebrachte Europeesche brandspuiten had den handen vol werk om te blusschen. De grootste moeite hadden verder de Europeesche soldaten, om het Muzel- mansch gepeupel in bedwang te houden. Gelukte het hun eenige personen te arreateeren en aan de Turksche overheid over te leveren, het volgend oogenblik werden ze door die overheid weer in vrij heid gesteld. Slechts met de revolver in de vuist konden de Europeesche soldaten de Turksche manschappen beletten in het paleis van den Gouverneur de brand kast leeg te halen. In geen maanden hebben ze soldij gehad. Niet enkel te Canea, maar ook te Halepa hadden derge- Ijjke ongeregeldheden plaats. Nu de Mogendheden dus de handen vol hebben om op het land de orde te herstellen, kunnen de Grieken eens goed van de gelegenheid proflteeren, om eene landing te doen. De daad bij het woord voegend, zijn reeds 600 Grieken met drie kanonnen en de noodige ammunitie, aangevoerd door een vroeger naar Griekenland uitge weken Cretenzer opperhoofd, geland in de provincie Candia. Wanneer dit zoo geleidelijk voortgaat, zal het den Mogend heden onmogelijk zijn al die troepen der Grieken te verdrijven. Bij het bombardement van het kamp der Christen opstandelingen bij Cmea blij ken toch drie mannen gedood te wezen en twaalf mannen en drie vrouwen gewond, onder welke laatsten eene geestelijke zuster. De materieele schade is zeer groot Het vuren der vreemde schepen op de Christenen heeft blijkbaar de Turksche soldaten en Muzelmannen tot de sedert bedreven uitspattingen aangemoedigd. Aangaande het verbranden van het regee ringspaleis te Canea wordt nog gemeld, dat de brand ontdekt werd ’s morgens om vijf uur, in een kamer in het midden van het gebouw, grenzende aan het slaap vertrek van den Italiaanschen komman- dant. De brand was reeds zoo fel, dat de kommandant geen tijd meer had om zich te klecden en gedwongen was in een deken te vluchten. Aan de krachtsin spanning van Engelsche matrozen, die met de handen de aangrenzende houten gebouwen omverhaaldenwas het te danken, dat de brand zich bepaalde tot het regeeringspaleis. Bij den brand is het geheele archief met alle stukken betreffende verpachtingen, contracten en financiële verbintenissen van allerlei aard vernield. Naar men verneemt, hebben nu de gezanten der Mogendheden van hunne Regeeringen de instructie ontvangen, ten einde aan Turkije de eer van het initiatief te laten, den Padischah uit te noodigen, uit eigen beweging aan Creta zelfstandig heid te verleenen. Aan Griekenland schijnt die nota der Mogendheden, waarin ont ruiming van Creta verlangd wordt, nog niet bekend te zijn. Zoovéél is echter zeker, dat Griekenland’s besluit, om de troepen op Creta te laten, onherroepelijk is. Wat den toestand op het oogenblik betreft op Creta, zoo schijnt het thans vooral te spannen by Heraclean. Daar gebiedt nog een Turksch gouverneur, die de Muzelmansche bevolking heeft ge wapend, die uitgetrokken is om punten in den omtrek te bezetten, den Christenen zware verliezen toebrengend. De oude Gladstone heeft van den jangaten stap der Mogendheden verklaard, dat deze „de maat harer eigene oneer deed overloopen”, De Brltsche Lagerhuis-Commissie tot onderzoek naar het voorgevallene in Zuid- Afrika, gaat steeds voort met het verhoor van Rhodes, die, minder gesloten als eerst het geval was, nu vrijwillig velerlei mededeelingen doet. Zoo klaagde hij er o. a. over, dat de houding der Transvaal steeds onvriendelijk was geweest,op alle mogelijke wijze toonde zij hare vijandige gezindheid. Voorts, ondervraagd zijnde door het com- missie-lid Labouchère, verklaarde Rhodes, er van overtuigd te zijn geweest, dat President Krüger naar eene toenadering tot Duitschland streefde; ton bewyze daarvan haalde hij de bekende redevoering aan door Krüger in 1895 op ’s Keizers verjaardag gehouden. Kortom, de geheele staatkunde van den President was er aitjjd op aangelegd vreemde elementen meer te begunstigen dan Kapenaars, Hollanders zoowel als Engelschen. Ditmaal woonde de Prius van Wales de zitting niet bij. Rhodes heeft er over geklaagd, dat zijne ondervraging zoo la^g duurt, en voorspeld, dat men nog wel twee jaar zoo aan den gang kon blijven. Hij heeft gevraagd naar Zuid Afrika terug te mogen gaan, dan wil hij later nog wel eens wederkomen. Dinsdag zal de commissie hierover beslissen. OOR’S LandbouwkantoorHoogeweerd 55, LEIDEN. BEKROOND: stuurs prijs, Gorlnchem 1886. uden Medaille, Bolsward 1889. rste prijs, verhoogd met een Bestuura- prijs, Woerden 1890. rste prijs, Dordrecht 1890. rste prijs, Alfen 1891. ree eerste pryzen, Dokkam 1891. rste prfls, Lelden 1892. rate prijs, Nijmegen 1893. rate en tweede prijs, Gouda 1894. ree eerste prijzen, droot-Ammers 1894. veren Medaille, Antwerpen 1894. ie eerste prijzen, Arnhem 1895. rate prijs, Bodegraven 1895. veren Medaille, Leeuwarden 1896. ree eerste prijzen, Glessendam-IIardlnx- veld 1896. ree eerste prijzen, Woerden 1896. rste prijs, Meerkerk 1896. (T- 1ste Fabrikant en Uitvinder van KUIP WERK met ronde Kimmen. takt en levert In den kortst mogelijken tijd >om-, Paarde- en Hondekarnmolens. Isteinsche Karns voor Handkracht, lste m 2de soort. terkneed machines. Ik- en Transportkannen. Ik- en Voederemmers. tervloten. om Zuur- of Molkenvaten met deksels, sikuipen. ringtobben of Kaaskuipen. asvormen voor Edammer kaas van Teak- en Olmenhout. liters en Dopjes. akhouten Vormen voor Gouda-, Derby- m Komijnekaas. id- Hollandsche en Edammer Kaaspersen. asketels. icelbakken. intenkuipen enz. Vertegenwoordiger der Fabriek van atrifugea van LÜDLOFF SÖHNB Berlin. Geïllustreerde Prijscouranten worden ime op aanvraag toegezonden. Bij onze Agenten W. M. DE JONG, •rte Tiendeweg D 14, Gouda, K. EUER te Meerkerk, J. RUFERS te DERDEN, J. C. WOORTMAN te Utrecht, C. DE VRIES te Oudewater zijn Döts gevestigd en worden bestellingen ogenomen. Het Agentschap Wed. ADR. VAN DER J8SEN, Gedempte Botersloot 110-112, ttkrdam, is opgeheveu. het gesproken woord totaal verloren te raken. En nochtans, hoeveel moeite er, in Frankrijk zoowel als in Engeland, sinds vele jaren, ook door uitnemende geleerden en door commissies van taalbeoefenaren, zijn aangewend om hierin verandering te brengen, het heeft tot dusver niet mogen baten. We hebben proeven gezien van Fransch phonétisch schrift, d. w. z. schrift hetwelk den klank der woorden zoo juist mogelyk weergeeft, maar het was eenvoudig niet te lezen. Zullen wij, nu hier te lande gelijke poging wordt aangewend, gelukkiger zyn Wij meenen het te mogen betwijfelen. Aan ijver ontbreekt het de „Vereniging tot vereenvoudiging der Nederlandse spel ling” geenszins. Zij wil overbodige letters doen vervallen, meer eenheid brengen in de schrijfwijze van woorden met gelijke klanken, de geslachten van de woorden die voorwerpsnamen aanduiden opheffen, de buigingsuitgangen afseflafton. Alles mooi en goed, en wanneer alle Neder landers het daarover eens waren, name lijk zij die het meest zich van het ge schreven woord bedienen om anderen voor te lichten, dan hadden we iets ge wonnen, en zou inderdaad bij het onderwijs eenige tijd worden uitgespaard, die nu voor het leeren van genoemde zaken moet beschikbaar zyn. Iets, maar niet alles. Want een der voornaamste moeielijk- heden, waarmede tal van scholieren en ook oudere personen voortdurend zitten te tobben, blijft bestaan en is met geen mogelijkheid weg te nemen, wij bedoelen de spelling van de vormen der werk woorden, waarbij de uitgangen d, t en dt den leerlingen veel hoofdbreken kosten en dikwijls worden verward. Maar bovendien, verreweg de meeste schrijvers, en dezen toch zijn het die den toon aangeven, achten het niet ge raden een andere spelling te volgen dan die van DeVries en Te Winkel, en blijven de grammaticale regels handhaven die wij op school geleerd hebben en zoo goed en zoo kwaad als het kan toepassen. Zoolang daarin geen groote verandering komt, lykt het veiligst te roeien met de riemen die men heeft, al ontbreekt er ook iets aan. Middelerwyl kunnen de aanhangers van het Kollewynsche systeem hun best doen, om het volgen eener nieuwe richting voor te bereiden. Met het onderwijs is het, naar wij meenen, Iets anders. Daar is het gepast, niet als geldend aan te nemen wat van de b(jna algemeen gevolgde gewoonte afwijkt. Onze jongens en meisjes moeten leeren zich van de spreek en schrijftaal te bedienendie de heerschende is waarin, wat de laatste betreft, nagenoeg alle letterkundige producten te hunner kennis komen, waarin zij zich moeten kunnen uitdrukken om voor allen ver staanbaar te zijn. Al is een onderwijzer voor zichzelf overtuigd van de voortref felijkheid van het nieuwere, niet die meening moet den doorslag geven; het maatschappelijk verkeer eischt nu een maal zekere gelijkheid van vormen, en met dien eisch moet rekening worden gehouden. Het was deze zyde van de quaestie, die in beide Kamera der Staten-Generaal besproken werd by de begrootingsdiscus- sión. In de Tweede Kamer waren het de heeren De Beaufort van Amsterdam en Everts, die er de aandacht van den Minister van Binnenlandsche Zaken op vestigden. Beiden betwistten de moge lykheid, in deze aan de onderwijzers geheele vrijheid te laten en vroegen den Minister maatregelen te nemen om aan de dreigende verwarring een einde te maken, niet door den Nederlanders te gelasten, op wat manier zij hun taal moeten schrijven, maar door het school toezicht te wijzen op de noodzakelijkheid, om bij het onderwijs de noodige eenheid te handhaven. Tot tusschenkomst in deze verklaarde de Minister Van Houten zich nog niet bijzonder geneigd. Ambtelijk had hij nog geen enkeje klacht vernomen. „Ik ge loof’ - zeide hy, - „dat er één geval is vootgekomen, ik meen in Gelderland waar daaromtrent eenig verschil heeft be staan, maar het heeft althans niet de be slissing van de zyde des Ministers ver- eischt.” „Onder die omstandigheden,” ver volgde de Min. „zou ik aan de beide geachte sprekers niet durven toezeggen dat mynerzyds het initiatief zal worden genomen om op dit punt verandering aan te brengen. Ik erken dat er eenige moeieiyk- heid kan zyn bij examina, maar die moeie- lykheid zal hoogst waarschijnlijk het meest worden ondervonden aan de zyde van den examinandus. Nu er een zekere gewoonte, een min of meer officióele spelling bestaat, Zal ten aanzien van iedere afwyking van die gewone spelling de examinandus ge vaar loopen dat zy hem als een fout wordt aangerekend. Ik onderstel dat deze over weging tot dusverre, ook in verband met de régelen die b|j de opleidingsscholen in zwang zyn, aanleiding geeft, dat bij de examina de moeielykheden niet zoo.groot zyn, als zy theoretisch schijnen. Ep-indion een bekwaam joogmeuseh opAetf^xamen blijk gaf dat t»U in de taal met bewust heid en wetende hoe het naar de gebrui kelijke regelen zou moeten zijn en aan den wensch van den examinator zou vol doen, een andere spelling koos en met goede gronden wist te verdedigen, dan zou ik niet denken dat dit van overheids wege behoefde te worden gekeerd. Ik ge loof dat een dergelyk jongmensch daar door bly'k zou geven op dit punt althans evenveel verdienste te hebben als degene, die eenvoudig naschrijft wat hem isgeleerd. Ik zal er mijn aandacht meer byzonder aan wy'den, maar het komt mij voor dat de overheid zich nog van inmenging in deze zaak zal kunnen onthouden.” Wij kunnen den Minister geen ongeluk geven, en zouden ook niet goedvinden als aan „dergelijk jongmensch”, die op een examen verkoos zyn bekwaamheid eens fiks te doen uitblinken, een onvoldoend cijfer voor taal en spelling werd gegeven. Maar die bekwaamheid behoorde hij dan toch voorshands te reserveeren voor parti culier gebruik. In zijn brieven, in de romans of gedichten die hij ter perse zal leggen, kan hij schryven zooals hij wil, in de school, bij zijn onderwijs, betwisten wij het recht op die vrijheid. Want daar geldt het belang der kinderen, en geen ander. De ouders hebben het recht te eischen, dat aan hun kinderen het Nederlandsch wordt geleerd in de gebruikelijke vormen, en het schooltoezicht heeft te waken dat daaraan de hand wordt gehouden. En al zyn de ouders, wat ook somtijds voor komt, niet op de hoogte van de zaak, des to meer kiemt de plicht om geen af wijkingen toe te staan, waarvoor de tijd nog niet ryp is. Zal het oogenblik dier rijpheid eenmaal komen? Misschien, dofih wij zijn er lang niet zeker van. Er zijn, in de laatste jaren, al zooveel „bewegingen op touw gezet,” zooals de zotte uitdrukking voor die soort van dingen luidt, die met veel ophef begonnen, met een sisser zyn afgeloopen. Wij willen geen voorbeelden noemen, ten einde niet noodeloos dezen of genen enthousiast het land op te jagen, - maar ieder kent ze. En nu zijn we niet vrij van het idéé, dat het met de „vereen voudiging” ook zoo’n vaart niet zal loopen. Over een poos hebben wij er genoeg van en blijven verder rustig „vriezen en winkelen.” Want elke spelling is toch niets anders dan conventie, een stilzwijgende overeen komst om een woord zóó en niet anders af te beelden, terwyl men dan woorden van ongeveer gelijke klank eigenaardig heden onder dezelfde regels brengt. Men maakt zich bezorgd over de veelheid dier regels met hun uitzonderingen, waarmede, zoo het heet, de hersenen onzer kinderen worden vermoeid. Doch zoo gaat het niet. In de sóholen worden zoo erg veel „regels” niet geleerd, vooral niet wat de spelling aangaat: eenige, die om zoo te zeggen voor het gry'pen liggen, brengt de on derwijzer onder de aandacht, maar het voor naamste middel, waarvan hy zich bedient om de juiste vormen van het geschreven woord te doen opnemen, is de aanschouwing. Zuiver schrijven moet tot een gewoonte worden gemaakt dool oplettende waarne ming der woorden, en wy kennen hon derden personen die nooit een fout maken ofschoon het hun niet mogelyk zou zijn drie spelregels op een fatsoenlyke manier voor den dag te brengen. En als er eens iemand, niet gewoon om alle dagen de pen te yoeren, ergens êen letter te veel of te weinig schryft, een uit gang verkeerd maakt, zich in het geslacht van een woord vergist, och, laten we hem dan niet voor een halven barbaar aanzien en ons te zijnen koste vroolijk maken. Wy hebben wel wat beters te doen dan elkander te beschoolmeesteren. Wie veel en met aandacht leest, en gewone hersens heeft, zal in deze de perken niet overschrijden en geen taal opdisschen die onverstaanbaar is, en wat de overigen betreft, wij zullen hun tekortkomingen niet al te breed uitmeten doch den goeden wil in aanmerking nemen. De spelling- quaestie is een van die vraagstukken, welker oplossing gerust aan den loop der eeuwen kan worden overgelaten; wordt er een nieuw „systeem” ingevoerd, dan is het toch na vijf en twintig jaar weer onbruikbaar en een nieuwe beweging wordt „in het leven geroepen”. Dat ztf, die hiertoe lust gevoelen, zich er mee bezighouden Wy zien er de dringende noodzakelijkheid niet van in. De koorddanser Blondin, wiens overlijden werd gemeld, is verscheidene malen op het koord over den Niagara waterval heen- geloopen. Hij deed het oqk eens in tegen woordigheid van den Prins van Wales, die, toen Blondin aan hem werd voorge steld, zeide: „Goddank, dat het voorbij is!” Maar daarna ging Blondin er nog over met een man op z(jn rug, geblinddoekt, met een zak over het hoofd en op stelten. De Prins verzocht Blondin, op zyn verant woording laatstgenoemd waagstuk niet te beproeven; maar Blondin antwoordde,dat er volstrekt geen gevaar was en bood zelfs aan Z. H. op zijn rug meé te dragen. De Prins bedankte echter voor dat vriéndelijk aanbod. Historisch moet het woord wezen, door Blondin halverwege op dit gevaarlijke pad over den waterval eens aan zijn ietwat zenuwachtig wordenden levenden last toe- gevoegd: „Als je nu niet stil zit, smijt ik je er af!” De aanstaande President der Vereenl<de Staten, de heer Mc. Kinley, is nog steeds niet hersteld van eene aan influenza ver wante ziekte, welke een gevolg is van de drukte, welke hij voor en na zyn verkiezing moest doorstaan. Er is echter geen reden tot ongerustheid. STATEN-GENERAAL. Met de interpellatie van den heer De Savomin Lohman orer de outslag-aanvraag van Dr. Urediua ala directeur van het Mauritahuia, ving de verj gadering der Tweede Kamer van DondorcWg 25 Februari aan. Do heer Lohman onthield aioh van een beoordeeling van de benoeming en van den persoon dea benoemden ala onder directeur, maar vroeg, of de Minister den heer Brediua had gezegd, dat deze iemand zou voordragen, met toezegging dat de voorgedragene benoemd sou worden, en of niettemin de Min. later een ander heeft; voorgedragen zender den heer Brediua daarin te kennen. De Minister zette zeer uitvoerig uiteen, wat aan de benoeming van den heer Waller tot onderdirecteur ia voorafgegaan, ontkende dat aan den hoor Bredius een bepaalde toezegging is gedaan, en verdedigde do gedane keuze in verband met des Ministers opvatting van den werkkring van den nieuwen titularis. Maar de bepaald aanga wezen grief, waarom de heer Bredius zich genoopt heeft gezien aan het Mauritshuis zyu gewaardeerde en bjjna onbe zoldigd verleende diensten te onttrekken, is ook na de rede van don Min. blyven bestaan, nl. deze, dat over de benoeming de heer Bredius niet is geraadpleegd, en dat deze oorat door de Staatscourant tot zjjn konnis zou zyn gekomen, iudien hjj niet toevallig dien dag aan het Departement was komen itiformeeren hoe de zaak stond. By de voortgezette beraadslaging over de Kamers van Arbeid (art. 8) gaf do positie van het toelicht hebbend personeel, (opzichten, meestersknechts, onder bazen) moeilgkhedeu. Moe ten zij tot de werklieden worden gerekend? De hoer Kordyk ontkende dit, en een door hem en den heer Drucker ingediend amendement had ten dool de regeling van hun verhouding tot de Kamers van Arbeid aan de Regeering over te laten, door by Kon. besluit te bepalen, ,l“ personen, ia eoa bedryf werkzaam zjjnde veest zijnde, verklaard worden wegens het ipgegeven gezag orer anderen of wegens rd van hun werkzaamheden, niet onder werklieden te zyn begrepen. Een amendement van de Commissie van Rapporteur* opent don weg, om hen, op gelyke wijze, tot de patroons te rekenen. Deze beiangryko quaestie, waarover de beraad slaging in de vergadering van Vrfidag werd voortgezet, on tot welker oplouing nog andere amendementen waren ingediend, werd in den boven aangeduiden zin geregeld door aanneming tan de beide amendementen Draakar— Kerdyk en Comm, van Rapporteurs). Art. 5 van het ontwerp bepaalde dat de Kamer voor de helft wordt gekozen door de patroons, voor de andere helft door de worl Een amendement van de heeren Dj*d< Kordyk om te lezen „door en uit”, wer< den Min. v. Justitie overgenomen. Op art. 7 (tergaderingen der Kamer*), werd aangenomen oen amendement van den heer De Kantor, om don Voorzitter eener K. v. Arb. te verplichten, oen schrifteiyk verzochte ver gadering binnen 14 dagen uit te schryven. Door den heer Kuyper werd roorgesteld een nieuw art. 7 bis. „De Kamer kan voor elk der bedryven of onderdooien van bedoven in haar midden vertegenwoordigd, vaste commi*siötf benoemen, samengesteld uit een gelyk getal patroon* en werklieden. Zy heeft het recht adviezen van deskundigen over arbeids-aange- legeuheden in te winnen. Bohriftelyk of door afvaardiging kan zjj met andere Kamera over arbeids-aangelegenheden in overleg treden”. De heer Kuypor zeide in zyn toelichting dat hy deze bapalingen in de wet wenscht te zien opgenomen, liever dan in de huishoudelijke regelingen, die toch de goedkeuring der Regeering behoeven, welke goedkeuring misschien zou geweigerd kunnen worden als de Miu. de regeling in stryd aoht mot de wet. De heer Pytterson was van oordeel dat deze by zonder heden niet thui* behooren in een wet, die alleen de beginselen regelt; hem schynt het beter toe ze aan de praktyk over te laten. - Gedeputeerde Staten der prov. Zuid-Holland hebben bepaald, dat de ver kiezing van een lid der Staten van de provincie Zuid-Holland, in het hooflkles- district Gouda, ter vervuiling van de vaca ture, onstaan door het ontslag nemen van den heer R. Blok, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Aiaart a. 8.en dat de her stemming, zoo die nopdif mocht zijn, zal

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1