en&Zonen ist „De Waag”, 1897. Woensdag 8 September. N°. 1815. iode. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht enmeid, oudster, 10de. 10de, Officiëele Kennisgevingen. NSTBODE, j een dorp. meid, LINE. REIJNDER Jr. Panorama. PANORAMA leid, koken, flink loon. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. wegena huwelyk beel tan Chemisch SCHOOIfHOVENSCEK GOÜRHT. Gemeente Schoonhoven. bezigheid brieven reau van dit Blad. AN, tegen 1 No- raam aschuit- <kersknecht, gen voorzien. Hulppostkantoor boven de Amster- ing, zonder bere- (EN DE VEER te met 1 November dera in de meeste tot den eerstvolgen- ir Amsterdamsche RDT-SMIT. te igt met November van den P. G., bij Ie a/d IJsael. isterdam. ,50 en f 2,25; toez. van het 'oor vracht, of 5t. verhooging. uwelyk der tegen- mber, een flinke bode. >N te Nleuwpoort* P. JANSSEN. 7. leh aan een flinke C, aan het HULP- awerkerk a/d IJsel. Brieven franco, o zich te vervoegen K te Papendreebt. m terstond: dP. G.liefat in zen franco, letters van dit Blad. del tegen E K T E. Maagoline en den beterschap ;ht tP’openlijk >open en verkoopen >en provisie van: zen de 30 Ier 30 (ook enaperingen Toordrachtc leden chocolade, kleingoed rond- ne nette BURGER- oodhulp of vast, rval. Brieven fr., van dit Blad. zonder kinderen, f 1 Nov. a. s. ge- selige voorwaarden i van wissels op md. Tarieven op rijgbaar; rP0THEEK. n de Heer HEUVEL, aldaar. NE LADING helkolen. f 0,67*. 0,71*. DORDRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, by gunstig weder, de toegang tot den toren om het te bezichtigen GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, den 8., 9. en 10. September, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik maken, moet zich gedragen naar de voorschriften der Politie, aldaar te geven, terwijl kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, den 7. September 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. stoomtram Rotterdam-Hoeksche Waard vorderen goed. Met het leggen der rails is men reeds tot in de kom van Oud- Beierland gevorderd. De heer P. J. Biezenaar te Gouda en M. Q Zeelenberg te Capelle a/d Usel legden met gunstig gevolg het tweede gedeelte van het notarieel examen af. Beroelpen b|j de Gerefor meerde Gem. te Stiens Ds. J. H. Spoel te Alblasserd^m c. a. Voorkade, aposito: 2 overeen te komen verkiezende tegen i; p Effecten voor: -M'/, ’sjaars t den prolongatie- terdamsche beurs- ÜT OUDENALLEN, water, eene flinke Gel(jk reeds korteltk werd gemeld, moet de ontvangst van den heer Faure bij zijn terugkeer in Frankrijk allerhartelijkst geweest zijn. Onder donderend kanonge bulder had te Duinkerken de ontscheping plaats. Minister-President Méline was met de Ministers van Oorlog en Marine ter verwelkoming aanwezig. Na eene korte receptie in het gebouw der Kamer van Koophandel, begaf het gezelschap zich naar de Kurzaal, waar den President een dejeuner werd aangeboden. Daarna vertrok de heer Faure naar Parijs. Welk een geestdrift, welk een hartelijk welkom viel hem ddar ten deel. „Leve Faure!” „Leve Frankrijk!” waren de meest gehoorde kreten. Frisch en opgewekt reed Frankrijk’s President door eerebogen en versierde straten, langs ver lichte gevels en te midden eener juichende, dansende, springende en zingende men- schenmenigte, huiswaarts. Jammer, dat het schoon harmonisch geheel voor een deel werd bedorven door een onaangenaam voor val. Een oogenblik voordat de President de Madeleine-kerk voorbijreed, ontplofte bij het hek op den hoek een patroon, met kruit, spijkers en stukken koper geladen. Als door een wonder gebeurden geen ongelukken, en de groote menigte op het bordes en achter het binnenhok bleef rustig, hoewel ze een paar uur daar opge sloten werd gehouden tot het instellen van een onderzoek. De politie heeft twee verdachte mannen gevat. Er wordt be weerd, dat men hier niet te doen heeft met eene poging tot werkelyken aanslag op het leven, maar dat dit voorval het kenmerk draagt van eene vrees-aanjaging of ongepaste grap. Van uit het Elysée werd door het hoofd van ’t Fransch Gemeenebest een telegram gezonden aan Rusland *s Keizer, om dezen ook uit naam van het geheele Fransche volk nogmaals te danken voor de schit terende en feestelijke ontvangst. Het bericht eindigde met een welgemeenden, harte- lijken wensch voor het geluk van Czar, Czarina en de Keizerlijke familie en voor de grootheid ep den voorspoed van Rusland. Keizer Nicolaas beantwoordde dit telegram per omgaande en gaf daarin zijne dank baarheid te kennen voor de goede woorden, die hem zoo juist hadden bereikt. „Met genoegen,” zoo zeide de Czar, „zullen wij, de Keizerin en ik, de herinnering bewaren van uw bezoek aan Rusland, welks hart ook ditmaal weer met het hart van Frankrijk in gelijken klop heeft geslagen.” Na een reisje heeft men weer eens groote behoefte aan rust. Zoo was het ook ge steld met den heer Faure, die van uit Parijs vertrokkerf is naar z[jn geliefkoosd H&vre, om aldaar weer nieuwe krachten te verzamelen voor den arbeid, die hem wacht. Ook daar was de stad fraai ver sierd en allerlei feestelijkheden waren be dacht, waarbij de armen niet zijn vergeten. Naar aanleiding van President Faure’s terugkeer en de gesloten alliantie, worden eenige extra-begenadigingen gewacht. Onder de versieringen, te Parijs aan gebracht by Faure’s fees^eRjken wederkeer uit -Rusland, was ook, ergens voor een winkel in de Rue Montmartre, een papieren schild met in groote cijfers het reken kunstig paradox „14-1 3”. Niet on geestig gaf het winkeliertje daarmede te kennen, dat naar zijne meening de nieuwe Russisch-Fransche alliantie wel tegen den Driebond is opgewassen. Er werden meer van die aardigheden vertoond, die de ver dienste hebben van het spontaan karakter der feestvreugde te bewijzen. Door Keizer Wilhelm van Daitechland is weer eens een gedenkteeken onthuld, en wel voor Keizer Wilhelm I, in de stad Coblenz. Natuurlijk ging die ont hulling vergezeld van eene toespraak, waarin de Keizer zijn dank betuigde aan de bevolking der Rijnstreek voor hare ge hechtheid aan de nagedachtenis van Keizer Wilhelm I. Hij bracht tevens in herinnering, dat het te Coblenz was ge weest, dat zijn grootvader de inrichting loepen nacht over dem streken woedde, heeft ook in onze gemeente hier en daar zjjn kracht doen gevoelen. Op den z. g. n. Biesenwal moest een boom voor zgn geweld bezwijken, terwjjl een tweetal boomen langs den epoordgk doormidden gebroken werden. Ook het telegraphisoh ver keer werd voor korten tjjd gestremd, daar de draad over den weg was geworpen. Vrjjdag-avond 1.1. had ter eere van den ITden verjaardag onser Koningin in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier, daartoe door heeron kerkvoogden welwillend afgestaan, eene orgelbespeling plaats met afwisseliBg van solo-zang. Het entrée-geld bedroeg slechte 15 cents en de opbrengst was ten voordeele der diaconie-armen. Het programma was samen gesteld als volgt: No. 1. Kriegsmarsoh ans Athalia (Mendelssohn); no. 2. Fantasie over de Nederlandsohe Volksliederen (M. H. v.’t Kruis) no. 3. Van eene Koningsvrouwe (sopraan-solo van Arnold Spoel); no. 4. Oud-Nederlandsche Volksliederen (M. H. v. ’t Kruis); no. 5. Fest Sonate in C dur (Dr. W. Volkmars); no. 6. Waar? Daar! (sopraan-solo van H. Snell); no.7. Fluit concert (C. Rinck); no. 8. Zesde Sonate (over het Gebed des Heer on, van Mendelssohn). De orgelbespeling geschiedde door den heer J. Posthumus, organist der kerk en de sopraan solo’s werden gezongen door de predikants vrouw, mevrouw J. Hoek. Alle nummers werden goed uitgevoerd. Het aantal toehoorders was echter gering; de uitvoering was een betere opkomst waardig geweest. 'Bteln, 4 Sept. De verpachting van 2 perceelen weiland van den polder Stein heeft gisteren-avond f 22 opgebracht. In 1896 brachten die beide perceelen slechts f 8 op. 'Stolwijk, 6 Sept. Tijdens de zware on weder s, die Zaterdag boven onze ge meente woedden, werd een boom, op korten afstand eener arbeiderswoning staande, getroffen. Op eene andere plaats had een boerenknecht achter eene rietmat een schuilplaats gezocht tegen den neer- stroomenden regen. Daar treft op eens de bliksem de mat en steekt haar in brand; de man bleef gelukkig ongedeerd. Gisteren had hier op den Tentweg eene gelukkig zelden voorkomende vecht partij plaats. De gebroeders V., beiden getrouwd en vader, hadden het met elkander over een kleinigheid te kwaad gekregen ook de vrouw van den jongste mengde zich in den twist. Op een gegeven oogen blik gooit de oudste broer met een klomp naar zijne schoonzuster, doch treft niet haar, maar bij ongeluk het kind, dat zij op den arm heeft. De kleine werd vrij ernstig gekwetst, zóó dat dadelijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Ook de politie werd door de moeder van het kind in de zaak gemengd. 'Tienhoven, 6 Sept. In deze gemeente zijn voor de aanstaande lichting der Nat. Militie slechts 2 ingeschrevenen, waarvan een die vermeent recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst. Deze gemeente zal dus voor de loting met eene andere worden samengevoegd. 'Vlist, 6 Sept. Met het oog op de met 1 Januari 1898 voortaan te ontvangen uit- keering van het rijk, zijnde J van de som der jaarwedden van burgemeester en se cretaris, heeft de raad dezer gemeente met algemeene stemmen besloten aan Gede puteerde Staten van Zuid-Holland nadere vaststelling der jaarwedden van burge meester en secretaris te vragen en wel die van den burgemeester op f 400 en van den secretaris op f 330, met ingang van 1 Januari 1898. 'Zevenhuizen, 6 Sept. Verblijdend voor de belastingschuldigen zal het zijn te vernemen, dat de gemeenteraad besloten heeft voortaan 80 °/0 opcenten op het personeel, tegen 40 °/0zooals reeds sedert jaren, te heffen, alzoo eene vermindering van 10 pet. - Vrijdag avond tegen het invallen van de duisternis had er een gratis-voorstelling plaats van lichtbeelden op den publieken weg. In een prachtigen reiswagen n. 1. had de Ned. Gist- en Spiritus-fabriek een paar menschen uitgezonden om met deze lichtbeelden reclame te maken voor hun fabrikaat. En waarlijk: ze is wonderwel daarin geslaagd. Bijna alle lichtbeelden kon men prachtig noemen: de gezichten in het Agnetapark te Delft, een ommegang van Delftsche Nijverheid, Spiritusgasgloei- licht en Spiritusverwarming, de portretten der Directeuren, de Ned. Oliefabriek, de triomf der Delftsche slaolie, enz. Tot slot kreeg men te zien: de Koningsgist of Zege na den strijd, een bakkerstooneelspel in 4 bedrijven en één naspel, een stukje, dat zeer in den smaak viel en tot doel had de Koningsgist van Delft aan te bevelen als de beste gist ter wereld. Gemengd Nieuws. Eene vrouw te Gorinchem is bij het scheppen van'ben emmer water in de Groote haven gevAllen en levenloos daaruit opgehaald. Donderdag-avond had te Woerden een treurig ongeval plaats. Een jongetje van ruim 4 jaar werd ’s avonds vermist. Naar alle kanten werd gezocht en de hulp van den omroeper werd inge roepen. Omstreeks 10 uur werd het knaapje in het water gevonden. Hoewel alle moeite besteed werd om het leven te behouden, mocht dit niet gelukken en moest de geneesheer den dood constateeren. De ouders waren wanhopend. Zaterdag avond is de laatste tram van Amsterdam by Naarden in volle vaart ontspoord. De machine kwam op den weg op haar kop te staan en een waggon sloeg om. Een dame geraakte te water, vier soldaten werden vrij ernstig gekwetst en moesten In het hospitaal door het dorp. 1 stil gebonden het borden van’ »1 liederen door van het leger bestudeerde en plannen ontwierp, die tot de zegepralen leidden, toen by, reeds grys geworden, den troon beklom. De Keizer beloofde vervolgens plechtig aan de Rijnstreek zijne beste zorgen te zullen wijden, tevens daaraan de verklaring toevoegende, dat het groote werk van Keizer Wilhelm den Groote, het leger, tegen eiken nadeeligen invloed van buiten moest worden verdedigd. Het aantal spoorweg-ongelukken, dat dezen zomer in Duitschland heeft plaats gehad, moet zoo groot geweest zyn, dat de Minister van Openbare Werken besloten heeft eene bijzondere commissie te belasten met het onderzoek van de dienstregeling der spoorwegen, het aantal der werkzaam heden, den diensttijd en de bekwaamheid van de ambtenaren en beambten en de veiligheids maatregelen. Is Duitschland dit jaar rijk aan on gelukken, Rusland is niet minder ryk aan branden. Zoo wordt nu weer melding gemaakt, dat de Russische stad Nesswies voor drie vierden in de asch werd gelegd. Waarschijnlijk zijn daarbij 20 personen omgekomen. Een brand van grooter omvang kwam te Rome (Italië) .voor in het gebouw der Staatsloterij, De schade is zéér groot, voor mühoenèn aan papieren geld ging ver loren. Verscheidene personen moeten ook hier zijn omgekomen. In de geheele wijk heerscht de grootste ontsteltenis. De toestand in Britsch-lndlê is volgens de Italiaansche Consuls veel ernstiger dan door Engeland wordt voorgesteld. Dat er binnenkoit een beslissend gevecht zal plaats hebben is zeker. Opstandelingen en Engelschen zullen hunne krachten meten. Maar de eerstvolgende dagen zullen nog niet veel nieuws brengen, daar de Afridis besloten nebben tot 15 September rust te nemen. Nu, in dien tusschentyd kunnen de Britten hunne troepen organiseeren en ‘‘voor voedsel zorgen. Er wordt beweerd, dat 10.000 man, tot den stam der Orakzais behoo- rende, gereed staan om het gevecht met de Engelschen .aan te vangen. Te midden van dit alles komt de tijding, dat de Sultan van Turkije den Afghaanschen Sheikh Seid Yohia overladen heeft met cadeaux. Deze neemt op zyn terugreis naar zyn land ook een aantal geschenken mede voor den Emir. Woensdag ii. was het de verjaardag van de troonsbeklimming van Sultan Abdul-Hamid, welke dit jaar feestelijker dan gewoonlijk is gevierd te Constanti- nopel. De Europeesche gezanten kwamen TarkiJe’s Keizer hunne gelukwenschen aanbieden. Van Edhem-pacha ontving de Sultan namens het leger in Thessalié een geluk- wensch, waarop de Sultan antwoordde, dat hij, in de twintigjaren zijner Regeeringen, zich nog nooit zoo gelukkig had gevoeld als thans. Hij nam deze gelegenheid waar het leger nogmaals te danken voor de overwinningen, door hunne dapperheid behaald. De Engelsche schepen voor Creta en de troepen lieten den feestdag onopge merkt voorbijgaan. De Admiraals der andere schepen namen eene meer vriende lijke houding aan. Zy woonden niet alleen als gasten van Dj evod pacha eene parade van Turksche troepen by, maar dineerde zelfs by hem. Nog geen vrede geslotenToch nadert men langzamerhand het doel. De Mogend heden hebben nu allen goedgekeurd het voorstel van Griekenland, om de opbrengst van het zegelrecht, ruim II millioen drachmen per jaar, beschikbaar te stellen voor den dienst der oorlogsschattings- leening. Volgens een Kaapsch berichtgever van „Daily Mail" zou Mevr. Kruger erop aan dringen, dat haar man zich niet weer candidaat zal stellen voor het President schap der Znld-Afrlkaansehe Republiek. J,n dat geval zou Piet Joubert veel kans hebben by de aanstaande verkiezing. Oom Paul zou een pensioen ontvangen van 4000 k 5000 pond sterling (f 48.000 k f60.000) per jaar. Men verzekert dat de Re geering ernstig voornemens moet zyn de zaak van de droogmaking der Zuiderzee ter hand te nemen en daaromtrent voor stellen voor te bereiden. De heer A. Verschoor, burge meester van De Werken en Sleeuwyk, heeft tegen 1 October ontslag gevraagd. De heer Verschoor vierde in het begin van dit jaar zijn 40 jarig ambtsjubileum. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland werd gisteren aan besteed: het uitdiepen van twee gedeelten van den Hollandschen IJsel onder de gemeenten Ouderkerk en Krimpen aan den IJsel. Minste inschrijver was: A. Pn. Volker, te Sliedrecht, voor f 1977. Door den Commissaris der Koningin is in het gebouw van het ge- westelyk bestuur te ’s Hertogenbosch aan besteed: het herstellen van het zuidelijk beloop van den omgelegden weg vandaar naar Groot-Deuteren van winter- en storm schade. 26 inschrij vingsbiljetten waren in gekomen. Minste inschrijver was M. 0. Schram te Sliedrecht, voor f8710. De be groeting bedroeg f 10000. De w e r k z aamheden voor de van" de som def jaarwedden'van'burge- 'Ameide, 6 Sept. De korenmolen, staande aan den Sluizendjik alhier, heeft weder een roede afgeworpen, gelukkig zonder onheilen te veroorzaken. Het gesloten inschrij vings-register voor de Nationale Militie in deze gemeente bevat 22 jongelingen. Slechts 4 daarvan beweren recht op vrijstelling te hebben als eenige wettige zoon of wegens broeder dienst. De kans op vrtfloten staat dus niet slecht. 'Ameide, 7 Sept. Het voornemen be staat de nutsbibliotheek alhier op Zaterdag 11 Sept. e. k. weder voor het publiek open te stellen. Het aantal boeken is met plm. 100 nieuwe vermeerderdde oude zijn in orde gebracht en zien er thans ook weêr zeer netjes uit; de biblio theek bevat nu ongeveer 450 nos. Ongetwijfeld zal het publiek, ook ge durende het aanstaand leesseizoen, door een druk gebruik en het net houden der boeken, toonen, dat de vele en goede zorgen, door heeren commissarissen aan deze zoo nuttige inrichting besteed, door hen op hoogen prijs worden gesteld. 'Ameide en Tienhoven, 6 Sept. Twee dagen der vorige week, Vrijdag en Za terdag, ontlastten zich boven deze en aangrenzende gemeenten, vooral west-, noord- en oostwaarts, hevige hagelbuien, vergezeld van onweder. Zaterdag-avond was de hagel geducht grof; de kleinste korrels waren als boonen, de grootste als duiveneieren, sommige geleken in den vorm sprekend op puntkogelshun gewicht beliep van 3 tot 8 gram. Aan veel en velerlei werd groote schade berokkend; inzonderheid aan het ooft, dat bij dui zenden hectoliters nog aan de boomen hangt, is groot nadeel toegebracht. *Hanstrecht, 4 Sept. Door verachiliende omstandigheden kon de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina eerst gisteren gevierd worden. Allo huizen waren met vlaggen ver sierd en reeds om 8 uur hoorde men van do pui van het raadhuis het „Wilhelmus” en „Wien Neeriandach bloed” door de muziek spelen. Begunstigd door heerlijk wéér deden de leerlingen der openbare school om 9 uur, voorafgegaan door de muziek en begeleid door het onderwijzend personeel en de leden der feestcommissie, eene wandeling Op verschillende plaatsen werd en een lied aangeheven. Op h< het raadhuis werden een 6-tal een 40-tal leerlingen onder leiding van den heer Wensveen driestemmig gezongen. Komende vóór het huis van mevr. De Montigny zongen de leerlingen een paar liederen en werden zjj onthaald door HEd., die ook op haar kosten des middags ieder leerling een bordje poffertjes offreerde. In hot schoollokaal weer terugge keerd, werd volop chocolade en broodjes gegeven, zoodat alle kinderen met een gevulde maag sioh te goed konden doen aan den draaimolen, die van 1 tot 5 uur gratis voor de kleinen open stond. Om 2 uur begon de ringrgderg van paren. 43 paren hadden zich daarvoor doen insohrg ven en hebben er ook werkelgk aan deelgenomen. Een prachtig gesioht was het zulk eeue reeks van versierde rijtuigen te rien. Er was dan ook animo. De prjjs, een berlin silver thee servies voor de dames, werd behaald door mejuffr. C. M. De Jong van Krimpen a/d Lek; de premie door de dame, die met den heer Van den Arend reed, xgnde een prachtige handwerkdoos. De prjjs voor de heeren, twee nikkel bloemenstandaards, werd behaald door den hoer H. Langerak van Beeuwjjk en de premie, een keurig mooie reisdeken, door den heer W. Eegdeman alhier. De prjjs voor het mooiste rjjtuig werd behaald door den heer A. F. M. Dupper. Na afloop dier wedstrijden, die tot 6 uur duurden, deden de kampvechters en vechtsters een toertje naar Oudewater, dat aan menigeen een zeer gelukkig en aangenaam oogenblik verschafte. Een rjjtuig met de leden der feestcommissie eindigde den stoet. Des avonds van 8 tot 10 uur gaven de muzi kanten op bet bordes van het gemeentehuis nog eenige stukken ten beste. Iedereen roemde den afloop van het feest, dat zeker allen heeft goedgedaan, want zulke festiviteiten doen den inwoners goed en bevorderen den band der gemeenteleden. Tot laat in den nacht waren velen nog gezellig bgeen, zoodat 3 September eene goede herinnering geschonken heeft. 'Haastrecht, 6 Sept. Mejuffr. T. Verboom heeft verleden week te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd voor hoofd onderwijzeres. Onze vroegere inwoner, de heer A. J. 0. IJenburg, thans gemeente-arts te Westbroek en Achttienhovenheeft voor die betrekking bedankt en zal zich 1 Oct. a. s. vestigen te Utrecht. De Unie-collecte (voor scholen met den bijbel) heeft in deze gemeente f 100 opgebracht. Bij de aanbesteding voor het maken van een stoomwaschinrichting met ketel huis, machinekamer, droogzolder en woon huis te Gouda waren 9 biljetten ingeleverd. De hoogste inschrijver was J. De Jong te Gouda voor f 26443, de laagste D. Amesz te Gouda voor f 21740. Het werk is gegund aan den tweeden inschrijver, den heer C. W. Den Hoed te Haastrecht vuor f 23340. 'Haastrecht, 7 Sept. Met het oog op de met 1 Januari 1898 voortaan te ont vangen uitkeering van het rijk, zijnde geplaatst mej. overste, en i wijzeres. 'Nieawerkerk a/d IJsel, 6 Sopt. Den 2. September j.l. vierde do Jongedochters- Vereeniging „Lydia" in de consistoriekamer der Herv. Kerk, door heeren kerkvoogden daartoe bereidwillig afgestaan, haar derde jaarfeest, dat ook door den predikant en sgn eohtgenoote, twee kerkvoogden en eenige genoodigden werd bjjgewoond. De samenkomst werd geopend met gebed en toespraak door Ds. L. F. A. Wester- beek van Eerten. Daarna werd het woord ge voerd door de presidente der vereeniging, mej. A. LecSang. Zg sprak den wensch uit, dat de leden meer en meer het voetspoor mochten drukken van haar, wier naam de vereeniging draagt Door de secretaresse en peuuing- meesteresse werd vervolgens verslag uitgebracht van den toestand van „Lydia”, en deze mocht zeer gunstig genoemd worden. Na deze werk zaamheden ging men tot het meer feestelijke van den avond over. Voordrachten, samen spraken en zangstukjes wisselden elkander af, en dank zg de goede zorg van het bestuur en de medewerking van de leden, was er voor genoegzame afwisseling in ernst en gepaste luim gezorgd. Ook aan versnaperingen ont brak het niet. Tusschen de voordrachten en het zingen werden door de krentebroodjes, taartjes en gedeeld. Door het zingen van Psalm- en Gezang verzen namen ook de genoodigden een werkzaam deel 'aan de feestviering. Geen wonder dat bet uur van scheiden zoo spoedig aanbrak. Nadat de bijeenkomst met dankzegging was gesloten, gingen allen in dankbare stemming huiswaarts. Dat alle menschen in onze gemeente nog niet kunnen schrjj ven, werd de voorgaande week bewezen. Door den ambtenaar van den burger lijken stand werd een huwelgk voltrokken tus schen twee jongelui, die met de wederzgdsohe familieleden, welke bg die plechtigheid tegen woordig moesten zgn, allen verklaarden, hun naam niet te kunnen zetten. En dat op het einde der 19de eeuw. 'Ottoland, 4 Sept. De heer C. J. Magielse alhier is benoemd tot onderwijzer te Rotterdam. "Oadewater, 6 Sept. Vrgdag-morgen 1.1. is Jan Nap, in Oudewater en omstreken wel bekend, op last van den officier van justitie te Utrecht, ais verdacht van brandstichting, door de rjjkspolitie gearresteerd en derwaarts vervoerd. De ontzettende ztorm, die in den afge- meester en secretaris, heeft de raad dezer gemeente met algemeenestemmen besloten aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nadere vaststelling der jaarwedden van burgemeester en secretaris te vragen en wel de jaarwedde van den burgemeester op f 800 en die van den secretaris op f 600, met ingang van 1 Januari 1898. 'Krimpen a/d IJsel, 6 Sept. J.l. Zaterdag heeft de heer C. Van der Giessen alhier den tjjd herdacht, waarop hjj vóór 40 jaren als lid van den raad dezer gemeente werd ge ïnstalleerd. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur uit de woningen der ingezetenen, ten blgke dat ook zg dezen dag niet on opgemerkt wilden laten vooropgaan. De bur gemeester had tegen half elf eene buitengewone raadsvergadering belegd, waarheen de heer Van der Giessen tegen elf uur met het rjjtuig van het raadslid Dr. Koning werd gebracht. Daar richtte de voorzitter het woord tot den jubilaris en wensohte hem namens de vergadering geluk met dezen gedenkwaardigen dag. Verder be tuigde spreker den heer Van der Giessen zjjnen hartelyken dank voor het vele goede en nuttige, dat onder zjjn mede-bestuur is tot stand ge komen en sprak daarbjj de hoop uit, dat hij nog jaren gespaard moge big ven, ten einde spne krachten aan de belangen der gemeente Krimpen a/d IJsel te kunnen wjjden. De heer Van der Giessen betuigde daarna de vergadering zjjnen harteljjken dank voor de vele bljjken van oprechte sympathie, van haar onder vonden en hoopte dat God hem nog jaren moge sparen, ten einde zooveel mogeljjk de belangen der gemeente Krimpen a/d IJsel te kunnen behartigen. Ten slotte word door den raad den jubilaris een souvenir aan dezen dag aangeboden, be staande uit een zilveren gedenkpenning op dito standaard, waarop waren gegraveerd aan den eenen kant het gemeentewapen en aan den anderen kant de woorden „Huldeblijk, den heer 0. Van der Giessen aangeboden door de gemeenteraadsleden van Krimpen aan den IJsel ter gelegenheid van het 40-jarig lidmaatschap.” 1867—1897. Tot plaatsvervangend telefoniste is alhier benoemd mej. J. J. Van der Plas. 'Meerkerk, 6 Sept. Het is den heer Van der Vliet, ryksveldwachter alhier, gelukt den persoon, die verleden Zondagavond te Lexmond konijnen stal, op te sporen en tot bekentenis te brengen, ’t Is O. P. te Lexmond, dezelfde, die op dien avond ook den sleutel van de brug te Zwaans- kuiken in eene sloot had geworpen. Van der Vliet liet hem de plaats aan wij zen en den sleutel er uit halen. Nadat de brugwachter Lodder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de nacht boot had doorgelaten is hij, door de duis ternis misleid, van de brug in het kanaal gevallen en verdronken. Toen men door zyn lang wegbiyven ongerust werd, ging men onderzoeken en vond de brug ge deeltelijk open staan. Zijn lyk werd nog denzelfden nacht gevonden. De heer Lodder was om zijn hulpvaardigheid bemind by ieder, die hem kende. Een braaf huisvader en getrouw ambtenaar wordt in hem ver loren. Hy was 46 jaar oud. Door het onweder, dat zich 1.1. Zater dag-avond boven deze gemeente ontlastte, werd de woning van den bouwman H. v. M. getroffen. Een gedeelte van den schoor steen en eenige vorstpannen werden ver brijzeld. Binnenshuis werd een sterke zwavellucht waargenomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alleen waren de bewoners hevig geschrikt. Montfoort3 Sept. Aan de R. C. zuster school is tot onderwijzeres benoemd mej. P. Bogaerts, van Doesburg. Naar het R. 0. Liefdegesticht te Orthen zyn over- A m. Van Groen, als mej. L. J. Roefs, als onder-

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1