4 LAGER ksch gebruik. rOBflflwaagBB&Zonen, DA, Markt, naait „De Waag”, >n BOSKOOP, Voorkade, amen gelden deposito: dag opvragens k 2 D. SPOOR, m m ranoieo voor do ZUIVELBEREIDING, ij BODEGRAVEN, R’S LandbouwkantoorHoogewoerd 55, LEIDEN. if 1 1897. Woensdag 21 Juli. N°. 1801. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 1 t 1 N’S STOUT e drank. N’S BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. X B* SCHOONHOVENSCHE COURANT nger termijn rwaarden en ien, en dagen, te hebLv dat dan eohen Door de -“orden marktdagen, geweest dat de lerkozen zjjn en "inden, en .een groot op die dagen Beer vele bleven die marktdagen ge- n uitsluitend bl| den Agent w t e r bij den Agent W. J. reoht bij C. BEZEMER ea PEN. voll. ond. W. M. Coater en voor enkele lessen F. Verboom Soumain. Tot de 4de F. Hoijnck, van Papendrecht (voorw). Teruggetrokken hadden zich 2 candi- daten voor de 2de kl. en 2 voor de 8e kl. ‘Amelde, 20 Juli. Het mond- en klauw zeer onder het rundvee breidt zich hier nog steeds uit; ongeveer van den vee stapel is daaraan lijdende of reeds lijdende geweest. Tot nog toe heeft de ziekte hier een goedaardig karakter en bezweek er geen enkel beest aan. Voor zooveel bekend bleef het vee, dat bij de voiige epidemie aangetast werd, fiu gespaard; in het na burige Tienhoven echter werden enkele runderen voor de tweede maal door de ziekte aangetast. §Amelde, 20 Juli. D. d. L. en R. B., beiden alhier, zijn door de arr.-rechtbank te Dordrecht veroordeeld wegens mis handeling ieder tot eene geldboete van f 20, subs. 8 dagen hechtenis. •Hel- en Boeleop, 17 Juli. Eergisteren is alhier zeer plotseling overleden de heer D. De Withdie vanaf 1881 lid van den Raad dezer gemeente was, vanaf 1885 Wethouder, en sedert 1892 Hoofdingeland van ’t Hoogheemraadschap „de Vyfhee- reulanden”. Er wordt zeer veel aan den man verloren. 'Lekkerkerk, 19 Juli. De postboden en lagere post- en telegraafbeambten, hun standplaats hebbende aan de rivieren de Lek, Maas en IJsel, zijn voornemens een afdeeling voor deze omstreken op te richten van den Nederlandschen Bond van Post en Telegraaf-Beambten „De Post”. Daartoe zullen zij Zondag a. s. een vergadering beleggen te Krimpen a/d Lek. Het doel van den bond is gezamenlijke belangen te bespreken en langs ordelijken weg verbeteiing té verkrijgen in hun niet geregeld doch dikwijls zwaren arbeid, door betere regeling. Ook wenscht de bond herziening der pensioen wet voor burgerlijke ambtenaren en die hunner weduwen en weezen. De hoofdzetel van den bond is gevestigd te Amsterdam. Een maandblad „De Posthoosn” getiteld, is het orgaan van den bond en ook voor niet-leden verkrijgbaar gesteld. Lekkerkerk, 20 Juli. Het plan voor de armenhuisjes aan de Lange stoep is in zooverre gewijzigd, dat er, onder één dak, vier woonhuisjes van gemaakt zullen wor den. Bestek en teekening liggen in „Het Bonte Paard” ter inzage. Het geheel be looft een sieraad voor de stoep te zullen worden. -De dames van de Zondagsschool heb ben het voornemen in den loop dezer week een omgang door de gemeente te doen ten voordeele der weduwe van den op zoo on gelukkige wijze omgekomen schilder L. v. Zoest. Die collecte aanbevelen is voor zeker overbodig. Ieder toch kende v. Zoest als een flink, degelijk werkman en zeer oppassend huisvader. Elkeen is met het lot der weduwe met hare vijf kinderen begaan en zal gaarne ook iets bijdragen om den strijd om het bestaan haar iets te verlichten. We wenschen de dames veel succes op haar edel pogen en dat zij overal geopende harten en beurzen mogen vinden. Ook op de werf van deheeren Smulders te Bolnes is onder het werkvolk een col lecte gehouden, waarvan de Vrij aanzien lijke opbrengst de weduwe is ter hand gesteld. Lineehoten, 16 Juli. Op Vrijdag 13 Augustus a. s. hoopt de heer J. J. H. Bokhorst, den dag te herdenken van zijne 25-jarige ambtsvervulling als hoofd der school in deze gemeente. Lln schoten, 17 Juli. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze ge meente opgebracht f 7,56 en in Snelre- waard f 3,06. 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 19 Juli. Vrijdag middag ontstond bij den landbouwer A. Rejjm in den Zuidplaspolder op de mestvaalt een begin van brand, die zich nogal dreigend liet aan zien, wijl in de onmid dellijke nabijheid twee hooibergen stonden. Gelukkig bevond zich do gemeente veldwachter J. G. Rondberg daar dichtbij, die met de hulp van een paar buren den brand bluschte. Op het dorp had men den brand ook opgemerkt. Terstond werd de klok overkant gehaald en ging men met de spuit opweg. Halverwege keerde men echter terug. De meid had heete asch op de mestvaalt geworpen en daar door was de brand ontstaan. •Stolwyk, 19 Juli. Toen de knecht van onzen grutter d. V. 11. Vrijdag het paard van zyn meester zou voeren, ontdeed hij het van het hoofdstel, met het bijna zekere gevolg, dat „de Zwart” al spoedig de beenen opnam en er niet zoo heel zacht- kens vandoor ging. Na een paar rijtuigen gepasseerd te zijn, hetgeen wonder genoeg zonder botsingen afliep, ontmoette het hollende paard een hooiwagen. Dien kon het niet misrijden en toen duurde het niet lang of onze voortvarende sinjeur ging te water, terwijl de gr utters wagen, dien het nog steeds achter zich meevoerde, op den wal bleef. Met veel moeite kregen de van alle kanten toegesnelde helpers het dier op het droge. Gelukkig kon later geconstateerd worden, dat de aangerichte schade weinig te beteekenen had. In eene gecombineerde vergadering van de besturen der zangvereenigingen te Stolwijk, Gouderak, Moordrecht, Ouder kerk en Berkenwoude, werd gisteren besloten, de reis naar het zangersfeest Nadat door den Sultan van Tnrktye nog eene vergeefsche poging werd gedaan bij Keizer Wilhelm, ten einde dezen te winnen voor Turkjje’s wenschen aan gaande de Thessalische grensregeling, is eindelijk Vrijdag j.l. door de verhevene Porte aan de gezanten der groote Mogend heden te Constantinopel medegedeeld, dat de Sultan zich in beginsel vereenigt met het gevoelen der Mogendheden, betreffende de vredesvoorwaarden. „Men heeft dus eieren voor zijn geld gekozen.” De oorlogsschatting is thans gesteld op vier millioen Turksche ponden. Wat de „caputulatiön” betreft, waarbij bijzondere voorrechten werden verleend aan Griek- sche onderdanen in het Ottomanische Rijk en waartegen de Porte zich verzet heeft, aangaande deze aangelegenheid is besloten, dat zij bij eene latere Turksch - Grieksche overeenkomst zal worden vereffend. Dat begint nu ten minste een beetje te lijken op wat „vrede” zou kunnen worden. Toch is het maar 't beste, zich niet al te veel te verheugen over dit bericht, want men kon wel weer eens blij gemaakt zijn met een „doode musch”! Nu zjjn dan toch de feesten in Enge land ten einde. Koningin Victoria richtte een hartelijk schifiven tot de volkeren van haar Rijk, met eene dankbetuiging uit het diepst van haar hart voor de tal rijke bewijzen van belangstelling en de warme uitingen van gehechtheid, bjj ge legenheid van haar jubileum. In haar schrijven spreekt H. M. den wensch uit, dat zij nog lang in staat gesteld moge worden hare plichten als Koningin te vervullen. Van afstands-plannen is dus bljjkbaar geen sprake! Wordt het van verschillende zijden gelaakt, dat Rhodes zoo maar vrij mag biyven rondloopen, de „Times” heeft dezer dagen eens een artikel gewijd aan de krasse wijze, waarop in het rapport van de Zuid- Afrikaansche commissie van onderzoek, het gedrag van dep heer Rhodes wordt gebrandmerkt. Men vraagt zich af, wat te doen met een man, aan wien, om maar de beide ergste dingen te noemen, bedrog van zijne superieuren en schending van het volkenrecht is ten laste gelegd. De „Times” is van oordeel, dat Rhodes al streng genoeg is gestraft. Hij is Minister- af; Directeur der Ghartered-af, getroffen in zijne beurs, getroffen in zijne positie. Nu, en dat vindt de „Times” al erg ge noeg. De straf is hier het natuurlijk ge volg geweest van de zonde. De „West minster Gazette” heeft de aandacht geves tigd op een punt van het verslag, welks beteekenis nog niet werd aangeroerd. Daarin wordt nl. gezegd, dat Rhodes wei gering, om de beruchte telegrammen over te leggen, minder ten doel heeft, om zich zelf schoon te wasschen, dan wel het Ministerie van Koloniön zwart te maken, door daarop de verdenking van mede plichtigheid te doen rusten. Een groote Engelsche metaalfabriek, die der firma Pontifex Sons, de „Farringdon Works”, heeft haren arbeiders den ge- eischten werkdag van 8 uren toegestaan. Men hecht veel gewicht aan hettoegeven van die firma, een der oudste in dezen tak van nijverheid, en men verwacht, dat nu ook verscheidene andere dat voorbeeld zullen volgen. Te Londen dreigen nu ook de telegrafisten met een werkstaking. Hun voornaamste eisch is vermeerdering van salaris. In de Transvaal is men druk aan het beraadslagen over de vreemdelingenwet. Nu werd met 15 tegen 9 stemmen door den Transvaalschen Volksraad besloten, die wet zoodanig te veranderen, dat uit zetting van lastige vreemdelingen eerst kan geschieden na rechterlijk vonnis. 'Te Johannesburg hebben Woensdag 11., den „nationalen feestdag” der Fransche Republiek, onder de aldaar gevestigde Franschen feestelijkheden plaats gevonden, die ook van Regeeringswege zijn bij ge woond door den heer Van Boeschoten. Deze heeft bij die gelegenheid eene toe spraak in de Fransche taal gehouden, die levendig werd toegejuicht. Transvaal, zoo zeide hij, na eerst hare vrijheid te hebben verworven, streefde nu naar eendracht en naar vriendschap met alle volkeren. Frankrtyk zelf vierde zijn nationalen feestdag ook met veel opgewektheidte Parijs werd het beeld van Straatsburg omkranst en voor de standbeelden van Jeanne d’ Are en van Gambetta werd gemanifesteerd. De wapenschouwing, die ter eere van dezen herdenkingsdag, te Longchamps plaats had, liep in de beste orde af. Nog iets over de Panama-quaestie! Oomelis Herz heeft aan de leden van de Panama commissie verklaard, dat hQ nog verbazing-wekkende onthullingen heeft te doen, maar hij verlangde, dat althans de helft der leden daarvoor naar Bourne mouth zouden komen. Men is nu bezig om te beraadslagen of hieraan gevolg zal gegeven worden, ja of neen!-Het zou wel weer eens voor niets kunnen zijn, dat men zich die moeite zou getroosten. De Keizerin van Daltschland is ook op reis, evenals haar echtgenoot, alleen niet op zoo groote schaal. Op ’t oogenblik is ze te Tegernsee, in Beieren, vanwaar zo eerst daags zal vertrekken naar München en zoo naar Berlijn. Daarna gaat H. M. een kort bezoek brengen aan Kiel, waar zij waar- te Dordrecht te doen met de salonboo „IJsel II” van den heer Van der Garden te Gouda. Dit uitstekend ingerichte schip is door genoemde vereenigingen voor dien dag afgehuurd. Met dezelfde boot werd verleden jaar de reis naar Oud- Beierland gemaakt. "Tienhoven, 29 Juli. Van gister-avond tot heden middag zjjn op de zalmzegen- visFcherjj alhier 12 zalmen gevangen. Wlllcskop, 15 Juli. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is van den ontvanger als hunne verantwoording over genomen, de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1896. De ontvangsten bedragen f 3792,19, de uitgaven f2789 86^, zoodat het batig slot bedraagt f1002,32). 'Zevenhuizen, 19 Juli. Met schrikachtige paarden is het dikwijls gevaarlijk rijden. Dit ondervond een landman, die door den Huismansweg naar de Rotte reed op een boerenwagen, waarop een paar stuks klein vee geladen was. Door het schrikken van den hit voor een hoopje hooi, begon deze in ’t rond te draaien, met het gevolg, dat hfj in een diepe sloot, die er maar vele aan beide zijden der wegen zijn, terecht kwam. De voerman sprong bijtijds van den wagen en kwam zonder ongelukken op vasten bodem terecht. Een aantal menschen, die de luchtsprongen van den hit hadden gezien, kwamen aan snellen om hulp te bieden en spoedig was het beest uit het water. Met den wagen hadden zy wat meer moeite en zelfs konden ze dien niet zonder averij aan land brengen. Op initiatief van eenige kiezers werd 11. Maandag avond eene vergadering belegd, ter bespreking van de gemeente belangen. De candidaten, voor den gemeenteraad gesteld, waren geen van allen verschenen, zoodat, zooals een der aanwezigen het uitdrukte, er bij gebrek aan eieren geen eierkoek kon gebakken worden. Evenwel kwam de hoofdelijke omslag ter sprake, waarbij herinnerd werd, dat de grondslag, waarop de hoofdelijke omslag rustte, dringend verandering vereischte, wijl het kapitaal huns inziens te weinig betaalde. Ook kwam ter sprake de algemeens gezondheidstoestand. Hoewel die nu niets te wenschen overliet, was het toch wen- schelijk, dat er van gemeentewege voor zien werd in goed drinkwater, b.v. door het slaan van nortonpompen, terwijl er door anderen werd aangedrongen, dat er eene verordening kwam op goed drink water in de huizen. Weer anderen bepleitten het oprichten van eene kiee- vereenigingals het middel om de wenschen van de gemeenteleden aan de candidaten kenbaar te maken. Bepaalde besluiten werden evenwel niet genomen. Gemengd Nieuws. De heer Gilbert, die nu veer tien maanden geleden van Parijs vertrok om de wereld te voet door te reizen en op 1 Mei 1900 aldaar moet zijn terugge keerd, om, als zijn taak naar behooren volbracht is, 250.000 francs te beuren als premie van een weddingschap, vertrok op 12 Juni, des ochtends te 9 uren, van Modjo- kerto en hoopte den volgenden dag, des avonds te 6 uren, te Soerabaja tearriveeren. Hij ondernam zijn reis zonder eenig geld op zak, draagt zijn bagage zelf en mag geen geschenken aannemen. Hij geeft conferences, waarin hij van zijn reis verhaalt en waarmeê hij voldoende hoopt te verdienen om in zijn onderhoud te voorzien en de passage te betalen van de booten die hjj gebruiken moet. Wegens ziekte was hij verplicht gewor den eenige dagen rust te houden te Pjombang. Vrij dag-ochtend is op het station Helmond een wisselwachter, bezig zijnde een trein aan elkander te koppelen, tusschen de buffers geraakt Hij bleef op de plaats dood. De man is ongehuwd, en was pas zes dagen in dienst. Men schrijft ons uit Werken dam Vrtfdag-middag vjel het rijtuig van den heer Swets uit Statendam van den Hoogendijk bij de Keetjes. Mevrouw S. kreeg eene hersenschudding en de jongste dochter brak haar sleutelbeen. Voor den hovenier G. F. te Bergen op-Zoom zal de gemeenteraadsver kiezing nog een staartje hebben. Tegen hem is n.I. procesverbaal opgemaakt, omdat hij op 12 Juni zijne stem heeft uitgebracht in het 2de stemdistrict, terwijl hij in het 1ste district thuis behoorde. Later heeft hfi zich begeven naar het 1ste district en heeft daar nogmaals gestemd, nadat hü op de secretarie, onder voorgeven dat hy zijn oproepingskaart had verloren, een nieuwe kaart had gevraagd en verkregen. - Te Stadskanaal werd een valsch bankbiljet van f 100 in betaling gegeven. Onder Kerkdriel is een arbeider van een wagen m$t hooi gevallen, overreden en op de plaats doodgebleven. -By gelegenheid der manoeuvres aan het fort te IJmuiden zouden Maandag avond te 11 uren lichtbollen ontstoken worden, toen plotseling door het vallen van één verschillende tegelijk in brand vlogen en de omstanders, een 12-tal soldaten met een sergeant-majoor, in eens in het vuur stonden. Geen enkele kwam er ongedeerd af, hetzij kleederen verbrand, hetzij huidwonden; zekere Uitendaal even wel was ontoonbaar door de vreeselijke brandwonden. 1 op overeen te komen desverkiezende tegen erpand in fondsen; itrekken gelden op Effecten voor: jen onder f 1000,- k 4 ’sjaars jen daarboven tot den prolongatie- rs, volgens Amsterdamsche beurs- rwaarden an zich methetkoopenen verkoopen Effecten, tegen een provisie van: L voor fondsen boven de 80 onder 80 *Jt (ook r loten;) langd worden orders in de meeste Isen verantwoord tot den eerstvolgen- middenkoers der Amsterdamsche rs; en Coupons in boven de Amster- ische beursnoteeringzonder bere- ing van provisie; an zich op voordeelige voorwaarden het incasseeren van wissels op aen- en buitenland. Tarieven op vrage gratis verkrijgbaar; tkken geld op HYPOTHEEK, voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. D E ictasclie Dé looit ÊBliliii a Mlo: ir één jaar vast op 8 pCt zes maanden 2f jertien dagen opvragens .2 ie 1 pt on verkoopt effecten en Coupons, asseert WImbIi en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: i 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. ooröoööes bh BöiSÊiflsen orhanden in den Boekhandel van V. N. VAN NGOTEN te Schoonhoven. BEKROOND: ursprjjs, Gerinehem 1886. in Medaille, Bolsward 1889. prijs, verhoogd met een Bestuurs- S, Woerden 1890. j prijs, Dordrecht 1890. prijs, Alfen 1891. eerste prjjzen, Dokkom 1891. i prijs, Lelden 1892. i prijs, NUmegen 1898. en tweede prijs, fionda 1894. eerste prüzen, Groot-Ammera 1894. én Medaille, Antwerpen 1894 iorate prijzen, Arnhem 1895. i pry's, Bodegraven 1895. en Medaille, Leeuwarden 1896. eerste prijzen, Giessendam-Hardinx- I 1896. eerste prijzen, Woerden 1896. prijs, Meerkerk 1896. 1ste Fabrikant en Uitvinder van IPWEHK met ronde Kimmen, en levert In den kortst mogelijken tijd: -, Paarde- en Hondekammolens. linsche Karns voor Handkracht, 1ste 2de soort, meedmachines, en Transportkannen. en Voederemmers. loten. Zuur- of Molkenvaten met deksels, ópen. Tobben of Kaaskuipen. ormen voor Edammer kaas van r- en Olmenhout s en Dopjes, outen Vormen voor Gouda-, Derby- komijnekaas, lollandsche en Edammer Kaaspersen. etels. takken, nkuipen enz. egenwoordiger der Fabriek van tuges van LUDLOFF 8ÖHNE ‘lin. lustreerde Prijscouranten worden j op aanvraag toegezonden. onze Agenten W. M. DE JONG, Tiendeweg D 14, Gouda, K. ER te Meerkerk, J. RUFERS te 3EN, J. C. WOORTMAN te Utrecht, DE VRIES te Oudewatkr, JOHs. SPUIJ Hzn. te GRooT-AmtKRR z|jn gevestigd en worden bestellingen lomen. uitsluitend met kunstmeet bemest; door den heer P. C. Jorissen te Dordrecht, een verguld zilveren en een zilveren medaille; door den heer H. 0. C. Van Masren te Dordrecht, twee verguld zilveren medailles. Vrijdag had op het tentoon stellingsterrein te Dordrecht de aange- kondigde riügrijderjj plaats. Er verschenen 11 aangespannen paarden in de baan. De uitslag was als volgt: Eerste prijs de heer Joh. Ek en echt- genoote te Dubbeldam; tweede prijs de heer_A. Bikker en mej. A. Slob te Hoog-Blokïand derde prijs de heer A. Singels en mej. N. N. te Dordrecht; vierde prijs de heer P. Van der Straaten en mej. C. De Korver. Voorts kende de jury den extra prijs, voor het schoonste geheel, toe aan den heer A. Bikker te Hoog Blokland. Te Haarlem is overleden Dr. T. 0. Winkler, sinds 1856 aldaar ge vestigd als geneesheer. De heer Winkler was tevens sedert 1864 conservator van Teylers geologisch en paleontologisch museum. De hoogeschool te Groningen benoemde hem tot doctor in de wis- en natuurkunde, honoris causa. Verschillende geschriften van zijn hand zagen het licht, meestal op natuurkundig gebied. —De „StaatsCt.” bevat de statu ten van de volgende naamlooze vennoot schap: Vreeswijksche maatschappij tot exploitatie van bouwterreinen te Utrecht. Doel: het door inbreng verkrijgen, koopen, verkoopen, huren, verhuren en ruilen van onroerende goedéren, het deelnemen in andere maatschappijen, en verder al wat hiermede in verband staat. Duur 25 jaren. Kapitaal f 40.000 in 80 gelijke aandeelen, waarvan er 32 zijn geplaatst. Als storting is in gebracht een perceel bouwterrein te Vreeswijk. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer Jan Monster, aannemer te Vreeswijk. -De commissie ter inzameling van giften voor de slachtoffers bij de ramp te Scheveningen, ontving bericht, dat bij den directeur-generaal der maatschappij Zeebad Scheveningen vanwege Hare Majes teiten de Koninginnen een bijdrage van f 1000 is ingeteekend. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Vrijdag o. a.: A. S., 36 jaar, oudroestkoopman te Gouda, wegens be schadiging van een steenen privaat, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; P. G. S., 30 jaar, koopman te Gouda, wegens be- leediging van een ambtenaar, tot f 1 boete, subs, een dag hechtenis; S. v. d. E., 25 jaar, sleepersknecht te Gouda, wegens mis handeling, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Voor de rechtbank te Roer mond stond Dinsdag terecht R. H. Theunissen, notaris aldaar, verdacht van in een akte, waarbij te zijnen overstaan publiek werd verkocht een huis voor de som van f 400, als koopprijs te vermelden f 300, teneinde daardoor de registratie rechten te ontduiken. Het O. M. requireerde schuldigverklaring van beklaagde aan valschheid in eene authentieke akte en eischte eene gevangenis straf van 1 jaar en ontzetting uit zijn ambt gedurende 6 jaar. Zeven getuigen werden in deze zaak gehoord. Als verdediger van beklaagde trad op Mr. G. Triepels uit Maastricht. De krijgsraad in Den Haag veroordeelde: J. C. H. G.milicien bij het 4de reg. inf. te Gouda, tot eene geld boete van f 0,50, subs, één dag hechtenis, wegens overtreding van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoor wegen, door zich zonder behoorlijk plaats bewijs in den trein te bevinden. In de afgeloopen week slaag den voor het notarieel staats-examen, tweede gedeelte, de heeren M. Th. Mjjnlieff te Gouda en H. Sanders te IJselstein. Ds. J. Schotel, predikant by de Ger. Gemeente te Haarlem, herdenkt den 21. Juli den dag, waarop hy voor 25 jaar te Berg-Ambacht de Evangelie bediening aanvaardde. Ds. W. Raman te Leerdam heeft zijn eervol ontslag aangevraagd als predikant by de Geref. Kerk aldaar. Gouda, 16 Juli. De gemeenteraad heeft besloten tot het aanbrengen van betere verlichting in de lokalen der avondschool voor ambachtslieden, waarvan de kosten worden geraamd op f 400*, en tot het aanstellen van nog 2 leeraren aan die school voor het Nederlandsch, de wiskunde en het hand- en rechtlijnig teekenen. Eervol ontslag werd verleend aan den heer P. A. Schroot als directeur, tevens leeraar aan de avondschool voor ambachts lieden. De gemeente Gouda heeft van de kin deren van wijlen den heer W. J. Fortuyn Droogleever, die gedurende 57 jaren lid van den gemeenteraad is geweest, ten behoeve van haar museum van oudheden ten geschenke ontvangen een kostbare en merkwaardige verzameling van gouden en zilveren, bronzen en koperen munten en penningen, door hem met veel zorg bijeengebracht en beschreven. By het voortgezet examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zyn de drie candidaten voor de 2de klasse afgewezen, doch tot de 1ste toegelaten 0. W. Klicks en E. P. A. Machiolse (voorw.). Tot de 8de zijn toegelaten voor scbtfnUik den Keizer wel zal aantreffen. Deze is gauwer naar Kiel teruggekeerd, dan het plan was, doch dit staat in ver band met eene minder aangename, ja, liever gezegd, droevige gebeurtenis, n 1. het droevig verdrinken van een luitenant der bemanning, den heer Von Hahnke, bij gelegenheid van een rfiwiel-tocht in het gebergte langs een diep meer, welk on geluk op de gpheeïe bemanning der Hohen- zollern een diepen indruk heeft gemaakt. Het lijk is, ondanks ijverig zoeken, nog niet gevonden. Met het oog op de taal-oneenigheden in Bohemen hebben meer dan achthonderd Duitsche hoogleeraren aan universiteiten een openlijk schritven van sympathie aan de universiteit te Praag gericht, haar hulde brengend als oudste Duitsche hoogeschool Deze manifestatie der Duitsche geleerde wereld trekt natuurlijk zeer de aandacht en is een bewijs, welk misnoegen in beschaafde kringen van Duitschland over de laatste voorvallen in Oostenrijk wordt gevoeld. Naar aanleiding van het ongeluk by Gentofte heeft het Deenache blad „Politiken” een onderzoek ingesteld naar de werkuren van ’t spoorwegpersoneel. De werkuren van den machinist stijgen vaak tot 16 k 18 uur in het etmaal. De machinist, die den rampzaligen trein van Helsingör bestuurde, had op het oogenblik van de ramp een werkdag van 7 uur ’s morgens tot ruim 11 uur ’s avonds op de locomotief achter den rug. In de Vereenlgde Staten is andermaal, door het bersten van een waterreservoir, een groot ongeluk geschied. Het was ditmaal het reservoir van de Fiskie- bergen, dat de stad^ Fiskie en de naburige plaatsen van water voorziet, 't welk ge barsten is; het water heeft het dal van de Dutsh overstroomd, huizen verwoesteed, boomen ontwortelend en vernielend wat nich op zijn weg bevond. Negen Itfkem zjjn reeds gevonden. - Bii Kon. besluit is S. C. Tuy- melaar benoemd tot burgemeester der ge meente Waddingsveenmet toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Aduard. Uit goede, bron verneemt de „Dordt. Ct.”, dat het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Dordrecht tusschen 17 en 27 Augustus zal plaats hebben. Bij het wapen der genie is de titulaire rang van majoor verleend aan den kapitein G. J. Collard, van den staf der genie, werkzaam bij het Departe ment van Oorlog. Dr. A. Kuyper heeft de benoe ming voor het district Sliedrecht aange nomen. Te Qorinchem heeft dit jaar de gemeenteraadarerkiezinK een bflzondere en voor die gemeente niet onbelangrijke beteekenis gehad. Sinds een aantal jaren wordt aldaar op -'en Tweeden Paasohdag en den Tweeden Pinkster dag en ook wanneer de Tweede Kerstdag op een Maandag ralt de gewone wekeljjk- scho marktdag toch gebonden. Een korten tijd is die marktdag verzet geweest op Dinsdag, doch weer spoedig als te voren hersteld. In tusschen hebben de anti-revolutionairen altjjd daartegen gehad, wjjl zij van oordeel waren, dat deze feestdagen, evenals in alle andere plaatsen van ons land, moesten gevierd worden, en dat velen behoefte hadden om op die dagen, hetzjj uit de stad te gaan of rust >ben. Ook kwam daarbg da overweging op die dagen minder dronken men de stad in rep en roer zonden brengen. irdien echter, op een paar leden na, de raad uit liberalen bestaat, die de beweringen der anti-revolutionairen overdreven voi meer hechten aan de overweging, date aantal ingezetenen op die dagen voordeelen genoten, handhaafd. Thans, nu het getal kiezers met ongeveer 500 vermeerderde, wilden de anti-revolutio nairen de ingezetenen uitspraak laten doen. Vandaar, dat de verkiezing voor den gemeente raad ditmaal bijna evenveel belangstelling wekte als onlangs de verkiezing voor de Tweede Kamer, en de partijen zich groepeerden als voor standers of afschaffers van bedoelde De uitslag der verkiezing is gM aftredende liberale leden allen hei>v hiermede wel over het behoud van de veelbe sproken marktdagen beslist zal wezen. In de feestzaal der Dordtsche Tentoonstelling zal van 5 tot en met 8 Augustus een Tuinbouwtentoonstelling worden gehouden, uiigeschreven door de afd. Dordrecht en om streken der Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde ter gelegenheid der vriend schappelijke byeenkomst van de leden dier Maatschappij, welke te Dordrecht op boven genoemde dagen wordt gehouden. Het programma omvat planten en bloem werken, etc. Gevraagd worden o. a.eene verzameling Pelargonium Zoriale, Pelargonium peltatum, Fuchsia’s, HeliotropiumsPetunia’s, Resida, Knolbegonia’s, Bladbegonia’s en heesterachtige Begonia’s, Coléus, warme kasplanten, éénjarige planten in potten, bloeiende planten in soorten en verscheidenheden, Adrianthum’s,Belagonella'8, Stamrozen in potten. Ter versiering der zaal: 15 groote palmen in soorten, 15 planten in kuip, in verscheidenheden; koppel-laurierboomen, verzameling Phormiums. Onder de bloemwerken kunnen worden inge zonden: Bruids-, Bal- en Rozenbouquetten, Vaasbouquetten, kruizen, kransen, Corbeilles, afgesneden rozen en andere bloemen, enz. Verder worden gevraagd: tuinmeubelen, tuin sieraden, gereedschappen enz. Als prjjzen worden uitgeloofd medailles of geldswaarde naar verkiezing tot een bedrag van f500. Bovendien zijn beschikbaar gestelddoor den heer Joh. De Jonge, directeur der maatschappij „Nederland”, te Dordrecht, een verguld zilveren medaille en een zilveren medaille, voor planten,

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1