r- Goetoagen Zonen, )UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: t 1 dag opvragens k 2 ilUejiitetanW ruik dan steeds VERBETERDE 48STREMSEL en KLEURSEL, alom rrygbaar, van 1897. Woensdag 19 Mei, N°. 1782. [JWIELEN 8ii Onflerfleelen. DAMESWIELEN In soorten. Specialiteit 8 BKANDSMA, AMSTERDAM. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 181MI8 BOBBBNMN R. ZtNOVOORT B MAYPOLE ZEEP. T. SCHREUDERS, G1ES8ENDAM. j® Schoonhovensche t RIJWIELHANDEL w/O van A. KRUIJT. TE KOOP: CHR. RUPKE Co., BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. van heeft G. de Jong Czn. A. J. Dogterom. A. Dekker. J. van Gennep. Nio. de Leeuw. Z. Vinei. Wed. D. Blanken, K. v. Dam. SCHOOKHOVEIfSGHE COURANT. REPARATIE spoedig en billek. (Bij aankoop gratis onderricht.) evert alle soorten van Hoeren-en Dames pielen zonder prysverhooging. Geeft gratis onderricbt. ok eenige gebruikte Rijwielen met tbanden te koop. De bekende deug- paar jongens van ouders uit den fatsoen y’ken stand, alhier vernield hebben, paneel der buiten- jgetrapt, hebben ze 2' 'der schoolmuur ge- Alles hebbeh ze toen in de J:~ Louder gegooid en ver- i^ouders enz. hebben toebeh. en twee gebr. ST. KARREN t br. bü W. G. VAN STEENIS, gen maker te Woordeloos. raakt. *nwjjk was .udraooht, w LUCIFERS, DWEILEN, POETS- IDOELEN, WRIJFWAS, BORSTEL- ERK enz. enz. Q) te GOUDA, Nieuwe Haven 180 en 181. Sf i hiermede te verven, neme men (tukje van de tablet der kleur, welke verlangt, lost dit in een weinig id water op en voegt daar een hoe- eid kokend water aan toe, volgens sbruprsaanwyzing. Wollen Stoffen onkere kleuren koke men 15 20 ten in de oplossing. Voor alle andere iren en kleuren heeft men maar ge- door te spoelen. Goederen, aldus ideld, schijnen geheel nieuw te zijn; eur gaat er nooit meer uit en geeft t geringste af. MAYPOLE ZEEP is in 15 klearea verkrijgbaar tegen den pry's van I per tablet, Zwart f 0,35. int voor Schoonhoven en omstreken VAN ZESSEN. langer termijn op overeen te komen roorwaarden en desverkiezende tegen mderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,- k 4 ’sjaars Iragen daarboven tot den prolongatie- :oers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden asten zich met hét koopen en verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 30 6 onder 30 °/0 (ook roor loten;) verlangd worden orders in de meeste jndsen verantwoord tot den eerstvolgen- en middenkoers der Amsterdamsche eurs; iselen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere- :ening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op innen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar; itrekkra geld op HYPOTHEEK. mt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Is voordeelig voor de wasch. Men lette vooral op het merk. DOBBELMAN. van „Le Figaro”, zal nog een millioen den armen ten bate komen door de ramp te Parijs. De geefeter daarvan is Barones de Castellane, die ter eere van de nage dachtenis harer moeder, Mevr. Gould (ook omgekomen by den brand), die gift schonk aan het comité van den Bazar, om daar voor een vast en brandvrij gebouw te stichten voor liefdadigheids concerten enz. Graaf de Greffule heeft 100 000 francs geschonken aan een jongen lakei, die zijn moeder, de Gravin-weduwe, met levens gevaar uit den brandenden bazar gered had. Dat is dus tenminste—en er zyn er gelukkig nog meer! een uitzondering geweest op het beweerd doorgaand lafhartig gedrag der mannen by deze gelegenheid. Men zegt n.l. dat vele mannen, die in den Bazar aanwezig waren bij het ont staan van den brand, op niet anders bedacht waren, dan hun eigen leven te redden. Vele dames onder de gewonden verklaren, dat zy in het gedrang vuist en rottingslagen hebben gekregen van mannen, die zich op die wyze sneller een uitweg trachtten te banen. Vandaar ook, dat van de 118 slachtoffers 112 vrouwen en 6 mannen zijn. In het Britsche Lagerhuis is met 85 tegen 24 stemmen eene motie aangenomen tegen lange redevoeringen. De voorsteller van deze motie, Mayoor Rasch, wenscht, dat de Ministers niet langer dan een uur en gewone leden niet langer dan een kwartier achter elkaar zullen spreken. Voorts werd in het Lagerhuis een voor stel van den afgevaardigde voor Dublin, Prof. Lecky, tot beperking van den drank- verkoop in Ierland op Zondag, by tweede lezing goedgekeurd, maar slechts met eene kleine meerderheid. Dr. LeyJs zal waarschynlyk te Pretoria (Transvaal) herkozen worden als Staats secretaris, ofschoon een deel van den Volksraad den heer Fischer begunstigt (een Vrystaatsch advocaat), om den Holland schen invloed te verminderen. By den Tweeden Raad is een verzoekschrift in gediend, met het verzoek te bepalen, dat hötel- en restaurant-spijskaarten in het Hollandsch moeten gedrukt zyn. Het verzoek werd echter niet toegestaan. Fabrikanten, Waddinxveen. p Op plaatsen, waar geen Depóts istigd ztjn, worden wederverkoopers aagd. gezet, die eenige voordeelen schynen be haald te hebben. Ook te land, in Epirus, werd met succes onder Manos tegen den vyand gestreden, die eindelyk ingesloten werd. Men wil blykbaar nog zooveel mogelyk voordeelen behalenvoordat aan stonds de wapenstilstand zulks beletten zal. Op Creta gaat alles geregeld zyn gang. De inscheping der Grieksehe troepen ge schiedt in goede orde. De overheids personen, door Vassos aangesteld, zyn af getreden en stellen de vertegenwoordigers der Mogendheden in staat, het gezag over te nemen. De hoofden der opstandelingen hebben zich gevormd tot een Voorloopig Bewind. Turkye zou 8 millioen Turksche ponden, dat is 80 millioen gulden, oor logsschatting eischen en Thessalié als pand willen bezet houden tot na afbe taling. De oorlogs-correspondent van .Daily News” schryft uit Lamia: „Men ziet hier een hartroerend schouwspel. Ruim tachtigduizend inwoners van Thes salié zyn opeengepakt te Lamia en in de omgelegen dorpen, na achtereenvolgens gevlucht te zyn uit Tyrnavos naar Larissa, Pharsala en Domokos. Twee dagen lang heeft het zwaar geregend. Al de huizen zyn overvol en nog liggen er duizenden vrouwen en kinderen in de open lucht, blootgesteld aan weer en wind. Hunne karren en paarden zyn by na alle door de militaire overheid in beslag genomen voor het vervoer van levensmiddelen en krygsbehoeften naar Domokos. Het weinige geld, dat zy by zich hadden, is al lang opgeteerd, en zy lyden nu groot gebrek, terwyl niet alleen hun oogst, maar ook hunne huizen in handen van den vyand zyn gevallen. Al de dorpen worden door de Turken in de asch gelegd. lederen nacht zien wy vlammen in de verte.” Daar by wordt nog melding gemaakt van eene hevige aardbeving in Epirus. Het een en ander gevoegd by de verschrikkingen van den oorlog, doet sterk naar den vrede verlangen! Volgens den Hongaarsehen Minister Bauffy, in antwoord op een vraag van Kossuth over de tusscfeenkomst der Mogendheden in het Grieksch-Turksche conflict, zou alles wyzen op een spoedig herstel des vredes! Het hoofd van het Fransch Gemeene- best, President Faure, ontving van Czar Nicolaas van Rusland een eigenhandig, hem door den gezant Von Mohrenheim overgereikt schrijven van hartelyke deel neming in de groote brandramp. Ook namens de Keizerin betuigt Z. M. daarin aan zyn „zeer lieven en goeden vriend” zyn diep gevoeld medeiyden met wat Frankrijk hier aan gruwzaam leed heeft ondervonden. Het stoffelyk overschot van den Hertog van Aumale is per extra-trein te Parijs aangekomenonder geleide van Prinses Clementine van Coburg, den Hertog van Chartres en den Markies De Beauvoir. De kist, waaromheen de Fransche vlag was geslagen, werd onmid- dellyk naar de St. Madeleine kerk overge bracht, waar een lykdienst zal worden gehouden. De begrafenis zal plaats hebben te Dreux. Behalve dat van den „onbekende” en un, 17 Mei. De burgemeester de heer A. J. Van der Meersoh, jparatie aan zyne woning tjjdeljjk te familie vertoevende, was Zaterdag- n per tram naar Bodegraven on verder iets naar Zwammefdam gereden, met het niet laatstgenoemd ver maken. en Walk aan een trein met militairen overkompn. Tengevolge van ontsporing sloegen 16 wagens om en werden vernield, met het treurig gevolg, dat 100 soldaten en 21 officieren omkwamen en 60 soldaten gewond werden. Eene commissie van onderzoek begaf zich naar de plaats des onheils. China heeft weer geld geleend, ditmaal in Belgié. Naar „The Times” uit Peking verneemt, gelukte het aan Sheng-Uojen vier millioen taéls voor slechts vier per cent ter leen te krijgen van een Belgisch syndicaat, op onderpand van de reeds ge bouwde spoorwegen en tegen toezegging van het uitsluitend recht van aanleg van de lyn Peking-Hankau. By Kon. besluit is de gene raal-majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indiö, C. Deykerhoff, met ingang van 1 Juni, eervol uit den mi litairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen, en onder dank betuiging voor de langdurige diensten door hem aan den lande bewezen, By Koninklyk besluit is aan den directeur van het telegraafkantoor te Gouda, J. T. Van Schouwenburg, op zyn verzoek, met ingang van 1 November, eervol ontslag uit ’s lands dienst verleend. De post- en telegraafdiensten te Gouda zullen vereenigd worden onder het beheer van één directeur. De kapitein E. K. Blokzijl, van het 4e reg. infanterie, is overgeplaatst van Gouda naar Leiden, in verband waar mede de nieuwbenoemde kapt. P. Giel nader bestemd is voor het 5e bat. te Gouda. De 1ste luit. M. M. Eyssell, van het 4de reg. inf., is benoemd tot adjudant by het 5de bataljon te Gouda. Tengevolge van het steeds stygend aantal omvangrijke inzendingen en het vormen van nieuwe afdeelingen (o. a. voor scheepvaart en visschery, voor den Nederlandschen boek-, plaat- en kunst handel, voor fotografie etc.), die een groote plaatsruimte zullen innemen, is het hoofd gebouw der Dordtsche Tentoonstelling te klein geworden voor hetgeen verwacht wordt. Daar de aanvragen om nog ruimte in het hoofdgebouw te huren steeds aan houden, heeft het hoofdbestuur besloten een nieuwen vleugel te doen bybouwen, waarvan de aanbesteding de volgende week zal plaats hebben. In de Zaterdag gehouden vergadering der algemeene Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk ving o. a. de beraadslaging aan over de aan vraag, ingediend door den predikant J. Hoevers, van Stolwyk, om vernietiging van een uitspraak in hooger beroep, tegen hem gewezen door het provinciaal kerk bestuur van ZuidHolland, waarby hij, met bevestiging eener uitspraak van het classicaal bestuur van Gouda, wegens verstoring van orde en rust voor zes weken in zyne bediening is geschorst. Het behoeft geen betoog dat byzonder- heden omtrent de behandeling dezer zaak niet kunnen worden medegedeeld. Aan de behandeling nam de vice-president, Door een onbekende oorzaak is de heer Van der Meersoh toen onopgemerkt aan de Reeuw jjk- Bohe brug in een sloot te water geraakt en verdronken. Een bode, ter plaatse het rjjwiel onbeheerd op den kant vindende liggen, ver moedde een ongeval, soodat een ondersoek werd ingesteld. Helaas! bleek het vermoeden maar al te gegrond: de drenkeling werd opgehaald, sonder dat eenig teeken van leven meer te bespeuren viel. Men vermoedt, daar hjj aan toevallen leed, dat hij van zjjn rjjwiel is afgestapt, toen bjj een duizeling voelde aankomen en toen te water is geraakt. Nadat het Ijjk in het siekenhnis te Reeuwjjk was gebracht en men zjjn kleede- ren onderzocht, werd bemerkt, dat het gouden horloge nog ging, soodat men niet weet hoe laat ongeveer de ongelukkige te water is ge raakt, men vermoedt dat het ongeveer te kwart voor drie is geweest. Het Ijjk sal naar 's-Hage worden overgebracht om daar ter aarde te worden besteld. Algemeene ontsteltenis veroorzaakte hier dit bericht. Bjjna zes jaren stond de heer Van der Meersoh aan het hoofd dezer gemeente en in dien tjjd had hg zich de algemeene achting verworven. Waar bjj kon, werkte bjj mede aan den vooruitgang zgner woonplaats. Mede aan zijne gverige bemoeiingen is het te danken, dat deze gemeente weldra een telephonieohe aan sluiting zal hebben aan het telegraaf kantoor te Bodegraven en dat bjj de straatverlichting de petroleum door gas sal vervangen worden. Gemengd Nieuws. §- By de voorgeschreven in richting der stemlessenaars is goed gezorgd dat de invulling van het stembiljet in het geheim kan geschieden, ten minste wat de zy wanden betreft. Indien zich echter op den zolder van het lokaal iemand bevindt, kan hy door eene kleine opening gemakkeiyk alle verrichtingen der kiezers gadeslaan. Dit kan voorkomen worden door op de beide ter zyde der lessenaars staande schutten eene bedekking b.v. van matglas aan te brengen. In de gemeente Berg-Am' bacht is weder een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den bouwman K. H. Opmerkeiykis het dat de meeste gevallen voorkomen by koeien, dezer dagen op markten aan gekocht. - Vrydag-middag had in de fabriek van de firma G. Van Delden Co. te Gronau, de timmermansbaas, die daar ruim 20 jaren werkzaam was, het on geluk door de zaagmachine gegrepen te worden. In een oogenblik was bet lichaam deerlyk gehavend en de ongelukkige dood. - Het lyk van schipper Bronger Rozema uit Groningen, den SOsten April te Streefkerk van een vaartuig overboord gevallen, is Vrydag-namiddag aldaar op- gevischt en naar de algemeene begraaf plaats overgebracht. In de laatste dagen is te Am sterdam op verschillende plaatsen valsch zilvergeld in betaling gegeven, bestaande in guldens en ryksdaalders. Zondag-namiddag had te Lent by Nymegen, een treurig ongeluk plaats. Ten huize van den algemeen ge- achten warmoezier J. Th. Beerends, wiens 24-jarige dochter Elisabeth Maria de bruid was en Donderdag zou trouwen, was het feest. De 17 jarige bakkersknecht J. Klaas- sen uit Nymegen nam, daar aanwezig, een geladen geweer, dat in een schuurtje hing en maakte er eenige onvoorzichtige bewegingen mede. Plotseling ging het schot af en de bruid, in den hals ge troffen, viel voor de voeten harer ouders dood neder. Zondag heeft te Delft een poging tot moord plaats gehad. Zekere T., werkman aldaar, ontmoette op het Oude Delft zyn vrouw, van wie hy sedert eenigen tyd gescheiden leefde, in gezel schap van een varensgezel uit Rotterdam. Hierdoor in woede ontstoken, trok hy zyn mes en bracht zyn vrouw daarmede een diepe wond boven het oog en in den linkerarm toe. De vrouw is in het gast huis opgenomen. Terwyl de spoorbrugwachter te Bellen de brug overdraaide voor een op de komst zy’nden trein, viel zyn vier jarig zoontje in het water. De vader had nu te kiezen tusschen ouderliefde en ambtsplicht. Redde hij zyn kind, dan zou de trein wellicht een ongeluk krygen, en draaide hy eerst de brug over, dan kon zyn kind verdrinken. - Hy deed zyn plicht en eerst toen de brug goed was overgedraaid snelde hy zyn kind te hulp, gelukkig nog juist by tyds. By het spelevaren op de Beek, naby Amersfoort, achter het buiten goed Randenbroek, is gisteren-namiddag, door het hevig schommelen, een bootje, waarin vier personen gezeten waren, om geslagen, met het ongelukkig gevolg dat een der jonge mannen, zekere Buys, ver dronk. Zyn lyk werd weldra opgevischt. Misbruik van sterken drank is aan dit ongeluk niet vreemd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 18 Mei. By Kon. besluit is met 1 Juni benoemd tot inspecteur der posteryen en telegraphic ter standplaats Middelburg onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. A. Schwan, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Sittard, wordende hy voorloopig uitsluitend belast met het toezicht op den telegraafdienst in de tegenwoordige afdeeling Breda. Naar wy vernemen, heeft de heer F. P. H. Van der Schrieck be dankt als lid der Commissie van toezicht op het lager onderwys alhier. TRADE MARK. léén in verzegelde pakjes, voorzien bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, rygbaar te Schoonhoven by E. C. VAN DER ENDE. wpoort, C. Spklt. •deloo8, J. G. van der Rest. rkerk aid IJsel, M. Pannekoek. ipen a/d Lek, •drecht, wtein, enwoude, •Ambacht, A.. V. -DAM. In het byzonder wordt de aandacht itigd op SOUCHON THEE, f 1,30 ons. Terwyl de Grieksehe Regeering en de Mogendheden al het mogeiyke doen om den vrede te bespoedigen tusschen Grieken land en Turkse, de eerste daarvan blijk geeft door de voortdurende ontruiming van Creta en de Mogendheden te Con- stantinopel erg op de oorlogsstaking aan dringen, schijnt men in Turksche kringen nog „de kroon op het werk” te willen zetten, door de bezetting van Domokos, het tegenwoordige hoofdkwartier der Grieken. Deze laatste worden door de Turken nog niet al te zeer vertrouwd. Wat beteekenen toch de voortgezette be stellingen op groote schaal door de Griek- sche Regeeringvan ammunitie en paarden? Wat, de grootspraak van den Kroonprins, als zou Domokos voor de Turken onneembaar zyn? Wat, het van gedachten wisselen over de mogelykheid eener verdrijving der vyandelyke troepen van het Grieksehe grondgebied? Deze, door de Turken ingewonnen berichten, hebben voor hen de beteekenis, zich moediger dan ooit te gedragen en „coüte que coüte”, zich van Domokos zien meester te maken. Nu, veel moeite zal hun dat wel niet kosten, want uit goede bron wordt gemeld, dat de „vol groot spraak zynde” Grieken reeds aardig bezig zyn, om, hun beginsel getrouw, Domokos te ontruimen en het den Turken alzoo heel gemakkeiyk te maken. Voordat de vrede echter tot stand zal kdmen, schynen de Grieken van plan te zyn, nog eens het een of ander uit te halen, om van zich te doen spreken. Ze doen op *t oogenblik alle moeite, om nog iets van het verlorene te herwinnen. Zoo heeft het Grieksehe oorlogsschip „Peneioe” een Turkech stoomvaartuig aangehouden, dat 100 soldaten, 5 officieren, 1 majoor, 800 Martini-geweren, 6 mitrail leuses, patronen en provisie, benevens 4000 Turksche ponden aan boord had. Het schip is door de „Peneios” naar Skyathos het dichtst by het Grieksehe vasteland gelegen eiland der Noordeiyke Sporaden opgebracht. Het Wester- eek^er waagde eene poging bn prevma tlit BMlMdJumL-hericht van een qnt- en Nikopolis, waar troepen aan wal werden zettend spoorweg-ongeluk tusschen Dorpat omtrent het oandidaten stellen, loowel voor leden voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten als voor die voor den Gemeenteraad. Verklaring gevende omtrent het verkrijgbaar stellen van Igsten tot invulling van de namen der oandidaten, het inleveren 'laarvan op bjj de Wet aangewezen dagen, de wjjze van stem uitbrengen en wat verder geacht kan worden tot de verplichtingen van den kiezer to behooren. Niet zoo als vroeger krjjgt de kiezer een stembiljet tot invulling der namen, maar een kieskaart. Deze kaart moet op het stembureau worden afgegeven ter ver wisseling met de oandidaten-ljjst. Daarop komen vóór de namen der gestelde oandidaten vierkantjes met een open stip voor. De kiezer heeft nu slechts het witte plekje in het vier kant voor den naam van den candidaat zgner keuze met een der aanwezige potlooden zwart te maken en het biljet is klaar om in de stem bus te doen. Worden minder of meer stippen op het stembiljet zwart gemaakt dan er leden te kiezen zgn of eenig ander kenteeken daarop gevonden, dan wordt het geheele biljet van onwaarde verklaard. Om dergelgke wijzigingen en plichten beter te ieeren kennen, werd verder in het licht gesteld, kon het zjjn nut hebben eene kiesvereeniging op te richten, waarin de kiezers hunne belangen met elkander konden bespreken. Overgaande tot de rondvraag of de aanwezigen bereid waren om tot het oprichten van een kiesvereeniging over te gaan, verklaarden de meesten zich er voor. Tjjdens dit rondvragen was door een vraag van den heer Eger meer het doel kenbaar gemaakt. De vereeniging zou zich enkel bepalen tot het bespreken van oandidaten voor het lidmaat schap voor den gemeenteraad zonder politieke kleur en zich uitsluitend op het gebied van het gemeentebelang bewegen. 28 aanwezige kiezers verklaarden zich met dit beginsel te kunnen vereenigen, waarmede de oprichting van een kiesvereeniging, onder den naam „Gemeente belang'*, als aangenomen werd beschouwd. De grondslag alzoo' gdlegd zgnde, werd tot verderen opbouw eene commissie benoemd van 7 leden tot het ontwerpen van een reglement. Daartoe werden gekozende heeren Jhr. De Geer, J. O. Kersbergen, Dr. Van Langeraad, J. Tom, A. B. Swets, C. Den Oudsten en C. De Jager Az. De laatste in herstemming met den heer T. Van Dujjvendjjk. Na de mededeeling, dat zoodra de commissie mot het ontwerp klaar waa, een oproeping zou plaats hebben, werd de bjjeenkomst gesloten. §Nieuw-Lekkerland, 17 Mei. In deze gemeente heeft zich het eerste geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. ‘Noordoloos, 17 Mei. Tot onderwerp zyner rede gekozen hebbende Hand. 20 vers 27, nam onze predikant, Ds. J. Zweedyk, gisteren morgen afscheid van deze gemeente. De hartelyke woorden, waarmede dit plaats had, en de onverdeelde aandacht, waarmede de rede door de talrijk opgeltemen bezoekers werd gevolgd, waren wel bewys dat ZEerw. zich gedurende zyn by na 3-jarig verblyf in deze gemeente vele vrienden en vriendinnen gemaakt* heeft. Dit bleek ook nog aan het eind zyner rede, toen hfi’ den onbekenden gever of gevers zyn dank betuigde voor de ver rassing, hem den vorlgen avond bereid, door de ontvangst van een sierlyke schildery, als aandenken aan deze gemeente. 'Polsbroek, 18 Mei. Jl. Zaterdag raakte al spelende het 4-jarig zoontje van den metselaar M. alhier in de breede Kerkvliet langs den Slangenweg. Gelukkig, dat even later een koopman, Van 8., uit Bonrepas passeerde, aan wien het gelukken mocht het in groot gevaar vdrkeerende knaapje op het droge te brengen. De door het bestuur van het water schap Polsbroek opgemiakte rekening over 1896 bedraagt aan ontvangsten f 9299,59, aan uitgaven f 9108,56, batig slot alzoo f 191,08. 'Bchellolnen, 13 Mei. De bekende deug nieten, die, met een de heele Herv. Kerk zyn Zondag 11. aan de openb. school gaan breken. Na eerst een deuren te hebben ingetrapt, hebben een gat in den Noorder schoolmuur ge broken. - boekenkast door elkander gegooid en ver scheidene boeken, penpouders enz. hebben ze meêgenomen. Gelukkig heeft de onderwyzer.een streng toezicht op zyn leerlingen gehouden, doch ook tot groot genoegen der ouders heeft niemand der jeugd ooit aan dat ver nielingswerk zich schuldig gemaakt. Sinds enkele weken worden de aard appelen alhier nog al vlug verkocht tegen f 1,90 f 2 de HL. Vreemde kooplieden vragen veel naar blauwe aardappelen, die in partijen te Gorinchém geleverd worden. 'Tlenhoven, 17 Meij Van gister-avond tot heden-middag zyn op de zalmzegen- visschery alhier 5 zalinen en een partytje kleine elften gevangen. 'Vllst, 18 Mei. De ijyks-veearts, de heer H. Anker, van Oudewater, heeft verklaard dat de veestapel vpn den landbouwer Herrewyn lydende is aan de besmetteiyke veeziekte mond- en klauwzeer. —In plaats van den heer N. Kasteleyn, die bedankt heeft als Jjestuurslid der kies vereeniging, werd met 42 van de 43stemmen verkozen de heer A. Breedyk, die staande de vergadering de benoeming aannam. Tot polderbode is met algemeene stemmen benoemd de heer Joh. Uitten- boogaard, waarnemend bode 'WUIIge-Langerak, 18 Mei. Op de visschery alhier zyn yan Zondag op Maan dag 11. 18 zalmen en'30 elften gevangen. Zwammerdai dezer gemeente, wegens rej Gouda bjj morgen per fiel voornemen dien dag voermiddel den terugtocht to Dr. G. J. v. d. Flier, als president van het provinciaal kerkbestuur van Zuid Holland, op grond van art. 15 van het Reglement voor Opzicht en Tucht enz., niet deel. Na des voormiddags, 16 Mei jl., door Ds. G. J. v. d. Pol Van Werkendam bevestigd te zyn, naar aan leiding van H Tim. 4 vers 5m„Doe het werk van een Evangelist”, hield Ds. H. Visch des namiddijjgs zyne intrede te Sleeuwyk, tot grondslag zyner rede leg gende Luc. 24 vs. 48, „En gy zyt getuigen van deze dingen”. Eene talrijke schare, waaronder in het namiddag-uur eenige ringbroeders, vulde by beide gelegenheden het kerkgebouw. Bedankt voor het beroep té Hardingsveld door Ds. J. G. Harthoorn te Opynen. Mej. H. J. De Baat, Sliedrecht, is geslaagd by het acte-examen lager onderwys. Beroepen te Ravenswaay de heer A. Dekker, cand. te Biervliet. De pastoor van IJselstein, de Eerw. heer J. W. Van Leuffen, is ernstig ongesteld. In de laatste dagen is zyn toestand zorgwekkend. ’Gorinchém, 17 Mei. Tengevolge van de lage veeprijzen is het vleesch hier by enkele slagers deze week 5 10 ets. per KG. goedkooper geworden. Het wordt nu verkocht tegen 35 k 40 ets. het J KG. 'Alblasserwaard en VQfheerenlanden 17 Mei. Plotseling is er eene groote ver andering ten goede in het weder ontstaan. Al waait de wind nog niet uit het zoele zuiden, toch is hy zyn scherpte kwyt. Alles herleeft. Men staat er verbaasd over, waar, als door een tooverslag in eens al die lente en zomerboden vandaan komen. In plaats, zooals de vorige week, sneeuw vlokken en hagelsteenen, vliegen ons thans meikevers, by’en en tal van andere insec ten om oorenhet vogelkoor zingt het hoogste lied en de kikvorsch doet dat des avonds niet minder, weltemoe eni in het grasvi appel boomen ontplooien. Het vee is weder zich rustig herkauwend iêr. Thans beginnen de prachtige bloemen te Ai wqn deze kleuren en geuren nu eens volop kunnen genieten. 'Amelde, 18 Mei. Door de vrijz. kies vereeniging Ameide Tienhoven e. o. is definitief tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing van een lid der 2de Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkies district Sliedrecht, de heerC.B. Wisboom, burgemeester van Noordeloos c. a. 'Berg-Ambacht, 18 Mei. By den land bouwer F. Bouwman alhier is komen aan vliegen een postduif, vermoedelyk te Bussum losgelaten. Om een der pooten is een metalen bandje, gemerkt G 96, en op een der vleugels komt een stempel voor: „Koerier Bussum” 1. 9. 'Haastrecht, 18 Mei. De rekening van den polder „Hoonaard”over 1896 bedraagt aan ontvangsten f531,95* en aan uitgaven f 181,10, derhalve een batig saldo van f 350,85*. De begrooting voor 1897 be draagt f566,60 aan ontvangsten en uitgaven. Vrydag-avond hield de Haastrecht- sche kiesvereeniging eene vergadering tot het stellen van een candidaat voor een lid der Tweede Kamer. Nadat de voor zitter eenige mededeelingen had gedaan naar aanleiding van eene vergadering te Gouda werd met algemeene stemmen tot candidaat gekozen de heer A. Knyff Hz., burgemeester te Rietveld en aftredend lid dier kamer. Door één der leden werd den leden op ’t hart gedrukt toch als één man op te komen, daar de komende stryd waarschynlyk hevig zal zyn. Ook werd nog gevraagd of het niet goed zou zyn, den kiezers eens op eene bevattelyke wyze mede te deelen wat het beteekent „dat lid is vóór of tegen protectie”. Na een opwekkend woord sloot de voorzitter de goed bezochte en zeer geanimeerde vergadering. Tot bestuurslid van den polder „Beneden-Haastrecht” werd gisteren door ingelanden met algemeene stemmen ge kozen de heer Teun is Boer. 'Krimpen a/d IJsel, 17 Mei. Gepas seerden nacht werd door den Ryks- en den gemeente veldwachter alhier proces verbaal opgemaakt tegen J. v. W., herber gier, wegens het na bezetten tyd toelaten van bezoekers in zyne herberg. De collecte, alhier gehouden voor het aan te bieden huldebiyk aan H. M. de Koningin-Weduwe, heeft opgebracht f 141,63. De voordracht voor hoofd der o. 1. school in deze gemeente bestaat, alpha- betisch, uit de heeren: C. De Kok, onderw. te Zutfen; G. Maasdam, onderw. te Amsterdam; H. Meester, h. d. s. te Nw. Buinen; G. Den Toom, onderw. te Middelburg en G. G. Van Wagensveld, h. d. s. te Groot-Ammers. Deze heeren zyn uitgenoodigd tot het geven van een proefles op Donderdag en Vrydag a. s. 'Lekkerkerk, 17 Moi. In een den 14. dezer gehouden bgeenkomst in de bovenzaal van „de Groote Boor” alhier, waartoe de uit- noodiging was uitgegaan van Jhr. De Geer van Jutphaas, burgemeester dezer gemeente, waren een 30-tal personen aanwezig, met het doel volgens de bekendmakingen eene kiesvereeniging op te richten. Burgemeester Jhr. De Geer nam de leiding der bgeenkomst op zich en gaf den I aanwezigen eene schets wat hy zich ten plicht I had geacht nader in bet licht te moeten stellen I voor de kiezers, volgens de nieuwe kieswet I Voornameljjk bevatten die eenige bepalingen

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1