LING. Eerste. Blad* J 1897. N°. 1787. was. was. IOVEN, den Dam, naby t, Zaterdag 5 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht iWAS BriBisnai bbd odé-êbèiiéb. J (A I i I1 Officiëele Kennisgevingen. NAS van de len Damweg, naak. den oud Mo bil de Molens. •OP: WAGEN, EN. n Grasgewas zemkaden en in perceelen. ïïswlf i LMAN. rpachting m het BUITENLAND. Overzicht. HERIJK BINNENLAND. N, Oud-Alblas. 98, groot 1 Are, ild- AM. itP.SANTMAN, VU",SóutbS, S. &W. N. VAN NOOTjSN tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. i het Waterschap d Zevenhoven zal 897, dea middags Molen No. 1 van Hek TEN: KASTRANDEN hun voornemen zgn van den c PEN: BESTUUR van ge Boezem achter ierdag 10 Juni n 6 ure, in het in de olie. Te be- mdbouwer G. VAN n a/d Lek. te bezichtigen Za- —4 uur. in het Koffiehuis 3 Schoonhoven ttelHs ERF en GROND, m. mingen 7 Juli 1897. ;en. i kantore van den i EIS E Nzonder e bekomen onder hten Dezo Courant bestaat uit Twee Bladen. ARE rkoojMBi iris D. TEIJINCK oven zal op Dins- »i 1897, in het 'erkoopen uur, ten sterfhuize JRG, aan den Dam d: toebehooren, s, Stoelen, Tafels, Schilderijen, Glas- ie eenig gemaakt SCB00NH0W8GHÏ COURANT. e huishouding, op het merk. e het den polder perceelen, op 3W, des avonds i Mejuffrouw de Haastrecht. Aghia Marina” vertrokken, om aldaar den verjaardag te vieren van den Kroonprins. In de Itaftaaneche Kamer vormde de staatkunde der Europeesche Mogendheden in de Turksch Grieksche aangelegenheden het onderwerp eener interpellatie. Zy ging uit van den Afgevaardigde Imbriani, en werd beantwoord door den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Visconti Venosta, die zeer waardeerend sprak over bovengenoemde staatkunde, als hebbende de veiligheid in dit werelddeel gehand haafd. Al heeft het „Europeesch Concert” den Grieksch Turkschen oorlog niet kunnen beletten, zoo heeft het dan toch ten minste de uitbreiding er van voorkomen. De Romeinsche smidsgezel Acciarito, die onlangs eenen aanslag pleegde op het leven van Koning Umberto van Italië, is deswege tot levenslange galeistraf ver oordeeld. „Leve de anarchie! Leve de sociale revolutie!” waren de uitroepen waarmede hij zich na zijn vonnis uit de gerechtszaal verwtfderde. De Prins van Wales (Engeland) heeft den Griekschen Kroonprins uitgenoodigd het jubelfeest der Koningin te komen by wonen, om er zyn land te vertegenwoordigen. Hoewel niet in de rechte stemming, zal de Prins waarschijnlijk gaan, het onder de tegenwoordige omstandigheden en na den ongelukkigen veldtocht misschien beter oordeelend een poos uit het gezicht te zijn. Wel merkwaardig mag het genoemd worden, dat, ofichoon de lersche party in het Britsch Parlement verklaard heeft, zich van elke deelneming aan de Koninginne- feesten te onthouden, toch 63 van de 71 leden aanvrage deden om biljetten, teneinde de jubilé processie te zien. Volgens het lersche Parlementslid Davitt echter zou men dat gedaan hebben om de,kaarten af te staan aan liberale en unionistische leden, die er hen om gevraagd hadden. Het besluit van de lersche partij wordt ten zeerste afgekeurd. Nog een wanklank! De timmerlieden, die aan de stellages en aan de tribunes voor den jubilé-optocht werken, dreigen met werkstaking, als hun loon niet met 20 percent wordt verhoogd. Ook onder de arbeiders der coöpe ratieve arbeidersglasfabriek te Carmaux (Frankrijk) heerscht groote ontevreden heid. Zij hebben hunne afrekening gevraagd en de onderneming verlaten, omdat zy niet langer by hard werken willen honger lyden. Met de fabriek is het volgens hen treurig gesteld. Er is een slecht bestuurgeen eenheid van geest onder de arbeiders; het kapitaal is opge teerd, zoodat de onderneming niets dan schulden heeft, met het treurig gevolg, dat de werklieden niet betaald worden en hunne vrouwen uit bedelen moeten gaan. De socialistische afgevaardige Jaurès echter spreekt dit alles sterk tegen, bewerende, dat de zaken juist heel goed gaan, hetgeen hy met cyfers staaft. Bij de Fransche Kamer van Afgevaar digden is door den Minister van Financiön een crediet aangevraagd van 14 842 francs, voor de onkosten van den lykdienst in de Notre Dame voor de slachtoffers van de ramp van 4 Mei. De radicalen wilden eene vermindering van crediet voorstel len van 100 francs, om zoodoende protest aan te teekenen tegen den President der Republiek en de Ministers, die zich by bovengenoemde plechtigheid hadden doen veitegenwoordigen. Die by woning van Regeeringswege mócht niet zyn, zoo werd In de Fransche Kamer van afgevaar digden verklaard. In het park van Zarskoe Selo, waar de Russische Czar verblfift, heette dezer dagen weer een aanslag op Z. M.’s leven te zyn ontdekt en tijdig verijdeld. Inderdaad werd iemand gearresteerd, die nu blijkt een nog niet eens vijftienjarige knaap te wezen, gewapend met een ouderwetsch, zoogoed als onbruikbaar pistool. Hij is naar een krankzinnigengesticht gebracht, om onder zocht te worden wat betreft den staat zijner geestvermogens. In het Oostenryksch Huis van Afge vaardigden houden de schandelijke too- neelen aan, waarmede de liberale minder heid het Kabinet Badeni schynt te willen vei jagen. Men schreeuwt den Premier meer dan beleedigende woorden toe: ^Dè^deur uit met Badeni!” „Laat hem oprukken!” „Gaat hy nog niet haast?” en dergelyke uitvallen meer volgen elkaar gestadig op. Ook de verschillende partyen schelden elkaar uit, wat natuurlyk weer tot ver schillende uitdagingen aanleiding geeft. Terwijl wij hier het schoonste voor jaarsweder hebben, deden elders In Europa de elementen zich duchtig gelden. Door een wolkbreuk is in het district Gitschin (Boheme) op vele plaatsen groote schade aangericht naar men schat voor f 450.000. Twee menschen verdronken. Zes huizen en twaalf bruggen stortten in en 40 huizen werden zwaar beschadigd. Te Mad, in Hongarije, werden door een wolkbreuk 16 huizen vernield. Daar werd I een mensch gedood. Te Szolat kwamen - verscheidene menschen om het leven en De Koningin en de Kroonprinses zyn naar 1 werden geheele rijen huizen vernield, IX. Wel, amice Redacteur, hoe gaat het toch tegenwoordig met u? We hebben in geen langen tijd iets van elkander gehoord, - dat is te zeggen, niet rechtstreeks; van üw courant, dat weet ge, ben ik een der allergetrouwste en nauwgezetste lezers. Maar zyt gy nog niet heelemaal versuft van al dat verkie- zingsgeroezemoeswaarmede gy u, ter wille van het algemeen belang en tot voorlichting van uw geabonneerden, hebt moeten bezighouden Gelukkig, dat we nu het ergste achter den rug hebben, want het is waarlijk om er zyn geduld by te verliezen. Dat was me, in ’t begin, een stortvloed van programma’s, vol met de verleideiykste beloften, om de lieden te lymen, die veel waar voor hun geld ver langen te hebben; en de heeren samen stellers van die geschriften deden net alsof zy wilden zeggen: Als gy, brave kiezer, met my meegaat, dan krygt ge alles wat de koopman daarginds u belooft, en nog een heele boel bovendien; hier wordt het record van de stembustoezeggingen ge slagen. En daarna kreeg je de sprekers van de verschillende partyen en partytjes, allemaal menschen gloeiende van toe- wyding aan de vaderlandsche zaak. Zonder een zweempje van eigenbelang, vry van alle persoonlijke eerzucht, en die met een welbespraaktheid, by welke alleen die van den koopman in goedkoope geneesmiddelen op de weekmarkt te vergelijken is, hun „beginselen” uitpakten en die van de tegen partij aan de minachting van het eerzaam publiek prys gaven. Vervolgens, de can- didaatstelling, een werkje, dat ook heel wat voeten in de aard had, want het is niet ge mak kei yk om zulk eigenzinnig volk, als de bezoekers van kiezersvergaderingen, onder één hoed te vangen. Enfin, ik heb er ook aan meegedaan, zooals een goed burger na de uitbreiding van het kiesrecht betaamt. Maar of ik het niet slim genoeg heb aangelegd, om myn persoon wat meer op den voorgrond te schuiven, dat weet ik niet, - een feit is het, helaas! dat ik nergens candidaat ben gesteld. Nu ja, als ik by myn ken nissen met een lijst had willen rondgaan, om er veertig namen op te krygen, dan zou het misschien wei gelukt zyn, doch op zoo’n manier in aanmerking te komen, daar pas ik voor. Er is geklaagd dat men heel geen militaire, specialiteiten in de Kamer tracht te brengen; is er onder de candidaten hier of daar een officier, dan is hy genoemd niet omdat men overtuigd is iemand te moeten aanbevelen die de zaak van de landsverdediging eens op haar pooten zal zetten, maar ondanks zyn graad in het leger. Dat men dus een oud sergeant- majoor van de dienstdoende schuttery, iemand die zoo goed weet hoe het zjjy moet, passeert, zal stellig door den toe- komstigen geschiedschrijver van de politieke beweging van 1897 als een bedroevend bewijs van nationale verslapping worden aangevoerd. Candidaten zyn er anders genoeg, zou ik zeggen, wel een driehonderd. En er biykt ook alweer uit, dat de dingen hier beneden heel ongeiyk verdeeld zjjn. Ter- wyi een zoo verdienstelijk man als ik ben, zelfs niet wordt genoemd, zyn er andere candidaten, wier naam in een half dozijn districten op het lijstje staat, 't Is alsof men wil gaan vechten om de eer. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdai morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten eu Brievengaarders. f 0,05. f 0,10. f 0,17». VAN NOOTEN ihoven. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. ogen, doch dit nan te ismeer. Met een kleine gel Maagden genoeg gestraft zgn. 19 April bevond Jan Ooms •erg te Am merg tol, waar gedanst K, 20 jaar, mandenmaker te Berg-Ambaoht, was daar aanwezig en kreeg ruzie met Ooms, die zoo hoog liep, dat hjj dezen met een mes in den hals een verwonding toebracht. Daar K bekend slaat als een' geweldenaar, die steeds het me» trekt, aohtte het O. M. het gewenscht, om hem dit af te leeren, hem een gevoelige straf op te leggen en wal 45 dagen gevangenisstraf. Uitspraak orar 14 dagau. igzamer tempo, en een voet van ju de militaire >raohrgven. 9ndel, de heer „fenen van geduld ten den arbeid itig belde. >1 zullen een van ond-Dordrecht zal het ook voor sommige zoete jongens, adellijke en patricische jongeheeren van 18 tot 20 jaren, een^iuttig zijn zich te spiegelen «aan do onverbasterde groene, eorlyke en frissche Hollandsche boeren jongens. Wat mynheer Zelvelder daar zei, kan ik bevestigen. Veel leelyks en onzedelijks heb ik van mijn leven al gezien en ge hoord, maar het allerleelykste zag ik niet in de kazerne. Ea geen geval is my bekend van een onbedorven jongeling, die daar zyn moraliteit is kwijtgeraakt. Wien dat overkomt, die heeft het al te pakken vóór hy de uniform aanschiet Nu zyn er allerlei dingen gedaan, om de meer „beschaafde” jongelui tot per soonlijke dienstvervulling uit te lokken. De meeste van die maatregelen kunnen goed werken, de instelling van het reserve kader, bijvoorbeeld, heb ik toegejuicht en ik ben ar nog meê ingenomen. Maar tegen dat, alles heb ik toch twee bedenkingen, die men my niet uit het hoofd kan praten vooreerst, dat zy eigenlijk zyn doekjes voor het bloeden, om aan de noodzakelijk heid van de afschaffing der plaatsvervan ging te ontkomenmen wil over een poos kunnen zeggen: Zie je, meneer, er zyn geen remplaijanten meer noodigalle Nederlandsche jongens gaanlelf diepen, waarom zullen we ons nu de soesah van een wetswijziging op den hals halen, die geen reden van bestaan meer heeft. En ten tweede vind ik het niet behoorlyk, dat men de jongens van meer opvoeding, die nu in het leger komen, afzonderlijk houdt, net als een kostbaarder zoodje, dat niet aan gevaar van bederven mag worden blootgesteld. De Invloed der meer beschaaf den zal, wat er nog aan het kazerneleven vetkeeid is, duen vetdwyuen, maar dan moeten die er ook in gebracht worden, en met den troep op en neer gaan. Onze vrinden van de anri revolutionaire party zyn vóór den persoonlyken dienst plicht, en toen indertyd in d» Tweede Kamer op voorstel van den heer Rutgers van Rozenburg een stemming over het beginsel werd uitgelokt, gingen de heeren, tot die richting behoorende, mede. Maar, om de stembushulp van de Katholieken te koopen, hebben zij bakzeil gehaald. De leiders hebben, onder allerlei schoon schijnende praatjes, die geen pyp tabak waard zijn, de quaestie weggemoffeld. Als ik alles zei wat ik over zulk een houding op het hart had, dan zou ik tegen myn gewoonte zeer heftig worden. Maar schandelyk is het zeker. Al ware het alleen om die rempla panten-historie, zou ik zoo graag hebben dat de liberalen het wonnen in den ver- klezingsstryd. Hebben zy in de nieuwe Kamer een flinke meerderheid, dan zyn zy, vraag het maar aan de samen stellers van het programma der Liberale Unie, verplicht de leger quaestie aan de orde te stellen, dat is te zeggen, dan kan in het Ministerie geen hoofd van het departement van Oorlog zitten, die niet al zijn krachten inspant, om het vraagstuk tot een oplossing te brengen. Of, zouden we werkelijk zoo met lam heid zyn geslagen, dat we het by voort during ons moeten laten welgevallen onze kosteiyke millioenen aan belastingen jaar in jaar uit voor oorlogsbehoeften op te brengen, en dan toch telkens te moeten hooren: verbeeld je maar niet dat Neder land ooit in staat van zelfverdediging zal zyn. Voor den dronlmel, ruim dan den boel op, - laat de schuttery haar wapens inleveren, laat de lichtingen thuis biyven, geeft den officieren pensioen of een baantje by ’t spoor, indien we toch weerloos moeten biyven als schapen, die geduldig de komst van den slagersjongen afwachten, wat baat dan die vertooning Zit er in ons volk zoo ellendig weinig pit, dat het van zyn regeerders niet durft eischen, wat aan geen volk mag worden onthouden, het besef dat het zyn waardigheid kan handhaven Mynheer de redacteur, ik heb het land. Ik wou dat alle menschen het hadden om dezelfde reden. Dan zouden we gezamenlijk gaan opspelen. Het is met de Tnrlwch-Grleksehe onder- handelingen nog even ver, als toen de wapenstilstand begon. Er wordt maar heel eenvoudig niet over gesproken. Grieken land doet niets anders dan stil zitten wachten op de dingen, die komen zullen. En dat natuurlyk tot groote ergernis der Porte. De Sultan van Turkye, die aan de Grieken een wapenstilstand bewilligde van 14 dagen, van 20 Mei af, die dus Donderdag is geëindigdheeft op sterk aandringen der Mogendheden er in toegestemd, den wapenstilstand met Griekenland nog voor onbepaalden tijd te verlengen, mits ten minste eerst de bevelhebber der Grieksche troepen naar het Turksche hoofdkwartier komt, om de wapenstilstand-overeenkomst te teekenen. door zoo'n mijnheer vertegenwoordigd te worden. Straks zal hij wellicht op zyn beurt, als het in zijn huis regent van de telegrammen met bericht dat bfc gekozen is, het fraaie lied moeten gaan aanheffen van: „Wist ik maar wie ik kiezen kon!” Want h(j kan in elk geval slechts voor één district gaan zitten, wat eigeniyk jammer is. Bestond die beperking niet, dan zou één afgevaardigde onderscheiden adviezen kunnen uitbrengen, naar gelang hy het noodig oordeelt voor een bepaald plaatselyk belang van leer te trekken. Misschien zou het ook den lust tot spreken een beetje tegenhouden, - wat velen heel wenschelyk achten. Waar ik u eigeniyk over schry ven wou, het voorafgaande is, zooals gij bemerken zult, maar een soort van aanloop oftewel inleiding, - is een klacht, dat by de ver kiezingsbeweging de zaak van de lands verdediging er zoo bekaaid is afgekomen. Als oud-militair moet mij de borst, maag- delyk van medailles, maar gloeiende van vaderlandsliefde, wel opzwellen van erger nis. ’t Is waarachtig of we in Abraham’s schoot zitten, beveiligd voor alles wat naar een vyandelijke stoutigheid gelijkt, of, ge heel in staat om, als iemand het mocht wagen een legercorps over onze grenzen te sturen teneinde een tegenparty te be letten zich op onzen bodem te nestelen, hem kloekmoedig te beduiden dat, zoo de mannetjes niet heel gauw hun biezen pakken, wy hun op kosten van ongelyk een gedwongen kampement op de Mooker- heide zullen doen betrekken. En, beste redacteur, al hebt gij niet de eer tot de veteranen van het leger te behooren, gy weet zoo goed als ik dit het er niet naar lijkt. Vraag het aan één of aan honderd van onze militaire specialiteiten, er is ge noeg levend materiaal voor deze enquête, vraag hun: Zeg eens, waarde heer, acht gy ons leger, ingericht zooals thans, in staat om met goeden uitslag de neutra liteit van Nederland te handhaven? het antwoord zal onveranderlfik hetzelfdezyn: „Maar kerel, houd je me aitemet voor den mal?” En dat, dat laat men zoo maar goeds moeds voortdurenIn geen enkele kiezers vergadering is nadrukkelyk gewezen op de noodzakeiykheidom ten spoedigste onze levende strijdkrachten in orde te brengen, om ten minste het vaderland niet weerloos te laten. Wat zeg ik, zelfs de toongevende groote pers hielp een handje aan -de schandelijke verwaarloozing van dat landsbelang, door er op te wUzen, dat de meeningen omtrent de grondslagen, waarop ons legerstelsel moet berusten, in den laatsten tyd wfiziging hebben onder gaan, en de publieke opinie niet tot een gevestigde overtuiging is gekomen. Lieve hemel, als men daarop wil wachten, dan zou het net zyn als met dien man uit Kampen, die over den IJsel moest en eerst, om dat wandelend te kunnen doen, al het water voorby wilde laten stroomen. Als er eens een vijand kwam, zou die misschien vragen: „Zegeens,jongens,heb jelui al een gevestigde overtuiging?” Neen, maar weet ge wat het is? In ons land heeft men altijd de belangen der landsverdediging opgeofferd aan de politiek, en dat is ons dikwijls op gevoelige slagen te staan gekomen. Lees er de boekjes over de vaderlandsche geschiedenis maar eens op na. En nu is een der eerste dingen, waarop moet worden aangedrongeo, de afschaffing van de plaatsvervanging. Onze Katholieke landgenooten zyn daar tegen, waarom, dat vertellen zy niet Een enkele maal hoort men hen beweren, dat het er toch niet op aankomt, of iemand zelf in dienst gaat of een ander voor hem laat optrekken een man is een man. En dan brengt dat remplat mtengeld menigeen een voordeeltje aan, waarvan hy later kan profiteeren. *t Mocht wat: tegenover enkelen, by wie er misschien de duiten voor den aankoop van een varken op overschoten, staan er veel meer, die het geld verbrasten en als ’t op was maar weer naar den ziel- verkooper gingen. Ik wil nu juist geen kwaad spreken van de plaatsvervangers in T algemeen, maar toen ik zelf milicien was heb ik er rare snuiters onder aange troffen. Dan is er nog een ander „motief’. De kazernes, zoo zeggen de heeren, zyn ware pestholen van onzedeiykheid, en daar mogen we de jongelieden van goeden huize niet heensturen. Ei, dus je laat er maar een ander voor opdraaien, wiens ziel minder waard is omdat hy geen geld heeft om er een ziel op na te houden die de moeite van het conserveeren loont! Zoo echt broederiyk, niet waar? f Op de laatst gehouden algemeene ver gadering van den anti-dienstvervangings- bond heeft een der sprekers, de heer Zel velder, daar een hartig woordje van gezegd. Hy, een gewezen officier, kent het kazerne leven van naby en hy gelooft niet dat in de kazerne meer ongerechtigs gebeurt dan daarbuiten. En, indien het waar was, dap zou juist de persooniyke dienstplichttri de kazerne die beschaving brengen, die daar nu heet te ontbreken; en misschien van MATEN en GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de HERIJK van Maten en Gewichten is bepaald op 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18 en 19 Juni e. k., in het Militair Tehuis, gelegen aan den Korten Dam alhier, en wel op 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18 en 19 Juni, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur; alleen op 14 Juni van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur, en op 10 en 11 Juni uitsluitend voor den Heryk der Gewichten voor fijnere wegingen (Goud- en Zilversmeden en Apothekers). Schoonhoven, den 4. Juni 1897. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Aan den heer A. H. van Dehn is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar ter secretarie en in zijne plaats benoemd de heer C. J. Gautier van Gouderak. Tot directeur van de room boter- en kaasfabriek te Leerdam is be noemd de heer J. J. Swart te Haskerdyken. Djjkgraaf en Hoogheemraden van Schieland hebben in het Gemeenelandshnis te Rotterdam in het openbaar aanbesteed: 1°. Het gedurende een jaar onderhouden van het Schut verlaat te Oversohie. De volgende biljetten kwamen inD. Zandbergen te Vrjjenban f 520, Joh. Van Kempen f 525, P. Langeveld f 558, M. C. De Bruin f 605, allen te O verschiet Gegund aan D. Zandbergen voor f 520. 2°. Het nitvoeren van eenig baggerwerk in de Boezems. Hiervoor schreven in: F. P. v. d. Dussen te Rotterdam f 1800, T. Mudde te Lekkerkerk f 1830, J. Rolloos te Capelle a/d IJsel f 1335, C. Leenheer te Heinenoord f 1847 en D. Van1 Wingerden te Rotterdam f 1400. Gegund aan F. P. v. d. Dussen voor f 1800. 3°. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas- en IJaelhoofden. Ingekomen waren de volgende biljettenT. Van Herk te Nieuwer- kerk f 1746, H. Verheul te Katendrecht f 1800, J. Vermeer te Hekendorp f 1829 en W. Bok hoven te Gouda f 1840. 4°. 1. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan Bohielands Hoogen Zeedjjk. Ingekomen de volgende insofar#vingen; J. Rollooa te Capelle a/d IJsel f 1971, T. Van Herk te Nieuwerkerk f 1984, W. Visser te Berg-Ambaoht f 1999, M. Ooms f 2099, C. Zanen Jr. f 2102, W. De Waard f 2375, P. C. Kok f 2400, allen te Ammerstol. Gegund aan J. Rolloos voor f 1971. 4°. 2. Het uitvooren van eenige herstellingen aan de steenglooiingen. Ingekomen de volgende inschrijvingen: C. Zanen Hs. f 1680, C Zanen Ji. f 1789, J. Verschoor f 1850, allen te Ammerstol, W. Visser te Berg-Ambaoht f 1875, J. Rollooa te Capelle a/d IJsel f 1980, T. Mudde Tan. te Ammerstol f 1997, M. Ooms te Capelle a/d IJsel f 1999, W. De Waard ft 21Kx P. C. Kok f 2200, beiden te AmmerstolT Geguud aan dan minsten insofar gr er C. Zanen H». In tegenwoordigheid van de ge- noodigden van de pers werden j 1. Zondag door het oud-Hollandsoh-vendel, op het marktplein van Oud-Dordreoht, onderscheidene wapen oefeningen uitgevoerd. De swierige, kleurenrijke kostnmes, tegen den vrooiyken achtergrond van de oude huizen gesien, maakten een aardigen indruk en de oefeningen, vooral het zwenken, de marschen en zwenkingen, de schiet-oefeningen, het af weren van een denkbeeldige charge van de ruiter|j, waren in hooge mate schilderachtig. Natuurljjk verschillen do exercitiën hemels breed van die, welke de infanterie van den tegenwoordigen tjjd uitvoert. De kommando’s zjjn soms zeer ingewikkeld en omslachtig, het maroheeren geschiedt in veel lanf zelfs het staan, met de hielen elkander, verschilt van hetgeei reglementen van onzen tjjd voon De hopman van het vendel, Joh. Tuinenbnrg, heeft aan het wefe Z(jne manschappen heel wat tyd en koste gelegd, maar het resultaat van is dan ook degeiyk en sebilderacht De evolution van het keur-vendel aantrekkelijkheid te meer en de tentoonstelling vormen. Dinsdag stonden voor de arrond.» rechtbank te Rotterdam o a. terecht: A. v. D. Jz., 45 jaar; A. v. D. Cz., 28 jaar, en G. v. D. Jz., 39 jaar, boerenarbeiders, de twee eersten daarenboven slachters, te Polsbroek. Zg zouden op 18 Maart aldaar, te samen en in vereeniging, met het oogmerk om oen dood varken, toebehoorende aan G, De Brujjn en door dezen op zgn erf begraven, weg te nemen, zich op dat erf hebben begeven, en na de plaats te hebben gevonden waar het varken begraven was, aldaar zyn gaan graven, maar in de uit voering van hun voornemen ajjn gestuit door de komst van den gemeonte-veldwachter J. Spinhoven. Uit de behandeling bleek dat het varken tengevolge van het biggen was overleden, waarom de eigenaar niet wilde dat het vieesch in den handel werd gebracht. Het was toen begraven. In den laten avond van 18 Maart werd De Brugn door het aanhoudend aanslaan van zijn hond er opmerkzaam op gemaakt dat er iemand op zijn erf was. Bg onderzoek nu bleek dat het de drie beklaagden waren; de eerste kwam uit den kuil, terwgl de beide anderen hard wegliepen in de richting van de wetering waar hun schouw lag. Beklaagden beweerden het feit gepleegd te hebben uit spotboeverg, om het te laten voor komen alsof het varken weer verrezen was. De president maakte hen er opmerkzaam op, dat het hun bedoeling was geweest hot vieesch in den handel to brengen, waardoor vele menschen ziek zouden kunnen geworden zgn. Het O. M. achtte het ten laste gelegde vol komen bewezen, en eischte voor ieder een maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. A. Van der Hoeven, trachtte aan te toonen dat het niet de bedoe ling der beklaagden was geweest het vieesch als etenswaar in den handel te brenj alleen om hei vet te smelten en c wenden voor wagent boete zouden deze bek Paasch-Maandag zich in een herberg werd. Ook A. i

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1