Joedewaasen Zobbd JDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, lemen gelden h deposito: 1 dag opvragens h 2 mger termijn op overeen te komen >rwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; Bi 10 M 06 1897. Woensdag 25 Augustus. N°. 1811. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ing en Lijfrente^ t. iS BS 00 6B 70 TE KOOP: TILBURRIES, s BINNENLAND. Officiëele Kennisgevingen. STRAATSCHOUW. BUITENLAND. OverrtoM. CREOLIN, CARBOL, C. VAN DILLEN Zonen, i i Ozdsrdoa. SCHOONHOÏEMSCHE COÜRAÜT o ran K. den j. sommige me ueu uiiuuiuu v<*u ux vuiou iwiuy uo plaats des onheils gereden was, op weg V. Axexxi, slulvi, Mets, Zalt-Bommel, J. Kamsteeg, Giesendam, C. J. Bakker, Vuren, J. Maasland, Gorinchem, A. Bikker, Leerdam, J. Opstelten, Gorinchem, cerplaat- jiendaal bor< en th en istus. de Ruiter en ran D. d. van Btf het notarieel staats examen is o. a. geslaaagd: M. G. Bon te Gouda. - Mej. C. Quak te Nieuwveen is geslaagd voor de akte Fransche taal 1. o. De synode heeft heden het beginsel, neêrgelegd in art. 1 van het ontwerp reglement voor de benoeming en beroeping ter evenredige vertegenwoordi ging der gemeente in den kerkeraad naar hunne godsdienstige behoeften, verworpen met 10 tegen 9 stemmen en het ontwerp daarmede ingetrokken. Het concept reglement op de facultatieve parochievorming uit de Nederl. Herv. Kerk, ingediend door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland, is verzonden naar de synodale commissie om daaromtrent te adviseeren in de vergadering van het volgend jaar. Bedankt voor het beroep naar Vuren en Dalem Ds. B. J. Benders te Zyderveld. Ds. G. De Vries, te Hellen doorn, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Surhuizum. strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,- h 4 ’sjaars gen daarboven tot den prolongatie- jrs, volgens Amsterdamsche beura- >rwaarden ten zich methetkoopenen verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: /0 voor fondsen boven de 30 onder 80 (ook >r loten;) rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; ilen Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op men- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar; rekken geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar 4 leer nette ronde Koper en Berlinzilver gemonteerd, irpersoons TENTWAGENTJES, met mder Collingspatentassen, 2 gebruikte IERENWAGENS op veeren, 2 bijna re BOERENWAGENS en een STORT- b(j A VERMEULEN te Lexmond, "11 18 13 51 gewaagde van een minder goeden ge zondheidstoestand van den Paus. De ontvangst der Fransche Pelgrims zou den H. Vader zóó hebben vermoeid, dat hü telkens flauw viel. Een tegenbericht echter meldt, dat de geruchten omtrent ’s Pausen ongunstigen gezondheidstoestand „onwaar” zijn en dat Z. H. eerstdaags audiëntie zal verleenen aan de Kardinalen en andere prelaten. De Hertog van Orleans is geheel hersteld van de wonden, door hem beloopen in het tweegevecht met den Graaf van Turijn. Te Londen (Engeland) worden weer veel minder gunstige berichten ontvangen uit Britseh Jndlt. Afdeelingen van de stammen der Afridis en Orakzais zijn nu in opstand gekomen. De Afridis rukken op tegen Jamrud, door den Kbyberpas, en Samani wordt door de Orakzais bedreigd. Ja, zelfs loopt het gerucht, dat niet minder dan 10.000 Afridis in Indió de Britsche grens plaatsen bedreigen. De Emir van Afgha nistan is bezig, om met zijne priesters te beraadslagen over de houding, tegenover Engeland aan te nemen nu de opstand in Indië zich uitbreidt. De wapening van het leger wordt zorgvuldig nagezien. De Hertog en de Hertogin van York zijn bezig een reisje door Ierland te maken. Een groot aantal arme Israëlietische bewoners van Oost Londen (Whitechapel en dergelijke buurten) maakt zich gereed naar het platteland (Essex) te verhuizen, waar een speculant philanthroop hen als landbouwers, handelaars of ambachts lieden wil voorthelpen. Zij koopen daartoe grond van hem. In Spanje is de Minister van oorlog, Generaal Azcarragua, door H. M. de Ko- ningin-Regentes belast met het President schap van den Ministerraad. Het Ministerie blijft ongewijzigd aan het bestuur. Canovas’ moordenaar, Angiolillo heeft zijn misdaad met den dood aan den worgpaal geboet. Overeenkomstig het katholiek gebruik werd hy vóór zyn laatste ure aan de zorgen der geestelijk heid toevertrouwd. In eene te New-York (Amerika) ge houden anarchisten-bijeenkomst is de op den Spaanschen Minister President Canovas gepleegde moord als een heldendaad en de bedrijver als een held verheerlijkt. Een anarchist van het vrouweljjk ge slacht verweet aan President Mac Kinley het zenden van diens telegram van deel neming aan de Spaansche Regeering en noemde dit.: „het storten van krokodillen tranen, uit vrees zelf eens slachtoffer te worden.” In Roeland wordt thans „bloed brood” in den handel gebracht, een mengsel van roggebloem met versch runderbloed. In w streken van Noord-Amerika wordt het veel gegeten en er een hooge voedingswaarde aan toegekend. TMrTTOawaa. L. Brand Dz., Giesendam, C. Muilwijk, Gorinchem, G. J. Verweü Jz., Gorinchem, - 27.700. Het werk is gegund aan de heeren gebr, Schreuders. §Lekkerkerk, 24 Aug. In de laatst gehouden gemeenteraads-vergadering is be sloten het salaris van den burgemeester- secretaris te verhoogen en te brengen als burgemeester op f 1000, en als secretaris op f 800. - De laatste Zaterdag was voor de dorpsjeugd geen gelukkige dag. Het 7 jarig zoontje van den heer R. V. was met eenige kameraadjes aan 't spelen aan een grooten boomtak. De tak brak; het knaapje viel en bezeerde zijn been zoodanig, dat Bij Koninklijk besluit is: 1°. aan J. S. ’t Hooft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van eerste-essaieur bij ’s rijks munt, onder voor de vele goede diensten t aan spraak op pensioen2°. benoemd tot eerste- essaieur bij ’s rijks munt J. W. F. baron Van Utenhove, thans tweede-essaieur, en tot tweede-essaieur J. M. C. Kooiman, thans tydelyk als aide-essaieur by 's rijks munt werkzaam; 3°. Mr. G. Blom, com mies bij het muntcollege, aangewezen om gedurende het jaar 1897, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld by de artikelen 8, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad no. 25). HH. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag per trein van 12 uur 18 min. stadstyd van het Loo vertrekken voor het bezoek aan Arnhem, waar zij te 1 uur 22 min. zullen aankomen. HH. MM. keeren des avonds tusschen 6| en 6( uur uit Arnhem per spoor naar het Loo terug. Er bestaat thans kans, dat het post- en telegraafkantoor te Oud- Beierland, dat by hoogen vloed niet te bereiken is, verplaatst zal worden naar de Korte Voorstraat, in het pand, vroeger bewoond door Mr. A. Van Weel, het grootste huis in de gemeente. Naar verzekerd wordt, is de regeering met den eigenaar, Mr. J. K. Van Weel te Schoonhoven, over den aankoop in onderhandeling. Voor het de school voor ‘Ameide, 23 Aug. Door G. J. v. K. alhier werd dit voorjaar gepoot een blauwe aardappel wegende 650 gramde daarvan gegroeide stronk besloeg een vierk. meter grond en leverde niet minder dan 165 aardappelen op, waaronder 95 die zeer kloek van stuk zijn. Ammeratol, 23 Aug. Onze' predikant Ds. A. E. Van Deinse heeft het beroep naar Rozendaal (N.-Br.) aangenomen. 'Arkel, 23 Aug. In de afgeloopen weqk werden alhier aan de beurs geleverd circa 1700 H.L. aardappelen tegen f 1,32* a f 1,20 per H.L. De tarweoogst is alhier afgeloopen. Over 't algemeen iaat de opbrengst nog al wat te wenschen over, door den storm in het laatst van Juni zyn de halmen geknakt, en door de daaropvolgende heete dagen is de tarwe te spoedig gerijpt, waar door de korrel klein is gebleven. 'Benschop, 24 Aug. Aan den heer G. P. Van Beusekom alhier werd bij ge legenheid van zyn 40-jarig jubilé als ge meen te geneesheer, namens de ingezetenen, een prachtig mahoniehouten buffet met spiegelglas, benevens een stel dessertzilver in étui met inscriptie aangeboden. Verleden week raakte hier een til- buiy te water. De bestuurder wist zich door een koenen sprong buiten het natte element te houden', doch het in het rijtuig zittende meisje ging kroos visschen. ’t Duurde niet lang, of alles stond weêr behouden op den kant. Dat onze polders rijk voorzien zyn van viscb, bleek dezer dagen wéér uit het feit, dat twee hengelaars te Pols- broekerdam, vader en zoon, samen 130 baarzen en snoeken thuis brachten. Twee andere hengelaars waren niet zoo gelukkig, doch vingen toch nog ruim 100 stuks. 'Berkenwoade, 28 Aug. De rekening dezer gemeente over 1896 bedraagt in ontvangst f 5219,50 en in uitgaaf f 4710,92, zoodat er een batig slot is van f 508,58. (jüesendam, 23 Aug. De bakker G. Van der Hoff alhier is op de dezer dagen te Dordrecht gehouden Bakkerij Tentoon stelling, voor z(jne intending beschuit, bekroond met een zilveren medaille. Het mond- en klauwzeer begint alhier allengs te wyken; terwijl alle veehouders van deze ziekte by hun vee aangifte deden, 114 in getal, is het vee by 51 hunner als hersteld verklaard. 'Haastrecht, 23 Aug. De publieke grasverpachting van den polder Beneden- Haastrecht heeft f 150 opgebracht. Heenkoop, 19 Aug. Door den raad dezer gemeente is in zyne vergadering van den 13. dezer voorloopig vastgesteld de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1896. De ontvangsten bedragen f 1917,26J, do uitgaven f 1866,18, batig slot f 551,08f. Jaarsveld, 20 Aug. In den polder „Vogelenzang”, onder deze gemeente, die den geheelen zomer vrij bleef van het mond- en klauwzeer, is thans de ziekte uitgebroken by de veehouders G. Goes en C. Blok. Leerdam, 20 Aug. Heden had door den heer J. J. Mjjnflsen voor de firma Jeekel Co. de aanbesteding plaats van een glasfabriek. De volgende biljetten werden ingeleverd door de heeren: Gebr. Schreuders, Kedichem, f 19.328. G. J. C. Klein, Arkel, - 20.143. C. J. Mets, Zalt-Bommel, 21.437. - - 22.768. 23.900. - 24.100. 24.200. 24 800. T.G. Sterkenburg, Gorinchem, 25.786. - 25.980. - 26.700. geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Des middags zou het 8-jarig dochtertje van den heer I. v. d. G. over eene heining klimmen. Zy vielen kwam in 't water terecht. Haar zuster sprong er by om het kind te redden, maar deze hulp scheen niet voldoende. Ook de vader moest zich te water begeven, aan wien het gelukte zyn beide dochters op het droge te brengen. ’t Was goed, dat het juist Zaterdag was. Leks mond, 28 Aug. Heden werden alhier aangevoerd 421 paarden en 110 veulens. Vele binnen- en buitenlandsche koop lieden waren al vroeg present. Veulens zijn er veel verkocht, de handel daarin was levendig, er werden flinke prij zen bedongen en de handel in paarden is ook niet tegengevallen, zoodat er nog al veel verkocht zijn. Linschoten, 14 Aug. De collecte voor bet huldeblijk aan H. M. de Koningin - Regentes heeft in deze gemeente op gebracht de som van f 126 en in Snelre- waard f 29,10. 'Lopik, 28 Aug. Het bouwen van een steenen schuur voor rekening van den bouwman A. alhier is gegund aan den laagsten inschrijver 0. De Bruijn te Jaarsveld voor de som van f 2299. 'Meerkerk, 23 Aug. Nadat de heer Hazelhof uit Dordrecht 11. Zaterdag eene lezing alhier had gehouden ten gunste van den Nederl. Onderwijzersbond, traden zeven nieuwe leden toe, die eene afdeeling hebben gevormd met de heeren Van Hof te Meerkerk als voorzitter, Coleya uit Ameide als secretaris, en Volker uit Noordeloos als penningmeester. 'Nieawerkerk a/d IJaei, 23 Aug. Zater dagavond werd door den heer A. Gelder- blom voor Mej. Mooas aan besteed het gedeeltelijk vernieuwen van een woon huis. Voor timmer- en verfwerk was ingeschreven door G. Van der Sterre voor f 806, C. Van Leeuwen f 800 en D. Van Vliet f 768, en voor het metselwerk door H. De Wit Gz. voor f 365, P. De Wit f 359 en T. Van Vliet f 355,50. Door den heer A. Tettero, in leven gewoond hebbende te Moordrecht, is aan de algemeene armen alhier vermaakt een som van f 1000, onder beding, dat dat bedrag in de eerstvolgende tien jaar in buitengewone bedoelingen uitgedeeld is. "Oudewater, 23 Aug. Bij den land bouwer H. de V. te Snelrewaard in de onmiddellyke nabijheid onzer gemeente waren vóór eenige dagen 18 eenden toebehoorende aan H. De V. en diens buurman, gestolen. Zoodra men het be merkte, werd der politie kennis gegeven en door deze onderzoek ingesteld. De nasporjngen der politie zjjn mét gunstigen uitslag bekroond: de dader is bekend en de gestolen eenden zijn (op 4 na) door de eigenaars b|j een poulier in Rotterdam teruggekocht kunnen worden. In de plaats van den ZeerEerw. heer P. A. F. Roijakkersdie gisteren zijne parochie verlaten heeftis door den bisschop van Haarlem tot pastoor der Roomsch Katholieke gemeente alhier be noemd de ZeerEerw. heer Th. Van den Berghpastoor te Vorden. Z.Ew. is Vr(jdag 1.1. gearriveerd. - Bjj de heden gehouden verpachting van de vruchten van den polder „Rozen daal”, nabfj onze gemeente, waren inge komen 6 biljetten. Het hoogst was inge schreven door de heeren, J. Merks en J. Moesman, fruithandelaars alhier, voor de som van f 70,50. 'Heeow(jk, 22 Aug. In dejl. gehouden vergadering van de afd. Reeuwyk en om streken der Holl. Maatschappij van Land bouw zijn tot afgevaardigden tot al gemeene vergadering, te houden in Den Haag op 23 Sept a. s., benoemd de heeren P. Poldervaart en J. N. Van Spengen. 'Tienhoven, 24 Aug. De vangst van zalm met de drijfnetten en de kantzegen was alhier in de afgeloopen week redelijk zalmsteken zijn hier dit jaar niet geplaatst. Waddings veen21 Aug. De heer A. F. Schuling, onderwijzer bij het Christelijk nat. schoolonderwijs, is als zoodanig met ingang van 1 October a. s. benoemd te Zeist. De ryksambtenaar J. Kluit is met ingang van 20 dezer overgeplahtst van Vaals naar deze gemeente. De 1 sing van den heer Neve naar is ingetrokken. 'Zevenhuizen22 Aug. De karwjjmot, die in de IJpolders zulke vreeseljjke ver woestingen in de karwjj aangericht heeft, zoodat er schermen zyn, waarin geen enkel zaadje onaangetast is gebleven, heeft alhier in een paar perceelen geduchte schade aangericht. De karwy nl., die goed stond, werd zoo geplaagd door die zaadver- Blindende mot, dat de opbrengst ver beneden het middelmatige bleef. Daar die mot de eitjes in de stengels legt en daaruit in 't voorjaar de larven te voor schijn komen, staat het te vreezen, dat in ’t volgende jaar de karwij alhier met geheele vernieling bedreigd wordt, tenzy de landbouwers besluiten mochten het zaad- stroo te verbranden. Daarby komt nog een zwamsoort of schimmelplant, die ook er toe bijbrengt om het gewas te doen mislukken. Enkele aangetaste planten zijn dan ook opgezonden naar het rijks-proefstation, waarop als antwoord is ontvangen ver branding van het karwij-stroo. Mochten de landbouwers uit welbegrepen eigen belang daartoe overgaan, want is dit nu Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie Regie ment, de Straten moeten zijn uitgewied in de week vóór 6 September a. s. op welken dag SCHOUW zal worden gebonden. fttkeonhöven, den 24. Augustus 1887. De Secretaris, Do Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. 4. D. H. KOLFF. Ns lang zoeken schijnt het der Griekeehe Regeering nu toch gelukt te zijn te Parijs de 25 millioen francs te vinden, benoodigd voor de afbetaling van den eersten termijn der oorlogsachadeloossteliing. In Grieken land zelf was er geen sprake van, dat men zelfs de 10 millioen drachmen kon bijeenkrijgen- De Nationale Bank, zoowel als de Bank van Epirus en Thessaliö be weerden, zoozeer door den jongsten oorlog te hebben geleden, dat zy geen voorschot van eenig belang konden doen. Ja, de flnanciöele toestand van Griekenland schijnt erbarmeljjk te zijn. Nu, geen.'wonder ook l Het is nu maar te hopen, dat het „ge vonden” geld recht zal maken, wat krom is en spoedig het sluiten van den vrede tengevolge zal hebben. Immers nu staat het begin der ontruiming van Thessaliö door Tarkge niets meer in den weg! Te Constantinopel schijnen ontploffingen te hebben plaats gehad. Zij geschiedden in de straat tusschen het paleis van den Grootvizier en dat van den Staatsraad. Bij de politie-préfectuur te Pera werd opk nog een bom gevonden, maar die ont plofte niet De bedrijvers dier dynamiet- aanslagen heeten Armeniërs te zijn. By de Ottomanische Bank, aan den ingang er van, is dezer dagen een Armeniër gearresteerd, die dynamiet, een revolver en patronen by zich had. Het is waarlijk te hopen, dat het een en ander geen ernstige gevolgen na zich sleepen zal! Nög eene ontploffing en wel te Parijs (FrasBifk)- Bét blijkt, dat de aanslag gemunt is geweest op President Faure, die tien minuten van te voren voorbij de plaats des onheiis gereden waa, zijnde naar Duinkerken. De bom was onder de uitstalling eenar bloem en fruitverkoopster geplaatst op den hoek van den boulevard Magenta en de straat La Fayette! Het was een geweldige slag met veel rook, en eene menigte korte spijkers met breede koppen, hoef- nagels waarschijnlijk, vlogen allerwegen dankbetuiging voor rond, gelukkig echter zonder iemand te I door hem aan den staat bewezen en met treffen. Men vond ook de looden buis, 1 u-- o» waaridtó alles ingezeten had. Een raam van een eethuis op den hoek werd ver brijzeld. Een jongmensch, die met een wtjnfléMb voorbijging, liet die van schrik vallen, «oolat het volk een oogenblik meende, dat hij de bedrijver was, en hem te Ifif wilde; maar een paar agenten schoten toe en ontzetten den man. Men denkt hier te doen te hebben met een „krankzinnige?” den bedryver van vorige dergelyke aanslagen. Hoe het ook zy, de President is gelukkig den dans ont sprongen en goed en wel te Duinkerken aangekomen, waar hij door het eskader met een salvo van 21 kanonschoten werd ontvangen. Hy ging aan booid van de „Pothuan”, die dadelijk de Presidentsvlag heesch en met 2 andere schepen, de „Bruïx” (die echter onklaar werd en terugstoomde) en de „Surcoufin zee stak. Het ongeval met den bovengenoemden Franschen kruiser wekt in de pers grooteergernis en heeft in den jongsten Ministerraad aanleiding gegeven tot eene hevige woordenwisseling tusschen den Minister-President Méline en den Ad miraal Besnord, den Minister van Marine. De twist liep zelfs zoo hoog, dat laatst genoemde zyn ontslag wilde nemen. Als de heer Faure terug is, zal nog wel nader op de zaak teruggekomen worden. Wat zal de President veel geschenken ont vangen De stad Kolomna o. a. zal hem een groote kist vol appelgeleiplakjes aanbieden, voor welker fabricage die stad is ver maard. De kooplieden van Nisjni Novgorod zenden een deputatie naar St. Petersburg, die den President een kostbaren pels van Kamschatka-bont zal aanbieden. Verder zenden nog vele groote en kleine steden verschillende geschenken aan den Fran schen gast. De kooplieden van St. Peters burg zullen ieder Fransch schip een sier- lyken theeketel (Samovar) schenken, groot genoeg om te dienen voor de geheele bemanning, en voorts aan al de matrozen zyden zakjes in de nationale kleuren, vol thee, en aan de officieren fijnere. Door den heer Faure zy» „ter aanbie ding” medegenomen vele voorwerpen van Fransche goudsmeedkunst en artikelen van Sèvres-porselein. En Mevrouw Faure heeft heel wat te pakken gehad. Zes koffers vol! JMb telegram, via Parijs, uit Rome 8T BESTE WASCHMIDDEL. ST BESTE ZUIVERINGSMIDDEL voor vee, lydende aan IOND- EN KLAUWZEER. rygbaar by GOUDA. BURGERLIJKE STAND. (VerTolg Tan Pag. 8.) Gemeente Hei- en Boelcop. Van 1 tot 81 Juli. erleden: D. de With, oud 74 j., weduw- ran K. Bogaard. M. Tan Dgk, oud 4 m. Gemeente Hekendorp. Van 1 tot 81 Juli. 'en: Horman Jacob, Tan P. van der J. Wals. Adrianos Cornelia, a. ran Anker. erleden: N. Tan Dam, oud 6 j. M. ran Djjk, ond 8 m. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 15 Augustus. boren: Willem, s. Tan W. van Arkel sden) en J. Versluis. Cornelia, a. van ae en M. Labee. erleden: A. M. van Tujjl, oud 81 j., re van W. Lakerveld. Gemeente Lange-Ruigewelde. Van 1 tot 81 Jofi. boren: Elisabeth Aleida, d. van G. J.de en J. H. Baader. Gemeente Leerbroek. Van 1 Juli tot 1 Augustus. boren: Aart, a. van A. Pierhagen en P. Annigje, d. van A. Liefhebber en Groot. Neeltje, d. van L. van Gendo- i H. Boa. Gemeente Nleuwland. Van 1 Juli tot 1 Augustus. boren: Elisabeth Cornelia, d. van K.den i en.M. den Besten. Gemeente Papekop. Van 1 tot 81 Juli. joren: Jan Dirk, a. van D. M. Snatorae de Jong. Gemeente Peureum. Van 1 Juli tot 1 Augustua. irleden: M. Schakel, oud 87 j., vredaw- an A. Slob. Gemeente Schellulnen. Van 1 Juli tot 1 Augut toren: Klaas, van W*. raohoor. rouvrd: H. van Dalen, oud 81 j. en G. boofd, oud 81 j. Gemeente Waddlngsveen. Van 16 Juli tot IB Augustua. toren: Johannes, a. van H. van Wage* en M. M. Verbeek. Pietje, d. van M. anhuisen ep G. Anoheman. Anthonia d. van G. Djjne en E. Janmaat. Petro- d. van A. van Sprang en A. Verhoef. i, d. van A. v. d. Water en A. Clasing. i, d. van C. F. van der Graaf en J. v. iter. Pieter en Aart, soons van J. tel en A. de Joode. Petrus Gpsbertus, t D. Btoenland en E. Janmaat. Gerrit, i W. Huiser en A. Strgdboret. Huig- i s. van J. Reuneker en M. Rosbergen- i Jaoob, s. van L. van Erk en M. H. van en. Johannes Christiaan, a. van H. van en P. A. de Quant Catharina Antho- van M. Moons en M. C. Verklejj. oi, d. van D. van der Zgden en A. Dam- - Hermina Margaretha Johanna, d. van rzjjden en N. Dekker. Klaas, 1. van H. ler Ben en A. Bos. Cornells, a. van T. «eeuwen en J. Strgdhorst. Geertruida, A. Verhoef en J. van Krimpen. Emma, O. “tan Hofwegen en J. Ooetrum. rouwd: J. Bout en A. Bonefaae. rieden: A. Slootjes, oud 29 j., eoht- van D. Verheul. P. Viseer, oud 7 m. immel, oud 11 d. G. J. Koster, oud -P. Trommel, oud 18 d. Gemeente Wllllge-Langerak. Van 1 tot 15 Augustus. oren: Marrigje Geertruida, d. i ar en G. Vermeulen. Elisabeth, Hoop en A. Sohep. - Jan, a. van G. van en D. Streefland. volgen der lessen aan kunetng rer heid to Haarlem hebben sioh weder Tereohillende leerlingen aangemeld. Het sgn vooral de praotisohe cursussen tot het vormen van decoratieschilders, hout beeldhouwers, modelleurs en gipswerkers, alsook de onlangs ingeriohte cursus voor de artistieke bewerking der metalen, het dry ven en ciseleeren, die vele buiten Haarlem wonende leerlingen aanleiding geven de school te be zoeken; voor den volgenden cursus, die op 1 September begint, werden leerlingen ingeschreven uit Alkmaar, Arnhem, Delft, Harlingen, Sneek, Schoonhoven, Wageningen, Wghe, Zwolle, Haar lem en omliggende gemeenten. De Haarlemsche school heeft de algemeene belangstelling der beoefenaars van het kunst ambacht in ons land weten op to wekken, niet alleen door het degeljjk en grondig toekenonderwgs dat er gegeven wordt en de artistieke richting die er gevolgd wordt, doch vooral omdat het aanleeren der verschillende kunstambachten geschiedt in de leerwerkplaatscn, die de praotisohe werkplaats zooveel mogelgk nabjj komen, waardoor de goede resultaten dan ook niet uitburen, een schadepost, een volgend jaar zou het voordeel ruim tegen de schade opwegen. Na gehouden proefles is de voor dracht voor onderwyzer aan de 1ste openbare school alhier aldus opgemaakt 1. J. Langewisch, te Schiedam. 2. M. J. De Jong, te Putten. 3. J. Bas, te Amerongen. 4. S. De Knecht, te Alfen a/d Ryn. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen, Uitslag veiling van onroe rende goederen, gelegen te Gouda, op 23 Augustus 1897, ten overstaan van notaris G. C. Fortuin Droogleever aldaar. Een koffiehuis met grond aan de Wach- tolstraat, wijk P, no. 170 en een huis en erf met grond aan den Turfsingel, wyk P, no. 161, in combinatie gekocht door T. N. Reebeen te Gouda, voor f 3000. Een huis en erf aan de westzyde van den Raam, wyk O, no. 418, kooper de Goudsche coöperatieve broodbakkerij- en verbruiks-vereeniging „Ons voordeel”, ge vestigd te Gouda, voor f 1050. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt, hebben fabrikant en arbeiders, de laatsten hoofd zakelijk kruiers, van den steenoven te Vuren, een vergeiyk getroffen, en is het werk hervat. Twee wielryders, die zich van Luik naar Maastricht begaven, zijn onderweg vermoord en beroofd. De lyken werden daarna in een kanaal geworpen. Naar de moordenaars wordt gezocht Men meldt uit Zwolle: Zaterdag avond, na aankomst van den sneltrein uit Utrecht, zag een wissel wach ter dat zyn collega Wesselink tusschen het station en de viaduct, waar hy dienst had, overreden op de rails lag. De beide beenen waren hem onder de knie geheel doorge reden. Onmiddellyk werd hy naar het station overgebracht, waar het bleek dat hy reeds overleden was. Uit Gouda is gevankeiyk naar Den Haag overgebracht een slagers knecht, naar wien de Haagsche politie reeds eenigen tyd zocht, omdat hy ver dacht wordt van verduistering ten nadeele van z(jn patroon. De ontrouwe bediende streek ten eigen bate het geld op dat hy van de clientèle op valschelyk door hem onderteekende quitantiën in ontvangst nam. Op die wyze verduisterde hij in ’t geheel onge veer f 275. By zyne aanhouding bezat hy daarvan geen cent meer. Vrijdag-voormiddag werd, waarschynlyk ten gevolge van hooibroei, de boerenhofstede Java in wjjk Steekt te Alphen a/d Ryn geheel door brand in asch gelegd. De bewoner was afwezig. - Een kastenmaker sj on gen moest voor zyn baas informeeren wat er ’s avonds in den schouwburg gespeeld werd. De bureaulist zei: „Natuur en plicht, of de zoon rechter over zyn vader”. De jongen bracht het aldus over: „Vuur en licht, of de zoon nog slechter dan zyn vader”. Een ongehuwde, alleenwonende 40-jarige Trouw to Oud-Beierland heeft Donder- dag-nacht hare woning rerlaton om elder* een onderkomen te Tinden. Zg heeft haar huisje in een toestand achtergelaten, die alle besohrgTing te boren gaat. De meubelen lagen gedeeltelik aan stukken en brokken orer den rloer, overdekt met ruil en modder; zelfs onder de bedstede lag het ruil eenige centimeter hoog. Een hond die ran straat in huis was geloopen, haalde onder het ruil nog een levende rat te vooraohjjn. Het vuil werd met schoppen uit huis ge schept en bleek, toen het op een hoop lag, nog een tamelgke mestvaalt te sgn, die door de gemeentereiniging met paard en wagen wegge haald moest worden. Zeker ia de waarschuwing niei overbodig, en kan er door woord en geschrift niet genoeg op gewezen worden, dat men voor zichtig moet zgn met het uitreiken van gaven aan vreemdelingen, die door roerende verhalen en vrome praatjes het medeljjden van het publiek trachten op te wekken, en alzoo speou- leeren op de beurzen van de liohtgeloovigen. Zoo hebben zich dezer dagen, betrekkelgk kort achter elka&r, drie personen te Dalem gepresen teerd, die na ondersoek blgken volslagen op lichters te sgn. De eerste beweerde voor predikant te sta- deeren, doch gehuwd te zgn en 4 kinderen tot zgn last te hebben; uit goede bron ver neemt men later, dat het een luie ververskneoht is, die met zulk een tactiek gemakkolgker en beter aan den kost meent te komen. No. 2 gaf zich uit voor eene predikante-dochter, die zonder middelen eene nog overgeblevene, on gelukkige (natuurlgk!) zuster mede moest helpen onderhouden, en daartoe eindigde met loten aan te bieden ad 50 cents, voor eene loterij van handwerk-artikelen, welke h«£*s! ten slotte blykt alléén uit nieten te horteen No. 8, nog wel de brutaalste van allen, drong de schare, onder aanbeveling Tan geachte en soliede personen, by voorkeur predikanten, een godsdienstig werkje op, waarvoor hy p bepaling aan de beleefdheid der lui ovorlti Bg onderzoek big kt echter, dat men treurige wgze beetgenomen is, want taal stgl, in het kort de geheele inhoud van het boeluke is zóó miniem van gehalte, dat het totaal ongenietbaar en elke stuiver daarvoor besteed, letterlgk weggeworpen is. Aangezien veie goedgeioovige en medelydenda zielen in deze streken van genoemde exemplaren oplichters de dupes zyn geworden, zg maa elders op zgne hoede 1 Als middel tegen de muggen vinden wy in een buitenlandsch blad aanbevolen de huid af te wryven met vloeipapier, dat met eenige druppels terpen» tyn en salmiak gedrenkt is, Den reuk

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1