ÏHHR MOLEM-mm, tot zeer lage prijzen; ItgepmkekaasinakeD? lik dan steeds VERBETERDE SSTREMREL en KLEURSEL, alom rygbaar, van Mbwd&Zmm JDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, lemen gelden h deposito: l dag opvragens 2 °/0 tnger termijn op overeen te komen irwaarden en desverkiezende tegen lerpand in fondsen; OEDEKKEN, BESTE DUITSCHE. Woensdag 6 October. N°. 1833. BRANDSMA, Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht P. P. SOOS, CHR. RUPKE Co., Fabrikanten, Waddlnxveen. MAAGOLINE. JAN SCHALIJ GAzn. W. M. DE JONG, BUITENLAND. BINNENLAND. oor slechts 10 Cts. KRIMPENERWAARD en ae LOPIKERWAARO. Uit Lekkerkerks verleden. SCHOONHOYEKSGHE COIJRMT. i f 8. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. G. de Jong Czn. A. J. Dogterom. A. Dekker. J. van Gennep. Nio. de Leeuw. Z. Vink. Wed. D. Blanken. K. v. Dam. van Ja van luis- JCHOPPEN m. V IN HUUR VERKRIJGBAAR. Tiendeweg 59, GOUDA. Op plaatsen, waar geen Depóts stigd zijn, worden wederverkoopers iagd. 859. 741. 618. 805. 746. 131. lutswaarder. 125. jld. Transport 4851. 859. 561. 82. Onfeilbaar middel tegen MAAGZIEKTE. Na gebruik uwer Maagoline en daardoor ondervonden beterschap ken ik mij verplicht u openlijk jn dank te betuigen. (ia get) J. H. P. JANSSEN, trecht, 1 Juli 1897. Verkrijgbaar Pharmaeeutlsch-ChemiBeh Laboratorium jerengracht 327, Amsterdam. In flacons van f 1,50 en f 2,25; ar buiten fr. na toez. van het drag met 15 ets. voor vracht, of der remb. met 25 ct. verhooging. strekken gelden op Effecten voor: gen onder f 1000,— 4 ’sjaars gen daarboven tot den prolongatie- ■rs, volgens Amsterdamsche beurs- irwaarden ten zich methetkoopen en verkoopen i Effecten, tegen een provisie van: /- voor fondsen boven de 80 °/t onder 30 (ook •r loten rlangd worden orders in de meeste dsen verantwoord tot den eerstvolgen- i middenkoers der Amsterdamsche irs; tien Coupons in boven de Amster- nsche beursnoteeringzonder bore ling van provisie; ten zich op voordeelige voorwaarden it het incasseeren van wissels op nen- en buitenland. Tarieven op ivrage gratis verkrijgbaar; ■ekken geld op HYPOTHEEK. t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. BaïinWls, „3 achtjes” en „P urinerend”, steeds landen in het Steenkolenpakhuis Haven, Schoonhoven, en op de fabriek „DE VALK”, Langerak. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij aHe Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. .GGERNETTEN, baggerstokken OPPENscherp concurreerende Wederverkoopers groot rabat. Korte Tlendeweg, GOUDA. Ook te koop bij M. v. d. PAUW :hoonhoven. behalve juist dat* kregen was. worden tot de gelden, ipitaai en het intrest, moest gemeente zelve gev< verkreeg men niet. ’Ilekendorp, 30 Sept. In den voor- maligen boezem van den polder Groot- Hekendorp alhier, zal van rijkswege een door het rijk en de provincie gesubsidieerd proefveld 1897/98, onder toezicht van het bestuur der afdeeling Oudewater en om* streken der Hollandsche Maatschappij van landbouw worden aangelegd, ten einde op hooiland een vergelijkende bemestings- proef te nemen. Het terrein, groot 0,50 H. A., waarvan de grondsoort bestaat uit kleiachtige veen, zal worden bemest met ThomasphosphSht, kainiet en kalk. Aan het polderbestuur is voor bewerking en voorlichting toegevoegd de heer D. W. Van Beusekom, agent der Dordrechtsche maatschappij tot verkoop van hulpmest- stoffen alhier. ‘Hoornaar, 30 Sept. Sedert de vorige week is de prijs der kaas nagenoeg dezelfde gebleven. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 20 a f 26, en voor zware kaas tot f 29 de 50 KG. besteed. Mej. M. A. In 't Veld, onderwijzeres alhier, is 11. Dinsdag als zoodanig benoemd aan eene school 4de soort aan het Jans- kerkhof te Utrecht. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 30 Sept. „Myn heer, ’k heb hooren zeggen, dat u corres pondent zjjt van de Schoonhoven Als dat zoo is, dan heb ik een berichtje voor u, een heel aardig berichtje.” „Dat doet me genoegen, laat maar eens hooren.” „U moet dan weten, mijnheer, dat mijn vrouw eergisteren bevallen is, en nu heb ik er acht bij elkaar. Neen, val me niet in de reden: want ik weet wel, wat u me zeggen wilt. De aardigheid zit nu niet daarin, dat ik acht kinderen heb, maar dat ik er nu twee heb, die den 5den Fe bruari en twee, die den 28sten September verjaren. Zoo iets zal men om het andere huis niet aantreffen en iedereen, die ik er over sprak, zei mij, dat ik dat eens in de courant moest laten zetten. „Nu, vriend, ik beloof je, het te zullen opzenden misschien zal bet wel geplaatst worden.” Ottoland, 29 Sept. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is begonnen met hot heffen van een (kerkelyken) hoofdelijken omslag. Vele leden der ge meente komen tegen dezen maatiegel in verzet, en willen van de betaling ontheven worden. Of het baten zal, moet de tijd en misschien de rechter leeren. “Oudewater30 Sept. jl. Dinsdag stond juist bij ’t uitgaan der openb. school, 's middags 4 uur, oen paard met wagen, waarop een 5-jarig meisje zat, onbeheerd. Spoedig sprong er een schoolknaap achterop, een ander gaf een ruk aan een leidsel, waardoor het paard zich met den wagen draaide, terwijl nu een derde knaap het dier een tikje gaf, zoodat het er in rollen ren van doorging. Al spoedig raakte de wage een wiel kwjjt. By de markt werd het hollend dier tot staan gebracht. De jongen, die er c geklommen was, had gelukkig, in al zgn angi voor zichzelven, het op den wagen zittend meisje stevig vast gehouden, en zoo kwam dit tweetal met den schrik vrjj. Onlangs werd door den raad besloten een 20-tal muntgasmeters te plaatsen. De aanvraag overtrof verre den voorraad. Niet alleen zjjn alle 20 geplaatst, doch velen zien verlangend uit, dat de raad opnieuw besluiten moge dat getal te verdubbelen. ‘Papekop, 30 Sept. Door de commissie van het huldeblijk aan H. M. de Koningin- Regentes alhier, is bijeengezameld f31,85. ‘Reeuw|jk, 30 Sept. Heden-middag werd het pleziertochtje, dat de heer C. uit Gouda en zyne echtgenoote te zamen per flets ondernamen, hier, op zeer onaangename wijze voor laatstgenoemde onderbroken. Zy geraakte nl. het bestuur over haar rijwiel kwyt met het ongelukkig gevolg dat zij van de brug in het water stortte, gelukkig zonder eenig ernstig letsel te bekomen. Met een nat pak en een kleine hoofdwonde werd haar uitstapje besloten en keerde zij per rijtuig naar Gouda terug. •Vliet, 1 Oct. Volgens de ter visie liggende lijsten voor de Nationale Miliüe bedraagt het aantal lotelingen in Octo ber a. s. alhier 9, waarvan 1 met vrijstelling. ‘Zevenhuizen, 26 Sept. Een eigenaardig spel is het barakspeL Een hellende tafel met een massa koperen staafjes en aan den benedenkant eene veer, waarmede een zestal balletjes voortbewogen kunnen wor den, vormt het geheel, 't Ij licht te be grijpen, dat het nieuwe spel heel wat deelnemers aan den wedstryd lokte om hun kans eens te wagen. Er moesten er ook 550 zfln. Iedere deelnemer betaalde 6 cents en had recht op zes stooten. Vier prachtige prijzen waren uitgeloofd, n.l. twee schilderijen, een album met een tafel, een boekenhanger en een tabakskistje, welke prijzen behaald werden door S. Hof man, H. Hartman, H. Nieuwland en S. Hofman, respectievelijk met 1850, 1770. 1680 en 1590 punten. Alhier is eene kinderzangvereeniging opgericht onder leiding van den heer H. De Haan alhier. De oefeningen zijn reeds begonnen, de eerste maal met 40 leerlingen. Den tweeden keer klom het aantal reeds tot 46, wel een bewijs, dat deze vereeniging voldoet aan eene gevoelde behoefte. In het voorjaar zal eene open bare uitvoering gegeven worden. in dier verpondinger zelve verschuldigd woonte zouden moeten betaald, maar dat aan den kerk, zonde zyn gepero jaarlyks te mogen empli betaling van interegg— - van het capitaal, t zouden tragten te negooieerei ▼oorsz. noodige onkosten aan i_ te konnen doen". Bjj dit alles werd dan boven dien nog verzocht dat, om in het noodige onder houd van de „oude en bouwvallige Pastorij" eenigszins te kunnen voorzien „de uitkeering van een somma van 32 gulden, welke tot hiertoe nit den omslag over de door gaande morgen van Lekkerkerk jaarljjks was gedaan aan het oomptoir der kerkelyke goederen te Delft wegens Pastory rente of huyshuur werd geremitteerd (teruggegeven)." Werd aan dit uitgesproken verlangen voldaan, dan meenden Schout, Heemraden en Kerkeraad van Lekker kerk, kon tot de leening van f 180UO worden overgegaan en wel „tot den minsten Interest doenlgk, met vrjjdom van 100e en 200e pen ning, tot dat het solve Capitaal behoorlijk zoude kunnen worden afgalost”. Ten slotto werd dan nog gevraagd „vrijdom van de Imposten op de grov* materiaalen de Kerk en worden gebi Men ziet, wat kreeg t Edel Groot I „Zoo ist df Pryg der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. gevolge de kosten nog zwaarder worden. Raad moest dag worden geschaft, maar de groote vraag was steeds: „hoe krggen we geld?" Uit den boezem der gemeente? Dit ging niet aan, dewijl do, buitengewone dek lasten „verocMsloDBord «g*lS-door de Inundatie ▼an den jaare 1760 en de daar op gevolgde geduurige verzwaaringen der djjken, mitsgaders door de sterfte van 't rundvee, als door andere desasties en onheilen," de bewoners van Lekker kerk zoo verarmd waren, dat ze, ook met den besten wil der wereld bezield, niet konden doen, wat in dezen onverbiddelijk gedaan moest worden. Deze netelige positie nu had aanleiding gegeven aan Schout, Heemraden en Kerkeraad, zich te wenden tot de Staten van Holland en West- Friesland, met verzoeke hen te „implopeeren (bewilligen) een gratieuse remissie voor eenige laaren van de ordinaire en extraord. verpon dingen, welke jaarljjks van de Huizen, Thienden, het Sohoutsampt, heerljjke goederen, en de nakoop aan dei van 1322 gulden! jaar bedragen, wel de gemelde welke de Overzicht De Grieksche Regeering heeft het voor* loopige vredestractaat ontvangen. De Mogendheden hebben daarby tevens ge meld, dat zy hun taak nu als geëindigd beschouwen. Ligt hierin voor de Grieksche Kamer een vingerwijzing, om de voorstellen aan te nemen? Nu, dat zal misschien nog niet zoo heel gemakkeltfk zijn. Het volk in Athene wil er over ’t algemeen nog niet veel van weten.. Zoo werd dezer dagen eene vergadering gehouden, waarin oproerige taal werd gesproken en de Koning werd uitgenoodigd, den oorlog te hervatten. Eene talryke volksmenigte, met de vlag der party van „oorlog tot het uiterste” in haar midden, verdringt zich om de Kamers, Delyannis uitflui tende, als deze zich derwaarts begeeft. Minister-President Ralli zegt van de vredes voorwaarden, dat zy drukkend ztfn en dat de oorlogsschatting de krachten van het land ver te boven gaat. De opgelegde internationale contröle noemde de Minister- President aan bedenking onderhevig, evenals de voorgestelde grensregeling. Creta, het wachten moede, heeft tot TnrkQe en de vreemde gezanten per telegraaf de aanmaning gericht, om toch zoo spoedig mogelyk in den meer dan wanhopigen toestand te voorzien. De toon, waarin dit stuk is geschreven, moet „roerend” zfln. Geen wonder I De chris tenen moeten er ook erbarmelyk „huis houden”. Veedievery, oogstvernieling en olyfboomenverbranding wisselen elkaar gestadig af. Uit Creta wordt verder ge meld, dat eene nachtelijke poging van zeven Turksche schepen om troepen te landen door de schepen der Mogendheden is belet. Het is nu weêr de Engelsche marine, na de Duitsche en de Fransche, die door een ongeluk is getroffen. Twee torpedo- - boot vernielersde „Thrasher” en de „Lynx”, zfln by Falmouth door de mist aan den grond geloopen. Eerstgenoemde brak in tweeön en de „Lynx” zal waar schijnlijk dat voorbeeld wel volgen. Men herinnere zich het jongst geleden ongeluk der Duitsche marine: het zinken van de torpedoboot 8. 26 en dientengevolge den dood van Hertog Friedrich Wilhelm van Mecklenburg - Schwerin Tegenover de vele blijken van belang stelling, door Keizer Wilhelm (Dultsch- land) gegeven bij verschillende rampen, die Frankrijk hebben getroffenwilde de Fransche regeering niet achterblijven. De Marine-attaché van het Fransche ge zantschap te Berlijn heeft namelijk, op last van den heer Faure, een bezoek afgelegd by den Minister van Marine, den heer Tirpitz, om uit naam van Frankriik’s President en Minister Hanotaux deelneming te be tuigen in het ongeluk dat de Duitsche Marine getroffen heeft. Na het afloopen, Zaterdag, van de „Fürst Bismarck” is de Minister van Marine, de heer Tirpitz, met een keurig afgewerkt model van het schip naar Friedrichs ruhe gegaanom dit namens den Keizer den oud Kanselier aan te bie den. De Ministers Von Miquel en Von Thielmann vergezelden hem daarbij. Zeer minzaam en hartelijk werden zij door den Vorst ontvangen. Von Bismarck toonde zich over het weerzien zeer ver heugd. Vooral aan den maaltyd toonde hij zich erg opgewekt en voerde hy een levendig gesprek, meest over „vroegere tyden”. Geen wonder, dat de gasten een prettigen indruk van hun bezoek mede namen. Ze waren uit over de frischheid van geest en de nog weinig verminderde kracht van hunnen gastheer, hoewel deze wel klaagde over zenuwpijnen in het aangezicht. Op ’t oogenblik zy'n de Koning en de Koningin van Rumaniö te BudaPest (Bongu-ye). Ze zy'n wel een weinig gekomen op de restantjes van Keizer Wilhelm. De versieringen waren wat op geknapt en opgefrischt, maar overigens hetzelfde gebleven en de feestelijkheden, ter eere van het Vorstelijk paar waren ongeveer eene herhaling van de toen ge gevens. Maar niettemin was de ontvangst recht hartelijk en liet de geestdrift der bevolking niets te wenschen over. Natuur lijk zfln aan bet galadiner op het slot de gebruikelijke toasten gewisseld, waarbij voornamelijk gesproken werd over de uit nemende betrekkingen tusschen de beide buur-volkeren. Nog iets naar aanleiding van het plaats gehad hebbende tweegevecht tusschen Graaf Badeni en zy'n tegenstander. Men moet namelyk weten, dat het duel in Ooetenryk zoo streng is verboden, dat er de doodstraf op gezet is. Wat er van te zeggen, als nu een minister, een uitvoerder der wet, zulk eene strafbare handeling gaat doen I Maar de Keizer heeft hier zijne toestemming gegeven, zoo zegt men. Op bevel dus van den Keizer mag de rechter zich niet met de zaak bemoeien. Is het niet treurig, dat de wetten door de regeerders zelf zoo worden geschonden? ratieuse remi Jnaire en s tan de Huizen, Thienc .^jutsampt, heerljjke goederen, en oyer Lekkerkerk werden geheeven, en m Lande opgebragt en die een somma os en tien stug vers voor elk voegen namentlyk dat verpondingen, door die geene Idigd zjjn, als naar ge worden opgebragt en geregte van Lekker- rmitteerd om die gelden iplojjeeren (gebruiken) tot isen, en gedeeltelijke aflossing twelk de suppl.ten als dan jn, ten einde de de kerk en tooren -ove waaren en ronde maat wegens de en, welke tot het voorsz. werk aan m Tooren, met zyn toebehooren zouden gebruikt”. weinig werd er niet gevraagd. En men? Hooren we ’t besluit van de Mogenden van den 18den April 1780: dat wy de zaake ent verzoek over gemerkt hebbende, en na ingenomen consideration en advis van onze Gecommitteerde Raaden ge noegen weezend ter beede van de Suppl.ten uit onze regte wetenschap souveraine magt, en auotoriteit de Suppl.ten hebben gcqualificeerd, so als wjj dezelve qualiflceeren by deezen om tot het doen der nodige reparation, en onkosten aan de Kerk en toren van Lekkerkerk volgens hot plan daarvan gemaakt, dog met zodanige versohioking zo het bequamelyk en zonder on dienst geschieden kan, dat het getal der vrouwe zitstoelen, en van Banken, waarin plaatsen verhuurt worden, zo veel doenljjk vermeerderd worden, met vrfldom van honderste en twee honderste penningen tegens een interest van drie percent, of zo voel minder als de gelden zullen te bekomen zjjn, ten laste van het ge melde ambagt te mogen negocieeren een somma van dertien duizent guldens. Voorts aan de suppl ten hebben verleend, so als aan dezelve verleenen bjj deezen vrydom van Imposten op de grove waren en ronde maat weegens de materiaalen, welke tot de te doene reparation en vernieuwingen aan de Kerk en Toren met zyn toebehooren zullen worden gebruikt, mits telkens daar van halende een vrybillet ter be- koming van het welke telkens zal moeten worden overgeleverd een behoorlyk declaratoir, by twee uit de Supplianten onderteekend, dat de materiaalen, waar voor het vrybillet word versogt tot het voorz. werk en tot geen ander zullen worden gebruikt. En wyders Schout en Geregte van Lekker kerk hebben gequalifloeerd zo als wy dezelve qualiflceeren, en voor zo veel des noods ge lasten by deezen, om gedaprande den tyd i vjjftien jaaren ingaande met den eersten nuarjj 1781 op den Eed ten aanvang haare bediening gedaan Jaarljjks over de Hi gezinnen onder Lekkerkerk en Zuydbroek be horende, in alle gelykheid na proportie van een jjders vermogen om te slaan en des noods by parate executie in te vorderen, een som van Twaalf honderd guldens Jaarlyks, welke zullen moeten worden geëmployeerd eerst tot betaaiing der Interessen van het Capitaal, dat zal weezen gerequireerd, en het daarna o verschietende met het geen verder uit het inkoomen van de Kerk zal kunnen werden gemist tot aflossing van een gedeelte van hot Capitaal, des dat die aflossinge nooyt minder als agthonderd guldens in een Jaar zal mogen bedragen, en dat het Provenu van den voorsz. personeolen omslag jaarlyks zal moeten worden gebragt, en verantwoord in do Kerk Reckoning waarvan jaarlyks een Copie aan onze Gecommitteerde Raden zal moeten worden toegesonden binnen den tyd van een maand, na dat dezelve zal weezen gedaan. Gedaan in den Haage onder onzen grooten zegele den 18. April 1780." Uit hetgeen door de Staten van Holland en West-Friesland aan die van Lekkerkerk werd toegestaan, blykt, dat alles, gene wat men gevraagd had, verkrej Er mocht ja een leening gesloten een bedrag van f 18.000, maar, noodig tot aflossing van dit kapi voldoen van den versohuldigden i. uit den boezem der gemeente zelve gevonden worden. Staatshulp verkreeg men niet. Had men gevraagd om gedurende eenige achtereen volgende jaren, de opbrengst der verponding te mogen genieten, dit werd niet toegestaan, maar wel werd vergund, de inwoners van Lekkerkerk I en Zuid broek, naar mate ieders vermogen ge schat werd, aan te slaan in een hoofdelyken omslag, tot een som van f 1200 jaarlyks, terwyl bovendien aan Schout, Heemraden en Kerkeraad nog de macht werd verleend, om, desnoods door „parate executie'', d. w. z. door de noodige dwangmiddelen, de aangeslagen», tot het vol doen van het verschuldigde, te dwingen. Verder meenden de Edel Mogenden, dat vermeerdering van het aantal zitplaatsen in de kerk, een hooger huur zou opbrengen, dan nu het geval was, welk surplus almede kon worden aan gewend tot delging van de noodzakelyk te maken schuld. Slechts een paar kleine tegemoetkomingen werden geschonken, en wel deze dat men werd vrijgesteld van de verplichting, om van de te sluiten leening, aan de provincie op te brengen, wat in gewone gevallen moest worden betaald en ten tweede, dat de impost, die anders van bouwmaterialen moest worden op gebracht, nu voor een groot deel werd kwijt gescholden, maar altijd onder zulke voorwaarden, dat smokkelen of ontduiken zoo goed als on- mogelyk werd gemaakt. Dan, hoe 't ook zy, de Staten hadden aan de beheerders der kerkelyke goederen, ook al verkregen ze niet, wat ze hadden gewensoht, den weg gewezen, welken zy moesten inslaan, ten einde do vereisohte gelden te krygen, en, dewyl begrepen werd, dat verder vragen doel loos zou zgn, zoo werd het verleende octrooi in dank aanvaard. De leening werd uitgesohreven en de be stekken, om te herstellen wat geheel of ge deeltelijk vernietigd was, werden gemaakt. Op- metingen werden gedaan, samensprekingen hadden plaats, en binnen betrekkelyk korten tyd was men zoo verre gevorderd, dat men tot de aanbesteding kon overgaan. Het aantal kiezers voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Gouda is aldus Gouda I II ,111.. Haastrecht Woerden W aarder Barwoi Rietveld. 99. Oudewater 450. Hekendorp.117. Papekop 61. Langeruigeweide. 117. Waddingsveen 482. Transporteere 4851. RADE MARK. AMSTERDAM, één in verzegelde pakjes, voorzien ovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ygbaar te Schoonhoven bjj E. 0. VAN DER ENDE. opoort, C. Spklt. ielooa, J. G. van der Resi\ 'kerk a/d IJul, M. Pannekoek. pen a/d Lek, irecht, etein, nwoude, Ambacht, A. V. DAM. In het bijzonder wordt de aandacht ügd op 8OUCHON THEE, ii f 1,80 ons. BESCHRIJVING VAN DE loor A. J. VAN DER AA. Met een kaartje. Tegen overmaking van 13 Cents Ie Uitgevers 8. W. N. van NOOTEN toonhoven franco toezending per post. Hoe zal men ooit van het volk kunnen eischen, dat het de wetten eerbiedigt, als het zulke voorbeelden voor zich heeft. In den laatsten tijd hoort men in RnMlsebe kringen weer geheimzinnig fluisteren van een verijdelden aanslag op het leven van den Czar, by gelegenheid van zjjn jongste bezoek aan Polen. Inder daad moet eene samenzwering gesmeed zyn door Duitsche socialisten. Het plan was om een myn te graven onder den verbindingsweg tusschen het paleis van den gouverneur en het ko ninkljjk kasteel te Warschau en deze te laten springen op het oogenblik dat de Czar zou voorbijkomen. Het werk was reeds by na gereedtoen de samenzweerders bemerkten, dat de weg begon te verzakken, en het noodig oordeelden om metselaars te laten komen, teneinde de zoldering van de mijn te versterken. Deze lieden, Polen, kregen achterdocht en deelden hun ver moedens aan de overheid mede. De plaats werd omringd door de politie, en de sa menzweerders liepen in de val. Honderd-twintig verdachte personen zjjn gearresteerd. Onder de gevangenen zijn zelfs vier Duitsche officieren. Alle mogelijke moeite wordt gedaan, om de zaak zooveel mogelyk geheim te houden. Welk eene verandering in Spaqje! De terugkeer van het Spaansche Hof te Madrid is op den voet gevolgd door eene ministe riele crisis. De Koningin Regentes heeft het ontslag van het onder Generaal Azcar- ragua na den dood van Canovas gere construeerde Kabinet aangenomen, en den liberalen leider Sagasta met de vorming van een nieuw Kabinet belast. Voor Cuba is dit natuurlijk van veel beteekenis. Ver vanging van Generaal Weyler en verlee- ning aan het eiland van zelfstandigheid, onder voor waarden, reeds vroeger door Sagasta uiteengezet. Generaal Azcarragua heeft geheel uit eigen beweging het politieke tooneel vaar wel gezegd, zelf maar al te wel gevoelend, dat hjj niet geschikt was voor het Premier schap, hetwelk hij slechts noode aanvaardde. Er zal nu dus wat leven in de brouwery komen I Voor Cuba, voor Amerika en voor Spanje in de eerste plaats, is dit ten zeerste toe te juichen. Een tijdlang dreigde inderdaad een Spaansch Amerikaansch conflict, welks gevaren het hoofdonderwerp van de be sprekingen hebben uitgemaakt tusschen de twee Vorsten te Buda-Pest. Toen is werkelijk afgesproken, dat by aanmatigend optreden van Amerikaansche zy’de, Oosten- rijk en Duitschland moreelen steun aan Spanje zouden verleenen. HISTORISCHE STUDIE DOOR Dr. L. A. VAN LANGERAAD. IX. De sooeven vermelde resolutie begint met de mededeeling dat Schout, Heemraden en Kerke raad van Lekkerkerk, na gewezen te hebben op de ramp, die hunne gemeente getroffen had, er ten Tolle Tan orertuigd zjjn dat de onkosten, die een eenigszins behoorlyke herstelling Tan kerk en toren sou rereisohen, minstens f 18000 zouden beloopen, een som die evenwel onmo- gelyk kon gevonden worden uit de goederen of inkomsten van de kerk, welke, als alleen bestaande uit de verhuring van zitplaatsen, do opbrengst der collecten, die des Zondags tydens de godsdienstoefeningen gehouden werden, „mits gaders in eenige geringe gelden, welken by het begraaren van Lyken in de kerk en weegens eenige andere kleinigheden ontfangen worden", niet meer opbraohten dan 680 gulden. Tegenover deze betrekkelyk geringe inkom sten (zoo heet het verder) stonden uitgaven „zo aan den Predikant voor de avond Predioatiën in den winter, en voor Classioale onkosten als voor den wjjn op het Avondmaal. Item aan de Schoolmeester, en Hondeslaager, mitsgaders voor het jaarlyks schoonmaken en schoonhouden van de kerk, en eenige andere kleinigheeden” ten bedrage van f 828, zoodat niet meer over bleef dan f 807, waaruit dan verder „moesten worden gedaan alle ordinaire en extraordinaire reparation, welke jaarlyks meer of min moeten worden gedaan aan de Kerk, Pastory en Kerk- hoff en voorts alles nog boven en behalve de ord. en extraord. onkosten by de beroeping van een nieuwen Predicant vallende en welke kosten gereekend over alle de jaaren sedert het jaar 1768 geduurende welken tyd drie nieuwe Predioanten suocessivelyk waren beroepen eene somme van 150 guldens ’sjaars hadden beloo pen, invoegen dat voor het jaarlyks onderhoud van de Kerk, Kerkhoff en Pastory nauwlyks een somma van 157 guldens orersohout." Waren de inkomsten van de kerk alzoo nau welijks toereikende om de kleine uitgaren te bestryden, dan ligt het in den aard der zaak dat uit deze bron niet kon geput worden om buiten gewone uitgaven te bestryden. Gelden opnemen ging ook al niet aan, dewyl men vroeger reeds f 1100 had genegooieerd, een som zóó groot, dat men niet wist hoe men zich ooit van deze schuld zou kunnen ontslaan. Goederen of effecten had men niet, had men die gehad, dan zou daaruit, ook al wai 't veel, de intrest van het be- noodigde kapitaal, kunnen worden betaald, maar nu was het onmogelyk om ooit aan betaling van interest en k^pitaals-aflozsing te denken. En toch moest de geleden schade worden her steld, daaraan hielp niets, want bjj nalatigheid „alsmede by verzuim van de noodige reparation aan de Paztorjr", zou, dit waa exident, alles nog meer in verval geraken, en «ouden dienten- Reeuwyk Schoonhoven Vlist Stolwjjk. 883. Ouderkerk a/<l IJ. 893. Berkenwoude 114. Gouderak 207. Berg-Ambacht 443. Ammerstol 183. Lekkerkerk 500. Krimpen a/d Lek 295. Krimpen a/d iJsel 231. Totaal 8602. Op 1 October aanstaande wordt te Zwammerdam, in verbinding met Bodegraven, een rykstelegraafkantoor, ingericht met telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 8 u. 30 m. tot 11 u. 30 m. voor- 12 u. 30 m. tot 2 u. 30 m. en 5 u. 80 m. tot 7 u. 30 m. namiddags op Zon- en feestdagen van 7 u. 30 m. tot 8 u. 80 m. voor- en 12 u. 30 tot 1 u. 30 m. namiddags (spoortyd). L.l. Dinsdag is door de Rolt. Rechtbank behandeld de zaak tegen J. v. E, 14 jaar, zonder beroep, en A. v. B., 14 jaar, arbeider, beiden te Jaarsveld. Zy zouden op 6 Aug. j.l. aldaar hebben weggenomen uit een in den polder gelegen griendbosoh, toe- behoorende aan Mr. P. L. v. Eoteu, tot welk bosoh zy zich een toegang hadden verschaft door over een sloot te springen, een hoeveel heid afgehakt of afgesneden hout. Beklaagden waren niet verschenen. Uit de behandeling bleek, dat het een paar groote deugnieten waren, die zich meermalen aan strooperjj schuldig maken, waarom het O. M. het gewenscht achtte hen te plaatsen in een rjjks-opvoedingsgesticht tot hun 19de levensjaar. Niet verschenen was J. K., 18 jaar, te Capelle a/d IJsel. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hy in den morgen van 19 Aug. j.l. aldaar van twee eenden, toebehoorende aan de wed. P. Hofland, met een stek één heeft dood geslagen en van de andere een poot heeft stukgeslagen. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Benoemd tot opzichter over de kerkelijke goederen te Vianen de heer J. J. Hoogendoorn Jr< ‘Gorlnchem, 30 Sept. Onze gemeente leed Zondagavond een gevoelig verlies door het overlyden van den heer J. P. H. Van Ouwerkeik, sedert 1875 hoofd der Tusschenschool voor jongens alhier. Als onderwijzer ook aan de normaalschool stond de heer O. hoog aangeschreven en genoot hy de achting en liefde van ouders en leerlingen. Alblaeserdam28 Sept. De gemeente raad benoemde heden met 5 van de 8 stemmen den heer M. Burggraaf tot wet houder, in plaats van den heer A. Pijl, die by de laatste verkiezing wel als lid van den Raad is gekozen, maar wiens verkiezing door Gsd. Staten, wegens on regelmatigheden, ongeldig is verklaard. ‘Goudrlaan, 1 Oct. Het aardappelgewas valt in deze gemeente ook niet mee. Er zyn stuk ken, die slechts 1 HL. per 8 roedon leveren. In gewone omstandigheden geven 3 roe den 1 HL. De graslanden hebben de laatste dagen geprofiteerd van het gunstige weêr en gelukkig, want er is ook niet te veel gras, zoodat bij ongunstig weêr het vee vroeg naar stal moet. Voor den cursus te Ottoland hebben zich tot heden 10 leerlingen aangemeld, terwijl de gelegenheid nog bestaat om zich aan te melden.

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1