Joelewaaien Zonen, JDA, Markt, naast „De Waag", en BOSKOOP, Voorkade, temen gelden deposito: L dag opvragens i 2 ÏBrbojlffl Boon, TAKKEN, BRANDHOUT enz. N°. 1762. Woensdag 10 Maart. 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i I 1 Officiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. i Fijn van I en M. 8h SGHOÜMOVHÏSCHE COURAIfT. „...■Btellors hi gaf do heer irlegging huid niet horen: de Jon; irouv v Gemeente Schoonhoven. De BURGEMEESTER van Schoonhoven zal Woensdag 10 Maart a. s.om 11 uur» in het VEERHUIS aan de Lek aldaar, publiek verkoopen: 4 perceelen BOOMEN, staande binnen de gemeente, benevens TAKKEN, BRAND HOUT, OUDE KACHELS, OUD IJZER, PAPIER, GJERKAR enz., alles bü ttfds genummerd. Inlichtingen te verkrijgen bij den Gemeente Architect. Schoonhoven, 9 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd. Mr. A. D. H. KOLFF. i bezorgd voor de kleine krulstaarten, zoodat i de verpleging niet het minst te wenschen overlaat. x "Ouderkerk a/d IJsel, 8 Maart. Onder het vee van den bouwman W. Van Vliet in de Nesse alhier is het mond- en klauw- _zeer uitgebroken. Al het vee is beschreven en onder toezicht gesteld. Ondewater, 8 Maart Dr. H. P. Van Praag hoopt den 13den dezer maand zijnzeven- tigsten verjaardag te beleven. Reeds bijna 48 jaar geleden te Leiden gepromoveerd, oefent de heer v. P. nog steeds de praktijk met lust en ijver uit Ook uit verschillende streken van ons land wordt hij door velen geraadpleegd. ’Stein, 8 Maart. Vrüdag-avond gaf de landbouwer J. v. K. aan een vaars, die pas een kalf ter wereld had gebracht, een stukje koek. Door haar gulzigheid nam hij het geheele stuk in eens naar binnen. Spoedig kreeg het dier het erg be nauwd, daar het geheele stuk in de slok darm was blijven zitten. De eigenaar nam dadelijk het achtereinde eener zweep, maar schijnt daardoor de keel zoodanig bezeerd te hebben, dat het dier na weinige ©ogen blikken den geest gaf. De afloop van het gehouden biljart- concours met kegels ten huize van den heer C. Bezemer onder ingezetenen van Haastrecht, Stein en Vlist is als volgt: Jac. Teene (H.) 1steprijs met 150punten; J. Van Kats (St.) 2de pr. met 145 p.; B. Rietveld (H.) 3de pr. met 140 p.; P. Kempers (H.) 4de pr. met 140 p.; P. C. Muller (H.) 5de pr. met 130 p.; Jac. Rost (H.) 6de pr. met 130 p. Die behaalde punten werden gemaakt in 10 stooten. ’Stelwyk, 8 Maart. Het koffiehuis van J. Zuidervliet alhier was j.l. Donderdag avond de plaats, door eenige geheel-ont- houders uit Gouda uitgekozen om propa ganda te maken voor hunne beginselen. Vele belangstellenden waren tegenwoordig, doch niemand heeft zich door de rede voeringen en voordrachten, die afgewisseld werden door muziek en zang, laten over halen, om de gelofte af te leggen, die men zoo gaarne wenschte. ’Tlenhoven, 8 Maart. Van gisteravond tot heden-morgen waren op de zalm- zegenvisscherij alhier 20 zalmen gevangen. "Vlanen, 7 Maart. Hoewel dit jaar in het hoogheemraadschap „de Vyfheereu landen” geene periodieke aftredingen aan de beurt zijn, zal toch op Woensdag den 7. April e. k. alhier de verkiezing plaats hebben van een hoofdingeland plaatsver vanger voor het 1ste district, ter ver- vulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. Van Dieren Fz. ’Vlist, 8 Maart. In de gemeenteraads vergadering van jl. Zaterdag is de hoofde lijke omslag voor 1897 vastgesteld op f867. Woerden, 8 Maarti Door de kiesver- eeniging „Burgerplicht” alhier, onderaf- deeling van het district Gouda, werd tot voorloopigen candidaat voor het lidmaat schap der Proy. Staten (vacature Blok) gesteld de heer D. Oskam, dijkgraaf van de Krimpenerwaard te Berg-Ambacht. Gemengd Nieuwe. De Minister van Justitie heeft goedgevonden te besluiten dat A. G. Z., gedetineerd in de bijzondere strafgevan genis voor vrouwen te Gorinchem, ver oordeeld bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Rotterdam ter zake van dood slag, voorwaardeljjk zal worden in vrijheid gesteld. Behoudens te verleenen ver mindering van straf zal haar straftijd verstrijken den 14den Januari 1899. Tegen den leeraar T. G., der hoogere burgerschool te Winterswijk, werd door het O. M. by de rechtbank te Zutphen wegens onzedelijke handelingen 3 jaar gevangenisstraf geéischt. Bij de Dordsche brug, ge meente Emmen (Dr.), was dezer dagen door den hevigen wind de brug afgedraaid. De heer Langenberg en zün echtgenoot©, benevens de 22-jarige dochter, die dit wegens de duisternis niet hadden op gemerkt, z(jn daardoor te water geraakt en verdronken. Te Almkerk zjjn dezer dagen in een arbeidersgezin drie zoons krank zinnig geworden. Het eerste trof deze treurige ziekte den jongsten zoon, wat later den tweeden en kort daarop ook den oudsten. Zy worden tot nog toe thuis met veel moeite verpleegd en bewaakt. Er is echter nog geen beterschap te bespeuren. De afgezette predikant van Durgerdam (N.-Holl.), die nog altijd de pastorie was blijven bewonen, heeft nu eindelijk met zijn gezin de woning verlaten. Tijdens de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk te lerseke, voegde Zondag morgen een der leden, over wien de korkely’ke censuur werd uitgesproken, den predikant toe: „Johannes Visser, je liegt voor God en de menschen. Onschuldig veroordeeld”. De predikant, hoewel zicht baar getroffen door zoo weinig broederlijke opmerking, vond het verstandigst daarop maar niet te antwoorden, zoodat het geval geen aanleiding gaf tot verdere verstoring der orde. Als eene zeldzaam voorko mende bijzonderheid meldt men, dat Dins dag op de rivier voor Dordrecht bü het Papendrechtsche veer een zeehond gezien ia. Uit Milaan werd Zaterdag geaeind, dat in het dorp Araiet by Veneti^ dat de ontduikingen zoo menigvuldig 2jjn als men gowoonlgk gelooft; do voorgestelde wet zal zo niet kannen tegengaan, daar vooral bjj kleine nalatenschappen niet aan den eisoh is te voldoen en de eerlgke aangever de dupe wordt. Ook het amond.-Pgnappel geeft volgens dezen spr. geen waarborgen en leidt tot nieuwe moeio- Ijjkheden. De heer Heemskerk achtte de wet zonder het amend.-Borret onaannemelijk. Do Minister van financiën verdedigde het artikel uitvoerig, wijzende op den grooten om vang der ontduikingen; als alle menschen eerljjk waren behoefde men geen scherpere eisohen te stellen. De voorgestelde wjjziging geeft alleen een betere omsohryving van de bewijsmiddelen waaruit blijken moet dat de schuld, voor welko aftrok wordt gevraagd, niet is een gefingeerde. De heer Rink wenschte de woorden in het amendement-Pjjnappel„om hom ten wiens be hoeve dit geschiedde te bevoordeelen” te doen vervallen, dewijl dergelijke bevoordeeling niet altijd het oogmerk insluit om de schatkist te onthouden wat haar toekomt en het onbillijk zou zijn daarvoor den erfgenaam successierecht te doen betalen. Nadat nog do voorstellers hun amendementen hadden verdedigd, gaf de heer Willinge in over weging de overlegging van bewijzen voor hot beataan der schuld niet te vorderen, dewijl de aangever die gewoonljjk niet in handen heeft en hg er das geen inzage van kan geven. §- By Kon. besluit dd. 26 Febr. 11. (Staatsbl. no. 69) is o. a. voorgeschreven de inrichting en de afmeting der onder de nieuwe kieswet te bezigen stembus. De inrichting ondergaat geene verandering alleen moeten sommige deelen, zooals het plaatje tot sluiting der sleuf in het deksel, de 4 oogjes, het beugeltje en het hengsel van koper zün; aan de meeste bussen zal dus de koperslager te pas moeten komen. De voorgeschreven inrich ting der stemlokalen zal, wil men ze netjes hebben, in gemeenten met veel kiezers, een belangrijke uitgaaf veroorzaken, terwyl in vele kleine plaatsen het thans voor stemmen gebezigd lokaal de voor die inrichting benoodigde rüimte niet zal bezitten. Bij de stemming moeten op eiken lessenaar ten minste 2 vastliggende zwarte potlooden aanwezig zü'n; ’t zal raadzaam wezen die potlooden b. v. te bevestigen aan koperdraad en van niet al te fijne punten te voorzien, want sommige menschen zün, vooral bij verkiezingen, geducht zenuwachtig. De Minister van Binnenland- sebe zaken Overwegende, dat ten gevolge van het overlyden van den heer Mr. W. J. Royaards van den Ham eene verkiezing van een lid van da Tweede Kamer der Staten- Generaal moet plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Breukelen Heeft goedgevonden te bepalen: lo. dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Breukelen zal plaats hebben op Dinsdag 80 Maart 1897; 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschiederf op Dinsdag 13 April d. a. v. De Raad van Voogdy over Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, ingesteld b(j de wet van 14 September 1888 (Staatsblad no1. 150) maakt bekend dat Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, vice-presi dent van den Raad van State, en Mr. C. J. A. Heydenrfick, eerstbenoemd lid van den Raad van State, krachtens het door hen bekleede ambt volgens artikel 2 der aan gehaalde wet van rechtswege lid van voormelden Raad van Voogdy, in’sRaads vergadering van heden den eed, voor geschreven in artikel 4 dier wet, in handen van den voorzitter hebben afgelegd en daarna zitting hebben genomen. By het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 5 dezer gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh: „By den tocht op 27 Febr. naar Gleieng bekwam majoor A. E. N. B. Otken een schampschot. Uit Lepong 27 Febr. een colonne over Kroeng-Raba terug; de andere naar den bovenloop der Lepong- rivier. Vier inlandsche militairen gewond. De laatste colonne deed 28 Febr. eene verkenning van den weg naar de XXII Moekims, arriveerde daarlangs na vierdaagschen marsch en zonder verliezen by Tjot Tjoet en keerde via TjotBasetoel terug naar Kota-Radja”. Door den burgemeester van Bodegraven was tot HH. MM. de Konin ginnen het verzoek gericht om by Hs. Dr. komst te Gouda ook een bezoek aan Bodegraven te willen brengen, waarop tot antwoord is ontvangen, dat wegens den korten duur van het bezoek aan Gouda geen rytoer naar omliggende gemeenten kan worden gemaakt. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 1179 paar den en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f 50 tot f 900; de veulens van f 100 tot f 260. In de te ’s-Gravenhage ge- houden algemeene vergadering van aan- deelhoud’ers der Uselstoomtramweg-Maat- schappü is de balans per uit0. Dec. 1896 met algemeene stemmen goedgekeurd. De heeren Mr. H. 0. Hacke, van Amsterdam (aftredend), en Mr. H. Zillesen, van ’s-Gra venhage, werden met algemeene stemmen tot commissarissen gekozen. Iemand, die onbekend wenscht te bleven, heeft aan het Israel, weeshuis te Rotterdam f 10.000 geschonken. Maandag j.l. moest door Griekenland een antwoord gegeven zü’n op de nota der zes Mogendheden, betreffende de ont ruiming van Grieksche troepen op Crela. Men denkt, dat het zich bereid zal ver- ‘klaren züne vloot, op ’t oogenblik be- staande uit 4 eskaders, uit de Cretense wateren terug te trekken, maar eveneens er ook op zal staan, dat het bezettings leger onder Vaasos niet kan teruggeroepen worden èn omdat de manschappen zelven niet zouden willen èn omdat op ’t oogen blik alleen Grieksche troepen populair genoeg zün, om de orde te handhaven. De laatste twee klassen der Grieksche reserve zün inmiddels opgeroepen, en koortsachtige bedrüvigheid heerscht in geheel Griekenland. De opgewondenheid geldt Creta, maar vooral ook wat gebeuren kan aan de Thebsalische grens, waar in allerü’l troepen worden samen getrokken. Gaan de Mogendheden tot maatregelen van dwang over, dan verwacht men daar de ernstigste gebeurtenissen. Die „men” zyn niet alleen de Grieken. De Consuls van Oostenrük, Rusland en Serviö, te Urkub vereenigd, telegrafeerden naaf de gezanten te Constantinopel, dat de houding der Turksche troepen dreigend begon te worden en derhalve maat regelen tot verzekering der openbare veiligheid dringend noodzakelük werden. Zelfs heeft het gerucht geloopen, dat Koning Georgios zelf zich naar Creta zou inschepen. Van Creta zelf zün de berichten zeer schaarsch. Groote opgewon denheid moet te Canea heerschen, voor- namelfik onder de Muzelmansche bevolking. De internationale patrouilles, door de ver schillende Admiralen aan wal gezet tot handhaving der orde, zün versterkt. Zoo waar hebben de Admiralen van het internationaal eskader Kolonel Vassos en den Griekschen Vlootvoogd weer uitge ncodigd zich met elkaar te verstaan over de bevrüding der te Selino belegerde Muzelmannen. Hoog klonk daarop het antwoord: dat de Mogendheden Selino onder hare bescherming hadden genomen en deze zaak derhalve Griekenland niet aanging. Niets is echter veranderlüker dan de mensch! Later zün, op uitdruk- kelyk bevel van Koning Georgios, de Grieksche bevelhebber en de vice-consul toch naar Selino vertrokken. Hoe de Sultan van Torktye over den staat van zaken op Creta denkt, daartoe leze men het volgende: „Deontwikkeling der zaken op Creta - dus schrüft de correspondent wordt door Abdul Hamid met zekere cynische voldoening gadege slagen. Dat hü Creta kwüt is, weet hy', en hü is er in den grond der zaak blü'de om. Maar kwalü’k weet hü ook zy’n blüdschap te verbergen (nu de Mogend heden hem ontheven hebben van den plicht tot bescherming der Mohammedaan- sche minderheid) by’ de verschillende achtereenvolgende Jobs-tüdingen die in komen: het verbranden van het Gouver- neurs-paleis, het bombardement en der- gelüke. Men heeft hem zich vergenoegd in de handen zien wrü’ven, daarbü zachtjes zeggend: „de Mogendheden schü’nen met hare nieuwe protégé aardig op te schieten I” De Sultan is echter ook dank baar-van aard. Uit dankbaarheid voor Duitschland’s bemoeiingen te zynen gunste, moet hü n.l. gelast hebben alle krügsbehoeften bü Duitschers te koopen! De oud-Kanselier van het Dulteche Rük, Vorst Von Bismarck, schü'nt met den gang der zaken, wat Creta betreft, niet erg ingenomen te zün, doch niet om dezelfde redenen als Keizer Wilhelm. In de „Hamburger Nachrichten”, door Von Bismarck geïnspireerd, wordt ni. opgekomen tegen de wyze, waarop Duifech- land tot dusverre in de Creta-quaestie op den voorgrond is getreden, in plaats van schouder aan schouder te staan met Rus land. Onder Von Bismarck zou door Duitschland nooit aan het internationaal bombardement zyn deelgenomen. Dat is zeker! Te Brussel (België) hebben de studenten gisteravond eene Philhellenische byeen- i ’Gorinchem, 8 Maart. De daags na de k Burensche en daags vóór de Utrechtsche i eergisteren alhier gehouden paardenmarkt 1 was vrü wel bezocht/ Van de 185 aan- gevoerde paarden waren de beste, bü aan wezigheid van vele vreemde kooplieden, tegen goede prezen, f 500 h f 600, spoedig verkocht. Werkpaarden deden f 200 4 f 250, veulens f 120 a f 140 en hitten f 100 f 125. ’Amelde, 9 Maart. Werd het vorig jaar de hier bestaande tooneelvereeniging „Aurora” bü gebrek aan behoorlü'ke leiding tot veler leedwezen ontbonden, onlangs is door eenige dames en heeren een lief- hebberü-gezelschap opgericht, dat a. s. Donderdag alhier in de zaal van mej. Diepen horst eene openbare uitvoering zal geven, onder directie van den heer A. Diamant van Schoonhoven. Een en ander belooft een gezelligen avond; moge het gezel schap, dat dien verschaft, met een druk bezoek beloond worden. ’Berg-Ambacht, 8 Maart. Den 1. Maart jl. was het 25 jaren geleden dat alhier het hulpkantoor der posteryen is gevestigd. Vóór dien tyd geschiedde de bestelling door een postbode rechtstreeks van uit Schoonhoven, aan wien men te verzenden brieven eet. weder kon medegeven. Ge durende dat tydvak is het kantoor door eene en dezelfde familie bediend. Heden geraakte het kind van deh bakker D. C. al spelende in een modder sloot. Gelukkig werd dit opgemerkt door H. K., die zich te water begaf en het genoegen smaakte den kleine behouden op het droge te brengen. Berg-Ambacht, 9 Maart. Heden-nacht omstreeks 3 uren is op de Lek onder deze gemeente eene schuit gezonken, met on geveer ‘25000 steenen beladen. De op varenden werden echter door een naast- liggenden schipper gered. Glesen-Nieuwkerk, 6 Mrt. Ds. G. Timmer, pred. bü de Ned. Herv. Gem. alhier, zal 2 Mei a. s. zy'n afscheids- en 9 Mei te De Lier zün intreêrede houden. ’Giesen-Nleawkerk, 8 Maart. Aan deze gemeente en Peursum en Schelluinen is door H.H. Gedeputeerde Staten dezer pro vincie vrü'stelling verleend van de verplich ting tot het doen geven van onderwüs in vak j. Goadcrak, 6 Maart. Onze predikant, Ds. F. F. J. Van de Plassche, heeft be dankt voor het beroep te Bruinisse. §Groot-Ammcrs, 4 Maart. In de af- geloopen week was een inwoner van het dorp by’ een züner bloedverwanten in de buurt, die zün verjaardag vierde. Toen hü des avonds naar huis wilde gaan, dacht hy reeds te spoedig van het erf op den weg te zün, daar hy het door de duisternis niet best kon zien, maar plomp, hü ging te water; zü'n feestvreugde veranderde spoedig in „help, help!” Hü wist zich echter door züne flinke tegen woordigheid van geest spoedig te redden. De tractatie, die hy voor züne huisgenooten medenam, werd den volgenden dag door een ander gevonden, maar was ongeschikt geworden voor de consumptie. Dezen drenkeling zal zeker die dag lang heugen. ’Haastrecht, 9 Maart. Alhier heeft zich eene commissie gevormd, als onder deel van de Provinciale Commissie, tot het inzamelen van gelden, ten einde aan H. M. de Koningin-Moeder bü hoogstder- zelver aftreding als Regentes van het Koninkryk, een huldeblyk aan te bieden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren Mr. J. T. C. Viruly, Burgemeester, voorzitter; C. J. M. Kroon, gemeente ontvanger, secretaris, en J. Van der Steegt, koopman, penningmeester. Als biyk van waardeering en vol komen tevredenheid met de uitvoering van de muziekvereeniging „Prima Volta” heeft eene ingezetene, donatrice der vereeniging, het salaris van den heer Arends, directeur, met f 50 verhoogd. Het vee van den landbouwer A. A. Spruit in Roozendaal is door den districts-veearts D. Anker, van Oudewater, weêr gezond verklaard, zoodat spoedig de stallen zullen gedesinfecteerd worden. Hei- en Boelcop, 5 Maart. Alhier is eene zangvereeniging opgericht. Hoewel sedert korten ty'd bestaande, telt zü nu reeds 31 leden. Directeur is de heer J. Hoek, hoofd der school alhier. De naam der vereeniging is „Nut en Genoe gen”. Het bestuur bestaat verder uit de heeren: Jacob Den Hartog, president; Leendert De Lange, secretaris; Cornells De Gans, penningmeesterTeunis de Jong en Cornells Brouwer, commissarissen. Het plan bestaat in ’t najaar eene uit voering te geven. ’’Hekendorp, 8 Maart. Alhier is Vrüdag- avond 11. opgericht eene afdeeling van den Christelük Historischen kiezersbond. 10 leden traden toe, waarvan in de h.uis- houdefijke vergadering een bestuur benoemd werd, bestaande uit de heeren H. Van der Vlist, W. De Kramer en A. Kool. ’Langerak, 9 Maart. Naar men verneemt, ,/al de heer Ph. F. Faber, cand. tot den H. D., op 28 Maart a. s. züne intrede doen. Als bevestiger zal optreden Ds. Postma, 1 van Ameide. Leerdam, 6 Maart. Tot lid van den gemeenteraad is verkozen de heer H. T. Koppen (lib.) met 146 van de270,uitgebrachte stemmen. De heer J. Kruys Az. (anti-rev.) verkreeg 114 stemmen. ’Lopik, 8 Maart. By den bouwman De W. alhier worden twee biggetjes ge voed door een bond. Het dier is erg komst gehouden, waarbü verscheidene afgevaardigden tegenwooidig waren. Be sluiten werden genomen, waarbü sympa thie met Griekenland en verontwaardiging over het Turksche Moordbewind werd uitgesproken. Bü het uiteengaan trok men, ten getale van omstreeks driehonderd, naar het Grieksche consulaat, om daar te juichen, en naar het Turksche, om te fluiten en te jouwen. Toen men echter ook begon glasruiten in te werpen, schoot de politie toe en verdreef de menigte. Ook eenige Noorsche studenten hebben aan de Grieksche Regeering eene betuiging van sympathie gezonden. Een Deensch korps vrüwilligere is uit Kopenhagen naar Athene vertrokken om zich bü het Grieksche leger te voegen. In oud-ServIfi hebben op verschillende plaatsen bloedige botsingen tusschen Chris tenen en Turken plaatsgevonden,waarbü laatstgenoemden de aanvallers zü’n ge weest. Zoo werden by' Prilep een Christen- priester en twee boeren vermoord. Gewapende Arnauten deden bü Tetowo een aanval op eene Servische bruidsparty, 17 der deelnemers doodend en 21 kwetsend. Het verhoor van Cecil Rhodes voor de Zuid-Afiikaansche commissie van onder zoek (Engeland) is afgeloopen. In de laatste zitting was het Minister Chamberlain die hem ondervroeg. President Krüger (Transvaal) heeft voor eene benoeming tot eere-voorzit ter van de Johannesburger Kamer van Mijnwezen bedankt. Dit mag een kloeke daad heeten, wanneer men weet, dat van die Kamer een groot deel der beroering op staat kundig gebied en van het jongste verzet tegen de Regeering is uitgegaan. Mac Kinley heeft verleden week het 'Presidentschap der Noord-Amerlkaansche Unie aanvaard met de boodschap, begin nende met de verklaring, dat het finan- ciöele stelsel herziening noodig heeft. Gaarne wil bü er toe medewerken om de aangelegenheden der herziening van muntwezen enz. aan een onderzoek te onderwerpen. Voorts acht hü het noodig de inkomsten te vermeerderen door belas ting der buitenlandsche voortbrengselen. De President beveelt nog aan, dat aan de Regeering verdere volmacht worde gegeven om naar believen handels-over- eenkomsten te sluiten. Als beste middel tot het schikken van internationale geschil len wordt door den President het arbitrage- stelsel aangeprezen. Het verdrag dienaan gaande met Engeland heeft zy'ne goedkeu ring en hü hoopt, dat een der eerste dacjen van den nieuwen Senaat zal wezen deze aangeBgenheid in orde te brengen. Ook de immigratie- en naturalisatie- wetten hebben zijne goedkeuring. Het nieuwe Amerikaansche Ministerie zou gevoegelü'k den naam kunnen dragen van het „millionnairs kabinet”. Alle Ministers, op één na, zün millionnairs en geen van allen zyn onder de 50 jaar oud. Sherman (Buitenlandsche Zaken) telt reeds 74 jaar. STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer heeft de beraadslaging over het wete-ontweip betreffende de Kamers van Arbeid in baar vergadering van Donderdag 4 Maart ten einde gebracht. Door de aanne ming van een, nader gewyzigd amendement van de Commissie van Rapporteurs is beslist, dat de leden en de secretaris der K. v. A. en de voorzitter van den verzoeningsraad reoht hebben op een schadeloosstelling voor het bywonen van vergaderingen, benevens vergoeding van reiskosten voor reizen binnen het gebied der Kamer gedaan; welke kosten zullen komen ten lasto van het Rjjk. Deze gelden worden niet toegekend voor vergaderingen, gehouden op Zon- en algemeen erkende Cbristeljjke feestdagen. De heer Smidt stelde heropening van het debat voor over een naar zyn oordeel te haastig ingetrokken artikel. Tegen het advies van den voorzitter besloot de Kamer hiertoe; daarop stelde de heer Smidt een nieuw artikel voor, ten doel hebbende ook vrouwen benoembaar te verklaren tot scheidsrechters, voor het geval dat partyen een geschil aan scheidsrechterlijke uitspraak willen onderwerpen. Het amendement werd door den heer Lohman bestreden namens de meerderheid van de Comm. v. Rapporteurs, doch de Minister van Justitie nam het in be scherming en de Kamer nam het aan met 44 tegen 35 stemmen. De eindstemming over de wet werd bepaald op Donderdag 11 Maart. Vervolgens worden kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld en aangenomen; daaronder: wjjziging en aanvulling van sommige artikelen der wet tot regeling der pensioenen der bur gerlijke ambtenaren; wjjziging der militaire pen sioenwetten voor zoover betreft de bepalingen aangaande tydeljjke schorsing van het genot van pensioen bjj veroordeeling tot gevangenisstraf. Vrjjdag kwam in behandeling het wetsont werp tot nadero regeling van het recht van successie en ovorgang by overlyden, en waar van het doel is verhooging van het overgangs recht op onroerend goed van vreemdelingen en het tegengaan van ontduikingen. Op art. 2, dat de voorwaarden bepaalt onder welke schulden mogen worden afgetrokken van het actief, stelde de heer Pynappol een amen dement voor om den eisoh te doen vervallen, dat het bewjjs van het werkelijk beslaan der schuld in rechten moet geleverd kannen worden; spr. wil alleen van den aangever een verklaring vorderen, dat'hy geen reden heeft om te meenen, dat de in de aangifte vermelde^bewjjxen werden opgemaakt of afgegoven om hem ten wiens behoeve dit geschiedde te bevoordeelen of om de betaling van successierecht te ontgaan. Do heer Borret stelde als sub-amendement voor, ook deze verplichting achterwege te laten, dewyl zjj vaak den eerlyken aangever of notaris voor de nood- sakelykheid zou plaatsen een onWare verklaring noer te sobrjjven. De heer Van Deinse betwistte ,nger termün op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,- it 4 ’sjaars, gen daarboven tot den prolongatie- rs, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden en zich met het koopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: *oor fondsen boven de 30 onder 30 (ook r loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; len Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; an zich op voordeelige voorwaarden t het incasseeren van wissels op nen- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrügbaar; okkM geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldW. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8). Gemeente Ammerstol. Van 1 tot 28 Februari. Jarf, s. van A. Loeren de Jong long. wd: A. de Leeuw den Bonter, ond A. Dubbeldam, oud 19 j. T. de oud 21). en H. Koop, oud 20 j. A. Fgn van Draat, oud 35 j. (van Bohoon- I en M. Stuurman, oud 26 j. srleden: K. de Jong, oud 14 d. Gemeente Berg-Ambacht. Van 1 Februari tot 1 Maart, boren: Elisabeth, d. van J. W. Stalen en M. de Ridder. Aart, z. van O. Zenen Stuurman. Maria, d. van J. van Vliet Kleyn. Dirk, a. van J. de Hoop en ogendoorn. Dirk en Arie, zoons van H. luren en W. Ztnen. Elisabeth, d. van n den Dool en K. den Hoed. Cornelia, i G. Verwaal en L. in ’t Veld. irouwd: J. Btasso, oud 24 j. eaG. Kap- oud 24 j. icheiden: Johs. van Buren en N. van fat arleden: C. Eegdeman, oud 28 j. A. iddelkoop, oud 28 d. T. Stuurman, oud If. den Ouden, oud 71 j., echtgenoot Hogendoorn.E. J. van Willigen, oud A. Egkclunboom, oud 75 weduwe k. Castelejjn. J. Burggraaf, oud 72 j moot van K. Verhoek. Gemeente Berkenwoude. Van 1 Februari tot 1 Maart. Geene aangiften gedaan. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 28 Februari, boren: Anna, d. van A. Ridder en J. as. Mgndert, a. van Z. Krait en A. van inden. Gerrigje Adriana, d. van P. Oos- en K. de Bode. erleden: J. de Mik,' oud 69 j. Gemeente Hekendorp. Van 2 Februari tot 1 Maart boren: Adriana, d. van J. E. van de I en J. van den Berg. Cornelia Johannes, i A. de Jong en 6. van Dam. Johanna, i J. Koster en P. Boer. srleden: P. C. de Heer, oud 7 m. a der Heeden. Gemeente Hoog-Blokland. Van 1 Februari tot 1 Maart, joren: Arie Adrian us, a. van A. van ijden en E. Braneker. Dingeman, z. van Jong en C. van der Haven. trouwd: D. de Gier, oud 29 j. en A. If, ond 21 j. srleden: P. Koop, oud 75 j., weduw- ran 0. Goes. Gemeente Hoornaar. Van 1 Februari tot 1 Maart, noren: Frsnsjjntje, d. van A. de Brngn van Maurik. Gemeente Leerbroek. Van 1 Februari tot 1 Maart. Boren: Maaike, d. van J. de Leeuw en x>n. Harmon, z. van K. Hjjkoop en ;rouwd: Middelkoop, oud 24 j. (van Bloot) en A. Bikker, oud 28 j. «rieden: A. van Rooden, oud 62 j., eoht- van G. Vermeulen. - A. K. de Jong, Gemeente Meerkerk. Van l Februari tot 1 Maart, boren: Gerrit Jacobus, z. van R. G. reld en J. Schryver. Uysbort Johannes, H. de Rujjter on H. Verhaar. Cornelia i Wilhelmina, d. van G. WiUemse en W. jomwel. Gerrit Ewoud, s. van A. P. en M. an Hof. Avltja, d. van R. da en M. Boom. Johannes, van J. Eike- m en B. van Veen. srleden: W. Blom, oud 70 j., echtge- vnn J. Buizer. N. E. Woudenberg, j* Gemeente Nieuwland. Van 1 Februari tot 1 Maart Boren: Maaike, d. van C. den Beaten en i Drenth. Abraham, z. van P. Conjongh den Beaten. srleden: M. de Koster, oud 62 j., echt- :e van I. de Haar. C. Uittenbogaard, 1 w. Gemeente Noordeloos. Van 1 Februari tot 1 Maart, boren: Peter, z. van B. van Houwelingen Zwjjnenburg.Bastiaan, z, van B. den i en J. Goes. Adriaan, s. van F. van ren en L. Bikker. Engeltje, d. van J. y en J. Bron. trouwd: D. Zwanenburg en L. Rietveld, srleden: C. Kersbergen, oud 8 m. Gemeente Ouderkerk a/d IJsel. Van 1 Februari tot 1 Maart boren; Teunis, s. vdn W. Vuik en A. Ier El. Christina, d. van C. Bonter en mer. Jannigje, d. van A. Maaskant en m der Ruit, Jan, z. van J. de Mik en n Est. Christina Carolina Catharina, n H. den Haan en J. C. Kroon. Gjjs- 1. van J. van Mourik en W. Beukers. e, d. van A. Kapteyn en 8. J. Baron. Irouwd: P. de Haan en G. Groenendjjk.— van Herk en D. Vuik. srledenB. Rook, oud 80 weduw- van M. Backman. A. de Kwaadsteniet, j. J. Prins, oud 86 j.J, den Haan, I j^ M. A. in ’t Hout, oud 9 j. J. Gemeente Papekop. Van 2 Februari tot 1 Maart. Boren: Maria, d. van J. de Wit en olk. irouwd: J. Verwajj, oud 29 j. en J. irlede^o: Oskam, oud 82 oohtgav

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1