Magazijn „DE FAAM", OnmiliosdiGQSt le BoDvmanswoning ÜSPMJT,ïims, De fcatsclapj iet tóaoj ran llpmeststÉa, ONTVANGEN: fiatoarsorentepls, Een PostzegelAu Ornie Mem Ringvaart Stolwijk. Metselaars Een Smidsknecht, Een Huishoudster, Een Huishoudster, Dienstbode, Dienstbode, Keukenmeid, Huishoudster. H.H. LANDBOUWERS! eene Dienstbode, Meid-alleen een Boerenmeid een Boerenmeid, Loten a f 0,50 Baggernetten, Bericht van Inzet. ■9»- VACATUREBEUBTEN BURGERLIJKE STAND. Advertentiën. HEROPEND DIENSTBODE, BURGER-DIENSTBODE, Dienstbode, Muziek- en Piano-onderwijs. fl|J. DE VEN, Gouda, Boek- en Muziekhandel. Bindwerk - Drukkerij. Dienstbode- J. VAN DER GRAAF Kz. Binneu-Kalkkaven 11DORDRECHT, AGENT OF WEDERVERKOOPER, SCHOONHOVEN, HOEK DAM. Eene groote keuze 9V Coupe en bewerking gegarandeerdBekende lage prijzen JAN SCHALIJ GAzn. Of Boerenmeid, m 1 DE VEN, Gouda, Spoed! Spoed! van A. J. VAN DEN BERGH. DIENSTREGELING, G. SOOS, Markt, Gouda, TE KOOP: BERICHT VAN INZET. Capelle a/d IJssel, BERICHT VAN INZET. onder Ouderkerk a/d IJssel, meester der gemeente Numansdorp, zal worden Ingeleid de volgende stolling; „Het advies der centrale commissie voor de statistiek aangaande de bevol kingsregisters, opgenomen ln haar verslag aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken, gevoegd ba de Staatscourant van 2-8 Mei 1897 la hoogst bedenkeiak en de naleving daarvan zou streden met het algemeen gemeente belang." Door den heer Jac. Van Waning, bur gemeester der gemeente Ouderkerk a/d IJsel, zal worden besproken de vraag: „Is het wenachelijk, dat een uniforme regeling tot stand kome ter berekening van de jaarwedde van gemeente-ambte naren, by gebroken tijdvakken." Na afloop der vergadering zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld tot bezichtiging van het laatst aange bouwde stoomschip Rotterdam, van de Holland-Amerika lyn, groot 8500 ton, en zal te 51 uren een diner in de Diergaarde plaats hebben. Daarna concert in den tuin. Aan het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aanbe steed: De uitvoering van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Neder-Rijn en Lek, onder de gemeenten Tnlb en 't Waal, provincie Utrecht, en Everdingen en Hagestein, provincie Zuid Holland, tusschen de kilometerraaien LXXXIV en XC der herziene rivierkaart. Minste inschrijvers waren G. W. Van Hezewijk en W. Van Os te Nijmegen voor f 91.997. De 81 percents leening de- gemeente Woerden, groot f 13.000, ten behoeve van de gasfabriek, is toegewezen tegen den koers van 98 pet. Wij maken onze lezers attent op achterstaande advertentie, betreffende de belangrijke verloting, 23 Sept. a. s. te 's-Hertogenbosch te houden. De kans op inderdaad fraaie pry zen is zeer groot. Behalve de hoofdprys, eene prachtige landauer bespannen met 2 paarden, waar voor de gelukkige winner onmiddellijk f 2000 contant geld kan bekomen, werden nog aangekocht een compleet slaapkamer ameublement, salon-ameublement, verschil lende schrijf bureauxheeren- en dames rijwielen, compleet zilveren theeservies, paardentuigen, een groot aantal landbouw- artikelen, enz. enz." 'Berkenwoade, 8 Sept. Tot wethouder Is herkozen de heer M. Van Dorp. Bodegraven, 7 Sept. Kaas. Aangevoerd 234 wagens, te zamen 12881 stuks, wegende 58138 kilo1ste soort Goudsche f 24, k f26,50, zwaardere f 28, 2de soort f 19,50 k f 21,—Derby-kaas, 1ste soort f 24,50 èi f 2de soort f 22,— k f Edammer-kaas, 1ste soort f27,— k f 2de soort f 21,— a f 22,50. Handel zeer vlug! gGroot-Ammers, 10 Sept. Door de kaas handelaars werd deze week hier en in de environs de kaas gekocht voor de na volgende pryzen: late qual. van f 20 tot f 24,—, 2de qual. van f 16 tot f 19,60, zwaardere tot f 27 de 50 K.G. De handel is over bet algemeen vlug. De onbezoldigd rijksveldwachter P. Den Ouden alhier ontving Dinsdag höt voor hem heugelijke bericht, dat hy bènoemd is tot opziener van het jachtveld tUselsteiu. Het aantal sollicitanten I, naar men verneemt, 140. In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad alhier is met algemeene stemmen tot wethouder herkozen de heer A. J. Voorspuij. 'Haastrecht, 10 Sept. Bp het Dinsdag avond gehouden internationaal potspel ten huize van Mej. de Wed. L. Blanken alhier werd de prps behaald door den heer B. Epbouts te Asten (N.-Br.) en de premie door den heer A. M. Blanken alhier. De broodbakker D. kwam Woensdag jl. op don IJseldflk met *jjn zwaar beladen brood wagen. Dioht by den bleeker van L. kwam hem een tentwagen voorbjj, waarvan juist een portier nog al tamelijk hard word dichtgetrok ken. De bit van den broodwagen sobrok daar van zoodanig, dat wagen, paard en beryders van den dgk gingen. Gelukkig liep alles nog al zonder ongelukken af. Dinsdag-avond waren byoa al de bewo ners van de kom der gemeente op de been, omdat één der reisgenooten van den reolame- wagen der Gist- en Spiritusfabriek te Delft alhier eene voorstelling zou geven op de publieke straat. Had de reclame-wagen den geheelen dag reeds velen aangetrokken om zyne sierlijk heid, nog meer werden de nieuwsgierigen ver wonderd, toen zy al die prachtige lichtbeelden sagen door den heer Ockhuizen voorgesteld. Van al de onderdeelen der fabriek zag men voorstellingen, die ons deden zien wat eralzoo in de fabriek voor de ny verheid gedaan werd, maar vooral ook wat daar voor den werkman werd daargesteld. Een kykje in de bewaarsobool, de sobool, enz. deden ons zien dat de Directeuren, de heeren Van Marken en Waller, juist be grijpen wat den werkman toekomt en ook wat hnn lot doet verboteren. De geziohten van het Agnetapark met al syn woningen voldeden uit stekend. Na afloop dezer voorstellingen liet de heer E. Broekhuis odb zien, wat alzoo daar gefabri- oeerd wordt eu wat daarvan de voordeelen syn. Van één der broodbakkers die li soorten van gist gebruikten, werd de gist onderzooht en na onderzoek bleek, dat die van de fabriek Van Marken het beat was. De spirituslamp voldeed uitstekend, gaf zeer goed lioht en leverde weinig brandgevaar op, zoodat ook dat fabrikaat aan te bevelen is. Den volgenden dag ging men naar Schoon hoven om daar het publiek op te wekken gebruik te maken van hetgeen die fabriek fabriceert en dat in allen deele aan te bevelen is, 'Oei- en Boeicop, 9 Sept. Tengevolge het overlijden van den heer D. De With en het bedanken van den heer A. Van Oa Cz. zijn benoemd tot wethoudeiB de heeren Aart De With en Arie De Heer. 'Hekendorp, 7 Sept. De verpachting van de 2de Bnede van het grasgewaa van den boezem des polders Groot-Hekendorp heeft opgebracht f 88. In 1896 was de opbrengst f 85. In de op heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werden de herkozen leden, de heeren G. Van Dam en H. Hoogendoom, beöedigd en geïn stalleerd terwijl eerstgenoemde tot amb tenaar van den burgerlijken stand werd herbenoemd. "Krimpen a/d IJsel, 8 Sept. Volgens het gesloten inschrijvingsregister voor de Nationale Militie, lichting 1898, zullen dit jaar 25 personen aan de loting moeten deelnemen. Tdt onderwijzeres aan de O. L. S. alhier is door den raad benoemd Mej. M. Vim Wamelen, aspirante te Schiedam. - Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met by lagen van de heeren J. en A. Van Der Giesaen, scheepsbouwmeesters alhier om vergunning tot het oprichten van een scheepstimmerwei f op de perceelen kadas traal bekend Sectie B No. 875, 480. 482, 701, 702, en 478. V Bezwaien kunnen wordsp ifltogbracht ten gemeentehuize alhier opMaaimg 20 September a. s, des voormiddags'10uren. 'Langerulgewelde, 7 Sept. Herbenoemd tot wethouders de heeren M. Van Ede en D. Kokeerstgenoemde ook tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Lekkerkerk, 6 Sept. Heden-morgen had bij het in aanbouw zijnde huis voor de armen der Ned. Herv. kerk alhier aan de Lange Stoep een eenvoudige plechtig heid plaats. In tegenwoordigheid van eenige genoodigden werd in allen eenvoud een gedenksteen geplaatst'in den gang muur. Het is een eenvoudig steentje van dof, zwart glas, waarop met niet doffe letters staat: Gedenksteen, geplaatst den 6. Sept. 1897, door Marinus Luijten, oud 10 jaren. - Van gemeentewege zyn, ter voor koming van verdere ongelukken, aan elk plankier ijzeren leuningen aangebracht Of zij echter aan het doel beantwoorden, is de gr&jte vraag: Algemeen hoort men ér over klagen, dat zy zeer lastig en, vooral by het spoelen, zeer hinderlijk zijn. Moet men op de treden spoelen, dan is het gewoon zonder gevaar niet te doen; er over heen kan niet en er onder door evenmin. Zou by elke trede een stevige paal niet gemakkelijker zijn? 'Lekkerkerk, 9 Sept. Ia de 11. Dinsdag gehouden gemeenteraads vergadering zyn de alhier herbenoemde en beuoemde ge meenteraadsleden, de heeren T. Van Duy ven- dijk, A. Van der Graaf Mz„, L. Breed veld en T. Mudde Tz. na de daarvoor gevor derde belofte te hebben afgelegd - ge ïnstalleerd. Tot ambtenaar van den bur gerlijken stand is herbenoemd de heer A. Van der Graaf Mz. - De rekening dezer gemeente, dienst 1896, vastgesteld door den raad der ge meente den 19. Augustus 11. is tot het bedrag der ontvangsten f 26890.89, dat der uitgaven f 25089.39", batig saldo alzoo f 1801.49s, door heeren Ged. Staten van Zuid Holland goedgekeurd. - De hagelbui vin Vrijdag 3 dezer hoeft grooter schade alhier aangebracht dan men aanvankelijk dacht. De bladeren der mangel- wortels door de hagelsteenen doorboord, staan meerendeels dor; de hennep heeft ook weder veel geleden vooral wat de zaadopbrengst betreft. Ook appelen en peren dragen de sporen van de kneuzing door den hagel ver oorzaakt. 'Leksmond, 9 Sept. Herkozen tot wet houder de heer C. H. De Jong. Molenaarsgraaf, 7 Sept. Jongstleden Zondag, 5 September, werd het nieuwe kerkgebouw der gecombineerde gerefor meerde gemeenten te Molenaarsgraaf en Brandwijk in gebruik genomen. Voor de gemeente toad op Ds. P. Warmenhoven te Alblassifclam, I consular*, die e®n®- predikatie hield over Ps. 8*r 2. Kerkgebouw en pastorie zien er zeer net uit, strekken tot sieraad voor de om geving en zyn tevens zeer doelmatig in gericht Een woord van dank aan den aannemer A. Van den Berg te Braindwyk en aan de ambachtslieden, die onder hem gewerkt hebben, namens den kerkeraad, door den predikant in den morgendienst uitgespro ken, was zeer zeker ten volle verdiend. Het helderwit gasgloeilicht, dat veel overeenkomst heeft met electrisch licht, en door den heer P. W. Seeboldt teUsel- monde werd geleverd, verlichtte 's avonds het kerkgebouw op voldoende wyze. Waar- schynlyk is dit de eerste Gereformeerde kerk in ons land, die op deze wyze ver licht wordt. Ook de kerkkronen en muur- armen, uitsluitend voor deze verlichting door den heer Seeboldt geleverd, zijn net en goed afgewerkt. Indien de firma Louis Runge te Berlyn, (wier vertegenwoordiger de heer Seeboldt is) nog deze verbetering in de gloeikousjes weet aan te brengen, dat zy uit solleder substantie kunnen vervaardigd worden, dan kan men geen beter en zindelyker verlichting verlangen. In de Nederd. Herv. Kerk te Loosduinen wordt deze verlichting, sedert eenigen tyd, eveneens met goed Bucces gebruikt. Montfoort, 7 Sept. Alhier is onder toe vloed van tal van vreemdelingen het negende Oranjefeest gevierd. Aan de ringrydery werd door 15 parên deelgenomen; de pr(js, f 25, werd ge wonnen door mej. G. Oskam met den heer J. Leeuwenhoek te Haastrecht. De lste premie, f 10, door mej. C. Van Franken huysen, van Montfoort, met den heer H. J. C. Margadant, van Oude wat er, en de 2de premie door mej. W. Geelen, van Everdingen, met den heer O. H. Korver, van Montfoort. Aan de in den namiddag gehouden hard draverij werd door 9 paarden deelgenomen. De lste prys, f 10Q, werd na een hard- nekkigen stryd gewonnen door de vos- merrie van Hoogendijk en Verboom te Haastrecht; de lste premie, f 25, door de bruine merrie van J. Ljjnkamp, van Half weg, en de 2de premie, f 10, door den bruinen ruin van J. J. Van Rossum, van Zevenhoven. Het feest werd besloten met een vuurwerk, dat uitstekend voldeed en geleverd is door den heer Lef, van 's Gravenhage. 'Allenwerkerk z/d IJsel, 9 Sept. Den öien September jl. vergaderden de leden der zangvereeniging „Harmonie" tot het hervatten der wekelyksche oefeningen. Alvorens tot de gewone werkzaamheden over te gaan, had een verkiezing plaats van twee bestuursleden. Aan de beurt van aftieding waren de heeren G. Van Reeuwijk, voorzitter, en L. Dekker Gz vice-voorzitter. Beiden werden weder herkozen, respectievelijk met 12 en 10 stemmen. In de verplichte vergadering van den gemeenteraad in deze maand werden de beide herkozen leden de heeren I. Bos Mz. T. Do Vos, geïnstalleerd. De eerstge noemde werd ook herkozen als wethouder met vier stemmen tegen dén stem op den heer T. De Vos. Een biljet was blanco ingeleverd. Al ieuw-Lek kerlfind8 Sept. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden de onlangs gekozen raadsleden, de hh. W. Bongers Jz. en J. T. Heynis, geïn stalleerd. Tot wethouder werd benoemd de heer P. Heynis. Ouderkerk a/d IJsel, 8 Sept. Onze predikant Ds. D. Boonstra heeft bedankt voor het beroep te Staphorst. "Ouderkerk a/d* IJsel, 9 Sept. In de Dinsdag-avond gehouden raadsvergadering werd door de beide herbenoemde raads leden, de heeren C. Hoogendyk en J. Rijkaart Mz., na door den waarn voorzitter beöedigd te zyn, zitting genomen. Eerst genoemde werd hierna herbenoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De gemeente rekening over 1896 bleek door Ged. Staten zonder eenige op- of aanmerking goecfeekeurd te zyn. De be grooting 1898 voor het 5de bat. rust. schutterij werd voorloopig vastgesteld. Maandag jl. werd te Rotterdam de instantie geopend in de zaak van M. v. d. V., contra J. M., wegens den beweerden diefstal van eenden, vóór een paar weken in dit blad beschreven. Naar men vernoemt ontkende M. alles en herriep by zelfs verklaringen, door hem alhier in voorloopig verhoor afgelegd. Zyn on&pningionedag de leerlingen der drie schotelt,wier schoolbezoek uit gemunt heeft, vanwege de gemeente wederom feestelijk onthaald, op 3 dezer zyn de leerlingen van de hoogste afdeeling der hoogste klassen in staat gdsteld met de onderwijzers een tocht te maken naar Dordrecht, die recht veel genoegen ver schaft heeft aan de deelnemers. Een boot van de reeder(j Maas en IJsel was door de welwillendheid def directie tot dit doel beschikbaar gesteld. "Oudewater, 9 Sept. Uit deze gemeente en de daaromheen liggende buurtschappen hebben ongeveer 200 personen deelgeno men aan de in 't begin dezer week ge houden bedevaart naar Kevelaer. Toen G. v. D., koopman in winkel waren en wonende naby onze gemeente, gisteren-middag als naar gewoonte bij zyne klanten in de buurtschap Hoonkoop rondreed, moest hem by 't erf van een zijner klanten een wagen passeeren. Zijn knecht wilde daartoe paard en wagen een weinig ter zijde voeren. Het paard begon echter achteruit te loopen met het gevolg, dat paard en wagen beiden te water ge raakten. Door de toegesnelde hulp gelukte het al spoedig paard en wagen weder op het droge te brengen. Het paard had geen letsel bekomen, maar de winkel waren zullen er door deze kennismaking met het natte element niet beter op geworden zyn. Heden ie weder een aanvang ge maakt met de toebereiding van het terrein en de gebouwen voor de a. s. Dinsdag alhier te honden landbouwtentoonstelling. Naar wij vernemen, zullen ook dit jaar de inzendingen belangrijk zynwant niettegenstaande de in deze streken ge- heerscht hebbende en nog heerschende mond- en klauwziekte schijnt er veel gehoornd vee té zuilen worden aange voerd. (Ook zijn, terwijl éréveneens goede verwach ting mag worden gekoesterd van het pluimgedierte en andere inzendingen. Moge onze tentoonstelling ook ditmaal met een druk bezoek worden vereerd! Dinsdag-avond 11. vergaderde in het hötel Doelen de „commissie voor het nationaal huldeblijk aan de Regentes" tot het doen van rekening en verslag van de ingekomen gelden. Het bleek, dat na aftrek der gemaakte kosten eene som van f 149,25* aan de hoofdcommissie kan worden verzonden. 'Papekop, 7 Sept. In de heden ge houden raadsvergadering had de beöediging en installatie plaats van de onlangs gekozen leden de heeien A. Boer, M. Verburg en A. Verburg. Tot wethouder, tevens amb tenaar van den burgerlijken stand, werd benoemd de heer H. Maaijen. Reeawtyk, 7 Sept. Waarschijnlijk ten gevolge van een hoos, stormJen er in den nacht van Zondag op Maandag op den straatweg Gouda-Bodegraven drie zware boomen om. De eerste dienst van den tram Bodegraven—Gouda ondervond daar door eenige vertraging. Het personeel der maatschappij wist evenwel den weg spoe dig veilig te doen zijn. 'Sehellulnen, 9 S9pt. Tot wethouder is hier herkozen de heer F. Pierhagen. De collecte voor het nationaal hulde blijk aan H. M. de Koningin-Regentes heeft hier 33 gulden opgebracht. 'Stolwyk, 9 Sept. In de gemeenteraads vergadering van Dinsdag 7 Sept. werden in de eerste plaats de herkozen raads leden, de heeren N. Dogterom en C. Ver doold, geïnstalleerd, terwijl de eerstge noemde werd herbenoemd als wethouder, ambtenaar van dpp burgerl. stand en lid van het burgerl. armbestuur. Daarna werd aangeboden de gemeente- begrooting voor 1898 tot een bedrag van f 15477.96 in ontvangst en uitgaaf. Behalve enkele kleinere begrootingen, die werden aangeboden, rekeningen, die werden goed gekeurd en een subsidie, dat werd ver leend, kwam ter tafel het voorstel van B. en W. tot plaatsing van een achterlijken knaap in een idiotengestxeht. Voorloopig aangenomen. Verder werd besloten, dat de 25 opcenten op de porsoneele belasting zouden gehandhaafd blijven. Ten slotte volgde de mededeeling, dat de gemeenterekening over 1896 door Ged. Staten was goedgekeurd en dat de rijks bijdrage ingevolge art. 45 der wet op 't lager onderwijs voor deze gemeente be draagt f 1866,66. 'Streefkerk, 9 Sept. De verhuring der naweide van twee perceelen hooiland van het Burgerlijk Armbestuur alhier bracht f 22 op, tegen f 15 in 1896. Door den raad dezer gemeente is besloten de 25 opcenten op de personeele belasting te bleven heffen. De in deze gemeente gehouden collecte voor het Huldeblijk, H. M. de Koningin-Regentes bij Hoogstderzelver af treding aan te bieden, beeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, f 96,73 opgebracht. Door de gemeente-besturen van Nieuw-Lekkerland en Streefkerk zijn, na gemeenschappelijk overleg, tot taxateurs voor de schatting van de oventueel uit die gemeenten aan het rijk te leveren paarden voor den krijgsdienst benoemd de heeren P. den Ouden, G. Eikelboom en J. Luyten, allen te Nieuw-Lekkerland, terwijl tot plaatsvervangende taxateurs zijn benoemd de heeren P. Boel, C. Booij en A- Schep, allen alhier. i In deze gemeente hebben zich weder twee gevallen van diphtberitis voorgedaan, waarvan een met doodelyken afloop. 'Vllst, 10 Sept. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1896 be draagt in ontvangst f 822,60s en in uit gaaf f 249,51, derhalve een batig saldo van f 73,09". De begrooting voor 1898 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 258,39s. Woerden, 8 Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 140 partijen; prijs van Goudsche lste soort f 23,— k f 26,50,2de soort f 18,— f22,—, zwaardere f 28, Edammer 2de qual. f 20,- per 50 kilo. Handel vlug. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Ofor- en Nederwaard", in Uw blad van 1 dezer, verzoek ik U beleefd, het volgende in Uw blad ran XI dezer te plaatsen. De steller van dat stuk vraagt opheldering, terwyl hy zelf in het daister rondtast lk geef hem in overweging op gemotiveerder wyze aan te toonen, dat de bemaling dezer waarden elk afsorïderljjk, of vereenigd, op de door hem be doelde wyze afdoende kan worden geregeld, zon der dat de ingelauden meer belast worden. Zoodra dit door hem op positieve wyze is aangetoond, heeft hy bet reoht, om te gewagen vatteen onverklaarbaar bestendigen van den tegenwoor- digon toestand. Over het al of niet juiBte van zyn blik wensch ik niet uit te wyden. Immers daar bestaat goen reden voorl Een ieder is vry om te ge- looven en to donken wat hg verkiest. Wanneer de bovenboezem van de Nederwaard kon gomist worden, zonder dat de bemalings- kosten hooger worden, zon daar zeer zeker veel voor te zeggen zyn. Immers die boezem is voor den geheelen „Hoek" een onaangename buur, die niet alleen zyne voohtige uitwaseming voortdurend doet gevoelen, doob tevens elke uitbreiding van zyne welvarende omgeving tegen houdt. Het gebeurt bovendien niet zelden, dat de bewoners aldaar aan beide zydan van den dyk het onaangename van hoog water onder vinden. De boezem was er echter reeds, vóór dat de djjk zoo dicht bebouwd was. Het is den inge landen das niet eavel te daiden, dat zy hem behouden, tenzy er langz anderen weg een voor- deeltger bemaling kan worden verkregen. Toen de bovenboezem van de Nederwaard in 1738 werd aangelegd, had het land met die waarde als tegenwoordig en was deze wyze van polderbemaling de eenige, die volgens de weten schap van dien tyd met snooeB kon worden toegepast. Thans zon men by het inrichten van polder- bemaling aan geen bovenboezem moer deojtan; doch ze zyn er nu eenmaal en het geheel ia er naar ingerioht, zoodat by drooglegging al de maaltuigeu tot afbraak worden gereduceerd. Een en ander voorziet tegenwoordig goed in de' behoefte, terwyl de omslag ad f 1,30 per HA. matig genoemd mag worden. De inge landen zullen dus vooreerst wel geen pogingen aanwenden, om in dezen toestand verandering te brengen, hoe gewonsoht dit ook root anderen moge zyn. Da belangstellende die een kapitaal van f 100000 k f 200000 zoo maar voor het arypen ziet, ia WWinmt Braai w nreenforfieia der bóstüreu, die over het ai of niet uitvoeren te beschikken hebben, van de juistheid dezer greep te over tuigen, Weina, dat by dit boproeve; hem zy daarby goed 8UOces toegewenscht. Onder dankzegging voor de opname, hoog- aohtend AQUARIA. Geachte Redactie! In vertrouwen, dat U my eenige plaatsruimte in Uw blad wilt toestaan naar aanleiding van het in no. 1813 voorkomende ingezonden stuk van den heer 8. Kakebeeke, het volgende: Het heeft my ten zeerste verwonderd, van iemand als den heer 8. K. een stuk te zien, in zulk een verwarden en onnetten, van jaloersch- heid en geraaktheid bljjk ge venden toon gesteld. Het geeft mjj aanleiding tot het vermoeden, dat hy opdracht heeft ontvangen om den heer C. W. D. zchoon en my de ooren te was- Bohen. Of het hem daarby te doen is geweest de laohers op zyn zyde te krygen en daar door het pleit ten zynen gunste beslecht te zien? Het is mogelijk, doch ik hoop mjj van zoodanige zoutelooze aardigheden te onthouden, 'k Zal mjj niet inlaten om het Btuk te ont leden in al zjjn onzin, onwaarheid en verdacht- taking; noch het in al zjjn verwardheid aan de kaak stellen, boewei mjj dit niet zooveel moeite zou kosten. Een paar punten mag ik eohter niet als onder de verdachtmakingen rekenende zonder protest in de meerdere van de aan zjjn vriend, amice I toegevoegde, laten opgaan. Ten eerste: dat hjj een onderzoek in- stelle welk belang „de handelaar in mest stoffen" enz. zou kunnen hebben, om onder den schyn van „lid verslagonf(l)werper" door een veldwachter by den 8ecr. der C. V. te laten vernemon, wat de vragen van het verslag aangeven. Ten andere: Nu kan toevallig het lid der commissie een persoon zyn, die zich minder gunBtig kan uitlaten omtrent de wer king der C. V., het belang daarvan twijfelachtig achtend." Is daaruit nu zoo'n onzin te halen als door U, heer K.l gedaan wordt? Immers is het zoowel U als Uw publiek bekend, dat door mjj meermalen de belangen der landbonwers tegen over de belangen der C. V. op den voorgrond gesteld zyn, en het nooit onder stoelen of banken heb gestoken, dat ik geen hoog denkbeeld had van een bestuur eener C. V., welke openbare belangen niet openbaar wenscht. Gyt heer K.l hebt de laatste zaak op het terrein gebraoht, hetgeen thans niet door my bedoeld was. Het zy zool Aanvaard, geachte Redactie! mijnen dank voor de opname. Met hoogaohtiog, UEd. Dienst v., J. v. d. GRAAF K*. Lekkerkerk, 7 Sept. 1897. Het gecursiveerde is van my: Inzender. Gemengd Nieuws. Zaterdag avond, tfldens het onweder, waB de vrouw van den arbeider Okko Blaauw, wonende tyj het Schildmeer onder Siddeburen, met haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuisde man deed eene boodschap naar het dorp. Vrouw Blaauw, medelijden hebbende met hare schapen, die bij zulk onweder buiten moesten zijn, ging even heen om de dieren in het hok te brengen. Terwjjl zy hier mede bezig was, kwam er een zeer zware slag. Het zieke kind riep herhaaldelijk aan moeder, maar moeder kwam niet, en toen vader thuis kwam, vond hij zijne echtgenoot» dood by het schapenhok liggen. De bliksem had haar gedood. Te Ommelanderwijk, ge meente Veendam, is de bliksem geslagen in het nieuwgebouwde huls van den heer H. Zeeven. Het vuur nam zijn tocht van voor tot achter het gebouw en ver nielde en verwoestte alles, wat ontmoet werd. De gordijnen voor een bed, waarop e8n paar kinderen siiepen, vlogen in brand, doch de kinderen bleven ongedeerd. De dakpannen zijn alle stuk geslagen, net of iemand met een hamer daarop een slag gedaan heeft. Het geheele gebouw is uit zijn voegen gezet, zoodat de schade voor de bewoners zeer groot is. De brand, die door den slag ontstond, werd spoedig gebluscht. Voor den eigenaar was het beter geweest, dat het huis door de vlammen was verwoest. De toren van de Protestant- sche kerk te Hem, gemeente Venhuizen (N. H.), werd Zaterdag avond door den bliksem getroffen en geiaakte in brand. Snel grepen de vlammen om zich heen en weldra stond ook het kerkgebouw in brand. Tegenover de vuurzee was de brandweer machteloos. Te ongeveer 7 uur waren de vlammen uitgeslagen; om ruim halfnegen stortte de torenspits naar benedenlangzamerhand xfrerd het woeden der vlammen bij gebrek $*n voedsel min der; eerst om 11 uur word menTiët vuur meester. Keik en toren, zijn geheel uit gebrand; alleen de mqiën zijn blijven staan. De pastorie, dtff zich vlak naast de kerk bevindt, is gespaard gebleven. Terwijl de moeder met een buurvrouw stond te praten, is op de Hoogstraat te Zwolle een tweejarig knaapje onder een met hout geladen wagen geraakt. Het achterrad ging het kind over het hoofd, tengevolge waarvan de dood on middellijk intrad. In het acad. ziekenhuis te Groningen is overleden de 16-jarige dienst bode B. Siekamp te Loppersum, die, voor dat de trein stil hield, uitstapte, met het gevolg dat hare japon bleef haken en zij onder den trein geraakte, waardoor de beide beenen verbrijzeld werden. Door den stoomtram van Gor- redyk naar Drachten zijn nabij Goddeloos- tolhek, onder Lippenhuizen, twee aldaar onbekende personen overredenbeiden waren terstond dood. Te Lobit was het zoontje van den landbouwer Gerritsen in een boom geklommen om appels te plukken. Hij viel en bleef aan een der takken hangen. Zijn moeder, dit ziende, wilde haar zoon spoedig ter hulp komen met een ladder. Door den schrik werd zg echter zoodanig bevangen, dat zij, vóór zij hulp kon bieden, op de plaats dood bleef. STADSNIEUWS. Schoonhoven, IQ September. Nadat Woensdag-middag de groote, keurig ingerichte reclame-wagen van de Delftsche gist- en spiritusfabriek door onze gemeente reed en aller aandacht had getrokken, werd' des avonds, ten aan- schouwe van honderden personen eene gratis voorstelling gegeven van tallooze lichtbeelden, alle betrekking hebbende op die uitgebreide en prachtig ingerichte fabriek en hare schoone omgeving. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier uen weiEerw. heer J. F. Van der Meer, laatstelijk kapelaan te Uitgeest, en tot kapelaan te Noordzijpe bij Schagen den WeiEerw. heer H. J. G. Van Baaren, 15 Augustus jl. tot Priester gewijd. De zanguitvoering, gisteren-' avond in het Prot. Militair Tehuis alhier gegeven door de Chr. Zangvereeniging „Halleluja" uit Gouda, directeur de heer J. Van de Putte, is uitstekend geslaagd. In ons volgend no. hopen wy op deze uitvoering terug te komen, te gelyk met de voorstelling welke door middel van kalklichtbeeldenmorgen-avond in het zelfde lokaal zal worden gegeven. Gisteren hebben de leerlingen en rele oud-leerlingen der School met den Bybel een pleiziertochtje gemaakt naar de Rotterdam- sohe Diergaarde. Des morgens te ruim 8 uur werd afgevaren met de stoomboot „Johan II", getooid met vlaggen en het wapen van Sohoon- hoven. Onder het uitvaren van de haven werd gezongen Psalm 19 vers 1. Onder de tonen van het Oud-Wilhelmus raakte de boot uit het gezicht. Qnder het zingen van Psalmen, geeste lijke en Vaderlandsohe liederen werd de reis volbracht. Na de diergaarde te hebben besocht werden de kinderen te Rotterdam onthaald op eenen warmen maaltyd, die met gebed, psalm gezang en bjjbel lezen werd geopend en ge sloten. Bjj aankomst te Schoonhoven, ruim 7 uur in den avond, klonk Psalm 68 vers 10 over het water. Een kort woord van afscheid en dankzegging, vooral aan de onderwjjzers der school voor hun trouwe zorgen en aau allen, die hebben bjjgestaan, werd gesproken door den heer Tempelman, namens het Bestuur der school. Hjj hoopte, dat de kinderen deze woelige week in Sohoonhoven zouden beëindigen tot eere van de sobool eu tot genoegen van Bestuur en onderwijzers. Hjj verzocht den kinderen vooral er op te letten, dat zjj hadden te leven voor God, voor hun familie en voor het Vaderland, dan zouden zjj goede burgers van Nederland syn, maar vooral ook goede burgers van het Koninkrjjk der hemelen worden. Verder wees spreker er op, dat ioder te doen heeft met een «ragend God. Dat een stem in ons hart klinke van dien God: „Dat deed Ik voor u, wat doet gjj voor My P" Na bet zingen van Psalm 138 vers 8 gingen allen vergenoegd huiswaarts. Van de boot met de 1 li! kinderen en 22 vol- werd 's morgens bjj het uitvaren fotografie genomen. - Nog één dag en de kermis be hoort tot het verledene. Tentoonstellingen, zanguitvoeringen en andere bysondere gelegenheden tot ontspanning werken zeer nadeelig op het kermis bezoek. Hoe langer hoe meer blykt het ten duidelykste dat men zioh over de afschaffing van de kermis niet drnk behoeft te maken. De kermis graaft zioh zelve een graf en ten slotte zal eene be grafenis nog overbodig zjjn. IntasBOhen was er nog gelegenheid genoeg om zioh te amuseeren. In het Heeren-Logement worden nitvoeringen gegeven door versohillende goede sujetten. Wegens de stormschade te Zaandam konden het Doolhof en het Paarden spel niet komen en moesten deze onze gemeente teleurstellen. Draaigelegenheden zyn er te over. Van dit goede kan men ook te veel hebbeD. Voor het overige is de kermis als vroeger, hy, die er genoegen in vindt om zioh te amuseeren mot de aangeboden gelegenheden, kan tevreden Dezer dagen werd b() bekken slag bekend gemaakt, dat een gouden broche verloren was. Een vierjarig kind had dat voorwerp op etraat gevonden en het haren vader, E. v. Q-., van beroep goudsmid, gegeven, die het genoegen had, de verliester, een meisje bulten de ge meente woonachtig, te verblUden door het verloren voorwerp weder in haar bezit te Bt^n(j0durende de kermis is een kind in een der draaimolens gekneld ge raakt, waardoor een armpje is ontwricht. Vervolg der Nieuwstijdingen. B(j Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den staat aan F. L. F. Didier, f 439 '8 j aars. B8 het departement r.n koloniën lijn ontrennen twee, .en 8 doler gedagteekende telegrammen ran don Gouverneur-Generaal »an Nederlandsch-Indië. Het eerste telegram, betreffende de bestuurs- regeling, die ter Noordkust van Atjeh getroffen is als gevolg van de krjjijBverriohtingen aldaar in de vorige maand, luidt: „Toekoe Bintara Pinang aanvaardt het be stuur over de Moekims Pakan Baroe en Pakan Both en bezet aldaar drie punten. Eene com pagnie gaat terug naar Kota Radja, de drie overige bljjven voorloopig te Segli." Het tweede, dat de gebeurtenissen in Groot- Atjeh betreft, luidt: „Gisteren had in het dal van Lamteh in Lepong een gevecht plaats met sterke benden van Toekoe Oemar, wier klewang-aanval drie maal werd afgeslagen. „Gesneuveld drie fuseliers on gewond één offioior en twee militairen beneden dien rang." Bjj het departement van koloniën zyn ontvangen twee van 9 dezer gedagteekende telegrammen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië betreffonde de gebeurtenissen op het eiland Lombok. r* Het eerste telegram luidt: „Eene colonne van Ampenan via Narmada naar Boerabaya (eene dessa in de onderafdeeling Midden-Lombok), opgerukt om eene grooto rooverbende uit de Prajasohe bosschen te verdrijven en onschadeljjk te maken. Het tweede: „Rooverbende verdreven uit hare verschansing aan den noorderrand van het bosch van Praja, met achterlating van twintig dooden. Vervolging wordt voortgezet. Gesneuveld een offioier en een fuselier, gewond oen fuselier." Verplaatst: 16 September, de klerk der posterijen lste klasse A. Van der Wal van Gouda naar het bijpost- kantoor Spiegelstraat te Amsterdam; de klerk der posterijen en telegraphie 2de klasse O. J. G. Van der Sluys, van het bij postkantoor Spiegelstraat te Amsterdam naar Gouda (postkantoor). Behalve de vroeger medege deelde bekroningen van de Dordtsche tentoonstelling, is nog de gouden medaille toegekend o. a. aan de Maatschappij tot bereiding van koolteerproducten, Krimpen a/d Usel. De Dordtsche tentoonstelling is Dinsdag avond gesloten. Heden komen de gebouwen onder den hamer, en binnen weinige weken zal het Oranjepark zyne oude gedaante hebben hernomen. (üoada, 8 Sept. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd gekozen tot wethouder de heer Dr. F. H. G. Van lterson. Aan het tweede toelatings-examen voor het Gymnasium namen deel 7 oandidaten, van welke slaagden J. A. v. d. Lee voor I j A. B. Dene kamp, L. Do Jong en W.Sohwellengrebel voor II J. A. Fokker voor IU. Twee oandidaten voor V en VI werden af gewezen, terwjjl een oandidaat voor III in II geplaatst werd. Bjj de tevens gehouden her-examens slaagden C. E. Margadant en G. Mollinger voor II; H. A. Schouten en A. R. Bueno voor III; E. Van Delden en W. Korevaar voor IV J. J. Bergsma, P. A. Both, A. C. Hey, E. Van Kekem, I. G. Knottnerus, H. Van der Meer, G. J. W. Oldeman en J. R. Oldeman voor VI. Niet bevorderd 1 leerling van I en 2 van V. Bjj het tweede toelatings-examen van de Ryks-hoogere-bargersobool alhier zyn toe gelaten: tot de ie klasse P. A. Van Lange, P. N. Sprayt, A. L. J. Volker, en voor enkele lessen D. M. Van Wynbergen; tot de 2e klasse C. De Groot van Emden, A. Gntteling en W. M. Palm; tot de 3de klasse W. De Vogel; tot de 4e klasse J. M. Resner. Tengevolge van de gebonden her examens zyn nog toegelaten of bevorderdtot de le klasse A. D. J. GÜttfière, M. Koster, L. K. Van Loon; tot de 2e klasse J. C. Schilt; tot de Se klasse O. W. Veldhuizen en V. ltzig Heine; voor enkele lessen Sa. Rond. «orlnehem, 8 Sept. In de gisteren gehouden raadsvergadering is vastgesteld de rekening der gemeente, dienst 1896, in ontvang op f 281642,41, in uitgaaf op f 262121,47 en alzoo met een batig saldo van f 19520,94. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd de heeren C. Van Andel, J. H. C. Van der Beek en J. C. Den Haan. 'Benschop, 10 Sept. In 't lokaal van den heer J. Schouten te Polsbroekerdam werd gister-avond door den heer T. J. Swierstra, zuivel-consulent te Utrecht, een door proeven toegelichte voordracht gehouden over boter- en kaasbereiding. Ongeveer 70 personen uit deze en om liggende gemeenten waren opgekomen. In een volgend nummer dezer courant komen we op deze leerrijke voordracht terug. 'Bcrg-Ambacht, 7 Sept. In het bestuur der zangvereeniging „Crescendo" alhier zijn herkozen de heeren J. Adr. Van der Straaten, N. Schouten en C. Van der Straaten als voorzittersecretaris en penningmeester, terwijl daaraan als com missarissen zijn toegevoegd de heeren C. Rooken en A. Oskam Wz. In de heden gehouden raadsverga dering werden de onlangs gekozen raads leden, de heeren G. Voorsluijs en E. Langerak, als zoodanig geïnstalleerd. Het aantal lotelingen in deze ge meente voor de lichting 1898 bedraagt 20, waarvan slechts 1 reden van vrijstelling heeft, als zijnde eenige wettige zoon. De vastgestelde rekening van het burgerlijk armbestuur over 1896 bedraagt in ontvang f8622,01, in uitgaaf f3348,46s, sluitende met een batig saldo van f 278,55* de opgemaakte begrooting dienst 1898 be draagt in ontvang en uitgaaf f2778,25*. 'Berg-Ambacht9 Sept. Maandag j.l. herdacht de heer T. Blanken alhier den dag, dat hij geduiende 25 jaren in ver schillende betrekkingen bij de gemeente administratie is weikzaam geweest. Van het raadhuis en de woningen van den heer burgemeester en heeren wethou ders wapperde de driekleur, aan belang stelling in zijn feest ontbrak het den jubilaris dien dag niet. Van wege het gemeentebestuur werd hem, in eene daar toe belegde raadsvergadering, met een toepasselijk woord van den heer burge meester eene prachtige pendule met can- delabres ten geschenke aangeboden, terwijl eenige vrienden en belangstellenden hem met een fraaien spiegel en stoel voreerden, vergezeld van een lijst -bevattende de namen der gevers. Velen kwamen dien dag hunne gelukwenschen aanbieden en de grondtoon daarvan was, dat het den jubilaris moge gegeven zfln, nog vele jaren in het belang der gemeente weik zaam te zijn. Bodegraven, 8 Sept. Tot wethouder is herkozen Dr. W. H. Kapteyn, die wegens gevorderden leeftijd de benoeming in beraad wenscht te houden. Boakoop, 8 Sept. Tot wethouder is gekozen de heer A. De Jong. 'Haastrecht, 8 Sept. In de gisteren ge houden gemeenteraadsvergadering werden de herkozen leden,de heeren D. Reneman en H. Uittenbogaart, beöedigd. Laatstgenoemd lid werd tevens met algemeene stemmen herkozen als wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Burg. en Weth. boden den raad de begrooting voor 1898 aanzij bedraagt aan ontvangsten en uit gaven f 14248,276 De rekening 1896 en de begrooting voor 1898 van het Burger lijk Armbestuur werden onderzocht en goedgekeurd; de eerste bedraagt aan ont vangsten f844,38* en aan uitgaven f 475,61, derhalve een batig saldo van f 868,77*, de tweede bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f 641,27*. Hel- en Boeicop, 9 Sept. Tot predikant is alhier beroepen Ds. H. J. De Groot Gzn. te Oudewetoring c. a. 'Hoornaar, 9 Sept. In de raadsver gadering van 11. Dinsdag zijn hier de herkozen raadsleden, de heeren H. Slob Rz. en A. De Jong geïnstalleerd en is eerst genoemde weder als wethouder herkozen. - Sedert de vorige week is de prijs der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 18 a f 26, en voor zware kaas tot f29 de 50 KG. besteed. §Lekkerkerk, 10 Sept. Het gesloten in- 8Cbrijving8 register voor de nationale militie in deze gemeente bevat 38 aangegevenen. Slechts 6 hebben redenen van vrijstelling opgegeven, het is dus een zeer goede loting. 'Macrkerk, 10 Sept. Aan de kaasmarkt zijn aangevoerd of in de pakhuizen ge leverd 29 vrachten. De handel is vlug. Men besteedt voor lste kwal. van f 28, - tot f26,-, voor 2de kwal. van f20-, tot f22,—, zwaardere soorten f80,- per 100 halve KG. 'Molcnaaragraaf, 8 Sept. Tot wethouder is gekozen de-heer B Korevaar en tot ambtenaar van den burgerlijken stand de beer D. Tukker. 'Noordelooa, 9 Sept. In de gisteren gehouden raadsvergadering, zijn de her kozen leden, de heeren J. Van Muylwyk en A. Van den Dool geïnstalleerd, en is eerstgenoemde opnieuw tot ambtenaar van den burgerlijken stand gekozen. Polsbroek, 9 Sept. Onze predikant, Ds. A. Ten Have, is beroepen naar Muiden. 'Polsbroek, 10 Sept. De gemeente begroting, dieüst 1898, is geraamd op f 6060,45, in ontvangsten en uitgaven. Vlsnen, 9 Sept. Tot wethouder is benoemd de heer G. S. A. Stuart, met 6 van de 11 stemmen. 5 waren uitge bracht op den heer P. Veen. 'Vflst, 10 Sept. In de heden gehouden gemeenteraads vergadering werden de her kozen leden, de heeren L. Linschoten en A. Nobel beöedigd. Burgemeester en Wethouders boden den raad daarna de begrooting voor 1898 aan; zij bedraagt aan ontvangsten en uitgaven f4274,26*. CORRESPONDENTIE. Het verslag van de laatst gehoaden raads zitting der gemeenten Sohoonhoven en Krimpen a/d Lek, een ingesonden stuk en versohillende berichten wachten op plaatsrnimte. op Zondag 12 September 1897. Ring Schoonhoven. Berkemooude. Nam. 2 uur Ds. Van der Spek te Schoonhoven. Gouderak Voorm. Ds. Boonstra te Ouderkerk a/d IJsel. Zondag 12 Sept. a. s. zal te Polsbroek optreden Ds. W. H. Dekking van Berg- Ambacht en wel des namiddags te twee uren. VisioheriJ-Berlohten. 'Ammcratol, 10 Sept. Van Zaterdag 4 tot en met Vrijdag 10 September zijn alhier ter markt aangevoerd 26 zomer- zalmen, prijs per kilo van f 1,15 tot f 1,66; 29 St. Jacobazalmenprijs per 1 kilo van f 1,10 tot f 1,50. BEURSBERICHTEN. pCt 8 Sept. Nederi. Werk. Schuld. 2\ 88/, Dito dito8 99 j Hong. Obl. 1889. 4\ 108ft Dito in zilver. ft 86^ Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 85| Dito Feb.-Aug.' 6 86 Dito zilver Jan.-Juli. 5 86{ Dito Apr.-Oct 6 85f Portugal, Oblig. m/t. 8 21 ft Dito m/t. 92ft 80t Rual., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 99| Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 102J Dito Obligatieleen. 1880. .4 98j Spanje, Buitenl. Perp. 4 69 Dito Binnenl. Perp. 4 45 J Egypte Oblig. 18764 106 J Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .8 58,% Russ. S. K. Chk.-Az.600&2000 M. 4 1001 Dito Orel-Griasi500 2000 Mk. 4 100\ Dito Zuid-West Spoorw.-obl. .4 981 Centraal-Paciflc. Oblig. 6 10ft Loten Amsterdam f100. 8 100^, Loten Rotterdam3 106}| Antwerpsche loten 1887. 2J 104} Hong. Loten ,J870182 Theiss-loten4 119} MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 8 Sept. Boter, le qual. 56 ct2e qual. 50 ct. per half kilo. Kaas f 20 k f 23,- per 50 kilo. Biggen f 6 k f 9 per stuk. Weivarkens f 14 k f20 per stuk. Aardappelen (kleingeel) f 2,75 per HL. (blauwe) f 1,76 Eieren f4,— per 100 stuks, fionda, 9 Sept. Kaas, le qual. f26,— 4 f 28, 2e qual. f22,— 25,Noord-Holl. (24,— k 27. Aangev. 96 partyen. Han del zeer vlug. Rotterdam, 7 Sept. Aangevoerd 700 vette en 1072 magere runderen, 862 vette eu graskalveren, 56 nuchtere kalveren. Prijzenvette runderen lo qual. 80 ct, 2e qual. 26 ct, 8e qual. 20 ct.; ossen le qual. 29 ct„ 2e qual. 26 ct. Gemeente Schoonhoven. Van 8 tot 10 September. Ondertrouwd: A. Murk en J. C. van den Bergh. J. Rietveld «en 0. Knoop. "W. Spnyman en G. E. Blok. Getrouwd: J. W. Brugman» en M. L. M. van der Goot. Overleden: F. Hnygene, oud 8m.(wonende te Bergen op Zoom). G. M. P. Zwagemaker», ond 20 j. Gemeente Hoornaar. Van 6 Augustus tot September. Geboren: Cornelia, s. van A. Slob en A. de Groot. Jantje, d. van A. Advooaat en G. Langerak. (Zie verder pag. 4.) Ondertrouwd: P. HILLENIUS en H. DIJKHUIS. Schoonhoven, 8 September 1897. Ondertrouwd: J. SCHALIJ te Schoonhoven, en J. M. TIELEMAN. Lelden, 9 Sept. 1897. Ondertrouwd: ADRIANUS PIETERSE en ANGENITA CHRISTINA ALBERS. Krimpen a/d Lek, 10 September 1897. Voor de menigvuldige belangstelling, ondervonden bij onze 60-jarige Echtver- eenigingbetuigen wy met deze aan familie, vrienden en kennissen onzen hartelyken dank. M. VAN KLAVEREN en Echtgenoote en Kinderen. Schoonhoven, 10 Sept. 1897. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden b\j het overlijden van onze geliefde Moeder, Mej. de Wed. J. VAN WUNEN Pz. - Vebhoeff, betuigen wy onzen oprechten dank. Uit aller naam, P. J. VAN WUNEN Jz. Krimpen a/d Lek, 10 Sept. 1897. De Ondergeteekende betuigt zyn wel- gemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen by zijn benoe ming als Burgemeester van Wijngaarden. PRUIS. Molenaarsgraaf, 7 Sept. 1897. Voor de vele blijken van belangstelling, bij de viering van mijn 25-jarig jubileum op 6 September j.l., betuigt Ondergeteekende zyn hartelyken dank. T. BLANKEN. Bergambacht Voor de talrijke bewijzen van belang stelling, hem betoond ter gelegenheid van de Priesterweiding en den Eersten H. Dienst, betuigt Ondergeteekende zijnen hartelyken dank. H. J. G. VAN BAAREN, Kapelaan Noordzijpe. Schoonhoven, 10 Sept. 1897. DUKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van de Krluipenerwaard berichten, dat de vaart door de Beneden kerksehe bruggen, welke wegens reparatie daarvan gesloten was, is D. OSKAM, Dijkgraaf. J. VAN DER LEE DEN, Secr. Rentm. Zoo spoedig mogclQk gevraagd: Een J P. G.met paard en wagen kunnende omgaan en van goede getuigen voorzien, bij P. VAN DE WERKEN, Groot-Ammers. Ten spoedigste gevraagd twee bekwame bfl Th. HOOFT te Haastrecht. Zoo spoedig mogelijk gevraagd: halfwas of bekwaam, P. G bekend met hoefbeslag en boei en werk. Fr. br. aan P. SCHAKEL te Polsbroek. GEVRAAGD: EEN DRIELING» BOERENKNECHT. P G.door A. N. ROOKEN te Bergam bacht, bij de Fransche Kade. Dag., bbhalVe Zondags. Mevr. BLOM VAN GEEL te Schoon hoven vraagt tegen 1 Nov. een fat soenlijke N. H. Er biodt zich aan terstond: van middelbaren leeftijd, P. G.liefst in een klein gezin. Brieven franco, letters B Z, aan het Bureau van dit Blad. door huwelijk in het begin van Novem-' ber buiten betrekking komende, biedt zich ais zoodanig aanliefst in een klein gezin. Er zal meer op een goede behan deling dan op hoog salaris gelet worden. Brieven franco, onder letters B T, aan A. J. FUAN te Nleawcrkerk a/d Usel. Met 1 Nov. a. s. biedt sleh aan een flinke van den P. G., liefst op een dorp. Adres, fr. br., letter C, aan het HULP POSTKANTOOR te Nlenwerkerk a/d IJacl. Mej. HOOGENBOEZEM te Schoonhoven vraagt tegen 1 Nov. eene liefst van buiten. Op een groot dorp bij Schoenhoven wordt met 1 November a. s. gevraagd, eene kunnende koken en huiswerk verrichten. Loon f 80,—, Adres met franco brieven, onder no. 82, Bureau dezer Courant. Wegens huweiyk der tegenwoordige met Kerstmis gevraagd een tegen hoog loon, by Bn. TIMMER te Bleekensgraaf. Tegen November a. a. wordt een gevraagd. Adres HULPKANTOOR Noordcloos. Meyrouw VERSTEEVENBOSCH to Schoonhoven vraagt met November eene P. G., niet beneden de 22 jaar. Wogens tydeiyke afwezigheid brieven te bezorgen aan het Bureau dezer Courant. Tegen Nov. a. s. wordt gevraagd, b|j een Weduwnaar zonder kinderen, eene flinke HUISHOUDSTER, van 40 tot 45-jarigen leeftyd. Br. fr.lett. P, aan#- het Bureau van dit Blad. Gediplomeerd Ned. Toonkünst-Vereeniging, beveelt zich beleefd aan tot h6t goven van Praotl8oh en Theoretisch Te ontbieden Lopikerstraat A 417, Schoonhoven. Maikt, by de Hoogstraat. GEVRAAGD tegen 1 November a. s. eene flinke Brieven franco, doch liefst in persoon. Adres: Koffiehuis „DE GROOTE BOER", Lekkerkerk. Bestellingen kunnen gedaan en in lichtingen bekomen worden by te LEKKERKERK. Het proefveld onder de gemeente Berkbnwoude aangelegd door de Maatschappij tot Verkoop van XIULPMEsTSTUFFEN te DORDRECHT, heeft Bedeit 3 jaren bet bewys geleverd voor de deugdelijkheid en krachtige nawerking der door haar geleverde Meststoffen. Zy vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat haar echt Dultseh THOMASSLAKKENMEELmerk „STER", geleverd wordt door H H. Vertegen woordigers: D. W. VAN BEUSEKOM te Hekendorp en C. RIJKAART te Goadcrak Jsmede door tusschenkomst van JASPER BOTH, in 't Beierscbc, Sub-Agent. vraagt voor Nlenw-Lekkerland en Omstreken, in plaats van den Heer J. F. HEIJNIS, die als zoodanig is afgetreden, een tegen nader overeen te komen conditiöD. - DEM1-SAIS0NS. huweiyk der tegenwoordige wordt tegen 1 November a. s. gevraagd liefst van buiten. Adres: Mej. RUSZ VAN ZESSEN, Haven, hoek Voorhaven, Schoonhoven. Er biedt zich aan een net Meisje, oud 19 jaar, als in een klein gezin, of als TWEEDE MEID. Brieven te bezorgen, onder de letters J V, Bureau van dit Blad. merk „S achtjes" en „Formerend", voorhanden in het Steenkolenpakhuis Oude Haven, Schoonhoven, en op de Steenfabriek „DE VALK", Langerak. CIJFER: THOMSON'S THEE. I Terstond biedt zich aan een flinke Weduwe, P. G., voor Adres, letter M, firma EDAUW, Boek handel, Gouda. Wegens huweiyk wordt tegen 1 Nov gevraagd, van denuP. G. en liefst die melken kanby L. GILLE te Hiliegersberg. Terstond gevraagdwegens huweiyk van de tegenwoordige, melken een vereischte, van den P. G., by P. VERKAIK te Capellc a/d IJssel. In een klein gezin, zonder kinderen, wordt tegen 1 Oct. of 1 Nov. a. s. ge vraagd eene goede P. G., (tegen hoog loon). Brieven franco, doch 't liefst in persoon zich te vervoegen by Mej. Wed. P. VINK te Papendrecht. Maikt, by da Hoogstraat. KANTOOR-, SCHOOL-, SCHftlJF- en TEEKENBEHOEFTEN. Plaatsing van ADVERTENTIES jn alle Couranten. Donderdag 23 Sept. trekt de 's-HER- TOGENBOSSCHE VERLOTING met ruim 1000 prjjzfDwaarby als hoofdprijs een prachtige LANDAUER met 2 PAARDEN de winner kan er onmiddellyk f 2000 contant geld voor ontvangen. 'Prijs per lot f 1,—11 loten f' 10, J- 25 loten f 22,50. Na ontvangst van het bedrag worden deze Loten toegezonden door 0. J. VAN EIJK te Woerdeu. jpdT" 10 éenis meer na de trekking toezending der trekklngsljjst. In den Boekhandel van S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven zyn verkrygbaar van de Nationale Tentoonstelling van Ny verheid en Kunst te Dordrecht. Hoofdprys een voorwerp ter waarde van f5000,—, en verschillende pry zén ter waarde van f 1000,—, f 500,- enz. aangevangen 1 AUGUSTUS 1897. Van SCHOONHOVEN: Werkdagen 6 80,11.— en 2.— uur. Zon-en Feestdagen 6.80, 2.- 6.80 Van GOUDA: Werkdagen 8.45, 4.80 en 6.10 uur. Zon-en Feestdagen 8.45, 5. - „9.15 MB** DO OMNIBUSSEN zullen t 5 minuten vóór het vertrekuur op de Markt, b/d Groote Kerk, staan. De Retours, genomen op dezen dienst, zyn ook geldig op den dienst van den Heer C. A. J. DE GOEIJ, Firma Gebr. BLOM, en omgekeerd. met eene mooie collectie POSTZEGELS te koop aangeboden. Br. fr.onder letter F, a/h POSTKANTOOR te Nlen werkerk a/d Usel. uitsluitend van Hollandseh met de hand gesponnen Hennepgaren, en met nauwe mazen óp een vierkanten lap gebreid, waardoor zy jfemakkelyk storten. Conenrreerendo maar vaste prijzen. Fabrikant ln Garens en Toaw. 1 DOG KAR1 8TORTKAR, 2 overdekte HITTENKARREN2 HON DENKARREN en 1 BOERENWAGEN, b(J JOH). VAN DER SCHEE, Oud-Alblu. met Aanfioorighedenalsmede eenige perceelen WEILAND en Watering te op den 8. September 1897, ten overstaan van den Notaris H. M. DE VOS te Capelle a/d Usselin 6 perceelen geveild, zyn in bod gebracht: Perceel 1 op f 2600. Perceel 4 op f 2050. 2 -2900. 5 -8100. 8 -4000. 6 -8400. De verkooping by nadere verhooging, afslag en combinatiën biyft bepaald op Woensdag 15 September 1897, des voormiddags 11 uur, in het Koffie huis „DE ROODE LEEUW" te Capelle a/d IJssel. bekend, dat De Notaris H. GROENENDAAL te Gouda maakt welke op Woensdag den 15. Sep tember 1897, des voormiddags 11 uur, in het Koffiehuis van den Heer J. BROERE te Ouderkerk a/d IJssel zullen worden afgeslagen, zfln ingezet en verhoogd als volgt: Perc.no. lopf 17Ö00, verhoogd met f 1000. no. 2 op,- 8100, 500. no. 8op- 2600, - 100. no. 4op- 8000, 500. no. 5op- 1400. no'. 6 op - 1200, 200. - no. 7 op - 1600, 100. nos.8en9op- 5000. no. 10op- 1800, - 200. no. 11 op- 1600. no. 12 op- 1100, 100. nb. 13 op - 800. no. 14op- 1600, - 800, no. 16 op - 100. Totaal f 45.400,—. Verhoogingen kunnen, worden aange nomen ten kantore van genoemden Notaris GROENENDAAL, tegen genot van 10 der verhoogingsommentot Dinsdag 14 September 1897, des namiddags 4 uur. De Notaris H. GROENEN- DAAL te, Gouda maakt bekend, dat de welke op Donderdag 16 September 1897, des vpormiddags 11 uur, in het Hótel „DE ZALM", aan de Markt te Göuda, zullen worden afgeslagen, zfin ingezet en verhoogd als volgt: Perc. no. 1 op f 22600. no. 2 op - 3400. no. 3 op - 2000, verhoogd met f200. no. 4 op - 800, 200. no. 5 op - 1200. no. 6 op - 8800. no. 7 op - 850. no. 8 op - 2500. no. 9 op - 5000. Verhoogingen kunnen worden aange nomen ten kantore van genoemden No taris GROENENDAAL, tegen gei/ot van 10 °/0 der verhoogingsommen, tot Woens dag 15 September 1897, des namiddags 6 uur,

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 2