dracht. manswonma 1OIBERG-SCHUUR EI- of HOOILAND, las, 5e tocht, onder HM gewas. 1897. N°. 1806. HT. ^Zaterdag 7 Augustus. mioopii 'heffing). Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht S, S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, HMERS, Officieels Kennisgevingen. ÏTGEWAS de hand: ER, FGEWAS OOP, V shop, enbaar verkoopen: rtij soliede AREN, an, Grendels, Deur- ast en Kistsloten, ontgraven, Harken, ers, Wateremmers o, Weischoppen en ischappen. artij geëmailleerde schillende grootten ■toestellen, Presen- omels, Koek- en e Thee- en Suiker- persoons- alsmede andere Huishoude- FE HUUR, ladeigk of later te aanvaarden: eleinden geschikt NOTENGEWAS. BUITENLAND. Overzicht. :hem, lopen DM Uit Lekkerkerks verleden. t BINNENLAND. Uitgever*. WEERHEIM. in het leen voorde coster 'AM, «r P. SANTMAN, YAH, IOOTEN. F‘rk„Drielioek7 SGHOONHOVENSCHE GOURAlfT. Gemeente Schoonhoven. 1 en Maandag 9 i morgens 8f tot Z.E.A zien 'K ARMBESTUUR ’Ooft t te 'lerk.Driehoek' EENE CHT in den polder natiën by den Pol- UTIER te Goaderak. m Boomgaard, aan Ambacht. waar we aard der stil staan op m »t lan( dingen, c >ord zyn by gelegd. VAN DEB BAS, DEN BESTEN Jz. by den eigenaar te Groot-A turners .tmuntende te veld De Notaris J. H. MULLER te Gorinchem zal op Zaterdag 7 Au gustus 1897, des nam. 2 uur, in DE rAN BAAREN te i zal op Dinsdag t u s 1897, ’s mor- is A. CASTELEUN k is voornemens op r den 11. Augus- iddags ten 11 ure, aan het Schoon- WE, ERF en TUIN, endam, binnendams, lichtingen verstrekt Gleseendam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen Woensdag den 18. Augustus 1897, des voor- middags 11 uur, op het Raadhuis, pu bliek verpachten: Het NOTENGEWAS aan dece ge meente behoorende. Aanwijzing op 18 Augustus, des voor- middags 10 uur, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, den 6. Augurtu» 1897.- De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. J. P. NIEKERK Loco-Burg. Onze blikken naar het Oosten richtend, mogen we melden, dat de vredesonder handelingen goed vorderen. Alle artikelen zijn reeds geteekend, behalve dat van de ontruiming en dit staat natuurlijk weer in verband met de oorlogsschatting. Deze zaak maakt nog steeds het punt van ver schil uit; over het bedrag der schadever goeding bestaat veel verschil van meening. Eenige vorm van contröle over de Grieksche ontvangsten zal onvermijdelijk zijn, om Griekenland in staat te stellen de oorlogs schatting te voldoen. De Grieksche Kroon prins zal in de Thermopylae blijven, totdat •de vrede gesloten ie en daarna, zonder naar Athene terug 'te keeren, waar het volk nog steeds tegen hem gekant is, een jaar lang in het buitenland gaan reizen. Wat Creta betreft, zijn de Mogendheden van meening, dat het nutteloos zou zjjn, eene regeling te treffen, voordat de vrede tusschen Griekenland en Tarkge is geslo ten. Vierhonderd man Engelsche infan- terie-troepen zijn naar Creta vertrokken aan boord van het transportschip „Tyne”. Uit Canea bericht men, dat de Admi raals zich deènoods met geweld zu'llen verzetten tegen de landing van Turksche troepen I President Faure is van uit zyn veelge liefd HAvre weer naar Frankrtfk’s hoofd stad teruggekeerd. Aan hei station St. Lazare werd hij door generaal Hagron,de Ministers van Koloniën, van Justitie en van den Handel en enkele andere auto riteiten ontvangen. Zaterdagavond zal hij de reis naar het Zuid Westen van Frankrijk aanvaarden en voorts naar Rusland, waar hij tegenwoordig zal zijn bij het te water laten van een Russischen kruiser, die den naam zal dragen van „Paris”. Weer een kleine beleefdheid dus I De instructie naar de verantwoordelijk heid voor den brand in den weldadig- heidsbazar aan de Rue Jean Goujan is afgeloopen. De rechter van instructie heeft de beide beambten van den kinematograaf en den heer Maekan, het verantwoordelijk lid van het comité voor den bazar, naar den correctioneelen rechter verwezen. De werkhervatting in het Belgische mijndistrict ondervindt zéér belangrijke vertraging door eene gisting, die het gevolg is van het ontslag geven aan verscheidene werkliedendie de werk staking bevorderd of kameraden den arbeid belet hebben. Op drie verschillende plaatsen in de Borlnage zijn dynamiet-aanslagen gepleegd, die wel groote schade, maar gelukkig geen persoonlijke ongelukken ten gevolge hebben gehad. Ook de werkstaking in het Britsche macbinebouwvak, waaraan thans door 44.500 werklieden al of niet vrijwillig wordt deelgenomen, begint voor de arbei ders een ernstigen keer te nemen. Het aantal stakers neemt hand over hand toe. In een ander groot district vreest men, dat het denzelfden weg zal opgaan. En dan nog komt er een leelyk ding voor de arbeiders bij. Een firma te Deptford heeft Japansche werklieden in dienst genomen, waartegen de vakvereeniging niets doen kan. De Regeeringen van Groot-Brittanniö en de Verecnigde Staten zijn overeengekomen om in October aanstaande eene bijeenkomst te houden ter bespreking van de robben- quaestie. Waarschijnlijk zullen Japan en Rusland ook aan die conferentie deelnemen. Op Cuba is men ook nog lang niet vrede lievend gestemd. Den 29sten Juli hebben de Cubaansche opstandelingen Havanna aangevallen. Ongeveer 10 uur des avonds werden de bewoners opgeschrikt door het verschijnen van een bende van 500 op standelingen. Een aantal huizen werd geheel geplunderd en 9 andere woningen door de opstandelingen als buit verklaard. Natuurlijk ontitond daardoor groote opge wondenheid in de «tad, nog vermeerderd imgaarden, gelegen chem, Schellalaen, ogblokland, breeder Of de voor oogen g< wel of zooveel bverblijvende niet meer genoeg oplevv. in het noodige onderhoud te voorzien, i is zeker dat m 1618, door Schout en 1 raden van Lekkerkerk, besloten werd v< kerk een nieuwe bron van inkomsten i leven te roepen. Er werden n.l. door hen bepa lingen gemaakt met betrekking tot het begraven in en buiten de kerk, tarieven werden daarvoor vastgesteld en de opbrengst zou, voor verreweg het grootste gedeelte tenminste, de kerke-kas ten goede komen. Het origineele stuk, nog op het gemeentehuis alhier berustende, is, dunkt me, een nadere kennismaking ten volle waard, en daarom vindt het hier een plaats Alsoo binnen desen Dorpe van Leokerkerck het meerendeel van de keroke goederen verooft syn ende dat de penningen die daer van syn geoomen verstreckt zjjn tot opbouwinge van de kerck die in de troubles aifgebrant, ende int jaer 1616 wederomme ten deele opgemaeokt is. Öulcx dat de voor», keroke in toecomende tjjden uyt het inne common van de onveroofie keroke goederen niet gerepareert en onderhouden zal oonnen werden, maer souden de penningen daer toe noodioh door ommeslaegen ofte by settinge gevonden moeten werden, ouer de gemeente alhyer, daer onder Godt betert zyn veele weduwen ende weesen van cleyne middelen. Boo hebben Schout ende Heemraden van Leokerkerck, omme daerinne te voorzien ende haere schamele ge meente sooveel mogelyoken ia te ontlasten. Goet gevonden ende geordonneert, gelyok sy goet vinden ende ordonneren by desen, dat voortaen eenen igelyoken die yemant inde voors. kerok sal willen doen begraeven, daarvan zal moeten betaelen ten behoeve van de voor», keroke de naevolgende penninghen: 1. Soo wanneer in de voors. kerok een out mensch wort begraven daer van sal werden betaelt ten behoeve vande kerok drye guldens. 2. Soo wanneer daer inne begraven wort een kint te weten kinderen van twaelf jaeren ende daer beneden, daer van aal werden betaelt ten behoeve al» vooren dertioh stuyvers. 8. Soo wanneer Imant geduyrende de begraaf- feui» doet logden, aal daervan moeten betaelen 16 stuyvers te weten voorde ooster thien stug ver» ende voor de kerok ses stuyvers. 4. Ouer de kinderen geluyt wordende daer van sal werden betaelt alleen acht stuyvers. 5. Voor 't maeoken van een graf voor een out mensch inde kerok salinen moeten betaelen twee ende twintich atuyvers te weten acht stuyvers voorde kerok ende veertien stuyvers voorden Graeffmaecker. 6. Van wegen de keroke sal werden geo een swardt laken-oleet omme over de kist hangen dat by een Ider die het belitfi tal mogen werden gehaelt mits dat daar van t’ eloke mael ten behoeve van de kerok sal werden betaelt thien stuyvers. 7. 'Boo wanneer Imaut op 't kerkhoff be graven wort sal daer van alleeniyoken aen den graeffmaecker betaelen voort maeoken vaat graeff veerthyen stay ven. 8. Boo wanneer kinderen van twaelff jaeren sudo deer onder opt kerekkoff begraven worden, door het geluld van kanonschoten of dyna- miet-ontplofftngen. Zoodra het garnizoen van de stad tegenweer bood, namen* de nnatanriaiinffAn do wiik. Men wiit het ge beurde aan generaal Weyler, die zyne strijdkrachten te veel by elkaar had ge bracht op andere deelen van het eiland. In Spanje zelf gaat het op ’t oogenblik allesbehalve rustig en vredig toe. Men schynt het daar op de Carlisten te hebben gemunt. De overheid te Madrid heeft namelijk aan het Victoria-stat ion achttien kisten met dubbele bodems, inhoudende driehonderd negentig geweren en een aantal revolvers, aangehouden. Men ver moedt, dat die wapens bestemd waren voor de Carlisten. De liberale bladen protesteeren tegen de vrijheid, die de propaganda der Carlisten geniet. Nu zullen deze te Irun en te Hemdaye bijeenkomsten organiseeren, onder voorzitterschap vau den markies Cerralbo, zoodra deze uit Venetië zal teruggekeerd zijn, waar hy van den pretendent van den Spaanschen troon de noodige instructies heeft ont vangen. Ook in Portugal laat op ’t oogenblik de rust veel te wenschen over. Vooral te Lissabon en te Oporto is dg toestand zéér ongunstig. In beide steden is het garnizoen versterkt en wordt strenge een suur op de pers toegepast. Eenige politieke personen, benevens enkele officieren worden streng bewaakt. Kisten met munitie zyn aan het douanekantoor aangehouden en sedert verscheidene nachten doorkruisen patrouilles de straten van Lissabonreeds verscheidene arrestatiön hebben plaats gehad. Het gerucht loopt, dat op den 14den Juli een staatsgreep was voorbereid, die echt ar mislukt is. Vandaar al die strenge maatregelen, ter voorkoming van eene herhaling van zulk eene voorbereiding. In Saksen, Pruisisch Silezië en de noordelijke streken van Oostenrijk hebben onweders gewoe^ t.zóó jjKAar. Aat on.-Ueq* vele plaatsen gevaar fis onffiraair "voor tooi leven en goed. Uit de voornaamste steden wordt bericht, dat de rivieren onrustbarend gezwollen zijn door het overvloedige hemelwater, dat groote stuk ken land ondergeloopen zijn en het spoorwegverkeer bemoeilijkt of ónmogelijk gemaakt is. Spoorwegbruggen zyn in gestort, huizen in puin gevallen, measchen verdronken. In Oostenrijk is het niet minder erg. De Donau en zyn zijrivieren hebben zich uitgebreid tot ver over de uiterwaarden heen. De oogst is geheel vernietigd. Steden als Reichenberg, Trautenau en Freiheit staan onder water en kunnen geen licht krijgen. HISTORISCHE STUDIE DOOR Dr. L. A. VAN LANGERAAD. VI. Gaven we, zy het dan ook in ’t kort, een overzicht v»n den maatsohappelyken toestand van Lekkerkerk’s inwoners in vroegere tyden (op de vissohery kom ik later nog eens afzon derlijk terug), we gaan thans eenige hoofd stakken wyden aan het kerkelyke, en dit gaan doen, daar ligt het in den zaak, dat we in de allereerste plaats by de kerk en den aankleve van dien. Voor hem, die in de kerkgeschiedenis geen vreemdeling is, is het bokend, hoe weinig we algemeen weten over het stichtingsjaar der byzondere kerken. Van enkele groote domen en kathedralen in sommige plaatsen, moge be kend zyn, wanneer men met het boawen er van begon, wat tot de stichting aanleiding gaf, maar hetzelfde kan slechts van zeer weinig dorpskerken worden getuigd. Van verreweg de meeste kan men het stichtingsjaar niet te weten komen, over het algemeen verliest zich dit in den vaak donkeren nacht der middel-eeawen. Zoo is het ook met de kerk van Lekkerkerk. Niettegenstaande de y vurigste nasporingen, kwam ons niet» onder de oogen omtrent den tyd, waarin de grondslagen werden gelegd van bet thans nog in gebruik zynde kerkgebouw. Wel weten we, dat de kerk aan de Lek, waaraan 't dorp zyn naam ontleend heeft, er in het begin der 14de eeuw reeds was, maar veel meer dan dit is ons ook niet bekend. Maar, ligt de tyd der stichting in he^ grys verleden verborgen, haar geachiedeni», tenminste uit de laatste drie eeuwen, is ons zooveel te beter bekend, en deze willen we, tegelyk met wat het onderzoek op leverde omtrent de historie der pastorie, aan de belangstellende lezer» van Lekkerkerk’s ver leden, aan de hand der ons ten dienste staande bronnen, mededeelen. In no. V van onze „Historische Studie" vestigde ik er de aandacht op, dat door de Spanjaarden kerk en pastorie voor oen groot deel waren verwoest en byna onbruikbaar waren gemaakt, wat we leerden uit een document van 1590, en dat voor een klein deel vroeger reeds ▼oor ons doel werd gebezigd. In zyn geheel luidt het als volgt: Aan myn Hoeren den Staten Slants ▼an Hollant off hare Gecom mitteerde Raden. Genen ootmoedolyck te kennen, die Schout, Heemraden ende gerechten van Lackerkerck hoe dat alle die huysen ende wooningen binnen den voorn, dorpe in den voorn, troubles by den vyant gedemolieert, verbrant ende gedes- tribueert wesende, hadden sy supplianten zeeckere jaren gpleden naer 't vertreok van den vyant gedaen maeoken ende opslaan secre woonlage off huyainge voor den Koroken dienaar aldaar Prya der AdvertentdënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydage-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. naaide. Eergiateren-nacht te 2 uren werd het by een bewoner dezer gemeente op eens helder licht in zün slaapvertrek. Naar de oorzaak zoekende^ bemerkte hij aan den oosteltfken hemel een prachtigen vuurbol, die eenige minuten hangen bleef en daarop in de richting van den horizon verdween. Krimpen a/d Lek8 Aug. De 28-jarige dochter Jannigje, van Paul Slingerland alhier, was eenige weken geleden terug gekomen uit baar dienst te Amsterdam en wilde liever in haar geboorteplaats blijven om gezondheidsredenen. Zaterdag avond ging zy in haren nieuwen dienst bij Dr. De Bruine, arts alhier. Zondag morgen te 6 uren ging zy naar de water- stoep aan de Lek om een paar emmers water te scheppen, doch keerde van daar niet weer terug. Om halfacht uur be merkte de gouvernante hare afwezigheid en ging op onderzoek uit. Kort daarna bleek, dat er één emmer aan den kant stond, zoodat bet vermoeden ontstond, dat zy verdronken was. Te 9 mw -werd haar lyk opgevischt op dezelfde plaat» waar zy te water was geraakt Leerdam, 3 Aug. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad, vacature J. Schouwenburg, werden uitgebracht 509 stemmen van de 593 stemgerechtigdendaarvan kregen de heeren B. L. A. Duetz 220, J. H. v. Thiel 189 en J. Leguit 90 stemmen, terwijl 10 stembriefjes van onwaarde werden ver klaard. Herstemming dus tusschen de heeren B. L. A. Duetz en J. H. v. Thiel. ‘Lekemoad, 2 Aug. Onze plaatselijke commissie voor het nationaal huldeblijk heeft een zuiver bedrag van ruim f 88 aan 't hoofdbestuur mogen overmaken. Armen, mindergegoeden, werklieden, ja ieder weldenkende heeft iets bijgedragen, waardoor het juist moet wordeneen echt Nationaal huldeblijk 1 - 4 Aug. De tongblaar of het z. g. n. mond- en klauwzeer is alhier steeds beer- schende en neemt nog dagelijks toe. Vanaf 25 Mei jl. tot nu, zijn er een groot aantal aangiften gedaan, zoodat het blijkens die aangiften in 72 koppels rundvee heerscht of geheerscht heeft. Gelukkig stierf daaraan alhier nog geen enkel stuk vee; maar toch geeft die ziekte onder ’t vee weder veel schade voor den veehouder, want men is geruimen t(jd verstoken van melk, het vee wordt mager en moet extra gevoederd worden en toch moetde pachtsom op tijd worden betaald!! ’Nieawerkerk a/d IJsel, 5 Aug. De heer H. Van Rogge, onze vroegere dorps genoot, thans hoofd der school te Hedel, slaagde gisteren voor het Engelsch. Den 14den Augustus hopen de beide hoofden der openbare scholen met eenigen hunner leerlingen een reisje te maken naar Dordrecht om aldaar de tentoonstelling te bezoeken. De leerlingen, die minder dan 25 schooltijden hebben verzuimd gedurende een jaar en die alle weken 2 cents hebben gespaard, mogen dat reiqje meemaken. Wadding»vee») 3 Aug. Heden morgen had ten raadhnize alhier de installatie plaats van den burgemeester, den heer 8. C. Tuymelaar. Met een korte toespraak heette de heer Jonkheid, waarnemend burgemeester, den nieuwen titularis welkom, met den wensch dat het aan eensgezindheid tusschen den nieuwen burgemeester en de leden van den raad niet zou ontbreken. Met een hartelijk woord antwoordde zeggende dat hij niets liever zou dan eendrachtelijke samenwerking, en belovende alles te zullen aanwenden, wat strekken kan tot heil en belang van zijne nieuwe gemeente. Nadat ook nog de heer Witteman een welwillend woord had gesproken, werd de vergaderiog door den nieuwen voor- zitter gesloten. ‘Zeveahnlxen4 Aug. Een jongetje G. 8., van ongeveer 3 jaar, woonachtig aan den Breeden weg, passeerde gisteren- ochtend een plank over eene tochtsloot met het gevolg, dat het er in viel. Een der huisgenooten kwam eenige oogen- blikken later op dezelfde plaats en vond den lieveling, dien hij uit het water haalde, maar, helaas! te laat, het leven was reeds geweken. -t. Op Zondag 1 Aug. had te Zeven huizen de tweede provinciale meeting plaats van den socialisten-bond. Als sprekers traden op de heeren J. A. Berg- meijer, van Dordrecht en L. M. Hermans, van Amsterdam. De eerste wees vooral op de wanverhoudingen in de maatschappij, terwijl de tweededie voortdurend de lachspieren in beweging bracht, als ge neesmiddel opgaf ontheffing van privaat bezit, terwijl de achturige arbeidsdag ook veel er toe zou by brengen tot het ver krijgen van betere toestanden voor den werkman. De muziekvereeniging „Apollo” van Den Haag luisterde de meeting op. Vertegenwoordigd waren de afdeelingeq Dordrecht, Delft, Boskoop, Den Haag, Botterdam. ende dat van seeore liol^e «ode slechte mata- rialen dieneloke jege»wdprdaliek by lankheyt van tyde syn vergaan ThlWtuc dat* da aaiua huysinge i» seer gebroooke» »ade ondicht, ende niet langer by den kerokenduuaar mach bewoont off gebruyckt worden sonder nat ofte vuyl te wesen van den regen ende ander hemelwater daerinne jae tot op syn bedde vallende, als genouohsaem is gebleecken bj ooulaer Inspectie der gecommitteerden van uwsr E. die onlanox in den voorn, dorpe syn geweest omme Infor matie te nemeu op de Lande* en de onroerende goederen aldaer. Versoucken daeromme die sup plianten ootmoedelgok dat uwerE. belieue hierin ne te version als naer discretie van Uwer E. be vonden sal werden te behooreu. Ende hen luyden supplianten taccorderen geljcke gratie als die van Ouwer Kerok ende (Jriafen haer nabuyer dorpen genieten, omme daermede te repareren ende onderhouden de voorn, hsysinge die ander- sints by den voorn, dienasr sal werden ver laten ende daer naer geheel aal ruyneren ende vervallen. Dit doende etc. In margine (d. i. op den kant) stond: Sy desen gestelt in handen van Oornelis van Coolwyok ontfanger van de geestelycke goederen ten eynde hy ons oi de gelegentheyt der saecke diende van syn alvys omme daer naer in der saecke gedaen mach worden naer behooren. Gedaen in den Hage den 21en Nouember 1590. Onder stont ter ordonnancie van de Gecommitteerde van de Staten. Lager stond nog alweder in margine: Den ontfanger ondergescr. bevindt den staet syner oomptoire niet sufficant genauoh omme deae ende diergelyoke den wassende lasten te ver- sorgen gelyok hy mynen Ileeten by pertinente staet meent te verthoouen, doth alsoo die van Leokerkerck deur t verloop van de vissoherye niet weynich verarmt syn ®de andere dese versoohte gracie vergunt es ende apparentelyck meerder middel hebben sooen heefc hy desen aengaende niet anders oonnen geaeggen dan hem te refereren tot discretie van de selue Heeren omme in desen te disponeren soo heurl. goeden raet gedragen sal. Aetum desen 17en Nouemb. 1590. Onder stont Coolwyok. Nog lager dan dit voorgaande was geschreven: Fiat ordonnancieop Coolwyok van XXXpdfl. sjaers. Ingegaen Mey lestleden mits dat den predicant in decen geaocht daer vooren van paam leOgh» ba don o^nplianten aallen „jrsien hasten veniaw cieosteu van den Lande. 27 Nouemb. 1590. 1). Z>o kon dan, met behulp van geldelyke on dersteuning uit het geestelyk kantoor te Delft, de pastorie ten minste, eenigïins worden op geknapt, maar het kerkgebouw bleef in seer desolaten toestand. Dit kon, dit mocht niet soo blyven, en daarom besloot men in 1615, een groot deel der kerkelyke beiittiugen te verkoopen ten einde, uit de opbrengst daarvan, een geschikt en bruikbaar bedehuis op te bou wen, of laat ik liever zoggen het leer bouw- va|lige in een alleszins bruikbaron toestand te brengen. Of de opbrengst niet voldoende was, om het voor oogen gestelde doel te bereiken, dan wel of zooveel verkocht was, dat het ileverde om sooveel Heem- voor de in het Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. sal daer van alleen aen den graeffmaecker betaelt werden acht stug vers. Alsoo voer het SMeeken van dese ordonnantie, verscheiden oude persoonen ende kinderen inde kerok aihjjer begraven egu soo wort veestee» dat eenen ygelijeken die syne overleden vrunden inde voors. kerck voort maeoken van dese ordonnantie hebben doen begraven, gehouden sal wesen promptelyoken te voldoen, den inne houden van dese ordonnantie. Aldus geordonneert ende goedt gevonden by Pieter van Leeuwen, Schout; Aert Symonss., Ploon Pouwels, Cornelia Jans»., Willem Ariens, Joost Vasters, Dirk Jacobs», en Thonis Gerrits»., Heeaaraden van Leokerkerck. Deaen 6en October. Anno 1610. 2). Tooh, hoe goed ook gemeend, afdoende is ook dese maatregel niet geweeat, en soo is aller waarschijnlijkst dan eindelyk de maatregel ge nomen dat de ingelanden van het Ambaabt van Lekkerkerk besloten, gezamentlyk in het onder houd van pastorie en kerk te voorzien en dat door de ingelanden van Zuidbroek, hier, mede ter kerk komende, een twintigsten pennink in de te makene onkosten zou worden betaald. Dan het door Zuidbroek voor deze aangelegenheid op te brengen bedrag, met andere aan de gemeente Lekkerkerk op te brengen lasten, werd steeds grooter, wat langzamerhand aanleiding gaf tot verwikkelingen, die ten slotte in 1644 by onder ling accoord zyn by gelegd. 1) Register II van het gemeente-arohief te Lekkerkerk f“ 78. 2) Portefeuille no. 66 en register III f’ 26 verso. Bjj de herstemming te Leeu warden zyn uitgebracht 3611 geldige stemmen. Daarvan verkreeg Ds. Bax (soc.-dem.) 1668 stemmen, de heer Py ttersen (lib.) 1943. Gekozen de heer H. Pij ttersen Tz. Bij de herstemming te Winschoten zijn uitgebracht 4402 geldige stemmen. Daar van verkreeg de heer Van Kol (soc. dem 2169 stemmen, de heer Tydens (rad.) 2233. Gekozen de heer B. L. Tydens. Aan de Nassaukade te Rotter dam z(jn aangekomen de zandzuigers Dioskoria en Al via, voor het Russische gouvernement gebouwd bij de Nederland- sche Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam, voor rekening van den heer P. Goedkoop,scheepsbouwmeester te Haarlem. Van Rotterdam vertrokken deze zand zuigers Woensdag naar de Lek, om ter hoogte van Krimpen proef te zuigen in tegenwoordigheid van een commissie, be staande uit Russische marine-ingenieurs en den heer P. Goedkoop voornoemd, en om vervolgens onder commando van de kapiteins G. Schultz en J. Kuipers naar de zee van Azof te vertrekken. Aan boord van de zandzuigers worden alle departementen met stoom verwarmd en electrisch verlicht. Ook aan dek bevindt, zich electrische verlichting om dienst te doen bij het verrichten van werkzaam heden by nacht. De nieuwste uitvindin gen zijn voorts bij deze schepen in praktijk gebracht. Van de voormasten wapperde de Rus sische vlag. ••-Als een bewys dat niet alleen in de Krimpenerwaard, maar ook in de Alblasserwaard uitstekende kaas wordt gemaakt, deelt men ons mede dat een veehouder in de gemeente Streefkerk voor zijne kazen van ongeveer 7 kilo steeds hooge prijzen maakt, zelfs dezer dagen tot f 27 per 50 kilo. Bodegraven, 3 Aug. Kaas. Aangevoerd 275 wagens, te zamen 17^18 stuks, wegende 77.037 kilo; 1ste soort Goudsche f22,50 f25,-, zwaardere f27,-, 2de soort f 18,— f 19,50; Derby kaas, 1ste soort f 23,50 f -, 2de soort f 20,50 A f22; Edammer kaas, 1ste soort f27,— Af—, 2de soort f 19,50 A f 21. Handel vlug. •Goudriaan, 3 Aug. De uitelag van de stemming voor een lid van den ge meenteraad in plaats van wijlen den heer A. De Hoop is als volgt: uitgebracht 70 stemmen, waarvan de heer M. Beuzekom 30 en de heer B. Pellikaan 20 stemmen kregen15 werden uitgebracht op den heer A. De Hoop en 4 blanco’s. Her stemming dus tusschen de heeren M. Beuzekom en B. Pellikaan. •Hel- en Boeleop, 31 Juli. Voor het natio naal huldeblijk mocht de commissie alhier opzeaden een zuiver bedrag van ruim f 39, waaraan gegoeden, mindergegoeden en zelfs armen hebben bijgedragen. 3 Aug. De tongblaar is alhier nog zeer sterk heerschende en van af 4 Juni ji. werd in niet minder dan 79 koppels het rundvee aangetast. Er zijn reeds enkele beesten tengevolge dier ziekte gestorven. •Hoog-Blokland5 Aug. De 16-jarige Teunis Van 't Hart had deze week het ongeluk, toen hij met de schouw uit het land kwam varen, waarin ook eene zeis met de punt naar boven lag, dat de schouw tegen een boom voer, waardoor hy voor over en ongelukkig genoeg met de lin kerhand in de punt der zeis viel. Hij liep daardoor eene hevig bloedende wond op, voor welke terstond de hulp van Dr. C. J. Van Beekum te Noordelooe moest worden ingeroepen, die de wond dicht-

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1