I 'dl d IMmagsB 4 ZoiHn UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: 1 dag opvragens h 2 1897. Woensdag 29 September. N°. 1821. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht s 0B eo 6B 70 ing en Lijfrente, Sf&i Töêr ÉiMmen, voor rref ww, f Officiëele Kennisgevingen. 3 NACHTWAKER BUITENLAND Overzicht. VERKIEZING voor to Provinciale Staten. Opgaven van Candidaten, als bedoeld bij art. 61 der Kieswet en art. 8 der Prov. wet. MAACOLINE. G. SOOS, Markt, Gouda, Fabrikant In 6arena en Tonw. BINNENLAND. OadtrdOB. t Gemeente Schoonhoven. >ven kind. van Moot* lorf. Dooi SGHOmüVEHH COURAKT. 88 57 18 61 «meester van Schoonhoven, A. D. H. KOLFF. Wie in aanmerking wenscht te ko men voor kan zich vóór 4 October a. s. aanmelden op de Secretarie. De Borget Mr. 28 September 1897. Het is tusschen Tarkye en Griekenland nog maar alleen vrede op papier. Groot en algemeen is in Griekenland het ver zet tegen de vredes voorwaarden. De oud- Minister Delyannis, de tegenwoordige Minister-President Ralli, ja zelfs de Koning verklaart,dat de strenge vredes-voor waarden hem verrast, ja „als een donderslag” ge troffen hebben. Is het voorgewende ver bazing en verontwaardiging of meent men het werkelijk? Betalen moet toch, wie het spel verliest. Moest men nu toch eigenlijk niet blijde zijn, dat, waar der- gelijke eere schuld niet gemakkelijk kan voldaan worden, men er toe gedrongen wordt—hier, door de contiöle der Mogend heden? De benauwde gezichten, die men in Griekenland zet, zyn werkelijk on uitstaanbaar. Op eene Woensdag te Athene gehouden volksvergadering van 2000 personen is „tegenstand tot het uiterste” gepredikt en de tekst van het vredes-verdrag verbrand. O wee, als het geduld van de Mogend heden uitgeput raakt 1 Nu reeds verscheen voor de haven van Athene een sterk Britsch eskader en 8 Italiaansche pantserschepen. Volgens bericht uit Constantinopel moet de Sultan niet onbedenkelijk ziek zijn. Uit Britach Indlft niets dan oorloge- en pestilentie-be richten. In den omtrek van Bombay moet de pest zoo toenemen, dat verscheidene Europeanen er door worden aangetast. En aan kanongebulder geen gebrek! Vermelding verdient vooral een hevige aanval op de Engelschen door den gekken priester, den Hadda Mullah, die aan het hoofd van een talrijken troep fanatieke volgers in den nacht de Engelschen be sprong. Vijf uür lang duurde de strijd, eer de aanval was afgeslagen. Eenige dagen later marcheerden de generaals Elles en Wodehouse gezamenlijk naar Kurzchinaroi op, aan den ingang van den Badmanai-pas om bovengenoemden priester eens flink te tuchtigen. Zij slaagden er in, hem uit den pas te verdrijven, maar de strijd duurde wel vier uur. Ten slotte werd de vijand, die zich hardnekkig ver dedigde, uit zijne stellingen verdreven. De Engelschen hadden twee dooden en eenige gewonden. Alsof al die treurige oorlogs- en ziekte- berichten nog niet genoeg waren, komt nu uit Madras ook nog de mare van een yreeselijke spoorwegramp. Op de lijn Bangalore—Mysore is een locomotief met vijf wagens in een gezwollen rivier ge stort, ter plaatse waar de brug was weg geslagen een groot verlies van menschen- levens was hiervan het gevolg. Er is een rapport opgemaakt van het aantal spoorweg-ongelukken in Groot- Brittannie en Ierland gedurende het jaar 1896, Daarin wordt melding gemaakt regeering znl aanvaarden, hoopte hy, dat de band tusschen het volk en de Koninginnen hecht zon blgven, en dat het gemeen overleg der Staten-Qeneraal moge strekken tot heil van het volk en tot roem van het dierbaar vaderland. In de namiddag-vergadering hield de Minister van Financiën, de heer Pierson, de gebruike* lyitn rede ter aanbieding van de Staatsbegroting. De middelen worden geraamdopf 184.433.850 de uitgaven op f 141.748.746 zoodat er een tekort is van f 7.311.896. Do gewone middelen zyn f 2.128.615 hooger begroot, de overige f85.280 lager dan in 1897. Voor uitkeeringen aan de gemeenten is f 2.848 543 meer uit getrokken. De uitgaven in hei algemeen zjjn f 1.566.588 hooger, voor Oorlog f 1.870 833 lager, aange zien geen post is uitgetrokken voor nieuwe geweren. Tot versterking der middelen is de herziening van invoerrechten reeds ter hand genomen. Ook van andere middelen kan de opbrengst atygen, zonder drukkend te worden. Het ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede luidt als volgt: „Mevrouw I „Hoogeljjk waardeerde de Tweede Kamer der Staten- Genera»! ergezeld van ndden der V< «peiling Generaal. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven brengt hiermede ter open bare kennis, dat op Dinsdag den 12. October a. s. zal plaats hebben de verkiezing van een Lid van de Provinciale Staten in hét Kiesdistrict GOUDA, waartoe deze gemeente behooit; dat op dien dag van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij den Burgemeester der gemeente Gouda (hoofd plaats van het Kiesdistrict) kunnen wor den ingeleverd: Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den Candidaat en onderteekend z|jn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze veikiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onder - teekend. Van de inlevering wordt een bewys van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 28. Sep tember 1897 tot en met den dag der veikiezing. Schoonhoven, den 28. September 1897. De Burgemeester voornoemd, Mr. A. D. H. KOLFF. landen van da gecombineerde polders Vlist oostzijde, Vlist-westzijde en Bonrepas is aan hh. Ged. Staten van Zuid-Holland een verzoekschrift gericht, strekkende om een afzonderlijk beheer in te stellen voor de drie genoemde polders. Een adres aan Ged. Staten, waarin, naar aanleiding van het eerste adres, op bestendiging van den tegenwoordigen toestand wordt aan gedrongen, is geteekend door zestien grondeigenaars. Waddingsveen, 23 Sept. Bij de heden op de internationale tentoonstelling te 's-Gravenhage gehouden keuring van hengsten, behaalde voor hengsten, ge* boren in 1894, de heer Ph. v. d. Breggen alhier den derden prjjs. Gemengd Nieuwe. Vr fidag-middag is de weg werker Z. op het stations emplacement te Utrecht door een rangeer-locomotief aan gereden en gedood. - Een spoorwegwachter te Calmpthout aan de lijn Antwerpen- Rotterdam had te Antwerpen paarden- vleeech gekocht. Hij zelf, zijne vrouw en kinderen aten ervan, doch werden na het gebruik zoo ongesteld, dat de vrouw is overleden en drie kinderen zwaar ziek liggen. - De scheepsjager Blauw la Zaterdag-avond door de tram te Stads kanaal overreden. Hij bleef op de plaats dood. Toen Zaterdag morgen de tram te St. Oedenrode binnenstoomde, schrikte het paard van een wagen zoo danig, dat het op hol ging. Daar de koetsier de leidsels eenige malen om de hand had kon hij deze niet zoo spoedig losmaken, waardoor hij van den wagen werd gerukt, onder de wielen viel en op de plaats dood bleef. -De landbouwer J. Van Rijn Pz. bij het Warmonderhek werd, naar de weide willende gaan, tusschen schuur en woning door zijn drie jarigen stier tegen den grond geworpen en op verscheidene plaatsen zwaar gewond. Op zijn hulpgeroep ging de meid op zeer kordate wijze den verwoeden stier te lijf, dien zij met haar klomp op den neus sloeg, waarop hij een oogenblik afliet en in de open schuur liep. Deze werd dadelijk achter hem gesloten, en van buiten af wisten de inmiddels toegeschotenen hem na veel moeite een strik om den hals te werpen en alzoo te vangen, waarop hij spoedig is afgemaakt. De wonden van den getroffene zijn niet levensgevaarlijk. - Terwijl de visscher Claeasens te Meers bij Stein (Limburg) op de Maas bezig was met het ophalen zijner netten, sloeg hij eensklaps achterover uit zijn bootje in het water. Hoewel men er spoedig in slaagde hem op te visschen, was het leven reeds geweken. De on gelukkige, een oppassend jongmensch, was 25 jaar oud. - Vrijdag gingen eenige metse laars, werkzaam aan de openbare school te Stroe, gemeente Barneveld, met een zekeren B. eene weddenschap aan, dat hjj in vijf minuten niet een zekeren afstand te voet kon afleggen. B. spande zich zóó in, dat hij hiervoor slechts vier minuten noodlg had. Nauwelijks had hij echter den prijs, zijnde 10 cento, ontvangen, of hij viel dood neder. Onfeilbaar middel tegen MAAGZIEKTE, Na gebruik uwer Maagoline en i daardoor ondervonden beterschap ken ik mij verplicht u openlijk ijn dank te betuigen. (is get) J. H. P. JANSSEN, trecht, 1 Juli 1897. Verkrijgbaar: Pharmaeeutlseh-Chemiach Laboratorium, serengracht 327, Amsterdam. In flacons vah f 1,50 en f 2,05; tar buiten fr. na toez. van feet idrag met 15 ets. voor vracht, of ider remb. met 25 ct. verhooging. ’’Oudewater, 27 Sept. Als een zeld zaamheid kunnen wij melden, dat bij den burgerlijken stand alhier over de laatste vier weken geen geborenen en slechts éën sterfgeval is aangegeven. De trouwlustigen maakten het beter, want drie paartjes stapten in dien tijd het huwelijksbootje in. Dat er contrasten bestaan in ’t betoonen der dankbaarheid bij het winnen van prijzen bewijzen de twee volgende feiten: Voor het bewaren en den volgenden morgen op de boot bezorgen van een op de land bouw-verloting alhier getrokken prijs (tentwagen) werden geen onkosten geslacht, als slechts een belooning voor den knecht, ende knecht werd beloond met de som van tien cents; terwijl de winner van een koe aan den persoon, van wien hij het lot had gekocht, tien gulden cadeau schonk. ’Polsbroek, 28 Sept. HH. Ged. Staten in de prov. Utrecht hebben hun goedkeu ring gehecht aan het besluit van het Algemeen Armbestuur dezer gemeente, waarbij de aan genoemde Armen behoo- rende hofstede voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren ondershands is verhuurd aan den tegenwoordigen huurder A. Boere. §Reeowgk, 28 Sept. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer L. Oostrom, candidaat te Oudewater. SleenwQk, 25 Sept. In eene voltallige raadszitting nam heden de heer Verschoor, sedert ruim 40 jaren burgemeester van De Werken en Sleeuwtfk, afscheid van de leden, daar hij tegen 1 October a. s. op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag heeft bekomen. De heer Sigmond, wethouder, was de tolk der gansche ge meente, toen hy nogmaals den heer Ver schoor dank zeide voor alles wat hij voor de gemeente deed. ’Streefkerk, 27 Sept. By de op Zater dag 11. gehouden verkiezing ter vervulling der vacature van schout van den polder Streefkerk c. a., ontstaan door het over lijden van den heer A. Boel, is met algemeene stemmen gekozen de heer A. Casteletfn, notaris alhier. Vlist, 28 Sept. Door een zestal inge- van 1008 dooden en 5877 gekwetsten. Nu, Duitschland zou wel met grooter ge tallen voor den dag komen, als het eens kwam tot een rapport opmaken 1/ Een droevig ongeluk trof de/Dnltsehe Marine. Bij het eerste licmschip te Cuxhaven is de torpedoboot S 26 omge slagen en gezonken. De commandant, Hertog Friedrich Wilhelm van Mecklen burg, en 7 der bemanning zijn daarbij verdronken. Ook torpedoboot S 27 ver loor een man. Keizer Wilhelm heeft Buda-Pest (Honga rije) weêr verlaten, na van zijn gastheer een recht hartelijk afscheid te hebben genomen. Op ’t laatst is het toch nog tot toasten ge komen, zóó hartelijk, zóó vriendschappe lijk, dat het Hongaarsche volk vol geest drift het „Leve de Duitsche Keizer” uit galmde. Keizer Wilhelm schijnt nu voor goed de harten van alle Hongaren te hebben gestolen. Een en al opgetogenheid is ook de „Pester Lloyd”, die schrijft: We hadden een bond genoot der Oostenrijksch Hongaarsche mo narchie verwacht, maar we hebben in onzen gast gevonden een groot vriend van het Hon gaarsche volk, dat het yan harte eens is met zijne staatkunde van „vrede” en hem een spoedig „tot weerziens” toeroept. Terwijl haar echtgenoot jaagde en manoeuvres bijwoonde in Hongarije bracht H. M. de Keizerin een bezoek aan de onlangs door overstroomingen geteisterde streken in Siberiö, met name aan Hirschberg en Schmiedeberg. H. M. was blijkbaar zeer getroffen op het zien der aangerichte schade, toonde overal belangstelling en deernis, gaf den lieden de hand, waar ’t zeer noodig was soms eene rykeltfk gevulde, en oogstte voor een en ander de meest eerbiedige en hartelijke ontvangst. Van Hirschberg is de Keizerin naar Lauban en Marklissa gegaan, om ook daar de aangerichte schade in oogenschouw te nemen. In de Army-and Navy-Gazette wordt een nieuw verdelgingstoestel besproken, dat Keizer Wilhelm zou hebben uitge vonden en „slagorde-vernieler” genoemd. Het is een stalen automobiel of zelfrydende wagen, met openingen voor mitrailleuses, en waarin twaalf artilleristen volkomen beschut kunnen plaats nemen. Een klein getal dier toestellen zouden bij een aanval op een vyandelyk leger alles op hun weg kunnen vernielen, als niet de een of andere hinderpaal ten boomstronk of zoo het voertuig omver doet vallen. Maar ook over vredelievende zaken denkt Duitschland’s Keizer. Onlangs heeft hij ten minste aan tafel bij den Oostenrij kschen Aarts-hertog Friedrich verklaard, dat hy voornemens was, weer eens aan het „componeeren” te gaan. Jammer, dat uit Oostenrijk, en wel meer bepaald uit Weenen, twist en tweedracht- berichten moeten komen. Donderdag 11. werd daar door Minister-President Badeni de zitting van den rijksraad geopend. Het oudste lid, de heer Zurka, hield daarbij eene redevoering, die telkens en telkens weer door de kreten der Duitsche oppositie werd onderbroken. Met den kreet „leve de Keizei” stemde het geheele Huls drie maal in. De hierna door den afgevaardigde Schönerer aangeheven kreet: „Leve het Duitsche volkl” echter werd alleen door de linkerzijde herhaald. Toen daarop de heer Zurka de vergadering uitnoodigde tot de verkiezing van eenen voorzitter, was er een gekijf en gekibbel van belang en toen bij de opening der stembus bleek, dat de oud-voorzitter Kathrein met 203 stemmen was herkozen, werd het applaus der rechterzijde door Schönerer en de zijnen met zulk een vervaarlijk geschreeuw be antwoord, dat de nieuwgekozene ónmoge lijk zyn ambt-aanvaardings toespraak kon uitbrengen. Inderdaad een veelbelovend zitting begin I Van President Kiüger (Transvaal) weten de Engelsche bladen alwéér wat nieuws te vertellen. „Daily Chronicle” bericht namelijk, dat de President zich onlangs door twee geneesheeren liet onderzoeken en dat dezen een vergevorderden staat van wat onder den naam van Bright’s nierziekte bekend is, hebben geconsta teerd, de kwaal, waaraan ook Keizer Alexander III van Rusland is bezweken. Een der geneesheeren zou Oom Paul nog slechts anderhalf jaar levens voorspeld hebben. anger termijn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— 4 ’sjaars agen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden «ten zich methetkoopenen verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: °/p voor fondsen boven de 80 •Zo onder 80 (ook or loten;) erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Arnster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar; rekken geld op HYPOTHEEK. it voor Schoonhoven de Heer A. VAM DEN jjEUVEL, aldaar, OEDEKKEN, saam beste kwaliteit, fijn en dicht, jutte, maar van Hollandsche Hen dia later beste dweilen opleveren. CONCURREERENDE PRUZEN. aangevangen, heeft al weer voor den herfst het veld geruimd. Al Is nog niet alles rozegeur en maneschijn, de algemeene toestand is sedert vr|j wat verbeterd; het mond- en klauwzeer toch is b|jna uitge woed, de prijs der kaas buiten verwach ting hoog gestegen, varkens zijn duur, de meeste boomgaarden brachten een aardig appeltje voor den dorst op; do aardappelen, dit jaar veel verbouwd, gel den een goeden prijs en meer zulke licht zijden zouden op te noemen zijn; één leelyke schaduwzijde is nog de buitenge woon lage veeprijs, die dieper in ’t najaar, als de uit voer gestremd blijft, nog wel meer zal inzinken. Laat ons hopen dat ook hierin spoedig verbetering kome! ’Amelde, 27 Sept. Heden is tot telefonist te dezer plaatse benoemd de heer P. G. J. De Jong alhier. §Ameide, 27 Sept. De hoepelmakerij en de veelvuldige werkzaamheden daaruit vooral in den wintertijd voortvloeiende, eertijds de voornaamste bron van bestaan voor den arbeidenden stand in deze ge meente, is de laatste jaren meer en meer achteruitgegaan. Sedert lang werd hier dan ook door den werkman de wensch gekoesterd en geuit, dat in dat bedrijf wat nieuw leven mocht worden gebracht. Door eenige ingezetenen en belangstel lenden, aan dien wensch willende vol doen, is dezer dagen alhier eene naam- looze vennootschap opgericht, zich ten doel stellende de hoepel-fabricage. Voor zeker eene nuttige en van een warm hart voor den werkman getuigende vereeniging. Moge haar lofwaardig streven met een goeden uitslag worden bekroond. ’Arkel, 27 Sept. De handel in aard appelen was ook deze week bijzonder levendig, terwijl de prijzen steeds stijgende bleven. Ruim 1900 HL. z|jn geleverd tegen f 1,90 f 2,25 per HL.; kleine par tijtjes aan particulieren werden geleverd zelfs tegen f 2,75 por HL. Door de vereeniging tot veredeling van het rundvee in Zuid Holland is van den heer J. A. Vervoorn alhier aangekocht de stier „Max”, in het N. R. Stamboek ingeschreven onder no. 3369 en op de tentoonstelling te ’s-Gravenhage. met den derden prijs bekroond. ’Berg-Ambacht, 27 Sept. Tijdens de twee laatstgehouden godsdienstoefeningen is alhier ten behoeve der Diaconie-Armen aan buitengewone giften gecollecteerd eene som van f 35. Gouderak, 27 Sept. Tot predikant is alhier beroepen Ds. W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek. gLekkerkerlr, 27 Sept. In de heden avond gehouden vergadering van commis sarissen der Volks-Leesbibliotheek alhier is besloten deze nuttige instelling Zater dag a. s. te openen. Dat van deze inrichting een druk ge bruik gemaakt moge worden, hopen we. Dat zal voor H.H. Commissarissen een voldoening zijn voor de vele moeiten en zorgen, aan de bibliotheek, die in waarheid een sieraad voor Lekkerkerk is, besteed. *Loplk, 27 Sept. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Vink, zyn tot candidaat voor den Gemeenteraad gesteld de heeren G. Van Jaarsveld, Jac. Oskam en J. Verhoef P.Czn. Door den heer Commissaris der Koningin is tot lid van het college van zetters benoemd de heer Jacs. Benschop alhier. Moordrecht, 25 Sept. Door den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is benoemd tot zetter voor ’s Rijks directe belastingen in deze ge meente de heer J. C. Ketel, en zulks ter vervanging van wijlen den heer G. A. Van Houweninge. ’Nieuwerkerk a/d IJsel, 27 Sept. Op de nationale en internationale tentoon stelling te ’s-Gravenhage van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw verwierf de heer A. Van der Dussen te Capelle a/d Usel, lid onzer afdeeling, met een stier den derden prijs. De vorige week geraakte de melkrijder J. Tom, die een wagen met twee paarden bestuurde, op hol. Wat hy ook deed ze tot staan te brengen, alles was te vergeefsch. Spoedig hadden zij een beladen turfkar met een paard en waarop twee personen zaten, ingehaald. Toen dezen door het geroep gewaarschuwd werden, was het reeds te laat. Met eene groote vaart liepen de hollende paarden tegen de kar op, zoodat alles door, over en op elkander rolde. Een der paarden kwam op de turf terecht, terwijl de twee personen van den turfwagen weggeslingerd werden, en dat gebeurde in zulk een korten t(jd, dat ztf zelfs niet wisten wat er toch eigenlijk geschied was. Wonder boven wonder was niemand gedeerd; alleen één der paarden had eenige weinig beduidende wonden bekomen. ’Nleuw-Lekkerland, 27 Sept. Gisteren morgen zou voor de Ned. Herv. Gemeente alhier optreden de heer Bakker, evangelist. Op het bepaalde uur (halfcien) was de kerk vol toehoorders. Maar de spreker liet op zich wachten. Nog al geduldig bleven de menschen in de kerk zitten; zy zongen een psalm,doch toen na ongeveer een uur nog niemand verscheen, moesten allen teleurgesteld naar huis gaan. Even later kwam een telegram, dat vermeldde, dat de heer Bakker plotseling ongesteld was geworden en dus verhinderd was op te treden. In ons anders zoo stille dorp leverde het gebeurde eene ongewone drukte op. Molenaar, en W. F. ran 1 Florae, eind bu ar leden: Levenloos aangegev an Elteren, oud 71 j. H. oud 73 j. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 1 tot 15 September. «oren: Adrianas, a. van A. Smits en Jong (wonende Stad aan 't Haringvliet). wt, van L. van der Starre en K. A, !s. Cornelia, d. van H. Schouten en u Vljjmen. Jan, a. van P. Sterk en yt. Pieter, a. van B. Grieedte en M. jr Grient. er leden: J. Terlouw, oud 8 m.M. er Sohans, oud 5 w. Gemeente Loplk. Van 1 tot 15 September. toren: Jaoob Willem, a. van J. van der i en A. Sprong. Jannigje, d. van J» m M. van der Vlist. trleden: E. Kugf, oud 59 j. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 10 tot 24 September. irleden: E. J. de Leede, oud 5 j. de Wit, oud 18 j. Gemeente Nleuw-Lekkerland. Van 2 tot 22 September. toren: Jan, a. van C. J. Hoek en A. Gysbertje, d. van J. van Koogk en Van Halewyn. Klaas, a. van j. W. j en K. de Vries. Jaoob, a. van H. L. of en E. N. Karreman. Jan, a. van Bruin en M. van Duyvendgk. Pieter us, a. van J. Breedreld en O. E. ’t Hart z. van J. Wink en A. van Honk. irleden: L. Stout, oud 86 j. J. Btreel- )ud 87 j. Gemeente Stolwfjk. Van 1 tot 15 September. toren: Cornelia Maria, d. van W. do en A. Stuurman. Adriana MagoheJtie, A. Kraagenbrink en D. A. Nataegl. rouwd: A. Toen en P. Oudenes. rieden: J. van Vlgmen, oud 6 w. jrdergraaf, oud 20 j. Gemeente Tlenhoven. Van 8 tot 17 September. toren: Heiltje, d. van T. Rietveld en P.van -Cornelia, a. van M.Hegboer en J.Blob. rieden: T. C. Zwguenburg, oud 8 w. Gaawnte Wllllga-Laiigarak. Yan 1 tot 15 Beptemoor. oren: Merrigje, d. en Johannes, a. van uppers en M. van Ooeterom. rieden: M. Sohippen, oud 18 d. STATEN-GENERAAL. De vergadering der Tweede Kamer van Vrjjdag 24 Sept, begon met de installatie van den heer Gleiohman als voorzitter. De tydelyke president, de heer Donner, wensohte den voor zitter hartelgk geluk met het zeldzaam eenparig bewgs van vertrouwen der Kamer, een hulde aan zgn bekwaamheid, ervaring, wgs, waardig on ernstig beleid; hg hoopte, dat de Kamer hem daarin zou big ren steunen en dat de voorzitter daar by verzekerd zou zyn van den bystand van den Almachtige. De heer Gleiohman aanvaardde het voor zitterschap. Diep getroffen door het hem ge schonken bewgs van vertrouwen, nu zyn taak zwaarder dan ooit zal wezen, zal hy op den ingeslagen weg voortgaan. Waar, by de nieuwe samenstelling der Kamer, meer dan ooit verschil van meening zal blyken te bestaan, zal het zyn ernstig streven zyn de onbelem merde uiting van ieders gevoelen te verzekeren, opdat elke eerlyke en op gepaste wyze uitge sproken meening tot haar recht kome. Wyzende op den gewichtigen arbeid, dien ds Kamer wacht kort vóór de Koningin do BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Amelde. Van 8 tot 17 September. bore*: Johannis Marin us, s. van J. Verhey M. van den Boezem. trouwd: D. de Langen, oud 21 j. en irten, oud 19 j. erleden: W. de Kruyk, oud 4 m. Gemeente Arkel. Van 1 tot 15 September. boren: Dirkje, d. van C. van Wingerden Rietveld. Aaltje Cornelia, d. van H. en M. Buyzerd. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 15 September. boren: Cornelia, a. van O. den Hartog Btuivenberg. Janna, d. van T. de Groot Jacoba, d. van G. Middel- van Soolingen. Willemyntje, d. Dyk en E. van Bladeren. Bas- i. van A. Ooeterom en A. Oskam. «uiten huwelyk. Levenloos «raai het voorrecht, Uwe Majesteit, vergezeld van Hare Majesteit de Koningin, te midden der Volksvertegenwoordiging te zien, tot opening van de gewone zitting der Staten- Generaal. „Is het een dierbare volkswensoh, dat het Hare Majesteit de Koningin gegeven worde in den loop van dit zittingjaar de Regeering te aanvaarden, Uwe Majesteit moge zich verzekerd houden van de innige dankbaarheid van het Nederlandsche volk voor de liefderyke en wyze rg, waarmede Uwe Majesteit Hare beminde •ohter voorbereidde tot de gewichtige taak, die Haar wacht. „Voor de ons gedane mededeelingen omtrent den toestand van het moederland en de kolo niën betuigen wy Uwe Majesteit onzen eerbie digen dank. Instemmende met de warme hulde, door Uwe Majesteit gebracht aan het door de vloot krachtdadig gesteunde Neder land soh-Indische leger, betreuren ook wy diep de offers, die nog steeds gevergd worden, om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. „Met belangstelling zien wy de indiening der door Uwe Majesteit genoemde voorstellen tegemoet. Het zal ons ernstig streven zyn naar onze beste krachten te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen yver en onze toewyding ter vervulling van de veelomvattende taak, die op ons rust. „Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging, onder Gods zegen, strekken tot welzyn van hut dierbaar Vaderland.” B|j Kon. besluit is aan den eervol ontslagen minister van marine Jhr. H. M. Van der W|jck met ingang van 27 Juli een pensioen verleend van f4000 ’sjaars. - B|j Kon. besluit is pensioen verleend aan Ph. W. Van der Sleyden, gewezen minister van waterstaat, handel en nijverheid, f 4000. -Blijkens van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indié ontvangen telegraphische berichten zjjn b|j de jongste in Atjeh geleverde gevechten gesneuveld: de Iste-luitenant by het korps maiéchauseée C. F. A. Wagener, de van het Nederlandsche leger b|j dat in Indiö gedetacheerde 1ste luitenant der infanterie J. Van Greuningen, de fuseliers H. Duin, J. Tuk, G. Winkel man en J. H. Disselen gevaarlijk gewond de korporaal der infanterie P. Bakker. BU de Donderdag te Poederoyen gehouden aanbesteding van het weder opbouwen der afgebrande kerk en toren spits, was ingeschreven door de heeren: J. Kolijn, Almkerk, f 6800; A. Michael, Capelle, f 6925; T. Dankers, Hardings veld, f 7050; W. J. De Geus, Giesen- dam, f 7075; J. Kamsteeg, idem, f 7100; K. A. Van Rijswijk, Heusden, f 7125; H. Pellikaan, Gorinchem, f 7195J. A. Brou wer, Hardingsveld, f 8294; A. Boeren, Heusden, f 8500; L. Van Velzen, Her- wijnen en C. Honkoop, Veen, f 8868; W. Looijen, Herwtfnen, f 9257, en G. Remmers, Meeuwen, f 10702. Het werk is gegund aan A. Michaöl te Capelle. Voor het examen ter ver krijging van een diploma als adspirant- gemeente-secretaris en ambtenaar ter secretarie, hetwelk vanwege de Neder landsche Vereeniging voor Gemeentebe langen wordt afgenomen, hebben zich 122 candidaten aangegeven (het grootste getal, dat tot dusver is voorgekomen). Geslaagd z|jn o. a. de heeren 8. Berghoef, Linscho- tenA. H. C. Brouwer, Nieuwpoort. ’—De ontvangsten van den Bond voor gemengde zangvereenigingen „Een dracht maakt Macht” hebben op het jaarfeest te Dordrecht bedragen f 3189,25, de uit gaven f2681,87*, zoodat er een batig saldo is overgebleven van f507,37®. Donderdag werd voor de arron dissements rechtbank te Rotterdam ge bracht J. A. C. N., 43 jaar, koopman te Rotterdam, beklaagd van valschheid in geschrifte (het opmaken en ten processe overleggen van een valsch contract be treffende de overdracht eener clandestiene branderij te Waddingsveen)werd vrij gesproken. Volgens het Chr. Schoolblad is aan het bestuur van de diaconiescholen der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam bij erflating eene som vermaakt, die honderd honderd dertig duizend gulden kan bedragen. Ds. W. A. Mac Pherson te Goénga c. a. is beroepen te Burum c. a. ’Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 27 Sept. De zomer, voor uen boerenstand onder zeer ongunstige omstandigheden

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1