KINDER-ZOMERMMITELS, Ti Oiilmsdieiist inprscH ffifflus Id fém ra ffERmim EEK KOFFIEHUIS itestantiboiifl te W. BRANDWIJK D. SPOOR, HEL lit Bericht van Inzet. VACATUKEBEURTEN Kennisgeving. mi BURGERLIJKE STAND. vertentiën. 34 en 57, MELKINRICHTING SMIDSLEERLING, gehuwd Persoon, Boerenknecht, Boerenknecht, ARBEIDER. Dienstbode. Dienstbode Dienstbode. DERDE MEID, KIEZERSBOND C. VERSCHUEREN ZEEUWSCHE JAMMEN, Rijwiel 55 Gld., van A. J. VAN DEN BERGH. DIENSTREGELING, TENTWAGEN TE KOOP: MAAGPIJN, MAAGKRAMP. koop aangeboden: WORDEN UITVERKOCHT; School- en Schrijfbehoeften, Lopikerstraat A 449, SCHOONHOVEN. DAMES- en Japonstoffen, Fantasiekatoenen, Corsets, Garen-, Zijden- en Glacé-Handschoenen, Avonddoeken enz. bij ij BODEGRAVEN. 1 URiJSTAL, Bergambacht verkoopen 18 IJpeboomen, KRIMPEN A/d IJSSEL, Gorlaehem, 12 Mei. De kapitein S. I. Van Nooten alhier' vertrok heden naar de legerplaats by Oldebroek, tot bywoning van eon schietcursus. 'Gorlnchem, 12 Mei. Onder de be woners der Haarstraat circuleert een adres aan den gemeenteraad om kosteloos gebruik te mogen maken van de brandkranen der waterleiding by het schoonmaken der straat op Maandag na afloop van de wekelyksche veemarkt. Op last of raad van den ryks-veearts is namelyk bepaald dat het vee, veilig- 9 heidshalve ruim en slechts aan eenezyde der lyn mag geplaatst worden. Hierdoor zyn echter de bewoners van een groot gedeelte dier straat genoodzaakt niet alleen by groote markten maar wekelyks de straat te schrobben en meen en zy dat het gemeentebestuur hun in die moeite en kosten wel eenigszins te gemoet mag komen. §AlblaBeerwaard en Vtyfheerenlanden 18 Mei. „'t Lest, heugt 't best". Maar zoo'n gure Meimaand als dit jaar op levert, zullen weinigen zich kunnen her inneren. Hevige sneeuw- en hagelbuien, stormen en nachtvorsten wisselen elkaar gestadig af. Do in bloei staande vrucht boomen, de boven den grond komende aardappelen en teedere tuinvruchten zyn tegen zulk echt Maartsch weder dan ook niet bestand. Alles kwynt. Ook het gras in de weiden grat by den dag achteruit; het vee, anders in dozen tyd zoo dartel en jolig, staat huiverend en met inge- haalden rug in hoeken en aan slootkanten üe y'zige buien te trotseeren. Ook voor ons menschen is dit weder al te ab normaal. In plaats van naar de schoone natuur, hunkert ieder naar zyn huis en een ver warmend vuur. Gelukkig zy, waar de schoonmaakwoede de kachel nog niet heeft verjaagd en verstandige huismoeders zyn voorzeker zy, die dat wintermeubel, in dat geval, weder hebben op de oude plaats gezet. §G root-A miners, 14 Mei. Door de kaas handelaars werd deze week hier en inde environs de kaas gekocht voor de na volgende pryzen: 1ste kwal. van f 19 tot f20,50,2de kwal. van f 17,50 tot f 18,50 de 50 K G. De handel is over 't algemeen vlug. ^Haastrecht, 14 Mei. By de landbouwers P. Kool in Rozendaal en B. Boer in Boven-Haastrecht is het vee lydende ver klaard 'aan mond- en klauwzeer. —De rekening van den polder Beneden- Haastrecht over 1896 bedraagt aan ont vangsten f 1556,54' en aan uitgaven f 1324,89, derhalve een 'batig saldo van f 231,65'De begrooting voor 1897 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 1665,47. Op de honden-tentoonstelling „Cyno- phylia", verleden week te Amsterdam gehouden, werd onze inwoner, de heer A. P. M, Dupper DAz. bekroond met een lsten prys, twee 2de pryzen en drie zeer eervolle vermeldingen voor langharige Duitsche honden. Tevens ontving hy een specialen prys voor een besten Duitschen staanden hond, teef, (lang, kort of stekel harig). Voor Gordonsetters ontving hy een 2den en een 8den prys. Voor 8 kleurige Wurtembergers ontving de heer D. A. Dupper Az., van Ooster- hesselen, een lsten prys. 'Krimpen a/d IJsel, 14 Mei. Uit de voordracht voor onderwyzer aan de o. 1. school alhier, bestaande uit de heeren: W. Sterk te Schiedam, J. Langendam te Dodewaard en A. Van Ketel te Rotterdam, is de heer W. Sterk benoemd. Tot onderwyzeres aan de o. 1. school, mede op eene jaarwedde van f 550, is be noemd mej.S.Groeneweg, van Duivendyke. §Lekkerkerk, 12 Mei. De heden ge houden grasverpachting voor den polder den Hoek en Schuwagt heeft opgebracht f 258,10, tegen f 177,10 in het vorige jaar. Nlenwerkork a/d IJsel, 10 Mei. Ter - visie zyn gelegd de rekening van den polder Esse Gansdorp en Blaardorp over 1896, bedragende in ontvangst f 2122,07 in uitgaaf f 1430,66, batig saldo f 691,41 De rekening van den Kortland e Kleinpolder over 1896, bedragende in ontvangst f 259,84}, in uitgaaf f 154,08, batig saldo f 105,76}. Het bestuur van Esse Gansdorp Blaardorppolder begroot de polderlanden over 1897 op vyftig cent per hectare en dat van Kortland en Kleinpolder -op twee gulden per hectare. 'Noordeloos, 13 Mei Het aanhoudend gure weêr, gepaard met strenge nacht vorsten, doet het in de weiden voorhanden gras hand over hand verminderen. Ook in de melkemmers is een en ander-zeer goed merkbaar. Voor de bewerking der bouwakkers is het weêr gunstig, doch voor de uitgezaaide beetwortelen en de opko mende aardappelen zou warmte zeer ge- wenscht zyn. Met het zaaien van den hen nep wordt op enkele plaatsen een begin gemaakt. Aan vergunningsrecht is alhier voor het loopende dienstjaar voor 2 vergun ningen f 50 ontvangen. 'Polsbroek, 14 Mei. In het begin dezer week vond iemand in deze gemeente 's iporgens een 12 tal jonge ganzen ver- vermoord, die by de oude gans in de schuur waren opgesloten. Waarschynlijk het'werk van een bunzing. 'Stolwtyk18 Mei. In het begin der vorige week «deed zich in onze gemeente het byzondere geval voor, dat sinds 1 Januari slechts drie volwassenen waren overleden. De laatste dagen der week yonden echter den toestand geheel ver anderd. Toen toch stonden er drie lyken van menschen, die nog niet zoo heel oud waren, tegelyk boven aarde. Eén er van wasonzegemeente veldwachter A. Brouwer, die in de kracht zyn levens aan vrouw en kinderen ontvallen is. Niemand zou 't eenige jar,en geleden, toen hy hier zyne betrekking aanvaardde, dien stoeren Fries hebben aangezegd, dat binnen enkele jaren zy'n levensdraad zou worden afgesneden. In de huishoudelyke vergadering der vereeniging „Excelsior", Dinsdag j.l. ge houden, werden de aftredende bestuurs leden, de heeren D. C. De Koning, H. A. Westbroek, Joh. Kramer en D. Kroon JCz., respectievelyk als voorz., secr., penningm. en adjunct secretaris, met byna algemeene stemmen herkozen. 'Stormpolder, 12 Mei. Heden is met goed gevolg van de werf „de Hoop" van de firma 0. v. d. Giessen «Sc Zonen alhier te water gelaten het yzeren rynschip „Maria" groot 650 last, gebouwd voor re kening van den heer C. v. Rietschoten te Emmerich, en daarna de kiel gelegd voor een stalen rynschip groot ruim 900 last, te bouwen voor eene Rotterdamsche Maatschappy. 'Tienhoveu, 14 Mei. Het primitief kohier van de personeels belasting in deze ge meente voor het loopend dienstjaar wyst aan in hoofdsom f428,24», tegen f651,42 voor 1896/97. De 25 gemeente-opcenten zyn gedaald van f 162,85* op f 107,06. 'Vuren, 18 Mei. In deze gemeente zyn met 1 Mei jl. 9 vergunningen tot den verkoop van sterken drank in het klein verstrekt. Het door ieder te betalen recht varieert tusschen f 25 en f 62,50, terwyi 3 herbergiers in de termen vallen van art. 6, alin. 4 der drankwet, en alzoo slechts gedeelte van de bepaalde som verschuldigd zyn. De totale opbrengst over het loopende dienstjaar bedraagt f 303,12». 'Willige-Langerak, 14 Mei. Op de visschery alhier zyn van Zondag op Maan dag 11. 7 zalmen en 29 elften gevangen. 'Zevenhuizen, 12 Mei. In een gezin verrichtte de vader zyne werkzaamheden op het land, terwyl de moeder uit werken ging. De zorg voor het huis was toever trouwd aan een jongen van elf jaar. Een vierjarig jongetje wist eenige lucifers meester te worden en stak het gordyn aan, dat terstond vlam vatte. Spoedig riep de jongen om hulp, terwyl buren ylings toe schoten op het geschrei van den knaap, om het vuur te dooven. Gelukkig kwamen zy bytyds, want eenigen tyd later gekomen zynde, zouden zy den brand niet meer hebben kunnen blusschen. Drie kinderen waren aan 't spelen dicht by het Kanaal. Dat spel werd in 't eerst gadegeslagen door een paar mannen, die in een schuur waren. De kinderen" verwyderden zich evenwel spoedig van die plaats en een poosje later kwam één der kinderen naar die mannen toe met de woorden: „Kyk Manusje daar eens raar doen!" En waarlyk, Manusje lag in het Kanaal te dry ven. Waarschynlyk had hy er al een poosje in gelegen. Er by springen en hem redden was natuuriyk het werk van een oogenblik. By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, D. Vliegenthart, candidaat-notaris aldaar. Blykens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ma. instructieschip Nautilus, tydelyk onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse H. Van Praag, den 12den dezer te Santa Ciuz (Teneriffe) aangekomen. Te Dordrecht is overleden Mr. W. Gorter, president der arrondisse- ments-rechtbank aldaar. De overledene was 53 jaar oud. Woensdag had te Sliedreoht de vergadering plaats van het centraal comité der vrijzinnige kiesvereenigingen in het hoofdkies- distriot Sliedreoht tot hot bespreken van de voorloopige candidaturen, welke in de eerste .gebonden vergadering der aangeBloton kiesver eenigingen waren gesteld. Ter vergadering bleek, dat op de grosljjBt waren gobraoht de heeren J. C. Van Hattum Van EUowoutsdpk te 's-Gravenhage, Dr. Menno Hoizinga, Mr. H. J. Smidt, oud-Minister van Justitie, H. Bos te Sliedreoht, C. B. Wisboom te Noordeloos en H. Voorspuy te Groot-Ammers. Mededeeling en voorlezing werd gedaan van de gevoerde correspondentie met de radioale kiesvereeniging te Leerdam, alwaar de heer G. V. Gerritsen candidaat gesteld werd. Men stelde het op prjjs, dat van die zjjde samen werking was gezocht, omdat het ook dezerzgds noodzakelijk werd geacht, dat althans in dit district alle vrgzinnigen zich souden vereenigen op één oandidaat. Het bestuur stelde daarom allëroerst de vraag aan de orde: „Aoht het centraal oomité het wensohelpk mot het oog op het te verkrjjgen stemmenaantal voor den vrijzinnigen oandidaat ra dit distriot, om met terzijdestelling van de voorloopig gestelde candidaturen, aan de kiesvereenigingen aan te bevelen de oandidatuur van den heer Gerritsen over te nemen?" Het C. C. was eenparig van oordeel, dat bjj den stand der partgen in dit district dei oandidatuur van den heer Oer- ritsen niet op den meesten steun zou kunnen rekenen. Men achtte het wensoheljjkst do keuze te veBtigen op iemand, die zioh vereenigt met de strekking van het program van urgentie der liberale unie. Werd dit gedaan, dan hoopte en vertrouwde men, dat de eisoh tot toenadering voor niemand te hoog gesteld zou zgn en alle vrgzinnigon tusschen Merwe en Lek zich souden vereenigen. Van de heeren Bos en Van Hattum was bericht ontvangen, dat zjj eene eventueelo oandidatuur niet souden aannemen. Na verschillende besprokingen sprak het C. C. ten slotte als zjjn, gevoelen uit (met bgna eenparigo stommen), dat van de voor loopige oandidaturen die van den heer C. B. Wieboom, burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en Hoog-Blokland, waarschijnlijk de meeste kans van slagen aanbood. De definitieve keuze zal nu in de versohillende kiesvereenigingen moeten plaats hebben véór 19 Mei a. s. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a. J. J. P los werkman te Gouda, wegens oplichting van eene naai- maohine, tot drie maanden; W. V., bouwman te Hoenkoop, wegens mishandeling tot f 10 boete, subs. 5 dagen heohtenis. To verantwoorden had sioh hierna o. a. W. B., 18 jaar, veedrjjver te Nieuwarkerk a/d IJsel. Hjj sou op 8 Februari jl. onder de gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel opsettelgk ei wederrechtelijk 4 isolatoren van de aldaar geplaatste RgkB-interoommnnale telephoonlgn Amsterdam—Rotterdam, toebehoorepde aan den Staat der Nederlanden, door die met steenen stuk te werpen, hebben vernield, althans 'besohadigd. Tegen beklaagde, die niet versohenen was, werd verstek verleend. Door de verklaringen der getuigen het feit bewezen zjjnde, wees het O.M. er op,datdergel{jke isdrjjven op het platteland veelvuldig voorkomen het hoogst moeieljjk is de daders daarvan op te sporen. Nu het bewgs tegen beklaagdo geleverd is, aohtte het O. M. het seer gewensoht, tot voorbeeld van anderen, gevangenisstraf op te leggen en wel zeven dagen. f 10 boete, subs. 10 dagen heohtenis, werd gevraagd tegen O. V. d. M., huisvrouw 0. H., 26 jaar, zonder beroep te Willeskop, die op 26 Maart jl. A. Blom, huisvrouw T. B., moed willig gewelddadig heeft aangegrepen, haar tegen oen deurstijl geduwd, een slag tegen het hoofd toegebracht en daaraan bloedend verwond; eene maand gevangenisstraf tegen J. J. v. L., 22 jaar, timmermansknecht te Bensohop; die op 4 April jl. aldaar, zonder eenige aanleiding, Tennis Flier moedwillig, met een tabaksdoos tegen het hoofd heeft geslagen. Uitspraak over 8 dagen. Door het Hoofdbestuur van de Dordtsche Tentoonstelling is tot burge meester van Oud-Dordrecht benoemd de heer Hidde Nyiand.De benoemde zal zyn verbiyf houden in het huis staande op de markt van Öud-Dordrecht naast 't huis Cruysenburgh. De burgemeester en al de schepenen zullen in oud-Hol- landsch costuum gekleed gaan. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 7 Mei 1897, nam. 2} uur. (Vervolg en slot van No. 1780 De voorzitter stelt aan de orde het rapport van de Commissie van Fabricage op het adres van P. Vér ine jj Cs., luidende als volgt: De Commissie van Fabricage, in wier handen by missivo van den 2lsten April 1897, no. 1913, is geBtold ter fine van rapport een adros van P. Vermejj Czndaarin te kennen gevende, dat adressant genegen is een gedeelte grond in de Halve Maan te koopen, tot het bouwen van één woonhuis, breed 5.50 M. en lang 20 M. heeft de eer het onderstaande ooncept-raads- besluit aan de goedkeuring uwer vergadering te onderwerpen: De Raad dor gemeente Sohoonhoven: Gezien het adres van P. Vermejj Czn. met bjjgevoegde teekoning om op een gedeelte gemeentegrond, gelegen in de Halve Maan, kadastraal sectie B, no. gedoelteljjk, eene woning te bouwen en daarvoor in koop over te nemen 110 zjjnde 5 50 M. breed en 20 M. lang. Overwegende, dat door den gemeenteraad worde verklaard, dat de aangevraagde grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd is Overwegende, dat bedoeld stu't grond, groot in oppervlak 110 M», in koop zal worden afge staan tegen f 1,75 d%viyk. meter, bedragende do som van f TÖJ.ÖO; je «talen bjj fcot pas- seoren der koopaote, waarvan de kosten komen voor rekening van den kooper, onder de navol gende bepalingen: 1°. dat do weg vóór de te bouwen woning ter hoogte van' het aangrenzende pand aangevuld worden; 2°. dat het terrein achter de woning moet worden afgesloten met eene heg, ter hoogte van plm. 1.50 M.; 8°. dat de afvoer van het water aan den achtergevel moet worden gebracht in het afioskanaal, daar aanyrezig; 4°. dat de muren moeten worden opgetrokken van soortgelijke steensoort als de aangreuzende woningen en gevoegd en het gedeelte voormuur vauaf de fundeeriug tot aau de eerste balklaag te metselen van 1} steen of 0.33 M. penanten, zwaar 0.28 X 0.40 M.; 5°. dat het dak moet worden belegd blauwe pannen en het privaat ingericht tonnenstelsel; 6°. dat ingeval een jaar na dagteekening der koopactc het terrein nog niet is bebouwd, de gemeente het recht aan zich behoudt, den grond in het openbaat te verkoopen, waarvan do opbrengst komt ten voordeele van de gemeente. Besluit aan P. Vermejj Cznvolgens voren staande bepalingen, 110 M' gemeentegrond te verkoopen, voor f 192,50, Aldus vastgesteld door de commissie voor noemd, den 28. April 1897 (get.) J. G., DOE8BURG, voors. J. W. VALK. A. VERMEIJ. De voorzitter stelt voor, het rapport vallen met de voorwaarden van stoep, hek en jaarljjksohe recognities, evenals voor de neven gebouwen is bepaald; De voorzitter stelt voor to besluiten, dat de te verkoopen grond ^an don openbaren dienst worde onttrokken. Dit voorstel in omdraag gebracht wordt goed gekeurd met algemeene stemmen. Daarna brengt de> voorzitter het rapport in omvraag, dat goedgekeurd wordt met algemeene stemmen, terwjjl de heer A. Vermejj, ingevolge de gemeentewet, ziek y*n medestemmen onthoudt. De voorzitter stelt aan de orde het rapport der Commissie van Fabricage op het adres van A. Van Lomwei, luidende als volgt: De Commissie van Fnbrioage, in wier handjn bjj missive van den Sisten April 1897, no. 1913, is gesteld ter fine Van rapport een adres van A. Van Lomwei, inhoudende het verzoek om van de gemeente in' koop over te nemen een gedeelte grond in de Halve Maan, ten suiden aangrensende den grond door P. Vermejj Czn. aangevraagd en wel .ter breedte van 9 M. en ter diepte van 20 M., om daarop eene woning te doen bouwen van 7 M. breed en 11 Meter diep, zjjnde de overige 2 M. broeder voor toegang naar het sous-terrein, dat als pakhuis wordt ingerioht, heeft de eer het onderstaande oonoept-Raadsbesluit aan de goedkeuring Uwer vergadering te onderwerpen: De Raad der gemeente'Sohoonhoven Gezien het adres van A. Van Lomwei met bjjgevoegde teekening om in koop over te nemen een gedeelte gemeentegrond, gelegen in de Halve Maan, Kadastraal Seotie B no. g'edeelteljjk, ten zuiden den aangevraagden grond door den heer P. Ver meg Czn., om daarop eene woning te doen boawen breed 7 M. en diep 11 M., zgnde de strook gronds ter breedte van 2 M. be doeld tot toegang naar het pakhuis ouder bedoelde woning gelegen. De vierkante oppervlakte bedraagt alzoo 180 vierk. meter. Overwegende, dat door den gemeenteraad wordt verklaard dat de aangevraagde grond niet voor den openbaren dienst bestemd is; Orerwegonde, dat aan adressant de grond ter breedte van de te bouwen woning met den daarachter gelegen grond, zgnde 7 M. breed en 20 M. lang, alzoo 140 M>., in koop zal worden afgestaan tegen f 1,75 de M'., zgnde f 245, on den nog overbljj venden driehoek, genomen aan de oostzjjde, zuidwaarts tot aau de sloot, in koop zal moeten overnemen voor f 0,75 de vierkante meter, zgnde pl. m. nog 170 M»., hetgeen door juiste meting nader zal worden bepaald. Het bedrag van den to -verkoopen grond is alzoo voorloopig f 872,50, te betalen by het pasBeeren der koopaote, waarvan de kosten komen voor rekening van den kooper, onder de navolgende bepalingen 1°. dut de weg vóór de te bouwen woning ter hoogte van het aangrenzende peroeel moet worden opgehoogd. 2°. dat het terrein aohter de woning, en het gedeelte grond ten zuiden, wat niet zonder goedkeuring van den gemeenteraad mag worden bebouwd, met eene heg ter hoogte van pl. m. 1.60 M. van gemeentegrond moet afgesloten worden; 8'. dat als toegang naar het pakhuis een gedeelte sloot breed pl. m. 2 M. mag worden gedempt om toegang naar het terrein te ver krjjgen wat met oen houten hek moet worden afgesloten, welke afsluiting moet komen halver sloot; 4°. dat de afvoer van het water aan den aohtergevel moet worden gebracht in het af- looskanaal daar aanwezig; 5°. dat de maren moeten worden opgetrokken van soortgeiyke steen als de aangrenzende woningen en gevoegd en het gedeelte voormuur ideering van af de fundeering tot aan de eerste balklaag te metselen van 1 steen of 0.33 M., met penanten, zwaar 0,28 bg 0,40 M.; 6'. dat het «lak moét worden belegd met blauwe pannen en het privaat ingericht met tonnenstelsel 7®. dat ingeval oen jaar na dagteekening der koopaote, het terrein nog niet is bebouwd, de gemeente het reoht aan sioh behoudt den grond in het openbaar te verkoopen, waarvan de opbrengst komt ten voordeele van de ge meente. Besluit aan A. Van Lom wel volgens voren staande bepalingen 140 M>. grond a f 1,75 de M' en pl. m. 170 M\ grond 4 f 0,76 de M'. te verkoopen zynde, behondenz nadere opmeting van den hoek, die niet zonder vergun ning van den gemeenteraad bebouwd mag worden, te zamen tot een bedrag van pl. m. f372,50. Aldus vasgesteld door de Commissie voor noemd, den 26. April 1897. (get.) J. G. DOESBURG, voorzitter. J. W. VALK. A. VERMEIJ. De voorzitter bespreekt het rapport en aoht de bepaling dat ook de aangrenzende grond moet worden gekooht te bezwarend voor adressant. Da heeren J. G. Doesburg en J. W. Valk ver dedigen bet rapport en vermoenen dat deovor- blgvende grond voor een ander doel ongeschikt is; het is een overblijvende snip, waar niemand anders iets aan heeft dan alleen adressant en het is in het belang der gemeente dat die grond ook worde aangekooht. Do heer P. Greup geeft in overweging om slechts 7 M. breedte te verkoopen. Na versohillende disoussiën wordt het rapport in omvraag gebracht en verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren J. W. Valk, J. G. Doesburg, A. Vermejj on A. W. Lazonder. (De heer A. Van Lomwei onthoudt zioh van stemming.) De heer J G. Doesburg verlaat de vergadering. De voorzitter brengt alsnu in behandeling het voorstel om zooveel grond te verkoopen als bjj het adres is gevraagd. De heer J. W. Valk betreurt hot dat steeds in deze vergadering iemand die wil bouwen of iets in het leven wil roepon, zoo zeer wordt bemoeiljjkf, wat zgns inziens Diet in hot belang der gemeente kan zjjn. De Commissie van Fabricage heeft de belangen van do gemeente bg de behandeling van het adres van den hoer Van Lomwei steeds in het oog gehouden en daarbg tevens gedacht aan de belangen van adressant; de strook grond, die nu oversohiet, is thans geheel waardeloos. De heer A. W. Lazonder noemt dit negeren en tegenwerken ook zeor ongepast. De heer J. W. Valk verlaat de vergadering. Het voorstel iu omvraag gobraoht, wordt goed gekeurd met 7 togen 1 stem. Tegen de hoer P. Greup, terwjjl de heer A. Van Lomwei zioh onthoudt van stemmen. Do heer J. W. Valk komt in de vergadering. Het voorstel om dezen grond aan den publieken dienst te onttrekken wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. De heer A. J. Overdjjkink doet het navol gende sohrifteljjk voorstel, luidende: „De ondergeteekénde heefc de eer, aan den Raad voor te stellen, do thans door verkoop van gemeentegrond besohikbaar komende gelden te besteden tot aankoop van het terrein, gren zende aau de eigendommen der gemeente, in den tuin van den Doelen, thans eigendom van het raadslid den heer J. W. Valk ca., die in de raadsvergadering van den 18. Juli 1896 zioh bereid heeft verklaard die grondon aan de gemeente, voor den hem gekost hebbenden prjjs, te willen overdragen." De voorzitter zal dit voorstel in oeno volgende vergadering in behandeling brengen. De heer A. Vermejj verlaat de vergadering. De voorzitter Btelt aan do orde het rapport der Commissie van .Financiën omtrent do reke ning van het Gereformeerden Weeshuis over 1896, luidende Goed te keuren de rekening van het Gerefor meerden Weeshuis over 1896, in ontvangsten f2879,65', in uitgaven f2588,86. Batig saldo f 291,29'. De heer C. Van WillenBwaard CLz. bespreekt de vraag van Regenten om gratis onderwjjs voor een wees op school 3de soort. De voorzitter zegt, dat de raad hierover niet kan besohikken, daar de beBohikking van bet betalen voor het onderwjjs is opgedragen aan Burg. en Weth., die meenen dat door het wees huis, als zgnde eene instelling die gelden bezit, het schoolgeld moet betaald worden. De voorzitter brengt het rapport in omvraag. De heeren C. Van Willens waard CLz. en A. W. Lazonder verlaten, als zgnde regenten van het weeshuis, de vergadering. Het rapport wordt goedgekeurd met al^emeono Btemmen. De hoeren C. v. Willenswaard CLz. en A. W. Lazonder komen in de vergadering. De heer P. Greup doet het navolgende sohrifteljjk voorstel, luidende: „De ondergeteekende, lid van den gemeente raad alhier, reeds meermalen in openbare raadsvergaderingen gewezen hebbende op het in dienst van de gemeente zgn van personen, die als zoodanig een vast jaarljjksoh of weke- lgksch loon van gemeentewege genieten zonder daartoe volgens art. 136 en 145 der gemeente wet door den gemeenteraad te zgn benoemd of hunne bezoldiging geregeld, neemt thans beleefd de vrjjheid u uit te noodigen, om, in eene daartoe ten spoedigste door u te beleggen openbare raadsvergadering, aan de orde te willen stellen: „Het benoemen en regelen der bezoldigingen van de versohillende beambten of bedieningen aan de gemeente-gasfabriek, alsmede van die bedienden van 't gemeenteveer, van de ge meente-reiniging of verdere werklieden, die in dienst der gemeente zgn, zonder wettige aan stelling of regeling hunner bezoldigingen." De voorzitter zal ook dit voorstel in behan deling brengen in eene volgende vergadering. De heer A. W. Lazonder vraagt den voor zitter eenige inlichtingen omtrent de gasfabriek. De voorzitter zal die gaarne willen geven, indien de heer Lazonder dit verlangt, doch geeft te kennen dat liet verslag eerst vóór 1 Juli behoeft te worden gedaan. De voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. aanbieden de navolgendo concept-verordeningen, die gesteld zullen worden in handen der com- ilssiën 1°. Conoept-verordening Kieswet. 2°. Marktgeldan. 8°. Brandweer. 4". Twee oonoept-verordeningen Gasfabriek. Niets meer aan de orde zjjnde, sluit de voorzitter de vergadering. VARIA. Op de vizehmarkt te Haarlem was Vrjjdag u kleine versiering van groen en bloemen aangebracht ter eere van het echtpaar Drayer, uit Zandvoort, dat zgu 50-jarige eohtvereeniging herdacht en juist een halve eeuw laug de Haarlemsohe visohmarkt had bezocht. Een ver gold bordje met een „hulde aau 't gouden eohtpaar" droeg op gekleurd papier nog deze dichterlgke uitboezeming, moer bgzonder aan de jubileerende visohvrouw gericht: Vgftig jaar iz 't nu geleden, Dat Zeitje hier heeft gestaan, Wie is niet met dit feest begaan, Hoeveel visoh heeft ze al niet afgedaan, Om er dagelgks van te leven I Ia eon dor Amsterdamsohe bladen maakte dezer dagen een moeder het gouden huw'iyksfeest van een barer kinderen bekend; te WjjDjeterp, Friesland, had men Zondag een 62-jarige bruiloft, en in Smalliugerland heeft men het eohtpaar T. Jager en G. S. Weellinga, die heel binnenkort 64 jaar getrouwd zullen zgn. Iu de Friesohe gemeente Dantumadeel zgn deze week een 20-tal naar 't eohtelgk geluk smaohtende paren ongehuwd gebleven. De aflezer verzuimde de noodige afkondigingen te doen en zoo moosten de voorgenomen huw'lgken een dag of tien worden uitgesteld. Een jong paar te Wiesen veen ondervond verleden week de waarheid van het gezegde: „Een eigen haard is geld waard". Vlak bg den haard nl. was de jonge man bezig den vloer te repareeren, toen hg op een pot stootte, waarin hg f 400 aan guidons en rjjkz- daalders vond. Een stadie in Pruisen U bevoorrecht met «sa lohatrgken burgervader, die heel het gemeenteiyk huishouden uit eigen beurs betaalt. De ingezetenen zgn zeer content met hun burgemeester. Iu de Friesohe ge- moente OostBtellingwerf, waar al jaren laug ver- langond werd uitgezien naar spoor of tram, is men eindelgk toch een nienw verkeersmiddel rgker geworden, nl. een.... trekschuit tussohen Oosterwoldo en Assen. Dat ia in zooverre een vorbetering, dat men den afstand van vyf unr tussohen die plaatsen nu ongeveer kan afleggen in twee dagen I Haastige spoed is zelden goed." Dat denkt men ook in Perzië. Do Sjah van dit land is jnist een jaar geleden vermoord, zoo men weet, en van dit feit wordt nu offioiëel kond gedaan aan de Europeesohe hoven 1 De zonen van den Sultan van Koeti (Oost-Borneo) oefenen sioh te Amsterdam in 't wielrgden. Do jongste, die bgzonder ving moet zgn, maakt snelle vorderingen en vindt deze Boort van sport seer „enak" (lekker). Te Bronbeek is Zondag de eenige Afrikaansohe soldaat, Louis Carré, over leden. De zwarte wapenbroeder was bg zgu kameraden zeer gezien. Te Eitan zyn twee jongens van 16 jaren uit Ottweiler opgepakt, die met revolvers, patronen en dolken gewa pend en in het bezit van 300 Mark waren. Zjj waren van hun ouders weggeloopen en de wjjde wereld ingegaan, om aan den oorlog op Creta togen de Turken deel te nemen I Een mjjnheer, die verleden week per sneltrein van Vlissingen naar Rozendaal reisde, stak niet vor van Goos even 't hoofd bniten don trein on verloor zjjn hoed. De man sprong onmid- dellgk zgn hoofddeksel na en kwam precies in een sloot tereotit, waarna hg met een nat pak naar Goes wandelde en daar bleef over- naohten. Bg een landbouwer te Oldeberkoop zag men dezer dagen een paard en een houd voor den ploeg gespannon. Voor „Bruin" alloon was het werk te zwaar, waarom tor assistentie de proef met „Karro" werd genomen, een proef, die uitstekend gelukte. Aan 't station Anna Paulowna, onder het dwarshout van een wissel, welke meermalen per dag wordt omgezet, zit een kwikstaartje op vgf eitjes te broeden. Zelfs als de treinen over haar heengaan, biyft ze gerust zitten. By iemand te Velp werd dezer dagen het boeltje verkocht by executie. Hg heeft zioh nu tot de rechtbank gewend met een geschrift, waarin hg zgu grieven blootlegt om trent dan verkoop zgoer verzameling.... kana ries, welker verkoop door hem wordt geaoht to zgn gesohied op eene voor hem en zyn credi teuren sohadeljjke wgze. Een apotheker te Amsterdam vertelt „De Echo" plaatste on langs voor zgn winkelraam een groote bokaal met aloohol, waarin bg wgze van reclame, een praoht-exemplaar van een.... lintworm. Om de aanbeveling nog mooier te maken stond op oen stuk papier met groote letters geschreven: „Van den heer N. N., lid der Kaoier". Het bewuste kamerlid zag de uilstaliing ook, doch gevoelde zioh zóó weinig gevleid, dat hg den apotheker iu reohten gedagvaard heeft. Hoe wjjd moeten op verkiezingsleseenaartjes de cou loirs zgu, welke bg de nieuwe kieswet zgu voorgeschreven P Te Tiel is men, om die vraag op to lossen, zeer practisoh te werk gegaan. Mgnheer D., de dikste der Tielsobe ingezetenen, kreeg een uitnoodiging om even op 't stadhuis te komen en even te willen probeeren en toen mgnheer D. vriendelgk genoeg was om de proef te nemen èn het hem gelukte zioh zonder al te veel moeite binnen de aangebraohte ruimte te Bchuiven en. zgn naam te sohryren, werden te Tiel de cdttfofrs goedgekeurd „Nu nog een overjas, mgnheer MejjerP" ,'t Ligt niet aan mg, maar aan Mei!" Gemengd Nieuw*. '--Doch onze Noordsche Mei, helaas, is arm aan zonneschyn, Hy kan zoo koud, zoo droef zoo guur, hy kan November zyn. Zoo luidt een gedeeltelijk couplet uit „Het haantje van den toren", door onzen eenigen de Genestet in 1867 in dicht ge bracht. Vóór en na heeft Mei zyn Novem- ber-karakter vertoond, en na juist 40jaar ervaren we eene treffende herhaling: wat de dichter als mogeiyk schetste, is thans werkelykheid. In plaats van naar veld en bosch te snellen, hunkert men nog naar de kachel- warmte, die echter, helaasin de meeste huishoudens, terwyl de schoonmaak-woede van het vrouwelyk personeel vernielend en opruimend tevens werkt, zoek is. Bloem en blad hebben intusschen door storm en hagelvlagen veel te lyden, de jonge groenten gaan eer achter- dan vooruit, en de aardappelen vriezen af. Eiken avond ziet men reikhalzend naar den nieuwen morgen uit, met den wensch, dat de thermometer nog minstens 20 ^26 graden stygen moge! „Zuster Auna! ziet ge nog niets komen?" Hoe lange nog? Dinsdag-ochtend omstreeks 8 uren is tusschen Bolnes en IJselmonde, ter hoogte van de visschery „Merode", door een rukwind de mast van een geladen boeierschuit, komende van de Lek, met zeilen en touwwerk overboord geslagen en gebroken. Persoon!yke ongelukken hadden er niet plaats en het mocht den schipper gelukken zyn tuigage binnen te halen. Op den Dam te Amsterdam kwam Dinsdag-morgen een vrouw tot de ontdekking, dat de zuigeling die zy op haar arm drotg, gestikt was, tengevolge van een al te sterke inbakering. Te Moordrecht brak Maandag avond te ruim 11 uur in de werkplaats van den sigarenmaker A. D. een kleine binnenbrand uit. Toen A. D. het onheil bemerkte, waarschuwde hy zyne buren. Inmiddels kwam er spoedig hulp van anderen, die eerst met emmers water, later met een kleine brandspuit den brand bluschten. Met eenige brand- en water schade is het ongeluk verder goed afgeloopen Naar men verneemt is alles verzekerd. Men schryft uit Alfen a/d Ryn: Vyf slagers uit de drie gemeenten hebben genoegen genomen met eene keuring van het vleesch volgens reglement, vastgesteld door de commissie uit vleesch- consumenten. De overige maken vooral bezwaar, omdat zy de keurloonen zullen moeten betalen, die 70 cents per geheel of gedeeltelyk beest zullen bedragen. Tengevolge de sluiting der grenzen voor den invoer van Hollandsch vee in Duitschland en België is het vleesch in de prov. Groningen vry wat gedaald. In de veenkoloniën dier prov. betaalt men voor prima qualiteit rundvleesch met been 32) -85 en zonder been 40 cent per kilogramprima kalfsvleesch zonder been kost 40 cent, met been 82 J35 cent per 1 kilo. Andermaal is het dorp Oos terend op Texel in rouw gedompeld, nu het visschersvaartuig F X124 naby Vlieland is omgeslagen en de bemanning verdronken. Deze zelfde schuit sloeg ook in den storm van 27 Maart 1896 om, waarby toen eveneens drie visschers in de golven omkwamen. De bemanning van de schuit bestond thans uit schipper Maarten Daalder en twee knechten, neven, een zoon van den visscher M. Vlaming, en een van P. Vlaming. De drie verongelukten waren ongehuwd. Dinsdag-ochtend werd door de politie te Rotterdam aan de Linker- Rottekade aangehouden J. Van Wyk, koop man te Moercapelle, die 84 kilo vleesch, afkomstig van een ziek dier, vervoerde. Aan het abattoir werd het vleesch afge keurd en tegen den vervoerder proces verbaal opgemaakt. -Eenige schuitenjagers kregen te Sappemeer ruzie en gingen aan het vechten. Een hunner kreeg een messteek en bloedde dood. De vermoedelyke dad6r is in hechtenis. In de laatste nachten zyn in Duitschland in de wynbergen allerwegen vuren van teertonnen ontstoken, om te voorkomen dat de wynstokken bevriezen. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 14 Mei De kiezersiyst telt, na de gemaakte wyzigingen, n.l. een kiezer er af en drie kiezers er opgebracht, thans 567 personen, en wel 667 kiezers voorde 2de Kamer der Staten-Generaal, 661 kie zers voor de Provinciale Staten en 464 kiezers voor den Gemeenteraad. Op de gewone* weekmarkt waren Woensdag aangevoerd 210 lamme ren, prys f 6 f 10 en 40 biggen, prys f 6 a f 9 per stuk. In de Dinsdag avond alhier gehouden vergadering der liberale kies vereeniging „Schoonhoven en omstreken" was aan de orde hot bespöken van een nieuw reglement, waarvan het concept tot eenige gedachtenwisseling aanleiding gaf, doch hetwelk ten slotte, na eene kleine wyziging, met algemeene stemmen werd aangenomen. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren C. H. Van Scherpenzeel, Mr.J. K. Van Weel, R. Van Calcar, N. Kooiman en D. Teyinck, terwyl, naar aanleiding der bepaling in het nieuwe reglement, waarby het bestuur tot zeven leden werd uitgebreid, alsnog als zoodanig gekozen werden de heeren E. C. A. J. Cristan en C. L. Vine k. Tot voorzitter werd daarna door de vergadering herkozen de heer C. H. Van Scherpenzeel. In afwachting van eene definitieve keuze van een libaralen candidaat werd ten slotte door den voorzitter een krachtig woord gesproken tot eendrachtige samen werking by de aanstaande verkieziDg. In de Woensdag gehouden vergadering der Instelling ter uitdeeling van Warme Spys en Brandstof alhier werd door den secretaris, den heer G. Greup, verslag uitgebracht omtrent de werkzaam heden gedurendo den afgeloopen winter. Uit dat verslag bleek dat de Instelling, dank zy den krachtigen steun onzer in gezetenen, wederom met veel succes kon ^werkzaam zyn. Aan gemiddeld 180 huis gezinnen werden niet minder dan 4782 portiën erwtensoep, 21714 turven en 844 hectoliter steenkolen uitgereikt, terwyl bovendien nog in drie byzondere uit- deelingen 270 hectoliter steenkolen aan behoeftige gezinnen werden verstrekt. In de plaats van den heer Th. Pensioen, die gedurende tal van jaren als bestuurs lid met yver werkzaam was, doch thans als zoodanig meende te moeten bedanken, werd gekozen de heer H. A. Van Baaren Jr. Sedert een paar dagen staat op het Doelenplein alhier een hippodróme. Zeer net en gezellig is deze gelegenheid ingericht, terwyl de paarden goed gedres seerd en sieriyk zyn uitgedost. Dit voor onze gemeente nieuw soort amusement Bchynt by zonder in den geest te vallen, althans de bezoekers amuseeren zich buitengewoon.' INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie. Aan den heer Redacteur der Schoon- hovensche Courant. Mag ik U beleefd Terioeken, onderstaande reotifioatie in Uw eerst*olgend blad op te nemen. Gjj zult daardoor verpliohten Uw Dw. Dr., WESTBROEK. Ujt bet raadsrerslag ran 7 MeL/ opgenomen In de SohoonhOTensohe Courant *an 12 Mei, wensch ik een paar ponten te relereeren, en onder de aandacht *aD 't publiek te brengen. In de eerste plaats het woord „gezocht", roor- komende op pag. 2, kolom 4, regel 9 ran boren, dat door den roorzitter ran den Raad, als een insinuatie wordt beschouwd. En uit origineel en nit de oourant blflkt dnideljjk, dat dat woord niet ran de Commissie is. Het is een aanbalrag ran de woorden ran anderen (»an daar het aanbaiingsteeken). Van insinuatie kan dos geen sprake zgn, rooral niet, zooals do heer Lazonder zeer joist aanmerkte, aan 't adres ran Burgemeester en Wethouders. In de tweede plaats: de rerklaring ran den heer Hommes. Pag. 2, kolom 6, regel 87, 88 en 39, en luidende: „dat hg bgna niemand nog in twee jaren gezien had, gisteren den heer Westbroek een 5 minuten; er is er nog geen een die mg heeft zien werken." Dit is erger dan een insinuatie, het is een oolouale onwaarheid 1 In de laatste zes maanden bezooht ik de oholen meer dan zez malen: onder andere introduceerde ik daar den heer Van der Sohrieok en den heer Moussanlt. Op 20 April de school on wol speciaal sohool 8 willende bezoeken, kwam ik voor een gesloten deur; (tooh was er ingevolge het leerplan geen ra- oantie); aelfs bezooht ik tweemaal de sohool gedurende de handwerken-les, terwgl geen der onderwgzers daar aanwezig was. Ik beken eohter volgaarne dat ik bg dat be zoeken der school een ander doel had, dan den heer Hemmes te zien werken. Overigens ben ik het met den heer Valk eens, behoudens eene kleino uitbreiding: „Men doeke znlk een oommissie op" (van dat woord „snik", zal ik maar geen notitie nemen) dooh ik voeg daaraan toe: indien men niet ge zind is hare voorstellen in overwe ging te nemen, of daarin eenige aan- daoht te sohenken; Indion men haar insinnatiën aanwrgft, die uit haar schrjjven niet te putten zgn; en indien de tastbare onwaarheden van derden, voetstoots en zonder onderzoek als waarheid worden aangenomen. 12 Mei 1897. WESTBROEK. Vervolg der Nieuwstijdingen. "—Gisteren had in de sociëteit „Ons Genoegen" te Gonda eene algemeene vergaderiDg plaats der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Bodegraven, waarbij nagenoeg alle ge- meenten, tot het district behoorende, ver tegenwoordigd waren. Besloten werd den zetel over te brengen naar Woerden, ter wyl in het bestuur gekozen werden de heeren J. A. P. Levenkamp, voorzitter; Mr. F. W. Ter Spill, secretaris, en Schouten Hoogendyk, penningmeester. By de voorloopige bespreking omtrent den eerstdaags te stellen candidaat bleek onder de aanwezigen eene volkomene een stemmigheid te heerschen. Donderdag 18 Mei 11. had te Gouda de vergadering plaats der afdeelingen uit het district Bodegraven van den Christelyk-Historischen Kiezeisbond, tot het formeeren van een drietal candidaten. Hierop werden geplaatst de heeren Jhr. J. Ortt te Utrecht, kapt der art.Jhr. Mr. Von Weyler te's Gravenhage, commies griffier der 2de KamerJhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, burgemeester te Haarlem. Uit dit drietal zal in de volgende week een candidaat voor de 2de Kamer gekozen worden. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda stelde Dinsdag avond in een druk bezochte vergadering met groote meerderheid van stemmen tot voor loopig candidaat voor de Tweede Kamer den heer C. J. E. Graaf Van Bylandt te 's-Gravenhage. Gisteren is door de anti-revo lutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje in het kiesdistrict Gouda met 71 stemmen definitief candidaat gesteld de heer L. F. Duymaer van Twist, lste luitenant der infanterie. In het district Gouda is een kiescomité opgericht onder den naam „Groen van Prinsterer". Dit comité stelde tot voorloopig candidaat Mr. O. J. E. Baron v. Wassenaer v. Catwyck te 's-Gravenhage. Door de vryz. kiesvereeniging Ameide, Tienhoven e. a. zyn op het gros der voorloopige candidaten in het hoofd- biesdiatrict Siiedrecht gebracht de heeren Mr. H. J. Smidt, oud-Minister van Justitie, C. B. Wisboom, burgemeester van Noorde loos c. a. en H. Voorspuy Jzn., koopman en landbouwer te Groot Ammerp. In de vergadering der centr. anti-rev. kiesvereeniging in het district Ridderkerk, Woensdag te Zwyndrecht ge houden, is tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen Mrr A. P. R. C. Baron Van der Borch van Verwolde. Naar men verneemt, zullen de landbouwers in het district Ridderkerk, die voorstanders van protectie zyn, een eigen candidaat stellen; als zoodanig wordt genoemd Mr. A. Van Assendelft De Coningh, burgemeester van Leiderdorp, die reeds door de liberale kiesvereeniging Mynsheerenland Westmaas voorloopig candidaat is gesteld. In eene te Em men gehouden vergadering der centrale anti-rev. kies vereeniging in dit district, werd voor de a. s. Kamer-verkiezing gecandideerd de heer M. H. A. v. d. Valk te Ezinge. Aan den werkman lste klasse G. Radix, van het centraal-magazyn van •militaire kleeding te Woerden, is de zil veren medaille met een gratificatie van f 50 voor 24-jarigen trouwen dienst toe gekend. De arrondissements-rechtbank te Tiel behandelde gisteren de bekende zaak van Teunis Verbaan, van Leerdam, beschuldigd van mishandeling gepleegd op T. Kooy, welke mishandeling den dood van dezen tengevolge heeft gehad. Gedag vaard waren 9 getuigen en 2 deskundigen. Zoowel uit het getuigenverhoor als uit de bekentenis van den beschuldigde bleek de schuld van Verbaan, die echter ver klaarde niet de bedoeling te hebben gehad den verelagene zoo erg te verwonden. De officier van justitie eischte een gevangenis straf van 5 jaar. De ambtshalve toe gevoegde verdediger Mr. H. C. Dresselhuys riep de clementie der rechters in voor den 21-jarigen jongeling, die niet met voorbedachten rade, maar in een oogen blik van vrees tot zyn misdryf verviel, en die de kostwinner zyner ouders was. Ég beschikking van den Minister ▼an Binnenlandsohe Zaken is bepaald, dat het eindexamen der gymnasia met zesjarigen onrsns in de bg die besohikking genoemde gemeenten zal worden afgenomen op de daarbg voor elk gymnasium aangegeven dagen; en zgn de volgende gecommitteerden aange wezen, te wier overstaan bedoelde examens sullen worden afgenomen, te weten: bg bet eindexamen van het gymnasium te Gouda (te houden op 28, 29 en 80 Jnni) Dr. 0. J. Eggink, inspeotenr der gymnasia, Dr. F. J. L. Kramer, hoogleeraar aan de rgks-nniversiteit te Utrecht en Dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de rgks-universiteit te Leiden bjj het eindexamen van het gymnasium te Gorinohem (te houden op 1, 2 en 3 Jnli) Dr. H. Ph. BoHsevaiu, hoogleeraar aan de rjjks-nniversiteit te Groningen, Dr. P. L. Muller en Dr. H. A. Lorentz, hoogleeraren aan de rjjks-universiteit te Leiden. Ds. G. Boer te Ermeloo c. a. heeft bedankt voor het beroep te Herkingen. Hel- en Boeicop, 13 Mei. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door den heer J. A, Hoekzema, cand. te Groningen. 'Krimpen a/d Lek11 Mei. Door de liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" voor Krim pen a/d Lek en omstreken is voor de a. s. verkiezing van een Lid der Tweede Kamer voor het district Gouda als voorloopig can didaat gesteld de heer P. Van der Hoog, Lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Leerbroek, 11 Mei. De volgens rooster aftredende heemraden van den gecombi- neerden polder Nieuwland—Leerbroek, de heeren D. Van Mourik te Nieuwland en C. De Leeuw te Leerbroek, zyn heden beiden met algemeene stemmen herkozen. 'Meerkerk, 14 Mei. Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd of in de pakhuizen ge leverd 32 vrachten. De handel is matig. Men besteedt voor lste kwal. van f20,— tot f22,50, voor 2de kwal. van f 17,50 tot f 19,50 per 100 h. KG. Lammeren aangevoerd 52 stuks, prys f 6 h f 9. "Oudewater, 13 Mei. Spraken wy voor eenigen tyd de hoop uit, dat ook Oude water op Dordrechts tentoonstelling door de eene of and&e inzending zou wordeh vertegenwoordigd, thans kunnen we mei den, dat heden vanwege de gemeente voor de afdeeling „Oude Kunst en Ny ver heid" o. a. zyn verzonden 14 oude wapenen, deels uit den Spaanschen tyd, 1 helm en 1 borstharnas, benevens 8 glazen bekers. 'Nlenwpoort, 14 Mei. De heer J. Hoek zema, candidaat te Groningen, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Pearsam10 Mei. By den heer J. Kloek is eene koe aan miltvuur overleden. Het stoffelyk overschot is op last van den di8tricts-veearts verbrand. op Zondag 16 Mei 1897. Hing Schoonhoven. Berkenwoude. Nam. Ds. Dakking te Berg-Ambacht. Vi88cheri)-Berichten. 'Ammerstol, 14 Mei. Van Zaterdag 8 tot en met Vrydag 14 dezer zyn alhier ter markt aangevoerd 92 winterzalmen prys per kilo van f 1,20 tot f 1,40; elft per stuk van f 0,50 tot f 1,70. 'Kralingen, 14 MeL Deze week werden ter markt aangevoerd 1107 winterzalmen; prijs f 1,10 h f 1,45 per 6 ons. Nog werden ter markt aangevoerd 8219 elften, prys f 0,60 a f 2,10 per stuk. Het, BESTUUR der Instelling ter uitdeeling van Warme Spys en Brandstof aan behoeftigen in deze ge meente, dankbaar voor den goeden steun van de Ingezetenen gedurende den afge loopen winter ondervonden, bericht by deze: dat de REKENING over het afgeloopen dienstjaar ter inzage zal liggen in het WEESHUIS op Woensdag 26 Mei 1887, des namiddags van 1 tot 2 uren. Namens het Bestuur, De Secretaris, G. GREUP. BEURSBERICHTEN. pCt Nederl. Werk. Schuld. 2{ Dito dito3 Hong. Obl. 1889. i\ Dito in zilver. 4} Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito g Apr.-Oct 5 Portugal, Oblig. m/t. 3 Dito m/t. 924f Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1880. 4 SpanjeBuitenl. Perp. 4 Dito Binnenl. Perp. 4 Egypte Oblig. 18764 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Ruas. S. K. Chk.-AZ.500&2000 M. 4 Dito Orel-Griasi. 5002000 Mk. 4 Dito Zuid-West Spoorw.-obl. 4 Centraal-Paciflc. Oblig. 6 Loten Amsterdam f100. 3 Loten Rotterdam3 13 MeL 88fV 981 1021 8511 85} 85,*, 85,»,w 85,*, 21} 3111 98} 102 971} 58} 47} 106} 55} 971} 99 106} MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 12 Mei. Boter, le qual. 45 ct.2e qual. 40 ct per half kilo. Kaas f 19 4 f 21,— per 50 kilo. Biggen f 7 4 f 10 per stuk. Lammeren f 7 4 f 10 per stuk. Overloopers f - 4 f per stuk. Eieren f 3,00 per 100 stuks. Gouda, 18 Mei. Kaas, le qual. f22,— 4 f 24, 2e qual. f 19,-^ 4 21,-; Noord-HoU. f21,- 4 24. Aangev. 126 partijen. Han del vry wel. Boterprys der goêboter f 0,80 4 0,90, weiboter f 0,70 4 0,80 per kilo. Rotterdam, 11 Mei. Aangevoerd 550 vette en 1205 magere runderen, 162 vette en graskalveren, 817 nuchtere kalveren. Pryzenvette runderen le qual. 29 ct, 2e qual. 25 ct, 3e qual. 20 ct.; ossen le qual. 80 ct, 2e qual. 26 ct Se qual. 22} ct.; stieren le qual. 22} ct. Gemeente Sohoonhoven. Van 12 tot 14 Mei. Geboren: Magdalen a Catharina Elisabeth, d. van C. M. J. Brehm en M. O. van den Bergh. Thomas, s. van J. Blom en G. de Graaf. Lena Catharina, d. van H. P. van der Aa en W. van der Horen. Getrouwd: M. Rietveld en B. Hartman.— C. Vermejj en H. de Zeeuw. C. H. A. Krins en A. Kasting. A. ran Dam en J. M. Bags. Overleden: P. Uaaksman, oud 21 j. M. C. van deu Bergh, oud 25 j., eohtgenoote van 0. M. J. Brehm. G. Hoogendoorn, oud 85 j., echtgenoot van N. Boon. E. Lisman, oud 77 j., weduwe van J. Doesburg. Ondertrouwd: J. LEEUWERKE, Rijksambtenaar, en A. P. VERMEULEN. Ameide, 14 Mei 1897. Getrouwd: JAC. VAN WANING en EVA C. DE LUSSANET DE LA SABLONIÉRE. Den Haag, 12 Mei 1897. De Heer en Mevrouw VAN WANING— DE LUSSANET DE LA SABLONIÉRE betuigenook namens wederzydsche Familie, hun hartefljken dank aan allen, die van hunne belangstelling in hun Huwelyk blyk gaven. Heden overleed, na eene liefderyke ver pleging in het Diaconessenhuis te Utrecht, na een langdurig, doch geduldig lyden, onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwd- broeder P A U L U 8, in den jeugdigen leeftyd van 17 jaar en 8 maanden. P. LEKKERKERKER. J. LEKKERKERKER, geb. SCHIEVEEN. Benschop, 7 Mei 1897. Heden overleed, na een langdurig en geduldig lyden, zacht en kalm, onze geliefde Zoon en Broeder PIETER HAAKSMAN, in den ouderdom van 21 jaren. Namens de Familie, H. HAAKSMAN, Rijksveldwachter. Schoonhoven, 11 Mei 1897. Voor de vele bewyzen van belang stelling, ondervonden by de viering van hun Zilveren Huwelyksfeest, betuigen de Onder- geteekenden, ook namens hunne Kinderen, hunnen welgemeenden en harteiyken dank. P. DE VRIES. E. DE VRIES - DEN HARTOG. Stol wyk, 14 Mei 1897. Voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overiyden van onze geliefde Moeder, Behuwd en Grootmoeder, betuigen wy onzen harteiyken dank. Uit aller naam, G. A. VAN GEELEN. Schoonhoven, 16 Mei 1897, BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van KRIMPEN a/d IJSSEL maken bekend, dat van de GELDLEE- NING, oorspronkelyk groot f 15000,-, ten laste dier gemeenteaangegaan in 1883, zyn UITGELOOT de Obligatienos. welke 1 Juli a. s. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger betaalbaar zullen worden gesteld. Jöen flink, jong gehuwd landbouwers- 'zóón, die goed kan melken en wat de bouwery betreft goed met alles bekend is, wenscht aan eene of in eene BOUWERIJ geplaatst te worden daar hy ook met paarden kan omgaan Adres: Hulpkantoor, Schelluiden. Terstond wordt gevraagd een flinke TIMMERMANSKNECHT dojr J. W. DE JONG, Mr. Timmerman te Vllat. GEVRAAGD TERSTOND: by de Wed. DU HEN, Klnderdgk Alblasaerdam. WORDT GEVRAAGD, zoo spoedig mogeiyk, een P. G.door G. CA8TELEIJN, Mr. Smid Streefkerk. GEVRAAGD: die op zyn eigen kan "koopen en op de Lek en omstreken met de visschers goed bekend is. Zonder goede getuigen on noodig zich aan te melden. Woonplaats Bergambacht of Schoonhoven. Franco brieven, G. KUIJTEN, Visch- en Kaashandel, Woerden. TERSTOND GEVRAAGD: 17 of 18 jaar oud. Adres: M. TRIET, Oud-Alblas. A. J. VAN DEN BERGH te Schoonhoven vraagt een die alle boerenwerk verstaat en goed kan rydeD. Wordt gevraagd, wegens huwelyk van den tegenwoordigen, een flinke by A. VAN DEN HEUVELMoordrecht. GEVRAAGD, om terstond in dienst te treden, een P. G.vereischte ia te kunnen melken. Adres A. BUIZER te Kralingen, by Rotterdam. P. DE JONG, Landbouwer te Ouderkerk a/d IJsel, vraagt zoo spoedig mogeiyk, voor vast, een flinken ARBEIDER, die goed kan melken. Gevraagd, tegen 1 Juni a. s., een flinke P. G., liefst van buiten, door L. P. NOTENBOOM te Gouderak. ER WORDT GEVRAAGD, tegen 16 Juni, eene fatsoenlyke Te vervoegen in 't Mag. „DE FAAM", Schoonhoven. Mevrouw BOOM te Streefkerk vraagt tegen 1 Augustus a. s. eene nette van goede getuigschriften voorzien. GEVRAAGD, met half Mei, als Meid alleen, eene fatsoenlyke Franco brieven, onder letter H, aan het Bureau van dit Blad. Men verlangt in een stil, deftig gezin eene van middelbaren leeftyd, bekwaam in het linnenstoppenmazen en stryken. Adres franco, letter G, aan den Ouden en Nieuwen Boekhandel van J. H. DUNK, Rotterdam. CHRI8TEUJK-HIST0RISCHE te SCHOONHOVEN. ALGEMEENE VERGADERING op Zater dag 15 Mei a. s des avonds 8} uur, iu het MILITAIR-TEHUIS. GODSDIENSTOEFENING op Zondag 16 Mel a. 's voormiddags ten 10 ure, onder leiding van Ds. A. DE PECKER Jr-f Predikant der Ned. Herv. Gemeente te Spijkenisse. maakt bekend, dat hy binnen veertlea dagen met eene lading te SCHOONHOVEN arriveert. PUIK BESTE, GROOTE DRIELINGEN en beste BLAUWEN, tégen concurreerendo pryzen, by L. VAN DEN HEUVEL, Groenteboer te Stolwijk. met Dunlop luchtb. te koop, bestonderh. Adres P. J. HAZE BROEK te Driebrugge, naby Hekendorp. •.■gevangen 25 FEBRUARI 189J. Van SCHOONHOVEN: Werkdagen 6.30, 12.-, 2.- en 4.— uur. Zon-en Feestdagen 6.80, 2.- en 6.30 uur. Van GOUDA Werkdagen 8.46, 4.06, 6.10 en 9.15 uur. Zon- en Feestdagen 8.45, 5.- en 9.15 uur. De OMNIBUSSEN van 6.80, 12.— en 2.— uur zullen o minuten vó^r het vertrekuur op de Merkt, b/d Groote Kerk, staan. TERSTOND GEVRAAGD: Een rollede, liefst weinig gebruikte, doch in goeden staat verkeerende niet Collings-Patentassen. Adres, letter G, Boekbandelaar J. DE VEN, Gouda. voor f 35,—. Te zien inden KORENMOLEN te Jaarsveld. THOMSON'S TIIEË. Door het Maagpoeder van Apotheker BOOM zjjn nuizenden Maagljjders genezen van Maag- pjjn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en uleohte Spjjaverteeriug. Na ontvangst van 75 cent wordt een doos met gebruik en £00 attesten en dankbetuigingen franco toegezonden door Apotheker BOOM, Kastanjelaan 5 te Arnhem. Dit uitmuntend Maagpoeder is in alle plaatsen bjj Heeren Drogisten verkrjjgbaar. SPOORBOEKJES EN REISGIDSEN voorhanden in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Ben goed onderhouden met Afsluitraam en Zyportieren. Te be vragen by J. DE VOS, Kastelein te Schoonhoven, Lopikerstraat. Aan hetzelfde adres een goede BROOD WAGEN te koop. Te koop aangeboden een in goeden staat en onderhouden Te zien en te bevragen by A. A. VIS, Moordrecht. zal gedurende drie dagen, zynde Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 18,19 en 20 Mei, EENE PRACHTIGE PARTIJ KANTOOR-, Herders TAFEL- fn DESSERTME9SEN, HARMONICA'S, WEKKERS en SCHOOL SCHRIFTEN. Verder eene groote partij LEPELS en VORKEN, luxe DOOZEN en luxe arti kelen, een fraaie party PLATEN en eene groote party ENVELOPPEN in soorten; alles uit een opgeheven zaak te Rotterdam. STEEDS VOORHANDEN EENE RUIME KEUZE voor de ZUIVELBEREIDING, SPOOR'S LandbouwkantoorHoogewoerd55. LEIDEN. BEKROOND: Bestuursprys, Gorinchem 1886. Gouden Medaille, Bolsward 1889. Eerste prya, verhoogd met een Bestuurs- prijs, Woerden 1890. Eerste prys, Dordrecht 1890. Eerste prys, Alfen 1891. Twee eerste pryzen, Dokkum 1891. Eerste pr}j8, Leiden 1892. Eerste prys, Nymegen 1893. Eerste en tweede prys, Gonda 1894. Twee eerste prijzen, Groot-Ammers 1894. Zilveren Medaille', Antwerpen 1894. Drie eerste pryzen, Arnhem 1895. Eerste prys, Bodegraven 1895. Zilveren Medaille, Leeuwarden 1896. Twee eerste pryzen, Glessendam-Hardinx- veld 1896. Twee eerste pryzen, Woerden 1896. Eerste pqjs, Meerkerk 1896. gr"* lste Fabrikant en Uitvinder van KUIPWKRK met ronde Kimmen. Maakt en levert in den kortst mogelijken tijd: Stoom-, Paarde- en Hondekarnmolens. Holsteinsche Karns voor Handkracht, 'late en 2de soort. Boterkneedmachines. Melk- en Transportkannen. Melk- en Voederemmers. Botervloten. Room-, Zuur- of Molkenvaten met deksels. Weikuipen. Wringtobben of Kaaskuipen. Kaasvormen voor Edammer kaas van Teak- en Olmenhout. Zouters en Dopjes. Teakhouten Vormen voor Gouda-, Derby- en Komynekaas. Zuid-Hollandsche en Edammer Kaaspersen. Kaasketels. Pekelbakken. Plantenkuipen enz. Vertegenwoordiger der Fabriek van Centrifuges van LUDLOFF <fc SÖHNE te Berlin. Geïllustreerde Prijscouranten worden gaarne op aanvraag toegezonden. By onze Agenten W. M. DE JONG Korte Tiendeweg D 14, Gouda, K.' SPELJER te Meerkerk, J. RIJFëRS té Woerden, J. C. WOORTMAN te Utrecht A. 0. DE VRIES te Oudewater, JOHs' VOORSPUU Hzn. te Groot-Ammers zyn depóts gevestigd en worden bestellingen (net gelegenheid tot overname van den Inventaris) (met VERGUNNING), staande met den daarby behoorenden aan het dorp, by. den ingang van den Zuidplaspolder te Waddinxveen. Te bevragen by Notaris MOLENAAR aldaar. By veiling op 14 Mei 1897 te ten uvttiuiaau van de Notarissen J. J. VAN DER KAADEN te Almkerken D. TEUINCK te Schoonhoven gehouden, zyn de perceelen, behoorende tot de nalatenschap van Me juffrouw Wed. J. A. VAN DER STRAATEN, in bod gebracht als volgt: 1. Het Heerenhuis met Tuin te Bergambacht, op het Dorp, op f 4550,-. 2. 1 Heet., 82 Aren Oriendland aldaar, op- 2025,—. 8. 1 Heet., 65 Aren, 45 Centi aren Hooi- en Bouwland aldaar, op- 1550,—. 4. 48 Aren, 44 Centiaren Bouw land aldaar, op600,—. De afslag en toewyzing zal plaats heb ben op Vrydag 21 Mei 1897, 's mor gens 10 uur, in het Koffiehuis van C. BEZEMER te Bergambacht, terwyl inmid dels verhoogingen worden aangenomen ten kantore van den Notaris D. TEUINCK ta Schoonhoven, tegen genot eener premie van 10 i der verhooging. Het POLDERBESTUUR van Krimpe* a/d Lek is voornemens op Woensdag den 19. Mei 1897, des morgens 10 ure, by —OUTER te Krimpe* */d Lek, in het openbaar te staande by de Droge* Sluis onder tn dl, genummerd,

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 3