STOUT Laadbonwloten. ofliewaagen&Xonen, DA, Markt, naaat „De Waag”, n BOSKOOP, Voorkade, imen gelden h deposito: dag opvragens a 2 0/0 iger tennijn op overeen te komen waarden en desverlriezende tegen irpand in fondsen; Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. LAGER :sch gebruik. N°. 1793 y Woensdag 23 Juni. 1897. 4 I S gpijsKaap Meer!!! Specialiteit t a.; Officiëele Kennisgevingen. ahalte, een aangenamen IOOO Geneeskundigen I’S M’S STOUT i drank. ENTJE MET PAARD TE BRUIDSUIKERS. LEERLINGEN, die. na af te leggen toelatings examenop de School 3de soort (Hoofd de Heer F. HEMMES) wenschen geplaatst te worden. BINNENLAND. A. KNIJFF Hz». Mr. C. J. E. GRAAF VAN BYLANDT. BUITENLAND. Overzicht. Seen R. ZANDVOORT HERSTEMMING. F’T’ Leden. I V S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. Gemeente Schoonhoven. OES OKHUUZEN. FAAS. DE KOGEL. BORSJE. MÜDDE. VERWAAL. DE KLUUVER. DONKER. J. KONINGS. ORBOEKJE8 EN REISGIDSEN rhanden in den Boekhandel van N. VAN NOOTEN te Schoonhoven» uitsluitend bij den Agent water bl) den Agent W. J. ■echt bij O. BEZEMER en EN. (tembar 1897. 0. ff LOTEN A f 10,-. D. BOER Dz.Penningmeester. 5 Cts. per 5 ons, per kilo «5 Cts., baar by 0. VAN VREUMINGEN, Conflseur te Oadewater. rgemeeater H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat op Woessdag 13 Juni 1897 ter Secretarie aangifte kan worden gedaan van Bohoonhove», 22 Juni 1897. D« Sftcretn/ii, De Bon H. O. GEELflOED. Mr. A. D. i beheer, openlfiker dan ooit te voren door de katholieke geestelijkheid opgeöischt, ver werpen, dan kunnen zij hun stem niet uitbrengen op den heer Sasse, den uitver koren? ook der katholieken. Maar evenmin kunnen zfi diens zegepraal zijdelings in de hand werken door onthouding. Ia den heer Knfiff vinden zfi den volksvertegen woordiger, die met volkomen eerbied voor den godsdienst, met eerbiediging ook van elks persoonlijke godsdienstige overtuiging, de kerk vrij laat op haar eigen terrein, waar zfi zoo onmetelijk veel goeds kan doen, maar haar heerschappij afwijst op het gebied van den Staat, waar zü niets dan kwaad kan stichten, daar zfi de een drachtige samenwerking der staatsburgers tegenhoudt. Allen, die de toepassing van echt vrij zinnige denkbeelden op de hervorming onzer wetgeving zfin toegedaan, moeten hun best doen om den man, die op zoo waardige wijze ons district in de Tweede Kamer vertegenwoordigde, zya plaats te doen behouden. Hun best doen, meer dan ooit. Laten wfi niet vergeten, dat bij de eerste stemming zijn tegenstander reeds een grooten voorsprong heeft behaald. Er moet dus heel wat gedaan worden. De lauwen moeten overal opgespoord en aan- gewakkerd worden; geen man mag thuis bltfven. Wij spraken hierboven van een voorbe houd Denkt men er wel aan, dat bij de eerste stemming niet minder dan 1426 kiezers niet zijn opgekomenP Men kan er gerust op rekenen, dat verre weg het grootst aantal dier nalatigen met ons zouden zijn opgegaan, indien zij hun plicht beter beseften, want bfi de clericalen wordt wel al het mogelfike gudaan, om geen kiezer te laten indommelen. Wfi hebben altijd het meest te lijden van on verschilligheid, omdat wfi eigenlijk schroo men de vrijheid van anderen zelfs met den vinger aan te raken. Laat dat zoo z(jo, - maar is het dan niet bedroevend te ontdekken, dat zoovelen nog die vrfi heid niet meer weten te waardeeren? „Kaiser Wilhelm ring” en is gewrocht door den Belgischen beeldhouwer Richard Anders. Het is een bronzen ruiterstandbeeld, op een marmeren voetstuk. Tusschen de TraMygal en den Oranje- Vrfistaat is een verdrag tot stand gekomen, een verdrag van vrede en vriendschap. Elk der beide staten verplicht zich, den ander met alle kracht bfi te staan als zijne onafhankelijkheid wordt aangevallen of bedreigd. Een wetsontwerp is aan het verdrag toegevoegd, tot samenstelling van een op te richten gèmeenschappelijken Bondsraad; elke staat zal daarheen vijf afgevaardigden zenden, die eenmaal per jaar zullen vergaderen om te beraadslagen over de aangelegenheden, waarbij de twee Staten belang hebben. Met heel veel geest drift werd het bericht van de goedkeuring van dit verdrag, te Pretoria ontvangen. Id geheel Zuld-AFrika maakte het grooten indruk. Bij Kon. besluit is de luite nant generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indiö A. J. Vetter, op zijn verzoek, eervol uit ’s lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behoud van aan spraak op pensioen, een en ander met bepaling dat het aldus eervol verleende ontslag zal iogaan op den dag in de maand September, waarop de hooger genoemde opper-offtcier zijne betrekking zal neder- leggen. Bij Kon. besluit is de gene raal-majoor, chef van den generalen staf van het leger in Nederlandsch-Indiö, L. Swart, benoemd tot luitenant-generaal, en tot commandant van het leger en’chef van het departement van oorlog aldaar; een en ander ingaande op den dag in de maand September waarop de luitenant generaal A. J. Vetter het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. Bü Kon. besluit is benoemd tot hoogheemraad voor het groot water schap van Woerden, provinciön Zuid-Hol land en Utrecht, L. Boer. Bij Koninklijk besluit is aan den ontvanger der directe belastingen en accünsen J. Jorissen te Vreeswük c. a, op zün verzoek, eervol ontslag uit ’s Rijks dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen. Overgeplaatst naar de Su matra, als le officier, de luit. t/z. Ie kl. S. Woldringb. Bü onderhandsche inschrüving is het maken van een gashouder met bübehoorende werken, ten behoeve der gemeente-gasfabriek te Woerden, gegund aan de firma M. Van der Kuül te Slikker veer, voor f 10.900. Zaterdag diende voor de recht bank te Rotterdam de zaak van den Minister van Financiën tegen L. d. J., 87 jaar, landbouwer te Waddingsveen. Beklaagde werd verdacht dat hfi frauduleus runderen zou slachten zonder daarvoor den verachuldigden accüns te betalen. Ten einde deze verdenking tot klaarheid te brengen, verrichtten op 15 Dec. van het vorig jaar, des nam. te omstreeks half vier uren, de rfiks ambtenaren L. v. Dorp, H. L. Eras en J. B. Engelman «ene visitatie te zfinen huize en vonden aldaar werkelük plm 212 kilo versch geslacht afgehakt rundvleesch, ter waarde van plm. f 107, waarvoor hü geen quitantie voor betaalden accüns kon vertoonen. De rüks-advocaat vorderde veroordeeling van beklaagde tot betaling eener geldboete van niet minder dan f 10 en niet meer dan f 150 met verbeurdverklaring van de de 212 Kg. in beslag genomen vleesch. Het O. M. vorderde toewfizing van de vordering der administratie en by niet- betaling der op te leggen boete eene hechtenis van niet minder dan 1 dag en niet langer dan 1 jaar. Uitspraak 29 Juni. Bedankt voor het beroep te Wilsum bü Kampen door Ds. P. 3. Nie- meüer te Jutphaas. Manifest van het hoofdbestuur van den Chrlstelfik-IIistorischen Kleaersbond. Het hooflbestuur van den Christelijk- Historischen Kiezersboad heeft het volgende manifest gepubliceerd: Aan de Leden van den Christelijk Historischen Kiezersbond. Het is thans by de herstemming de vraag niet, wat wü hebban willen, maar wat wü krügen kunnen. De Christel fik-Historischen geven thans in de meeste districten den doorslag. Zy dus zün aansprakelük voor de meer derheid die er komen zal. Slechts tweeërlei meerderheid is er in de Tweede Kamer mogelük. Of eene meerderheid van Roomschen en Anti revolutionairen te zamen, öf eene meerderheid van Liberalen van allerlei schakeering,-en de keuze tusschen die twee meerderheden is niet twijfelachtig. Komaan, laat de 25ste Juni de herinne ring aan den 15en in zeker opzicht ook de schande van den 15 an uitwisschen. Nederlandsche mannen, toont dat gij uw rechten als staatsburger waard züt. Vrijzinnige kiezers van Bodegraven, zorgt dat gij de meerderheid verschaft aan Uw geachten afgevaardigde, den heer Broeders uit Gouda, laat niet den eervol bekleeden zetel ontrukken aan Uw waar- digen vertegenwoordiger, den heer Dat niemand onzer zich het zelfverwüt op den hals hale, door traagheid of onbe redeneerd vasthouden aan eigen voorkeur, den vooruitgang te hebben tegengewerkt. De stembus roept. Op, en doet Uw plicht! Weinig verandering, weinig vooruit gang in de vredes-onderhandefingen tus schen Tarkye en Griekenland. De Grieksche Regeering heeft by de gezanten der Mogendheden haar beklag ingediend over den langen duur dier onderhande- lingen. Griekenland toch moet immers al dien tfid een talrük leger op de been houden, waardoor het natuurlyk finan- ciëol zéér achteruit gaat, vooral ook, omdat tengevolge van den oorlog een geheele stilstand van zaken is gekomen. De Turk- T4-.--T- o~ sche Sultan moet zich opnieuw tot den Keizer >en zullen, weten wü niet, van Duitechland en den Czar van Rusland „p- ..—jnlfik ernst is met hun be- I hebben gewend, met het dringend verzoek, ginsel, dat zfi Rome’s invloed op het Staats I of dezen voorspraak wilden zün tot terug- I In ons district Bodegraven komt de heer Knyff in herstemming met den Woerden schen kantonrechter, sedert korten tüd uit Zaandam overgekomen, den heer Von Briel Sasse, een antirevolutionair van zuiver gehalte, tevens candidaat der katholieken. Naar alle waarschünlükheid zullen ook de stemmea, op den heer Kemink uitgebracht, tot züQ beschikking worden gesteld. Wat de christelfik historischen, die in den heer Ortt den man hunner keuze hadden ge vonden, thans doen zullen, weten wü niet. ▲Is het hun wezei Aan onze vrienden in het district Gouda hebben wü ook nog iets te zeggen. De liberalen zijn daar niet tot eenstemmig heid gekomen; de groepen hebben haar krachten gemeten, met dat gevolg, dat het aftredend Kamerlid, de heer Van Bylandt, in herstemming kamt met den anti revo lutionairen candidaat, den heer Duymaer van Twist. Thans komt het aan op samen werking, om den heer Van Bylandt op zün plaats te handhaven. Wü meenen hier te mogen verwfizen naar een schifiven, door het bestuur der .Liberale Unie” verzonden, en waarin de volgende behartigenswaardige wenk wordt gegeven Ook daar, waar niet de man uwer voor keur in de herstemming is- begrepen, is onthouding in geen geval geoorloofd. Onvoorwaardelyk zal door u de candi daat gesteund moeten worden, van wien gÜ zeker züt dat hü de politiek van de verbonden clericale partüen niet zal dienen. Ook in Gouda zün 1252 kiezers weg gebleven. Is dat niet verschrikkelük? En dat ter- wül zoo hooge belangen op het spel staan. Is dat vaderlandsliefde? Ky/ De Nieuwe London Ek 40,4 h,r*° binnen (lk\ deg*n Terdwijnen, naakt le» het uitvallen en neemt de polletje» ven het hoofd weg f 1,50 en f 0,85 per flacon- jgbaar bij Mejuffr. E. M. DRIESEN nhoven. al adres voor Tlnotaur voor grijze k f 1,25 per flacon. -UCIFERS, DWEILEN, P0ET8- DELEN, WRIJFWA8, BORSTEL- enz. enz. te GOUDA, Nieuwe Haven 180 en 181. SCHOONflOVHSCBE BOUWT Het geldt hier niet elk district op zich zelf te beoordeelen, maar den geheelen toestand te overzien en, in de gegeven omstandigheden, hebben wü van «ene liberale meerderheid het minst te vreezen. Van menig Anti revolutionair kan worden gezegd, dat hü dichter bü ons staat dan iemand anders, maar het is de schuld van de Antirevolutionairen zelf, dat stemmen op Anti-revolutionairen nu het zelfde is als stemmen op Roomschen, en stemmen op Roomschen is ons in elk geval onmogelyk. Wü moeten dus het wachtwoord geven om, bü de aanstaande herstemming, in geen geval een Roomsche of een Anti revolutionair te steunen, maar liever een liberaal en liever ook een radicaal, als hü tegenover een Roomsche staat. Staan evenwel een Anti revolutionair en een radicaal tegenover elkander, dan willen wü in zoover inconsequent zyn, dat wü onthouding aanbevelen. Het Hoofdbestuur, Prof. Dr. E. H. v. Leeuwen, Utrecht, le voorz. Dr. J. Th. Do Visser, Amsterdam, 2e voorz. C. M. J. Muller Massis, Amsterdam, le secr. Prof. Dr. P. J. Muller, Haarlem, 2e secr. A. A. Bredius, Amsterdam, penningm. Dr. A. W. Bronsveld, Utrecht, W. J. J. Koole, Middelburg, N. J. A. C. Swellengrebel, Deventer,’ 'Alblasserwaard en Vfifheerenlanden, 21 Juni. De lente van 1897 behoort tot het verledene. Liefs heeft zü ons weinig leed zooveel te meer aangebracht. Op eene zeer kleine uitzondering na, was ze guur, koud, ruw. Met ys, sneeuw en hagel aangevangen, eindigde ze met een storm, die nagenoeg een etmaal ons land teisterde en in hevigheid weinig onderdeed voor den bekenden Octoberstorm van 15 jaar geleden. Heeft deze streek daardoor niet zóóveel geleden als de dichter aan zee gelegen plaatsen, de schade aan hooi- en bouw landen, vooral benedenwaarts, en aan kersen en andere vruchtboomen boven waarts, is groot en onherstelbaar. Donker en somber is de intrede van den zomer, alsof hü treurt over de ver woesting, nog bü haar heengaan door de lente aangericht. Laat ons echter hopen dat hü ons spoedig duurzamen zonneschijn en warmte brenge, echt zomerweder, waaraan schier alles behoefte heeft en waardoor nog zooveel kan goed gemaakt worden dat nu verloren lijkt. ‘Ainelde, 21 Juni. LI. Zaterdag morgen is een der steenen ballen, staande op de balustrade van den torenomloop, daar afge waaid, gelukkig zonder iemand te treffen. Glesendam, 19 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier op gebracht de som van f 15,48. 'Krimpen a/d JLek, 21 Juni. Vrijdag 18 Juni vergaderde de liberale kiesver- eeniging „Burgerplicht” te Krimpen a/d Lek en omstreken. Op voorstel van het bestuur werd met algemeens stemmen besloten bü de herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Gouda de candidatuur van den heer Mr. 0. J. E. Graaf Van Bylandt zoo krachtig mogelük te steunen. Met het oog op den ernst dezer verkiezing tegenover de samenwerking der anti-revo- lutionairen en katholieken en de goede kans, die er bastaat om bü flinke inspan ning en trouwe opkomst den liberalen candidaat te doen zegevieren, werden de middelen besproken, die langs eerlfiken en loyalen weg tot bereiking van dit doel kunnen leiden. Zaterdag 19 Juni sprak de heer Duymaer van Twist voor de kiezers te Krimpen a/d Lek. ri In breede trekken behandelde spreker de punten van het program van actie der anti revolutionairen en verklaarde zich sterk voor beschermende rechten. Over dit laatste punt weidde spreker meer in ’t breede uit. Hü verklaarde zich tegen persooniyken dienstplicht en wenschte een volksleger. De neutrale school achtte spreker de kweekplaats voor liberalisme, radicalisme, socialisme en anarchisme. Op verschillende punten werd spreker's rede krachtig bestreden door den heer P. v. d. Hoog, vooral op het punt van persooniyken dienstplicht en op dat van beschermende rechten. De heer Duymaer van Twist diende van repliek. De vergadering werd met gebed geopend en met dankzegging gesloten. Slledrecbt, 18 Juni. De verdeeling der gemeente iu twee steindistricten schfint niet zeer in den smaak gevallen te zyn, althans de Raad besloot heden avond op voordracht van B. en W. z. h st. om voor de verkiezingen van den gemeenteraad niet op het voetspoor van de vorige week voort te gaan, maar liever o stembureau te vestigen in het centrum der gemeente. De verkiezing van een nieuw lid van den Raad ter voorziening in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer P. P. Seret, zal eerst plaats hebben na de aan* staande periodieke verkiezing van vier leden van den gemeenteraad. Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeveu, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. gave aan Turkfie van het „heroverde” Thessaliö. De Mogendheden denken er echter niet aan, dit verzoek in te willigen. Immers, vóórdat de oorlog uitbrak, werd door haar verklaatd.^Ut zü niet dulden zouden, dat eene van de beide partüen door een gelukkigen strüd zün grond gebied zou vermeerderen. Redeneeren over de zaken doet men genoeg, maar van een werkelük handelend optreden merkt men bitter weinig. Londen, Eogelaud's hoofdstal, is op ’t oogenblik ééne golvende menschenzee. Het is een gewoel en gejoel door de straten, meer dan erg. Allen meest nieuwsgierigen, die „al het moois” eens komen bezichtigen. Het is reeds zóó druk, dat het verkeer telkens gestremd wordt en de omnibussen genoodzaakt zün een anderen weg te volgen. Wie echter denkt, dat de stad een fraai aanzien heeft gekregen, heeft het glad mis! Van „smaakvol versieren” hebben de Britten geen verstand. Het is alles even plomp, op een paar uitzonderingen na, bü v.: „de Bank”. En wat zien de tribunes er lomp en gedrochtelük uit! Sterk zullen ze wel zyn, daar heeft de regeering de noodige maatregelen voor genomen. Hulde aan de regeering, die door hare ontelbare voor zorgen, talrüke raadgevingen en uitstekende maatregelen, een groot deel toegebracht heeft tot het welslagen van het feest barer Koningin. Door den vrü hevigen wind, die Woensdag jL woei, werd bieren daar eenige schade aan gericht. De regeering schünt dit als eene waarschuwing beschouwd te hebben en gaf bevel, guirlanden, sterren, letters enzzoo veel mojelfik te versterken en te stutten. Alles wordt door het jubilé beheerscht, zoo zeer, dat de winkeliers klagen, dat zü niets verdienen. Da menschen wandelen wel hunne winkels voorbü, maar koopen niet. In verschillende plaatsen heeft men nog al moeite met de beslissing wie de „armsten” zün, aan wie een diner uit het fonds van Prinses van Wales toekomt. Het bestuur van West Ham (een voorstad van Londen) werd gevraagd hoeveel kaartjes het noodig had en vroeg er 10 000. Het plaatste eene advertentie in de cou rant en kreeg 31870 aanvragen. Eerst wilde men elk geval gaan onderzoeken, maar dit bleek eene geheel hopelooze onderneming. Een heer bezocht drie wo ningen en bevond, dat een der „armsten” f 30 in de week verdiende! Toen gafhü het op. Of de moeielükheid overwonnen werd, wordt niet gemeld, maar de kaartjes zyn toch alle geplaatst! Dat is het gevaar van dergelüke welgemeende pogingen. Of de Koningin zelve uit eigen middelen oik nog een herlnneringsteeken aan haar diamanten feest zal stichten? De aardbeving te Calcutta (Britsch-Indië) moet zoo hevig geweest zün, dat eenige straten voor het verkeer zün gesloten. Met het aanstaand Koninginnefeest zullen er ook geen saluutschoten gelost worden, uit vrees voor instorting van gebouwen. Hevige stormen en regens hebben in Engeland op vele plaatsen schade aange richt. Vooral te Blackpool is de schade groot Daar heeft de plotseling opgestoken storm o. a. het oude vlaggeschip van den beroemden Admiraal Nelson, „Foudroyant”, dat daar ter bezichtiging voor anker lag, losgerukt en op de kust geworpen, zoodat het een volslagen wrak werd. Ook te Parüs (1'raDkrQk) werd Vrüdag- middag omstreeks 5 uur een hevige wind stoot gevoeld, die heel wat schade heeft toegebracht aan huizen, boomen en telegraaf. Te Asnière woei een heele kermis door elkander; vyf werklieden werden gedood door het neerploffen van een fabrieks schoorsteen en een zestig personen be kwamen kwetsuren. Onder een hevige slagbui, die gepas- seerden Woensdag avond te Parüs viel, is weer eens een helsche machine ontploft, aan den voet van het Straatsburg-beeld. De misdadiger is tot nu toe nog onbekend, maar men vermoedt, dat het de persoon is, die een aanslag op het leven van presi dent Faure waagde. Een ontplofbaar werktuigeen dag daarna gevonden op den hoek van de Rue St. Denis en den Boulevard, werd onschadelük gemaakt. Onder de veroordeelde Cubaansehe op standelingen is een Franschman, René Renaudeau d’Arc, die een naneef van de Maagd van Orleans moet zün. Hü was tot levenslange opsluiting veroordeeld maar de Koningin-Regentes van Spanje verzachtte dat vonnis tot levenslange bal lingschap. Keizer Wilhelm van Duitechland beeft weer gelegenheid gehad, om zich te uiten. Te Keulen zynde met züne gemalin, om aldaar een standbeeld te onthullen voor zün grootvader, Keizer Wilhelm I, hield hü eene toespraak aan den maaltijd, die op genoemde plechtigheid volgde. Daarin herinnerde hü aan de bezoeken door zijn vader en grootvader te Keulen gebracht en bracht hü hulde aan de vaderlandsliefde van Keulen’s burgerü- I Het gedenkteeken te Keulen staat op trekken gelden op Effecten voor: en onder f 1000,- 4 ’sjaara en daarboven tot den prolongatie- b, volgens Amsterdamsche beurs waarden; n zich met het koopen en verkoopen Effecten, tegen een provisie van: - voor fondsen boven de 80 o onder 80 (ook loten angd worden orders in de meeste sen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche b; in Coupons in boven de Amster- sche beursnoteeringzonder bero- ng van provisie; n zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op en- en buitenland. Tarieven op rage gratis verkrügbaar; kken geld op HYPOTHEEK. voor Schoonhoven de Heer A. VAM DEN HEUVEL, aldaar. PAARBANK. s art. 25 van het Reglement der paarbank te Haastrecht i de deelhebbers verzocht, hunne «nkboekjeo vóór 21 Juni 1897 irgen bü den Heer S. DE JONG Jz., iur Boekhouder, ten einde de rente et afgeloopen boekjaar 1896-1897 jchrüven. De Directeur» der Spaarbank, echt, 11 Juni 1897. Wederom staat de stembus op ons, kiezers in het district Bolegraven, te wachten. Het was te voorzien, dat we er niet met één gang af zouden komen. Waar de strüd liep over vier candidaten, was de kans op een herstemming groot. We kunnen ons troosten met de gedachte, dat we dit lot deelen met precies de helft van het aantal kiesdistricten. Er is in dat afzonderlyk optreden der partüen iets goeds; het geeft opgewekt heid en kan dienen als krachtmeting. We kennen nu ongeveer de verhouding die, het zü opgemerkt met één voorbehoud, waarover zoo aanstonds! voor de libe ralen niet büzonder gunstig is. Nog een andere omstandigheid is oor zaak, dat de hervatting van dan stembus strfid onder minder aangename vooruit zichten plaats heeft De liberale parlfi is er bfi de eerste campagne niet best afge komen; zfi verloor vfif zetels, die aan anti revolutionaire candidaten zfin ten deel gevallen. Daarmede is de kans niet weinig vermeerderd, dat in het eerstvolgend vier jarig tfidvak eene clericale meerderheid de richting van het Staatsbewind zal bepalen en wat dat beteekent, is reels te vaak in het licht gesteld, dan dat wy er op zouden behoeven terug te komen. Die aanvaokelfike tegenspoed brengt het gevaar mededat de onzen zich overgeven aan moedeloosheid. Er zal gezegd worden: Wat baat bet, of wfi ons al inspannen? Of de tegenpartfi een paar zetels meer of minder verwerft, het blijft toch hetzelfde. Wanneer zy toch regeeren moet, laat dan haar meerderheid maar groot wordan, dan kan zfi eens goed doen zien, wat zfi vermag. Tegen die beschouwing, die onze weer kracht nood zake) fik moet verlammen, meenen wfi ten ernstigste te moeten waarschuwen. In de eerste plaats staat de kans vol strekt niet hopeloos. Ook de tegenpartfi zal krachtig moeten optreden, wil zfi haar doel bereiken. In een groot aantal districten is den liberalen de overwinning verzekerd, als zfi maar flink aaneengesloten en met terzfidestelfing van. alle lauwheid, aan de stembus verachfint. Maar zelfs, als wfi de vfiftig plus - zooveel mogelfik niet halen, dan nog Is het van het grootste belang, daar niet ver onder te blfiven. In de nieuwe Tweede Kamer moet de liberale party een macht ontwikkelen, die den eventuëelen over winnaar tot behoedzaamheid aanspoort. Ongetwfifeld, wanneer een clericale regee ring maatregelen voorstelt, die in de rich ting der liberale beginselen liggen, dan zullen de afgevaardigden onzer keuze vol gaarne medewerken om ze tot stand te doen komen; het algemeen welzyn gaat boven alles. Doch wanneer zfi aan het afbreken gaat, het vrfihandelstelsel aantast, de school verkerkelfikt, het schavot opricht, en wat al meer van dergelfiken aard is beloofd, - dat zfi dan tegenovér zich vinde een tal- rfike, vastberaden strfid macht, die weer stand biedt tot het einde, van geen con cessies in tegenspraak met haar beginsel wil weten, en die dan in de Eerste Kamer een steun vindt, waardoor veel van het kwaal, aan de overzfide voorbereid, wordt te niet gedaan. Derhalve, geen moedeloosheid. Volharden tot het laatste toe. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1