I Woensdag 15 September. 1897. N°. 1817. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht r7S an W. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Uit Lekkerkerks verleden. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgaven. r voor J. Maajjen laraties aan i buiten de weten we op dit verzoek en die geheel en al berust op gecommitteerde Raden. franco ---ri- uröii. •maal plaatsing opgegeven, Faajj van oud 22 j. Boer, P. van scho o mns che gomt. Geboren: Ros Getrouwe Ider, Burj Jvei iburg en P. Blonk We begrijpen we he - 'jecommit- uw gezonden roete, goede Kerkenraad en A. T. de Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Qroote letters naar plaatsruimte. Inzending - uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing O£_ worden slechts 2-maal in rekening gebracht. het stalen rijnschip „Ver- 5”, groot 750 lasten, te bouwen Jadische Actiön Gesellschaft für und Seetranspost te Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren bü alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. tot wethouder dezer gemeente de heer W. Boer. 'fioudrlaan, 11 Sept Om 11 uur’savonds werden onze dorpsbewoners door de brand klok wakker geroepen. Twee hooischelven by den landbouwer E. Aanen stonden in volle vlam. Deze brand kan ónmogelijk door broeiing ontstaan z(jn, daar een schelf van dien zelfden dag en de andere een oude schelf was. De algemeens opinie is dan ook dat hier van kwaadwilligheid en wraak sprake is. Men mag den rtjksveld- wachter van Molenaarsgraaf, den heer Westra, wel dankbaar zijn. Deze Ijverige politieman had zich ongevraagd verdekt opgesteld om voor hem zeker goede redenen en werd den brand spoedig ge waar. Door zijn optreden is een groot ongeluk voorkomen, want ware de brand later ontdekt, dan zouden de belendende hofstede en vele andere gebouwen een prooi der vlammen zijn geworden. De burgers zijn over deze gebeurtenis verslagen, want leven en eigendom loopen in onze ge meente grootelüks gevaar. Rijkspolitie Is hier noodzakelijk en velen verlangen daarnaar. ’Lekkerkerk, 10 Sept. Gisteren-avond tegen het invallen der duisternis had alhier eene gratis-voorstelling plaats van licht beelden, alle betrekking hebbende op de Delftsche Nijverheid, als: de Gist- en Spiritusfabriekde Oliefabriekde Lijm en Gelatinefabnek enz. Een talrijk publiek— vooral het jeugdige was daarbij tegen woordig en, juichte bij sommige vertoo- ningen, vooral bij de laatste afdeeling van het programma: „De Koningsgist, of Zege na den strijd, Bakkerstooneelspel in 4 bedrijven en één naspel.” De vertooner, de heer Okhuizen, en de vertegenwoordiger der fabrieken, de heer Broekhuis, bjj den reiswagen behoorende, zullen wel tevreden zijn over de belangstelling door deze wijze van reclame maken opgewekt. In een der zalen van „De Groote Boer,” waar modellen en monsters te bezichtigen waren, gaf de Delftsche Alcolinelamp een heerlijk licht, waarbij de petroleum-ver lichting in de biljartzaal, daarnaast ge legen, zeer ongunstig uitkwam. Ook de Delftsche spiritussnelkoker ondervond by de beproeving en verklaring veel be langstelling. Linseboten, 8 Sept. Tot wethouder is in de raadsvergadering van gisteren her kozen de heer H. Verwey. In plaats van f600 werd goedgevonden f 1000 van de leening, thans nog groot f 3400, met 1 Jan. a. s. af te lossen. Wegens benoeming te Dordrecht werd aan mej. G. Van der Wei ff op verzoek eervol ontslag als onderwijzeres verleend met ingang van 1 Nov. a. s. Besloten is, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, eene oproeping te doen op eene jaar wedde van f 550. 'Stormpolder, 7 Sept. Van de werf „de Hoop” der firma 0. Van der Giessen Zonen alhier werd heden met goed gevolg te water gelaten het ijzeren ren schip „Siegfried”, groot 600 lasten, ge bouwd voor rekening van de heeren G. H. Hempelmann en H. Böllert te Mülheim a/d Ruhr, terwijl de kiel gelegd werd voor eeniging 36”, voor de BaJ Rheinschifffahrt Mannheim. ♦Varen, 9 Sept. Na installatie van de gekozen raadsleden, de heeren Govert De Gier, G. De Bruyn en A. Willemstyn, werd eerstgenoemde in de laatst gehouden raads-zitting der gemeente Vuren als wet houder herkozen. 'Zevenhuizen, 8 Sept. In de vergade ring van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 7 Sept, werden de nieuwe leden van den raad geïnstalleerd, nadat in eene vorige vergadering de geloofsbrieven waren goedgekeurd. Tot onderwyzer aan de lste openbare school werd benoemd de heer J. Langewisch te Schiedam. Ter gelegenheid van den jongsten storm had er een groot ongeluk plaats met den molen, bewoond door Schotte. Een der wieken slingerde er af, viel door den molen, juist in de woonkamer, waarin de moeder en een kind zaten. Wonder boven wonder bleven beiden ongedeerd, hoewel de wiek geen meter van hen viel. De wieken waren reeds afgekeurd. Op de heden gehouden paardenmarkt waren circa 80 paarden aangevoerd. De handel in luxe paarden was willig, maar er waren van dat soort weinig exemplaren aan de lyn. Beste paarden waren zeer gewild, ook werden er flinke prijzen voor besteed. Werkpaarden golden 90 tot 160 gulden, jarige 800 gulden. Ook waren een drietal buitenlandsche koop lieden op de markt. Zwammerdam, 7 Sept, In de heden gehouden raadsvergadering is in de plaats van den heer J. Van Dam Sz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen, tot wethouder benoemd de heer Jb. De Bruin en tot ambtenaar van den burger* lijken «tand de heer Van Debben, iptember. O. Bugserd m U van W. Slonp laooba, d. van W. ‘Gorinchem, 9 Sept. In de plaats van den heer H. L. Heykoop, eervol ontslagen leeraar in de Hoogduitsche taal aan het gymnasium en de Hoogduitsche taal en letterkunde en het Schoonschrijven aan de hoogere burgerschool, is eergister avond hier voor gelyke betrekkingen door den gemeenteraad benoemd de beer R. Snel te Goes, op eene jaarwedde van f 1800. De prijs der aardappelen is sty- gende. Terwyl de vorige week hier aan de beurs slechts f 1,15 f 1,25 besteed werd, worden de zoogenaamde blauwe hier thans tegên f 1,87} k f 1,50 den HL. scheep gedaan. 'Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 10 Sept. De handel zoo in kaas als boter is deze week willig; kaas 50 cent per 50 kilo hooger, boter onveranderd in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 18 24 per 50 kilo naar wichten kwaliteit. Goêboter f 0,60, wei boter f 0,50 per J kilo. ‘Ameide, 9 Sept. De den raad aan geboden begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1898 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 9331,90. $Amelde en Tienhoven, 9 Sept. De heer J. Coljjn, sedert 1 December 1896 onder wijzer aan de gemeenschappelyke openbare school dezer gemeenten, is benoemd tot onderwyzer te Sliedrecht en neemt die benoeming aan. ’t Is te bejammeren dat een zoo degelyk onderwyzer als de heer Colyn is, zich nu al reeds naar elders begeeft. ‘Bleskensgraaf, 9 Sept. Door 'den raad dezer gemeente is besloten de 25 opcenten op de peisoneele belasting te bly ven heffen. Tot ambtenaar van den burgerlyken stand dezer gemeente is herbenoemd de heer P. Gautier. 'Gieeendam, 9 Sept. In dé raadsver gadering van 11. Dinsdag is het voorstel van den voorzitter om de jaarwedde van den burgemeester met f 250 en die van den secretaris met f 150 te verhoogen, met 8 tegen 3 stemmen verworpen. By de nieuwe wet zouden volgens den voor zitter de gemeenteinkomsten worden vermeerderd met f 1442,07. Het gaat verloren, doch daarvoor komt in de plaats f 6586, als f 1,78 per inwoner gerekend op 8700 inwoners, zynde in ontvangst meer dan vroeger f 1723,66. Hierbij komt nog der jaarwedden van den bur gemeester en den secretaris, te zamen f 850 door het rijk aan de gemeente toegestaan als schadeloosstelling voor de vele werkzaamheden, die burgemeester en secretaris voor het rijk hebben verricht en nog meer zullen te verrichten hebben, is totaal f 2073,77. Hiervan af het verlies aan opcenten op de hoofdsom der pers, bel. f 681,59, blijft f 1442,07 als boven genoemde vermeerdering. 'GteMB-Meawkerk, 9 Sept. Herbenoemd door de opstandelingen bezet werd, De Minister v%n Oorlog heeft dadelyk een telegram gezonden aan Generaal Weyler, om hem ophelderingen te vragen en de onmiddeliyke herovering te gelasten, want bly ven de opstandelingen in het bezit van die plaats, dan kunnen ze daar gemakkelyk een gouvernement vestigen en trachten zich als oorlogvoerenden te doen erkennen. Eene expeditie wordt daarom uitgerust om de plaats te heroveren. Volgens berichten van de Philippynsche eilanden is de jongste uitbarsting van den „Mayon Volcano”, aan het zuidelijke uiteind van het eiland Luzon of Manilla, zeer noodlottig geweest. De lava vloeide in breede stroomen den berg af, zoosnel, dat 500 menschen niet tijdig konden vluchten en om het leven kwamen. Aan het strand, op 35 kilometer afstand van den krater, werd de stroom pas gestuit. Verscheidene dorpen zyn bedolvenvelden en wegen zyn verwoest. Te Tobaco is een groote kloof in den grond ontstaan. De aschregen viel tot in Nueva Carcees, op 90 kilometer afstand van den vulkaan. Te Guinobatan was de rook zoo dik, dat de zon er door werd verduisterd. Gedu rende de uitbarsting werd een hevig onderaardsch gerommel gehoord. Aan de kust van den Amerikaanschen Staat Mississippi, te Ocean Springs, eene gezochte zomerverbyfplaats, is door het plotseling uitbreken van eene koorts epidemie een paniek ontstaan. De be smette stad wordt omringd door een cordon, om het verspreiden van de ziekte tegen te gaan. Te Bilori, dicht by Ocean-Springs, hebben de burgers gewapende patrouilles gevormd, die dag en nacht de wacht houden om vluchtelingen uit de besmette plaats te weren, en hen te dooden die toch de stad trachten binnen te dringen. En toch is de epidemie niet van den ergsten aard. Van de 600 ziektegevallen, die to Ocean-Springs voorkwamen, waren slechts 12 met doode- lyken afloop. Uit de Vereenigde Staten wordt weder een noodlottig spoorwegongeluk bericht. In den nacht van Woensdag op Donderdag zfin op den Atchison-spoorweg, by Emporsa (Kansas), twee treinen in botsing gekomen. Twaalf menschen werden gedood en twaalf andere zwaar gewond. Onder de passa giers van een der treinen was de heer Bryan, de tegenkandidaat van Mac-Kinley by de jongste Presidents verkiezing. Hy bleef ongedeerd en moet wakker hebben meegeholpen b(j het bevryden van passa giers, die bekneld zaten in de vernielde wagens. oenen male, boord weggebroken Uit de mededeelinj T w i s kin verband gebi reeds bekende, kan het verbeeldingskracht op moeilgk vallen, zich ver zich vroeger het hoe ongeveer het er i twjjfeld heeft men aai nieuwing in 1615, het v meer noodig voor de go gebroken en dichtgemeti een koor geweest ia, dien kant nog steeds te zien is. Ofschoon er al wel wat meer overeen stemming heeracht tusschen de vertegen woordigers dor Mogendheden te Constan- tinopel, op het punt der Tarkach-Grieksche vredesvoorwaarden, toch is het nog niet het rechte. De jongstberaamde byeenkomst der gezanten te Gonstantinopel,die tusschen Turkfie en Griekenland den vrede heetten te bemiddelen, is al weder niet kunnen doorgaan, omdat do Duitsche zaakgelas tigde nog geen instructies had en zoo gaat men dus al wéér een nieuwe week in van onzekerheid. Kwam er toch maar eens iemand, die de oorlogsschatting voorschoot, dan was Griekenland geholpen en aan al die redeneer ngen een einde gemaakt I Maar, waar z ilk een vriend te vinden? Op Creta hebben de admiralen nu meer bepaald aangedrongen op de ontwapening der ongeregelde Turksche troepen, doch van de zyde der Muzelmannen rees weer de gewone klacht natuurlijk, dat zy dan weer loos aan de Christenen wa en overgeleverd. Djevad-Pacha maakte ook bedenkingen in dien geest, waarop doei de admiralen nog niet werd geantwoord. De Grieksche Kroonprins is bezig aan een rapport over de kiygsverrichtingen, dat niet minder dan 1800 biadzyden groot is. De Prins, die zooals men weet opperbevelhebber was, heeft in dat werk de schuld der begane fouten geworpen op zyn vriend, generaal Sapounzakis, die hoofd van den staf was. Prins George volgde hetzelfde systeem, maar ongelukkig voor hem, niet met gun- stigen uitslag. Hy daagde namelyk zyn vertrouwden makker Raflopronlos, com mandant van een torpedoboot, voor den krygsraad, wegens ongehoorzaam heid in het verlaten van zyn post, maar daar de beschuldigde duidelyk zyn onschuld kon bewyzen, sprak de krygsraad hem vrij. Keizer Wilhelm van Daitschland zal de rollen weer eens verwisselen. Na die van gastheer tegenover Italié’s Koningspaar op waardige en hartelyke wyze te hebben vervuld, zal hy nu denkelijk naar Hongarije trókken, om als gast van Keizer Frans Jozef de manoeuvres by te wonen. Z. M. zal ook een bezoek brengen aan Buda-Pesth, waar hem een schitterende ontvangst zal bereid worden. Hamburg kreeg dezer dagen bezoek van een honderdtal Franschen, die met de stoomboot „Versailles” naar St. Peters burg geweest waren, en die de beziens waardigheden der stad in oogenschouw namen. Aan boord waren ook maar die gingen niet aan wal twee Fransche zee-officieren en niet minder dan negentig marine-m at rozen, restanten nog van de bemanning der oorlogsschepen, die Presi dent Faure naar Rusland hebben vergezeld. Dat zyn de bekende „Jantjes”, voor welke de Czar vrijstelling Van straf bedong. De Franschen zien nu overal teekenen van het RaMlseh-Fransr.h bondgenootschap. Een knaap was in het Ourch-kanaal te water geraakt en had zich vastgeklemd aan een arbeider, die hem was nage sprongen, met dat gevolg, dat beiden in gevaar van verdrinken verkeerden. Daar kwamen twee politie-agenten aan, die een losloopenden hond - op wiens halsband de Russische naam „Dmitri” stond naar de hondenbewaarplaats brach ten. Nauwelyks zag die hond de dren kelingen, of hy rukte zich los, sprong te water en redde den knaap, terwyl de arbeider zelf naar land zwom. Verschei dene menschen begaven zich, toen ze van het geval hoorden, naar de honden bewaarplaats, om den Russischen hond in te lossen, maar deze had zich, zeer bescheiden, uit de voeten gemaakt. Welk eene overdry ving toch! Ierland’» gasten, de Hertog en de Her togin van York, zyn naar Schotland ver trokken, na hunne hooge ingenomenheid betuigd te hebben met de hartelyke ont vangst. Nu, de Ieren hebben ook al het mogelyke gedaan, om het Vorstelyk paar welgevallig te zyn. Misschien, dat, na de betoonde ingenomenheid, er nu wel kans isdat Ierland’s hartewensch zal vervuld worden en een lid der Konink- ly'ke familie zich aldaar vestige. Zoo denkt Servie er niet over. Diens hartewensch is, dat zijn ex-Koning Milan wegblyve, zoo ’t kan voor immer. Nu, er is wel kans op, dat het voorioopig van de bekende bezoeken bevryd biyft. Te Buda-Pesth is namelyk overleden zekere baron Miles Batch, die zyne goederen in Rumanié, welke een bedrag vertegenwoordigen van „mülioenen”, ver maakt heeft in de eerste plaats aan den ex-Koning Milan. Hy komt dus in goeden doen en heeft nu het een en ander te regelen, zoodat daardoor Servië in den eersten tyd zeker verschoond zal bly ven van zyne aanwezigheid. Groote ontsteltenis heerscht te Madrid (Spanje). Men heeft aldaar het bericht ontvangen van Cuba, dat de belang rijke stad Vittoria de Tunas, met 7 for ten, elk van 2 Krupp-kanonnen voorzien, toestand bekend ia, na best mogelyk ia zich voor te stellen, hoe het oude kerkgebouw er van buiten heeft uitgezien en tot hoever het zich aitstrakte. Keeren we, na deze uitweiding over hetgeen was, tot 1779 terug, dan dóet zich aanstonds de vraag voor: hoe sal men het geld gekregen hebben, om een en ander weer behoorlijk te herstellen. We begrgpen hoe de vraag „waar vandaan krjjgen we het benoodigde geld?” dikwjjls een onderwerp der bespreking zal hebben uitgemaakt van hen, die als bestuur ders in de allereerste plaats de aangewezen personen waren om te zorgen dat alles weer in orde kwam. De benoodigde fondsen vinden in de gemeente was onmogelyk, hiervan was men ten volle overtuigd. En het eind van alle beraadslagingen was, dat men aan de Staten van Holland en West-Friesland verlof zou vragen een leening te mogen sluiten van f 18.000, maar zóó, dat genoemde Staten van hun kant door hot inwiliigen van eenige wen- soheu, die gedaan werden, zouden medewerken om gezegde leening te doen slagen. Tot dit einde werden in een verzoekschrift, aan de Edel Groot-Mogenden gericht, enkele voorstellen ge daan, waarop de vereischte goedkeuring in den Haag gevraagd werd. Het origineele verzoekschrift vond ik niet, evenmin als de juiste opgave van den dag, waarop het naar de Staten verzonden werd, maar dit neemt niet weg, dat we toch bij be nadering te weten kunnen komen wat het stuk inhield en wanneer het opgestuurd werd. Dit laatste bly kt uit een missive door ge teerde Raden den 22sten Maart 1780 j aan de „Eersaame, vroome, discreet vrienden Schout, Heemraden ende van Lekkerkerk te Lekkerkerk.” In deze missie toch leest men, dat uit genoemde Heeren, belast met het beheer der kerkeljjke goederen en fondsen, een commissie moest komen naar den Haag, om er den 29sten Maart te verschijnen voor gezegde Raden, ten einde, onder overleg ging van de vier laatste kerkrekeningen, en de oudste die er te vinden was, inlichtingen te verschaffen on ophelderingen te geren omtrent het aan de Staten van Holland en West-Fries- land gezonden verzoekschrift in zake de her stelling van het kerkgebouw en den toren, en dat den Aden Maart door die Staten ontvangen was. Het stuk moet dus in Februari ópgewaakt en naar den Haag verzonden zijn. En wat nu gevraagd werd, dit uit de resolutie van de Staten, schrift genomen, en die geheel de uitspraak der -J dat door den kerkmeester aan Vermaes ieder jaar f 14 zou worden betaald, zodat hy zich van de deugdelijkheid van. het geleverde werk had' overtuigd). KomendjraM'het nodigh is en werdt ontboden, blijvende alle extra ordinaire toevallen aen het voorsz. uurwerk [Dat Godt verhoede] hier bugten en sulox geëximeert. Dit gehandelc en tusschen ons ondertejjekent op den”w. g. G. VEHMAE8. Zoo ging alles den gewonen gang, niemand vermoedde eenig onheil, totdat de 29ste Augus tus 1779 aanbrak. Op dezen dag toch stortte de vóór het kerkgebouw staande toren in en vernietigde in zgn val een gedeelte van het kerkdak, terwijl, wat in den aard der zaak ligt, ook het inwendige van het gebouw be schadigd werd. Wat niemand had verwacht of bevroed scheen te hebben was gebeurd en do groote vraag was nu, wat te doen Onmid- dellgk werd van het gebeurde kennis gegeven aan Geertruid Lestesenon, weduwe van Mr. Jan Hop, ambachtsvrouw van Lekkerkerk. En deze vroeg of liet vragen aan Reinier Hondhorst, mr. timmerman en houikooper te Schoonhoven en aan Cornelia Twisk, mr. metselaar te Amsterdam, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het kerk gebouw en van den toren, opdat ze haar van hunne bevindingen een scbrifteljjk rapport zouden overleveren. Dit rapport, door genoemde twee personen onderteekend den 21sten October 1'779, en ten gemeente-arohief alhier aanwezig, zegt o. a. dat zjj „zigh op den 4den October deses jaars 1779 by den anderen hebben vervoegd te Lekkerkerk, waar ter plaatse zwaare ge- breeken aan de Kerk en Tooren ontstaan zgn, zgnde den kerk Toren ten eenenmaie in Ruïne gestort, omme met den anderen deselve ge bouwen te examineeren ten epnde sohriftelpk te rapporteeren, op welke gevoeglijke en mena- geuse wijze het kerk Gebouw in die ordre kon werden gebragt dat hetselve voor de Ge meenten kon van dienst blgven.” Na deze inleiding deelen ze hun gevoelen mee omtrent de wjjze waarop het kerkgebouw kon worden hersteld, dat aan de fundamenten zeer veel van het water had te Igden, terwgl ze over den toren schrijven dat ze „niet alleen het menageusto, maar ook ujjt hoofde van de geheele Gesteldhegd van ’t kerk Gebouw van oordeel zgn „dat een, op zelven zwaaron gemetselde» Tooren, werde gemenageerd, en dat na den Tooren en steene beeren zullen geammoveerd en tot de Fundamenten toe weg- gebrooken te zgn, de kerk van vooren behoorde te werden gesloten met een opgaande gevel muur, ter zwaarte van drio mopsteenen, waarin de zgmuren behoorlijk werden verbonden” terwgl het dan verder heet „dat op de toog- balken een „Taflement zoude werden gelegt, en daarop gesteld een houten Tooren of Lan taarn, van sodanige Figuurconstructie en bewerking, als door te formeeren teekeningen, en developpcmenten kan aangetoond werden, ailes te maaken van groenen hout en van bugten met Lood te bekleoden.” Werd naar hun plan gehandeld, dan zou, naar hunne berekening een som van dertien duizend gulden voldoende zgn. Na dit alles aan hunne lastgeefster te hebben meegedeeld, besluiten zg hun rapport aldus: „Egndelgk, kunnen wg niet mankeeren te adviseeren, dat om de gevaarlijke gesteldheid van het overige gedeelte van den geruïneerden Tooren, densel- ven voor den aanstaanden winter, zoo niet ten ten minsten tot de galmgaten, be te werden.” >gen van Hondhorst en gebracht met het van vroeger ot voor hem, die er eenige •p na houdtniet heel een idéé te vormen, hoe t kerkgebouw uitstrekte van buiten uitzag. Onge in de oostzgde, bg de ver ver vallene koor, als niet godsdienstoefeningen, af- Jseld. Dat er werkelijk bowyst do toog, die aan En wanneer gevraagd wordt, waarom die niet geljjk met het overige muurvlak gemaakt is, dan zou ik willen antwoorden, dat men daartegen een schuur heeft geplaatst, om dienst te doen als bewaarplaats voor begraftenis-gereedschappen. Door nu als ’t ware de schuur, in dit insprin gend gedeelte te brengen, was men beveiligd voor het indruipen van 't regenwater, dat van ’t dak afviel, want de weelde van een dakgoot veroorloofde men zich toen nog niet. Dit koor heeft ongetwijfeld doorgeloopen tot daar waar het gzeren hek nu staat. Immers meer dan eens werd mg van geloofwaardige zgde ver zekerd, dat bg gravingen, daar gedaan, op fundamenten gestooten is. Ook aan de west zijde is een stuk van ’t kerkgebouw afgenomen want zoowel aan de noord- als aan de zuid zijde is duidelyk te zien, dat er een gedeelte is afgebroken. En wanneer men nu nog in aanmerking neemt, dat vóór het kerkgebouw een zware toren heeft gestaan, dan begrijpt men dat ook hier de afstand tusschen toren en lange stoep zeer klein is geweest. Gerust mag worden aangenomen, dat de ruimte tus- sohen de lange- en korte-stoep door het oor spronkelijke kerkgebouw met zyn toren is ingenomen geweest. Het plein er om heen diendo tot begraafplaats en was met boomen beplant. De toren is vermoedelgk een vierkant gebouw geweest, geschraagd door beeren. Hg had galmgaten, terwgl de spits, die er op stond, van een kruis mot windwgzer of haan voor zien was. Of het een kruiskerk geweest is Dit is niet onmogelgk. Te Krimpen a/d Lek en te Ouder kerk a/d Usei is de kruisvorm nog duidelgk waarneembaar, terwgl ook de kerk te Stolwyk, in vroeger tyd, dien vorm bad. Dewjjl dus zooveel kerken in de nabgheid aldus gebouwd waren, is 't wel waarsohgnlgk dat dit ook te Lekkerkerk in dezen trant is gedaan. Alleen is ’t me dan niet recht duidelgk waar dan het kerkhof is geweest, dewyl dan voor een dooden- akker bitter weinig plaats over was. Me dunkt dat het, na al het te berde ge brachte, voor ieder, die met den piaataeigken HISTORISCHE STUDIE DOOB Dr. L. A. VAN LANGERAAD. VIII. Zoo was dan, dank zg de mildheid van Lak- kerkerks ingezetenen, het kerkgebouw weer hersteld en zeer zeker werd toen de hoop ge koesterd en de wensch geuit, dat men nu voor langen, langen tyd van buitengewoon groote uitgaven zou bevryd blgven. Dan dit zou niet zoo zgn, want geen zestig jaar zouden voorbij gaan of een onvoorziene ramp, n.l. het instorten van den toren, den 29sten Augustus 1779, zou een schade veroorzaken zóó groot, als nooit te voren. Voor we evenwel bg dit geduchte onheil stil staan, letten we eerst nog op enkele kleine bijzonderheden, die met het kerkgebouw in verband staan, al moet erkend worden, dat er niet zoo heel veel wetenswaardigs of belangrgks valt mee te deelen. Immers behalve het ver- koopen van enkele groote boomen op het kerk hof (waaruit dan mag worden afgeleid dat het terrein om de kerk beplant was) en het geljjk maken van den vloer in de kerk, wat nood- zakelgk was geworden door de groote oneffen heden (hoogten en laagten), veroorzaakt door het inzakked van oude graven, repi kerk, toren, pilaren (in dezen de kerk staande beeren of muurstutten), het zetten van een nieuw kruis op den toren (den 22sten Juli 1758) en het maken van een eergestoelte (Maart 1769), waarvan de teekening in het ge meente-arohief nog aanwezig is, vond ik bg mgn nasporingen feitelgk niets dat de moeite der vermelding waard is. Alleen trof me een aoooord in 1745 aangegaan tusschen schout, heemraden en den kerkeraad (in hun qualiteit van beheerders der kerkelgke goederen en fondsen) en Ggsbert Vermaes, onderwyzer te Hendrik-Ido-Ambaoht, betrekking hebbende op het onderhoud van het uurwerk in den toren. Ter wille der curiositeit, deel ik het accoord hier mee. Het luidt als volgt: Voor de Kerk. „Wjj öohoud Heemraden en Kerokemaet van Leckerkerck, verclaren aen Ggsbert Ver maes, schoolmeester tot Hendrik Ido, aen be stoet te hebben, gelyok voorz. Gysbert Ver maes sulox accepteert en aenneemt bg dezen de loopende Reparatie, hot zy van breeoken van tanden, Raderen, schjjfHoopen, en het ver- loopen van ooopere Bossen als mede het Schoon houden, en visiteeren van het oorloogie off uurwerek staende inden Toorn van Lecker kerck, voor den tydt van tien achter eenvol- gende jaeron die syn ingangh genomen heeft op den 80en October 1745: zgnde den dagh dat den voorn. Vermaes voor de eerste maal daar van een begin heeft gemaakt, ende dat voor een somma van veertien gulden ider jaar, dat door den kerkmeesterinden tgdt aen hem moet werden betaalt onder quitantie mits ten genoegen b(j hem weidende aengenomen (d. w. i, BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Arkel. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Jan Willem, I. van J. W. V«tt en E. Hage. Maria Pieternella, d. van J. Dirks en H. Kooy. Jan Cornells, i. van Versluis en E. Versluis. Gemeente Brandwijk. Van 17 Augustus tot 8 September. Geboren: Geertje, d. van B. Borsje en E. van der Wal. Jakob, z. van J. Baardman en J. Boer. Jan, z. van W. Boonstoppol en J. Bas. Overleden: A. M. den Burger, oud 78 wed. van J. van Blokland. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Adriana, d. van C. Verburg en M. Burger. Jeltje, d. van H. de Jong en T. P. de Groot. Simon, z. van G. de Bruin en L. Huisman. Getrouwd: J. Verpootte, oud 22 j. (van Leiden) en N. Visser, oud 24 j. Overleden: J. de Jong, oud 18 d. Gemeente Haastrecht. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Adrianus, a. van J. Schenk en H. Furrer. Lena Mietje, d. van B. Steen kamer en C. de Zeelt. Neeltje Adriana, d. ran J. Oskam en A. Kraagenbrink. Annigje, i. van F. van der Graaf en N. Verboom. Wilhelmus Johannes, a. van G. Raateland en D. Nobel. Johannes Willem, z. van L. Kloot sn H. Both. Getrouwd; A. Hollander, oud 28 j. en A. M. Haakman, ond 28 j. (van Gouda). F. Jansen, oud 27 j. en F. F. J. Brinkmann, oud 28 j. (van Rotterdam). Overleden: L. Rooseboom, oud 68 j., echt- jenoot van K. Blonk. G. de Pater, oud 6 w. I. Blegenberg, oud 28 j. Levenloos aange- ;even kind van het vrouwelgk geslacht van J. ie Korle en G. van Dam. Gemeente Hekendorp. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Arie, a. van H. Zwgnenbi P. Koster. Pieter Johannes, z. van I*. ra J. Groenestegn. Getrouwd: M. de Hoog, oud 27 j. en D. Verweg, oud 81 j. Overleden: G. Hofland, oud 18 j. Gemeente Hoog-Blokland. Van 6 Augustus tot 5 September. Geboren: Elizabeth, d. van M. Papenhubsen ra A. Gelderblom. Aar(je, d. van G. J, Wsst- «nen en N. den Braven. Getrouwd: M. Middelkoop, oud 24 j. en f. van den Dooi, oud 20 j. Overleden: J. Visser, oud 8 j. Leven boa kind van B. van Steenis en W. Stenis. Gemeente Kedichem. Van 1 tot 31 Augustus. Geboren: Hendrik, z. van G. van Hoog- lalem en A. Versluis. Jannigje Petronella, I. van A. van Rooden en A. van Honaen. Zlias, s. van A. M. Muilwjjk en K. Boole. Aatthgs, z. van H. Schreuders Mz. en A. da Cugper. Justinne Johannes, van A. Ver mar en K. de Graaff. Pieter, a. van K. luilwgk en K. Verhoeven. Overleden: E. H. Verhoef, oud <OjMeóht- jenoote van C. de Koster. GemMnte L>nge-Rulgawald«. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Aaltje, d, van H. van Zwisten ra de Hoog. -— Hendrik, a. van A. BoeleenT. lohoenmaker. Johanna, d. van J. van Wijn- [aarden en C. Kennedy. Dirk, s. van J. P. kastelein en G. Muis. Overleden: J. de Bruyn, oud 66 j.r echt enoot van M. Brunt. Gemeente Leerbroek. Van 1 Augustus tot 1 Saj Geboren: Neeltje, d. van J. van Iperen. Gerrigje, d. n M. Slotboom. Elisabet Ji Ie Wild en J. Kon. Overleden: I. Bor, oud 8 w.A. B. Ter- laat, oud 10 w. Gemeente Lekkerkerk. Van 1 tot 31 Augustus. Geboren: Willem, z, van R. Verbeek en de Jager. Hendriks, d. van H. Koutataai n 8. Mudde. Marinas, z. van K. Hoogen- oezem en A. M. Kalkman. Mzartje, d. van Neven en N. de Jong. Maria, d. van i. de Jong en A. Verwaal. Janna, d. van Deelen en M. Roest. Hendrik, s. van L. >oest en W. Middelkoop. Janna, d. van G. 1. Aarnoudse en C. J. Gunter. Adriana, d. an A. Kool en J. Anker. Jan, s. van G. erwaal en C. A. den Hoed. Getrouwd; A. Damsteegt, oud 20 j. en l. Mudde, oud 18 j.G. C. Dekker, oud 26 j. 'an Besogen) en A. van den Hoven, oud 27j. Overleden: B. de Groot, oud77 j., weduw- l aar van G. Hoogenboezem. HL 8. van den oven, ond lij. M. de Jong, oud 11 d. - j »ha. Noordergraaf, oud 2 m. W. Verkalk, ld 41 j., echtgenoote van G. Berkouwer. Gemeente Leksmond. Van 1 tot 8l Augustus, Geboren Wilhelmina, d. van G. J- da Vaal C. Kortenhoeven. Cornelia, a. van J. Wee rhout en D. Labrie. Jacob, a. van H. de mg en M. de Zeeuw. Gerrit, z. van M. V. irk, s. van A. de Jong en T. Tukker. Arie, van P. A. Van der Heiden en A, Kersber- m. Neeltje, d. van T. Kool en A. Veen. nthonie Jan, i. van D. Bonouvrió en A. Graven. Getrouwd: A. de Jong, oud 22 j. en T. akker, oud 20 j. P. den Boer, oud 25 j. i S. de Vaal, oud 28 j. P. van der Scam, id 23 j. en P. Schrijvershof, oud 27 j. A. rugt, oud 29 j. en M. van Besoogen,oud29j. Overleden: M. den Braven, oud 3 j. van Tienhoven, oud 78 j., weduwnaar van Kou. Gemeente Meerkerk. Van 1 Augustus tot 1 September. Geboren: Tennis, a. van M. Ouwerkerk en Blanken. Grietje, d. van P. Terlouw en Brouwer. Mana Catharina, d. van J. euwenhuizen en D. Knoppers. Jacob Willem, van H. Alting en W. K. de Vries. Overleden: T. van Djjk, oud 15 j. Gemeente Noordeloos. Van 6 Augustus tot 5 September. Geboren: Cornelia, d. van C. Versluis en Coljé. Fggje, d. van C. Versluis en J. Colié. Overleden: J. J. Troost, oud 8 m. Gemeente Oud-Alblas. Van 1 tot 81 Augustus. Geboren: Gerrit Nicolaas,z. vanO. N. Boers Joh. Heikoop. Johan Charles Egbert Wil- n. z. van Jbr. J. C. van Styrum en E. E. v. d. Sleesen. Adrianus, a. van W. A. tikoop en J. de Klug ver. Neeitje, d. van H. van den Berg en M. den Hartog. rnelia, z. van M. W. van den Dool. Overleden: M. Jongeneel, oud 15 w. Boer, oud 43 j. P. van Houwelingen, 1 26 j. M Korteland, oud 7 m. Gemeente Papekop. Van 1 tot 81 Augustus. Alida Alette, d. van A. Rosenboom. .uurfd: 0. de Wit, oud 40 j. en C. de oud 87 j., weduwe van J. Horsting. rger, oud 26 j. en A. M. de Groot, eud 19 j. irleden: J. D. Bnaterse, oud 8 w. Gemeente Vliet. Van I tot 81 Augustus. Jeboren: Anthonie, d. van A. npier. Marrigje Cornelia, d. op en E. C. Hoogendoorn. verleden: 0. J. Streng, oud fl w.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1