toctasÉ Bart Bort-, Courant- ei KmMrtteij Dienstbode. HOOGSTRATEN HOFFEN. "VAN DER ELST LEBRET, Het groote aantal zenuwkwalen Dienstbode, neitpliMto: rus SE Mey's Stoffwasche, Wie plan heeft een FIETS te koopen, BURGERLIJKE STAND. Advartentiön. De AFSLAG GOUDA. De Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering, te TIEL. C. OUDENAARDEN. in Efiecten, Coupons, Incasso's, Assurantiën. GROENMARKT 67, DORDRECHT. KASSIERS EN COMMISSIONNAIRS IN EFFECTEN, DORDRECHT, Kantoor: Steegoversloot bij de Voorstraat, No. 4. S. W. N. VAN NOOTEN TE SCHOONHOVEN. PF" Levering van alle soorten DRUKWERKEN binnen den kortst mogelijken tijd; nauwkeurige en nette uitvoering en hoogst billijke prijs berekening. W. Ch. VAN KEEKEM, Horlogemaker, Naaimachine- en Rijwielhandelaar, LANGENDIJK 143, GORINCHEM, ONDERDEELEN en eenige gebruikte RIJWIELEN. Benschop, 26 Aug. Door den raad dezer gemeente ia in zyne heden gehouden vergadering, na kennisneming van de ingekomen stukken, besloten: 1. goed te keuren de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden W. F. Boef en W. Oskam; 2. tot invoering eener belasting op de honden overeenkomstig de door burg. en weth. ontworpen verordening, met ingang van 1898. Deze belasting zal bedragen f 3 voor pleizierhonden, f 2 voor honden ten dienste van den landbouw gehouden wordende en f 1 voor trekhonden en karnhouden 3. 2B opcenten te blyven heffen op de hoofdsom der belasting op het personeel. Hoewel deze opbrengst ruim f 500 minder zal zijn dan vroeger, was de raad van meening dat het billijker is den hoofde- lijken omslag te verhoogen dan het aantal opcenten op het personeel, aangezien deze belasting in verband met de gegoedheid der ingezetenen zeer onregelmatig drukt; 4. tot dekking der kosten van het ver nieuwen van de dorpsbrug en het ver richten van eenige herstellingen aan de onderwijzers woning in de kom, eene geld- leening aan te gaan, groot f 2500 tegen eene rente van hoogstens 4 procent 'sjaars 5. voorloopig vast te stellen de rekening der gemeente over 1896, waarvan de ont vangsten bedragen f 12 923,48 de uit gaven f 12.168,28, het batig slot der halve f 765,151; 6. eenige reclames omtrent het betalen van schoolgeld zullen by de herziening in de maand Mei a. s. nader in behandeling genomen worden. fiBenschop, 27 Aug. Van morgen maakte even vopr schooltijd een der jongste leerlingen van school no. 1 een buiteling in de wetering bij de Dorpsbrug. De wetering is daar vrij diep, zoodat het geen wonder was, dat hy „kopje onder" ging. Gelukkig voor hem, sprong een der grootste jongens, C. F., hem dadelijk na. Deze bracht Wiliempje spoedig op het droge. Een woord vani lof komt C. F. ongetwijfeld toe. 'Haastrecht, 30 Aug. Vrijdag-namiddag is de botboer in aanraking gekomen met een voorbijgaand rijtuig. De berijder lag te slapen en het paard wilde juist aan den verkeerden kant uithalen. Het rijtuig met al de manden tuimelde van den dijk, waardoor het paard op de borst van den visscher terecht kwam. Het rijtuig wórd zeer beschadigd. Nadat het in Gouda gerepareerd en de man een weinig bekomen was, werd de reis naar Huizen voortgezet. Donderdag j.l. hing op het erf van den landbouwer A. Kool een jas te drogen. Een daar voorbij komend landlooper zag dit en dacht dat dat kleedihgstuk hem beter paste dan den eigenaar. Stil sloop hij het erf op en nam het mede. De ge meente veldwachter, daarmede in kennis gesteld, ging aan het onderzoeken en vond den volgenden dag te Oudewater iemand, die het kleedingstuk reeds in gebruik had. Die persoon was J. Nap, zonder vaste woonplaats. Al spoedig kreeg de veld wachter J. J. Oosterling hem tot beken tenis, zoodat er proces-verbaal werd opge maakt en de bedoelde jas werd gedeponeerd ter griffie der arrondissementsrechtbank te Rotterdam. 'Hoog-Blokland30 Aug. De heer K. Bikker alhier is in 't bezit van een ouderwetsch ledikantwaarvoor reeds meet dan éénmaal de som van f 300 geboden is. Hy wil het echter voor dien prijs niet afstaan. De bouwman J. Sterk, vau Nieuwland, had Vrijdag jl. met zjjn tentwagen fruit geleverd bij iemand aan den Bazeldijk onder deze gemeente. Toen hij vertrekken wilde, zou hy, zittende in het rijtuig, omkeeren, maar ongelukkig viel de tent wagen om. Gelukkig bleef het paard staan en zoo konden inmiddels toege schoten buren den voerman uit zyne benarde positie helpen. Ware het paard op hol geslagen, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Nü liep alles met een scheur in de kap af. Krimpen a/d Lek, 28 Aug. Ds. A. J. Van Wijngaarden, predikant by de Herv. Gemeente alhier, is beroepen te Katwyk aan Zee. 'Lekkerkerk, 30 Aug. Aan de school voor m. u. 1. o., hoofd de heer Deenik, is door den raad dezer gemeente benoemd de heer J. J. Schep van Schoonhdven. Donderdag 1.1. werd de" stoomboot „Lekkerkerk" ter hoogte van het Ryn- spoorstation ingevaren door de sleepboot „Louise". Deze liep de „Lekkerkerk" met den neus in de zij, ter hoogte van de machinekamer en maakte daar een aan zienlijke averij. De schok was zoo hevig, dat de ankers der sleepboot op de „Lek kerkerk" geslingerd werden. De kapitein der „Lekkerkerk" had aan het ongeval geen schuld. 'Nicowerkerk a/d Unl, 30 Aug. In het laatst der vorige week geraakte bet vyf-jarig zoontje van L. V. onder het spelen in het kanaal. Op het hulpgeroep kwam de smid W. Blydorp' toeschieten. Het gevaar ziende, waarin het knaapje verkeerde, aarzelde hij niet zich te water te begeven. Hij mocht het geluk smaken, den reeds zinkenden knaap op het droge te brengen. Een paar dagen later geraakte een jongetje van- A. v. L. ook in het kanaal, en wel met het hoofd vooruit. Een ouder broertje trachtte het te redden, door er by te springen, maar te vergeefs. Gelukkig bevond de schippersknecht T. Merbis'Zich daar in de nabijheid. Hy snelde toe en redde het kind dat reeds bewuste loos was. Na het eenigen tijd gerold en gewreven te hebben kwam het weer by. Toen de voerman A. Vis Pz. aan 's-Gravenweg voor een voer hooi zou uit halen, viel zijn vier-jarig zoontje, dat naast hem zat, van den wagen en kwam door het lpmoen door achter het paard terecht. Oogenbiikkelyk sprong de vader van den wagen en haalde het kind van achter het paard, dat gelukkig terstond was blijven stilstaan. Door den val had het jongetje zijn rechterarm gebroken.. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp inge roepen om het armpje te zetten. "Ouderkerk a/d UmI, 30 Aug. Tot veld wachter dezer gemeente is door den Commissaris der Koningin, op voordracht yan den burgemeester, benoemd W. Zelle, agent van politie te Brielle en onbezoldigd veldwachter voor Briejle en Oostvoorne. De benoemde is 35 jaar oud en gegageerd militair. "Ondewater, 31 Aug. Zondag-middag li. kregen H. B. en J. D. twist bij het dobbelen. De twist liep hoog en men geraakte handgemeen met het gevolg, dat de vechtersbazen in een sloot langs den weg terecht kwamen. En met dezen val keerden de kansendie de bovenhand had op het droge, moest het onderspit delven in de sloot en de nieuwe overwinnaar, die blijkbaar in 't water meer thuis was dan op 't land, schonk zyn vijand nu niet eer de vrijheid vóór deze hem om genade had gesmeekt. Daarna zochten beiden den vasten wal weer op. Nu, een frisch bad is in de maand Augustus nog zoo onaangenaam niet. Ter eere van den verjaardag der Koningin zyn de leerlingen der openbare school heden in het gymnastieklokaal op verschillende lekkernijen onthaald. Vader- landsche liederen werden gezongen en verhoogden de blijde geestdrift der kin deren. D<? traktatie geschiedde van eene som gelds, doort 't departement Oudewater der Maatschappij „Tot Nut van 't Al gemeen" voor dergelijk doel ter be vordering van getrouw schoolbezoek sinds lang beschikbaar gesteld. Snelrewaard, 27 Aug. In de Woendag gehouden raadsvergadering werd na onder zoek goedgekeurd de begrooting van het burgerlijk armbestuur alhier voor 1898, bedragend in ontvangst f 168,40, in uit gaaf f 422,40, vermoedelijk tekort f 254. Het werkelijk tekort zal uit de gemeentekas worden gedekt. Aangeboden de gemeente- begrooting voor 1898, bedragend in ont vangst en uitgaaf f 2717,76J. 'Steln, 28 Aug. By de publieke gras verpachting van den polder Stein, gisteren avond gehouden, zijn slechts 10 perceelen gegund. Die brachten op f 214 of f 60 meer dan in 1896. De twee overige per ceelen zullen a. s. Vrijdag op nieuw ver pacht worden, doch nu alleen om ze te beweiden. 'Stolwtyic, 30 Aug. In de Vrijdag jl. gehouden huishoudelijke vergadering van de zangvereeniging „Eensgezindheid" werd in de plaats van den heer A. Molenaar, die bedankt heeft, tot lid van het bestuur gekozen de heer C. J. Schilt. Door den secr., den heer J. C. Kruijt, werd verslag uitgebracht over 'het afgeïoopen jaar, ter wijl de heer Joh. De Vreugt, penning meester, rekening en verantwoording deed over zijn gehouden beheer. Door bijzon dere omstandigheden bleek de toestand der kas wel niet zoo gunstig als het vorige jaar, maar toch ook weer niet zoo on gunstig, dat er een enkele traan om ver goten werd. 'Vlist, 28 Aug. Van den landbouwer R. d. L. is eene koe aan mond- en klauw zeer gestorven en onder toezicht der ge meente-politie begraven. Willeskop, 26 Aug. Door den raad is in zyne vergadering van den 25. dezer voorloopig vastgesteld de rekening dezer gemeente over 1896. De ontvangsten be dragen f 8792,19, de uitgaven f 2789,86}, batig slot f 1002,32 Bij Kon. besluit zyn benoemd: tot officier in de orde van Oranje Nassau: Jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Papst van Nyeveld, burgemeester der gemeente Arnhem; Mr. A. Luden, majoor-comman dant der dienstdoende schutteiij te Arnhem, en Mr. E. G. C. Scheidius, voorzitter van het college van kerkvoogden te Arnhem; tot ridder in de orde van OraDje-Nassau: G. C. O. B9elaert8 van Benthuizen, voor zitter van het Burgerweeshuis te Arnhem G. J. Hooyer, voorzitter van het bestuur der Algemeene Qandelsvereeniging aldaar Marje Broegber (zuster Valentia), moeder overste van het St. Elizabeths gasthuis te Arnhem, en Johanna Van Ness, moeder van het Nederduitsch Hervormd diaco- nessenhuis aldaar. Zaterdag hebben de Konin ginnen het voorgenomen bezoek gebracht aan Arnhem. De trein arriveerde aldaar ten 1 u., 22 m. De Koningin was gekleed in een licht blauw satijnen gewaad, gebrocheerd met kleine roode bloempjes en droeg een capot- boed met witte veereD. De Regentes was in het zwart. Op het station werden de Vorstinnen ontvangen door verschillende autoriteiten. De schutterij, onder bevel van kapitein G. Andró de la Porte, vormde de eerewacht. Na eene toespraak van den burgemeester werd in de eerste plaats een bezoek ge bracht aan een liefdadig gesticht: het St. Elizabeths-gesticht, waar de Vorstinnen een kijkje namen in de operatie-zalen, het refectorium der zusters, waar dezen een door haar zei ven gecomponeerd Duitsch lied zongen, en de ziekenzalen. H.H. M.M. betuigden hare bewondering voor de fraaie stichting. In de Groote Kerk, het tweede bezoek, hield de voorzitter van kerkvoogden, Mr. E. G. C. Scheidius, een toespraak en zong het Arnhemsche k capella koor, onder leiding van den heer Leon C. Bouman uit Nijmegen: „Der Herr ist mein Hirt". Van de Groote Kerk ging men Daar het Burger-Weeshuis en van daar naar de vierjaarlyksche, eerste gemeentelijke tentoonstelling te Arnhem van kunst werken van levende meesters, het feitelijke hoofddoel van het bezoek. Eerst toch bestond het plan alleen voor deze tentoon stelling te komen, doch op verzoek van den burgemeester namens de burgerij, werd dit bezoek uitgebreid tot een officieel. Thans ging dè stoet naar het stadhuis, dat in weinige dagen geheel en al ver fraaid was. Na het stadhuis was de tentoonstelling op Sonsbeek aan de beurt; de lange weg hierheen was op vele punten zeer fraai versierd. Op Sonsbeek zelf was niets versierd. De Koninginnen doorwandelden het geheele hoofdgebouw, bezochten het Phyaisch museum en de modelzaal, en toen ging het naar het station. Den geheelen avond was nog vreugde onder Arnhem's ingezetenen. 9- Met ingang van 16 Sept. e. k. is tot postbode voor den bodeloop Gouda— Boskoop benoemd de heer G. Melkert, thans bestellend postbode te Stolwijk, -De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat op 17 Augustus in de rivier de Noord, onder de gemeente Rid derkerk, op ongeveer 250 meter boven kilometerraai CXXV en 40 meter uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken (zonder naam), groot 10 scheepston, ge laden met kleigrond en gevoerd wordende door J. Erkelens te Alblasserdamen dat het vaartuig onverwijld van rijkswege zal worden opgeruimd, aangezien het gevaar oplevert voor de scheepvaart. A. 8. Donderdag zal de vroed schap van oud-Antwerpen, die sedert de sluiting der tentoonstelling aldaar als vereeniging is blijven bestaan, een bezoek brengen aan die van oud-Dordrecht. Het gezelschap bestaat uit de raadsleden met hunne dames. Eerst zal een bezoek worden gebracht aan de verschillende beziens waardigheden van Dordrecht en vervolgens verschijnt het geheele gezelschap in 17- eeuwsch kostuum op oud-Dordrecht. Gelijk men weet, ie de zalmvis- soherjj ia den Daitsoben en ZwiUersohen boren- Rjjn bjj Yergeljjking met vroeger jaren aanmer kelijk aohteraitgegaan. In Groot- en Klein- Laufenbnrg, de voornaamste zangplaats voor zalmmsoberjj in den boren-Bjjn, ie eobtor sinds twee jaren de vangat aeer toegenomen, en ook dit jaar laat het noh aldaar weder veel gunatiger dan vroeger aanzien, daar er van 1 Januari tot 1 Augustus reeds 541 atuka werden E wangen. IntwMM* spreekt het van *elf, dat aufenburg. waar de rivier in oen smalle streek loopt, die voor de vangBt zoor bevorderlik is, ten gevolge zjjner ligging veel vooruit heeft boven andere aan de open rivier gelegen zalm- visBoherjjon. Het is niet te verwonderen, dat op de tussohen Bazel en Laufenburg gelegen vkngplaataen het resultaat veel ongunstiger en aelft ten oeaenmale onbeduidend is. De eigenaars der vissohergen bjj Biittenen en Wallbaoh, waar ten laatste niets meer werd gevangen, hebben dan ook het bedrjjf gestaakt. Nu komt het in den laatsten tjjd en inzonder heid gedurende het vreemdeling-seizoen in Zwitserland zeer dikwgls voor, dat er voel meer vraag naar Bjjnzalm is dan de aanwezige voorraad oplevert en er in het tekort moet worden voorzien dmjr geïmporteerde zalm. Hier omtrent valt intnuohen op te merken, dat in de laatste jaren de in gs verpakte Amerikaan- Bohe zalm reeds veel aftrek in Zwitserland en Duitsohiand heeft gevonden. Dit wordt nu aanmerkelijk bevorderd doordien een firma te Bazel de gunstig bekende zalm uit de Colurabia- rivier, in uitsluitend voor dat vervoer ingeriohte kooi wagens, importeert en alzoo in ruime mate verkrijgbaar stelt. De beriohtgever, die dit een en ander in een bnitenlandsch blad mededeelt, voegt er bjj, dat, in weerwil van dien grooten afstand, deze bevroren zalm er zolfs m het warmste jaargetjjde zoo frisch aankomt, dat zjj, na te zjjn gekookt, niet van de versohe zalm is te ondersoheidon. Ook al- tengevolge van het toenemend bederf in de aardappelen maar toch ook wegens voortdurenden aan voer van elders, is de handel in dit artikel zeer traag, en worden de prijzen gestadig lager. Gisteren werden aan den afslag te Vuren slechts 60 H.L, verkocht tegen f 1,26 per H.L. De verleden jaar afgebrande en nu met Ryks-subsidie weder opge bouwde kerk te Asperen is Zondag plechtig geopend. De eerste dienst yrerd gehouden door den heer Bydicdyk) die reeds 55 jaren predikant in die gemeente is, - eene om standigheid, welke door een op een der pijlers geschreven gedicht van Ds. Van Roggen te Knollendam, aan de bezoekers werd medegedeeld. Door de vele' belang stellenden van elders kwam men in het groote gebouw nog ruimte te kort. De plechtigheid werd bijgewoond door Jhr. Van Riemsdijk, directeur v/h Ryks- Museum te Amsterdam, die tijdens den bouw als gecommitteerde der Regeering optrad, en Baron Van Boetzelaar, uit De Bilt, wiens voorouders gedurende 400jaren heeren van Asperen waren. Het gebouw werd opgetrokken onder leiding van den architect L. Beirer te Am sterdam. Beroepen te Moerkapelle Ds. N. C. Bakker te Wijngaarden. Aangenomen het beroep te Vuursche door Da. Pb. 3. Niemeyer te Jutphaas. Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde Gem. te Giesendam door Ds. D. Koffljberg te Barneveld. In de afgeïoopen week is ge ëxamineerd voor de acte als Israélietisch godsdienst-onderwijzer en als zoodanig toegelaten de heer S. J. Leefsma te Gouda. jBemengd Nieuws. Er waren bjj den rookwedstrjjd te Amsterdam in het Paleis voor Volksvljjt 90 deelnemers, die 10 bjj tien op de verhooging moesten plaats nemen. Vóór hen was een lat, waarop 10 kaarsen. Deze werden aangestoken en te geljjk naar boven gewerkt, op de ver- eisohte hoogte. Dan hield de heer C. A. A. Dudok de Wit een speech, die otgevoer aia volgt de voor waarden van den wedstrjjd ter kennis van het algemeen bracht. „De deelnemers honden de handen op de knieën; op de reobter de rechter en de linker op de linker. Degenen die de handen van de knieën afhouden bgvoorbeeld om een mugje van hun hoofd wog te jagen zjjn verder van den wedstrjjd uitgesloten. De eerste die het vaar aan het witte streepje raakt is prgs- winner en blgft hier in de zaal en moet strakjes mef do andere aoht prjjswinners overkampen. Men krjjgt de sigaar in den mond met het puntje er aan; het puntje moet ge zelf zorgen dat het weg komt. En niet beginnen vóór ik een pistoolschot los. Degene die met zgn sigaar aan hot lioht van de kaars komt vóór het pistoolschot gevallen is, is onherroepelijk van den wedstrgd uitgesloten. „En nu met instel" „BravoI" klonk het dan van de kjjkers. Tien jaryieden staken dan tien sigaren, merk Esposa van Jan De Buy ter, in de monden van de tien deelnemers, hot sohot ging af, de sigaren werden aangestoken aan de opgeschoven tien kaarsen, welke daarna werden uitgeblazen en omlaag geduwd. Dan zaten de tien dampers naast elkaar, wer kend met alle spieren van het gelaat, knippend mot de oogOD, snuivend en proeatond, kauwend op de sigaarpnnton, of met voelbeteokenend go- baar het halfgerookte eindje wegwerpend. Er waren er, die heel paoifiek keken, en ernstige, lange halen deden; er waren er, die met het geheele liahaam zaten ,te pompen, om ook te profiteeren van de bevorderde verbranding door de waaiende beweging in de lnoht; er waren er, wien het blgkbaar meer te doen was om de sigaar dan om een prjjs; er waren er ten slotte, die hnn buurman zaten te bewonderen, omdat hg zoo vorrukkeljjk snel «jjn sigaar wist te doen inbranden. Onder 't publiek gelaoh, kwinkslagen; onder de jary ophoopingen rond een rooker, die by zonder kansen had. Dat ging zoo negen maal. De eerste was W. M. Tromp, die oen tgd maakte van 1 min. 44j see. Dat werd algemeen versleten voor oen onverbeterbaar record. Vooral toen P. A. Kropf, de winnor van de tweede reeks, er 2 min. '29 seo. over bleek gedaan te hebben. Dooh in de derde serie kwam het wonder: de winner P. Groene void dampte in 48' seconde zgn sigaar opi Na zulk rooken was er geen rooken meer. Daar bleven zelfs de mannen van 52; en 56; seoonden boven. De verdere prijswinnaars waren O. Timmerman, P. Wjjgh, J. v. d. Moor (met blaren op tong en lippen), L. C. Van Leeuwen, J. J. Croesen en A. Rubgns. Er kwam toen een half aartje pauze, waarop dezo negen zioh weer onderling moesten meten. Dat gaf het volgende resultaat: lste prjjs, f 25, J. v. d. Moer; 2deprgs,f 15, P. Groeneveld Jr.; 8de prjjs, f 5, J. J. Oroese; 4de en volgende prgzon (kistjes sigaren) L. C. Van Leeuwen, A. BobjjoB, C. Timmerman, P. Wjjgh en P. A. Kropf, terwyl W. M. Tromp een pak heerenbaai ontving. Met een hartoljjk toespraakje werden de prjjzen meteen aan de rechthebbenden uitgereikt. - De stijging van den graanprijs. „Als de tarwe een dollar kost, dan is het feest voor den boer in Amerika en voor de spoorwegen." En dien geluk zaligen tyd heeft men op het oogenblik bereikt, daar de oogst zeer slecht was en er 15 milliodn bushels minder werden geoogst dan in 1896. De graanmarkt is daardoor zoo opgewonden, als in jaren niet het geval was, en te Chicago, Philadelphia en New-York werden, onder een stormachtig verloop, hooger prijzen betaald dan in 7 jaar het geval was, te meer omdat men in Amerika bericht had, dat ook de oogst in Hongarije slecht is. Vrijdag was het vooral zeer levendig op de markt te New-Yojk, en te 1 uur 39 m. werd onder luid geschreeuw het eerste bod van 1 dollar gedaan en aangenomen voor Seplember-levering. Later liep de prijs nog 1Amerikaansche cent boven den dollar. December bleef echter op 1 D. Te Chicago werden op de nabeurs nog zaken gedaan tegen 8 cent boven de offlciöele sluitingspryzen. In een week zijn de prijzen nu 11 cent gestegen, zoo dat de boer 30 cent per bushel meer maakt dan verleden jaar by goeden oogst. De „Times" meldde Zaterdag dat P. A. Armoun (waarschijnlijk een groot specu lant), naar Chicago had geseind, dat de pryzen nog wel tot 1J D. zouden oploopen. Ook te Londen was de markt stijgende. De gemeenteraad van Marseille heeft een motie aangenomen, waarbij de graan- speculatie wordt gegispt en de regeering uitgenoodigd alle rechten op graan en meel te schorsen. Op de markt van Marseille houdt de stijging van graan- en meelpryzen aan. Een baai meel, waarvoor Zaterdag 51.40 frs. werd betaald, kostte Maandag 51.90 frs. en by sluiting zelfs 52 frs. Ook het dageiyksch bestuur uit den Parijschen gemeenteraad heeft be sloten zich tot de regeering te wenden met het verzoek de meelrechten voor loopig af te schaffen. Alle Fr&nsche bladen houden zich bezig met de quaestie van het „dure brood" en waarschuwen de regeering tegen de gevolgen. De Parjjsche bevolking ver bruikt één millioen kilogram brood per dag. De prys van het brood is met 10 centiem per kilo gestegen, er moet dus per dag 100 duizend frs., per week 700 duizend francs meer betaald worden. En alleen de arbeidende klasse, die het brood bij het gewicht koopt, wordt hierdoor ge troffen. Te Marseille, waar het brood eerste kwaliteit met 6 centiem is opge slagen, heerscht groote opgewondenheid. Een binnenbrand in de Wol- venstraat te Amsterdam leidde Vrijdag tot een ernstig ongeval meteen der brand spuiten, waarbij drie personen, twee heeren en eene dame, gewond werden. Op den zol der van perceel 25, waarin een stalhouderij is gevestigd, was brand ontstaan in het daar geborgen stalhooi. Het vuur breidde zich tot de derde verdieping van het huis uit, zoodat ook deze geheel uitbrandde. De geleden schade is door verzekering ge dekt. Toen echter de stoomspuit van den brandpost aan de Prinsengracht in volle vaart de brug over de Keizersgracht af kwam om het brandende perceel te naderen, werden de paarden schichtig, met het gevolg, dat de wagen tegen het pothuis van het perceel op den hoek der Wolven- straat en der Keizersgracht aanreed, een der getraliede vensters van dit pothuis verbrijzelend. Twee heeren en een dame raakten tusschen het pothuis en den wagon bekneld en werden overreden, en wel mej. Kratsenstein, wonende op de Prinsengracht, de heer J. D. Barendse, wonende Laurier straat en de heer Post Uiterweer, olie handelaar. De wonden van den laatst genoemde waren niet ernstig, zoodat hy zioh huiswaarts kon begeveh; mej. Krat senstein en de heer Barendse echter zyn, na eerst ten huize van den cuisinier Gil- demeyer op de Keizersgracht door de geneesheeren Drs. Termeulen en Streter verbonden te zyn, per raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. Mej. Kratsen stein vooral was deerlyk aan het gelaat en de handen verwond, en beiden klaag den over inwendige pynen. De plaats des onheils werd 's avonds door een groot aantal nieuwsgierigen bezocht. Volgens latere berichten is de toestand van mej. Kratsenstein, die in het Binnen gasthuis wordt verpleegd, nog zeer zorgely k. De ruim 25-jarige eenige zoon van den veehouder W. Ruiter te Dwars- gracht onder Giethoorn, had Donderdag het ongeluk in de zeis te vallen, met het gevolg dat de slagader in het dybeen werd afgesneden. Weinige oogenblikken daarna is hy overleden. Te Groningen zyn gehuwd een 17-jarig meiiye, leerling van de 3de klasse der kweekschool voor onderwyze- ressen, met een I9-jarigen jongeling, die het jongste eind-examen van het gymna sium heeft afgelegd. De belangstelling was zóó groot, dat er toestemming gegeven is, om het huwelyk in huis te voltrekken. Een ingezetene van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude is in de personeels belasting aangeslagen voor.... tien centen; volgens de oude wet bedroeg die aanslag ruim tien gulden! Een lantaarnopsteker te Heemstede bedient zich van een rywiel ter uitoefening van zyn ambt De ladder heeft by aan zyn fiets bevestigd. Voor eenigen tyd werd uit Scheemda gemeld, dat een 79 jarige grys- aard in 't huwelyk was getreden met een 28-jarige jongedochter. Woensdag meldden zich daar aan by den ambtenaar van den burgeriyken stand een 84 jarige grysaard en een 30-jarige jongedochter, voor een eerstdaags te sluiten huwelyk. Aan de stroo-cartonfabriek te Leeuwarden had Vrydag een ernstig ongeluk plaats. De werkman E. zoude met een drietal andere werklieden pakken stroo naar boven hyschen aan de buiten zijde der fabriek. Toevallig bevindt zich daar het uiteinde van een draaiende as. Om het hyschen te bevorderen, sloeg hy het zware touw om die as. Dit geraakte verward en in zyne pogingen om het los te maken, werd zyn mouw tusschen het touw gegrepen, werd hy eenige malen rondgeslingerd en viel toen neer. Zyn arm was door het touw geheel door gesneden. De ongelukkige was terstond een lijk. Zaterdag-morgen ten 8 ure had te Bodegraven een ernstig ongeval plaats. De 16-jarige Kapteyn viel van den zolder van bet kaaspakhuis van de firma H. Goebel Co. Ongelukkig kwam hy met het hoofd terecht op de rails van het zich in dat pakhuis bevindend spoor. Dadefijk nadat het ongeluk gebeurd was, werd door den heer Dr. De Niet hulp verleenddeze constateerde schedelbreuk. Zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, overleed de jongeling Zondag-morgen. Men meldt uit 's-Gravenhage: Niettegenstaande het dagelyks ver scherpte politie-toezicbt aan het Holland- sche spoorstation blyken de zakkenrollers nog niet afgeschrikt, ddér by voorkeur het terrein voor hun operatie te kiezen. Wederom toch ontving de politie van twee heeren aangifte dat zy aan het station bestolen zyn. Vrydag-middag by den buitenlandschen trein is aan een Paryzenaar een porte feuille ontrold. Er was echter niets vau waarde in. Beter slag moeten de dieven Donderdag avond geslagen hebben. Da predikant J. A. B. aldaar heeft zich namely k aan het hoofdcommissariaat komen beklagen dat hem in den avond van den 26. Augustus is ontroofd een portefeuille, gemerkt J. A. B. in gouden letters, en inhoudende een voorloopige quitantie der NederlandscbeBank ad f4000, voor een effect van de Pesther Sparcasse Vereinvoorts een nieuw couponblad, met talon (bevattende 26 coupons, waarvan de eerste betaalbaar is met Januari 1898) van den pandbrief no. 594, der Utrecbtsche Hypotheekbankverder een bankbiljet van f 25 en eenige kaartjes en papieren. Da heer B. vermoedt dat hem de por tefeuille is ontrold by den ingang van den tunnel in het stationsgebouw, door een kleinen man met schraal gezicht en lagen hoed. Een vrouw, die door haar man was verlaten, ontmoette Donderdag middag te 5 uren in de Jvonkerfransstraat te Rotterdam haar echtgenoot, terwyi hy op een handwagen verhuisgoed voor een audere vrouw overbracht, in gezelschap van die vrouw. De verlatene ging de andere vrouw te lijf en sleepte haar by de haren een eind ver over de straat. Politieagenten en voorbygangers op het hulpgeroep toe gesneld, maakten aan het kabaal een einde en brachten de mishandelde naar haar woning aan de Frederikstraat. In een stal te Putten o. d. Ve- luwe, waarin paarden van de cavalerie, uit 's-Gravenhage, die de manoeuvres by- wooot, waren gestald, is brand ontstaan door een neervallende petroleumlamp, die een der dieren met zyn staart van de zoldering sloeg. Vier van de paarden verkregen zulke zware brandwonden, dat 't noodzakelyk was ze naar een ziekenstal te Amersfoort over te brengen, waar bleek dat twee er van zoodanig door do vlam men waren aangetast, dat ze, bezwyken ze niet, waarscbynlyk toch moeten worden afgemaakt. Ze hadden zoo kolossale wonden, dat er gehoele vellen watten in konden worden gestoken. Mon meldt van den Hoek van Holland Dezer dagen viel een passagier 2de klasse bU het (verboden) overstappen van de Harwicbboot op den steiger te water en verbrijzelde in zyn val zich den schedel. Hy werd eenige oogenblikken later dood opgehaald. Een andere passagier sprong hem na en werd met moeite gered. STADSNIEUWS, 8ohoonhoven31 Augustus. By Koninkiyk besluit is be noemd tot officier in de orde van OraDje-Nassaude majoor M. J. Telchuys van den staf der artillerie, toegevoegd aan den commandant der vesting-artillerie. "—By Kon. besluit is aan onzen stadgenoot J. Schoutenbrieven- en telegrambesteller, verleend de eere medaille der Orde van Oranje Nassau, in brons. De heer H. J. E. Van der Kop, griffier van den Landraad te Soemanap vertrekt 25 September per Salak naar Indiö. '-De 17de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina werd heden alhier herdact^ door eene parade van het Garnizoen en het bespelen van het carillon. Zoo wei van de openbare als van zeer vele particuliere gebouwen waait de driekleur met den Oranje-wimpel. Ter gelegenheid van den feesteiyken dag heeft een groot militair Assaut plaats in de excercitieloods, waartoe zeer vele ingezetenen zfin uitgenoodigd, terwyl de militaire muziek-vereeniging heden-avond voor een groot aantal gonoodigden eene muziekuitvoering geeft. Het getal oud-stryders uit de jaren 1830—1831 wordt met den dag kleiner. Ook in onze gemeente wordt dat respectabel garnizoen gering. Heden werd door een tweetal dier veteranen de parade by gewoond, en wel door M. Van Klaveren, geboren 1809, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en dg Citadel-medaille, en J. Stekelenburg Murk, geboren 1814, gerechtigd tot het dragen Jan het (vry willig) Metalen Kruis en de bronzen medaille. De derde hier nog aan wezige oud-stryder, zynde G. Van Ipenburg, geboren 1810, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, is door lichaams zwakte daartoe niet meer in staat. De hulpbehoevende oud-stryders ont vingen weder de jaarlyksche gratificatie. Voor hen is de Koninginnedag nog een lichtstraal op den donkeren en soms zeer treurigen levensweg. -»•_ In de Vrydag gehouden ge- meenteraads-vergadering van Gouda was o. a. ingekomen een verzoek van den heer A. J. Van den Bergh alhier, om vermin dering van verschuldigd tolgeld aan de Haastrechtsche brug. Tot toelichting van dit verzoek deelde de voorzitter o.a. mede: Adressant, ondernemer van een om- nibusdienst Schoonhoven—Gouda, moet met zyn voertuig telkens dien tol pas- seeren en hetgeen hy daaraan op moet brengen is hem eene drukkende be lasting vooral, wanneer hy in den win ter, door de gesteldheid der wegen, ge noodzaakt is om met twee paarden te ryden, is hem die tol een dubbele druk. Bovendien wyst hy er op, hoe de ge meente Gouda, aan wie bijvoorbeeld van Stolwyk komen, abonnementskaarten geeft, terwyl hy er voorts de aandacht op vestigt, dat een geregelde omnibuadienst voor Gouda toch niet anders dan voordeelig kan zyn, reden waarom hy dringend ver zoekt hem öf abonnement te verleenen, öf hem reductie per rit toe te staan en in den winter hem vry te stellen van het tolgeld voor het tweede paard. Het verzoek wordt gesteld in handen van B. en W., ter afdoening. De Chr. Zangvereeniging „Halleluja" te Gouda, zal op Donderdag 9 Sept. a. s. eene uitvoering geven in het Militair Tehuis alhier, daartoe uitgenoo digd door de Chr. Jongelings-vereeniging te dezer stede. Ook op deze uitvoering zullen de heeren gebr. Van Zutphen hunne welwillende medewerking verleenen voor piano en viool. De heer C. Van Elsacker, onderwyzer aan de openbare school no. 1 alhier, is benoemd tot onderwyzer aan school C te Maassluis. De heer P. Hilfman heeft met goed gevolg te Amsterdam examen afgelegd ais Israéi. godsdienstonderwyzer van den middelsten rang. POLITIE. Als gevonden is by de politie gedepo neerd een sigarenpyp, een knipmesje en 2 flets-broekhaken, terwyl als verloren is opgegeven een gouden broche. Vervolg dor Nieuwstijdingen. - By Kon. besluit is verleend de rang van kolonel, aan den gepension- neerden luitenant-kolonel der artillerie J. J. Meyen. - By Kon. besluii is benoemd tot ridder in de orde van den Nederiand- schen Leeuw de majoor F. H. A. Sabron, van den generalen staf, hoofd der Ilde af deeiing van het departement van oorlog. - By Kon. besluit zyn benoemd in de orde van OraDje-Nassautot officier (met de zwaarden), de dingeerend-oifieier van gezondheid 2de klasse H. F. A. Qiesbers chef van het militair-hospitaal te Arnhem, en de luitenant-kolonel J. M. Campbell, van den generalen staf, chef van den staf, 2de divisie infanterie. - By Koninkiyk besluit is aan den magazynsknecht P. Laurier, van de magazynen der artillerie te Woerden, ver leend de eere-medaille der orde van Oranje- Nassau, in brons. Benoemd zyn tot collec teuren der Staatsloterijte Amsterdam P. Th. C. Becht en Ch. F. Remling; te Arnhem E. Verstynen en N. L. J. Van den Bergh; te Gouda W. J.L. Van Dissel. In het district Kleef is de invoer van Hollandsche boter geheel ver boden en mag slechts 1 kilo vleesch per familie en per dag uit Nederland worden ingevoerd. De heer J. M. Nieuwenhuizen te Gouda ia geslaagd voor de hoofdacte. Bedankt voor het beroep te Ouddorp (Z.-H.) door Da. J. W. EL Kalk man te Woerden. bedraagt aan inkomsten f 10.588,24, aan uitgaven f 10.008,04|. Alzoo batig slot 575,19J. §Lekkerkerk, 30 Aug. Tot taxateurs voor de schatting van de eventueel uit deze gemeente aan het ryk te leveren laarden voor den krygsdienst zyn door iet gemeentebestuur benoemd de heeren C. Heykoop, A. Hoogendoorn en C. De Jager Az. 'Lopik, 81 Aug. Vrydag-morgen ge raakte kar en hit van den koopman V. alhier te water. Het kostte veel moeite alles weör op vasten bodem te brengen. Het dochtertje van den arbeider v. d. B. had het ongeluk in de wetering te vallen. De postbode O. te IJselstein zag haar dryven en bracht baar met behulp van een haak op 't droge. 'Meerkerk, 30 Aug. De heer N. Verhoef, onderwyzer alhier, is als zoodanig benoemd te Barneveld. Noordeloos, 30 Aug. Het was Vrydag- morgen een treurig vooruitzicht voor een 60-tal leerlingen der hoogste klassen van de openb. school, want het regende van belang, en op dien dag zouden zy onder geleide van het onderwyzend personeel een reisje maken. Doch toen de tyd van vertrek daar was, werd de regen minder en de reis aanvaard. Mót een zestal wagens naar Gorcum gereden en van daar per stoomboot naar Rotterdam. Na aldaar de diergaarde en verschillende bezienswaar digheden te hebben bezocht, werd des avonds 5 uur de terugreis aangenomen en arriveerden zy ongeveer balftien weer alhier. Of zy genoten hadden, behoefde niet te worden gevraagd, dit konden wy reeds van verre genoeg aan hun vrooiyk gezang hooren. Het weder, dat zich des morgens niet gunstig liet aanzien, klaarde eenigen tyd later gehoel op en bleef den ganschen dag prachtig. Dank aan het gemeentebestuur dat hen tot dit uitstapje ik staat stelde; dank aan de geleiders voor de goede zorgen aan de kleinen besteeden ook dank aan de kindervriendendie daarvoor hun tyd paard en rijtuig beschikbaar stelden, want van sommigen dezer laatsten waren in het geheel geen kinderen onder het ge zelschap en was hun opoffering alzoo geheel belangloos. 'Polsbroek, 31 Aug. Door B. en W. dezer gemeente is ter algemeene kennis gebracht, dat het voornemen bestaat, de aan de Algemeene of Groote Armen van Polsbroek behoorende hofstede met 19 HA., 06 Are en 78 cA. wei-, hooi- en bouw land voor den tyd van zes achtereenvol gende jaren ondershands te verhuren aan den tegenwoordigen huurder voor een jaar- lykschen huurprijs van f 1500. Eventueele bezwaien tegen deze onderhandsche ver huring kunnen vóór 7 Sept. a. s. schrif telijk worden ingebracht by het bestuur van gemelde Armen. Vrydag-middag werd het 8-jarig zoontje van den schipper T. Den Besten alhier voor dood uit een sloot opgehaald. Nadat men geruimen tyd de voorschriften tot voorloopige hulpverleening by drenke lingen had toegepast, keerden de levens geesten terug en mocht de inmiddels ont boden geneesheer de verbfijdende mede- deeling doen, dat, dank zy de zorgvul dige en onvermoeide toepassing van die voorschriften, alle gevaar gelukkig ge weken was. Tienhoven, 30 Aug. De geloofsbrieven en verder by de wet voorgeschreven stukken, overgelegd door de beide herkozen raadsleden dezer gemeente, de heeren D. De Jongh en Hoeflaak en het nieuwbenoemde lid den heer H. Van Middel koop, zyn in 's raads jongste vergadering onderzocht en goedgekeurd, mitsdien is tot hunne toelating besloten. 'Ameide en Tienhoven, 31 Aug. De vaugst van zalm was de laatste dagen met de fiouwen redely k; met den kant zegen werd echter, tengevolge van den hoogen rivierstand, weinig of niets be machtigd. 'Benschop, 81 Aug. De heer Swierstra, zuivel-consulent in de prov. Utrecht, zal, op uitnoodiging van de afdeeling Uselstein van het Uirechtsche Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, te Jutfaas, Polsbroekerdam, Benschop (dorp) en Usel stein, achtereenvolgens op 7, 9, 10 en 14 Sept., een voordracht houden over„Meik- onderzoek, Kaas en Boterbereiding, toe gelicht door proeven". De toegang is viy, ook voor hen die geen lid zyn van het genootschap. 'Berg.Ambacht, 30 Aug. Dat een wei dend paard des nachts te water raakt en verdrinkt, hoort men wel eens meer, b.v. nog de vorige week by D. R. op den Nes; doch dat het den poot breekt in het land komt zeldzamer voor. Dezen morgen ech ter kwam H. V. alhier tot de onaange name ontdekking, dat zyn paard één der pooten ernstig bezeerd had. Na door een veearts te zyn onderzocht bleek die ge broken te zyn en kan de eigenaar het schoone dier slechts voor de slachtbank van de hand doen. Hekendorp, 25 Aug. Door den gemeente raad werd goedgekeurd de rekening van het algemeen burgerlyk armbestuur over 1896, bedragende aan inkomsten f 132,90 J, aan uitgaven f 120,71. Alzoo batig slot f 12,101. De begrooting van het algemeen bur- gerlyk armbestuur werd door den gemeente raad alhier goedgekeurd tot een bedrag van f 149,01 in ontvangst en in uitgaaf. - De aan Heeren Gedeputeerde Staten Ingezonden gemeente-rekening over 1896, NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder bescherming van H. M. de Koning\n-Regentes. Ml De Commissie door het Hoofdbestuur van bovengenoemde Maatschappy benoemd ter behartiging der belangen van de in zenders op de Internationale Tuinbouw tentoonstelling te Hamburg in 1897 heeft de eer U mede te deelen, dat er van 24 September tot de sluiting der Tentoon stelling eene groote Internationale Vrucb- tententoondteiling aldaar zal gehouden worden, en dat door tusschenkomst van den secretaris van bovengenoemde Com missie met het Hamburgsch Comité alles op bevredigende wyze is geregeld. Tevens zyn alle gemakken voor vervoer en plaatsing verleend. De inzending uit Nederland zal collectief zyn, doch zoodanig dat ieder deelnemer onder eigen naam inzendt en als zyne inzending het waardig is, bekroond kan worden met groote en kleine gouden en zilveren medailles en daarenboven nog geldprijzen kan bekomen. De inzendingen moeten franco plaats hebben Zaterdag 18 September e. k., Centraal Station Amsterdam met schuit of boot aankomende worden kosteloos afgehaald. Verder neemt de Commissie alle kosten op zich, hieronder berekend de vracht van Amsterdam naar Hamburg, de kosten in Hamburg, vervoer, uitpakken, plaat sing enz. Onze Nederlandsche groententeelt vond buitengewoon veel by val, doch behalve by een levendigen omzet van groenten, hebben wy ook belang by den fruithandel. Welnu, de gelegenheid om te toonen wat wy kunnen aanbieden, staat nog open; vallen onze inzendingen in den smaak, dan zullen de goede gevolgen voor onzen vruchtenhandel niet uitblyven. Elke inzending, hoe klein ook, kan zeer nuttig zyn om de geheele verzameling op te luisteren en om de Nederlandsche, Fruitteelt in Hamburg te doen kennen. De commissie verzoekt u beleefdelyk te willen mededeelen welke soorten vruch ten u wenscht in te zenden alles wat uitstekend is, d. w. z. mooie vruchten worden aangenomen al is het slechts 3 soorten appelen en 8 soorten peren, van elke soort 8 of 5 stuks, druiven uit kas of bak en in het vrye gekweekt, perziken, abribozen, pruimen enz. enz. Ieder die wenscht deel te nemen, wordt beleefdelyk uitgenoodigd zoo spoedig mo- geiyk voorloopige opgave te doen aan den secretaris van de commissie, die, desver- eischt, nadere inlichtingen zal geven. Namens de commissie tot het behar tigen van de belangen der in dit jaar te Hamburg te houden Internationale Tuin- bouwtentoonstellfng. I. D. ONDERWATER, Voorz. Jac. P. R. GALESLOOT, Secr. Amsterdam, Augustus 1897. BEURSBERICHTEN. pCt 80 Aug. Nederl. Werk. Schuld. .21 88 Dito dito3 99J Hong. Obl. 1889. 4i 103f Dito in zilver. 4( 86| Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 86^ Dito Feb.-Aug. 5 85 Dito zilver Jan.-Juli. 5 85fj Dito Apr.-Oct 5 86 Portugal, Oblig. m/L 3 21Ty Dito m/t. 9241 - Rush. Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 99/T Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 102\ Dito ObUgatieleen. 1880. 4 98J SpanjeBuitenl. Perp. 4 58 Dito Binnenl. Perp. 4 451 Egypte Oblig. 18764 106 J Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .8 58 Russ. S. K. Chk.-Az.500^2000 M. 4 1001 Dito Orel-Griasi. 600 it 2000 Mk. 4 100{ Dito Zuid-West Spoorw.-obl. 4 98 Centraal-Pacific. Oblig. 6 101 Loten Amsterdam flOQ. 8 HO-,7, Loten Rotterdam. .8 106,H Antwerpsche loten 1887. 21 1031 Hong. Loten 1870132 Theiss-loten4 119 Oostenr.Loten 4pC. fl, 250,1864. 134 Dito 6pC.fL 500,1860. 122J Dito fl. 100, 1864. 1581 Rusl. Loten 1864 5pC. Rs. 100. 182 Dito 1866159 Loten Madrid3 33^ Dito Turkye 18703 27 MARKTBERICHTEN. Gorlnehem, 30 Aug. Ristarwe f 7,75 k 7,90, roode dito f 6,80 k 7,60, witte dito f 7,26 A 7,75. Inl. rogge f 4,60 A 4,80. Aangevoerd 183 runderen, 16 nuchtere kalveren, 3 vette varkens en 441 biggen. Pryzen: zware kalf koeien f 160 A 170, kalfvaarzen f 120 A 140, melkkoeien f 130 A150, 21-jarige ossen f 120 A130, guiste vaarzen f 70 A 80, pinken f 50 A 60, gras kalveren f20 A 25, nuchtere kalveren f8 A 11, vette varkens 17 A 20 ct. per half kilo, biggen f 7 A li. Rotterdam, 30 Aug. Tarwe f 6,60 tot f 7,70. Per 100 kilo f 9, - tot f 9,80. Rogge f4,50 tot f 5,10. Rotterdam, 30 Aug. Aangevoerd 249 vette runderen, 0 magere dito, 218 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1998 schapen of lammeren, 506 varkens. Pryzen Vette runderen le qual. 30 ct., 2e qual. 26 ct., 8e quaL 20 ct, kalveren le qual. 36 ct, 2e quaL 30,3e qual. 26 ct, varkens le qual. 20| ct, 2e qual. 19 ct, 3e qual. 17 cL Gemeente Schoonhoven. Yan 26 tot 31Augustus. Geboren: Jikke, d. van J. HoekBtra en G. Printen. Cornelia Pjeter, a. van A. Vermeg en A. de Groot. Overleden; Een lereni. aangeg. kind van W. Krngt en M. H. de Wit. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 81 Augustu*. Geboren: Anuigje Aaltje, d. van W. Boer C. van Veen. Overleden: A. Verheul, oad 5 j. A. Verheul, oud 18 j. Gemeente Nleuwerkerk a/d IJsel. Van 18 tot 27 Augustus. Geboren: Wilhelmina Bernardina, d. van J. van Brakel en W. B. Keil. Wiggert Theo doras, s. van A. de Wit en A. van Hoeflaken. Ggsbert, i. van J. van Bg en E. Edeling. Hendrik, s. van J. van der Ham en J. Dak- kenhorst. Getrouwd: J. de Kwant, oad 88 j., (van Krimpen a/d IJsel) en J. van Wingerdeoud 88 j. Overleden: L. H. ten Haken, oud 74 j., echtgenoot van A. Broeder (wonende te Wilnis). Levenloos aangegeven kind van D. O. de Hoog en H. den Ouier. A. de Bolter, oud 66 echtgenoot van J. den Hollander. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 81 Augustas. Geboren: Arie, x. van T. Bakker en C. de Beeld. Gerrit, s. van J. Boogert en G. Ooms. Getrouwd: J. Beusokom en H. van den Heuvel. Overleden: C. de Beeld, oud 10 w. Gemeente Oudewater. Van 14 tot 28 Augustus. Geboren: Gerngje Janna, d. van A. de Groot en D. Langerak. Hein, s. van G. Wolf- fenbuttel en P. Oskam. Margaretha Agatha, d. van L. van der Hopt en W. C. Zoet. Segerus Nioolaas, van C. van Wjjk en A. van Eist. Gerrigje Antonia Wilhelmina, d. van T. Boer en S. Smit. Getrouwd: K. Goudriaan en J. P. Berkhof. Overleden: W. v. d. IJssel, oud 67 j., eohtg. van M. van der Maat. Geboren JOHANNA HELENA, Dochter van G. J. C. NOOTHOVEN VAN GOOR. L. F. NOOTHOVEN VAN GOOR - De Broekert. Hoedekenskerke, 27 Augustus 1897. Mevrouw VAN ALPHEN DE VEER te Schoonhoven vraagt met 1 November een fataoenlyke ais meid alleen. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder Mej. de Wed. J. VAN WIJNEN, geb. VERHOEFF, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Uit aller naam, P. J. VAN WIJNEN Jz. Krimpen a/d Lek, 27 Aug. '97. Teretond gevraagd eene nette BURGER DIENSTBODE, voor noodhulp of vast, tegen hoog loon en verval. Brieven fr., lett. C, aan het Bureau van dit Blad. gelegen onder de ge meenten Bodegraven, T fc. j—t i~t ReenwtykLange- rnlgeweide en Hekendorp, Donderdag j.l. te Gouda geveild, ingezet tot een bedrag f 50400,- en tot heden verhoogd met een bedrag van - 3600,— blijft bepaald op Donderdag den 2. September 1897, te 11 uren 's mor gens, in „T SCHAAKBORD" te Op de werkdagen tot en met a. s. Woensdag worden verhoogingen op de perceelen tegen 10 pCt. aangenomen ten kantore van Mr. I. MOLENAAR, Notaris te Waddloxveen. De Heer en Mevrouw VAN NOOTEN— SIBMACHER ZUNEN betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewyzen van belangstelling, ondervonden by de geboorte van hun Zoon. Leeuwarden, Augustus 1897. Zy, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan den boedel van PETER WILL, overleden te GroetA naai era, gelieven daarvan ten spoe digste opgaaf of betaiing te doen ten kantore van den Notaris A. GASTELEUN te Streafkerk. OPGERICHT IN 1833. KAPITAAL EEN MILLIOEN GULDEN. RESERVEFONDS 253.228,52. ANDERE RESERVEN 756.000,-. Verzekerd tegen billy ke, vaste premie alle Onroerende en Roerende Goederen binnen het Koninkryk der Nederlanden, tegen schade ontstaan door brand of door het inslaan van den bliksemook al heeft dat inslaan geen brand ten gevolge gehad. Agent voor Lekkerkerk en Omstreken Voor^één jaar vast, op 8, .pCt "zes maanden Met veertien dagen opvragens ,2 drie I Koopt on vorkoopt «ffeoten tn Coupon». Incasseert Wissels en bezorgt assurantiön. Het Kantoor is geopend: van 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. OPGERICHT IN ,1848. Firmanten JOHn. FEIRABEND en A.C.van den KIEBOOM, KASSIERS EN COMMISSIONNAIRS naast het Koffiehuis „Koophandel en Zeevaart" van den Heer J. C. VAN DER HORST. IN- en VERKOOP van alle Binnen- en Buitenlandsche Effecten. jg INCASSEER1NG van wissels op alle plaatsen van Nederland en Baltenland. INWISSELING van alle Coupons tegen de hoogste pryzen. Nemen geld in bewaring tegen vergoeding van rente en teruggave naar keuze van den geldgever. KANTOORUREN: 's morgens «-*1 uur, s avonds 1| nor. 1 VAN ▼an ïenuwhoofdpijn af, tot de voorafgaande kenteekenen van apoplexie (hereenberoerte) toe, trot- ■eeren nog nteeas alle middelen door ae medische wetonsohap aangewend. Eerst aan deu nieuwen tijd komt de eer toe, dat zij door het gebrnik maken van den eenvondigeten weg, namelijk langs de huid, eene physioiogieche ontdekking gedaan heeft, die na honderde proefnemingen thans over de geheele wereld verbreid is, en terwijl zij in wetenschappelijke kringen de hoogste belangstelling ikt, tevens eene weldaad blijkt te zijn voor de aan zenuwkwalen lijdende mensehheia. Deze »- nr. .- eene 60-jarige praktijk, ikte atol Roman Weissmann te geneeswijze is uitgevonden door den gewezen Officier van Gezondheit Vilshofen. en bernst op de ondervinding opgedaan in ▼an het hoofd cenmnal per dag, worden dl onmiddellijk aan bet sennwgeatei medegedeeld. Met dezo |eneeswljze werden werkt schitterende resultaten verkregen, en zij maakte zooveel opgang, dat van een door den niti „OVER ZENUWLIJDEN EN BEROERTE" ftsre voorkoming en genei binnen korten tijd reeds de 21e druk verschenen is. Dit hoek pnbllek verstaanbare verklaringen omtrent het wezen der nr„, zelfs in wanhopige gevallen verkregen uitwerking, maar ook vindt men daarin wetenschappelijke verhandelingen nlt de medtsnbe bladen die aan deze geneeswijze gewijd zijn, zoomede afsohrift •- - '---reike P. r' Jöhllngen; Dr. P. FOrettler, geneeiheer-dlreotaur van bat hospitaal ts Agsn; Qutanfeli, Bad Ems; Darsat.med. dr. genaethaer-direoteiir der galvano-therapeu lijders te Parijs, rus St. Honoré, 334Conml von Aschsnbaoh, mad. dr. ts Corfu; Or. Boibaoh, arrond. arts lullUI D, J ts ZJrknltz, O'hér-stsbsarzt Jecbl, med. dr. ts Weanan; Or. 0. Bonjsval to La Farrldra (Euro}' lid von don Conaell Control d'hyglène et de Santé, In Frankrijk en vele anderen. Aan allen wier sennwgestel meer of minder aangedaaa la, of aan soogenaamde ■ennwachtlgbetd lijden, waarvan de kenteekenen zijn: ohronlsohs hoofdpijn, migraine (aohelo hoofdpijn), bloedandrang, groote prikkelbaarheid, gejaagdheid, slapeloosheid. Ilohamelijke onrust en onbe hagelijke toestand; verder alle zieken die door beroerte getroffen werden, en nog lijden aan de ge volgen daarvan, zooais verlammingen, onvermogen tot spreken, twaro tongval, moelslljk slikken, stijfheid dar gewrlohtan met voortdurende pijn, plaatselijke zwakte, verzwakking van geheugen, enz., én zij die reeds, onder geneeskundige behandeling geweest zijn, maar door de bekende middelen, als onthoudingaen- en koudwaterkuur, wrijven, electneeeren, stoomlooi- of zeebaden, geen genezing of leniging honner kwaal gevonden hebben, en ten alotte zij, die vr««a gevoelen veor beroerte, en daartoe reden hebben wegens verschijnselen als: zioh aanhoudend angstig vasltn, vsrdoovlng In hst hoofd, hoofd pijn met duizeligheid, flikkeringen en donker worden voor ds oogsn, drukkende pljo onder hot voorhoofd, suizing In ds ooren, het voelen van kriebeling In, en het slapen vanlhondea so veotso, aan al deze drie categoricn van aeziawlljdora, als ook aan Jonge meisjes lijdends aan blsskzuoht On kraohteloosheld, ook aan gezonde zelfs aan jonge personen die veel met hst hootd werken, en geestelijke reaotle willen voorkomen, wordt dringend aangeraden, zich het boven vermelde werkje aan te oohaffen, hetwelk op aanvrage kosteloos en frsnoo verzonden wordt door: Amsterdam, door M. CI.EBAN A Co., Heillgeweg 42. Rotterdam, F. E. van HAKTEN Kol,FF, Apotheker Korte Hoofsteeg L "-BT A POltTON, Oudegracht bil de Gaardbrug F. 180. wijze door Utrecht, LOBBY A POltTON, Oudegracht bil de Gaard Op de jongste hygiennisch-medicinale tentoonstelling is de Dr. Welasmann'schs Goneeo- door do Medische Jurij met de Zilveren Medaille t-■ uit één stuk vervaardigd, is sterk, goedkoop, elegant, van echt linnen niet te onderscheiden en goedkooper dan het waschloon voor linnengoed. Verkrijgbaar te Schoonhoven in het Magazijn „DE FAAM". die kome de sorteering bezichtigen, in pryzen van f 125,- degelyke garantie, model 1897, by tot f225,—, met W Eenig Agent der beroemde „CRESCENT", WOLFF", en „EENHOORN", DE BINGHAM RIJWIELEN en andere merken. „BRENNABOR" Voorradig alle mogeiyke Defeltyke Reparatie-inrichtingvlugge bediening, billijke prjjien.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 2