sen Erf, rmw N°. 1765. 1897. Zaterdag 20 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht INHUIS, arkt te IEL Eerste Blad. i Boiïlaifl, ihuizen WiiM oi ArlJBiflswBt ATER, ebehoorende aan de >REE en cons, arding vóór of op Officieel© Kennisgevingen. faddinxveen )E, (laren, in één bacht, Jsselstein op, ibacht, ERG. BUITENLAND. Overzicht. VAN DE BAKKERS?” BINNENLAND. MOOIHOffllffl com ien aange- Hoofdztuk ischreven. om aaduagels en oorschün zal den AM) MOOTIK. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhovbm, Uitgevm. Gemeente Schoonhoven. 3EN die in inenge- Wed. en Kind TAAL. E let Land bü de Huis 1 Mei a. s. igen 28 April 1897. i kantore van den De Notarissen EIJINCK te Schoon- >ven en KRUISWIJK Oudewater zullen rüdag 26 Maart r, in het Koffiehuis aan de Markt aldaar, rkoopen Lingenk, a. 8., een SCHUUR, as WEI- of BOUW- b(j C. TROMP te Beetle A, no. 4750, in. 197. ningen 20 April kantore van den idag den 26. les voormiddags ten sterfhuize N te ledeneind oopen: )uden 2RHOUT, als: xe eikenhouten Dwe Courant bataat uit Twee Bladen. 7AN DER HEE. tot HERBERG en „Berg ambacht» «rgnnning, staande IUUR en verdere 3 eene party te den Kerkweg nab(j an 1 Heet, 57 Are*, k J. BODDE te 1 in het openbaar bü inzetting en iéne zitting, op 897, ’svoormid- to de Herberg van 1ST te Ameide: VERWOLF. RTJE, aan den De Notaris TEUINCK te 'hoonhoven is voor- dag 18 Maart ir, in het Koffiehuis SN aldaar, in het &&HJk gebruik, te Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 3 voor INMAKERSGE- derVijzels okken, groote mmekrachten, zien eiken Dinsdag Hing van 9—12 en De Notaris JINCK te Schoon. zal op Vrtydag lart 1897, ’s mor relden perceel, in men het zeker niet zou aanzien dat hü geregeld eiken nacht met zün twee knechts van één tot zes uren aan dan oven etond. HU vond dat ook volstrekt niet onaan genaam. HU had er zün geheele levens wijze op ingericht Als het brood klaar Is, zei hü, en de wagentjes voor de rond- brengers geladen zün, steek ik een püp op, ik ga nog eens overal rond of alles in orde is, daarna ontbüt ik en ga ik van acht tot twee uur slapen. Dan kan ik den namiddag aan mün zaken wüden. Des avonds om negen uur pak ik nog een fllnkendut van een paar uur, en frisch als een hoen kunt ge mU des middernacht» in de bakkerü vinden, in afwachting van de knechts, die dan ook komen opdagen. Zoo ben ik het begonnen toen ik veertien jaar was, en ik hoop het nog eenige jaren vol te houden, als ten minste die malle overdrüving, waarmede men tegenwoordig den menschen het hoofd op hoi brengt, mü niet dwingt de zaken aan kant te doen. Want dat, bü afschaffing van den nachtarbeid, de kleine bakkerüen er onder zullen gaan, staat bü mü zoo vast als Haarlem. Als wü dezen buitengewoon gézonden man, hoofd van een eigen zaak, die daarin geheel opging, geen ander maatschappeiük belang kende dan zün bakkerü en in haar de gansche wereld zag, die daarenboven, om beter weerstand te kunnen bieden aan nadeelige invloeden, met krachtig voedsel zün lichaam in goeden staat kon doen blüven, als wy hem mochten beschou wen als het type van den bakker, zonder onderscheid van patroon of gezel, - dan, zouden we toch nog reden hebben om de quaestie van den nachtarbeid eens goed van alle kanten te bezien. Maar wü ken nen ook anderen, die geenszins in zoo bloeienden toestand verkeeren. WU ont moeten ze weleens, die afgeleefde jonge mannen, wier bleek gelaat, wier fletsche oogen, wier slappe ledematen’ verraden, dat zü slachtoffers zUn van een arbeids regeling, met de wetten der natuur in strüd, en die, door hun geringe inkom sten, niet in staat zün een voeding te genieten, geschikt om eenigermate hun weerstandsvermogen te versterken. En als wü hen met opmerkzaamheid gade slaan, dan kan het niet anders, of de vraag moet zich bü ons opdringen Mag dat? Zeker, er bestaat een conservatisme, dat aan toestanden, die eenmaal zoo geworden zün, liefst niet wil tornen. Het is altüd zoo geweest, waarom zou men het ver anderen Als iemand bakker wordt, weet hü vooruit wat hem te wachten staat. Denkt hü daar niet tegen te kunnen, dan doet hü wüs met een ander beroep te kiezen. Het publiek stelt zy'n eischen, en daaraan moeten wü, zoo zeggen de patroons, voldoen. Weigeren wü, tien anderen staan gereed. Al zouden wy het anders willen, de concurrentie zou ons-wel dwingen. Als al de bakkers in een ge meente besloten, des morgens geen pas bereid brood te leveren, maar alleen brood dat den vorigen avond den oven heeft verlaten, dan zou weldra iemand zich komen vestigen, die volstrekt niet weiger achtig was, en onze klandizie zou op hem overgaan. Dus we moeten wel. De juistheid van het laatste is moeielük te betwisten. Maar voor de bewering, dat bü algemeene en stipt gehandhaafde afschaffing van den nachtarbeid de kleine bedrüven het loodje zouden moeten leggen, hebben wü te vergeefs naar het bewüa gezocht. Het spreekt vanzelf, dat de onthouding absoluut zou moeten zün; dat niet aan de broodfabrieken, die door de talrükheid van haar personeel een verdeeling in dag- en nachtploegen kunnen nahouden, een voorsprong zou moeten gegeven wor den, want dan*«ouden de kleine bakke rüen wel kunnen sluiten. Het publiek zou daarheen loopen, waar het versche brood voor de ontbüttafel is te bekomen, zonder er een oogenblik aan te denken, hoe duur het gekocht wordt, als een geheele klasse van werklieden voor dat schünbaar genot zijn gezondheid in de waagschaal en zün levensvreugde op nonactiviteit moest stellen. Het publiek is in deze de groote boos doener, en als wü dat zeggen, weten wü vooruit, dat niemand zich daar iets van aantrekt. Ongerechtigheden, die wü gezamenlük plegen, vinden wü niet zoo heel erg. Al onthield ik mü van den inkoop van versch brood des morgens, en mün buurman deed het niet, wat zou dat baten? Daarom, zoolang het te krügen is, zal ik er van profiteeren; houdt dat op, dan zal ik mü het gemis niet alleen getroosten, doch er mü zelfs in verheugen. Zoo redeneeren wü allen, en zetten daarbü een gezicht alsof we onszei ven als modellen van offervaardigheid beschouwen. Ziet u, aan onzen persoonlüken goeden wil behoeft niet getwüfeld te worden: de anderen, die zün de ware schuldigen. Nu kan men honderd uit praten over het schadelüke van het gebruik van versch In de laatste dagen der vorige week scheen het ons toe, alsof de verschillende Mogendheden, den stryd met Griekenland moede, dien maar overlieten aan Frankryk en Engeland. Nu echter zün de blaadjes weer omgekeerd. Het was slechts de stilte, die den storm voorafgaat. Rusland is aan het woord geweest en heeft aan de zes Mogendheden voorgesteld, ieder onmiddellük tweeduizend man naar Creta te zenden, 12 000 dus in het geheel, om het eiland te bezetten en de Grieksche troepen tot den aftocht te dwingen. Nu, de gezamenlüke Mogendheden schünen daar wel ooren naar te hebben. Zü noemen, om te beginnen, Griekenland’s antwoord nota verre van bevredigend. Immers zü hebben Griekenland geen advies gevraagd, maar eenvoudig een gebod uitgevaardigd, dat de Grieken hunne troepen zouden terugroepen. Het beeft hieraan niet vol daan en wil er ook niet aan voldoen. Wat anders kan het zün, dan een voor wendsel, om op een op andere bedekte wüze Creta voor zich te nemen? Wil Griekenland dus niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. In overleg met de comman danten der overige eskaders zal de com mandant van het Russische eskader, op bevel van het Kabinet van St. Petersburg, overgaan tot eene blokkade der Cretenser- en Grieksche havens, zoo luidt het. Volgens het oordeel van het „Europeesch concert”, Engeland en Frankrijk daarin begrepen, is de aanwezigheid van Grieksche troepen op Creta een hinderpaal vgor elke schik king. Ze moeten dus vertrekken. De Turk- sche troepen zullen ook worden terugge roepen, maar slechts voor een deel. Een gedeelte n.l. zal achterblüven, om met medewerking van de troepen der Mogend heden zekere punten van Oreta te be zetten. Frankrtyk, zoo verklaarden Minister president Méline en de Minister van Buitenlandsche zaken Hanoteaux, mocht zich volstrekt ntefe aan het „Europeesch concert” onttrekken, hoe groot züne sym pathie voor Griekenland ook was. De oud-Minister Goblet en de bekende Millerand traden echter krachtig op als Grieken vrienden en achtten losmaking van de andere Mogendheden volstrekt niet bedenkelijk. Maar eerstgenoemde Ministers waren van oordeel, dat de handhaving van den vrede boven alles ging en dat zulks niet doenlük was dan door handhaving van het „Europeesch concert”. Hulde aan de heeren Méline en Hanoteaux! Frankrijk zal dus deelnemen, zoowel aan de blokkade als aan de bezetting van Creta. In overeenstemming daarmede is naar Toulon bevel gezonden marine-infanterie naar Creta te zenden, ter versterking van de aldaar reeds aanwezige Fransche troepenmacht. De Mogendheden zullen dus aan het werk trekken. Laat ons zien, hoe ze de orde zullen herstellen en hoe ze de Grieken wegkrügen. Wat het eerste betreft ziet het er meer dan miserabel uit, en vooralin het namens de Mogendheden, bezette Canea wordt door de Muzelmannen meer ge brand en geplunderd dan ooit te voren. Het is waar, dat de „Moslems” verwoed heeten te zün geworden door berichten uit andere deelen van het eilanduit Sitia b.v., waar de Christenen 960 Moham medanen zouden hebben over de kling gejaagd, en uit het dorp Daphnes, waar 30 mannen, vrouwen en kinderen moeten iün vermoord. Voorts uit destaiCandia, waar geenerlei gezag meer moet wezen en waar ieder plundert naar hartelust. Voor vreemd geweld schünt Grieken land niet bevreesd te zün. Integendeel het verklaarde dadelyk zün leger mobiel, terwül de Minister van Oorlog vervolgens een wetsontwerp deponeerde, dat strekt tot het vormen van Grieksche vrü williger- corpsen en van een vreemden legioen, bestaande uit buitenlandsche vrüwilligere, die sympathie voor Griekenland betuigen. Op Trafelgir-Square te Londen werd eene Phil-Helleensche betooging gehouden, met Grieksche vlaggen, daarbü rondge dragen. Het aantal manifestanten wordt op verscheidene duizenden geschat. De Atheensche correspondent van een der Kopenhaagsche bladen beschrüft het leven, dat koning Georgios van Grieken land tegenwoordig leidt, aldus De koning staat om 8 uur op en ont vangt dan onmiddellük de post. Tegen 10 uur kleedt hü zich in uniform en houdt audiëntie tot 1 uur. Daarna neemt hü een uur rust om te déjeuneeren en te wandelen. Van 2 tot 7 houdt de ko ning Ministerraad en deelt orders en instructies uit. Na zün middagmaal trekt hü zich in zün werkkamer terug en werkt daar vaak tot 2 uur des nachts. Door de Briteche commissie van onder zoek naar de jongste Zuid-Afrikaansche gebeurtenissen werd in verhoor genomen de heer Schreiner, oud advocaat-Generaal der Kaapkolonie in het Ministerie, waar van Rhodes president was. Hü ant woordde op de verschillende vragen hem door Sir William Harcourt gedaan, en toonde daarbü een goed oordeel over de dingen. Jameson’s inval, zeide hü, had betreurenswaardige gevolgen aan de Kaap gehad, het vertrouwen geschokt, den rassenhaat weer gewekt en veel nadeel toegebracht aan den handel en hü had den indruk gekregen, dat Jameson den inval gedaan had met voorkennis en goedkeuring van Rhodes. In een kort slotwoord spoorde hü Engeland aan, toch vooral te trachten den ernst van het gebeurde niet te verkleinen! Uit Pretoria komt bericht, dat het plot seling overlü’den van den gezant Beelaerts van Blokland daar groote droefheid heeft gewekt, en met weemoedige dankbaarheid gedenkt de pers de trouwe diensten, door den overledene gedurende tal van jaren aan de Transvaal bewezen. Een sensatie-berichtDuitschland en Frankryk moeten bezig zün aan de Walvischbaai groote hoeveelheden wapenen en krygsvoorraad aan wal te brengen, die dan verder landwaarts in worden vervoerd. Ja, men spreekt zelfe van eene Duitsche wapen-invoering, bestaande uit geweren met den stempel van het Duitsche leger, die, in Hamburger couranten ge wikkeld, in het oosten der Kaapkolonie worden binnengesmokkeld. Dat is zoo iets, maar in veel minder mate, als de revolvers, welke in brand kasten en de Maxim kanonnen stoomketels de Transvaal zün bini smokkeld vóór Jameson’s inval! Het in de nieuwe zitting bij den Ameri- kaaoschen Senaat aanhangig gemaakt voorstel tot goedkeuring van het arbitrage- verdrag met Engeland is weer in handen gesteld van de commissie van buiten landsche zaken, die het van eene nieuwe reeks van amendementen heeft voorzien. gebakken brood, dat kleverig is en in slecht verteerbare balende donkere diepte van de maag binnentreèdtverreweg de meesten laten zich daardoor nigt afschrik ken. Zü vinden het lekker, en daarmee uit Doch er is nog een ander gezichtspunt. Wü stellen aan ons dagelüksch brood te lage eischen. Als het in verschen staat maar goed smaakt, dan is alles in orde. Wordt het, na eenige uren liggens zoo droog als zaagsel, dat hindert nietwü laten het niet oudbakken worden, want er is telkens ander te krügen. De voe dingswaarde, daar letten wü minder op. En nu is het een feit, dat brood, behoor iük met melk aangemaakt, niet zoo spoedig smakeloos wordt; dat het, na een nacht in huis geweest te zün, nog niets van zün malschheid heeft verloren. Dan zou het misschien een of twee centen per kilogram duurder worden, en het goed koops, dat lükt ons het meest. Daarmede bedriegen wij ons zelven het meest. Want juist die hoeveelheid melk, waarvoor we zoo weinig zouden betalen, verhoogt in niet geringe mate de voedende kracht van het brood. Het goedkoopste brood is gewoonlük het duurst. Indien we het daarover eens konden worden, dan verviel aanstonds de nood- zakelükheid van den nachtarbeid der bakkers. Zü konden des avonds hun laatste baksel rondbrengen en evenals andere menschen naar bed gaan, om den volgenden morgen het werk te hervatten. Zal het publiek dat eenmaal gaan be grüpen Of moet de nachtrust der bakkers eerst veroverd worden, hetzü door maat- schappelyken dwang, hetzü door de tus- schenkomst van den wetgever? Het laatste in de meening van het Kamerlid, den heer Pyttersen, die een wetsontwerp heeft aangeboden om de zaak wettelük te regelen. Tegen dat concept worden verschillende bedenkingen ingé bracht,-door de mannen van het vak, en het is best mogelük dat wü, die de be zwaren niet zoo overwegend achten, Ver keerd oordeelen. Op één punt moeten wy al dadelük instemming weigeren; het is daar, waar de patroons, die geen verande ring wenschen, zich beroepen op andere vakken, waar men den nachtarbeid on aangetast laat. Vergelykingen zün hier onnoodig; de vraag is alleen, of bü alge meen verbod het bakkersbedrüf in zün geheel schade zou lüden. En dat komt ons niet juist voor. Dat inmiddels, want het is niet waar- schünlUk dat het ontwerp-Pyttersen binnen kort door de Tweede Kamer in behandeling zal worden genomen, de bakkersgezellen zelven een beweging tot afschaffing zy'n begonnen, juichen wü toe, en wy hopen dat het publiek zal helpen door flinkweg te verkondigen, dat men de opoffering der nachtrust niet langer begeert. Laten wfi toch doen zien, dat er vooruitgang is in onze beschouwing van de verhouding, waarin we tot onze medemenschen staan; laat het blü'ken, dat het woord solidariteitsgevoel voor ons iets meer is dan een holle klank. roornoemd LOLFF. In het algemeen zal de bewering, dat de dag is om te werken en de nacht om te slapen, weinig tegenspraak vinden. De waarheid dier stelling wordt niet over hoop geworpen door de verwüzing naar zekere werkzaamheden, die des nachts moeten plaats hebben, en waarvoor de noodige krachten zich moeten beschikbaar stellen. De vraag is alleen, wat regel behoort te zün, en tot hoever uitzonde ringen kunnen worden toegelaten. Dat er des nachts politie toezicht moet wesen, niemand zal het willen betwisten. Heeren inbrekers, stroopers, smokkelaars, mitsgadeis de een of andere aspirant- moordenaar vinden het Ujdperk, gedurende hetwelk het tooneel hunner handelingen in duister is gehuld, met meest geschikt voor de uitoefening van hun bedryf, en zou niet raadzaam zün, hun alsdan het terrein vrü te laten. Insgelyks wordt dik- wüls nachtarbeid gevorderd van degenen, die geroepen zün hulp te verleenen by brand, by gevaar voor oveistrooming wie in zulke gevallen zün recht op nacht rust zou willen doen gelden, heeft een verkeerd inzicht in den s&menhang der maatschappelijke verplichtingen. Vervolgens heeft men nog sommige industriële ondernemingen, waar by de onvennüdelükheid van nachtelüken arbeid in het oog springt. Het zyn die, bü welke de vuren niet kunnen gebluscht worden, omdat het dagelyks opnieuw aanleggen een onmogelükheid zou zün; of, waar de arbeid berust op scheikundige processen, die aanhoudend moeten voorduren. Een voor beeld leveren de suikerfabriekenis daar de zoogenaamde campagne eenmaal be gonnen, dan kan zü niet worden afgebroken totdat al het werk is voltooid. In die gevallen wordt er voor gezorgd, dat niet de hierboven gestelde regel geheel wordt omgekeerd. Men verdeelt de ar beiders in ploegen, die op haar beurt verwisselen, terwyl, als het kan, de nachtarbeid wordt beperkt. Op deze wüze is het offer aan rust, dat door allen moet worden gebracht, niet grooter dan de nood- zakelükheid eischt. Bestaat deze ook voor het bakkersbedrüf? Tot voor weinige jaren zou men dit een vragen naar den bekenden weg heb ben genoemd. Het spreekt immers van zelf, dat wü des morgens, bü het ontbüt, versch brood moeten hebben, pas uit den oven, en liefst nog warm. En waar zou dat vandaan komen, als het niet des nachts werd bereid Zoo vormden de bak kersgezellen, en ook vele patroons, een afzonderlüke klasse in de maatachappü, die met de andere klassen weinig in aan raking kwam. Dooreen genomen zagen wü hen minder dan onze overige mede burgers, geen wonder, want als de zon vriendelük aan den hemel scheen, en wü, in het genot van haar schynsel, wèlge- moed ons werk verrichtten, lag de bakker te slapen. Te slapen, zoo hü huisvader was, te midden van het gewoel der huis houding, terwül moeder al haar best deed om het luidruchtig spel der kleintjes tegen te gaan, door hen bü voor beeld de straat op te sturen, uit vrees dat vader zou ge wekt worden, en erg knorrig over deze stoornis zün ontevredenheid zou te kennen geven. Eigenlük kreeg de man van zyn kinderen niet veel te zienhü keerde van zün werk huiswaarts, als zü pas naar school waren, en tegen den tijd dat zü naar bed gingen verliet hü het zijne, om de nachttaak te hervatten. Praat niet van eenigen invloed op de opvoeding; onder zulke omstandigheden is daarvan nauwe- lijks sprake. Dat een dergelyke levenswijze voor de gezondheid niet voordeelig kan zün, be hoeft geen betoog. Ja, er zün uitzonde ringen. Nog onlangs spraken wü over de zaak met een kloekgebouwden bakker, een patroon, ongeveer zestig Jaren oud, wien De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven herinnert belanghebbenden aan de verplichtingen in verband met de Veiligheidswet en Arbeidswet. Schoonhoven, 19 Maart 1897. De Burgemeester v< Mr. A. D. U. Kl "■’,i Prys der Ad verteatiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Ad verten tien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. STATEN-GENERAAL. In do vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag bracht de voorzitter hulde aan de nagedachten» van het overleden lid, den hoer Beelaerts van Blokland, wegens diens buiten gewone gaven, kernachtige adviesen en harte lijkheid, steeds bereid als hg was soowel in ais bniten de Kamer raad en voorlichting to geven. De Min. van Buitenlandsche Zaken sloot sich namens de Regeering daarbij aan. De overledene is in eiken kring tot segen ge weest; de herinnering aan hem zal niet licht worden nitgewischt. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) weea in het byzonder op het groote, schier onherstelbaar verlies, dat de stamverwante broeders in Trans vaal door dit afsterven Igden. Op Bpr’z voor stel werd besloten Woensdag, den begrafenisdag, eerst te twee uren te vergaderen. Eenige kleine wetsontwerpen werden aange nomen, o. a.: de verhooging van Hoofdstuk Justitie voor een nieuw rechtsgebouw te Rot terdam; het traotaat van vriendschap en handel met den Oranje-Vrgstaatde subsidie voor stoom tram verbindingen op de Zeeuwse he eilanden en in verband daarmede havenwerken en aanleg plaatsen op die eilanden, te Numansdorp en te Steenbergen. Het laatste ontwerp lokte be spreking uit, omdat de heeren Van Gjjn, Hen- nequin en De Ram meer waarborgen verlang den dat de Rolt. Tramwegmaatsohappjj, die de ignen exploiteeren zal, de belangen der streek door welke zg loopen zullen, naar behooren zal behartigen. Nog werden eenige conolusiSn van de com missie voor de verzoekschriften goedgekeurd. Vergadering van Woensdag. Voor de eind stemming over het wetsontwerp betreffende de successierechten werden eenige redactiewyzigin- gen. voorgesteld door de Comm, van Rapporteurs, goedgekeurd, waarna de wet werd aangenomen met 46 tegen 20 stemmen. Aan de orde was de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot regeling der finanoiöele verhouding tusschen het Rgk en de gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatseijjke belastingen. De heer Roessingh aanvaardt voorloopig het stelsel der Regeering, maar vindt toch dat door de splitsing der gemeenten in klassen de uit- keering onevenredig - sou werken; hjj geeft de voorkeur aan een uniforme bjjdrage, per hoofd der bevolking. De heer Trugen oordeelt, dat de factor belas ting te .veel op den voorgrond treedt, die van het zielental blijft op den achtergrond, zoodat gemeenten, die ten bate van nuttige instellingen de belastingen hebben verhoogd, onbillgk worden bevoordeeld. De heer Meesters betoogde, dat er hier eigenlgk zjjn twee ontwerpen, met twee op zichzelf staande regelingen. Tegen de toepassing van het voor gedragen ateis si ran nitkeeringen heeft gpr. bedenkingen. Ook sou hg periodieke heniening der wet voorgesohreven willen zien, De heer Zglma is vóór uitkeeringen aan de gemeenten, maar naar raste grondslagen. Voor de kleine moet het bedrag worden verhoogd. De heer Van Karnebeek wil in de nitkee ringen een stelsel van progressie brengen. Hg meent, dat aitbreidiag van het belastinggebied der gemeenten moet gezocht worden in indirecte belastingen, bgr. debietrechten op tabak en sigaren. De heer De Beaufort (Wgk bjj Duurstede) ziet in het ontwerp veel goede. Tegen de 20 buitengewone opcenten, toegelaten op de onge bouwde eigendommen, heeft spr. bezwaar. De heer Bahlmann noemde de berekeningen van den Minister een fictie. Spr. zon willen aanbevelen de helft van de opbrengst van den acogns op het gedistilleerd, met f 1 verhoogd, aan de gemeenten tut te keeren; of wei, uit die van verhoogde invoerrechten een fonds voor de gemeenten te maken. Deze wet blgft voor hem een noodwet,iets beter dan de thans geldende. Bü Kon. besluit zü’n benoemd: tot burgemeester van Vuren, G. J. De Bruün, secretaris dier gemeente; tot bur gemeester van Bleskensgraaf en van Streefkerk, P. Gautier, secretaris dier gemeenten. In de Woensdag gehouden openbare vergadenhg- van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld: Het advies van den pensioenraad voor de burgerlüke ambtenaren betreffende de aanvrage om pensioen van den heer Lmgerhuizen van Uven, eervol ontslagen directeur der opgeheven burgeravondschool te Gouda. Rapporteur de staatsraad Mr. Asser. Het Koninklük besluit volgt later. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nü verheid te ’s-Hage werd Woensdag aan besteed: de uitvoering van baggerwerk tot onderhoud van de bodemdiepte in de haven voor rüksvaar- tuigen aan den Hoek van Hollond, be- hoorende tot het onderhoud, het herstel en de verbetering der werken van de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland, waarvoor minste in- schry'ver: C. Visser Gzn. te Sliedrecht voor 87 cent den kubieken meter. Ds. H. G. Van Endt ie Woerden is beroepen te Vinkeveen. Bedankt voor het beroep te Neerlangbroek door Ds. P. Bongera te Kamerik. Nleuw-Lekkerland18 Maart. Ten bewüze, dat de landprüzon nog vrü hoog zün, kan dienen, dat 5J- hectaren wel-en hooiland alhier de vorige week zün inge zet voor f 10.400 en thans bü afslag iün verkocht voor f 10.750 Notaris DEN

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1