rnvee, mde of gekalfd fOM, n°. mti. I 2 Pinten, 1897. Zaterdag 24 April. RAS. VerkooDiUÊ- ijk. Eerste Blad. iVerïooDing. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ERLAND, penbaar te ver- 1 ING E VRIES IDAM, ven OUW- EN ND, AND er, open dschappen, Kaasplanken, Het algemeen belang. BINNENLAND. t X de kiezers en I I- I ■eedschappen. f Bra.dwjk, Il April 18J7. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Jschappen, Domen, Brand- ir verkoop <al r den verkoop. AM dootBÜ lomen bestaande retour- ÏAAD. tarig. P. BOÜTER aAS. SCHOONHOVENSGHE COI'B.ANT. 97, te verhuren, jEIJN te Streef- Woensdag den middags ten 11 tan den Kinder* Kuispinken, Notaris DHOUWER te aaf is voorne- April 1897, huize van P. aan den Kik- irkcopen wordt gifte, Hot Doge Oonrant bestaat uit Twee Bladen- het benedeneind, luis met Achter- Schuur en Hooi- Boomgaard, samen groot 44 Centiaren. it en f 15250,-. JEL tiend weg, groot entlaren. •t f MO,-. 'even genoemde A. Demper te delkoop te Tien- A. CASTELEIJN is voornemens len 23. April 9 ure, ten huize NGE Jr. te faandag 26 97, v.m. 9 uur, fstede, bewoond RIJN, a/d Drie- I. CA8TELEUN is voornemens dag don 22. ’s voormiddags Jong, aan het melde, bij afslag (aftands), tan, i, 1 Pinkstier, gen, 14 Kippen, met hekken, ie Kar, Water- >ud, Wat daaronder te verstaan is, schijnt niet gemakkelyk te zeggen. Eenmaal heeft men het omschreven als te zyn de som van alle bijzondere belangen. Hoe velen zich ook met deze bepaling vereenigen mogen, zjj komt ons niet juist voor. Wat de een voor ziohzelven ge wenscht acht, en h(j met alle eerlijke middelen zoekt te verwerven, is dikwijls in strijd met de belangen van anderen, en wanneer nu gevorderd werd, dat door maatregelen van bestuur aan weerszijden bevrediging werd geschonken, dan zou dit een onmogelijke eisch zijn. Integen deel moeten dikwijls belangen van parti culieren aard worden opgeoffird om daar door het algemeen welzijn beter te dienen. Nergens komt dit beter uit dan bij het maken van belastingwetten. Verplaatsing van lasten geschiedt steeds ten bate van den een, ten nadeele van den ander; we hebben dit gezien toen het patent werd afgeschaft en de niet door ieder toege juichte bedrijfsbelasting daarvoor in de plaats kwam. Wie er door werd ontheven van druk, vond de verandering voor treffelijk, maar minder gunstig was het oordeel dergenen, die tot dusver van de inkomsten uit hun beroep niets hadden behoeven te betalen en nu in de nieuwe belasting werden aangeslagen. Is die hervorming op financieel gebied dan tot stand gebracht in strijd met het algemeen belang? Voorzeker niet, want dit schrijft voor dat in een welgeordende staatshuishouding ieder bijdraagt in de mate zijner krachten. Waar dit beginsel niet tot zijn recht komt, heeft bevoor rechting plaats, en deze wekt natuurlijk ontevredenheid. Aan haar zooveel doen lijk reden van bestaan te ontnemen, en daardoor de geheele burgerij prijs te doen stellen op het behoud van het staatsver band waartoe zij behoort, dat is de taak des wetgevers, zonder dat hij behooit te vragen of hij ook ergens een onrecht matig genoten voordeel doet verdwijnen. Nu men zich allerwege gateed maakt om de eerste vruchten van het uitgebreid kiesrecht tot rijpheid te brengen, is het niet onnoodig, dit gezichtspunt eens tot een onderwerp van opzettelijke beschou wing te maken. Er is namelijk in die voorbereiding het een en ander op te merken, dat betwijfelen doet of men van de beteekenis van de uitdrukking „alge meen belang” wel genoegzaam op de hoogte is. Wij zien toch, afgescheiden van de tot heden bestaande partijverhoudingen, aller Wege groepen zich vormen, die bij de stem bus van Juni haar krachten zullen meten. Aan die bonte organisatie is niet alle politieke gedachte vreemd; in hoofdzaak loopt het verschil over de grenzen, tot welke het staatsgezag zijn bemoeiingen moet uitstrekken njet betrekking tot de maatschappelijke vraagstukken. Met naiRe is dit het geval in de partijen, die niet onder kerkelijke leiding staan, en die nevens andere punten van overeenkomst ook dit gemeen hebben, dat zy optreden als anti clericaal. Gematigde liberalen, vooruitstrevende liberalen, radicalen, democratische volks partij, - wanneer men haar programma’s naast elkander legt, dan blijkt dat zij op onderscheiden punten van regeeringsbeleid ongeveer dezelfde wenschen koesteren. Zij vragen persoonlijken dienstplicht met be perking van militaire uitgaven, leerplicht, meer zorg voor verwaarloosde kinderen, verbetering van armenzorg, voorziening in den toestand van arbeiderswoningen, snelle en minder kostbare rechtspraak. Is reeds met enkele dezer ontwerpen, de voet gezot op het terrein der sociale wet geving, en niet één groep, noch rechts noch links heeft zich verklaard voor ont houding wanneer men daar verder in doordringt loopen de meeningen uiteen, en wil deééne groep de persoonlijke vrijheid meer beperken, dan aan de andere ge oorloofd toeschfint. Vanwaar nu die verschillen b(j in hoofd beginsel gelijkgezinden Het antwoord op die vraag ligt voor de hand. Dhar vooral komt de strydder btfzondere belangen het meest op den voorgrond. Daar is het de Staat, van wien gevergd wordt dat hij ontwikkeling brengt wat door eigen kracht niet tot den gewenschten toestand kan geraken, en die daarom ztfn machtigen steun moet ver kenen tot het vaststellen van regelingen, van welke verwacht wordt dat zy aan een deel der bevolking ten èoede zullen komen. Dat in den tegenwoordigen tyd de be langen der arbeidende klassen om den voorrang dingen, is niet onverklaarbaar. Met de toepassing van het onbelemmerde vryheids-denkbeeld is men niet gekomen tot een bevredigenden toestand; het is duidelyk geworden, dat voor de écono misch zwakkeren die vrijheid niet by machte is om elk te geven datgene waarop hij aanspraak heeft, dat zij hem niet beveiligt tegen exploitatie, waar de vraag naar arbeid verre beneden het aanbod blyft en de werknemer door den nood is gedrongen zich aan alle voorwaarden te onderwerpen. De overtuiging is algemeen geworden, dat by bestendiging van deze wanverhouding de gemeenschap wordt verzwakt door verwaarloozing van het welzyn van een zeer groot aantal zijner leden, en dat het regeeringsplicht is, zulks door doeltreffende maatregelen van wet geving te voorkomen. Tot zoover zyn wij het eens; het ver schil loopt alleen over de grenzen dier bemoeiingen. En over de vaststelling dier grenzen kunnen wij het niet eens zijn, omdat er stcff ilijke belangen bij in het spel komen, die ieder beoordeelt van het standpunt zijner persoonlijke omstandig heden. Ondei de nieuwe kiezers, tot de arbei dende klasse beboerende, zijn er die hebben gezegd: We hebben nu het kies recht, laten wy trachten er van te halen wat er van te krijgen is. Men doet het voorkomen, alsof het nu maar genoeg zal zijn iemand te vinden, die voor bepaalde belangen zal opkomen, en wien het niet ontbreekt aan kennis en aan de gave des woords, om te verdedigen wat hem door zijn kiezers wordt opgedragen. Zoo zijn er onderscheiden vakverenigin gen, die op deze wijze aan den politioken strijd gaan deelnemen, en in byzonder- heden hebben uiteengezet wat zy hopen te verwerven, waarby duidelyk uitkomt dat zy haar blikken niet verder richten dan tot den kring waarvan zy deel uit maken. Indien het mocht gelukken, één uit haar midden een mandaat te doen verwerven, dan zou de kans op voordeel in niet geringe matestygen. Landbouwers ■zoowel als kleinhandelaars, onderofficieren niet minder dan onderwijzers, mep hoort hen by onderscheiden gelegenheden hun belangen bepleiten en middelen beramen om aan eventueels candidaten te vragen, of zy bereid zijn die belangen in be scherming te nemen. Maar geen aspirant-volksvertegenwoor- diger, die zichzelven respecteert, kan daarop ingaan. Zoodra hy optreedt in ’s lands vergaderzaal, is hy de woord voerder geworden van het geheele Neder- landsche volk, en heeft hij niet het recht afzonderlyke belangen in zyn byzondere hoede te nemen, tenzy hy daarmede de zorg voor het algemeen belang niet in gevaar brengt. In sommige districten hebben de werk lieden een zelfstandige kiesvereeniging opgericht, ook met het doel om werklieden als afgevaardigden naar het Binnenhof te zenden. Tegen dat streven hebben wfi geen belenking; het is zeer wenschelijk, dat de Tweede Kamer zooveel mogelyk de afspiegeling zy van het Nederlandsche volk, en by de behandeling van sociale 1 wetten is de voorlichting van bekwame mannen uit de werkmansklasse van groote waarde. Zoo ligt het, ook in de lyn van een goede contróle op en een richtige behan deling van wetsvoorstellen, dat in de Kamer personen zyn, die van eenig voornaam onderdeel een meer dan allerdaagsche kennis bezitten. Over dus genaamde „specialiteiten” wordt dikwyls in ongun- stigen zin gesproken, omdat de onder vinding heeft geleerd dat zy zich weleens blind kyken op de dingen van hun eigen gebied en vreemd bly’ven aan hetgeen daarbuiten ligt. Dat oordeel is eenzydig; en in elk geval, het zal wel geen betoog behoeven dat wy, als onze vertegenwoor digers by den wetgevenden arbeid, in de eerste plaats mannen noodig hebben met een ruimen blik over het geheele veld van het regeeringsbeleid. Hebben zy bovendien van eenig onderdeel een meer diepgaande studie kunnen maken, hetzy uit ambteiyke betrekking, maatschappelyken werkkring of door hun opleiding, des te beter. Niet elke geneesheer zou als „medische specialiteit” in de Tweede Kamer op zijn plaats zyn, en als de onderwfizers meenen, dat de belangen van „het onderwys" óók een zaak van algemeen belang, - niet voldoende tot hun recht komen indien niet een onderwyzer gelegenheid vindt er voor op te komen by de Regeering of in hoedanigheid van lid der Staten-Generaal het initiatief te nemen, dan zullen zy toch wel begrypen willen dat niet de eerste de beste, die een acte bezit en gewoon is in by een- komsten een aandachtig gehoor te vinden, de geschiktheid heeft om het algemeen belang op het Binnenhof te dienen. Wel zal hy, en dat zullen ook de ande ren, die als vertegenwoordigers van de vakbelangen worden afgevaardigd, - nu en dan een lans breken vpor de zaken, welker verbeteiing van hem verwacht wordt, - maar met weinig succès. En dat is voor hem ook het voornaamste niet. Er worden heel wat redevoeringen gehouden, eigenlijk de kiezer# en om dezen tevreden te doen Wijvenwelnu, de vakcandidaten hebben te zorgen, dat zy ook nu en dan eens iets van zich doen hooien, en ieder is tevreden. De Kamerledenwien om welke reden dan ook de bevoegdheid wordt toegeschreven om over dingen van by zonderen aard een oordeel uit te spreken, oefenen hun invloed minder in het open baar dan in het verborgen uit. Zy zyn het, die in de afdeelingen hun licht doen schfinen, Inlichtingen verschaffen, aanwij zingen doen, de aandacht hunner mede leden vestigen op onderwerpen, die aan de opmerkzaamheid zouden ontsnappen, en op de ingediende wetsvoorstellen deskundige critiek uitoefenen. Maar zy zfin dan ook men zal, hopen we, het onderscheid gevoelengeen stryders voor bepaalde belangen; zy dienen het algemeen belang op een byzondere wyze, en zonder voor degenen, die hen afvaar- digden, persoonlyke voordeelen op den voorgrond te plaatsen. In dien zin kan men er weinig bezwaar tegen hebben, dat by de aanstaande volks vertegenwoordiging woordvoerders voor vakbelangen optreden; men heeft aan hen zelfs behoefte. Maar de Kamer moet niet worden een strydperk, waarin de kampioenen zyn losgelaten om elkaar zeker deel van den buit te betwisten en zelf met het grootste brok terug te komen als het op zulk een tactiek uitliep, zou het de dood zyn voor den parlementairen regeer ings vorm. Want, over de scheidingsmuren der p^rtyen heen soms, zou men komen tot een wederzydsch loven en bieden. Er zouden overeenkomsten aangegaan worden van zeer bedenkelyken aard, waarin de belofte een ruimere plaats kreeg dan haar toekomt. Nog meer dan thans zou het Staatsbestuur op losso^c^roeven gezet worden, en het lidmaatschap der Kamer geheel van zyn grondwettige beteekenis ontaarden. Daartegen moet gewaakt worden, ook alweer door aansluiting en samenwerking. Hier en daar wordt getracht, afzonderlyke werklieden kiesvereenigingen te vormen, mot het geenszins verborgen gehouden doelzoogenaamde werklieden candida- turen te doen slagen. Wy zullen onze meening niet o'pdringen, maar gelooven dat zulks glad verkeerd is. In de thans bestaande partyen heeft men waarlyk nuanceeringen genoeg; wie van de nieuwe kiezers zichzelven kent en een weinig op de hoogte is van de politieke verhoudin gen, zal geen moeite hebben om te vinden waarhy zich kan voegen om op de beste wfize en naar zyn overtuiging door zyn votum aan het algemeen belang dienst te doen. En daarop alleen komt het aan. By Kon. besluit is F. Gedi- kinghoofd eener openbare school te ’s-Gravenhage, belast met het geven van onderwys aan H. M. de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Alkmaar zyn uitgebracht 1720 stemmengeldig 1683; volstrekte meerder heid 842. Gekozen lir. E. Fokker, met 853 stemmen. Mr. W. v. d. Kaay had er 802. De centrale anti-revol. kies vereeniging te Sliedrecht heeft tot candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer Dr. A. Kuyper. Gedurende het verbiyf van de Koninginnen te Amsterdam zullen door H H. M.M. de volgende bezoeken worden afgelegdZondag 25 dezer wonen HH. MM. de godsdienstoefening by in de Nieuwe Kerk. Na het déjeuner bezoek aan Artis en vervolgens een rytoer Maandag audiëntie (officieel©); ’snamiddags rytoer. Dinsdags audiëntie (particuliere); ’s namiddags boot tocht naar het fort Pampus in de Zuiderzee, afvaart van de DoRuyterkade. Woensdag bezoek aan Arti en de Nederlandsche Bank, des namiddags aan het Binnengasthuis en de schilderyen collectie Six. Daarna kleine rytoer. Donderdag bezoek aan het Luthersch oude mannen- en vrouwenhuis en het Panorama (Plantage), ’s namiddags bezoek aan het Kinderziekenhuis en aan de stoomsteendrukkery der heeren Van Leer. H.H. M.M. zullen deh 24sten dezer te 5.40 aan het Centraalstation aankomen. H.H. M.M. de Koninginnen zullen 30 dezer van Amsterdam recht streeks naar het buitenland vertrekken. Na een oponthoud van twee dagen te Stuttgart, alwaar Hare Majesteiten incógnito een familiebezoek zullen brengen, en een verbiyf van 10 12 dagen te Weenen, zullen de Koninginnen een verbluf maken te Alt Ausee in het Salzkammergut, en omst’eoks half Juni in het vaderland terugkeeren. Bg gelegenheid van de interna tionale tentoonstelling te Brussel worden door de Maatschappij tot Exploitatie ran Btaatsapoor- i wegen mot betrekking tot het reizigersverkeer Nassau la Lecq de Plaat, byge- 1 by den Koren- Lek, met het kade langs die rA8 van „Korte q het boveneind, ouds. eft de Heer P. ikkerland. 'Nleuwpoort22 April. Door onzen oud burgemeester, den heer J. A. Van der Stok, den 10. April 11. te ’s-Gravenhage overleden, is by uiterste wilsbeschikking geschonken aan de Diaconie alhier de som van 1000 gulden en aan de. Herv. Kerk 1500gulden, vry van successierechten. Tot predikant dezer Gemeente is beroepen de heer J. A. Hoekzema, candi- daat te Groningen. 'Stormpolder, 20 April. Onder het vee van den landbouwer Biemond alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Het vertoont zich in lichten graad. Door den veearts zijn 83 runderen besmet of verdacht verklaard, benevens de schapen en varkens. Streefkerk, 21 April. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. D. E. J. Hupkes te Sprang. ‘Tlenhoven, 22 April. Het kohier van den hoofdeiyken omslag dezer gemeente wyst aan een totaal van f 407,75, hoogste aanslag f 51,50, laagste f 0,50; dat der hondenbelasting f 43, aantal honden 28. Woerden, 21 April. Kaas.> De aanvoer ter markt op heden bedroeg 116 partyen; prys van Goudsche 1ste soort f 20,— f 22, 2de soort f 16 19, Edammer f 20,50 per 50 kilo. Handel redelyk. Gemengd Nieuwe. De Grieksch-Turksche oorlog doet reeds aanstonds zyn invloed gelden op de graanpryzen. t. Terwijl die der tarwe f 14 is ge stegen, steeg die der rogge reeds f 7. Verschillende inlandsche soorten noteeren f 1 hooger, terwyi enkele andere nog hooger liepenAmerikaansche merken waren f hooger. De krentenpryzen stegen tot f 0,50. De heer Moulijn, predikant te Oirschot, is Zondag het slachtoffer geworden van een noodlottig ongeluk. Nadat hy zich tot laat in den avond had beziggehouden met de voorbereiding voor de godsdienstoefening van Maandag, heeft hy omstreeks 12| uur zyn woning verlaten, wat hy meermalen deed na drukke bezigheden, om zich nog wat te verfrisschen. Waarscbiiniyk door de duis ternis of door de afgetrokkenheid, waaraan hy in hooge mate leed, misleid, is hy in een vy ver geraakt, die te midden van een dennenbosch is gelegen, en daar verdronken. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. de volgende maatregelen gen< 1°. zgn, van 1 Mei af, de-- biljetten naar Brussel zonder onderscheid tien dagen geldig; 2°. worden van genoemden datum af tot nader order op de stations, die in reohtstreeksch verkeer met Brussel zijn opgenomen, tweemaal ’s weeks en wel 's Woensdag en Zaterdags, speciale retourkaarten afgegeven, geldig vier dagen, tegen de enkele reisvraoht. Deze zjjn voor de heenreis uitsluitend geldig op de treinen 1, 5 on 7, resp. op de op die treinen aanslui tende treinen, en voor de terugreis op alle treinen 8°. worden van 1 Mei af door verschillende stations zoogenaamde oarnets-oombiuós verkocht. Eik oarnot-oombiné kost f4.80 en bevat: a. een bon recht gevende op eene vermin dering van vracht voor de reis tot Brussel en terug, ton bedrage van 80 °/0 in de 1ste, 40 in de 2de en 50 »/0 in de 8do klasse, telkens van de dubbele enkele reisvraoht; b. tien toegangsbewijzen tot de tentoonstelling (de vgf laatste daarvan kunnen desverlangd te Brussel worden ingewissold tegen even zoovele loten in de te organisceren loterij); o. tien bewgzen, recht gevende op vermin dering van toegangsprijs tot de op hot tentoon stellingsterrein aanwezige vertnakeljjkhedeo. Alvorens een oarnet-oombinó wordt verkocht, Op den bon, door het station van uit- de stations-datumstempel afgedrukt. is niet hoodig, dat bg het koopen van een carnet cotpmné tegelgkertgd eene retour- kaart tegen verminderden prgs naar Brussel wordt genomensulks kan ook later geschieden, doch in elk geval slechts op hetzelfde station, waar het oarnet-oombinó is gekocht. Het gerechtshof te ’s-Graven hage bevestigde Woensdag het vonnis van de rechtbank te Dordrecht, waarby aan L. M., schipper te Sliedrecht, is ontzegd zyne vordering tot schadever goeding tegen A Van B., te Willemstad, kapitein,, en A. Ste Slikkerveer, eigenaar van de „Thor VII”, betreffende een aan varing van eischers tjalkschip „Luctor” door „Thor VU” in do haven van Willem stad. "Gorlnchem21 April. Maandag j.J. had alhier de verpachting plaats van de weilanden, toebehoorende aan het vrou wenhuis alhier en gelegen onder Arkel en Kedichem. De pryzen waren aanmer- keiyk hooger dan verleden jaar, de landen onder Arkel brachten op f 1926 tegen f 1621 iu ’t vorige jaar, die te Kedichem f 2300 tegen ruim f 1300 in 1896. §Gorinchem, 23 April. De in de op den 24sten April alhier te houden ver- eenigde vergadering te behandelen begroo- ting van ontvangsten en uitgaven van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard c. a. voor het dienstjaar 1897-98 is opgemiakt tot een bedrag van f 78175,50 in ontvang en uitgaaf, met een omslag ad f2,50 per hektare, als in het vorig dienstjaar. 'Alblasserwaard en Vyiheerenlanden, 23 April. De handel in kaas is deze woek iets flauwer, naar boter is redelyk goede vraag; de prys van beide producten on derging geene verandering. Men besteedt thans in deze streken voor: Kaas van f 16 tot f 19 por 50 kilo, naar wicht en kwaliteit. Goêboter f 0,42per J kilo. 'Arkel, 20 April. Zaterdag-avond werd alhier vanwege de afdeeling Gorinchem van den Boerenbond eene openbare ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer Schalk, opende deze met eene toespraak, waarin hy wees op den kwynenden toe stand van den landbouw. Vervolgens verkreeg de heer Verhagen van Hardings veld het woord. In eene flinke, vloeiend uitgesproken rede schetste deze in breede trekken den nood van den landbouwer, den noodlottigen invloed dien het geven van voorschotten by den bietenbouw voor velen gehad heeft, de lasten, die den landbouwer drukken, de weinige zorg, welke onze regeering voor den landbouw heeft on de middelen, die z. i. tot ver betering moesten' worden aangewend. A’s zoodanige middelen noemde spreker coöperatie, opheffing van tiend- en jacht- recht, instelling van een Ministerie van Landbouw, verbetering van het pacht stelsel, schrapping der artikelen 1631 en 82 van het Burgerlyk Wetboek en last not least, protectie. Van de gelegenheid tot debat werd door niemand gebruik gemaakt, toch bleek later uit de gevoerde gesprekken, dat velen votfral op het punt van protectie met den inleider van gevoelen verschilden, en beweerden, dat bescherming alleen de groote landeigenaren ten goede zou komen, aanpezien de concurrentie by de verpachtingen de huurders zou dwingen de meerdere voordeelen den verhuurder ten deel te doen vallen. 'Berkenwoude, 21 April. Onder het vee van den landbouwer J. A. van der S. heeft zich het mond en klauwzeer voor gedaan. Het eerst openbaarde het zich by een aangekochte koe. Bodegraven, 20 Apri’. Kaas. Aangevoerd 118 wagens, te zamen7208 stuks, wegende 29.989 kilo; 1ste soort Goudsche f 22,50^ f zwaardere f -,2desoort f 15, f 17,50; Derby kaas, 1ste soort f 22,50 f 2de soort f 18,50 f 21; Edammer kaas1ste soort f 28,- i f 2de soort f 18,50 a f 20,—. Handel matig. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- ueeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Redactie der Schoonho- J veneche Courant. Geachte Redacteur I Het verslag in üw blad van 17 April jL betreffende eene byeenkomst te Brandwijk, waarin de heer Verkenteren als spreker optrad, geeft mjj aanleiding U beleefd eenige ruimte te vra gen voor eene opheldering en eene rectificatie. üit de verklaring, die de heer Verkouteren gaf van het beginsel, door bem op het stak van onderwjjs beleden, toekent üw verslaggever terecht aan, dat dit den spreker leidde tot den eisoh: „de bijzondere school regel, de openbare school aanvulling'’. Doch er ia verzuimd, en zeker onwillekeurig, er bij te melden, dat dit de persoonlijke, de subjectieve beschou wing en wensoh was van den heer Verkouteren. Dat deze eisch stellig niet ten grondslag ligt aan de redactie van art. VI van het program, blgkt uit het toegezonden antwoord vkn pro fessor Van Leeuwen, late voorzitter van den Bond, op eene desbetreffende vraag, en waarin deze verklaart: 1°. dat de bestaande redactie van art. VI betreffende het onderuit het gevolg ia van da zeer besliato bedoeling van den Bond, geen aanleiding te geven tot vernieuwing van den schoolstrijd, door zich op het stuk van onderwfja geen party te atollen en ruimte te laten zoowel aan het openbaar aio aan het bjjzonder onderwgs; 2’. dat bjj de vaststelling van het program er niemand ia geweeat, die hetzjj de openbare, hetzij de bgzondere aohool heeft willen weg dringen van hare plaata of belemmeren in hare ontwikkeling; 83. dat de bedoeling ia, den beataanden toe- atand in dat opzicht oprecht en eerljjk te aan vaarden, en derhalve de „pacificatie" van de wet-Maokay te bljjven beschouwen ala eerlgk gemeend 4°. dat hot optreden van den Bond enkel en voornamelijk gemotiveerd ia geworden door de begeerte, om het protestantaoh-hervormd karakter onzer natie te verdedigen tegen de ooalitie der zoogenaamde anti-revolutionairen en Rome, aoo- ala die ook in de iaafate weken al duidelyker gedemaskeerd wordt; 5*. en dat daaraan allen kunnen meedoen? zoowel do voorstanders der openbare ala die der byzondere school, die het protestantisme waardeeren ala het beginsel der waarachtige vrjjheid." Aan het slot noemt Uw verslaggever mg ala voorzitter der afdeeling. Dit is eene verschoon bare vergissing, hoewel ik bg den aanvang der bgeenkomst te kennen gaf, op vriendeljjk verzoek van den voorzitter de leiding der samen- komst, op mg te hebben genomen. Ik deed dit gereedelgk, omdat op kerkeljjk en maatschap* pelgk gebied het streven van den Christel. Hist. Kiezersbond rogue sympathie heeft; op politiek terrein behoor ik tot eene andere party en wensch daarom mjjn naam niet aan het bestuur der afdeeling te verbinden. Met vriondelgken dank voor de opname üw Dv., P. K. MAGIEL8I.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1