IT toij 8 BÉ Heils. 1 N°. 1766. Woensdag 24 Maart. 1897. FEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iDosito: KIEZERSLIJST Officiëele Kennisgevingen. ingenamen eskundigen gevraagd: d by den weg rantiën. CHT. NDEN”. s verzekering, UDAM. CAO. aagd nkerbniiM 1RIE, >n mak by den >ud. Stokmaat Aanbiedingen r letter A, aan 10VEN. AERKEN vkeurige te prijs- ig-avond elden-de- eid door WILDE, al, Koe- rang pre- ée 10 ets. ICIEREN. aard. BINNENLAND. VIJFTIG CENTS, tn afdruk verkrygbaar wordt gesteld. BUITENLAND. r Overzicht. f. hebben 300M, 13. van Aangenaam landen’ AMi NOOTKJL -ï Gemeente Schoonhoven. IAMK Schoonhoven r en omstre- d. BRAAK, SMOIHOWSCffl COURANT. n KRAEPE- verkrijgbaar i 1 Kilogr. en Kgr. uet, waarop k en hand- iten: 14, Hofleve- s wek- :on het Voor- lozo paar in dank- ?ekookt zeer en voor da- rulk by kin- ke personen je gestellen, toebereid is rank uitste- or zuigelin- JLM’s tees- en Schei- Gouden- en op 3 pCt. 2i B 2 1 »n CoupoM. in bezorgt sopend tot 8 uur. kantoor. J DIRECTIE. De welbekende mynheer rit uit Breukelen, die reeds ren en opgave xan^aen Heer Wethouder» voomoemd, De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. „Een verbonden optreden van Europa”. Lord Kimberley liet zich echter door dit waardig woord niet in de war brengen, maar bleef voet by stuk houden, ver klarende, dat de liberale party zich scheidde van eene staatkunde, als bovengenoemde. In den Dnltecben Rijksdag is een aan vang gemaakt met de behandeling der Marine- i begroeting. Rijkskanselier Von Hohenlohe begon met eene redevoering, waarin hy zeide, dat de Duitsche vloot niet voldeed aan de eischen des tyds en dus uitbreiding en verbetering hoogst noodzakelyk was. De Minister van buitenlandsche zaken Von Marschall was het volkomen metvorigen spreker eens, terwyi de heer Posadowsky aangaande den flnanciéelen toestand ver klaarde, dat deze „goed toereikend” is voor de voor de Marine gevraagde uitgaven. Een hevige tegenstander van bovenge noemd voorstel was de heer Vollmar, die namens de Sociaal-democraten verklaarde, dat hy tegenstemde, omdat hy zeker wist, dat nog grootere eischen zouden volgen. Ook Eugen Richter was sterk tegen de crediet-bewilliging. Nadat nog de drie coservatieve afgevaardigden Leipliger, Ploetz en Von Limburg Stirum gesproken hadden over onveranderde bewilliging der gevraagde credieten, en de Hanoveraan Rodenberg verklaard had, dat hy sterk vóór het advies der begrootings-commissie was (dat tot verwerping strekt), werd de verdere beraadslaging uitgesteld. Valt dus het besluit, hetwelk te verwachten is, dan zal die gebeurtenis waarschijnlijk een schaduw werpen op de feesten, die Duitsch- land hoopt te gaan vieren, ter eere van Keizer Wilhelm I. Maandag 22 Maart was het n.l. honderd jaren geleden, dat Wilhelm werd geboren. Vooral te Berlijn waren voor dat feest groote toebereidselen gemaakt. Midden punt der viering zou wezen de onthulling op Maandag van het kolossaal geienk- teeken, met Keizer Witbaard’s ruiter beeld als hoofdgroep, ’t welk Vóór het koninkiyk paleis is opgericht. De vier geweldige leeuwen aan de hoeken, de met beeldgroepen gekroonde halfronde zuilen- gaandery en de bronzen adelaars op de hoogst uitstekende toppen van het gedenkteeken waren reeds vóór de onthulling te zien. Als „Vorfeier” gold eene door het geheele Hof by te wonen godsdienst oefening in de „Kaiser-Wilhelm Gedacht- niss Kirche, waarop des middags, onder 's Keizers persooniyke leiding, van Potsdam uit eene plechtige vaandeloverbrenging moest plaats hebben. De Ryksdag hield een gala diner, en in drie schouwburgen werd ’s avonds gratis feestvoorstelling gegeven van het vaderlandsche stuk, 1812 geheeten. De Eerste Kamer is byeen- geroepen tegen Maandag 5 April, des avnnrlH tan ftl nr«, De Koninginnen zullen in de tweede helft van April, na Paschen, het jaarlyksch bezoek brengen aan Amsterdam. By het departement van ko loniën is ontvangen het vólgend van 22 dezer gedagteekend telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indie be treffende de krygsverrichtingen in Atjeh: „Eergisterennacht vjrerd het bendehoofd Toekoe Tjoet Lamtengah in het hoogge bergte bezuiden Mampreh overrompeld en met zeven zyner volgelingen gedood. Onzerzyds werden geen verliezen geleden.” De by het 4de reg. infanterie benoemde kapitein E. K. Blokzyl is be stemd voor het 6de batiljon te Gouda. De heer C. A. Zelvelder, uit Utrecht, hield Vrijdag avond te Woerden, daartoe uitgenoodigd door de liberale kies- vereeniging „Burgerplicht”, voor een talryk publiek eene lezing tot aanbeveling van het programma der Liberale Unie, waarin hy tevens de bekende brochure van den heer De Beaufort bestreed. Debat is niet gevoerd. Bedankt voor het beroep te Numansdorp door Ds. D. Gladder te Schoonrewoerd. 'Gorlnchem, 20 Maart. Op Zaterdag 27 dezer zal in „den Doelen” alhier eene gecombineerde vergadering gehouden wor den van de besturen der hoogheemraad schappen „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe” en „de Vyfheeren- landen”. In deze vergadering zal de be grooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1897-98, betreffende de gemeene belangen der beide hoog heemraadschappen, in het openbaar be handeld worden. ‘Ameide, 23 Maart. De vastgestelde kiezerslyst dezer gemeente bevat 165 stem gerechtigden voor de 2de Kamer en de Prov. Staten en 146 voor den Gemeente raad. In 1896 bedroeg hier het aantal kiezers 91. 'Ammerstol, 28 Maart. Zaterdag 1.1. had alhier in een der lokalen der school eene vergadering plaats ter bespreking van plannen voor een waardige viering van het kroningsfeest in Augustus ’98. Voorloopig zal wekely'ks een bus aan de huizen der ingezetenen rondgaan en deze gelden zullen belegd worden in de Rykspostspaarbank. ‘Arkel, 22 Maart. Door den raad dezer gemeente is aan besteed het bouwen van een brandspuithuisje. Aannemer werd de heer G. Galkhorst voor de som van f 475. plafond als aan het behang, zeer geleden, en zyn een bed met toebehooren, benevens eenige kledingstukken verbrand. Te Vroomshoop zyn Donder dag door den storm 16 huisjes en eenige schuren omvergeworpen. Het huisraad vloog er volgens ooggetuigen door de lucht en een leuningstoel stoof uit een ingestorte woning wel 300 meter ver over huizen en schuren heen en kwam door het dak van een woning op de pooten neer op een zolder. - Mevrouw C. V., te Oosterhout, ontdekte Zaterdagmorgen gaslucht in haar huis. Zjj liet den timmerman ont bieden, die de onvoorzichtigheid beging licht te ontsteken. Een ontploffing was het gevolg, waardoor een deel van den inboedel en het plafond vernield werden. De timmerman kreeg erge brandwonden. In de aangrenzende straten was de schok merkbaar. De inspecteur van politie Van der Schrieck te Amsterdam werd Zater- dag nacht door een bekende der justitie naby de Pylsteeg zóó hevig tegen het hoofd gestompt dat hy bewusteloos ineen zonk. Na in een bierhuis hT de War- moesstraat te zyn bygebracht, kon hy weder zyn dienst hervatten. De inspecteur had het genoegen later zyn aanvaller, die ’s avonds in de Warmoesstraat was aan gehouden, aan de justitie te kunnen over leveren. Donderdag-morgen werd aan een der woningen te Bodegraven zachtkens geklopt. Men was er juist ontwaakt. Men deed open en vond er twee personen, in hoogst eenvoudige kleeding. Mag ik een glas water van u hebben? vroeg de oudste vreemdeling. Wel zeker, mynheer. Boven dien zou ik gaarne van u verlangen een paar stoelen. Kom dan liever binnen. Zeer gaarne. Ik kom reeds van Breukelen, ik ben van nacht om 1 uur gaan wandelen. Uit Breukelen, dacht de eigenaar van het huis, zeker niet veel byzonders, want wie wandelt in zulk vreeselyk stormweer. Ja, vervolgde de vreemdeling, ik moet nog naar Rotterdam. Ook al loopen, mynheer Ja, zeker, ik ga zelfs naar Engeland, om daar steeds te wandelen. Wie was deze mynheer, zoo eenvoudig in kleeding. De welbekende mynheer Dudok De Wit uit Breukelen, die reeds naar Weenen, Parys, Beriyn etc. ge wandeld heeft. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 23 Maart. De kiezerslyst is vastge steld met 564 kiezers voor de Staten* Generaal, 558 kiezers voor de Provinciale Staten en 462 kiezers voor den Gemeen teraad. Van de lijst der mannelijke ingezetenen boven de 25 jaren, die het kiesrecht kunnen uitoefenen, zyn afgevoerd: Wegens wanbetaling van ryks- belastingen229. Wegens genoten onderstand 97. Wegens niet voldoen aan de op gegeven eischen Wegens niet te hebben aangegeven en niet de vereischten te bezitten 109. Totaal 45 L •- De veiligheidswet geeft aan de verschillende gemeente-besturen weder veel werk. In deze gemeente alleen zyn omstreeks 200 opgaven ingekomen. Door de vele werkplaatsen vormt de veiligheids wet in verband met de arbeidswet en de hinderwet een afzónderlyken tak van admi nistratie, aangezien door de voortdurende verwisseling van jongens beneden de 16 jaren de controle zeer bemoeiiykt wordt. In de Vrydag-avond JL ge houden vergadering der afdeelingSchoon hoven van den Christ. Historischen Kiezersbond werd, na opening der ver gadering door den voorzitter, met gebed, door het bestuur het plaatselyk concept reglement tor bekrachtiging aangeboden, hetwelk, behoudens enkele kleine wyzi- gingen, met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Besloten werd, met het oog op de nog niet geheel tot stand gebrachte organisatie der afdeelingen in ’t district Gouda tot één geheel, zich voor de aanstaande Staten verkiezing van candidaatstelling te onthouden. Van de gelegenheid, door het bestuur gegeven om de gestelde contributie van 25 ct. per jaar vry willig te verhoogen, werd door velen gebruik gemaakt. Ma oen enkel woord gewijd te hebben aan de door den heer De Wilde gehouden meeting in ’t Heeren-Logement, werd de vergadering door den vdorzltter met dank gebed gesloten. Het bestuur, verkozen in de vergadering van 12 Febr. 11., bestaat thans uit de heeren Ds. J. v. d. Spek, 0. v. Willens waard CLz., D. H. Qreup Pz., P. T. v. d. Hoff en G. Jan Nlekerk, hebbende laatst genoemde op dringend verzoek zijn aan vankelijk bedanken ingetrokken. Het leden tal steeg sedert tot bijna 200, terwijl nog velen verklaard hebben lid der afdeeling te zullen worden. Vervolg der Nieuwstijdingen. Goad., 20 Maart Voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Prov. Staten zal de antl-revolutionaire kiesvereenlging geen candldaat stellen. - Door de Centrale R -0. kiesvereenlging in het district Gouda la in eene tot dit doel «aal gaf het getuigenis, dat kinderuitvoeringen in den smaak vallen. Daartoe werken ook de mooie costumes en de decoratie van het tooneel mede. Muziek, zang, spel en dans wisselen elkander af en dat boeit de aandacht van alle aanwezigen. Daarbij gaat alles zoo regelmatig toe als maar gewenscht kan worden en ’t zal dan ook voor de onderwijzers Schenk en Neven geen geringe taak geweest zijn, het 40-tal jongens en meisjes zoodanig te besturen, dat noch te vroeg, noch te laat werd opgekomen enz. Het decoratief der tooneelen kwam goed nit bjj het spet van koning, koningin en gevolg, van feeën en burgers, van pelgrims en oude vrouwtjes, zoowel als dat der knapen en meisjes. Hoewel de onkosten groot waren, iö een mooi bedrag over voor het fonds der Comthissie ter bevordering van getrouw schoolbezoek. 4 ’Lopik, 22 Maart. De door Burg, en Wethouders vastgestelde kiezerslyst bevat 267 namen. Terwyl de bouwman B. alhier aan het Koekkoeksche veer bezig was boter- potten te lossen, schrikte het voor den tentwagen aangespannen paard voor het klappen der zeilen van een schip, waardoor het op hol sloeg. Nadat het een afstand van ongeveer een halfuur had afgelegd, werd het hollende dier door den bouwman O. te Jaarsveld gegrepen. gMeerkerk, 20 Maart. Gister-avond werd alhier de laatste Nuts vergadering in dit seizoen gehouden. De huishoudeiyke werkzaamheden bepaalden zich alleen tot mededéeling van het verslag der commissie tot het nazien der boeken en waarden van de spaarbank; zooals steeds het geval was, luidde ook nu dit verslag gunstig en werd daarin eene welverdiende hulde gebracht aan heeren commissarissen en den boekhouder. Daarna trad als spreker op de heer P. H. Lamberts van Amsterdam, den! bekwamen declamator, die den aanwezigen, den spreker in aanmerking genomen niet veel in getal, door zyne eenig schoons voordrachten een hoogst aangenamen avond verschafte. Voorzeker was de waarnemende voorzitter dan ook aller tolk, J;oen hy den spreker dankte voor hetgeen hy had ten gehoore gebracht, en den wensch te kennen gaf op een spoedig hier wederzien van hem, aan wien deze genotvolle avond te danken was. ”Oadewq|er, 22 Maart. De wolfshond van den heer A. Snelleman alhier is op de dezer dagen te Rotterdam gehouden hon dententoonstelling bekroond met den tweeden prys. Polsbroek, 22 Maart. Onze predikant, Ds. A. Ten Have, is beroepen te Br uinisse. 'Streefkerk, 23 Maart. Tot onderwyzeres aan de o. .1. school no. 2 alhier is benoemd mejuffrouw S. M.E. Versnel te Rotterdam. Door het college van zetters alhier is de heer P. Boel aangewezen om op neming te doen tot vaststelling der huur waarden ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente. Door den raad dezer gemeente ,is vastgesteld het kohier der hondenbelasting ,tot een bedrag van f 126. 'Tienhoven, 23 Maart De kiezerslyst dezer gemeente is vastgesteld met 49 stem gerechtigden voor de 2de Kamer en de Prov. Staten en 47 voor den Gemeente raad, tegen 34 in het vorig jadr. Van gister avond tot heden middag zyn op de zalmzegenvisschery alhier 40 zalmen gevangen. Afloop van Publieke Verkoopingen Onroerende Gpederen. Zaterdag 20 Maart werden te Ameide, ten overstaan van den notaris B. J. Bodde te Meerkerk, publiek verkocht 2 arbei derswoningen met erf en schuurtje, aan den Achterweg te Ameide,‘te zamen groot 3 Aren, 34 Centiaren. Kooper werd de heer Joh. Diepenhorst aldaaf, voor f 610. Gemengd Nieuw*. Gezonken vaartuig. De Mi nister van Waterstaat maakt bekend, dat óp 9 Maart 11., omstreeks 3 uren voor- middags, in de rivier de Lek, onder de gemeente Berg-Ambacht, op ongeveer 800 meter boven kilometerraai CXVII, en 40 meter uit den rechteroever, een vaartuig is gezonken, genaamd„de Blyde Aan komst”, groot 48 scheepston, geladen met metselsteenen en gevoerd wordende door G. W. Lubbers te Zwolle; dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 (Staatsblad no. 151) het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van twee dagen na dagteekening der Staatscourant waarin deze bekend making is opgenomen, van rykswege zal worden opgeruimd,. Te Alblasserdam, waar hy tydelyk vertoefde, is dezer dagen de gepensionneerde sergeant Verheul ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. en ver pleegde op Bronbeek onverhoeds aan gevallen en dientengevolge in het Militair Hospitaal te Dordrecht opgenomen. Of schoon geen verwondingen zyn gecon stateerd, klaagt hy byzonder over pyn in het been. Overigens weet hy over het voorgevallene volstrekt geen inlichtingen te geven. Terwyl de bewoners afwezig waren, ontstond Zaterdag middag in eene slaapkamer, ten huize van den heer J. A. De W. te Vuren, naar later by onderzoek bleek tengevolge van een defect aan den schoorsteen, een vry hevige binnenbrand, die echter gelukkig nog by tyds door om wonenden ontdekt en gebluscht werd. Behalve dat veel waterschade is aange bracht, heeft bewuste kamer, zoo aan het VASTSTELLING der voor 1897/98. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven brengen hier mede ter openbare kennis: dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslyst voor het jaar 1897/98, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kosten, ad Tot en met den 16den April a. s. is een ieder bevoegd by het Gemeente bestuur verbetering van de bovengenoemde lyst te vragen, op grond dat hy zelf of een ander, in stryd met de Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor- iyk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Schoonhoven, den 22»ten Maart 1897. Burgemeester en Wethouder» voomoemd, De Secretaris, H. Q. GEELHOED. Zonder Griekenland zelfs een antwoord waardig te keuren op zUne vorige nota, is door de Admiralen van het internatio naal eskader aan de gezanten der Mogend heden te Constmitinopel bericht gezonden van het in blokkade stellen van het eiland Greta. Deze mededeeling is ook zooveel mogeiyk verspreid onder de bevolking. Het blokkade werk is zoowaar al begonnen. Een Grieksch vaartuig met krygsvoorraad en levensmiddelen, dat niet spoedig genoeg by draaide, werd door den Oostenrykschen kruiser Sebenico in den grond geschoten. Of de bemanning gered is, is niet bekend. Terwyl dus Christenen worden beschoten en Grieksche schepen door de oorlogsbodems van allerchristeiyksteMajesteiten worden in den grond geboord, laat ipen te Canea, het hoofdkwartier der internationale vloot, de zaken maar op haar beloop. Onder de oogen der Mogendheden heeft het „lieve” Turksch-Mohammedaansch gespuis het Paleis van Justitie mogen plunderen, waar I avonds ten 8} ure. tevens het kantoor van den bewaarder der hypotheken is gevestigd. Veel schade, I vooral geldelyke, is door die plundering teweeg gebracht. De Grieken doen, ondanks de ondervon den onbeleefdheid, ja de beleediging, hun door de Mogendheden aangedaan, toch nog zooveel mogelijk: om den vrede te bewaren. Ze hebben hunne geheele scheepsmacht van voor Canea teruggeroepen en haar doen terugtrekken naar het haar toebe- hoorende eiland Cerigo. Het regiment van Prins Nicolaas, derde zoon des Konings, 4700 man sterk, werd daarentegen uit Athene op drie stoom- booten naar Volo gezonden, om vandaar naar de grens te gaan. De Kroonprins, Constantyn, Hertog van Sparta, is enkel nog te Athene. Zyn vertrek zou wellicht oorlog beteekenen. Er loopen geruchten over een afzonderiyke Turksch-Grieksche schikking, die een einde aan het geschil zou maken. De Sultan zou zich bereid hebben verklaard tegen eene flinke jaar- lyksche schatting Creta aan Koning Georgius af te staan. Turkye wil binnen enkele dagen zee kiezen met 10 pantserschepen en 20 torpedo-booten. Dit zou wel eens gevaarlyk kunnen worden, voor die schepen wel te verstaak, waarvan nauwelyks één zee waardig is of in de laatste jaren gebruikt werd. Maar by Irade des Sultans is het dus gelast. In het Britsche Huis der Lords heeft de op- positie-leider, Lord Kimberley, aan den Mar kies van Salisbury gevraagd, om iets meer te mogen vernemen omtrent Engeland's houding in de Creta-quaestle dan laatst, toen eenvoudig verwezen werd naar de jongste redevoering van den Franschen Minister-President Mélihe. Lord Kimberley heeft verklaard, dat hy en zyne party niet langer een staatkunde kan ondersteunen, die „vóór alles” streeft naar het behoud der integriteit of onschend baarheid van het Turksche Ryk. En op die verklaring heeft Lord Salisbury ge antwoord, dat hy het hoogst bedenkeiyk vond, zulk een woord te hooren uit den mond van een oud-Minister; een ambt genoot van hen, die de tractaten hebben tot stand gebracht, waarby die onschend baarheid is gewaarborgd. De onschend baarheid van het Turksche Ryk maakt een deel uit der Europeesche rechten. „Het is Engeland’s plicht, het optreden van het vereenigd Europa te steunen”, zoo eindigde Salisbury. De eenige weg, om te ontkomen aan de voortdurende verechrikking van eenen oorlog, is deze: ’Berg Ambacht, 30 Maart. Van de vier voorstellingen door den heer Blanus alhier ge geven, was die van heden-avond het drukst bezocht, geen enkele plaat» wa» meer te kragen. En geen wonderer was aangekondigd dat er heden-avond kunsten «ouden worden ver toond met het paard van den hoer A. Bak, bouwman <lbier, daartoe door den heer L. Blanus in 2 uür gedresseerd. Wat men te rien kreeg was werkelgk verrassend en bjjna ongelooflijk; het paard liep los door het circus op commando links en rechts, langzaam en in draf, stond ge- ruimen tjj4 ™et één voorpoot op een ton en draafde rond, zonder in weg gelegde hin dernissen te raken. Ook het overige deel van hot programma werd uitstekend afgewerkt, het dressuur der eigen paarden liet niets te wen- sohon over en de rjjdors, rgdsters en downs i «ioh uitmuntend van hun taak gekweten en bezorgden den bezoekers een genoegeljjken avond. Van de voorstelling in hét paardenspel waar toe allo schoolgaande kinderen waren uitge noodigd, is zoo druk gebruik gemaakt dat geen enkel plaatsje onbezet bleef. De verschillende toeren werden door de kleinen met allo aan dacht gevolgd en do grappen der clowns ten niet weinig hun lachlust op. Men ko hun aanzien dat zjj werkelgk genoten, zeker zal het geaoegea, dat zjj in der- uren hebben gohad, bjj velen nog langU» bare herinnering bljjven. BergAiabacht, 22 Maart. In ©ene vergadering der A.-R. kiesvereenlging té Berg-Ambacht werd de heer A. Van der Straaten alhier candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing van lid voor de Prov. Staten. Op eene vergadering den 18. Maart d. a. v. te Gouda gehouden, waar de A.-R. kies- vereenigingen van Gouda, Woerden, Waar dor, Reeuwyk, Ouderkerk enz. door afge vaardigden vertegenwoordigd waren, werd met algemeene stemmen deze candidaat overgenomen als de candidaat der Anti- Revolutionaire party. 'Bleskcasgraaf, 28 MaArt. Aan het gemeentebestuur alhier is door hh. Gedepu teerde Staten dezer provincie tydelyke vrystellipg verleend van de verplichting tot het geven van onderwys in de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. Ter op den 20. Maart jl. alhier ge houden provinciale stierenkeuring waren 7 stieren' aanwezig. Bekroond werden: de tweejarige „Floris” van J. Prins te Sliedrecht en de eenjarige „Kees” van Andr. Romeyn te Giesendam. Door het college van zetters alhier is de heer A. Van de Koppel aangewezen om opneming te doen tot vaststelling der huurwaarden ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente. 'Haastrecht, 22 Maart. By den land bouwer Joh. Hoogenboom heeftj.l. Vry'dag een schaap aan vier lammeren het leven geschonken. De spruiten huppelen steeds vroolyk door de wei. 'Jaarsveld, 22 Maart. De kiezerslyst voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Provinciale Staten en den Gemeenteraad telt 176 kiezers. 'Kedlehem, 22 Maart. Gisteren-middag hield de heer Boers, candidaat by de Ned. Herv. Kerk, alhier als predikant zyne intreêrede, naar aanleiding van 2 Cór. 1, vs. 24, na des voormiddags door zyn vader, predikant te Zuidland, te zyn bevestigd. Eene overtalryke schare vulde beide keeren het kerkgebouw. 'Langerak, 19 Maart. By de alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 68 stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer 0. De Haan 39 stemmen, die alzoo gekozen is, en de heer G. Boer 28 stemmen, terwyl een in blanco gestemd had. Dit bericht werd fn ons vorig No., door abuis van zetter en corrector, als uit Jaarsveld afkomstig geplaatst. 'Lckkerkerk, 22 Maart. In de vergadering der afd. Lckkerkerk en omatr. van de H. M. v. L., den 19. dezer alhier gehouden, waren 21 leden tegenwoordig. De voorzitter (de heer K. Smit Jz.) opent de verg.de zeer, doet daarop voorlezing der notulen. Daarna volgt het doen der reke ning en verantwoording van den penningm. De ontvangsten over 1896 bedroegen f 227,12, de uitgaven f 191,93|, zoodat het batig saldo bedroeg f 85,18}. Een gedaan voorstel om de vergoeding van den seor.-penningm. met f 10 te verhoogen wordt aangenomen; alsmede om in art. 18, 2de regel, in plaats van „In het eerste halfuur enz;” te lezen „In het eerste kwartuur enz.” In de pauze kwamen op ver zoek eenige analysen ter tafel van het Rgks- landbouwproefstation betreffende het ondersoek van Jjjnkoeken en Ijjnmeel, van het aan de O. vereen, geleverde. Daaruit bleek, dat geen der in dit jaar geleverde partjjen aan alle ver- oischten hadden voldaan en alzoo kortingen daarop waren aangegeven. Ten slotte kwam aan de orde het voorstel van den heer J. Hel- lemans Ja. tot het instellen eener landbouw- bibliotheek. Nadat de inleider op het nut van onderzoek omtrent hetgeen den landbouwer en zuivelbereider te pas kan komen had gewezen, en een tal van kleine werkjes die danrbjj dienst zouden kunnen doen, had genoemd, wilde hjj nader eene regeling Bangeren, dat die boekjes dan bjj de leden konden rondgaan; alzoo meer een landbouw-leesgezelschap dan wel een landbouw-bibliotheek vormende. Het voorstel vond zoowel bestriding als verdediging. Bestrijding; niet uit het oogpunt om het ge- wensohte doel tegen te werken, maar meer om door gebruik te maken van de landbouwwerken, in de volks-leesbibliotheek van het nutsdepar- tement zioh bevindende en door lezing, van o a. „De Veldpost”, het beoogde doel op minder omslachtige wjjs te bereiken. Verdediging: wegens het aan huis krggen van lectuur, wat dan lichtelijk wordt genoten. Voor proefneming wordt voorgesteld een somma van f 10 te be stemmen. Aldus aangevuld wordt het voorstel met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Mocht de eerste opvoering der operette „Hoida en Bübeiahi” algemeenen bjjval vinden, niet minder waa dit met de tweede opvoering den 18den dezer het gav»l. Eu lUmpvollt

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1