Biffluin mm. 1897. Zaterdag 9 October. N°. 1824. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht dX’ BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. ir, ot H. men. D S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitgeven. SCHOONHOVENSCHE COÏÏRA1ÏT. E STAND. tot 2 October. van A. van Loon en ran P. W. Streefkerk rt, a. tan W. A. van Tot onze groote vreugde kunnen we melden, dat het er In het Oosten goed uitziet. Het lijkt wel, of de vrede al voorgoed gesloten is. Op handelsgebied zijn de betrekkingen tusschen beide vol keren weer geheel hersteld. De uitge weken Grieken komen weer terug en drijven handel alsof er nooit oneenigheid geweest is. Het Grieksche consulaat te Constantinopel hervatte zijne werkzaam heden. Ook de Sultan van Turkije schünt zéér vredelievend gezind. Om te toonen, hoe ernstig hjj bereid is tot hervormingen, heeft hij eene nieuwe kleeding-verordening uitgevaardigd voor alle Turksche ambtena ren. Volgens dat Keizerlijk besluit mogen de ambtenaren voortaan in dienst geen gele of bruine schoenen meer dragen, geen lichte kleederen, bonte hemden of kleu rige dassen. Zij moeten gekleed zün in een zwart pak, met zwarte das, schoenen en handschoenen. Overtredingen zullen streng worden gestraft, b(j herhaling met ontslag. Maar „schtfn bedriegt”. Wat lezen we namelijk van het Grieksche Ministerie? Dat het daar niet vredelievend toegaat, maken we hieruit op, dat aldaar eene ministerieels crisis heeft plaats gehad, welke geëindigd is met de samenstelling van een nieuw Kabinet door den Zaimis, die daaraan geen gemakkelijke taak heeft. De heer Delyannis heeft alvast verklaard, dat h(j het nieuwe Kabinet bestrijden zal. Van de gezanten te Constantinopel vroe gen verscheidene buitenlandsch verlof. Uit Britsch Indie komen wéér ware Jobstijdingen tot ons! In de eerste plaats wordt gemeld, dat de pest in den om trek van Bombay zich weer op de meest onrustbarende wijze uitbreidt. In de stad zelf kwamen weer zestig sterfgevallen voor. Te Maidstone heerscht eene zéér uit gebreide typhus-epidemie. Het aantal ziektegevallen is reeds tot 1310 gestegen. Doch niet enkel deze ziekten, ook de nog steeds voortdurende oorlog tusschen op standelingen en Engelschen eischt veel slachtoffers. De operation der expedities, die tegen de oproerige stammen aan de grens werden afgezonden, vorderen slechts zéér langzaam. De vijand verdedigt zich met evenveel hardnekkigheid als beleid en doet menig Britsch soldaat in het zand bijten. iteedt thana f 2,25 shiedt naar Amstor- ’s-Gravenhage fona zyn deae week ra. Ook de haadel fabrieken, waa deae astrecht. Jeptember. A. Codée en H. van ran A. Dollen on t en van A. Ooms en M. jk en A. Melder, «gegeven kind van Beboeten en G. oud 46 j. J. JU M. épttater. >nd 82 j echtgenoot luilwyk, ond 75 j., Vries. J. Hage, ie Ruiter. rtand. 1 October. an J. Bron en A. staande middelen te bestrijden. Zij willen niet afwachten, totdat de ontastbare en onverantwoordelijke heerscheres over het damestoilet eindelijk het moorden moede zal geworden zijn en vanzelf de lijken van vogels niet meer zal willen gebruiken tot hoofdsieraad; zy doen een beroep op het beter gevoel van haar zusters, om te doen bewijzen dat ér in de wereld der vrouwen nog een andere, een hoogere macht bestaat dan de Mode. Of het helpen zal? Laten wij zien. Het rijk der Mode heeft nog altijd z|jn hoofdzetel te Parijs, in het centrum der beschaving. Daar zijn haar ministers Ijverig in de weer om haar bevelen ten uitvoer te leggen. Belast met de zorg, om vroegtijdig gereed te zijn, beginnen zij reeds in den nazomer de winter- campagne voor te bereiden. Welnu, eenige weken geleden gaf een Par ij sc he firma aan een groothandelaar een order voor 20.000 kwikstaartjes en andere inlandsche fraaigevederde zangvogeltjes. In onderscheiding van hetgeen gedurende de laatste 25 jaren heeft plaats gehad, begint men zich nu op de exploitatie van de gevederde fauna van Europa toe te leggen; tot dusver hield men zich meer bij de vogels der tropische landen. Hoe het komt dat deze niet meer de eer waard gekeurd worden, om de schoonheid van een naar den laatsten smaak gekleede dame te verhoogen? De reden is heel eenvoudig: het zonnige zuiden is nagenoeg leeggeplunderd. In een kwarteeuw zijn ongeveer drieduizend millioen kolibris, paradijsvogels enz. het slachtoffer van de Mode geworden. Men spreekt dat getal heel gemakkelijk uit, maar geen mensch is er geboren die zich maar eenigszins kan voorstellen hoe groot het wel is. In Engeland alleen bedroeg de gemiddelde jaarlljksche invoer 25 k 30 millioen stuks, voor het vasteland van Europa ongeveer 1"? TV' bekende natuurvorschers reeds voor jaren hebben voorzien dat gebeuren zou, is ge beurd: de prachtige vogelsoorten in Oost en West-Indië, in Zuid-Amerika, aan de Noordkust van Afrika, waarvan de aan schouwing de reizigers in verrukking bracht, zijn thans uitgeroeid of bijna uit gemoord. Nu zal men aan onze eigen vogels beginnen. In een schets, aan deze zaak gewijd, lazen we deze woorden, die zoo juist onze meening weergeven: „De roepstem van uitstekende geleerden aan de dames van alle beschaafde landen, om zich af te wenden van deze afschuwe- Hjke en in ’t algemeen zeer schadelijke mode, was vergeefech. De schildering der onmenschelyke martelingen, waaraan de vogeltjes b{j het vangen en dooden worden onderworpen, bleef zonder uitwerking op het vrouwelljk gemoed. Evenmin vonden de betoogen van verstandige, edele vrou wen gehoor. Nu dreigt het gevaar, dat onze eigen vogels zullen worden uitgeroeid. Waar in vtff-en-twintigjaar de groote vogel rijkdom der keerkringen uitgeput kon ra ken, ligt het voor de hand, dat de boven dien nog sterk gedunde scharen onzer insectenetende vogels in veel korter tijd verdwenen zullen zijn.” Dat kan natuurlijk de dames, door de slavernij van de Mode van haar denk en wilskracht beroofd, niemendal schelen. En toch, als de gevoelsargumenten niet pakkenis dat der nuttigheid wel waard, dat wy er even bij stil staan. Nooit grijpt straffeloos de mensch in het raderwerk der natuur; elke moedwillige verstoring van het evenwicht der schepping wreekt zich aan de roekeloozen, die dat durven bestaan. En dat wordt op de meest schaamte- looze wyze gedaan door de ruwe vogel vangers, die onze dames in haar dienst hebben. Wat lp één jaar een enkel paar van insecten levende vogels verslindt, is haast ongeloofelijk; nauwkeurige waar nemingen en berekeningen hebben de duizendtallen geconstateerd, die daarvoor zyn opgegeven. Dat de insectenplaag op onrustbarende wyze toeneemt; dat het hoe langer hoe moeielyker zal vallen, gave vruchten en ongeschonden groenten te be komen, is nog niet het ergste van de gevaren, waarmede wy worden bedreigd; als er geen verandering komt, als maar ongehinderd de moorderyen doorgaan, op de vogelen des hemels gepleegd, dan zullen we weldra kunnen staren op kaal gevreten bosschen, op verstorven weiden, op akkers, waar noch graanhalm, noch aardappel, noch suikerbiet tot rijpheid komen. Men is bezig ons werelddeel in een woestijn te veranderen. En ais men dat gedaan heeft gekregen, dan komen van alle kanten de klaagliederen, gepaard aan beschuldigingen tegen de Regeeringen, die onmachtig of onwillig waren de ver woestingen intijds tegen te gaan. Ook nu wordt op de machthebbenden het gewone beroep gedaan. Zij moeten, zoo heet het, de uitstalling en den ver koop van vogelhuiden verbieden en over- treding streng straffen. De vrouwen zijn, in het algemeen en onder gewone omstandighedenzachtzinnig, liefderijk, medelijdend. Haar gevoelig hart wordt lichtelijk aangedaan door het schouw spel van smart, en om die te lenigen is haar hand terstond gereed. In de har monie der Schepping vertegenwoordigen zy de teedere klanken, de zoete tonen en zoo er iets is in deze prozaïsche wereld, dat ons het dichterlijk beeld der engelen bijna tot werkelijkheid verheft, dan zyn het de vrouwen. Een wreede, een bloeddorstige vrouw, - een die behagen schept in het physiek lijden van medeschepselen, we kunnen er ons geen voorstelling van vormen, en wat de geschiedenis ons daarvan vertelt, lijkt ons zoo overdreven, zoo monsterachtig, zoo onmogelijk, dat wy' geneigd zjjn aan de vertrouwbaarheid der oorkonden te twijfelen. Die twijfel vindt voedsel in hetgeen wij dagelijks rondom ons zien. Wie is er bet eerst bij, als eenig lijden treft dat verzacht kan worden? Wie zal ze tellen, de barmhartigheden, by duizendtallen, die dagelijks door vrouwenhanden worden verricht? En zoo er steun gevraagd wordt voor hetgeen gevaar loopt te vallenbe scherming voor wie onverdedigd bloot staat aan de gevoelloosheid eener tyran- nieke macht, is het dan niet de vrouw, die zich zelfs tot de hoogte eener heldin verheft om bezwijkende krachten tot nieuw leven op te wekken en de onder drukking terug te drijven tot achter de meest verwijderde grenzen? De vrouw, koningin en priesteres in haar kring, beschermt al wat leeft binnen haar gebied; terwijl zy met vaardige hand haar planten verzorgt, richt zy woorden van troost en wijdt zij daden van hulp aan haar eigen lijdende natuur- genooten en deelt zij mildeljjk de schatten harer liefde aan het dier, dat steeds door beulshanden wordt bedreigd en bij haar een toevlucht zal vinden. Zoo is zjj, *d$ vrouw, ook in zed^lyken zin het pronkjuweel der Schepping. Zoo is zü ifl haar dagelijksch doen, overeen komstig haar aanleg en haar karakter. Maar er is, helaas, een duiveltje, dat in staat is om haar plotseling haar hooge waardigheid te doen afleggen, haar edelste hoedanigheid te doen verliezen. Dat dui veltje, of liever dat duivelinnetje, voert de vrouwen tot een soort van razernij, evenals in den ouden tijd de baccban- tinnen zóó buiten zichzelf geraakten, dat zij Orpheus aan stukken scheurden. Het is de Mode. Als zij spreekt, heeft niemand buiten haar eenig rtcht van spreken. Haar decreten moeten gevolgd worden met meer nauwgezetheid dan een ukaze van den Russischen Czaar; en als zü, na vandaag het zotste besluit te hebben uitgevaardigd, aan ’t welk onmiddeliyk gehoor wordt gegeven, morgen met een ander aankomt dat minstens even dwaas is doch er lünrecht tegenover staat, men denkt zelfs niet aan verzet. De Mode spot met alle eischen; die van de beschaving negeert zü, die van den goeden smaak acht zü slechts dan voor inwilliging vatbaar als zü strooken met haar wil, die van de betamelükheid en van het gevoel vindt zü niet eens waard, er ook maar een oogenblik bü stil te staan. Haar suggestief vermogen is zoo groot, dat de fierste en onafhankelükste vrouw als een kwispelstaartend hondje langs haar voeten scharrelt, en wanneer zü het goedvindt, verandert de liefdevolle, zachtaardige vrouw in een tügerin of minstens in een kat. Als de Mode ver langt, dat de vrouwen zich het kleed versieren met stukken van doode dieren of zelfs met geheele lüken, - dan volgt, op weinig uitzonderingen na die slechts den regel kunnen bevestigen, de geheele vrouwenschaar, en uit duizenden vriénde lijk lachende mondjes klinkt het moord- bevel. - In een van La Fontaine’s fabelen wordt tegen den leeuw gezegd, als hy de zonde belijdt van een niet klein getal schapen te hebben verslonden, dat hy deze dieren met dit betoon van belangstelling veel eer heeft aangedaan. Zoo is het ook wel licht een eer voor de vogeltjes, die bü millioenen werden gedood, opdat hun lüken, geplaatst op het hoofdtooisel der vrouwen, de bewonderende blikken der mannen zullen trekken. Evenwel, er komt verzet. Ook in de vrouwenwereld is het besef ontwaakt, dat het slecht is, aan een mode gril jaarlijks zooveel millioenen levens van onschuldige en hoogst nuttige diertjes op te offeren. Reeds hebben eenige vrouwen, die het niet langer kunnen aanzien dat aan haar sexe een wreedheid wordt ten laste gelegd, waarbü die van den aan een schotel nachtegalentongetjes zich vergas tenden Romeinschen keizer Caligula slechts kinderspel is, zich vereenigd om deze gruwelmode met al de haar ten dienst Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco ’per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by afie Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Eigenlük zou het billüker zyn, de hand op te heffen tegen de draagsters van die ornamenten, want dat zün toch de ware schuldigen. Verbeetó^u, dat elke dame, die met een vogel op haar hoed loopt, tusschen twee dienders naar ’t bureau weid gebracht, om daar van haar hoofd tooisel ontheven te worden, zonder andere straf dan blootshoofds naar huis te moeten gaan! Doch men stelle zich gerust. Noch het een, noch het ander zal geschieden. De regeeringen hebben wel wat ernstigers te doen, dan zich met zulke nesteryen bezig te houden. Want dergelüke dingen zouden internationaal geregeld moeten worden, en dat heeft, gelük men weet, heel wat voeten in de aard. Zelfs het beroep op de bedreigde land- en tuinbouw- belangen zal in deze niet helpen, aan gezien men, met betrekking tot deze, gewoon is, eerst dan den put te dempen als het kalf heelemaal verdronken is. En zoover is het op dit oogenblik nog niet gekomen, er worden nog gave vruchten en ongeschonden groenten aan de markt gebracht, en nog preken des zomers onze boomen met weelderig groen. De insecten ofschoon sterk groeiende in tal en last, hebben nog niet de overhand gekregen,— over wat zal men zich dan druk maken Zoodat de dames aan haar begeerte naar doodekwikstaarten, vinken en leeuweriken kunnen voldoen, zonder vrees voor eenige vervolging. Zou het misschien helpen, als de mannen zich eens wat meer met deze zaak gingen bemoeien? Het is wel waar, vele af- schuwelüke. modes hebben juist daarom lang stand gehouden, omdat de mannen er een afkeurend oordeel over uitspraken het middel werkte precies verkeerd. Toch zullen we, in onze wanhoop, het nog maar eens beproeven. Eerst een vriendelük woord. „Vrouwlief, doe my toch het pleizier, en leg in de keus van uw hoed- 150 millioen. Wat versiering wat meer< «nesten smaak en - wat minder barbaarscnneid aan den dag, heusch, ge zult er my des te liever om zün.” En als dat niet gauw genoeg helpt, dan nog iets anders. Wü verklaren plechtig- lük, dat wü elke dame, jong of oud, die aan deze gruwelmode het voortbestaan helpt verzekeren, voor een groote zottin houden. En wü noodigen alle lezers van al de couranten in Nederland uit, zich bü deze verklaring aan te sluiten. Doch de aanwending van dit paarden middel zal, hopen wü, niet noodig zün. Onze bosschen en velden, tuinen en akkers zullen, in volgende jaren, weer galmen van een lied der dankbaarheid, dat de dames haar gezond verstand terug gevonden hebben. Bü Kon. besluit is pensioen verleend aan Jhr. Mr. W. M. De Biauw, Commissaris der Koningin in Zeeland, f 1680; met instandhouding van het hem als gewezen Minister van Koloniën ver leende pensioen van f 1507. De uitslag van de stemming voor een lid der Prov. Staten in het kies district Amerongen is dat gekozen is G. C. D. d’Aumale baron van Hardenbroek, met 1734 stemmen. De heer H. Spruüt (libverkreeg 1561 stemmen. Aan het Ministerie van Justitie is aan besteedhet leveren van metsel- en straatsteenen (Waal en Uselvorm), tegels, pannen en vorsten, schelpkalk, getrokken Ijzeren balken, gegoten üzeren waterleiding- püpen, houtwaren en hardsteen werken, in 20 perceelen, voor de Rykswerkinrichting Veenhuizen H. Minste inschrüvers waren o. a. voor: Perc. 18 (48.000 stuks wankleurige Hollandsche IJsel-ondersteen en 96.000 gelükkleurige idem): R. U. Jongenburger te Gouda, voor reap, f 6,90 en f 7,10; Perc. 15. (1100 groen verglaasde tegels, lang en breed 0 22 M. en dik 0.082 M.; 15.000 beste blauwe Hollandsche pannen en 150 beste blauwe Hollandsche vorsten) de firma J. Brunt en Co. te Woerden, voor reep, f 5,30 per 100, f 23,50 per 1000, en f 4 per 100. - Te Amsterdam zyn 7617, te Rotterdam 4214 en in Den Haag 6375 personen in de vermogensbelasting aan geslagen, het belastbaar vermogen bedraagt te Amsterdam 760, te Rotterdam 897 en in Den Haag 719 millioen gulden. Als hoofdredacteur van de anti revolutionaire N. Prov. Gron. CL is opgetreden de heer M. H. A. v. d. Valk te Ezinge. - De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dfnsdag o.a.: J. v. JS., 14 jaar en A. v. B., 14 jaar, zonder beroep te Jaarsveld, wegens strooperü tot plaat sing in een rfiksopvoedingsgesticht, no. 1 tot 7 Nov. 1900 en no. 2 tot 23 Oct. 1900 J. K., zonder beroep, te Capelie a/d Usel, wegens beschadiging van dieren, tot f 10 boete, subs, vüf dagen hechtenis. - Beroepen tot predikant bü de Ned. Herv. Gem. te Dordrecht Ds. J. F. De Klerk te Charlois en Katendrecht. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Wachter, oud 24 j. il j. A. Kerkhof, d 28 j. oud 8 de os aangegeven kind van F. Bikker en >rkerk. t 1 October. 1. van G. van Zessen d. van G. Vink en en F. Goudriaa*. r, oud 6 w. W. van Vliet, wjjk. ember. A. de WH M. I. van Ryn en H. a. van T. Moraal vaa H. Verboom De Emir van Afghanistan houdt zich .kranig.” Züne beloften getrouw, verbood hü aan de hoofden der Afridis naar Kabul te gaan, op straf van In hechtenisneming, terwül bü tevens liet afkondigen, dat wie van zün onderdanen het land verlaat om aan den oorlog deel te nemen, duizend ropüen boete beloopt. De Engelsche onderzoekingsreiziger Hemy Savage Landor is dezer dagen in Britsch-Indië teruggekeerd van eene reis in Tibet, waarop hy tevergeefs trachtte in de hoofdstad door te dringen. Welk een reis vol avonturen heeft hü gehad! Van de 80 mannen die hü had meege nomen, liepen 28 weg, nadat ze even de grens van Tibet waren overgetrokken. Zoo bleven hem twee metgezellen over, een lastdrager en een zieke koelie. Na al zün bagage verloren te hebben, werd hü door de bevolking in een hinderlaag gelokt en gevangen genomen, ook zü'ne twee getrouwen. De lastdrager werd geslagen en op Landor zelf werden alle mogelüke pynigingsmiddelen toégepast. Eindelük liet men de gevangenen vrü en zoo keerde Landor In Britsch -Indië terug met 22 wonden. Men- verwacht hem nu spoedig in Engeland. Het pü’nigen op het Duivels eiland van den gewezen kapitein Dreyfus, die daar als „verrader” als zondebok dienst doet voor het Fransche Chauvinisme, hoüdt aan. Laatstelük heeft men hem over gebracht naar het hoogste puflb van het eiland en daar om züne woning een sterk traliehek doen oprichten dat, terloops gezegd, 60.000 franken gekost heeft ’t welk van een yzeren kooi niet veel verschilt. De hoofdbewaker, wiens traktement, om hem toch vooral erg waaksch te houden, met 1500 franken was verhoogd, is plot seling vervangen en in hechtenis geno men. Het „Journal de Cayenne” geeft allerlei geheimzinnige aanduidingen en eindigt met de verklaring, dat ondanks alle voorzorgsmaatregelen, de pogingeh, om den „verrader” te bevrüden, toch niet zullen ophouden. De mogelükheid, dat Dreyfus van het eiland zou kunnen ont komen, laat het Fransche publiek en de pers geen oogenblik rust. Uit Parüs meldt men, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux aan den Markies van Salisbury de herbenoe ming heeft voorgesteld van de commissie, tot onderzoek van alle nog bestaande Britsch-Fransche geschillen, betreffende gebied in West-Afrika, ten einde daaraan voorgoed een einde te maken. De Oosienrljksche ryksraad beeft na het „bewuste duel” met voorbeeldeloos vlugge werkzaamheid en groote volgzaamheid, zün taak aanvaard. De begrooting voor 1898 wüst aan inkomsten 719 900.282 en aan uitgaven 715 920.827 florünen aan. ■In züne toelichting zeide de Minister van Financién, dat het overschot van 3.900 000 florünen zeer waarschünlük zal worden besteed (op 900.00J na) aan gemeenschap pelijke uitgaven en de rest aan hulp voor de overstroomden. Men gaat dus finan cieel een moeielük jaar tegemoet en nieuwe hulpbronnen zullen moeten geopend wor den, om de schatkist te steunen. Eene belas ting op het spoorwegvervoer en eene op den verkoop van suiker in het groot, benevens eenige wüzigingen in het toltarief, waren de belasting ontwerpen, door den Minister aangekondigd. Met algemeene stemmen vereenigde de Raad zich met deze voor stellen. Welk een bereidwilligheid! De pistoolschoten schynen goeden invloed uitgeoefend te hebben. Te Dambrowa, Ruaalaich-Palen, heeft op het mijnwerk Huta Barkowa, dat aaneen consortium van Fransche en Russische kapitalisten toebehoort, het geheele werk- liedenpersoneel van 4500 man den arbeid nedergelegd. Daar men troebelen voorzag, werd uit Warschau gendarmerie ontboden, die dan ook spoedig, onder een overste en vergezeld van een hoog regeerings-ambte- naar, ter plaatse verscheen. Maar de menigte begroette hen met steenworpen, waarop de overste vuur liet geven. Drie man werden toen gedood en vier zwaar gewond. Er is nu versterking van zes compagnieën gekomen. In Spanje is de liberale leider Sagasta er in geslaagd, een nieuw Kabinet samen te stellen, waarvan hy zelf president is, zonder portefeuille. Pio Gullon is belast met Buitenlandsche Zaken, Cap de Bon met Binnenlandsche, Groisard met Justitie, Generaal Correa met Oorlog, Admiraal Bermejo met Marine, Lopez Puigcerver met Financiën, Graaf Xiquena met open bare Werken en Moret met Koloniën. De Ministers hebben reeds den eed afgelegd in handen der Koningin. Nu zal de terug roeping van Generaal Weüler wel niet lang achterwege blüven. Men zegt, dat deze züne terugroeping nitt heeft afge wacht, maar zelf ontslag heeft aangevraagd. Door den Amerikaanschen gezant, Gene raal Woodford, is aan de Spaansche Regee- rlng voor Cuba eene mate van onafhanke- lükheid aanbevolen als Canada bezit tegen over Engeland. oud 75 j., weduw- land. gember. i W. Boog en W. oud 4 w. J, Mblas. tem be r. i J. Aantjea en C. r*n N. J. de Jong d. van A. Donk kantje, d. van P. [Bloot, oud 1 j. a/d UmI. 1 October. i O. Rook au C. •ttarspeer ea a W. i D. Rook en T. C. van Obbbm« d. Tan A. C. van eter Cente, a. ran C. Jongebreur. en H. Tan Vliet en en A. Trouw en Zwienen en A. P. de Man en Ifi., *Arkel, 6 Oct. De heer J. D. De Hoog, candidaat te Dordrecht, hoeft roor het beroep naar de Herr. Gem. alhier bedankt, en dat naar Bimonehaven aangenomen. De handel in aardappelen waa deze week tamelijk levendig, men besteedt thans f2,25 per HL. De verzending gesel dam per Bchip, naar Delft en per spoor; verscheidene wagge aan het station alhier geladei in appels, vooral voor de week levendig. *t Is voorwaar een seer vreemd verschijnsel, dat voor de zoogenaamde fabrieks- appelen, afgevallenen, klein of groot, zoet of zuur, door de opkooport 2,50 per HL. wordt besteed, terwpl men Maandag te Gorinchaai voor sommige soorten, netjes geplukt en uitge zócht, niet meer dan f 2 en voor de beste soorten zoete appelen niet meer dan f 2.75 per HL. kon bedingen. Als een zeldzaam staaltje van „krasheid” kan gemeld worden, dat H. Van A. alhier, die in November a. s. 85 jaar hoopt te worden, deze week nog appelen en peren plukte, waarbjj hjj een ladder van dertig sporten noodig had. Genoemde r. A. is ook polderbode en doet als zoodanig zgn dienst nog zoo goed, dat een jongmensoh van 25 jaar het hem niet sou kunnen verbeteren, terwjjl zyn gezichtsvermogen nog zoo sterk is, dat hy nog leegt sondar bril noodig te hebben. Bodegraven, 5 Oct. Kaas. Aangevoerd 159 wagens, te zamen 8498 stuks, wegende 40215 kilo; 1ste soort Goudsche f 26, A f28,50, zwaardere f81, -2de soort f 21,50 f 24,— Derby kaas, 1ste soort f26,50 1 f28, 2desoortf-,- èf-,-; Edammer kaas, lste soort f30.— èf 2de soort f 23, f 25,50. Handel zeer vlug’e Goudrlaan, 4 Oct. Ds. L. Kan de Beer, predikant alhier, herdacht gisteren den dag, waarop hü voor 45 jaren het predik ambt te Hiaure aanvaardde. Ds. Kan de Beer was achtereenvolgens predikant te Hiaure, Vrouwenpolder, Arnemuiden, Scheveningen (1870), Weet- maas, Aagtekerke, Poederooien, Heikop, Herkingen en sedert het vorige jaar te Goudriaan. 'Goudriaan, 7 Oct. Gisterenavond reed de veekooper H. V. van Groot-Ammers door ons dorp. Onverwacht Schrikte het paard en sprong in de Goudriaan. De voerman sprong nog bütyds van de dogkar. Na lang tobben kreeg men paard en voer tuig weer op het droge. Heden werd bü opbod en afslag ge veild het in de vorige week ingezette huis met weiland van den heer F. Trapman Jz. Huis en tuin werden verkocht voor f 1700 en .het weiland voor 11800. ‘Ottoland, 7 Oct. Dat in deze gemeente ook wel goed vee gefokt wordt, blü’kt daaruit, dat door C. A. Bongera alhier eene vaarkoe verkocht ls voor f 200 aan C. Brouwer, veehandelaar te Stteeflterk, aan, oud 22 j. en E. Arkel. tot 1 October. an C. Tan Wingerden j Cornelia, d. Tan H. - Suzanna, d. Tan P. n. Hendrik Peter, Golrerdingen. Miderak. September. Tan Van den Akker Leendert, a. tmu J. - Cornelia Arie, a. Tan Huibart en Arie, A. Loendersloot. n R. Veerman an C. acobus, a. van L. J. s Jong, oud 8 m. .7 w. L. Verstoep, udriaan. September. i W. Goedhart en N. ir, oud 47 j., echtge- - H. Tan der Heiden, T. de With. O. •e Tan C. Toom, kerkerk. eptember. d. Tan G. Neren en ran H. Schenk en raden. Kaatje, d. E. Bravenboer. Zwynenburg en C. rn T. de Vreede en nines, a. van C. Tan Jacob, a. ran in. Dirk Maarten, i E. de Gruyter. m M. Klein. Arie, obel. Jan Hendrik, aalburg. Johannes, snyder. Elizabeth, n C. Pols. Aartje, J. Slingerland. aayenbrink en S. B. ran P. Oudenaarden aina Cornelia Maria lor Heul en F. Q. Hoogenboezem kker, oud 26 j. en j. Az. Slingerland, ud 20 j. oud 3 m. T. ran Neren, oud 38 j., mond, ptember, an W, Boef en W. de i A. de Vaal en i. ran J. de Jong d. ran A. Versluis L ran Cb. ran Ben- trad 55 j., weduwn. ran e) en B. Klerk, oud 41 j. oud 5 m. C. Oos- raoote ran J. Jansen, n Boeicop. September. d. ran G. Zyderreld is, a. ran T. de Wildt dichem. tot 1 October. n P. Muilw||k en M. oren, oud 27 j. (ran st, oud 25 j. irbroek. lot 1 October. ran J. A. Gebhard Tan C. de Groot en

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1