THBB. -N". ms.. JAKKERSOYKHTEfiELS, ierk „3 ACHTJES” en „PURMEREND”, seds voorhanden in het steenkolenpak- lis Oude Haven Schoonhoven. lEDRAAffl BHPÏ0K, GoBdewaagsn Zonen, 88-ïerzeïeM Almelo, nde de eenige, die de volle waarde uit taalt, die de halve Dokterskosten ver- edt en tegen alle gevaren verzekert. 1897. Woensdag 5 Mei.' BRANDSMA, Lanflbomrs en Veehonflers. lHe0rJ0.DE WBBJOHZ. I Nieuws- en Advertentieblad vbor Zuid-Holland en Utrecht Specialiteit JAN SCHALIJ GAzn. R. ZANDVOORT MAYPOLE ZEEP. TÏÏNLAND. Overzicht. BINNENLAND. 4 t L SCHÖONHOVENSCHE CÖIIRABT. e j TRADE MARK. I It middag ontlastte zich hier weder. De bliksem sloeg aan den Groenenweg tot beneden. De wed jarenlang nemingei en i dienste der Zuivelbereiding, uit de versumsohe Stoomfabriek van Houtbe- rklnfl, voorheen JULIUS DOYER Co. Hilversum, wordt ten spoedigste gele- ■d door den Agent van voornoemde □nootschap YanüflrGraafKz.tBLemrM, Handelaar in Landbouw Artikelen. ichtingen en Prijscouranten gratis. r ie Atneiae, van: gewone winterschade older „de Eendracht”, rsmond. .t 480,-. - 847,-—. - 885,—. - 805,—. - 297,—. - 244,—. - 215,-. -Mg«> circa \nuvwu0, j. vr. va_n lerkerk ajd IJsel, M. Pannkkokk. impen afd Lek, ordrecht, gestein, 'kenwoude, 'g-Ambacht, ïk. V. VAM. |F“ In het bijzonder wordt de aandacht estigd op SOUCHON THEE, i f 1^0 5 ons. AMSTERDAM. Üléén in verzegelde pakjes, voorzien i bovenstad gedeponeerd handelsmerk, krijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. uwpoort, C. Spilt. ordeloos, J. G. van deb Rest. G. de Jong Czn. A. J. Dogtebom. A. Dekker. J. van Gennep. Nic. de Leeuw. Z. Vink. Wed. D. Blanken. K. v. Dam. in LUCIFERS, DWEILEN, POETS MIDDELEN, WRIJFWAS, BORSTEL WERK enz. enz. te GOUDA Nieuwe Haven 180’en 181. )m hiermede te verven, neme men stukje van de tablet der kleur, welke verlangt, lost dit in een weinig :end water op en voegt daar een hoe- Iheid kokend water aan toe, volgens gebruiksaanwijzing. Wollen Stoffen donkere kleuren koke men 15 A 20 mten in de oplossing. Voor alle andere deren en kleuren heeft men maar ge in door te spoelen. Goederen, aldus arideld, schijnen geheel nieuw te zijn; kleur gaat er nooit meer uit en geeft t ’t geringste af. »e MAYPOLE ZEEP is in IS kleuren n verkrijgbaar tegen den pry's van ,25 per tablet, Zwart f 0,35. ugent voor Schoonhoven en omstreken N, VAN ZESSEN. Terwijl Turken en Grieken hun geschut doen daveren en hun geweervuur doen knetteren, het menschen bloed bij stroom en door bergpassen en Galleien vloeit, is het te Athene, Griekenland’» hoofdstad, ook verre van rustig geweest. Een nieuw Ministerie heeft nu de plaats van het oude vervangen. Minister-President Dely- j annis is door den Koning ontslagen (zelf ontslag nemen verkoos hij niet) en in zijne plaats werd verkozen de heer Demeter Ralli, een van de oppositie-leiders, zoon van den heer ‘Ralli, die onder Koning Otto meermalen Minister is geweest. In handen des Konings legde het' nieuwe Ministerie den eed af. Daarbij was tegen woordig de obd-Minister-President Dely- annis, die by die gelegenheid verklaarde, dat hij het nieuwe Ministerie steunen zou, zooveel hij kon, met het oog op den benarden toestand der zaken. Grieken land moet de grootste voorzichtigheid in acht nemen. En wat zijn nu de plannen van de nieuwe beeren Ministers Voor het opmaken van een Regeerings-programma heeft het Kabinet nog geen tijd gehad. Tsamados, de nieuwe Minister van Oorlog, begon met den Koning een besluit voor te leggen, dienende tot terugroeping van kolonel Sapoundzakl, als chef van den Staf, en in zijne plaats aan te stellen luitenantkolonel Ralli, Daar alle waar schijnlijkheid familie van den nieuwen Minister-President, die by het Voorzitter schap ook het Ministerie van Marine heeft overgenomen. Twee der Ministers zijn naar Pharsalus gegaan, om zich eena goed op de hoogte te stellen van den waren staat van zaken. Men weet, dat Pharsalus tegenwoordig het hoofd kwartier der Grieken is, na hunnen terugtocht uit Larissa. Van de Turken is op ’t oogenblik eene divisie naar Volo en eene andere naar het bovengenoemde Pharsalus opgemar cheerd. Volgens telegrafisch bericht, zou een detachement Turksche cavalerie voor de linie Pharsalus-Domoko zijn ver schenen, en hoewel nog op grooten af stand, door de Grieken hevig beschoten zijn, waarna de Turken zich terugtrokken, achtervolgd door de Grieksche cavalerie. Het schijnt nu, dat de Turken Pharsalus willen aanvallen met twee legerkorpsen, waarvan het eene uit Larissa, het andere uit Trikala komt aanmarcheeren. Ook op Volo hebben de Turken het voorna melijk gemunt; eenmaal dat in bezit hebbende, zou immers aan het Grieksche Ooster-esk&der, dat zoo juist vóór die stad is aangekomen, alle gemeenschap met de landingstroepen zijn ontnomen! Maar om te Volo te komen, moeten de Turken eerst de Grieksche positie bij Velestino forceeren. Met leeuwenmoed hebben Vrijdag'jl. de Grieken, onder hun dapperen Generaal Smolensk!, aldaar ge vochten. Er is nu nog versterking der waarts gezonden, bestaande uit een batal jon „euzonen” en eene batterij, zoodatmen zich aldaar nog wel een tijdje zal kunnen handhaven, maar toch niet al te lang. In Epirus hebben de Grieken het opge geven. Zij hebben hunne troepen tot aan i de grens teruggetrokken. Edhem-Pacha heeft zich thans met zijn staf te Larissa als in zijn hoofdkwartier geïnstalleerd, hetzelfde huis betrekkend, waar laatstelijk de Grieksche Kroonprins zyn kwartier j had. De Turksche bevelhebber werd door de Muzelmansche bevolking met den meesten eerbied ontvangen. Er is een I burgerlijk gouverneur voor de stad be- 1 noemd. Plunderen wordt gestrengelijk gestraft, en de uitgeweken bevolking wordt, waar het pas geeft, tot den terug- keer aangemoedigd. Hoe meer de Turken het door de Grieken verlaten Larissa in- I specteeren, des te minder begrijpen zij, hoe deze zulk eene sterke stelling heb ben kunnen verlaten. Groote vesting- kanonnen vond men geheel onbeschadigd met een ruimen voorraad ammunitie. J Nog steeds wordt er teruggekomen op de overhaaste vlucht der Grieken van i Turnavo naar Larissa. In een der En- gelsche bladen lezen we het volgende 1 van een correspondent van Reuter, die het met eigen oogen gezien heeft: „Met andere vertegenwoordigers van bladen reed ik in een rijtuig voorbij de Grieksche soldaten, die uitgeput en met pijnlijke voeten zwijgend voorttrokken, te midden van de angstige vluchtelingen wanho pige mannen met schreeuwende vrouwen en kinderen die hunne zwaar belatten paarden en ezels voortdreven of in zenuw achtige haast voortsnelden. Daar klonk opeens een luid gegil over den weg en de velden, in den donkeren nacht. Er kwamen een twaalftal ruiters, die als krankzinnigen schreeuwden„Loopt! Loopt! De Turken komen!” Toen ging er een angstgehuil op uit de menigte, dat niet te beschrijven is. Soldaten, mannen, vrouwen en kinderen vluchtten allen door elkaar in wilde haast. Velen geraakten onder den voet en werden doodgetrapt. In hun radeloozen angst begonnen sol daten en gewapende boeren te schieten in alle richtingen. Voor, achter, links, rechts vlogen de kogels, maar hun ge fluit was niet te hooren door het gegil der menschenstemmen en het gehuil der verschrikte dieren. Op de brug over de Peneios, welke toegang geeft tot de stad, was het stampvol met menschen, paar- Z}jdie in het afgeloopen jaar by my ?en Brandschade met hunne Inboedels, e, Hooi, Gereedschappen enz. verzekerd irenbetaalden dooreen 1,62 J cent voor re verzekerde 1000,—onverschillig de huizen al of niet met riet zy'n gedekt. H. VAN OSS, Jacob Catsstraat 101, tterdam. Tarieven en inlichtingen worden arne toegezonden. i Vrjjdag kwam in be- >rp tot hersiening van der gebouwde eigen- 'spen en Mehill i gelijkmatige en uiuê apr. meende j wjjziging in de wet op de noodig was om haar in brengen met de uitkomsten de Min. van Financiën ver- 'f sprak, ook zonder eenige i kant. dat de Staat dit werk beter kan doen dan 1 iemand anderf. Ten slotte vroeg de heer Rahusen wat de Regeering denkt te doen met de op Lombok buitgemaakte kostbaarheden. De Min. van Koloniën antwoordde, dat aan de musea zal worden afgestaan wat kanstbiatoriiohe of etnographische waarde heeft; het overige aal verkocht worden. De hoer Fransen van de Putte bracht in herinnering, dat er nog bjj de Ned. Bank een diamant ligt, 84 jaar geleden in Bandjermassing buitgemaakt, en op 8 ton geschat; spr. drong er oj^ aan over dat nuttelooze ding ook een beslissing te nemen. De Min. aeide. dat hji zich den wenk van den heer Van de Putte zal ten nntte maken. De vergadering werd nu gescheiden tot een nader te bepalen dag. By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland-' schen Leeuw Dr. M. Snellen, hoofddirec teur van het Koninkiyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut By Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad van den Ldcdfik Bene- deodams en vanden IJseldam, provincie Utrecht, J. A. Van Hengst. H. M. de Koningin-Regentes heeft den grootmeester J. 0. E. graaf Van Lfinden aangewezen, om, vergezeld van den kamerheer Mr. W. P. graaf Van Byl^ndt, Hare Majesteit de Koningin van Engeland te gaan complimenteeren by Hoogstderzelver aanstaand 60-jarig Regee- rings jiïbilé. i Het comité te Gouda, dat in 1894 de candidatuur stelde van Mr. O. J. E. graaf van Bylandt tot lid der Tweede1 Kamer, zal die candidatuur voor de nieuwe Kamer thandhaven. In een op 80 April te Mon nikendam gehouden vergadering der anti revolutionaire kiesvereeniging ontvouwde de candidaat der anti-fevolutionairen, in het hoofddistrict Hoorn, de heer M.'J. Chevallier, burgemeester van Krommenie, zyn inzichten op politiek gebied. Er werd niet gedebatteerd. Dr. Kuyper heeft Donderdag aan den maaltyd nè de deputaten-ver gadering, op een toast van den deputaat voor Sliedrecht, verklaard de candidatuur voor Sliedrecht te zullen aanvaarden. Op de gisteren te Utrecht' gehouden paardenmarkt waren 658 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen, beliepen voor weeldepaarden f 400 f 700, werk paarden f 100 f 400, oude paarden f 50 f 100, 1-iarige veulens f 100 f 150, 2jarige f 150 A f 250. De Ministers van Marine en Oorlog en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland hebben het eerelidmaatschap van de Dordtsche ten toonstelling aangenomen. De werkzaamheden op het terrein zyn nu zoover gevorderd, dat de bureau’s van het hoofdbestuur en der administratie a. s. Maandag naar het hoofdgebouw worden overgebracht. De heer W. G. Boele Sr. te Kampen herdacht Zaterdag den dag waarop hy vóór 50 jaar zyn sigarenfabriek „De Beurs” oprichtte. Dit jubilé werd feesteiyk gevierd. Te Arnhem is op 68-jarigen leeftyd plotseling overleden de oud-hoog- leeraar in de wijsbegeerte Dr. J. P. N. Land. De overledene was eerst hoogleeraar aan het Athenaeum te Amsterdam en later gedurende vele jaren te Leiden. In den ouderdom van 52 jaar is te Delft overleden de heer J. A. Van den Broek, hoogleeraar in de geschiedenis van Ned.-Indiö aan de Indische Instelling. Inhoud van het Mei-Nr. van „de Politiegids”: Hoofdartikel: Rechtvaardigheid, door de Redactie. Mareehaussée: Meerdere be voegdheid. Nieuwe uitgaven: Sociale wetgeving, door Mr. J. B. Peyrot; De Arbeidswet, door L. G. Vernée. Berich ten: Een April-grap? Ryksveldwachters- Rechercheurs; Correspondentie. Inge zonden Ry ksveld wacht-Marechausséè, door een R.v.w., door A. S. Rinsma en door een Brig.-R.v.w’’, met aant. der Red. Advertentién. Door gravin Bentinok van Middachten is het Middachterbosch by de Steeg wederom afgestaan om op een nader te bepalen datum in Juli het chris- tely’k nationaal zendingsfeest te houden. Gorinchem, 1 Mei. In de gister-avond gehouden raadsvergadering is, naar aan leiding van het voorstel van de commissie voor de gasfabriek, de pry’s van het gas verminderd en wel met één cent per M’., zoodat deze alsnu is vastgesteld op 7 cents voor licht- en 5 ets. voor kookgas. Ook werd de meterhuur verminderd. De rekening der gasfabriek over 1896 beliepin ontvang f 80709,55, in uitgaaf f 70725 09}. Alzoo met een batig slot van f 9984,45} Goedgekeurd werd ook de rekening der dd. Schutterij over 1896, in ontvangst en uitgaaf tot een gelyk bedrag van f 745,09. Aan een verzoek 'van de wed. G. Hoogh- winkel, om in het genot te worden gesteld eener jaarlyksche geldeiyke tegemoet koming, kon geen gunstig gevolg worden gegeven. Ook werd benoemd tot onder wyzer aan de burgerschool voor jongens de heer J. Van Kleef alhier, op eene jaarwedde van f 600. ‘Ameide en Tlenhoven, 3 Mei. In tegen stelling met sommige gemeenten in den f 1400,—., - 1180,—. - 1147,—. - 1148,—. - 1118,—. - 1079,-. de laagste'inschrjjvers •Vllst, 4 Mei. Ook het vee van den landbouwer A. Walewyn Is door den heer H. Anker, ryks veearts te Oudewater^ lydende verklaard aan de besmetteiyke veeziekte mond- en klauwzeer. "Willlge-Langerak, 4 Mei. Op de zalm- visschery alhier zjjn' van Zondig op Maandag 11/1 zalm .en 90 elften gevangen. De tongblaar, die zich weer in deze gemeente vertoont (onder het rundvee van den landbouwer d. P.) moet zich, naar men verneemt, het eerst geopenbaard heb ben by een koe of koeien,.op de markt te Rotterdam gekocht, ’t Is dus, voor de landbouwers wel zaak, voorzichtig te zyn met het koopen van rundvee aldaar. ‘Zevenhnfren, 3 Mei. Tot vervanging van een onderwijzer, die door ziekte 1 verhinderd is zijne betrekking waar te nemen, is tot tydeiyk onderwyzer voor 3 maanden benoemd de heer W. C. Monna te De Lier. Er hadden zich een tiental sollicitanten aangemeld. Waren de menschen alhier van meaning, dat de eerste influenza-epfdemie de ergste was efi dat deze ziekte weldra voorgoed verdwynen zou, thans blykt, dat dit niet het geval is. Na eenige jaren niet of byna niet gewoed te hebben, heeft ze met vernieuwde woede het hoofd opgestoken en hare intrede in de gemeente gedaan. Velen heeft ze aan getast en laten we hopen, ntet in erge mate. Er zyn dan ook zeer veel zieken in deze gemeente. Gemengd Nieuwe. Te Bolnes en Slikkerveer is zoo’n gebrek aan woningen, dat er vele ge zinnen wonen te Ridderkerk, IJselmonde en Charlois, waarvan de hoofden te Bolnes of te Slikkerveer op de werven werken. Voortdurend worden er huizen by gebouwd, en eer men begint te bouwen'iyn ze reeds verhuurd. De huren zyn dan ook zeer hoog. Zondag-voormiddag is te IJselmonde een van Rotterdam komend tjalkschip, toebehoorende aan de wed. Taselaar, aan gevaren door een voorbn- varende stoomboot, waardoor het direct' begon te -zinken. De opvarenden konden zich gelukkig zoolang aan het zinkende schip vasthouden, totdat zy door een roeiboot werden gered. In den zoogenaamden „Tem pel” naby Boskoop ontstond Viydag-avond, omstreeks 8 uur, een felle brand in eene bouwmanswóningbewoond door W. Verwey. Te omstreeks 10 uren was men den brand meester. Door den nog al sterken wind had men echter niet kunnen beletten, dat de stal en een 5 roede gevulde hooiberg geheel afbrandden. Er zyn gelukkig geen menschen gekwetst geworden; het vee werd gered, behalve een vet kalf. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een eigenaardig aandeel he,eft de naamlooze vennootschap „Ver- eenigde Zeepfabrikanten” in de verlichting van de Markt te Gouda tydens het bezoek der Koninginnen gehad, zy plaatste in den gevel van het café van den heer - Hardyzer een electrisch apparaat, ter grootte van 500 by 75 cM. Dit apparaat bracht in rood wit-blauw verlichte letters* het woord „Stuiverszeep” te voorschyn; elke halve minuut veranderde het rood- wit-blauw in oranje om na wederom een halve minuut plotseling opnieuw in rood- wit-blauw over te gaan. - In het beheer der Stadsbank van Leening te Kampen nieten grove fouten zyn ontdekt. - Dé Octeur der Bank moet over 'de laatste jaren een be drag van ongeveer f 18.000 verduisterd hebben. De justitie uit Zwolle arriveerde aldaar om een onderzoek in te stellen. By Bergen-op-Zoom heeft een slier een boerenknecht aangevallen en OUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: iet 1 dag opvrageps 2 j langer termy’n op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen verstrekken.gelden op Effecten voor: Jdragen onder f 1000,— 4 ’sjaars xlragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgdhs Amsterdamsche beurs-’ voorwaarden (lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 voor fondsen boven de 80 16 ondpr 80 (ook voor loten;) isverlangd worden orders in de'meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrygbaar; rstrekken geld op HYPOTHEEK. jent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. ONDERLINGE AGENT: STOLWIJK, 14 April 1897. daniöl, f 838. Voor perceel II (werken in Achterbroek) hadden ihgeschrevenAdr. Van Dam, f 101 en K. Rietveld,’f.98,50, - T De beide perceelen zy’n aan de laagste inschryvers gegund. ’Streefkerk, 4 Mei. Onder het in de weide loopend Vee van den bouwman E. B. alhier doet zich een geval van mohd- en klauwzeer voor. Vrydag-avond jl. omstreeka’10} uur is van een onder deze gemeente voor anker liggend vaartuig te water geraakt en verdronken schipper Brongéï Romke Rozema van Groningerf. 'Tlenboven, 8 Mei. Van gisteravond tot heden-middag zyn op-, do zalmzegen- visschery alhier slechts 1 zalm en énkele elften gevangen. §Vianen,/8 Mei. Uitslag der op den 80. April 11. alhier gehouden aanbesteding door den arohiteot J. J. Mulder te Ameide, van: lo. het herstellen der aan de kade van den pol gemeenten Vianen en Lekgu Chr. Streefkerk, Ameide J. Verschoor, Ammerstol G. Blankensteen, Vianen H. Van Bentum, Leksmond A. Kouwenhoven, Ameide G. Van Giffen, Vianen D. Westerhout, Leksmond 2o. het leggen van bazaltglooiing lauf genoemde kade, ter oppervlakte van 560 vlerk, meters: T. Van Eek, Ameide W. Visser, Berg;-Ambaoht J. Verschoor, Ammerstol Kouwenhoven, Améide r W. Hoogendoorn, Hardingsveld Chr. Streefkerk, Ameide Gegund aan omtrek, is het sterftecyfer hief byzonder gunstig. In deze beide gemeenten is ge durende de afgeloopen maand, niemand overleden'te Tienhoven kwam het laatste sterfgeval voor op 2 Januari 1.1. *Berg-Ambacbt, 8 Mei. By* de sluiting der Volksbibliotheek is gebleken dat in den afgeloopen winter 829 boe^deelen zyn uitgegeven. Wel een bewijs dat zy aan haar doel beantwoordt. Het‘aantal boeken bedraagt thans 909. Door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het door den Raad dezer gemeente vastgestelde kohier van'1 den hoofdeiyken omslag tot een bedrag van f 2800, dus niet f 4800,'zoóals vroeger abusieyèiyk werd medegedeeld. Naar men verneemt, zyn er by ons gemeentebestuur plannen aanhangig tot vergrboting der 1ste openbare school en het bouwen eener nieuwe onderwyzers- woning. Mogen die plannen spoedig tot .werke- lykheid komen, dan zal voorzéker in een reeds geruimen tyd gevoelde behoefte worden voorzien. ‘Haastrecht, '4 Mei. Door heeren kerk voogden der Herv. kerk is tot collectant benoemd de heer W. Eegdeman, in plaats van den heerc K. J. Geysendorpher, die naar Bergen-op-Zoom vertrokken is. Zondag-middag wilde de jongeling J. De Gr. op den Liëzeweg leeren fiets rydèn. Hy deed dit zonder iemands lei ding, doch het gevolg daarvan was, dat hy spoedig met flets en al in de sloot zat. Gelukkig werd hij spoedig gered, zoodat hy alleen met den schrik vrijkwam. De ryks-veearts, de heer H. Anker van Oudewater, heeft den geheelen vee stapel (zynde 70 stuks vee) van den land bouwer A. Ooms lydende verklaard aan mond- en klauwzeer. De heer G. H. Veenstra is benoemd tot onderwyzer aan de openb. school. ‘Hoog-Bloktand3 Mei. Zaterdag-voor een kortstondig on- in een Éoogen wilg 3 en spleet hem van boven jduwe 8. stond iq de nabij heid en ondervond den invloed van het ver- sohjjnsel dermate, dat zij een schok door het lichaam kreeg en den mond vol bloed, waarna zij bewusteloos neerviel^ Geneeskundige hulp moest worden ihgeroepen. Elk voprjaar bij het in de weide brengen van jong vee doet zich nu hier, dan daar het geval voor, dat een of meer pinken pooten breken. In deze lente is het jn en onder deze gemeente nog al eens voorgekomen. Is nu maar een der voorpooten gebroken, dan kan deze gespalkt worden. Meestal wordt zulks verricht door een veearts. Voor de bewoners van deze gemeente is het een voorrecht,’ dat de heer J. Bakker, stations-chef te Arkel, de kunst van spalken op uitnemende wijze ver-< staat, gelijk hij nog verleden week toonde bij den bouwman D. De Groot. Geheel belangeloos verricht hy die werkzaamheid en het mag zeker wel te zijner eer vermeld worden, dat hjj reeds 12 gevallen met gunstigen afloop be handeld heeft. Eere, wien eere toekomt 1 Heden-morgen overkwam den bouwman J. v. d Hoek alhier het ongeluk, dat eene koe, die hij naar de markt te Gorkum geleidde, kort bij de stad, plotseling dood neerviel. ’Hoornaar, 2 Mei. Wegens het vertrek van Ds. G. Timmer te Giesen Nieuwkerk, naar de Lier, bij Delft, is het consulent- schap over deze gemeente 11. Vrydag op gedragen aan Ds. Eringa te Gorinchem. Jaarsveld, 1 Mei. Heden was het 40 jaren geleden, dat de heer G. P. Van Slype alhier in functie trad als hoofd der openbare school dezer gemeente. Op ver schillende dagen in de volgende week zal de offlciëele herdenking plaats hebben. Aan bewyzen van belangstelling zal ’t den algemeen geachten jubilaris dan niet ontbreken. ‘Krimpen a/d Use), 3 Mei. Thans is ook hier mond- en klauwzeer uitgebroken onder vee van den bouwman 3. B. Tot heden waren we gespaard gebleven. 33 runderen en enkele varkens zyn verdacht verklaard. De vorige week vond men 's morgens by den bouwman 3. 8. 11 en by A. T. 6 kippen dood op het erf liggen. Men vermoedt dat een otter de dader is, daar alle beesten een gat in hét lichaam hadden, waaruit het bloed gezogen was. Tot tydelyk onderwyzer aan de o. L school alhier, in de plaats van den heer Swanenburg, is door Burg, en Weth. be noemd de heer W. Sterk te Schiedam. ‘Polsbroek, 4 Mei. Zaterdag-morgen half tien sloeg de bliksem in een boom op het erf van den veehouder C. Ryneveld alhier. De stam werd van onder tot boven gespleten en de aarde aan den voet van den boom een eind ver weggeworpen. ‘Stoiw|jk, 3 Mei. Zaterdag 11. werd door het bestuur van den polder „Stolwyk” in 9 perceelen verpacht het grasgewas van dien polder voor ’t jaar 1897. De opbrengst bedroeg f 269, tegen f 250 in het vorige jaar. Volgens het goedgekeurde kohier voor den hoofdelyken omslag wordt deze alhier geheven tot een bedrag van f2884. De aangeslagenen zy’n verdeeld in 24 klassen; de hoogste klasse betaald f 75, de laagste f 2. De hondenbelasting brengt op de somma van f 216, De besteding van het timmerwerk „voor den polder „Stolwyk” heeft verleden week den volgenden uitslag gehad: Voor perceel I (werken in Stolwyk) waren 5 inschryvers, nl. Adr. Vaa Dam, f 369; J. Van DamAz., f 349 G. Anker, f 845; K. Hoogendoorn, f 338 en G. Mac- den en voertuigen en nog uren lang duur den daar de tooneelen van angst en schrik. Het aantal dergenen, die gedood werden door het gedrang of door het schieten, wordt op 500 600 geschat.” In één woord moet het geheel een ontzettenden indruk gemaakt hebben. De Dultscbe Keizerin Frederik moet zeer getroffen zyn door de berichten uit I Griekenland en zich zeer ongerust maken over hare dochter Sophie, de Grieksche Kroonprinses. Keizer Wilhelm is haar wat gaan troosten in het paleis Friedrichskron, waar zy verblyf houdt. Of Z. M. de goede trooster is, dat laten we daar. Alleen herinneren we even aan het feit, dat de Keizer zyne zuster den overgang tot de Grieksche kerk nooit heeft kunnen vergeven en dat zy’ne minder goede houding tegenover Grieken land, tydens de jongste crisis, daarin haar oorzaak' heeft. Het was ook wéér de Keizer, die ’t eerst den Sultan van Turkye gelukwenschte met de behaalde overwinningen van diens leger. In het Brltsche Lagerhuis deelde de Minister van Financiën, de heer Hicks- Beach mede, dat het afgeloopen be- grootingsjaar een overschot had op geleverd van 2.478.000 pond sterling. Over het loopende jaar kan weer op een overschot gerekend worden, hetwelk wel wat slinken zal, omdat zooals door Minister Qoschen werd uiteengezet, de Marine- begroeting zal verhoogd worden. Het overschot zal besteed worden, ten eerste, om de Ryks-garnizoenen in Zuid-Afrika te versterken en vervolgens aan het ver minderen van het binnenlandsch briefport. Wat er overbiyft, zal besteed worden tot verbetering van het onderwys in Engeland en Schotland en tot het verleenen van gastvrijheid aan de vreemde bezoekers by de jubileums feesten van de Koningin. Eene beraadslaging volgde, waarby Sir William Harcourt verklaarde „tegen” eene staatkunde te zyn, die het overschot, liever dan het te gebruiken tot belasting verlaging besteedde voor aanvallende operation in Z.-AfrikavNatuuriyk was het de heer Chamberlain, die „vuur vatte” op deze uitdrukking. Minister Balfour was er volstrekt niet tegen, troepen naar Zuid- Afrika te zenden „als maatregel van voor zorg”, immers niet met aanvallende bedoelingen. De Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Von Marschall en de Consul-Gene- raai vaa den Oranje-Vrystaat voor Neder land, de heer Muller, onderteekenden gisteren te Berlijn aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een vriend- sebaps- en handelsverdragtusschenDuitsch- land en den Oranje-Vrijstaat. De op Cuba bevelvoerende Spaansche 1 Generaal Weyler seinde huiswaarts, dat de pacificatie van het Westeiyk deel des eilands thans volkomen is, waarop de Koningin-Regentes het besluit toekende ter invoering der hervormingen. 1 STATEN-GENERAAL. In de vergadering der Eerste Kamer werden aangenomen het handelstraotaat met Japan en de traotementaverhooging der ambtenaren van het Openb. Min. bij de kantongerechten. Bjj de behandeling van het ontwerp tot op- richting van Kamers van Arbeid betuigde de heer Van Heek sjjn ingenomenheid met deze instelling ah middel tot verzoening en tot voor- koming van werkstakingen. De heer Van den Biesen was in beginsel voor het ontwerp, maar had principieel bezwaar tegen toekenning van het stemrecht aan vrouwen. De heer Schim- 1 melpenninok Van der Oye zag in arbeidskamers een wezenljjk belang voor patroon en werklieden, fien officieel orgaan bjj hetwelk horstel van grieven is te verkrijgenook bjj bestreed de opneming van vrouwen in arbeidersraden. De heer Alberda daarentegen juichte het toekennen van reohten aan de vrouw in deze wet warm toe. De Minister van Justitie verheugde zich zeer in den steun van den heer Van Heek, die, ig hoofd van groote industriëele onder- 1 igen, de verhouding tnssohen werkgevers werknemers zoo goed kent en gunstige ervaringen hoeft van de werking eener particu- f Here arbeidskamer te Enschedé, en van den heer Sobimmelpenninok, die tot deze hervorming het eerste initiatief heeft genomen. De Min. verdedigde de erkenning van de reohten der vrouw. De heer Regout achtte deze wet noodzakeljjk I om preventief te werk te kunnen gaan en het publiek buiten de quaesties tnssohen patroons 1 en werklieden te houden. Het wetsontwerp werd zonder stemming aangenomen. Ook werden aan genomen de verhooging van Hoofdst. Buitenl.1 Zaken voor consulaten te 1 Bhanga! en te Londen, de regeling ran den rechtstoestand van het militaire reserve-personeel, en het ontwerp betreffende de intercommunale telephoon-verbindingen. In de vergadering van handeling het wetsontwei de belastbare opbrengst dom men. De heer Van Nisp“" Van Lynden drongen aan op gel billijke schatting; laatstgenoemde bovendien, dat een vermogensbelasting overeenstemming te der schatting, wat klaarde, dat vanzelf toezegging van zjjn k Aangenomen zonder stemming, gelyk ook het geval was met de verhooging van Hoofdstuk Financiën ten behoeve van heide-ontginning van Staatswege. De heer Van Nispen was niet overtuigd dat dergelyke onderneming op don weg van den Staat ligt; ook niet, dat tot uit voering van het plan de Kootwyker heide ge schikt is. De Min. van Financiën constateerde den byna algemeenen byrsl, dien dit plan

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1