N°. 1808. Zaterdag 14 Augustus. 1897. i Koor van issbh Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i leksl. HTEN MS. UIS, ten. Een Bisch van recht. J [DOPING Officiëele Kennisgevingen. ERPEN R: V HUIS TUINTJE. ID, cht, NS NOTENGEWAS. KERMIS EWAS BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. I BESTUUR. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever* rEG ESTUUR. GLEEVER, hooge gezel I tine aan wa) N nooten; Zondagen van Gemeente Schoonhoven. I. Dents. irtoon van een q van '8 mor- AKT MACHT” RDAG 12 AU n afslag wor- ard. voornoemde 1LEEVER to SCHOONHOVEND COORAIÏT. leerlingen der itrée f 0,50. R.K te Gelkenes Notaris TELEIJN te rk is voorne Zaterdag Augustus voormiddags VAN E3 te ik, end No. 198, IEN, GEBOU- 3ARENBAAN n DIJK-WEI- in bet dorp 00 Centiaren. 197. Het Huis 'oor 1,20 en ,25 per week, itmuntend ■oot 04 Aren, en f 90,- per ig 13 Augus- des morgens i, in het Kof- i J. DE WILDE den te Gouda VONCK en beiden te DEGROOT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen Woensdag den 18. Augustus 1897, des voor middags 11 uur, op het Raadhuis, pu bliek verpachten. Het NOTENGEWAS aan dexe ge meente behoorende. Aanwijzing op 18 Augustus, des voor middags 10 uur, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, den 13. Augustas 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. J. P. NIEKERK Looo-Burg BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekenddat de dit jaar aanvangt den 6. September. Zy, die staanplaatsen voor Kramen enz. verlangen, moeten hiertoe aanvrage doen ter Secretarie vóór 29 Augustas a. e. Schoonhoven, den 18. Augustus 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. J. P. NIEKERK, Looo-Burg. voor Goud- en _)ER STOK, 'ER en cons., AANEN, D. IAL, ARIE IEUVEL, 0. L en cons., MAAT Jz., DE HAA8, F, van Mej. m het DIA- Langerak en JRT. het DIACO- angerak en JRT. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Notaris 'ELEIJN te r is voorne- iVoensdag Augustus 'oormiddags j te rk, Het dogma van de vrijheid bleek niet sterk genoeg om vrede te doen nemen met de misbruiken, die de onbeperkte beschikking over de werkkrachten van jongelieden boven de 12 jaren en van vrouwen ten gevolge had. Alleen- met betrekking tot land- en tuinbouw en daarmeê gelijkgestelde bedrijven heeft men alles gelaten zooals het was, en dat is zoo gebleven tot den huidigen dag. De boer kan zijn kinderen en die van anderen doen werken zooveel hij goed vindt, de wet verbiedt hem dat niet. De heer Gratama vroeg leerplicht op een oogenblik dat deze wettelijke her vorming niet werd voorgesteld. Dan is het vragen niet moeielyk, - het legt niet de verplichting op om ook mede te werken tot het verkrijgen van hetgeen verlangd wordt Dat gebeurt meer, en men mag wel verwachten dat het toen niet voor de laatste maal zal geweest zijn. En als we thans, twaalf jaar later, denzelfden eisch nog doen hooren, dan is het niet op denzelfden grond, niet om daardoor arbeidsregeling overbodig te maken. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prya: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. geen raad met haar weet B Wat dezedeiyke vorming betreft, och, de dagelljksehe omgang met volwassen arbeiders en arbeidsters, wier gesprekken niet altijd zóó zijn, dat men er een stenographisch rapport van zou durven geven, kan niet missen, op de moreels opvoeding dier kinderen verderfelijk te werken,-en men behoeft dan ook slechts de geestigheden aan te hooren, die jonge kinderen ten platten lande, inderzonderheid ten op zichte van het sexueel verkeer, met elk ander wisselen, om te weten te komen dat zij meestal van droevig allooi zijn. In fabrieken en werkplaatsen zijn de jongelieden gewoonlijk onder toezicht, op het platte land werken zij verspreid. In de fabrieken wordt gaandeweg meer gedaan om het gevaar van het verliezen der gezondheid tot een minimum terug te brengentegen de guurheden des weders, de afwisselingen van het klimaat, de felle zonnestralen en de regen- en windvlagen kan men zich niet beveiligen, - het werk moet gedaan worden. Nu zouden, werd dit alles niet toegelaten, de land- en vooral de tuinbouw het te kwaad krijgen; de beperking zou de druppel zijn, die den emmer der ellende doet over vloeien. Wfj veroorloven ons, er niets van te gelooven. Er zijn ten platten lande tal van ouders, die jegens hun kinderen hun plicht trouw vervullen, en er volstrekt geen geldelijk nadeel van ondervinden. Die kinderen, dat zyn de kloeke mannen en vrouwen der naaste toekomst, die zelf zullen aan pakken, zich beijveren zullen om kennis op te doen, het geleerde zullen toepassen en er den land en tuinbouw bovenop helpen. Verwacht dat niet van de bekrompen baatzuchtige lieden, voor wie het schamel loon den kinderen uit betaald alles is, wat voor hen waarde heeft. De Duitsche boer nabij de Nederlandscbe grenzen moet zijn kinderen naar de school sturen, en hy doet dat ook. Maar om op de koeien te passen, den stier te leiden, geestverheffende werkzaamheden, het graan te wieden, de musschen weg te jagen, scha- penmest te verzamelen op het heideveld, voor dat alles en nog veel meer neemt hy Nederlandsche jongens en meisjes, - die kan hjj voor weinige groschen per dag krijgen. Het zou niet te verwonderen zijn als hij de lieden over de grens beschouwde als een soort van Kaffers, wier kinderen hij naar welgevallen kan exploiteeren, in elk geval een Jager ras dan waartoe hij de eer heeft te behooren. En dien smaad, die reeds zooveel jaren heeft ge duurd, waarop reeds zoo vaak met nadruk is gewezen, dien dragen wy als iets on vermijdelijks Leerplicht, ook voor het platte land natuurlijk, en dan minstens tot het der tiende jaar; voor kinderen, die wegens gebrekkige geestvermogens, veel ziekte gedurende de schooljaren of andere om standigheden dan de school nog niet ten einde toe hebben afgeioopen, verlenging tot hoogstens het zestiende, - dat is wel het minimum van eischen, die wy in het belang van het opkomend geslacht mogen stellen. En daarnevens beperking ook van kinderarbeid. Anders zouden we nog het genoegen hebben dat de knapen in de school komen uitslapen van de ver moeienissen, op veld en akker opgedaan. Natuurlijk zou het dwaasheid zijn, allen arbeid voor het bedrijf te verbieden, maar zij worde niet toegelaten buiten de uren, door de wet aan te geven. Het toezicht op de handhaving eener dergelijke bepaling is misschien moeielyk, maar dat is wel met meer wetten het geval. Zou men die daarom moeten intrekken? Voor den druksten tijd van het jaar, in den regel den oogsttyd, kunnen, wat de arbeids beperking betreft, vrijstellingen worden verleend; voor het schoolgaan kan dat gevonden worden door een verstandige keus van den vacantietyd. Er is, op elk gebied, veel te doen om voldoening te geven aan den drang tot hervorming; en nu de regeertaak is op gedragen aan mannen, van wie men weet dat zy tegen geen moeieiykheden opzien, mogen wij vele goede dingen verwachten. Dat onder deze de zorg voor het wqlzyn der jeugd een voorname plaats zal in nemen, - hierop rekenen wy met het volkomenst vertrouwen. Terwyl de gezanten der Mogendheden te Constantinopel alle mogelijke moeite aanwenden, om den Sultan en diens Mi nieters tot rede te brengen en te trachten, het eens te worden over de vredes voor- waarden, waarvoor natuuriyk allen tyd en aandacht noodig is, verschijnt Vorst Fer dinand van Bulgarije plotseling ten too neele. Hy voelde zich gedrongen tot een bezoek aan Tart (je. Te Constantinopel aan gekomen, betuigde Z. M den Sultan zyn hulde en toewyding en wilde zoodoende de vriendschapsbanden tusschen Turkye en Bulgarye nauwer toehalen. Men zegt, dat zyn bezoek twee dagen duren zal. De Vorst had anders zyn tyd wel beter De meeningen verschillen niet alleen, zy veranderen ook, al is het niet by dezelfde personen, dan toch binnen be- trekkeiyk kleinen kring van tyd en plaats. Dezer dagen, by het rangschikken van papieren, kwAm ons in handen het verslag der Tweede K^mer over het ontwerp der Arbeidswet, ingedierfd in 1885 door den Minister Du Tour van Bellinchave. Aan dat verslag was toegevoegd een Nota van den heer Oldenhuis Gratama, destyds Afgevaardigde uit Assen Het interressante stuk had ten doel, den (jver van Regeering en Volks vertegen woordiging in het beperken en aan regelen binden van den arbeid van onvolwassenen en van vrouwen eenigermate te temperen, en de schrUver gaf zyn denkwyze deels in stellingen, deels in persoonlyke ver klaringen en uitspraken, waarvan som mige, geplaatst tegenover de thans meest gehuldigde begrippen, merkwaardig mogen heeten. Hier volgen er een paar: „De eenige reden, waarom de Staat er zich mede kan bemoeien om den arbeid van kinderen te verbieden of te beperken, is het misbruiken van den arbeid der kinderen in fabriekenof het maken van halsbrekende of gevaar- lyke kunstverrichtingen, waardoor hunne gezondheid wordt bedorven; verder kan de Staatszorg op dit punt niet gaan.” „Nadeel van veldarbeid in het by zonder voor de gezondheid en lichamelijke ont wikkeling der kinderen is my onbekend, integendeel, de jeugdige lichamen worden er door versterkt.” „De Staatsbemoeienis,” zoo klaagde de heer Gratama, „breidt zich weer uit met al zyn last en nadeel; ze grijpt om zich heen met duizenden armen daar waar alleen particuliere en ouderlijke kracht, beleid en energie moeten werken. Hoe wordt men te „moede, als men in de Melnorie van Toelichting leest van de winzucht, van de baatzucht der ouders, van de bescherming der kinderen tegen de ouders??" „Ik zou het een gruwel rekenen om aan de politie of rechterlyke macht het recht te geven om den huisvrede te schenden, om tusschen kind en ouders in te dringen en de ouders in het ongelyk te stellen.” De schry ver der nota, waaruit we eenige volzinnen hebben opgediept, was geen reactionnairintegendeel, men zou toen geen oogenblik hebben geaarzeld hem onder de liberalen te rangschikken. Op komende tegen het streven om door arbeidsbeperking het onderwys te bevor deren, wees hy daartoe „betere middelen” aan, zynde „in de eerste plaats leerplicht, voorts avondscholen, herhalings onderwys, zedelyke middelen en belooningen,” en om zyn standpunt scherp af te teekenen, eindigde hy zyn stuk aldus: „De over dryving, de tyrannieke inquisitoire maat regelen togen het huisgezin en het familie leven die het gevolg worden, zyn my, hoe groot voorstander ook van onderwys en van openbaar neutraal onderwys, voor myn vryheidsgevoel te duur, zelfs als het onderwys er door vooruitgaat.” Intusschen, de wet is toch tot stand gekomen, hoewel meer besnoeid, dan den vooruftstrevenden wenschelyk toescheen. Toen in 1885 de Regeering haar ontwerp indiende, was zij van meening. dat de landbouw niet moest worden vrijgelaten alleen had zy toegestemd, dat ontheffing zou worden verleend gedurende den oogst- tyd. Deze bepaling werd door sommige leden aangevoerd als bewijs, dat van den toestand ten platten lande de ontwerper zich niet voldoende rekenschap had gegeven. Waarom mag alleen in den oogsttyd veld arbeid worden toegelaten Kinderhulp toch kan evenzeer gewenscht zyn in den plant- of zaaitijd, by het aardappelpoten, des zomers by het wieden, in den kersen- boomgaard om de rij pende kersen tegen de vogels te beschermen, enz. Het be kostigen van volwassen werklieden zal in vele dezer gevallen te bezwarend zyn. Het is er dan ook op uitgeloopen, dat men den landbouw dezen „last” niet heeft durven opleggen, een averechtsche be scherming, waarvan de kinderen de slacht offers zyn geworden, en die tal van andere maatregelen, door volgende regeerlngen in het belang van den landbouw genomen, voor een deel doelloos hebben gemaakt. Want vermeerdering van vakkennis, door het houden van cursussen teweeggebracht, en die te beschouwen is als het krachtigst middel om een beteren toestand in het leven te roepen, kan niet plaats hebben als er geen stevige grondslag is gelegd, - als de kinderen niet in het bezit zyn van de kundigheden, die de lagere school doet verwerven, en die als het ware de sleutel zfjn om tot ontwikkeling, ook in het bedryf, te geraken. Wie het doel wil, moet ook het middel aanwenden, en al zouden we het nog jaren achtereen te vergeefs moeten uitroepen, het blijft onze vaste overtuiging: van elke maat- schappelyke verbetering moet leerplicht het uitgangspunt zyn. Dat kinderarbeid op den akker uit een gezondheidsoogpunt aan geen bedenking onderhevig zou zyn, is langen tyd een vaststaande meening geweest by velen, en is het misschien nog: het heilzame van de open lucht, van beweging, het afwezig zyn van de storingen die het schoolleven onder ongunstige omstandig heden in de lichamelyke ontwikkeling kan veroorzaken, men hééft het alles breed uitgemeten en in een der hierboven aangehaalde volzinnen wordt het met groote stelligheid uitgedrukt. Maar, zou men mogen vragenkende de heer Gratama de toestanden ten platten lande wel goed? Zoo ja, had hy dan nooit gezien, hoeveel jongens en meisjes reeds op jeugdigen leeftyd hun groei by den arbeid hadden ingeschoten? Wy vinden hiervan iets in de verslagen der inspecteurs van den arbeid over 1895 en 1896. Deze rapporten, van het uiterste belang voor ieder die op de hoogte van den maatschappelijken toestand wil zyn, geven niet alleen by zonderheden over de werking der wet, maar wyzen ook op haar leemten. Zoo schryft de inspecteur in de 3a inspectie: „B(j het bezoek eener gemeente, waar landbouw en inzonderheid daar, waar veel tuinbouw werd uitgooefend, werd my meermalen de vraag gedaan of het mogeiyk was paal en perk te stellen aan den overmatigen arbeid der kinderen, die daar soms van acht jaar af in den seizoentyd van ’s morgen 4 uur tot ’s avonds 8 uur op het land arbeid moesten verrichten.” De inspecteur kon niets anders antwoorden dan; „Volgens de bestaande wet is dergelyke arbeid, al is die ook nog zoo afmattend, volkomen vry." En nu ga men maar eens na, welken invloed dit moet hebben op de ontwikke ling der kinderen. Dat zy geestelyk ver stompen, mag er nog aan getwyfeid worden? Men moest ook maar eens een onderzoek instellen, als de landeiyke jeugd, na omstreeks acht of negen maanden in de „vrye natuur” te hebben vertoefd, weer naar de school komt, omdat men thuis, wanneer al het werk aan een kant is, kunnen kiezen, want, mgt allen eerbjed gezegd, loopt hU wel wat „in den weg.” Misschien ook vertraag^ hy het zoo drin gende werk des vredes, waarvan tot nu toe nog geen nader nieuws werd ver nomen. Griekenland moet toch wel een on uitputtelijk geduld hebben! Vrijdag middag 11. heeft eene vreeseiyke ontploffing plaats gehad, juist toen de trein aankwam, die Vorst Ferdinand uitRumeniö naar Sofia bracht. Natuuriyk dacht men het allereerst aan een aanslag, maar het bleek later, dat eene patronen fabriek waarin ruim 800 personen arbeidden, in de lucht was gevlogen. Het ongeluk schynt te zyn ontstaan evenals voor eenige jaren te Antwerpen by het leeghalen, meest door vrouwen en kinderen, van oude patronen, een zeer gevaariyk werk. Uren ver in den omtrek kon men den slag en later mijlen ver het gejammer der gewonden hooren. Alles in den omtrek is vernield, en slechts een 20-tal der op het oogenblik van de ramp in het gebouw aanwezige personen kon gered worden. Vorst Ferdinand begaf zich dadelyk naar de plaats des onheils en bezocht de gewonden. Er is opnieuw eene snoode moordaanslag gepleegd op het leven van een der leidende Staatslieden en helaas! maar al te wel ge lukt. De Bpaaneche Premiër, de heer Cano vas de Castillo, stierf door de hand eens moordenaars. In het park te Santa Agueda bezig zynde met het lezen zyner courant, werd hy onverhoeds door drie revolver schoten getroffen, die zyn dood tengevolge hadden. De moordenaar is gevat en biy kt te zyn een anarchist, geen Spanjaard, maar een Napolitaan, Michel Qollt geheeteu. Hy had alles te voren beraamd en was al sinds een week den Minister Canovas in al zijn doen en laten gevolgd. Hy kwam te geluk met hem te Santa Agueda aan en Het zich in het hötelinschryven onderden naam van Rinaldini. Golii moet een goed ontwikkeld man zyn, die aan verschillende revolutionnaire tydschrifcen medewerkte. In Zwitserland werd hy by voorbeeld tot verscheidene maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens eene door hem ge schreven opruiende brochure. Men denkt, dat de telkens herhaalde geruchten van wreedaardige behandelingen, door gevan gen anarchisten ondergaan, hem aanleiding hebben gegeven tot die wraakoefening op deu eersten Minister, dien hy daarvoor verantwoordelijk stelde. De dood van den Premier zal hoogstwaarschyniyk niet zonder invloed blijven op Spanje’s koloniale politiek. Hy was de grootste tegenstan der van zelfstandigheid voor Cuba en be- heerschte geheel de conservatieve party, die nu misschien wel wat meer toegevend zal worden. Maar - eene verandering van Regeeringsstelsel wordt niet verwacht. De conservatieven biyven dus den toon voeren en een nieuwe leider zal waar- schynlyk gekozen worden uit mannen als Pidal, Èlduayen en Canapos. Het stoffelyk overschot zal gebalsemd en per extra-trein vervoerd worden naar Madrid. Ook by de moord van Canovas wordt als by vele gebeurtenissen van dien aard een oude voorspelling opgehaald. Ver scheidene oude lieden te Malagazoo verhaalt menherinneren zichdat in den tydtoen Canovas nog onderwyzer was op een jongensschool, een Zigeuners- vrouw hem had voorspeld: „Gy zult een man van groot aanzien wordenmaar een gewelddadigen dood sterven.” Te Madrid heerschte in de laatste dagen nog groote opgewondenheid over het ver pachten van de verbruiksbelastingen. Zeer vele winkels waren gesloten, en volks menigten trokken door de straten, om het sluiten van de nog opengebleven winkels te eischen. In het eene gedeelte van Europa binnen- landsche woelingenin een ander deel feestgedruisch en vrooiyk gejoel. Keizer Wilhelm en zyne gemalin zyn Zaterdag 1.1. in de Raaalaehe wateren aangekomen tegemoet gegaan door schepen met jui chende Duitschers uit St Petersburg en andere deelen van het Russische Rijk, die de „Hohenzollern” het eerst wilden begroeten. Toen Keizer Wilhelm op de brug verscheen, juichten de hem tegemoet Duitschers hem daverend toe en ^•Bkiek der Russische schepen hief •■Duitsche volkslied aan waarvoor ^rM. door minzaam groeten zyn dank betuigde Toen de „Hohenzollern’’ het anker liet vallen, kondigden kanonschoten aan, dat uit Peterhof het Russische Keizer jacht „Alexandra” aankwam, met den Keizer en de Keizerin aan boord. Het wierp naast de „Hohenzollern" zyn anker uit, waarop de Czar en de Czarina zich derwaarts lieten oveibrengen. Na de ge bruikeiyke omhelzingen, ging men te zamen op de „Alexandra" over en zoo naar Peterhof. Aan de kade te Peterhof stonden alle Grootvorsten en Groot vorstinnen, benevens de voornaamste groot waardigheidsbekleeders, het t schap op te wachten. Men ging aan wal en per rijtuig naar het paleie, waar men zich aan den maaltijd zette en verder den dag in familie doorbracht Aan het galadiner werden door den Czar en den Keizer van Duitschland krachtige, flinke toasten uitgebracht. De Russische Czar deed Maandag zijn gast, den Duitschen Keizer, het schouwspel genieten eener groote parade te Krassnoje Selo, door Groot vorst Wladimir gecommandeerd, die schit terend is afgeioopen. Een talryk publiek woonde het militaire schouwspel by. Zaterdag 11. is te Brussel (BelgtC) het inter parlementair Vredes congres geopend, waarop 14 Staten, waaronder ook Neder land, zijn vertegenwoordigd. De Belgische Kamer-President Beernaert is benoemd tot Voorzitter. - By Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het muntcollege Mr. L. W. A. Besier, thans lid, zullende hy tevens belast biyven met de werkzaam heid van waardyn tot lid van hetmuntr college, belast met de werkzaamheid van inspecteur essaieur-generaal.E G. W. Piper, controleur van den waarborg te Groningen. By het departement van ko loniën is ontvangen het volgende van 10 dezer gedateerde telegram van den gou verneur generaal van Nederl. Indie be treffende de krijgsverrichtingen in Atjeh „Eergisteren machtsvertoon in de III Moekims Gighen. Terwyi bende langs Bambi, beschoten door eene bende uit het binnenland, welke verdreven werd met achterlating van 10 dooden. Onzer- zyds een militair gesneuveld en een licht gewond, beiden Amboineezen.” By de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer te Lochem is benoemd verklaard tot September de heer C. Lely. Voor de vacature na September moet gestemd worden; als candldafen zfln opgegeven de heer C. Lely (lib.) en Jhr. Quarles Van Ufford (christ.-bist.) Te Enschede zyn candidaat gesteld: Mr. G. Jannink te Almelo (lib), H. H. van Kol te Ay waille by Luik (pari, socialist) Jhr. J. D. Six te Den Haag (c.-h J. H. Ter Veer te Groningen (r. k.) en P. Van Vliet Jr. te Arnhem (a r Te Zütphen is benoemd tot September Mr. Goeman Borgesius. Voor de vacature na September moet gestemd worden tusschen de heeren Goeman Borgesius (lib.) en Mr. Th. Heemskerk (a.-r.) Uit do 246 sollicitanten, die zich hadden aangemeld voor de betrekking van machinist by het waterschap van de Linge Uilwatering, is benoemd de heer J. A. P. Van der Hoeven, machinist bij de Rotterdamse he Lloyd. Aan deze betrekking is verbonden een jaarwedde van f 1000 met genot van vrye woning, vuur en licht - Door den Minister van Water staat is het uitvoeren van baggerwerk in de haven en voor den mond van de haven te Stavoren en het ophoogen van de zee wering aldaar, gegund aan den minsten inschryver A. Volker Lz. te Slledrecht voor f 7170. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o.a.: W. v. V., 45 jaar, bouwman te Ouderkerk a/d IJsel, wegens beschadiging van een menbrug aldaar, tot f 1 boete, subs. 1 dag hecht. In de laatst gehouden vergade ring van „Vak en Kunst" deelde de voorsitter mede, dat voor den IHden Augustus, den dag, waarop de Koninginnen Dordrecht sullen be- soeken, de volgende voo'toopige regeling ge- troHun is. Voor hot publiek zal de entrée ver- mowioljjk «jjn f 8,per |>eraoon, de boudon van doorloopende toegangsbewijzen van t 10,—- en f 5,sullen toegang hebben met bijbeta ling van f 2,terwijl ton slotte de leden van „Vak en Kunst", de leden der oommissién en de houders van kaartenwaarop steeds, tonder eenige reserve toegang verleend wordt, vrjj sullen binnenkomen De laatsten kunnen eene bjjkaart bekomen tegen f I,—om achter de toeloop niet al te groot te doen syn, sullen niet meer dan 6000 toegangsbewijzen worden uitgegeven. Op Oud Dordt, waar natuuriyk minder ruimte is, worden slechts toegeiaten de leden der diverse commission, voorzien van insigne, ieder met eene dame Dele bepalingen moeten echter door het Uitvoerend-Comité nog definitief vastgesteld worden. Ten slotte bracht een der leden de onwel willende houding van de N. Rotterd. Courant ter sprake. Waar hy hulde braoht aan do heele Nederl. Pers, voor haar waardeerende beschouwingen in zake de Tentoonstelling, had hy (en velen met hem) opgemerkt, dat de N. Rotterd. Courant, die groote ruimte afstaat aan beschryvingen van exposities van veel minder belang en artikelen geeft over de Brusselsohe Tentoonstellingde Dordtscho expositie en daardoor du Dordlsche belangen negeert. Hy wilde opheldering van den voorzitter, die deze echter niet kon geven. Deze verklaarde de gewraakte houding evenzeer te betreuren als spreker, maar de ondervinding had geleerd, dat er niets aan te veranderen viel. Zyn voor stel om namens „Vak en Kunst" een schrjjven te richten tot de N. Rotterd. Courant, waarin de vereeniging haar leedwezen uitdrukt over de zeer onwelwillende houding door dat blad aangenomen, vond by de heele vergadering I instemming.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1