I icd versa. i Reisgidsen Zaterdag 3 Juli. 1897. N°. 1796. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ERKOOPING it CAFÉ LERNotaris. ven. ide in: sringen üsters Officiëele Kennisgevingen. L BLOM. COEY. BUITENTUIN RDIA” ichem, t), zeer gunstig ge el weg by de Arkel- 20 Centiaren. jg j Juli 1897, r, in DE DOELEN" ng van fATER ÏNGERAK. 148116 Diaconie behoorend JACHT. DEL, BUITENLAND Overzicht. BINNENLAND STEMMING NA DE BESLISSING. Deie Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. nier. stus, aanvaarding Re S. W. N. VAN NOOTEN n Schoonhoven, Uitgever». Gemeente Schoonhoven. cunnen voor hun 5 cent per kind; m voor 10 uur v.m. Wlllige-Langerak. )men by den Heer Diaken, te Willige- IN zal deze dienst rden. mer, Boekhandel van SN te Schoonhoven. HOOfflOVEÏfflE COURANT. li 189 7 zal, voor m 2 jaren, door der Ned. Herv. -Langerak in het icht; >p den plaste. >raoht 'roothande- O P: of Melkerij, h. schoone dorp :er 16 H.A., meeat er, wegens hoogen doende, is genegen houden. Koopprijs anb. fr., aan W. I>U Apeldoorn. tris D. TELJINCK hoven zal, ten ver- de Wed. en Kin- P. VAN DEN BERG, lopen, op Woens- les middags 12 uur, i Wed. H. BOER ■ga 2 aar, vóór de woning: IK, 2 SCHOUWEN iemand op hoog gezag willen zien ophangen dan kunnen zij vooreerst binnen onze land palen niet terecht. Verkregen is, dat in onze handels politiek geen veranderingen van ingrij penden aard gebracht zullen worden; dat wij, bij de regeling onzer commerciöele betrekkingen met het buitenlandniet gebonden zullen zjjn aan een vooraf vast gesteld systeem ten bate van voortbren gers, maar dat we onze vrjjheid behouden en daarvan gebruik maken naar welge vallen, uitsluitend rekenende met het alge meen, nationaal belang. Verkregen is bovendien, dat het groote gevaar van een reactie, die meest altijd volgt op uitbreiding van kiesrecht, is af gewend. We kunnen voortgaan, zonder door een tijdelijke periode van stilstand te zijn opgehouden. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de liberalen voor menige door hen voor te dragen hervorming de medewerking ook van een groot duel overzijde zullen verkrijgenhet is zëJ^Mrttn het belang van de algemeene zaak, dat de nawerking van den verkiezingsstrijd een goede har monie tusschen de partijen, waar het er op aankomt de beloften te vervullen die in hoofdzaak door allen zonderonderscheid werden gedaan, niet in den weg zal staan. Mocht die samenwerking geweigerd worden of afhankelijk gemaakt van onvervulbare voorwaarden, - nu ja, dan zou de natie kunnen oordeplen over de betrekkelijke waarde van gedane toezeggingen. Maar een krachtig initiatief en een be leidvol tot stand brengen, dat is hetgeen van de mannen onzer richting, het eerste inzonderheid uitgaande van de Regeerings- tafel, het laatste van het Parlement, ver wacht wordt. Wij kiezers zyn een egoïstisch menschensoortals ons gezegd wordt dat we ons best hebben gedaan, dan antwoorden we terstond: Dat deden we niet voor het pleizier van Mijnheer den Afgevaardigde, om hem een zetel op het Binnenhof te be zorgen, volstrekt niet: we deden het alleen voor ons zei ven, en wie met ons de eer en het genoegen hebben tot de Nederlandsche natie te behooren. Deze vooruit te brengen op de baan der zedelijke en stoffelijke ontwikkeling, dat was het geen ons aandreef om den strijd aan te pakken, maar heusch niet de persoonlijke wenschen van de heeren, die in de Sep tembermaand van Regeeringswege als de vertegenwoordigers des volks begroet zullen worden. Men heeft in deze dagen nogal eens ge wezen op het verleden van de liberale partjj. Dat mocht, want haar geschiedenis ziet er niet slecht uit. Doch wanneer nu, gelijk wjj willen hopen, de nieuwe Kamer, de grens overschreden hebbende die de negentiende eeuw van de twintigste scheidt, zonder sebokkafc-bet uur der af rekening bereikt,', iMg# alsdan het laatste hoofdstuk van het historieverhaal het schoonste en rijkste zijn. Dan is nog wel voor iets langer dan een vierjarig tijdperk aan haar de toekomst. Nu weer heet het, dat de Mogendheden deze week zullen klaar komen met de vredes-onderhandelingen. De Porte moet nu het cyfer der oorlogsschadevergoeding 4^ millioen pond - hebben goedgekeurd en men verwacht, dat de partijen het nu ook spoedig eens zullen z|jn over de grensregeling. In Tarktfe spreekt men van aanstaande I veranderingen m het Ministerie. Ook de binnenlandsche toestand van Griekenland is verre van rooskleurig. Men verwacht algemeen de aftreding van het Ministerie Ralli en het optreden daarna van een Ministerie Deligeorgis - Karapanos. De Koning wordt van alle kanten aan gevallen. Da een wil, dat Z. M. de consti tutie zal afachaffan, een ander, dat hij zich door een volksstemming zal laten machti gen om vijf jaar als absoluut monarch te regeeren. Een derde wil herziening van de Grondwet. Maar de Koning zelf is van plan de Grondwet te handhaven, zooals zij is. Tot gouverneur van Creta wordt naar alle waarschijnlijkheid benoemd de heer Numa Droz, oud-President van Zwitser land. Hij stelde als voor waarde voor het aanvaarden van het Gouverneurschap, eene leening van 200.000 pond door tusschen - komst van de Mogendheden, het spoedig aftrekken van de Turksche troepen en het vormen van eene gendarmerie, bestaande uit Zwitsers en Belgen. Intusschen komen -er nog steeds be richten van plunderingen, gewelddadig heden en moorden, door de Muzelmannen op Creta gepleegd, en van plannen tot weerwraak, door de Christenen opgevat. In Turkije heeft men een nieuw rook- loos kruit uitgevonden, dat alle andere soorten overtreft. Het wordt in de Turk sche arsenalen gemaakt, en er is een commissie benoemd, om er proeven meê te nemen. Het is te hopen, dat het bjj proefnemingen blijft! Engeland viert nog voortdurend feest, maar het grootste deel van de feestelijk heden is nu toch afgeloopen. Nu, het publiek heeft veel belangstelling getoond. Londen herneemt nu zoo langzamerhand z|jn ge wone aanzien. De tribunes zijn weg en de winkeliers kunnen nu hunne zaken weer voortzetten. Alles is weer aan het werk getogen. Koningin Victoria gaf dezer dagen in het park van het Buckingham-paleis te Londen eene groote buitenparty. Er waren duizenden gasten aanwezig, waaronder al de aanwezige Prinsen, de buitenlandscbe afgevaardigden, de koloniale Ministers en de Admiralen! Even vóór vyf uur kwam H. M,uitbet paleis en liet zich toen met een rijtuigje door het park rijden, waar zy op verschil lende plaatsen de voornaamste genoodigden bty zich ontving. Tegen 7 uur vertrok H. M, E rswoning BOUW en BOOM- Bergambacht, aan L van den teen van ilötede, belend oost C. Stalenburg. 797, 798 en 2750, ntlaren. den. Betaling 11 Voortgaan. Zeer zeker. Want wat we tot dusver hebbeh genoemd als de resul taten van den kiesstrijd, zyn geen vruchten. Als men met grond van waarheid Van iemand kan zeggen dat hy' niet dood is gegaan, dan bewyst zulks nog niet, dat by een krachtig, een bloeiend leven geniet. Nu zou men wellicht dat laatste wel kunnen zeggen van de liberale party in het land. De omstandigheid, dat de honderd duizenden harer leden het niet heelemaal eens zün over sommige belangrijke zaken, doet aan die meening niets af; onze tegen standers zyn het ook niet eens, evenmin maar ais de lieden zich eenvoudig laten zeggen wat zy aannemen kunnen en doen moeten, dan maakt dat voor hen de zaak verbazend gemakkeiyk. De liberalen in het land, de kiezers, hebben zeker idéé dat hun persooniyke vryheid van denken toch ook maar niet zoo’n waardeloos ding is, om het prys te geven aan den eersten den beste, die er beslag op komt leggen. Maar en dit is juist by de herstem mingeu zoo mooi uitgekomen, zy hebben tevens bewezen dat, wanneer het aankomt op een daad, wanneer er gehandeld moet worden, met kracht, met geestdrift, men dan nog wel over die verschillen weet heen te stappen en elkander een steun te verleenen zonder welken de gemeenschap- pelyke zaak reddeloos verloren zou zyn. Er is, in het land, een kloeke liberale party. Doch nu haar uitverkorenen, de af gevaardigden, haar vertegenwoordigers by den wetgevenden arbeid? We zullen niet angstvallig gaan uit cijferen, wie er wel, wie er Diet by be- j hooren. Een voortmarcheerend leger heeft zyn voor en achterhoede, en by een talryk gezelschap wandelaars loopen eenigen wat vooruit, misschien om het terrein te ver kennen, ofschoon zij straks toch zullen moeten wachten totdat de anderen hen hebben bereikt, en een stuk of wat kuieren bedaard achteraan. Doch wanneer voor dat leger „verzamelen” wordt ge blazen, wanneer een aanval afgeslagen óf een bestorming beproefd moet worden, dan concentreert zich alles op de hoofd troep, en richten zich alle wapens naar denzelfden kant, - er is geen scheiding. Zoo is het ook met de linkerzyde der nieuwe Tweede Kamer. Of zy, die onder andere namen doch ook tegen de clericalen zyn gekozen, of dezen tot de onzen ge rekend kunnen worden by een ernstige poging tot oplossing van een van de groote vraagstukken van den dag, dat zal de naaste toekomst moeten leeren en zal wellicht ook voor een deel afhangen van den aard der quaesties die aan de orde worden gesteld. We moeten niet al te zeker afgaan op die cijfers 55 contra 45, waarby dan de linkerzijde zou loopen van Bastert tot Troelstra, twee namen van welke men zou zeggen dat zy moeielyk op één dag kunnen genoemd worden. Dit sta evenwel op den voorgrond, dat de liberale volksvertegenwoordigers het voorbeeld hebben te volgen van de liberale kiezers. Die mannen worden geacht het best op de hoogte van de verschillende politieke quaesties te zyn, en zoo niet, dan kunnen zy zich gemakkelyker dan iemand anders op de hoogte stellen. Wie echter veel weet of meent te weten, is weleens geneigd veel waarde te hechten aan by zonderheden van ondergeschikt be lang, en over kleinigheden te struikelen. Onze politieke mannen hebben vaak de gebreken hunner deugden vertoond, een overdreven waarde gehecht aan persoon iyke meeningen, en, omdat bleek dat men het daarover toch niet eens kon worden, menigen goeden maatregel in zyn geboorte verstikt. Wy vragen vruchten van den poli- tieken stryd onzer dagen, en het zyn onze afgevaardigden, die ze ons moeten doen toekomen. Met hun splitsingen in groep die en fractie-die laten we ons niet in; de heeren moeten weten, dat zy daar op het Binnenhof niet zitten om cursussen te houden of propaganda te maken voor hun meeningenzy hebben werk te leveren, een taak te volbrengen die zy vry willig op zich hebben genomen en waaromtrent het aan beloften niet heeft ontbroken. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte, inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. weder, om naar Windsor terug te gaan. Koningin Victoria’s aankomst voor de St. Paulskerk op den dag van haar diamanten feest zal door den schilder Gow ver eeuwigd worden op een schilderij, welke de heer Henry Clerke hem besteld heeft voor het museum van de City in de Guildhall. Er is ook van de plechtigheid voor de St. Paulskerk een reeks kinematographische opnamen gedaan, waarvan een exemplaar in het Britsch Museum zal bewaard worden, om het nageslacht een aanschouwelyke voorstelling te geven van die gedenkwaar dige plechtigheid. Eene eigenaardigheid. Een heeleboel kinderen, op het feest van de Koningin geboren, zyn door de ouders, Victoria of Victor genoemd. Keizer Wilhelm fêteert zyn grootmoeder in de verte. Na eenige dagen op Helgoland te hebben doorgebracht, keerde hy naar Kiel terug en gaf daar ter eere van Koningin Victoria een feestmaal, dat werd by gewoond door den Britschen gezant te Berlyn en den kanselier Vorst Hohenlohe! In plaats van den Daitschen Minister Von Marschall, wiens gezondheidstoestand het noodig maakt hem in zyn ambt te vervangen, zal waarschyniyk benoemd worden de heer Von Billow, gezant te Rome. Deze zal dus belast worden door den Keizer met de leiding van het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken. Het heengaan van bovengenoemden heer Von Marschall wordt in verband gebracht met het proces Von Tausch. Wordt de heer Von Bülow benoemd, dan zal er een groote juichkreet opgaan door Duitschland. Voor velen strekt het hem tot aanbeveling, dat hy een vriend is van Von Bismarck. Duitschland’s rykskanselier, Vorst Von Hohenlohe, bracht dezer dagen een bezoek aan Vorst Bismarck. Daarby werd hy vergezeld door den heer Von Bülow en den opper-regeeringsraad Wilmordsk. Dit bezoek trekt zeer de aandacht, daar de be trekkingen tusschaide Duitsche Regeering en Prinrf Btemarc^afgebroken waren sinds de onthullingen in de Hamburger „Nach- richten” over het geheime verdrag tusschen Duitschland en Rusland. De commissie, welke, onder leiding van Mr. Koch en Prof. Gaffly, door de Duitsche Regeering naar Britsch-lndlë werd ge zonden om de pest te bestudeeren, is met haar werk gereed en heeft den 25sten dezer de terugreis aanvaard. Te Bombay is dezer dagen een moord aanslag gepleegd op een ambtenaar van den gezondheidsdienstwegens diens strenge maatregelen tegen de pest. Hy werd bedenkelyk gewond. Een politie beambte, die onderzoek kwam doen om trent bovenvermelden aanslag, kreeg van hetzelfde laken een pak. Ook te Bombay is een geschrift verspreid, waarin èn Ko ningin èn de Britsche regeering beschul digd werden, zoo weinig te doen voor de arme Hindoes, die nog altyd in slaverny leven en die wel degeiyk meer recht hebben op meegevoel en ondersteuning, dan de Armeniërs en de Grieken. Op Cuba is men ook weer bezig. geeringatroepen en opstandelingen raakten slaags. Het gevecht, dat 14 uur duurde, eindigde met het nemen van de stellingen der opstandelingen door de Spanjaarden. Onder de Bpaanaehe troepen te Cuba heerschen geie koorts en buikloop, aan welke ziekten velen ten grave gaan20.000 man zouden er ziek liggen, waaronder 50 geneesheeren. Minister Canovas verklaarde in de Kamer, dat wegens de groote ver liezen in het leger door ziekte, in het najaar nog 20 000 man naar Cuba zullen worden gezonden. Van een aftreden van het Ministerie Canovas is geen sprake en men had er half op gerekend. De leider der liberale party, de heer Sagasta n. 1. had een mani fest uitgevaardigd, waardoor men hoopte dat het ministerie vallen zou. Maar de heer Canovas, ook slim, verklaarde dat hy gaarne al de koloniale hervormingen, door de liberalen voorgesteld, wilde onder- schrijven. By Koninkiyk besluit is met ingang van 1 Juli 1897 Mr. A. J. Roest, burgemeester der gemeente ’s-Gravenhage, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland en is aan Mr. A. J. Roest voornoemdeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente ’s-Graven- hage. By Kon. besluit is de eere- medaille der Oraiye-Nassau in goud toe gekend aan A. Van Veen, sergeant by de dienstdoende schutterij te Gouda, lid van den schuttersraad dier schutterij. By de Dinsdag te Rotterdam gehouden verkiezing van 8 leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland was de uitslag dat in alle districten herstemd moet worden, n. J. tusschen de heeren J. Hudig (L 1068 st. en J. M. Voor hoeve (AR.), 439 st.; H. H.Thooft(L.), 504 st., en P. R. Mees (L.), 781 st., Mr. B. C. J. Loder (L), 922 st., en W. 0. Vaandrager Win. (AR.), 604 at. VOOR DEN GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag den 8. Juli a. s., van dee morgens acht tot des namiddags vgf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad. De Candidaten, in alphabetische volg orde, zyn: BAARENVAN, H. A. HOOIJKAASH. KUIJLENBURG Jz., A. LAFEBER, L. LOM WEL, VAN, A. OVERDLJKINK, A. J. SCHREUDER, H. A. VELÉ), IN *T, A. VERMEIJ Pz., A. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „HU, die opzetteiyk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wetteiyk ▼oorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar.” Schoonhoven, den 80. Juni 1897. De Bargemeegter voornoead, Mr. A. D. H. KOLFF. Het „N. Bat. Hbld.” deelt mede, dat behalve door de prinsen van Soli en Koetei, de kroning van H. M. de Koningin nog zal worden bijgewoond door den Sultan van Siak. die voor deze gelegenheid te ’s-Gravenhage een costuum besteld heeft van f 16 000. De kapt, der genie G. J. Col lard, werkzaam by het departement van oorlog, zal binnenkort den dienst met pen sioen verlaten. Aan het ministerie van waterstaat te ’s Hage werd Woensdag o. a. aan besteed: het verbroeden en verdiepen van het groote scheepsvaar- water in het Scheur, behoorende tot de werken van den waterweg langs Rotterdam naar zee, waarvoor minste inschrijvers warenC. Visser Gznte Sliedrecht, en W. P. De Vries, te Rossum, voor f 0,32 per M’. Te ’s-Gravenhage is overleden Mr. J. G. Kist, sinds 1885 President van den Hoogen Raad, President Curator der Universiteit te Leiden en lid van den Raad van Voogdy der Koningin. De heer Kist stond in de rechtsgeleerde wereld hoog aangeschreven om zyne uit gebreide kennis en zyn degelyken arbeid. Vóór zUne intrede in den Hoogen Raad schreef hy een zeer uitgebreid werk over het Nederlandsche Handelsrecht. By vonnis van 30 Juni heeft de rechtbank te Dordrecht, in het geschil tusschen de gemeente Gorinchem en de O ver- waard, in het voordeel van de gemeente beslist en zich onbevoegd verklaard om van de vordering van de Overwaard ken nis te nemen. Prof. Engelmann, te Utrecht, heeft het beroep naar Berlijn aangenomen. Te Groningen is het bericht ontvangen, dat professor Plugge, die in opdracht van de regeering naar Indiö was gegaan, te Buitenzorg is overleden. Bedankt voor het beroep by <e Gereformeerde Gem. te Zaandam door Ds. J. J. Breukelaar Dz. te Bodegraven. De nieuwe haring op de Dordtsehe Tentoonstelling. Een karakteristieke feestelijkheid had oj avond van j. I Zaterdag in Oud-Dordrecht pl Zooals van te voren was aangekondigd, bi de heer A. Hoogendjjk reeder en grooihi. laar te Vlaardingen, die op Oud-Dordreoht het Wjjnhuis Oporto exploiteert, dien dag de eerste nieuwe haring aan, gevangen op 61 N. Br. In dezelfde antieke sjees, waarmee vroeger het eerste zeebanket aan den Koning werd gebracht, was de heer Hoogendjjk van Vlaardingen ko men rjj len. Uit de poort van Oud-Dordt waren de staketsels voor deze gelegenheid weggenomen, en tegen 8 uur kwam de sjees door een zwart vierspan getrokken daar binnenrijden. Op de brug van de gracht was een eereboog opgerioht, en het wpnhuis Oporto prjjkte met groen en vlaggen Op het midden van het marktplein, waar zich een dichte menigte bezoekers verzameld had, stapte de heer Hoogendjjk, die, evenals zjjn koetsier, in Oud-Hollandsoh kostuum was, uit, en begaf zich naar het burgemeestershuis, voor hetwelk de burgemeester en de vroedschap in hunne sohilderaohtige kleedjj hadden plaats genomen. Hier sprak de heer Hoogendjjk de vroedschap toe en overhandigde den burgemeester een vaatje haring. De burgemeester, de heer Hidde Nyland, de oudste schepenen Mr. J, 0. Orervoorde en de voorzitter van Vak en Kunst, de heer A. O. Zoethout, die als goede man van achter in de vroedschap zitting heeft, beantwoordde den heer Hoogendjjk. Vervolgens werd de eerewjjn rond gediend, de muziek speelde fanfares en vader- landsche liederen, kortom het was een recht foesteljjk oogenblik. Later op den avond had in het wjjnhuis Oporto de Oud-Hollandsche haringmaaltjjd plaats, door den heer Hoogendjjk aan de vroedschap, den hopman van het vendel en den voorzitter der afd. Scheepvaart en Visscherjj aangeboden. ’Gorinchem, 28Juni. IneeneZaterdag alhier gehouden bestuursvergadering van de onderwyzers-vereeniging „Arrondisse ment Gorinchem” is bepaald, dat de alge meene vergadering van onderwyzera dit jaar in den Doelen alhier zal gehouden wor den op Zaterdag den 17. Juli a. s. De heer Ligthart, hoofd eener school te ’s Graven- hage, zal spreken over: De naamvallen. Op Vrijdag den 16. Juli a. s. zal in den Doelen alhier eene vereenigde ver gadering gehouden worden van het hoog heemraadschap de Al blasserwaard met Arkel beneden deZou we. In deze vergadering zal de rekening van het hoogheemraad schap over het dienstjaar 1896-97 in het openbaar behandeld worden. Door de liberale kiesvereeniging „Al gemeen Belang” alhier, zyn I.I. Donderdag in eene druk bezochte vergadering de af tredende leden van den gemeenteraad, de heeren Mr. J. A. Alting Bösken, C. Van Andel, J. H. C. Van der Beek, J. C. Den Haan en G. Meulewerf, met by’na alge meene stemmen, opnieuw candidaat ge steld voor de verkiezing op 9 Juli a.s. Uselmonde, 29 Juni. Op de heden gehouden markt van paarden stonden 372 stuks aan de iyn. Da handel werd tegen den middag levendig. Pryzen werden besteed voor jonge paarden van f 80 h 250; voor volwassen paarden voor f 6Q i 450. „Boven verwachting goxl uitgeloopen.” Dat is, dagen achtereen, de grondtoon ge weest van de gesprekken, die men allerwege hoorde voeren over den uitslag der verkiezin gen. En het is eigenaardig, hoe algemeen dat wel geweest is. Het verwyt wordt vaak tot ons volk gericht, dat het niet veel be langstelling aan den dag legt voor het geen de staatsgemeenschap betreft, en waarschyniyk is die bewering niet uit de lucht gegrepen, maar toch, na de ervaringen van den laatsten tyd moet die beschul diging niet te luid worden uitgesproken, daar het overvloeide van feiten, geschikt om haar te weerleggen. Er was wel degeiyk belangstelling by het kiezerswerk, en geestdrift by het vernemen van den uit slag, al openbaarde deze zich niet op de elders gebruikeiyke wyze die meestal den glazenmaker ten goede komt. Voorzeker boven verwachting! Laten we er ons maar niet voor schamen, dat we bezorgd zyn geweest; aan den neer drukkenden invloed der eerst geleden ver liezen was zoo gemakkeiyk niet te ont komen, en dat de liberale kiezers er door ontmoedigd, hun tegenstanders tot ver dubbelde krachtsinspanning geprikkeld, de weifelenden tot huldiging van het aan- vankeiyk succes opgewekt zouden wor den, lag het niet voor de hand Maar de clericalen hebben een fout begaan: zy zyn te overmoedig geweest en hebben niet met de vereischte nauwgezetheid acht geslagen op de middelen die men mag aanwenden om zyn dosl te bereiken. Er zUn grove dingen gezegd van de vnjzin nige richting en haar voorstanders, zóó grof, dat er in de ziel van de Nederlandsche natie iets in beweging is geraakt. En toen is gekomen dat kalme, dat vastberaden optreden, waarvan de leidende gedachte is geweest: „Zy zullen het niet hebben, ons vrije Nederland!” En de kiezers van Bodegraven, de kiezers van Gouda, ze zUn flink uit den hoek gekomen. Er is aansluiting en samenwer king geweest, men heeft getoond den hoogen ernst van den toestand levendig te gevoelen. Op de vraag: Wat is nu verkregen, - is het antwoord gemakkeiyk te geveq. In de eerste vier jaren zullen geen aanslagen gedaan worden op de onderwUsregeling; de pacificatie biyfc van kracht, de liberalen zullen haar eerlijk eerbiedigen, niet gelijk hun tegenstanders, vragende of men wel licht zou meenen dat zU voor de eeuwig heid is gesloten, - maar ook, geen enkele concessie meer. Al kwam men, van daar ginds, ook plechtiglyk bezweren, dat zoo één ding nog verkregen werd, - men nu toch heusch den verderen stryd zou op geven, - we hebben thans geleerd wat geringe waarde aan dergelyke verklaringen ia te hechten, en derhalve - geen enkele concessie! De voorbehoedende kracht van de vaccinatie blyft evenzoo den school- gaanden kinderen gewaarborgd, - de op heffing van deze verplichting moet ook aangemerkt worden als een der clericale eischen op onderwysgebieden het schavot, o pardon, dat heeft geen be trekking op de schoolquaestieals de heeren voorstanders van do doodstraf zoo graag

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1