I 1897. Zaterdag 4 September. N*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BoiMsclio Staatkunde. DSMA, JAM. iknecht, papier i 1 ul h LINE. iel tegen E K T E. at van het IDSCH itschap, ven en om- vestigd in el van NOOTEN. KNECHTS, Panorama. PANORAMA leid, koken, flink loon. WET, nts, Officiëele Kennisgevingen. SCHOOL BINNENLAND. BUITENLAND Overzicht. RWAARD. I i f S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. SCHOOBHOVEH8CHE COURANT. P. JANSSEN. I. I Chemisch im, isterdam. ,50 en f 2,25; toez. van het 'oor vracht, of :t. verhooging. dat i hooge JD worden, maar tot GD: zoo spoedig mo- r. Smid te Greot- Maagoline en den beterschap ht u openlijk boekhandel van SN, Schoonhoven. EVRAAGD: RE, Mr. Timmer- /d IJael. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, by gunstig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, den 8., 9. en 10. September, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet ztch gedragen naar de voorschriften der Politie, aldaar te geven, terwijl kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, den 4. September 1807. De Secretaris, DeBurgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. het bestendigen on verklaarbaren »nf de plaatsruimte, nestellende. de stelling hoorde verkondigén: De weg naar Konstantinopel loopt door de Branden- burgsche poort, daarmee te kennen gevende, dat zonder den wil van Duitsch land in den toestand van het Oosten niets zou veranderen. Thans is die gedachte ge heel op den achtergrond geraakt, en zonder nog te willen beweren dat het niet te ver wachten is, dat Rusland ooit zijn banier op de Aya Sofia zal doen wapperen, wint bij de meesten, die de gebeurtenissen van den dag in onderling verband bestudeeren, de meening veld, dat geen Russisch staats man de vrucht zoo nabij de rijpheid acht. Daar kan nog wel een menschenleeftijd over heengaan. Nu is het streven, wat de Oostersche quaestie aangaat, beperkt tot de begeerte, om op het Balkan-Schier eiland zoo weinig mogelijk te veranderen,— al heeft het onvoorzichtig optreden van Griekenland, waarvoor het reeds naar be- hooren gestraft is geworden, in afwach ting van het eindvonnis, de pogingen daartoe in niet geringe mate bemoeilijkt. De bezoeken, achtereenvolgens door drie van de voornaamste staatshoofden van Europa afgelegd bij den jongen Czuar van Rusland, kunnen moeielyk beschouwd wor den als heel gewone gebeurtenissen. Zeker, er is veel gewoons byde Keizer aller Russen heeft, na zijn troonsbeklimming, eerst zyn naaste buren bezocht benevens den vriend zjjns vaders aan de Seine-oevers, en dat hierop een contra visite moest volgen, is niets meer dan een eisch van wellevendheid, die ook onder vorsten en hoofden van regeeringen gelden in dit verband heeft niemand er zich mee te bemoeien, noch er politieke gevolgtrek kingen aan vast te knoopen. Maar onder de tegenwoordige omstandigheden weet ieder zeer goed, dat bijzonder scherp acht wordt geslagen op al hetgeen in de hoofd steden van ons werelddeel geschiedt, en het kan niet anders, of de vorsten zullen ook wel eenigszins rekening houden met het bestaand gevoel van onrust, geen stappen doen waaraan zij weten dat hooge beteekenis wordt gehecht, of, zoo zij daartoe toch besluiten, wel zorgen dat de afwezigheid van elke staatkundige gedachte er, althans voor ’t oog der wereld, vreemd aan is. Dit nu is niet gebeurd, De vorsten, - gemakshalve zullen wij er president Faure bjj rekenen, zijn niet gegaan naar de Newaboorden eenvoudig als voorname pleizierreizigers, alleen om een paar dagen de gastvrijheid te genieten van een collega en door een volksmenigte te worden toe gejuicht. Zy waren vergezeld van hun Minister van Buitenlanasche Zaken, en dat deze niet uitsluitend kwam om aan het bezoek luister bij te zetten, blijkt wel uit de conferenties, die met den Russischen titularis plaats hadden. Wel degelyk kunnen alzoo -zij gelyk hebben, die aan deze be zoeken een politieke, zelfs een historische beteekenis toekennen, al loopen omtrent de gevolgen, die er van verwacht worden, de beschouwingen uiteen. Zooveel schijnt zeker te zijn, dat we tegenwoordig het zwaartepunt van de internationale staatkunde van Europa te St. Petersburg moeten zoeken. Daar loopen de draden samon, die de volken, of zoo men wil de regeeringen, verbinden, en de onderstelling is nier gewaagd, dat de beslissing over oorlog of vrede daar genomen wordt. En wat is het eigenlijk nog kort ge leden toen het Czarenrijk, ondanks zyn groote macht, vrywel geïsoleerd stond, - toen de vorige Keizer, misschien in een sombere stemming, als Ruslands eenigen vriend noemde - het kleine Montenegro; toen men, alleen denkende aan de moge lijkheid, dat de Czaar zich te avond of morgen zou meester maken van Turkije’» hoofastad en daarmee voldoening geven aan een wensch, die sinds langen tyd de vurigste belijders van den Grieksch-Katho- Heken godsdienst voor den geest z weefde, - pakjes, voorzien leerd handelsmerk, loven by R ENDE. Spklt. G. van der Rest,. Pannekokk. de Jong Czn. J. Dogterom. Dekker. van Gennep.1 j. de Leeuw. Vink. »d. D. Blanken. v. Dam. wordt de aandacht 1 THEE, A f 1.30 N OUDENALLEN, water, eene flinke kh. van S. W. N. oonhoven. Gemeente Schoonhoven. (Hoofd de Heer L. AKKERHUUS JEzn.) en BEWAARSCHOOL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de aangifte van Kinderen, die men met 4 October a. s. op de School wenacht toe te laten, kan geschieden op Woens dag 15 September a. s.van 1 tot 3 uur. Schoonhoven, den 4. September 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. veel goedkoopst en 2 stoomge- De lasten van it tot op de helft Ten ruwe gere- elen f 100.000 A iaphappelpk voor- len. Men tracht kunstmatig werk >r een 60-tal ge- nd onderhoud te qjls met groote an hier ligt een 000 of 180 bun- n men steekt er Veel meer dan dat zijn het de ver houdingen in het Westen, die men gelooft dat het onderwerp der bespreking van de leidende staatslieden zyn. Deze worden beheerscht door twee combinatiesdie elkander tot dusver in evenwicht houden eenerzjjds het drievoudig verbondaan den anderen kant de Russisch Fransche overeenstemming.” Wat de laatste aan gaat, is er eigenlijk niemand die er ten volle de strekking van kan bepalen. Langen tyd hebben heethoofdige Fran- schen, en vooral zij die in de pers den toon aangeven, de meening verkondigd dat men zich maar nauw b(j Rusland had aan te sluiten om eerlang gelegenheid te krygen het verlies aan grondgebied, in 1871 geleden, hersteld te zien; aan de toejuichingen, die alles wat Russisch was ten deel vielen, zat het revancbe-denkbeeld vast Die illusie begint te verdwijnen, en zij, die er zich het meest aan hebben overgegeven, gaan nu de vraag opperen: Als we dat niet krijgen, wat baat ons dan de Russische vriendschap Er is echter nog iets. Het denkbeeld van toenadering tot Duitschland, toenade ring ook tot Italië; het derde lid van den driebond, wordt in Frankrijk niet zoo onmogelijk meer geacht als weinige jaren geleden. Wordt er ai niet aan vriend schap gedacht, blijft de wond, door den vrede van Frankfort geslagen, nog bloeden, het schijnt nu geen bespottelijk idéé meer, dat in 1900 Keizer Wilhelm de Parysche tentoonstelling zal bezoeken. Er komt, in de beschouwingen over de wederzyd- sche betrekkingen zekere gedweeheid, en de tijd lijkt niet ver meer verwijderd te zyn, dat do verstandigen in Frankrijk zullen berusten in een beslissing der ge schiedenis, om welke te veranderen heel Europa in vuur en vlam gezet zou moeten worden zonder veel kans dat men het doel zal bereiken. Het is niet de tijd alleen, noch het beter inzicht van het opkomend geslacht, waardoor deze verzachting wordt teweeg gebracht. Er ontstaat een toenemende weerzin tegen een andere grootmacht van Europa, die we nog niet genoemd hebben, omdat zij bij geen van beide groepen is aangesloten en een politiek op eigen hand drijft, namelijk Engeland. Die politiek draagt in alle opzichten het kenmerk van eigenbelang. Groot Brittanniö heeft altijd meesterlijk de kunst verstaan om van alle verwikkelingen, waarbij mogendheden van het vasteland betrokken waren, party te trekken om eigen voordeel na te jagen, en zelfs nu, terwijl het in het Oosten de wenschen der overige leden van het „Europeesch concert” dwarsboomt, vinden verhalen, als zou het met Grieken en met Turken tegelyk heulen om, als prijs, hier of daar een haven machtig te worden, hoe onwaarschijnlijk ook, gemak gelijk geloof. Men vertrouwt de Britten nergens. Men ziet, hoe zij hun koloniaal bezit uitbreiden, hoe zy, overal waar de kans zich voordoet, als heer en meester optreden, hoe zij, vooral in Afrika, zoowel in de republieken van het zuiden als in het achterland van Egypte, alles naar hun eischen zoeken te regelen. Eh in dat streven aanschouwt men een gemeen schappelijk gevaar, tegenover hetwelk eenige aansluiting niet kwaad zou zyn. Met zijn machtige vloot beheerscht Engeland al de oceanen van de wereld, en zoowel Rusland als Duitschland bey veren zich, om hun scheepsmacht uit te breiden, terwijl ook Frankrijk, met zijn marine al bitter slecht tegen zyn overbuurman opgewassen, mede zijn best doet om door groote geldelijke offers het verschil minder gioot te doen worden. Er zijn nog profeten die nog altyd ge wagen van een grooten strijd in de naaste toekomst. Maar het tooneel van die denk beeldige worsteling heeft zich verplaatst naar de zee, en de handelende personen zyn anders gegroepeerd dan weinigejaren geleden. Dergelijke voorspellingen hebben niet veel waarde, omdat zy de vrucht zijn van De nieuwe Spaansche Minister-President heeft in den jongsten ministerraad zijn ambt aanvaard met een toespraak over den staatkundigen toestand. Hij hoopt de voetstappen van zyn voorganger te drukken. Wat Cuba betreft, had h(j on beperkt vertrouwen in het beleid van generaal Weyler en hij verwachtte zelfs een spoedig einde van den opstand. - De kapt. J. Van Vuuren, van het 4de reg. vest.-art., wordt 1 October a. s. benoemd tot adjudant bij dat korps te Den Helder. Tot aspirant-adjunct-ingenieur bij den dienst van fractie en materieel der Staatsspoorwegen (standplaats Zwolle) is met ingang van 1 September benoemd de heer J. W. Scherrer, werktuigkundig ingenieur te Leerdam. —Tot surnumerair by de Staats spoorwegen is met 1 September 1897 o. a. benoemd by den dienst der Exploi tatie: G. 0. De Groot te Woerden. Tot secretaris van den Voorofechen Polder onder Boskoop is benoemd de heer H. L. Maarschalk aldaar. Dr. Idenburg te Utrecht herdacht 1 September den dag, waarop hy 40 jaren geleden zijne geneeskundige praktijk begon. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag o. a M. G., Sfljaar, sigarenmaker te Benschop, wegens dief stal van een bankbiljet van f 60, tot 6 maandenH. v.d. S., 14jaar, zilversmids- jongen te Schoonhoven, wegens vernieling van dakpannen, tot 2 dagen; J. J. S., 17 jaar, timmerman te Gouda, wegens diefstal van een paar schoenen, tot 1 maand. Aangenomen het beroep te Hardingsveld door Ds. D. J. Van Brummen te Haskerhorne. het slot-appèl waren, omdat zy te druk hadden gepassagierd, by hun terugkeer geen straf zullen krijgen. Groote vreugde is er by de Fransche pers over het woordje .allies”, eindelijk en ten laatste door President Faure uit gesproken en door den Czar herhaald. Naar dAt woord is wat vurig verlangd I Ook de buitenlandsche pers hecht aan het ge sprokene veel gewicht. Duitschland, Enge land en Oostenrijk hebben ieder in hunne bladen groote artikelen geschreven over het gebeurde en zij achten dit „twee voudig verbond” zéér in het belang van het behoud van den algemeenen vrede, „den wereldvrede!” „Daily Chronicle” maakt ten slotte nog een welverdiend compliment aan President Faure, „die de Republiek zoo gelukkig en waardig wist te vertegenwoordigen, onder omstandigheden waarin de geringste misstap noodlottige gevolgen na zich had kunnen sleepen. De juichkreet, aangeheven toen de Fransche vloot Kroonatadt verliet, was veelal: „Vive l’alliance!” een bewijs dat het publiek de groote beteekenis der op het laatste oogenblik gesproken woorden begreep en gevoelde. Alvorens Rusland te verlaten zond President Faure, aan eene gelukkige en kiesche gedachte gevolg gevend, een telegram aan de Russische Keizerin Moeder te Kopenhagen, - waar hy waarschijnlijk nog een bezoek gaat afleggen, waarin voor het tot stand komen der innige vriendschap en vereeniging van beide natiën hulde wordt gebracht aan haren echt genoot, wijlen Keizer Alexander III. De Russische Czar heeft aan President Faure ter herinnering etn mooie byzan- tjjnsche vaas van groen agaatsteen met gouden versierselen geschonken, benevens een bureau-stel van lichtrood agaatsteen met goud. De Koning van Siam vertoeft op ’t oogen blik op Dnltschen bodem. Hy logeert te Potsdam, waar bij door Keizer Wilhelm met veel eerbewijzen werd ont vangen. Natuurlijk heeft onder meer festiviteiten ook een gala diner plaats ge had, waarop tusschen den Keizer eu diens gast hartelyke toasten zyn gewisseld in de Engelsche taal. De Koning heeft een krans neergelegd op het graf van Keizer Frederik. Keizer Wilhelm’s reislust schijnt onuit- bluschbaar. Over eenige dagen zal Z. M. naar Hongarije trekken, waar Keizer Frans Jozef hem onthalen zal op de groote manoeuvres, terwijl vervolgens de hoofd stad Buda Pest haar best zal doen om den Keizerlijken gast een glansrijke ontvangst te bereiden. Maar dit is nog niet alles. Een grooter reisplan wordt uit Kiel geseind. In het aanstaande voorjaar zal een tocht naar het Heilige Land worden ondernomen. Het état-major van de „Hohenzollern” is reeds van dit plan verwittigd. In welke haven der Middellandsche zee de reiziger zich zal inschepen, is nog onbekend, maar omstreeks Paschen hoopt hy te Jeru zalem te zyn. Wat al illusies De Hertog en de Hertogin van York hebben Dublin verlaten, waar ze inderdaad veel genoten en allerhartelijkst ontvangen zijn, ze zyn nu verder Ierland ingegaan. In het Hydepark te Londen (Engeland) is weer eens eene groote demonstratie gehouden, tot ondersteuning der werk tuigmakers, die een arbeidsdag van acht uur wenschen. Er werden krachtige rede voeringen gehouden en besluiten genomen, waarin volkomen instemming met de beweging werd betuigd. In de Deensche ijzer industrie zal nu toch de werkstaking ook spoedig ten einde zyn. Eene commissie heeft de strijdende partijen tot elkaar gebracht en aannemelijke voorstellen gedaan, zoowel voor de werkgevers als voor de arbeiders. Te Kopenhagen is feestelijk voltrokken het huwelijk van de 19jarige Deensche Prinses Ingeborg en Prins Carl van Zweden, zoon van Koning Oscar. Onder donde rende saluutschoten reed men naar de kerk, de bruid in de gouden koets van hare voorvaderen. Zy kwamvolgens gebruikhet laatst in de kerkwaar zy haar bruidegom wachtende vond. Koning Oscar leidde den bruidegom en de Kroonprins de bruid naar het altaar. De jonggehuwden gaven elkaar na den zegen den gebruikelyken kus, en het koor viel in met den in zijne naïveteit zoo aandoenlyken Deenschen huwelykspsalm, waarvan het begin luidt: „Het is zoo heerlijk samengaan voor twee, die gaarne by elkander willen zijn”. Daarop ontvingen de jonggehuwden de gelukwenschen van hun familie met kus en omhelzing, naar Zweedsch gebruik kusten ook de mannen elkaar,— en de bruidsstoet verliet de kerk. Het Spaansche Ministerie houdt zich nu bezig met de quaestie van de ver banning der anarchisten. Engeland heeft namelijk geweigerd de Spaansche te ontvangen. Men denkt nu eene Ameri- kaansche republiek of eene verwijderde Spaansche kolonie als verbanningsoord aan te wijzen. eenzijdige opvattingen. De een zal als de voornaamste kampioenen der eerstvolgende jaren noemen Engeland en Duitsch land, welks marine ?ich op wonderbaar lijke wyze heeft ontwikkeld sedert de vestiging van het keizerrijk; anderennoe men Engeland en Rusland, en wijzen daarby naar het verre Oosten, dat binnen enkele jaren met een spoorbaan aan het Czarenryk verbonden zal zyn, terwijl in middels Rusland vasten voet zaf hebban verkregen in China, en op Korea, en‘dus in staat zal zijn de Biitsche bezittingen in Indiö van alle kanten te bestoken. Dat alles is schermen in de lucht. De toekomst laat zich zoo gemakkelyk niet berekenen, omdat men daarbij te doen heeft met onberekenbare factoren, de ver anderlijke inzichten der vorsten en de sym pathieën der volken. Op de laatste komt het niet weinig aan. Er bestaat nu eenmaal een kwaad, dat men rassenhaat noemtGermanen en Sla ven, Romanen en Germanen kunnen sinds eeuwen niet goed met elkander overweg, en soms kan het gebeuren dat twee, die elkander niet goed gezind zyn, tydelyk de handen ineenslaan om een derde ge zamenlijk te bestryden. Dergelyke, door hartstocht gevlochten banden, zyn echter gemakkelyk breekbaar. De hoop op be houd van den vrede rust op het denk beeld, dat de toenemende beschaving dien af keer zal doen verdwijnen; hoe hooger de menschen zedelijk en verstandelijk staan, des te minder zullen zij toegeven aan die opwellingen van haat, die meestal zulke noodlottige uitkomsten hebben. Men ziet het aan de congressen, waar mannen van naam uit alle natiën samenkomen en er niet aan denken dat zij eigenlijk elkan ders vijanden behoorden te zijn. En dit nu is, meeneri we, ook het karak ter der vorstensamenkomstén vah dezen tijd. Met hoeveel militair vertoon zy ook gepaard gaan,dal schijnteer onafschei delijk aan verbonden! - er wordt toch van liefde tot den vrede gesproken, en de hooge vertegenwoordigers van de eene natie vinden bij de andere een vriendelijk onthaal. Dezelfde menschen in Petersburg en Moskou, die hun huizen versierden ter eere van Keizer Wilhelm, deden het ook om President Faure hulde te bewijzen, en dat is een mooi teeken. ’t Is waar, woord en daad zijn niet altyd met elkan der in overeenstemming, doch wanneer wij zoo bij herhaling en met zooveel na druk hooren gewagen, door de vorsten, wier invloed op het lot der volken zoo groot is, van de zegeningen van den vrede en van hun ernstig streven om dien te hand haven, dan mogen wy, als vrucht hunner onderlinge bezoeken, daar wel eenige hoop op koesteren. De Porte, eindelek wachtens moede, ia nu bezig eene circulaire voor te bereiden, die klachten inhoudt over den tragen gang der vredes-onderhandelingen en waarin ook een verzoek is gedaan, dat een on herroepelijk vaste datum worde vastgesteld, waarop het vredes verdrag zal worden onderteekend. Men moet namelijk weten, dat de verschillende voorstellen, door de Mogendheden gedaan, betreffende de te betalen schadeloosstelling, alle mislukt zyn en van de hand werden gewezen. Ter elfder ure komt nu Italië weer met een voorstel voor den dag, dat kans moet hebben aangenomen te worden. De in houd er van schijnt nog niet officieel be kond te zyn. Intusschen verkeert Creta nog maar steeds in een staat van regeeringloos- heid, een gevolg van de aanwezigheid der vreemde vloten en troepen, op welke terugtrekking de Porte zéér aandringt. De Turkache troepen op het eiland zijn in den laatsten tyd weer roeriger dan ooit en er is nog geen spoor te bespeuren van ontruiming. De Grieksche Kamer kon dezer dagen niet vergaderen, omdat geen genoegzaam aantal leden was opgekomen. Indien zich dit een volgende maal herhaalt, dan zal het Ministerie zijn ontslag nemen. Eene kleine schermutseling bad plaats in de gangen van het gebouw. Daar zyn de Afgevaardigde Grivas en de oud- Marine Minister Levidis elkaar in de haren gevlogen, wegens een verschil omtrent de werkzaamheid der vloot. Een tweegevecht wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Welk een ontvangst wordt FrankrQk’s President bereid bij zijn terugkeer in het vaderland! Parijs heeft zich geheel in feestkleed gestoken. De stad zal prachtig verlicht worden en iedereen zal vlaggen. De café’s krygen permissie om den ge- heelen nacht open te blijven, en ettelijke vergunningen zijn gegeven voor bals in de open lucht en fakkeloptochten. Aan de behoeftigen zal eene uitdeeling worden gedaan van 100.000 francs. Een aardigen indruk maakt het, dat, op uitdrukkelijk verzoek van den Czar, President Faure heeft verordenddat vijftig Jantjes, die te Kroonatadt niet op Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddaga 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Gouda, 1 Sept. De ringryderVdie gisteren-middag alhier werd gehouden, werd op het einde een paar malen door een regenbui gestoord, zoodat de kamp- ritten werden opgegeven en loting plaats had. De 1ste prijs, voor dames, een bloe mentafel, werd behaald door mej. Ouder kerk-v. d. Want, van Gouda. De 2de prys, een werkdoos, werd behaald door mej. De Graaf, van Gouda. De 3de prys, een theepotje, wérd behaald door mej. Furrer, van Gouda. De 4de prys, een portemonnaie, werd behaald door mej. De Vos, van Waddingsveen. De le prys, voor heeren, twee borden, werd behaald door den heer A. Don Hertog, van Gouda. De 2de prijs, thermometer, werd behaald door den heer P. Van Leeuwen, van Reeuwijk. De 3de prijs, twee beelden, werd behaald door den heer P. De Graaf, van Gouda. De 4de prijs, een zweep, werd behaald door den heer P. Van den Arend Jr., van Rotterdam. Onder gepaste toespraak reikte de heer Dapper de prijzen uit. Bodegraven, 31 Aug. Kaas. Aangevoerd 179 wagens, te zamen 10544 stuks, wegende 41003 kilo; 1ste soort Goudsche f 23,50 A f25, -zwaardere f27, -2de soort f 19,— A f 20,50; Derby-kaas, 1ste soort f 23,50 A f 25, 2de soort f21,50 A f Edammerkaas, 1ste soort f26,50 Af 2de soort f20,— af 21,50. Handel zeer vlug. ‘Hekendorp, 2 Sept. Tegen A. V., ar beider alhier, is proces verbaal opgemaakt wegens vermoedelyke ontvreemding van eenden ten nadeele van H.d.V. en K.d.W., beiden wonende te Snelrewaard, terwijl tegen A. d. G. en W. B. alhier proces verbaal is opgemaakt wegens wederzijd- sche mishandeling. *Hoog-Biokiand, 2 Sept. De bewoners van het gedeelte straatweg, dat tot deze gemeente behoort, verkeeren op het ge bied van posterij nog steeds in ongunstige omstandigheden. Alles wat ’s morgens om 6 uur per bode van Meerkerk over Noordeloos en Hoornaar hier aankomt en voor hen bestemd is, wordt mee doorge nomen naar Arkei, om van daaruit be steld te worden. Maar de brievenbesteller aldaar heeft ook zyne eigene gemeente geheel alleen voor ztfne rekening en die gaat voor. Buitendien vangt de bestelling pas aan als ruim 9 uur een tweede post uit Gorkum te Arkei is aangekomen en zoo valt het by na geregeld voor, dat bovengemelde ingezetenen hunne brieven, couranten enz. des middags om 12 uur of soms later ontvangen, ’t Is gebeurd, dat iemand ’s middags 12 uur per brief kaart de uitnoodiging ontving, om den- zelfden voormiddag 9 uur te Gorkum te komen. Papendrecht, 1 Sept. De gemeenteraad heeft besloten, in verband met de nieuwe regeling der gemeente financiën, de 20 op centen op de personeel© belasting ook voortaan te blijven heffen. Woerden, 1 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 168 partyen; prijs van Goudsche 1ste soort f 28,- k f 26, 2de soort f 17, - A f 22, -zwaardere f 27,-; Edammer 2de quaL f - per 50 kilo, Handel vlug. ela een plaatsje in in huis vallen en boezems, eigenlgk behoort de Neder- raard. De boren- rd geschiedt door insgelijks is zulks rd. Nu kan men, latsen, daar, waar n de Overwaard ie machine, direct ie, bemalen; indien nisje maakt, waar in verbinding ge- a eenen dam met n Overwaardsohen indien noodig, i»f ierwaard bemalen, unnen verrichten, omgemalen, waar- )e hooge boezems m en 180 bunder Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. n toevoegen, d jfkerksohe hooj kunnei fenblik tot

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1