Ais Lopikerstraat te oven, 1897. TT. 1764. Woensdag 17 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht sbond. MELEN. eding. IT!!! UIS SGRMF, röam. tUGMANS, 442, Sehooafcovan. IERMAN. iftrMt ETOREN K, LEN, i Maatschappij zekering, riEL. ARDEN IKOOPING. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCHOONHOVEN SGÏÏE COURANT 11 urenin het ei 1897. lomen metalge- van den heer De door geteekande bariet publiak vaaSohoa? Ktrekaa, dat heden geopend is. aam aan voor het tn NpafWM van 4 Kamera met met Kelder en folder en verder Ilyk en net rrioM gratis. i WETHOUDERS t zijn voornemens iart 1897, des het RAADHUIS «steden van den i te Haastrecht. yn tegen betaling verkregen tan kn de Stoomdruk- fc Zoon te Gouda, verstrekt door de )ER 8TRAATEN 1 Jr. te Gouda. i Tuin- en Land is ieder bekend, an Vruchtboomen slechts weinigen, anti 2W eh PLANTEN, ten. ingestaan, groeien en. i en Boomgaarden, dam. ewenschte werken g te melden. 8 April 1807, ur, op de Haf- RPORAAL. otaris BOS. e Herberg van |eld, verkoopen: ’ARTU JalkenEiken ede gewaterde DEN. rein te zien. TAB, MÓOTMi IN 1868. LIOEN' GULDEN. 253.228,52. 758.000,-. jke, vaste premie «rende Goederen, der Nederlanden, floor brand of door csemook al heeft ten gevolge gehad, k en Ometrekent JWAARD CLz. LEDEN, VrM- AIR TEHUIS. De Notaris MAHLSTEDE te bacht is voorne- 'P Woensdag avonds 7 uur, te Schoonhoven, open: BA AREN te 1 op Vrijdag i)7, ’s morgens waren. Ook dit jaar is het weder zeer druk voor de timmerlieden, metselaars enz. Alles is nu reeds in de weer, om een paar nieuwe gebouwen te doen ver rijzen, die met 1 Mei bewoonbaar moeten z(jn. 'Haastrecht, 15 Maart. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de Haastrechtsche kiesvereeniging is met algemeens stemmen tot definitief candi- daat bij de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature Blok) gekozen de heer Mr. J. T. C. Viruly, burgemeester alhier. 'Hei- en Boeicep, 15 Maart. In de Raads vergadering, gehouden op jl. Vrtfdag, is den Raad aangeboden de gemeenterekening over 1896, waarvan de eindcijfers zfln: ontvangsten f 4859 33» uitgaven f 3120,98, goed saldo f 1238,35*. Hekendorp 15 Maart. Vrjjdag-arond had de in een vorig nummer deser courant aange- kondigde uitvoering der Christelijke Zangver- eeniging „Prjjst den Heer” plaats. Ds. Hoek, predikant te Óudewater, daartoe door den voor zitter uitgenoodigd, hield eene korte doch kern achtige toespraak tot de leden der zangveree- niging, waarin hjj tevens het nut van zulke vereenigingen duideljjk aantoonde en den direc teur, den heer J. Posthumus, dank zegde voor het beleid en het uitstekend onderwjjz aan de leden gegeven. ZEw. deed daarna een gebed. De 10 zangnummers werden zeer goed uitge voerd men kon in alles vooruitgang bemerken ook de samenspraken waren goed ingeatudeerd, zoodat de uitvoering niets te wensohen overliet. „De Telegraaf”, een gesprek tussohen 2 Bche- yeningers, wekte onder de aanwezigen den lach lust in ruime mate op. Ook „De Professor, de Boer en Mjjnheer Neutraal”, dat meer ernst bevatte, viel goed in den smaak. Na afloop nam Ds. Hoek nogmaals het woord en sprak de leden en deu directeur met ge roei volle woorden toe: hg dankte hen ook namens het zeer talrijke publiek voor den genotvollen avond en deed oprecht den wensoh dat zy, Hekendorp’s koor, zoo zou bljjveu voortgaan en nog menigen muziekavond den ingezetenen .zou verschaffen. Hg bracht tevens den dank aan den burge meester, die zoo bereidwillig het gebouw der openbare school had afgestaan en voor de uit voering en root de wekeljjksche repetition. Het publiek ging dankbaar huiswaarts en de leden met hun direoteür bleven nog eenige oogonblikken zeer gezellig bjjeen. ‘Hoornaar, 15 Maart. De voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad bevat 90 kiezers, tegen 56 in 1896. Jaarsveld, 15 Maart. In ’s raads jongste vergadering is besloten, om, wanneer het ryk den aanleg wil bekostigen, alhier een telefoonkantoor op te richten. Inzonder heid voor de vele in deze gemeente ge vestigde kooplieden zou zulk eene inrich ting in eene groote behoefte voorzien. De rekening van het waterschap „de Gecombineerde Uiterwaarden” onder deze gemeente, over 1896, bedraagt in ontvang f 852,14», in uitgaaf f 385,84, batig slot f 466,30*. ‘Krimpen a/d IJsel, 15 Maart. Voor de vacante betrekking van hoofd der school hebben zich 51 sollicitanten aangemeld. Onder dezen bevinden er zich met akten Fransch, Duitsch, Engelsch, gymnastiek, wiskunde, handteekenen, boekhouden enz. 'Lopik, 15 Maart. Voor de gemeenten LopikJaarsveld en Willige-Langerafc heeft zich eene commissie gevormd, be staande uit 22 leden, die zich belasten zal met het inzamelen van gelden voor een huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, by Hare aftreding als Regentes. Tot voorzitter, secretary en penningmeester werden gekozen de heeren 8. 1. Cambier van Nooten, J. Kremer en H. Kooi. “Ouderkerk a/d IJsel, 15 Maart. De arr.-rechtbank te Dordrecht heeft den 19-jarigen schippersknecht 0. V. alhier veroordeeld tot eene geldboete van f 40, subsidiair 20 dagen hechtenis, wegens het dronken maken van een kind beneden den leeftijd van 16 jaren. Deze zware maar niet te zware straf zy eene les voor anderen. In de op 11 dezer gehouden nuts- vergadering trad op de heer Henri M. Dekking uit Rotterdam, die door een keur vao voordrachten in poëzie en proza de vele opgekomen leden wist te boeien en die hun daardoor een recht genotvollen avond verschafte. “Óudewater, 15 Maart. Zaterdag 11. vierde onze geachte stadsgeneesheer Dr. H. P. v. Praag onder algemeene blijken van belangstelling zyn zeventigsten ver jaardag. Tevens was het dien dag by'na 48 jaar geleden, dat Dr. Van Praag zich alhier als geneesheer vestigde. Als zoodanig kwam ZEd. ais opvolger en in de plaats van zünen vader, den heer I. 8. Van Praag, die geruimen tyd alhier praktyk had uitgeoefend. Moge het den jubilaris, die vooral als specialiteit voor leverziekten alom in den lande en ook wel daarbuiten bekend is, gegund zyn nog vele jaren alhier in zynen werkkring te arbeiden en alzoo zyne kennis aan de lichameiyke belangen van zieken en gezonden beiden dienstbaar te maken. Den 10. dezer was het 25 jaar geleden, dat de heer H. T. Verhoef de betrekking van organist in de Oud-Roomsch Katholieke kerk alhier aanvaardde. Zeker wordt de yver en toewijding, waarmeê genoemde heer zich heeft gegeven aan deze zyne betrekking, door de 'gemeenteleden zeer gewaardeerd. Den 28sten van deze maand hoopt men dan ook dit feest kerkelyk te herdenken. „Tyd gewonnen, véél gewonnen!” zoo luidt het spreekwoord, dat volkomen kan toegepast worden in verband met de Cretaansche quaestie. Een geheele week ging nu reeds heen over den door de Mogendheden gestelden termijn, waarop Griekenland zyne troepen zou moeten teruggeroepen hebben en nog steeds blyven de dwangmiddelen uit Het zyn voor namelijk Engeland en Frankr|fc, die, bl(jk baar door de andere Mogendheden als ceremoniemeesters verkozen, de zaken heel kalmpjes schijnen te zullen behandelen. Engeland, met de gewone nauwgezetheid, wilde nog eens mondeling vernemen,wat door Griekenland schrifteiyk ten antwoord was gegeven op de nota der Mogendheden en daarom werd de Grieksche zaakgelas tigde Metaxas op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken door den heer Salisbury in de gelegenheid gesteld, zich verder uit te spreken, aan welk verzoek hy voldeed, als volgt: le. De Grieksche regeering, waar zy voor stelt, dat de groote Mogendheden aan de Grieksche troepen zullen opdragen de rust en orde op Creta te herstellen, zou gaarne zien, dat troepen afdeelingen der verschil lende Europeesche eskaders met die Griek sche troepen medewerkten tot pacifeering. 2Ue. Wanneer eene beslissing over ’s lands lot door volksstemming voor Creta werd aangenomen, zou Griekenland er niet tegen hebben, dat Creta, zoolang die maatregel nog niet tot stand is gekomen, onder de suzereiniteit van den Sultan bly'ft. Zooals gebleken is, liet de Britsche Regee ring dit aanvullings antwoordhetwelk niet aan bescheidenheid overlaat,, publiek maken, ten bewyze, dat zy wel waardig acht, het nog eens ernstig te overwegen. In volkomen overeenstemming is het bericht uit Parijs, waarin medegedeeld wordt, dat, met het oog op den verzoe nenden toon van Griekenland’s antwoord, de Mogendheden nog eens zullen terug antwoerden. Engeland en Frankrijk denken dus op ’t oogenblik niet aan ge weldenarijen en, zooals we hierboven op merkten, deze twee Mogendheden voeren nu den toon en geven de lakens uit Van de andere landen hoort men zoowat niets. Alleen DaKscbland is van plan zich terug te trekken, wanneer de dwangmiddelen, waarnaar het „zoo erg” schynt te ver langen, niet zullen toegepast worden. De betuigingen van sympathie' met Griekenland groeien steeds aan Een groot aantal schrijvers en letterkundigen zonden aan de Regeering een adres van instem ming, terwyi de Aarts bisschop van Cyprus, uit naam van de bewoners van dat eiland, aan Koning Georgeos een welmeenend schrijven zond. De toevloed van vrij willigers, vooral ook uit den vreemde, is zéér groot Zoo is de socialistische Itali- aansche Volksvertegenwoordiger Amilcare Cipriani te Athene aangekomen met 15 Fransche vrijwilligers en 1 Rus. zy werden door het volk en de studenten met geestdrift begroet. Ook de Garibal- dianen met hunne roode hemden en petten worden hartelyk toegejuicht, waar zy zich vertoonen. Volgens een berichtgever van „The Times” verwacht men te Athene ook 800 monniken van den berg Athos, die als vrijwilligers dienst komen doen. Ook Servië begint mede te doen. Twee lichtingen militie werden reeds opgeroepen, naar het heet voor oefeningen, maar heel eigenaardig en toevallig is het dan toch wel, dat de Russische Regeering aan de Servische op crediet 120.000 magazyn- geweren heeft aangeboden. Servié heeft het aanbod nog niet aangenomen. Het wil zich eerst ervan vergewissenof het wel geweren volgens het „laatst” model zyn. Een op „crediet gegeven” paard schynt alzoo wel in den bek te mogen gezien worden. Engeland’s Koningin is voor eenige weken naar Nice vertrokken en heeft hare reis zoo ingericht, dat President Faure haar aan het station Noisy le Sec heeft kunnen ontmoeten en zyne opwach ting maken. In haar salon-rijtuig ontving zy den President, die een kwartier bleef. Het gesprek liep voornamelijk over de reis. Vóór haar vertrek heeft de Koningin nog eens 500 p. st. doen toekomen aan het fonds voor den hongersnood in Indiö, „wyl de ellenfle grooter blykt, dan men eerst meende te moeten aannemen.” Er is thans 411.000 p. st. byeen. In eene zitting der Zuid Afrikaansche onderzoek-commissie is het dezer dagen warmpjes toegegaan. De antwoorden van Sir Graham Bower met betrekking tot Jameson schynen de grootste verontwaardi ging gewekt te hebben van sommige leden, zoodat Labouchère hem zelfs van „on waarheid spreken” beschuldigde. Van Sir William Harcourt kreeg Bower een duchtigen uitbrander en van den President eene scherpe berisping, toen hy den tocht van Jameson vergeleek met de landing in Engeland van den Prins van Oranje. President Krüger is te Bloemfontein, de hoofdstad van den Oranje-Vr|jataat aangekomen en aldaar aherhartelykst ontvangen. Aan hen dejeuner, ter eere van hem gegeven, hield President Stein eene toespraak, waarin hy zynen gast prees als den knapsten man in Zuid- Afrika en gaarne zou hy eene nauwere vereeniging der beide Republieken zien. Krüger antwoordde daarop, dat hy nooit ‘Polsbroek, 16 Maart. Heden werd door de notarissen N. F. Gambier van Nooten te Lopik en G. A. De Gelder te Montfoort, in het koffiehuis van de wed. Zuidervliet alhier publiek verkocht een boerenhofstede met boomgaard, wei-, hooi en bouwland, groot 16 H.A., 8 A. en 55 cA. staande en gelegen aan de zuidzijde van Polsbroek en toebehoorende aap de erven H. De Gier. Een en ander werd ingezet op f 25.600, en afgemynd op f 450 door den heer Marinus Van Vliet te Benschop, die kooper werd voor f 26.050, behalve 6 pOt. verkoopkosten en 1 pCt. strijkgeld. ‘Reeuwtyk, 15 Maart. De met mond- en klauwzeer besmette hoeve van R. Vis alhier is ontsmet en de kenteekenen van die ziekte veiwyderd. Slledrecht, 12 Maart. Naar men ver neemt, heeft de oudste wethouder, de heer H. Seret IJz., heden zyn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. ‘Slikkerveer, 10 Maart. Van de werf der firma lyed. C. Boele Zonen alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het van staal en yzer vervaardigde rijnschip „Richard II”, groot pl.m. 800 last, gebouwd voor rekening van den heer W. Van Laack te Dordrecht. Daarna werden de kielen gelegd voor 2 schroefstoombooten, bestemd voor den sleepdienst op den Ryn. De machines en ketels worden vervaardigd door de Arn- hemsche stoomsleephellingmaatschappy directeur de heer J. J. Prins te Arnhem. ‘Steia, 15 Maart. Onder de ingezetenen gaat een adres rond, waarin de wensche- lykheid wordt uitgesproken, dat dit ge deelte der gemeente van Reeuwyk wordt afgenomen en gevoegd moet worden by het naburige Haastrecht. Slechts een paar hebben het niet willen onderteekenerr, zoodat het adres spoedig den Gedeputeerde# Staten zal worden toegezonden. ‘Stolwijk, 15 Maart. In de laatst ge houden vergadering van onzen gemeente raad hebben de leden zich te zamen tot eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, de inzameling van giften voor een nationaal huldeblyk aan H. M. de Kcmingin- Regentes by gelegenheid van Hoogstder- zelver aftreding in 1898. De circulaires en inschrüvingsbiljetten zullen nog deze week aan de ingezetenen verzonden worden. Streefkerk, 18 Maart Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J. F. De Klerk te Charlois. ‘Streefkerk, 16 Maart. Voor de vacante betrekking van onderwyzeres aan de openb. lagere school no. 2 alhier heeft zich eene sollicitante aangemeld. Aan het gemeentebestuur alhier is door H. H. Gedep. Staten dezer provincie tydelyk vrijstelling verleend van de ver plichting tot het geven van onderwys in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. ‘Tlenhoven15 Maart. Van gister-avond tot heden morgen zyn op de zalmzegen- visschery alhier 4 zalmen gevangen. Gemengd Nieuwe. Vrydag herdacht Kaatje Van den Berge, wed. C. Tuin, te Dreischor haar lOSden geboortedag en Dinsdag hoopt Francois De Rau te Nieuwvliet zyn lOlsten verjaardag te herdenken. Beiden zyn voor hun jaren nog kras. Een groote zeeramp zal hoogst waarschyniyk weder té betreuren zijn. Naar de aangedreven wrakstukken en de plaatsen waar zy zyn gevonden, kan genoegzaam als zeker worden aangenomen, dat het stoomschip „Utrecht” aan het einde van het Engelsche Kanaal omstreeks den 4den dezer op of by de Fransche kust, ten N. Oosten van Quessant in het depar tement Finisterre, met de geheele beman ning is verongelukt. Deze bestond, op drie personen na, waaronder de gezagvoerder, uit de vroegere equipage van het stoom schip Gelderland. Het ss. „Utrecht”, kapitein B. Pekelaar, vrachtboot van de Rottordamsche Lloyd, vertrok 28 Februari van Rotterdam naar Atjeh en Java. Er waren geene passagiers aan boord. De bemanning bestond in het geheel yit 36 koppen. Het werd van yzer gebouwd in 1880 te Middlesbrough en is 2174 registerton groot. Jl. Woensdag-namiddag had te Boskoop een treurig ongeluk plaats. Wanneer de brug over de Gouwe aldaar opengedraaid is om vaartuigen door te laten, vormt zich aan de eene zy'de van de brug eene diepte, welke de voet wordt genoemd waarop deze rust. Een dochtertje van den heer J. Groene wegen stortte in voomoemde diepte en kwam op den steenen vloer terecht; hoewel genees kundige hulp direct aanwezig was, is zy ’s avonds reeds aan de gevolgen overleden het was een aardig meisje in den aan- valligen leeftyd van ruim 7 jaren. De vrouw die eenige dagen geleden in den trein tusschen Rotterdam en Utrecht is bevallen, verliet gisteren het sted^iyk ziekenhuis te Utrecht alwaar het pasgeboren kind is overleden, en zette met haar man en vyf kinderen de afgebroken reis naar Dantzig voort. §-Dezer dagen ontvingen ver scheidene behoeftige personen, voor wien zelfs eene gewone brief een hooge zeld zaamheid is, eene kennisgeving, dat voor ben een aangeteekende brief ten post- kantore aanwezig was. Wat al voorstel lingen werden et gemaakt wat en hoeveel De Stet. no. 62 bevat de sta tuten der vereeniging R. K.Leesvereeniging te Gouda. §-Naar men uit goede bron verneemt, bestaat het voornemen binnen kort eenige Ryksnormaallessen op te heffen. De aanleiding tot dezen voor velen te betreuren maatregel moet bestaan in het te wachten overcompleet van onderWyzers. Aangenomen het beroepte Sleeuwyk door Ds. H. Visch te Vuren en Dalem. Gouda, 13 Maart. Gisteren-avond had eene vergadering plaats van de Vrijzinnige Kiesvereeniging voor den Gemeenteraad „Gouda” ter verkiezing van drie bestuurs leden. Gekozen werden de heeren J. A. De Peer, O. A. Van der Want en A. C. Cosyn. Het bestuur bestaat thans uit: Dr. H. IJssel de Schepper, VoorzitterJ. M. Noot hoven van Goor, vice-VoorzitterA. G. Cosyn, Secretaris; F. Herman Fz., Pen ningmeester P. J. Bollaart, J. N. De Groot, J. A. De Peer, M. M. Schim van der Loeff en O. A. Van der Want. Gisteren avond had eene ledenver gadering plaats van de afdeeling „Gouda en Omstreken” der Hollandsche Maat- schappy van Landbouw. Deze vergadering was het eerst uitgeschreven tot het houden van een voordracht door den zuivel- consulent, den heer A. Bos, die het onder werp zoude behandelen: Gebreken in de Goudsche kaas. Later waren de leden nog maals geconvoceerd met het oog op de komst der beide Koninginnen alhier. Zonder hoofdelyke stemming werd besloten, dat, in overleg met de commissie van ontvangst, van wege de afdeeling een eerepoort zou worden opgericht en het bestuur daartoe een blanco crediet werd toegestaan. Nog werd medegedeeld dat evenals het vorige jaar wederom prijzen zullen worden verloot onder die handelaars of boeren, die op zes achtereenvolgende veemarkten éénjarig vee aanvoeren. Door de gemeente was hiervoor f 200 subsidie toegestaan. Daarop werd de heer Bos uitgenoodigd zyn voordracht te houden. Deze voor dracht, die door de landbouwers met groote aandacht werd aangehoord en met proeven verduideiykt, viel zeer m den smaak der aanwezigen. Het was evenwel jammer, dat et zoo weinige landbouwers waren opgekomen. De heer W. Hoogendyk Wz., de vorige week alhier overleden, heeft aan zyn gansche personeel, bestaande uit 38 man, legaten vermaakt. Ieder kry'gt f 25 voor elk jaar, in zyn dienst doorgebracht. Wanneer men weet, dat er werklieden zyn, die 30 en 45 dienstjaren hebben, kan men nagaan, dat de erflating een groote som bedraagt. - Het postkantoor zal van Zondag 21 Maart af weder gevestigd zijn aan de Westhaven. De firma Pander Zonen te ’s Graven- bage is door de directie der Stearine kaarsen fabriek „Gouda” opgedragen de fabriek voor eene waardige ontvangst der Koninginnen in te richten. ‘Amelde, 15 Maart. Tot veerknecht van den Stoombootdienst op de Lek in deze gemeente is benoemd G. De Bie Jr. alhier. ‘Ammeretol, 16 Maart. Als eene groote zeldzaamheid verdierit melding, dat alhier 4 paren in ondertrouw staan gepubliceerd. Onze oudste inwoner, de negentig jarige heer H. J. S., redde dezer dagen een kind van 7 jaar uit het water. ‘Berg-Ambacht, 15 Maart. De kerkeraad der Herv. Gem. alhier heeft besloten, het terrein rondom de kerk, vroeger tot be graafplaats gediend hebbende, een weinig te restaureeren, daar het door vernieling van het plantsoen een onoogelyk aanzien heeft gekregen. Alhier worden pogingen aangewend een leesgezelschap op te richten. Reeds een 15-tal personen hebben hunne mede werking toegezegd. Bodegraven, 18 Maart. Het mond- en klauwzeer begint alhier weer toe te nemen. Nadat in November ’96 «ich éón geval had voorgedaan, waarbg de geheele stal onteigend en afgemaakt werd, bleef het rustig tot begin Maart. In enkele dagen zyn nu vyf gevallen geconstateerd. De boeren ondervinden thans volstrekt geen last; alleen wordt het vee opgeschreven en wekeljjks gecontroleerd, terwpl natuurlgk een bord met kenmerk geplaatst wordt. Wel een tegen stelling met ’t vorig jaar; toen zoo spoedig mo- geljjk slachten en ontsmetten, nu eenvoudig op- schrgven en controleeren, terwgl ieder onver hinderd den besmetten stal kan in- en uitloopen. Waarlgk, men is wel van ’t eene uiterste in ’t andere vervallén. Capelle a/d IJsel, 15 Maart. Alhier is eeae Christelyk-historische kiesvereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heerenDs. J. H. Gunning EBz., S. Weg- geman, D. Hoogendijk, J. J. Oostryf en M. Schinkel. Groot- Ammers, 16 Maart. By de her stemming voor een notabel der Ned. Herv. kerk alhier, tusschen de heeren L. Schep en J. Hamburg, maakten 180 manslid- maten van hun recht gebruik. Hiervan kreeg de heer L. Schep 103 en de heer J. Hamburg 75 stemmen, zoodat eerst genoemde is gekozen tot notabel. In de laatste jaren heeft ons dorp veel veranderingen ondergaan oude ge bouwen zyn vernieuwd, nieuwe werden er by gebouwd, zoodat er telkens veel werkzaamheden voor de ambachtslieden inbreuk had willen maken op de rechten der Koningin en dat het ook zyn wensch was, dat de beide Republieken zich onaf- schqideiyk zouden vereenigen. De Koningin van Madagascar is naar het eiland Réunion verbannen. Dit besluit is genomen .wegens de aanhoudende vyandigbeid der edelen, die zich steeds van den naam der Koningin bedienden om de bevolking op te hitsen. Een in- landsch gouverneur is aangesteld. De Koningin is met haar familie en dienaars met een oorlogsschip naar Réunion ver trokken. Op Madagascar bleef alles rustig. In de hoofdstad is nu een inlandsch gouverneur aangesteld en de vertrekken van'’het paleis worden ingericht voor scholen. Bismarck heeft bekend doen maken, dat hy niet meer in staat is te voldoen aan de tallooze aanvragen, om jonge eiken boompjes uit zfln bosch, die uit alle streken van het Ryk tot hem komen. Men weet, dat het een ware „rage” is geworden, om overal „Bismarck eiken” te planten, bestemd, om ’t nageslacht de grootheid van den yzeren kanselier te verkondigen. Bismarck heeft Woensdag weder voor het eerst sedert langen tyd een wandel- rit gemaakt. STATEN-GENERAAL. Met de algemeene beraadalaging over het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen ving de vergadering van Donderdag 11 Maart aan. heer Pijnappel was tegen de herziening, den wetgever van 1870 bevolen, omdat de grondbelasting een vast bedrag moet sgn, dat reeds in den koopprjjs is geamortiseerd. De heer De Beaufort (Wgk-bg-Duurstede) merkte op, dat de wetgever van 1870 met dit stelsel heeft gebroken; tegenover de onjuistheid der tegenwoordige waardeschatting van de gebouwde eigendommen acht spr. een herziening dringend noodzakelgk. Ook de heer Rutgers verheugt er zich in, dat de Regeering dezen arbeid heeft ter hand genomen en meent, dat ten opzichte van de landbouwtehuren haar voorstel, 1| per cent van de stiohtiugskosten, een goeden maat staf aanbiedt. De Minister van FinanoiSn zon het zeer be treuren als door aanvaarding van het beginsel van den heer Pgnappei zoovael arbeid onge daan werd gemaakt; die spr. had, ala hg de Kamer niet gebonden achtte aan het voorschrift van de wet van 1870, wjjziging dier wet moeten voorstellen. Werd art. 1 zonder discussie goedgekeurd, over art. 2, dat de belastbare opbrengst bepaalt van gebouwde eigendommen tot hoeven behoo- rende en voor zoover niet tot woning ingericht, waren tal van amendementen ingekomen, leidende tot lange beraadslagingen, die eerst in de vol gende vergadering tot een beslissing voerden. Nog werd dien dag overgegaan tot de tweede lezing van het ontwerp tot oprichting van Kamers van Arbeid. Daarbjj onderging het eenige wijzigingen, meeat tot verduidelijking van beteekenis of verbetering der redactie. Zoowel de Comm. v. Rapp. als de Minister ran Justitie trachtten nog een meer ingrijpende verandering aan te brengen, doch de Kamer verwierp de daartoe strekkende amendementen. De wet werd definitief aangenomen zonder hoofdelyke stemming. Vergadering van Vrgdag. De heer De Boer vroeg en verkreeg verlof op een nader te be palen dag eenige vragen tot de Regeering te mogen richten over de tegenwoordige maat regelen tot bestrgding van mond- en klauwzeer. De discussie werd voortgezet over art. 2 der grondbelasting-herzieningswet. Het slot der beraadslaging waa, dat met 59 tegen 12 stemmen werd aangenomen het amendement van de Commissie van Rapporteurs, volgens hetwelk de belastingaanslag voor alle gebouwen, bjj hoeven behoorende, ook al zyn zjj geheel of gedeeltelijk voor woning in gebruik van den eigenaar of pachter, aal berekend worden op IJ percent van het bedrag, noodig voor de stichting van dergeljjke gebouwen. Door de Regeering was voorgesteld de woningen naar den gewonen maatstaf aan te slaan. De overige artikelen ondergingen geen ver andering. Een opmerking van don heer Pgnappei, die opkwam tegen de verplichting tot het afleggen van den eed of belofte door den voor zitter en de leden van de hoofdoommissie van den aanslag, had geen gevolg. Het wetsontwerp werd aangent meene stemmen op 1 na, die Pijnappel. By Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Kralingscheveer 0. T. Van Ham, thans in gelyke betrekking te Gorredyk. By Kon. besluit is aan den in specteur der telegraphie R. K. Van Eldik, op zyn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend uit ’sryks dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goéde diensten, door hem aan den lande bewezen. De off. van gez. 1ste kl. A. But ner wordt 1 April a. s. ontheven van zyne detacheering by het remonte-dépót te Milligen en keert naar zyn garnizoen te Breda terug. B. en W. van Amsterdam hebben o. a. aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerken en het op diepte houden in de dokken, buitenhavens en het afge sloten IJ, gedurende 1867. Laagste in schrijvers Volker Zoon, Sliedrecht, voor f18.800, f3250 en 50 cent per M’. De verandering, die in het Kon. besluit betreffende het aantal lesse naars in de stembureaux voor de ver kiezingen zal worden gebracht, zal hierin bestaan, dat, in plaats van 1 lessenaar op de volle honderd kiezers, 1 lessenaar op de 200 kiezers zal worden voorgeschreven, derhalve 5 op elk duizendtal, het wettelyk maximum-kiezers voor één Btemdistrict.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1