tan, een Viseh- BÉ josito: op 8; ,pCt swonuis, ND, dschen polder ja Hooiland, ie Neder waard, rAibJaMenUw. IIS, N°. 1812 Zaterdag 28 Augustus Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht DAM, igen I I f )AM, ke Gang ten ILAND, ider Alblawer- OOPIM KERK 1897. J Officiëele Kennisgevingen. ''M' 1 J ND RLAND, HUWELIJK. STRAATSCHOUW. BINNÏÏNLAlND. BUITENLAND. Overzicht. tfBINON. de Notaris. oonhoven l» jrQOTgN, I.' Gemeente Schoonhoven. .nddoening der hng der koop- ctober 1897. 5 October 1897. an den Notaris. •EN Pz. an: Sub 1* en dat sub 8* op pend ot 8 uur, mtoor. DIRECTIE. en gelegen aan >n polder Blok- groot ongeveer in 2 perceelen. (ERGEN. ■ren DE MOOU te leptember ap het Kerke- van den Heer Ier over A. penbaar, on P. VAN DEN KNotaris te iserdamzal op us 1897, by I September des avonds te •fflehuis van J. ES. 1, waarin Her- de Kerkstraat, Schoaw en DEN BRINK, lasserdam, zal 28 Augus- inzet, en op 0i 1897, bij te 7 uur, in LN krimpen 2 1 m Coupon,. bezorgt ETIMMERTEN, LRD, benevens long Aartszoon, i de Overwaard, leiis Meerkerk; 2618, groot 6 Centiaren. •er 1897. 5 October 1897. Kantore van den In Frankrijk wordt door geleerden, die zich ook met de toekomst van hun vader land bezighouden, erg geklaagd over de vermindering van den aanwas der be* volking. Nog overtreft het cijfer der jaar- Hjksche geboorten dat van de sterfte, maaj> het verschil wordt voortdurend klqwrcr. Als het zoo voortgaat zal het dalen tot nul, om vervolgens, maar in omgekeerde richting, weêr grooter te worden. En dat is dan het begin van het einde, dat is van een toestand, waarin de Fransche natie, geheel overvleugeld door.de naburen, zal ophouden een der eerste plaatsen in de rij der mogendheden in te nemen. Overal elders, zelfs in de landen van min dere beschaving, ziet men een sterke toe neming bij cultuurvolken ais Engelschen, Duitschers, Noren, Belgen en Nederlanders zelfs een zeer snelle, zoodatdejarenreeks, binnen welke de bevolking zich verdubbelt, steeds korter wordt. Natuurlijk is ook hier een grens; het is niet denkbaar, dat de uitbreiding van het cijfer in het vervolg veel sneller zal gaan dan tegenwoordig. Veeleer is in deze een kentering te wachten, met het oog op de aangroeiende moeieltfk- heid om een voldoend levensonderhoud te erlangen. Zelfs is, als we ons niet ver gissen, hier en daar een teruggang waar te nemen, doordien de bronnen der volks welvaart minder mild gaan vloeien dan voorheen. Regel toch is: dat daarmede de aanwas der bevolking ongeveer gelijken tred houdt. De oorzaken van dat voor Frankrijk bedenkelijk verschijnsel zijn vele; tot de voornaamste moeten gerekend worden de vrijwillige beperking der gezinnen en de mindere algemeenheid van het huwelijk. De ongehuwde staat, vroeger uitzondering, is nu wel nog geen regel geworden, maar de verhouding is toch zeer gewijzigd. Er zou een sociale studie van aanmer- keljjken omvang noodig zjjn om al de redenen op te sporen, die voor het ver schijnsel zijn op te geven, en een zeer uitgebreide kennis van de verschillende toestanden, om ze in haar onderling ver band te beschouwen. Sommige dier oor zaken openbaren zich ook ten onzent, en dat zij nog niet tot dezelfde uitkomst hebben geleid, is daaraan toe te schrijven, dat haar invloed door andere feiten wordt te niet gedaan. Het vraagstuk heeft niet alleen een maatschappelijke, het vertoont ook een zedelijke zijde. Als regel kan worden aangenomen, dat de waardeenng van het huwelijk mede een maatstaf is van het moreel pijl eener natie. In Frankrijk nu is reeds sinds lang een streven op te merken, om het naar beneden te halen, het voor te stellen als iets, waartoe men slechts noode overgaat, wanneer de be geerte naar zingenot door oververzadiging is verflauwd en men van het leven niet veel meer te verwachten heeft. De romantische en dramatische letterkunde heeft daar veel schuld aan. Als de men- schen dag in dag uit slechts lezen van ongelukkige huwelijken, als zij in de schouwburgen steeds onthaald worden op voorstellingen van echtbreuk en soort gelijke ongerechtigheden, dan gaan zij eindelijk gelooven dat zulke toestanden de normale zijn, en worden zij afgeschrikt van zich te wagen aan zulke slechte kansen. Wat de ziekeljjke verbeelding der auteurs aanschouwelijk voorstelt en onder mooie vormen voor het oog ont plooit, wordt licht opgevat als een weer spiegeling der werkelijkheid en wanneer men dan in eigen omgeving voorbeelden ziet van het omgekeerde, dan is men geneigd die op te nemen als een buiten kansje, een zeldzaamheid, waarop niet gerekend mag worden. Een onderwerp, hetwelk overal met zekere voorliefde wordt behandeld, is dat der zoogenaamde onberaden huwelijken. De stof leent zich gemakkelijk tot een ernstige bespreking, omdat het niet veel paoeite kost gevallen aan te wijzen waarin DEN BRINK, lasserdamzal 18 Augustus 11 uur precies, KLUDVER te n ééne zitting, i van den Heer n het openbaar BL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat ingevolge art. 41 van het Politie Regie ment, de Straten moeten zijn uitgewied in de week vóór 6 September a. s., op welken dag SCHOUW zal worden gehouden. Schoonhoven, den 27. Augu«tu« 1897. De SecretariB, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. terecht de vraag rijst: Waarom moesten ook die stumperde, door hun lot te ver- eenigen, elkander ongelukkig maken? Ziet men niet dagelijks jonge menschen naar het stadhuis gaan, wien het geheel ontbreekt aan middelen om een gezin op te houden, aan arbeidskracht van welke men zeker kan zijn dat zij voor een behoorlijk loon in gebruik zal worden genomen? Men gaat trouwen zondereen ambacht te kennen, met een meisje dat niet geleerd heeft door spaarzaam over leg met kleine hulpmiddelen veel te doen ja, niet zelden neemt in de berekening voor de toekomst, als zij nog gemaakt wordt, de armenkas een voorname plaats in. Maar daartegenover staan honderden gevallen van jonge menschen, die, met kleine middelen beginnende, juist in de echtelijke vereeniging de kracht hebben gevonden om den strijd des levens ernstig te aanvaarden en met volharding te door worstelen. Zij gevoelen diep, welk een steun het geeft als man en vrouw, in liefde verbonden, elkander aanvullen; ten volle bewust van hun wederzijdsche ver antwoordelijkheid, stellen z(j aan het leven zelf matige, aan hun plichtsvervulling de hoogste eischen, en langs dezen weg vinden zij het geluk, dat alleen is wegge- tegd voor degenen, die het met inspanning zoeken. De wereld verneemt daar weinig -van, want zij bouwen voort in stilteniet op hun erf ontleent de schepper van sensatie-romans de stof voor zenuw schokkende tafereelen, want hun dage- Ijjksch bestaan is een aaneenschakeling van doodgewone dingen, die een ander weinig belangstelling inboezemen. Zij zouden voor het huwelijk een prachtige reclame kunnen maken, indien dit niet door den nederigen eenvoud van geheel hun doen volkomen was uitgesloten. Een onzer bladen, de Kamper Courant, trok nog niet lang geleden te velde tegen de te vroege huwelijken, met aanhaling van art. 86 van het Burgerlijk Wetboek, hetwelk bepaalt: „Een jongman, den vollen ouderdom van achttien, en een jongedochter, den vollen ouderdom van zestien jaren niet bereikt hebbende, mogen geen huwelijk aangaan.” Die leeftijdgrens acht het blad te laag, er bij voegende, dat ook „de hygiënisten” van hetzelfde oordeel zijn. Aan die laatste algemeene aandui ding hebben we niet veel; meer zou het beteekenen, als we in dit opzicht een gemotiveerd advies van met name genoemde mannen van de medische wetenschap hadden. Maar dezen zullen zich wel wachten, dat zoo maar in ’t blinde te beweren; veel toch hangt hierbij af van de lichamelijke gesteldheid der individuen. In de wetgeving van sommige landen is de minimum-leeftijd hooger gesteld. Verder lezen we in bedoeld stuk„Ook uit een moreel oogpunt is het gevaar groot, omdat noch een knaap van 18, noch een meisje van 16 jaren geacht kan worden zich voldoende rekenschap te geven van de beteekenis van een zoo ge- wichtigen stap. Bovendien zijn te vroege huwelijken een bron van veel maatschap pelijke ellende, daar zij bijna uitsluitend onder de lagere klasse voorkomen.” Zietdaar twee punten, die overweging verdienen. Met het eerste zijn wij het in hoofdzaak eenseen Hollandsch spreek woord zegt: Het verstand komt niet vóór de jaren. Maar met de jaren komt het ook niet altijd, en indien van het huwelijk moesten uitgesloten worden al degenen, die niet in staat zijn zich behoorlijk rekenschap te geven van hetgeen zij gaan doen, dan zou de ambtenaar van den burgerlijken stand het heel wat minder druk krijgen. In het algemeen kunnen wij zeggen dat een huwelijk zonder ernst is af te keuren, en die ernst blijkt ook daaruit, dat men overtuigd is onder ge wone omstandigheden overeenkomstig de eischen van zijn stand een gezin te kunnen onderhouden. We zouden, wat het tweede punt aan gaat, weleèns gevraagd willen hebben of het getal huwelijken, op den genoemden leeftijd gesloten, zoo groot is, dat verhooging van de grens, dus wijziging van art. 86 B. W. gewenscht is. Dat te vroege huwe lijken meest voorkomen in de lagere volksklasse kan wel waar zijn, en dat verhoogt het bedenkelijke van de zaak,- maar is het inderdaad zóó bedenkelijk? Eer de Regeering tot die verandering, waartoe de Kamper Courant den nieuwen Minister van Justitie opwekt of anders het initiatief van een der leden van de Tweede Kamer inroept, mocht besluiten, zou zij toch van de noodzakelijkheid over tuigd moeten zijn, en daartoe ontbreekt het aan gegevens. Wel zijn die zonder veel moeite te verkrijgen; des verlangd zouden de gemeentebesturen een opgaaf kunnen doen van het getal huwelijken waarbij een der partijen b. v. niet ouder dan twintig jaar is, en dit cijfer in ver band brengen met het totaal. Doch zelfs, als het hooger mocht zijn dan wij ver moeden dat het is, dan nog zou een wijziging niet bepaald zijn aan te raden. Er zijn omstandigheden) die het Douwen met de onlangs in Spanje ontslagen anarchisten, die, zooals men weet, gefolterd werden met het doel bekentenissen om trent medeplichtigheid aan den aanslag in Barcelona te lokken. Door den heer Foote werd onder meer verklaard, dat de Spaansche Regeering, als zij hare onder danen als wilde beesten behandelde, niet verwonderd kan zijn, als nu en dan een der burgers het voorbeeld volgde en als een wild beest jegens de Regeering handelde. De heer Perry zeide, dat de Spaansche anarchisten, die in Mei te Barcelona dood geschoten waren, niet werden terecht gesteld omdat zij schuldig waren aan hetgeen hun werd ten laste gelegd, maar omdat hun toestand, tengevolge van de doorgestane folteringen, zoo afschuwelijk was, dat, had men hen laten leven, hun toestand eene voortdurende beschuldiging voor de Spaansche Regeering zou ge weest zijn. Onder de sprekers was ook eene vrouw, Senora Teresa Clairmont, die een jaar lang cellulaire gevangenis had ondergaan. In het Spaansch gaf zij hare dankbaarheid voor de behandeling der uitgewekenen in Engeland te kennen. De voorzitter stelde voor eene collecte voor de uitgewekenen te houden, en zeide, dat er van de vrijgelaten gevangenen 59 in Frankrijk en 28 in Engeland waren, terwijl er nog 120 in de gevangenis te Barcelona op de noodige fondsen wachten, om naar elders te kunnen gaan. Het resultaat van dit verzoek was een bijdrage, grootendeels in koperstukken, van ongeveer 10 p. st. De nieuwe Spaansche Premier, Generaal Azzcarragua, zal de Cubaansche staatkunde niet wijzigen en de Generaals Weyler en Prüno de Riveira zullen dus op hunne posten blijven. Van den moordenaar Angiolillo wordt nog vermeld, dat hij zonder berouw is gestorven en zelfs niet eens den geestelijken bijstand heeft willen aannemen. Herhaal delijk verklaarde hij, dat zijn dood zou ge wroken worden en dat ook in verscheidene andere landen de leidende staatslieden door de hand der anarchisten zouden vallen. FrankrijkPresident is op Russisch grondgebied aangekomen. Grootvorst Alexis was de eerste die hem begroette en van af de „Alexandra” naar de „Ponthuau”zich begaf, om den President af te halen, en hem mede te nemen naar zijn schip, de bovenge noemde „Alexandra”, waarop nevens de Russische Keizer standaard, de Fransche vlag geheschen werd. Aan de valreep van de „Alexandra” stond Keizer Nicolaas den heer Faure op te wachten; bij de begroeting werden kussen gewisseld. Onder daverend saluut van al de omliggende schepen stoomde de „Alexandra” van Kroonstadt naar Peterhof, waar men des morgens te half 12 aankwam, begroet door een salvo van 31 schoten. De Grootvorsten Wladimir en Constantijn begroetten hier het gezelschap, dat be halve uit de hoofd personen, nog bestond uit de Russische en Fransche Ministers van Buitenlandsche Zaken, Graaf Muravieff en den heer Hanotaux. Op den rit naar het paleis werd de president door het publiek op ondubbelzinnig hartelijke wijze begroet. Dames wierpen zelfs bloemen in het rijtuig. Even daarna zat hij in de prachtig versierde witte zaal van het paleis en gebruikte een vroegmaal. Natuurlijk was de begroeting van de Keizerin reeds voorafgegaan, ’s Middags had een gala diner plaatswaarbij de gebruikelijke toasten werden gewisseld en op het wel zijn van beide landen gedronken. Den vol genden dag werd een bezoek aan St. Peters burg gebracht, waar ondanks den regen eene talrijke volksmenigte op de been was, die den President met geestdrift begroette. Het eerst reed men naar de kerk in de Petrus-en-Paulus vesting, waar de Pre sident het graf van Alexander III bezocht. Hij deed er een kort gebed en legde er den medegebrachten gouden myrthenkrans neder. Ook de graven der overige Rus sische Keizers werden bezocht. De President leidde vervolgens de plechtigheid der eerstesteenlegging voor den nieuwen vleugel van het gebouw der Fransche weldadigheidsvereeniging en bracht daarna een bezoek aan het huisje van Peter den Groote, waar hij den Czar trof. Met dezen reed hij naar de Troitzcybrug, om dezen nieuwen, door eene Fransche onderneming uitgevoerden bouw in te wijden. De President gaf den eersten hamerslag en de Czar den tweeden. Even als Keizer Wilhelm spreekt ook President Faure nu en dan een woord of een mond vol Russisch, tot blijkbare ingenomenheid van het publiek. De correctioneels rechtbank der Seine heeft thans uitspraak gedaan in het proces wegens den noodlottigen brand van den liefdadigheidsbazar in de Rue Jean Goujon te Parijs. De drie beschuldigden Baron Mackau, President van het comité, Bellac en Bagrachon, beambten van den kine matograaf zijn allen schuldig ver klaard aan manslag door onvoorzichtigheid. Baron Mackau is veroordeeld tot eene boete van 500 francs( Bellac tot een jaar Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk toij Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. SGHOONBOVENSCHE COURANT. gevangenisstraf en 300 francs boete en Bagrahan tot 8 maanden gevangenisstraf en een boete van 200 francs, met toepas sing van de wet van Bérenger voor waar- deWke mvrVDentateüwr van de straf ingeval van een eérste ver- oordeeling). Bij Kon. besluit is P. Pruis, burgemeester en secretaris der gemeente Brandwijk en Molenaarsgraaf, benoemd tot burgemeester der gemeente Wijngaarden. BV het departement van kolo niën z(jn ontvangen de volgende van 25 Augustus gedagteekende telegrafische be richten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, betreffende de krijgs verrichtingen in Groot-Atjeh ^Colonne van Kota Radja uitgerukt tot "Eet verdrijven van benden uit het terrein tusschen Tjot Mantjang, Kroen Raja, Lam Toba en Selimoen. Zij wordt gesteund door eene colonne van Tjot Mantjang, die over het oostelijk gebergte naar Lam Toba, en door eene collonne van Gleiöng, die benoorden Selimoen gaat. In een gevecht met een bende in het bergterrein zuidelijk van Indrapoeri werden de aanvoerder en vier man der bende doodgeschoten.” - Door dijkgraaf en hoogheem raden van Schieland werd Dinsdag, mede namens dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland en Delfland, aan besteed: Bestek no. 52, het vierjarig onderhoud van den Wieiikker- of Prinsendjjk en aanhoorig- heden. De volgende 7 biljetten werden inge leverd: C. Bierborst te Bodegraven f 5400; W. Van der Poll f 5199, J. T. Zwjjnen- burg f 5120, beiden te Zwammerdam; L. Brouwer te Gouda f 4950; P.Splinter te Bodegraven f 4948; J. Vermeer te Hekendorp f 4694; H. De Hoog te Waarder f 4136. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dinsdag o. a.: J. J. v. D., 45 jaar, tuinman te Gouda, wegens diefstal van potten met planten, tot 45 dagen gevangenisstraf. In de eerste plaats stond terecht M. G., 88 jaar, sigarenmaker te Benschop. Beklaagde gaf op den 20 Juli te hebben openge schoven een raam, zich bevindende aan de' woning van J. A. Verwurg te Benschop. Door de ontstane opening was hg daarna naar binnen geklommen, had een behoorlek gesloten secretaire met een sleutel, niet tot de opening van het slot daarvan bestemd, geopend en toen daaruit weggenomen een bankbiljet van f 60. Met den bestolene woonde hg in hetzelfde pand; hjj bracht bjj deiea wel eens een be zoek en had ook wel van dezen geld ter leen gehad. Op bewusten dag nu, toen hg wist dat Verborg en diens vrouw niet thuis waren, had hg genoemden diefstal gepleegd. Van het geld had hg vervolgens met zgne vrouw ver teringen gemaakt, had daarvan een paar gouden oorbellen voor haar gekocht, en bg zgne aan houding te Gouda had hg nog het grootste gedeelte van het gestolen bedrag by rich. Het O. M., er op wg lende, dat beklaagde zich veel schuldig maakt aan misbruik van sterken drank, eischte zgne veroordeeling tot acht maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. J. Boomer verzocht de rechtbank dezen beklaagde, die heden yoor de late maal terecht staat en reeds gernimen tgd in voorloopige hechtenis is, niet die sware straf op te leggen, als door het O. M. is geëisoht. Pleiter refereerde zich te dien op zichte aan rechters oordeel. Niet verichenen was daarop H. y. d. S., 14 jaar, zilversmidskneoht te Schoonhoven, die op 28 Mei jl. uit louter baldadigheid plm. 50 pannen, zich bevindende aan een loods van den heer G. P. Santman, staande aan het Doeleplein aldaar, had stuk geworpen. Eisoh drie dagen gevangenisstraf. W. A. K., 27 jaar, hondenkoopman te Rot terdam, beweerde in den nacht van 80 Juni/i Juli omstreeks 4 uur onder Gouda van zekeren Klaas Van der Waal te hebben gekocht een licht gelen hond. Na daar eerst te Gouda mede te hebben gemarkt, had hjj den hond later voor f 15 verkocht. Het O. M. achtte het bewezen, dat bekl den hond ontvreemd had te Ouwerschie, ten nadeele van Jaoob Hoogland en eischte veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Nog stond terecht J. J. 8., 16 jaar, timmer man te Gouda, die bekende op den 8. Juli van een wagen, staande op de markt te Gouda, te hebben weggenomen een paar schoenen. Zgn plan was geweest ze zelf te dragen, doch later had hg naar den prgs geïnformeerd om ze te geide te maken. Gebrek aan onderkomen en werk had hem tot deze daad gebracht. Eisoh twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. - Bij de commissie, die te Werkendam, Nieuwendij k en Dussen zit ting hield tot opneming van de schade, aan gericht door den stormvloed van 19 Juni, hebben zich respectievelijk 66, 32 en 72, d. i. 170 personen aangemeld met hunne opgaven in 820 posten, tot een bedrag van f 80.000. Zondag 29 dezer zal de nieuw opgebouwde kerk te Asperen plechtig ge opend worden. Ds. Bydendijk, die reeds 53 jaren aan het hoofd dier gemeente staat en nog steeds zijn ambt in het volle bezit I zijner krachten vervult, zal den eersten I dienst houden, Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTÈN tb Schoonhoven, Uitgev»n. zeer wenschelijk maken, en voor deze zou dispensatie moeten borden verleend, wilde men een mist ti pUij een onbezonnen oogenblik begaan, niet straffen op een wijze, die de toekomstiïm meer dan één menschenleven in gevaar zou brengen. En de mogelijkheid van de toepassing eener uitzonderingsbepaling zouden we een ernstiger bedreiging voor de zedelijk heid achten, dan dat men eenvoudig de dingen liet zooals zjj zijn. Door verhooging van het moraliteitsgevoel zal men beter de te vroege huwelijke», ook in hun gevolgen voor de toekomst kunnen tegen gaan dan door wettelijke voorzieningen. In het algemeen behooren we er naar te streven, den eerbied voor het huwelijk te versterken, de zegeningen van den echtelijken staat in een helder daglicht te plaatsen, het bewustzijn van verant woordelijkheid bij hen, die zich verbinden gaan, zooveel mogelijkte'verhoogen. Aan den eenen kant zal dan voorkomen worden dat de zoogenaamde voorstanders van het cólibaat de overhand krijgen, waarvoor, bij den drang naar een onafhankelijk be staan der vrouw, wel eenig gevaar bestaat aan de andere zijde, dat men dien ge wichtigen stap onderneemt, zonder van den ernst doordrongen te zijn. En dan behouden wij voor de Nederlandache maat schappij haar oorspronkelijk karakter, namelijk dat zij is gebouwd op den grond slag van het huisgezin, het uitgangspunt van al wat er goeds en edels is in ons volksleven. Wat tegenstrijdige berichten toch I Werd in het vorig overzicht als waarheid ge meld, dat het der Grleksehe Regeering nu toch gelukt was te Parijs de benoodigde 25 millioen francs te vinden voor de af betaling van den eersten termijn der oorlogs-schadeloosstelfing, nu weer luidt het bericht: „Nog steeds geen Grieksche drachmen, derhalve ook geen ontruiming van Thessalisch gebied door de Turken Het gevolg daarvan is natuurlijk, dat het nogal maar „slepende” blijft mer de vredes- ondei handelingen. Volgens Lord Salisbury mogen de aangelegenheid der ontruiming van Thessaliö en die van de betaling der oorlogsschaling niet aan elkander ver bonden worden. Duitschland echter eischt zulks bepaaldelijk en dreigt uit het „con cert” terug te treden, wanneer een andere weg wordt ingeslagen. Wat een kostbare tijd gaat er toch verloren met al dat nutteloos redeneeren. In Griekenland schijnt zoo waar weer eene oorlogs partij het hoofd op te steken, aange veerd door zekeren doctor Bello. Pers en Regeering bestrijden echter deze beweging. Bij al de treurige berichten uit Athene komt nu toch ook een van vroolijker aard, een bruilofts-aankondiging. Prinses Marie, eenig overgebleven dochter van Koning Georgios, zal eerstdaags in het huwelijk treden met den Russischen Grootvorst George Michaelowitch, derden zoon van Grootvorst Michel Nicolaiewitch. De berichten, die te Londen uit Britsch- Indië worden ontvangen, worden er niet gunstiger op. De Afridis zijn door den Khyberpas opgerukt en hebben Alimusjjid aangevallen, waarna zich een hevig ge vecht ontwikkelde. Het fort Alande werd door hen ingenomen en verbrand en nu staan ze gereed tot den aanval op Lowragt. Uit Peshawur komt het gerucht, dat eene groote menigte Afridis de Sepoys of in- landsche soldaten aldaar aanviel, er 300 doodde en vele geweren buit maakte. Da barbaarscho Koning van Benin, Afrika*» westkust, die zich onlangs aan de Engelschen overgaf, heeft zich diep moeten vernederen voor de veroveraars van zijn land. Aan zjjn verzoek, om de plechtigheid niet openbaar te doen zjjn, werd geen gevolg gegeven en zoo moest hjj, vergezeld door zijne stamhoofden en 400 naakte inboorlingen, met koralen versierselen opgetooid, zich neerwerpen voor Engeland’s vertegenwoordiger, kapi tein Roupell en driemaal zijn voorhoofd in het stof wrjjven. Waarschijnlijk zal de onmenschelijke wreedaard veroordeeld worden tot verbanning en gevangenschap. Spanje haeft, naar aanleiding van Canovas’ vermoorden, andermaal aan de Mogendheden het voorstel gedaan tot het nemen van internationale maatregelen tegen de anarchisten. Italië, Oostenrijk, Rusland en Duitschland moeten hiermede reeds hunne instemming hebben betuigd. Frankrijk heeft nog niet geantwoord en van Engeland, Zwitserland en de Ver- eenigde Staten verwacht men een on gunstig antwoord. Spanje wil namelijk eene strafkolonie stichten, waarheen ge vaarlijke anarchisten, die geen Staat meer op zjjn gebied wil toelaten, levenslang verbannen worden. Dat van Engeland op dit voorstel een ontkennend antwoord te wachten is, Ijjdt geen twjjfel Op Trafalgar Square te Londen (Enge land) is nameljjk eene demonstratie gehou den van socialistische en andere arbeids- vereenfgiDgen, om tastemmkig to betuigen

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1